Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 25 ינואר 2011 14:46

למה הם רוצים שנניח תפילין?

דרג מאמר זה
(10 מדרגים)

נניח שמזוקנים לבושי שחורים היו עוצרים אותך ברחוב ומבקשים ממך להניח תפילין, לקרא קריאת שמע ולברך 'ברוך אתה אדוננו המשיח ישוע בן מרים'. לא היית עושה צעקות ומזעיק את המשטרה? מדוע, אם כן, אתה מתמסר בקלות למזוקנים לובשי שחורים שעוצרים אותך ברחוב ומבקשים ממך להניח תפילין ולברך 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח לעולם ועד'? האם אינך מבין שהחב"דניקים אינם מעוניינים במצווה אלא בשלוש מטרות סמויות: לגיטימציה של תנועת חב"ד והמשיחיות המוקצנת שהיא מנסה להחדיר לתורת ישראל, הרחבת פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש ז"ל/שליט"א וגיוס חסידים חדשים לכת המיסיונרית שהופכת בני נוער מבולבלים למדקלמי סיסמאות ששונאים את הקדמה, ההשכלה, הדמוקרטיה ושלטון החוק?     

 

 

 

למה כל כך חשוב למיסיונרים מחב"ד שנניח תפילין? לטכסים הקצרים שהם מקיימים  בראש חוצות אין הרי שום ערך הלכתי ואיש אינו מזדכה בגינם במאזן המצוות שמתנהל בשמיים. אדרבה, סביר להניח שהאל ופמלייתו אפילו קצת מתרגזים כשהם מסתכלים מטה ורואים את אברכי המיסיון מתעלמים מהמשמעות הרוחנית שגדולי הדורות תמיד ניסו לצקת במנהג עתיק היומין ומסתפקים במעין תחליף-מצווה חפוז שאין בינו לבין כוונת המחוקק ולא כלום. הרבנים, כהרגלם, הצמידו למצוות הנחת התפילין שובל ארוך של הלכות אבל הזמן שתמיד נושף בעורפם של האברכים מונע מהם מלהקפיד הקפדה יתרה על כל הדקדוקים הלכתיים ומחייב אותם לחתוך פינות ולקצר את ההליכים עד למינימום ההכרחי. לעיתים קרובות הם אפילו מסתפקים בטקס חפוז בן פחות מ-30 שניות שמאפשר לא יותר מאשר שתים שלוש כריכות על הזרוע ומלמול של ברכה קצרה אחת בלבד[א].

 

לא רק שהמיסיונרים אינם מעניקים למנהג את הכבוד הראוי אלא שהם גם גורמים לעוברי אורח תמימים לעבור על הוראות מפורשות דוגמת:

 

וצריך להיזהר שלא יניח תפילין שאולים ובזה נכשלים רבים מעוברי דרכים כי הקשר צריך שיהיה עשוי לפי מידת ראשו של כל אחד ואחד ואין בני אדם שוים שהרי יש קטן וגדול ובינוני.[ב]

 

קל להבין מדוע אין כל ממש בטענה שהנחת תפילין של מיסיונר מקרבת את האדם אל הגאולה: הטכס המגוחך אינו גורם למרומים שום נחת רוח ולמעשה הוא רק מזכיר לרשויות השמיימיות שהאדם בעצם לא טרח לקיים את המצווה בזמן ובמקום הראויים, עם תפילין כשרות שהותאמו רק עבורו, ועתה הוא מנסה לאחז את עיניהם באמצעות טקס חפוז שאינו מלווה בשום אמונת אמת ובשום רצון כן למלא אחר הוראות הבורא. אדרבה, התחליף הזול שחב"ד מציעים פסול משום איסור 'מראית עין' ולו רק בשל העובדה שאנשים ישרי דרך עוד עלולים להתבלבל מנוכחותם של האברכים ולחשוב שכך בעצם צריך לקיים את מצוות הנחת התפילין.

 

מי הם אלה שנעצרים להניח תפילין עבור החב"דניקים המחייכים? הם לבטח אינם נמנים עם ברי הידע שמכירים את היהדות ואת דרישותיה שהרי חזקה על כל מי שמכיר את היהדות ורוצה לשאת בעול מצוותיה שכבר הניח את התפילין בזמן ובמועד הקבועים בהלכה. לחליפין, מי שמכיר את הדרישות האלוהיות ובוחר במודע להתעלם מהן לבטח לא יחזור לצור מחצבתו רק בגלל שאיזה מיסיונר תקע לידיו זוג רצועות עור שחורות. לא נותר לנו אלא להניח שמניחי התפילין באים מאוכלוסייה שמתגאה בדתה ובמורשתה מבלי שאי פעם טרחה ללמדם קצת יותר לעומק.

בעשרות השנים האחרונות הדת הפכה לנחלתם הבלעדית של החרדים והדתיים ולילדים שגדלים בבתים חילוניים ואפילו מסורתיים אין יותר מאשר מושג קלוש וערטילאי באשר לאמונותיה הבסיסיות ביותר של הדת היהודית. הם אולי חשים משיכה מסוימת לדת אבותיהם אבל משיכה זאת אינה נסמכת על ידע של ממש אלא על טעימות שהם טעמו בגן ובבית הספר היסודי, תוכניות מעודדות מסורת שהם אולי ראו בטלוויזיה וסיסמאות שהם ללא ספק שמעו ממיסיונרים חייכניים שהסבירו להם שסבא שלהם וסבא של הסבא שלהם היו יהודים שומרי תורה ומצוות ולכן גם הם צריכים להתקרב למסורת האבות וללמוד קצת יותר על הדת היפה הנקראת בשם 'יהדות'. כשאנשים מעין אלה מוצאים את עצמם מול אדם שמתלבש ומתנהג כפי שהם היו מצפים מסב סבם הם מרגישים את הנוסטלגיה צפה וגואה ובלי הרבה מחשבה הם מניחים את התפילין המוגשות להם, ולו רק כאקט סימבולי שמסמל את הקשר האמוציונלי שהם חשים כלפי המסורת היהודית שכל כך חסרה להם.

 

את הרגש הנוסטלגי המיסיונרים אוהבים לנצל בצורה צינית, קרה ומחושבת והם מתעקשים לעצור את עוברי האורח התמימים ולהעבירם את הטקס המיותר בכדי לתקוע בשלושה שופרות ולהשיג שלוש מטרות:

 

לגיטימציה של תנועת חב"ד:

בחורים חסרי רקע דתי רואים מול עיניהם אנשים שמתלבשים כמו יהודים, משמיעים קולות כמו יהודים, מגדלים זקן כמו יהודים, מניחים תפילין כמו יהודים ומתפללים כמו יהודים ובאופן טבעי הם מסיקים שבני שיחם הם באמת יהודים תקניים שמחזיקים באמונות המסורתיות של סבם וסב סבם. טקס הנחת התפילין מעניק לגיטימציה לדת פולחן האישיות של חב"ד וממזג אותה עם היהדות השורשית ואף שעדיין לא חלפו עשרים שנה מהיום בו תנועת חב"ד סטתה לנתיב המשיחי, רבדים ניכרים בציבור הישראלי כבר אינם מסוגלים להבדיל בין האמונות החדשות של חב"ד לאמונות המסורתיות של הזרמים המרכזיים ביהדות. למעשה, המיסיון החב"די החדיר את המשיחיות המוקצנת לזרם המרכזי של היהדות בהצלחה כה רבה עד שאיש כבר אינו מוכן להבטיח שחב"ד עצמה לא תהפוך תוך זמן קצר לעמוד התווך העיקרי של הדת היהודית ותדחק לשוליים את כל הזרמים הלא משיחיים.

 

החדרת פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש:

המיסיונרים של חב"ד לא רק כורכים את הדת המשיחית החדשה עם הדת היהודית השורשית אלא שהם גם מציבים בחזית הבמה את 'הרבי מליובאוויטש שליט"א'[ג] ומנסים לשכנע את הציבור שהוא התברך לא רק ביכולות על-טבעיות אלא גם בכוחות הנבואה שאפשרו לו להכריז על עצמו כמלך המשיח שעתיד לגאול את עם ישראל. גם כאן ניכרות טביעות ידיהם של מומחי שיווק שלימדו את האברכים לשכנע על ידי אסוציאציה: להניח על ראשי התמימים כיפות גדולות מעוטרות בכיתוב 'יחי המלך המשיח לעולם ועד'[ד] ולהקדים לנוסח קריאת שמע את הברכה 'יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד!'[ה] אין פלא שפולחן האישיות של הרבי החי/מת הולך וצובר תאוצה וצעירים רבים, אף אם הם אינם משתייכים לתנועת חב"ד, כבר מוכנים להישבע שהם שומעים את פעמי המשיח הולכים ומתקרבים מהכיוון הכללי של קווינס או ברוקלין.

 

גיוס חברים לכת:

לאחר שהמיסיונרים תורמים את חלקם ללגיטימציה של הדת החב"דית ולפולחן האישיות של הרבי הם מתפנים גם למלאכת הגיוס של חברים חדשים לכת. כדרכם של חסידי חב"ד, גם הגיוס מתבצע בדרכי נועם בלבד. המיסיונר המיומן יזהה את המועמדים המתאימים, לרוב בחורים שעברו משבר אישי כלשהו שהביאם לנקודת שפל בחייהם, ויזמין אותם לבקר בישיבה: ללמוד קצת יהדות, להכיר חברים נוספים שעברו חוויות דומות, לשוחח עם אחד הרבנים ובמקרה הצורך אפילו לשוחח עם ראש הישיבה. הקורבן אולי לא ייפול בפח כבר לאחר ההזמנה הראשונה אבל הרעיון יתחיל לכרסם בליבו ובהמשך הוא יחזור לאברך הסימפטי ובהמשך הוא גם יכנס בשערי הישיבה. בזאת יסתיים תפקידו של המיסיונר והשרביט יעבור לידיהם של מומחים שבהדרגה ישטפו את מוחו של הקורבן וילמדו אותו להיות חב"דניק לתפארת: מדקלם סיסמאות, מנותק מכל מקור מידע חיצוני, משולל דעות עצמאיות ומעריץ נלהב של המלך המשיח שליט"א.  

 

עד היום כבר המלכנו עלינו מקבלי החלטות שמאמינים בשדים ורוחות[ו], בזכותנו הבלתי מעורערת על אדמות שמעולם לא היו שייכות לנו ובחובתנו הקדושה להשקיע מיליארדים במערכות חינוך שפוסלות מראש כל ידע חוץ-תורני ומחנכות צעירים חסרי ישע לשנוא את הקדמה, הדמוקרטיה, הפלורליזם ושלטון החוק. האם השלב הבא יביא עימו מנהיגים שיפנו את המיליארדים להוראת משנתה של תנועת חב"ד ולהכשרת הקרקע לשובו המיידי של אדוננו, מורנו ורבנו, המלך המשיח לעולם ועד שליט"א?

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

ראה הסרטונים בערוץ יו-טיוב בשם 'מטרד חב"ד' ובמיוחד את חלקו השני של הסרטון 'מיסיונרים בקניון רמת אביב, סרטון מדכא עם סוף טוב' ואת הסרטון 'מיסיונר עושה את מלאכתו בסניף של רשת שופרסל'

[ב]             

הרב הגאון אברהם יצחק שפרלינג זצ"ל מלבוב, ספר טעמי המנהגים ומקור הדינים, הוצאת ספרים אשכול ירושלים עיר הקודש, תשמ"ב, עמוד י"א

[ג]             

ראשי התיבות שליט"א מציינים 'שיחיה לימים טובים וארוכים' וזה כנראה התואר הראוי לאדם שלשיטתם של המשיחיסטים מעולם לא מת?

[ד]             

ראה סרטונים בערוץ 'מטרד חב"ד' ביו-טיוב

[ה]             

ראה סרטון 'קריאת השמע שהם רוצים שנדקלם' ביו-טיוב

[ו]             

ראו המאמר 'ספר מנחת יהודה, היהודית הדתית וש"ס'

נקרא 10000 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

4 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 02 אוגוסט 2023 10:52 הוסף ע״י אייל

  גילוי נאות. אני חובש כיפה, שולחך את ילדי ללמוד במסגרות דתיות (לא חרדיות), חי עם משפחתי בקהילה דתית בישוב מעורב ומנהל בביתי אורח חיים פלורליסטי וליברלי להפליא, הכולל אפשרות לצפיה במסכים בשבת ועוד כהנה וכהנה.
  אני מדען בעיסוקי ועל כן מחנך את ילדי לחשיבה ביקורתית וספקנית ומעודד אותם לשאול ולחקור בעצמם ואת עצמם בכל הנוגע לקיומו או היעדרו של אל בעולם.
  הכיפה שלראשי היא "כיפה חברתית" ותו לא. אני איני אדם מאמין.
  עכ כאן - הגילוי הנאות.
  ולעניין.
  מעולם לא קראתי או ששמעתי מיצוי מדוייק ומזוקק כל כך של תחושותי ומחשבותי.
  כתיבה מעולה, מדוייקת ומאירת עיניים (כאילו שלא ידענו את הדברים.... אבל הנה בא אדם ואורז אותם בצרור כל כך מפוקח).
  ישר כוח, או ברוח הדברים - שכוייח!

 • קישור לתגובה שלישי, 03 פברואר 2015 09:45 הוסף ע״י שמול

  מהפה שלך לאלוקים, הלוואי שהיה לחב"ד מלא כסף !
  כל משפחתי (אני לא זכיתי) הם שלוחים של הרבי.
  במקביל לשליחות שלהם בכל מקום הם גם עובדים כדי לפרנס את עצמם וזה כך לגבי רוב השלוחים של חב"ד (בעיקר בארץ).

  אין זה תפקידו של חסיד לשאול למה הרבי ביקש.

  אתה מחליט שמניחים תפילין זה כדי לקרב לחב"ד, תשאל את מי שמניח תפילין בכזה מקום האם חבדני"ק אי פעם אמר לו שיילך דווקא לבית כנסת של חב"ד ? ממש לא ! העיקר שיילך לבית כנסת העיקר שיזכה להתקרב לקב"ה.

  למה אתה חושב שאנשים שיוצאים מהקניון או בשופרסל או אפילו חיילים בצבא שנמצאים עכשיו בגיל הכי עצמאי שלהם בחיים הם כהגדרתך "נמצאים ברגעי משבר ו. . שסובלים מדימוי עצמי נמוך" ?

  אחד הדברים היפים באינטרנט זה שהוא מאפשר לנו לשמור על אנונימיות, לא רואה שום פסול בזה שאני לא רוצה שתדע מי אני.

 • קישור לתגובה שני, 02 פברואר 2015 23:48 הוסף ע״י עדי אביר

  שמול,

  אתה צודק לחלוטין אבל ה שאלה היא למה הרבי ביקש זאת מהם ובהרחבת מה: מדוע מנהיגי כתות תמיד מבקשים משפוטיהם ליצור קשר עם הציבור הרחב, לאתר את אלו שנמצאים ברגעי משבר ואת אלו שסובלים מדימוי עצמי נמוך ול'קרב' אותם לכת.

  הרבי מליובאוויטש, כמו רבים וטובים אחרים, הקים לעצמו כת שכיום מעשירה את ממשיכי דרכו. שאל את עצמך - כיצד זה שחב"ד רק נותנת ונותנת ונותנת ולבסוף היא מוצאת את עצמה יושבת על הר של נכסי דלא ניידי. מי שלא מבין שמדובר פה בהון ולא ב'יהדות' הוא פשוט נאיבי.

  בהזדמנות זאת הרשה לי לשאול אותך מדוע אתה מפחד להזדהות בכתובת דוא"ל חוקית כנדרש?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 02 פברואר 2015 23:26 הוסף ע״י שמול

  קצת ויקיפדיה מעולם לא הזיק ...

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%A9%D7%A8%D7%AA_%D7%9E%D7%91%D7%A6%D7%A2%D7%99_%D7%94%D7%A8%D7%91%D7%99_%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%91%D7%90%D7%95%D7%95%D7%99%D7%98%D7%A9

  יוצאים להניח תפילין לאנשים כי זה מה שהרבי ביקש.

התגובות האחרונות