Print this page
שבת, 11 מאי 2013 22:42

האם הרבי מליובאוויטש נוטה למות?

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

הזרם המשיחיסטי של חב"ד הוקם על ידי מורדים שרצו להשתלט על המוסדות המרכזיים של החסידות העשירה. לאחרונה מתקבלת התחושה ששני הזרמים בחב"ד החליטו להצניע את המחלוקות ביניהן ויש להניח שהשלום הפנים חסידותי ייתר את הצורך באדמו"ר חי שעתיד להתגלות כל רגע ממש והרבי יוכל, סוף סוף, לשוב לעפרו ולזכות במנוחת הנצח שחלק מחסידיו מתעקש לגזול ממנו.

 

 

 

אם קורח היה חי בימינו לבטח היו אומרים עליו שהוא עשיר כחסידות חב"ד, ואכן לא רבות הן האגודות והעמותות שיכולות להתהדר בהיקף הנכסים של הפלג הזה. הרבי מליובאוויטש, האדמו"ר האחרון של החסידות, היה גאון שיווקי שזיהה את ההזדמנויות העסקיות שטמונות בשתי מגמות שהחלו להתפתח במחצית השנייה של המאה העשרים: השאיפה ל'רוחניות', שבאה לידי ביטוי בזרם 'העידן החדש', והכמיהה לגאולה משיחית שהחלה להפעים את התנועה האוונגליסטית בארצות הברית ואת הציבור היהודי בארץ ישראל. הרבי הבין שבעזרת מסרים שיווקיים מתאימים ושיטות מכירה מתוחכמות אפשר ל'קרב' מספר רב של צעירים תוהים ואלו כבר ישכנעו את עצמם שבאמצעות חב"ד הם יוכלו למצוא את הממד ה'רוחני' שיעניק לחייהם את המשמעות העמוקה שכביכול נחשפה על ידי תורת החסידות בכלל ועל ידי אדמו"רי חב"ד בפרט, ותוך כדי כך הם גם יקרבו את גאולתו של עם ישראל, וכנגזרת מכך גם של האנושות כולה. רבים מהצעירים הללו התפתו להצטרף לאחת הקהילות של התנועה ולחשוף את עצמם לשטיפת המוח של רבניה, ותוך זמן קצר הם הפכו לחסידים נלהבים שתרמו לתנועה את זמנם, כשרונם וכספם והורישו לה נתח הגון מהונם ורכושם.

 

הרבי מליובאוויטש פינה את הזירה ביוני 1994 מבלי להשאיר אחריו יורש שייכנס לנעליו ומייד פרץ בחסידות עימות בין ההנהגה הוותיקה, שלא ראתה כל סיבה לוותר על עמדות הכוח וההשפעה אליהם היא התברגה עוד בימיו של הרבי, לבין קבוצה של 'מורדים' שהריחה הזדמנות שתאפשר לה להשתלט על מוקדי הכוח של החסידות וממילא גם על נכסיה הענפים. המורדים בידלו את עצמם מהזרם המרכזי של חסידות, שאימץ את הדעה ש'צדיקים במותם נקראים חיים' ולכן הרבי עודנו 'חי' במובן ה'רוחני' אך לא במובן הפיזי, ולבטח לא בגופו הקודם, והחלו לטעון שהרבי לא באמת מת והוא רק מסתתר עד שתבוא שעת הכושר בה הוא יוכל לשוב אלינו, בגופו המקורי, להתגלות כמשיח, לגאול את עם ישראל ולמלוך עלינו לעולם ועד. המורדים, המכונים גם בשם 'משיחיסטים', אימצו לעצמם סמלים ייחודיים, דוגמת הסיסמה 'יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד', אותה הם מציגים גם על הכיפות שלהם, ודגל צהוב הנושא את הכיתוב 'משיח', שאת דוגמתו ניתן למצוא גם על הסיכה שהם עונדים על דש מקטורניהם. כזרם עצמאי, שאינו סר למרותם של המנהיגים היותר מתונים, ה'משיחיסטים' החלו לנקוט בטקטיקות מיסיונריות שהצליחו להביא לפתחם מספר לא מבוטל של חוזרים בתשובה שעיבו את שורותיהם, הגדילו את כוחם וחיזקו את מעמדם. לרגע אף היה נדמה שה'משיחיסטים', בעזרת הגבירים שהם גייסו לעזרתם, אולי יצליחו להתגבר על ההנהגה הוותיקה ולהשתלט על הכוח והנכסים של החסידות.  

 

לא קשה להבין מדוע אין שום סיכוי שרבי יחזיר את נשמתו לבוראו כל עוד שבמחנה ה'משיחיסטי' ממשיכה לפעם התקווה שכוחם יאפשר להם, ביום מן הימים, להשתלט על מוסדות החסידות ונכסיה אבל נראה לי, מבלי שאני יכול להסתמך על אף עובדה מוצקה שמסוגלת לבסס את תחושותיי, שה'מורדים' התחילו להבין שחזונם כנראה כבר לא יתגשם לעולם ועתה הם בדרכם לטשטש את המחלוקות, למצוא נוסחת חלוקת שלל שתאפשר להם לאחד כוחות עם ההנהגה המרכזית ולהיבלע חזרה בתוך החסידות. פשרה היסטורית מעין זאת תשיב את האחדות לתנועת חב"ד ותאפשר לה לרכז כוחות בדרך להשגת מטרותיה האמיתיות: הגדלת כוחה ומעמדה של החסידות והרחבת ציבור התורמים, המממנים והמורישים. עם זאת, אין ניצחון ללא הקרבה ובמקרה הזה בשדה הקרב חייב להיוותר קורבן אחד מרכזי - הרבי מליובאוויטש שכמו כל אלו שעשו את שלהם יוכל גם הוא כבר ללכת. בל יתפלא איש, אם כן, אם במהלך השנה, שנתיים הקרובות הסיסמה 'יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד' תתנוסס על פחות ופחות כיפות והדגל הצהוב יעלם בהדרגה מדש המעילים השחורים. הרבי נקבר, בין אם בפועל ובין אם רק למראית עיין, לפני תשע עשרה שנה ונראה שבקרוב הוא סוף סוף יוכל כבר לנוח בשלום על משכבו ונאמר אמן.  

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 

נקרא 3421 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

10 תגובות