Print this page
חמישי, 05 אוקטובר 2017 21:07

נבואת הסרק של נביא השקר

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

חסידי חב"ד טוענים שהרבי שלהם היה נביא משום שהוא עומד בכל הקריטריונים שהרמב"ם הציב לקביעת מהימנותו של נביא אמת. עם זאת, הרמב"ם קבע שדי הבטחת טובה אחת שלא התגשמה כדי לקבוע שהמתיימר להיות נביא הוא נביא שקר ולא נביא אמת ולפחות במקרה אחד מתברר שכל מי שסמך על נבואה מובהקת של הרבי לא רק עשה מעצמו צחוק אלא גם הפסיד את החלק הארי של השקעתו: 

 

דִּבְרֵי הַפֻּרְעָנוּת שֶׁהַנָּבִיא אוֹמֵר כְּגוֹן שֶׁיֹּאמַר פְּלוֹנִי יָמוּת אוֹ שָׁנָה פְּלוֹנִית רָעָב אוֹ מִלְחָמָה וְכַיּוֹצֵא בִּדְבָרִים אֵלּוּ אִם לֹא עָמְדוּ דְּבָרָיו אֵין בָּזֶה הַכְחָשָׁה לִנְבוּאָתוֹ. וְאֵין אוֹמְרִים הִנֵּה דִּבֵּר וְלֹא בָּא. שֶׁהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וְנִחָם עַל הָרָעָה וְאֶפְשָׁר שֶׁעָשׂוּ תְּשׁוּבָה וְנִסְלַח לָהֶם כְּאַנְשֵׁי נִינְוֵה. אוֹ שֶׁתָּלָה לָהֶם כְּחִזְקִיָּה.

 

אֲבָל אִם הִבְטִיחַ עַל טוֹבָה וְאָמַר שֶׁיִּהְיֶה כָּךְ וְכָךְ וְלֹא בָּאָה הַטּוֹבָה שֶׁאָמַר בְּיָדוּעַ שֶׁהוּא נְבִיא שֶׁקֶר. שֶׁכָּל דְּבַר טוֹבָה שֶׁיִּגְזֹר הָאֵל אֲפִלּוּ עַל תְּנַאי אֵינוֹ חוֹזֵר. וְלֹא מָצִינוּ שֶׁחָזַר בִּדְבַר טוֹבָה אֶלָּא בְּחֻרְבָּן רִאשׁוֹן כְּשֶׁהִבְטִיחַ לַצַּדִּיקִים שֶׁלֹּא יָמוּתוּ עִם הָרְשָׁעִים וְחָזַר בִּדְבָרָיו. וְזֶה מְפֹרָשׁ בְּמַסֶּכֶת שַׁבָּת. הָא לָמַדְתָּ שֶׁבְּדִבְרֵי הַטּוֹבָה בִּלְבַד יִבָּחֵן הַנָּבִיא. הוּא שֶׁיִּרְמְיָהוּ אָמַר בִּתְשׁוּבָתוֹ לַחֲנַנְיָה בֶּן עַזּוּר כְּשֶׁהָיָה יִרְמְיָה מִתְנַבֵּא לְרָעָה וַחֲנַנְיָה לְטוֹבָה. אָמַר לוֹ לַחֲנַנְיָה אִם לֹא יַעַמְדוּ דְּבָרַי אֵין בָּזֶה רְאָיָה שֶׁאֲנִי נְבִיא שֶׁקֶר אֲבָל אִם לֹא יַעַמְדוּ דְּבָרֶיךָ יִוָּדַע שֶׁאַתָּה נְבִיא שֶׁקֶר. שֶׁנֶּאֱמַר 'אַךְ שְׁמַע נָא אֶת הַדָּבָר הַזֶּה'[א] וְגוֹ' הַנָּבִיא אֲשֶׁר יְדַבֵּר שָׁלוֹם בְּבֹא דְּבַר הַנָּבִיא יִוָּדַע הַנָּבִיא אֲשֶׁר שְׁלָחוֹ ה' בֶּאֱמֶת.[א]

 

מבין כל נבואות הסרק של הרבי, אחת נחרתה עמוק בזכרון: בשנת 1988 הרבי, בשיחה עם אריה גוראל, ראש עיריית חיפה דאז, אמר בעברית המשובשת שלו:

 

 

בחיפה יש ים ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זה מהעניינים של חיפה שיש לו ים ושם יש עמק ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות והקדוש ברוך הוא עשה דבר פלא, הוא הטמין אותם בעומק הארץ ועל כל פנים בעומק המענה.[ב]

 

 

 

 

 

כשרב מרדכי אשכנזי, בשעתו הרב הראשי של כפר חב"ד וחבר בית הדין הרבני של חב"ד, נשאל 'האם לחפש אבנים טובות ויהלומים על בסיס נבואת הרבי מליובאוויטש שנאמרה לראש עירית חיפה, מר אריה גוראל?' הוא לא היסס לקבוע:  

 

 

... לפעמים הרבי נותן ברכה ליהודי שתלך ותצליח ותמצא אבנים טובות ומרגליות, שהשם יעזור לך תהיה עשיר גדול, תתן צדקה. גם זה דבר גדול. ... אבל פה יש הרבה יותר מברכה. פה יש אבנים טובות. יש שמה אבנים טובות ומרגליות ולך ותוציא אותן. אני רואה אותן וגם אתה מסוגל לראות אותן ולך ותוציא אותן! את מה שהקדוש ברוך הוא הטמין אתה יכול ללכת ולהוציא. אני חושב שמימי הבעל שם טוב, במשך ארבעים שנים של שנות שירת הרבי, לא ראינו התבטאות כל כך חריפה וכל כך ברורה. ... זה דברים שהם ברורים ואפשר לבנות על זה מגדל גבוה, גבוה עם יסודות חזקים.[ג]

 

 

חסידי חב"ד לקחו ברצינות את התייחסותו של הרבי לאבנים טובות ואחד מהם, חסיד בשם יצחק טאוב, החל בחיפוש האוצר שהאל בטובו שתל במענה באמצעות חברה בשם 'שפע ימים'[ד] שמוזגה לתוך שלד בורסאי והחלה להסחר בבורסה בשנת 1999. בשנת 2007 המנייה זינקה ונגעה בשער 12,460 אבל מאז היא מתדרדרת בעקביות ובעת כתיבת המאמר שערה נע בסביבות 97, כלומר צניחת ערך של למעלה מ-99% מהשיא. להתדרדרות המניה סיבות טובות ביותר: החברה מעולם לא ראתה שום רווח תפעולי וההפסדים שלה מזכים אותה כבר מספר שנים בהערת 'עסק חי' (באמצעותה רואה החשבון של החברה מביע את ספקותיו לגבי המשך פעילותה). מעת לעת החברה מדווחת על 'תגליות' חדשות שמאפשרות לה לגייס משקיעים נוספים ולהחזיק את הראש מעל למיים. החברה שורדת בקושי כבר 18 שנה לערך ומוכיחה, יום אחר יום, שכל מי שבונה על נבואות שנגזרות מפסוקים מקראיים שם את כספו על קרן הצבי וסופו שיפסיד את כל השקעתו. לא נביא אנוכי ולא בן נביא אבל נראה לי שהחברה תפשוט את הרגל הרבה לפני שהיא תציג רווח כלשהו במאזניה. ספר משלי קובע 'לְשׁוֹן חֲכָמִים תֵּיטִיב דָּעַת וּפִי כְסִילִים יַבִּיעַ אִוֶּלֶת'[ה] ובהשראתו אני מציע להתעלם מנבואות של אנשים שאינם מבינים דבר וחצי דבר באבנים יקרות או בהשקעות ולהאמין לאלו שלא נותנים לאמונתם העיוורת להטות את שיקול דעתם.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

הרמב"ם, היד החזקה, הלכות יסודי התורה י:ד

[ב]             

מענה = שדה שנועד לעיבוד ולחרישה. לשם דוגמה: 'וַתְּהִי הַמַּכָּה הָרִאשֹׁנָה אֲשֶׁר הִכָּה יוֹנָתָן וְנֹשֵׂא כֵלָיו כְּעֶשְׂרִים אִישׁ כְּבַחֲצִי מַעֲנָה צֶמֶד שָׂדֶה' (שמואל א' יד:יד)

[ג]              

ראה הסרטון 'הרב אשכנזי: דברי הרבי אודות היהלומים ברורים ביותר'

[ד]              

ראו הערך 'שפע ימים' בויקיפדיה ואת אתר החברה

[ה]             

משלי טו:ב

נקרא 2470 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

5 תגובות