Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 05 אוקטובר 2017 21:07

נבואת הסרק של נביא השקר

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)

חסידי חב"ד טוענים שהרבי שלהם היה נביא משום שהוא עומד בכל הקריטריונים שהרמב"ם הציב לקביעת מהימנותו של נביא אמת. עם זאת, הרמב"ם קבע שדי הבטחת טובה אחת שלא התגשמה כדי לקבוע שהמתיימר להיות נביא הוא נביא שקר ולא נביא אמת ולפחות במקרה אחד מתברר שכל מי שסמך על נבואה מובהקת של הרבי לא רק עשה מעצמו צחוק אלא גם הפסיד את החלק הארי של השקעתו: 

 

דִּבְרֵי הַפֻּרְעָנוּת שֶׁהַנָּבִיא אוֹמֵר כְּגוֹן שֶׁיֹּאמַר פְּלוֹנִי יָמוּת אוֹ שָׁנָה פְּלוֹנִית רָעָב אוֹ מִלְחָמָה וְכַיּוֹצֵא בִּדְבָרִים אֵלּוּ אִם לֹא עָמְדוּ דְּבָרָיו אֵין בָּזֶה הַכְחָשָׁה לִנְבוּאָתוֹ. וְאֵין אוֹמְרִים הִנֵּה דִּבֵּר וְלֹא בָּא. שֶׁהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וְנִחָם עַל הָרָעָה וְאֶפְשָׁר שֶׁעָשׂוּ תְּשׁוּבָה וְנִסְלַח לָהֶם כְּאַנְשֵׁי נִינְוֵה. אוֹ שֶׁתָּלָה לָהֶם כְּחִזְקִיָּה.

 

אֲבָל אִם הִבְטִיחַ עַל טוֹבָה וְאָמַר שֶׁיִּהְיֶה כָּךְ וְכָךְ וְלֹא בָּאָה הַטּוֹבָה שֶׁאָמַר בְּיָדוּעַ שֶׁהוּא נְבִיא שֶׁקֶר. שֶׁכָּל דְּבַר טוֹבָה שֶׁיִּגְזֹר הָאֵל אֲפִלּוּ עַל תְּנַאי אֵינוֹ חוֹזֵר. וְלֹא מָצִינוּ שֶׁחָזַר בִּדְבַר טוֹבָה אֶלָּא בְּחֻרְבָּן רִאשׁוֹן כְּשֶׁהִבְטִיחַ לַצַּדִּיקִים שֶׁלֹּא יָמוּתוּ עִם הָרְשָׁעִים וְחָזַר בִּדְבָרָיו. וְזֶה מְפֹרָשׁ בְּמַסֶּכֶת שַׁבָּת. הָא לָמַדְתָּ שֶׁבְּדִבְרֵי הַטּוֹבָה בִּלְבַד יִבָּחֵן הַנָּבִיא. הוּא שֶׁיִּרְמְיָהוּ אָמַר בִּתְשׁוּבָתוֹ לַחֲנַנְיָה בֶּן עַזּוּר כְּשֶׁהָיָה יִרְמְיָה מִתְנַבֵּא לְרָעָה וַחֲנַנְיָה לְטוֹבָה. אָמַר לוֹ לַחֲנַנְיָה אִם לֹא יַעַמְדוּ דְּבָרַי אֵין בָּזֶה רְאָיָה שֶׁאֲנִי נְבִיא שֶׁקֶר אֲבָל אִם לֹא יַעַמְדוּ דְּבָרֶיךָ יִוָּדַע שֶׁאַתָּה נְבִיא שֶׁקֶר. שֶׁנֶּאֱמַר 'אַךְ שְׁמַע נָא אֶת הַדָּבָר הַזֶּה'[א] וְגוֹ' הַנָּבִיא אֲשֶׁר יְדַבֵּר שָׁלוֹם בְּבֹא דְּבַר הַנָּבִיא יִוָּדַע הַנָּבִיא אֲשֶׁר שְׁלָחוֹ ה' בֶּאֱמֶת.[א]

 

מבין כל נבואות הסרק של הרבי, אחת נחרתה עמוק בזכרון: בשנת 1988 הרבי, בשיחה עם אריה גוראל, ראש עיריית חיפה דאז, אמר בעברית המשובשת שלו:

 

 

בחיפה יש ים ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זה מהעניינים של חיפה שיש לו ים ושם יש עמק ובעמק נמצאים אבנים טובות ומרגליות והקדוש ברוך הוא עשה דבר פלא, הוא הטמין אותם בעומק הארץ ועל כל פנים בעומק המענה.[ב]

 

 

 

 

 

כשרב מרדכי אשכנזי, בשעתו הרב הראשי של כפר חב"ד וחבר בית הדין הרבני של חב"ד, נשאל 'האם לחפש אבנים טובות ויהלומים על בסיס נבואת הרבי מליובאוויטש שנאמרה לראש עירית חיפה, מר אריה גוראל?' הוא לא היסס לקבוע:  

 

 

... לפעמים הרבי נותן ברכה ליהודי שתלך ותצליח ותמצא אבנים טובות ומרגליות, שהשם יעזור לך תהיה עשיר גדול, תתן צדקה. גם זה דבר גדול. ... אבל פה יש הרבה יותר מברכה. פה יש אבנים טובות. יש שמה אבנים טובות ומרגליות ולך ותוציא אותן. אני רואה אותן וגם אתה מסוגל לראות אותן ולך ותוציא אותן! את מה שהקדוש ברוך הוא הטמין אתה יכול ללכת ולהוציא. אני חושב שמימי הבעל שם טוב, במשך ארבעים שנים של שנות שירת הרבי, לא ראינו התבטאות כל כך חריפה וכל כך ברורה. ... זה דברים שהם ברורים ואפשר לבנות על זה מגדל גבוה, גבוה עם יסודות חזקים.[ג]

 

 

חסידי חב"ד לקחו ברצינות את התייחסותו של הרבי לאבנים טובות ואחד מהם, חסיד בשם יצחק טאוב, החל בחיפוש האוצר שהאל בטובו שתל במענה באמצעות חברה בשם 'שפע ימים'[ד] שמוזגה לתוך שלד בורסאי והחלה להסחר בבורסה בשנת 1999. בשנת 2007 המנייה זינקה ונגעה בשער 12,460 אבל מאז היא מתדרדרת בעקביות ובעת כתיבת המאמר שערה נע בסביבות 97, כלומר צניחת ערך של למעלה מ-99% מהשיא. להתדרדרות המניה סיבות טובות ביותר: החברה מעולם לא ראתה שום רווח תפעולי וההפסדים שלה מזכים אותה כבר מספר שנים בהערת 'עסק חי' (באמצעותה רואה החשבון של החברה מביע את ספקותיו לגבי המשך פעילותה). מעת לעת החברה מדווחת על 'תגליות' חדשות שמאפשרות לה לגייס משקיעים נוספים ולהחזיק את הראש מעל למיים. החברה שורדת בקושי כבר 18 שנה לערך ומוכיחה, יום אחר יום, שכל מי שבונה על נבואות שנגזרות מפסוקים מקראיים שם את כספו על קרן הצבי וסופו שיפסיד את כל השקעתו. לא נביא אנוכי ולא בן נביא אבל נראה לי שהחברה תפשוט את הרגל הרבה לפני שהיא תציג רווח כלשהו במאזניה. ספר משלי קובע 'לְשׁוֹן חֲכָמִים תֵּיטִיב דָּעַת וּפִי כְסִילִים יַבִּיעַ אִוֶּלֶת'[ה] ובהשראתו אני מציע להתעלם מנבואות של אנשים שאינם מבינים דבר וחצי דבר באבנים יקרות או בהשקעות ולהאמין לאלו שלא נותנים לאמונתם העיוורת להטות את שיקול דעתם.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

הרמב"ם, היד החזקה, הלכות יסודי התורה י:ד

[ב]             

מענה = שדה שנועד לעיבוד ולחרישה. לשם דוגמה: 'וַתְּהִי הַמַּכָּה הָרִאשֹׁנָה אֲשֶׁר הִכָּה יוֹנָתָן וְנֹשֵׂא כֵלָיו כְּעֶשְׂרִים אִישׁ כְּבַחֲצִי מַעֲנָה צֶמֶד שָׂדֶה' (שמואל א' יד:יד)

[ג]              

ראה הסרטון 'הרב אשכנזי: דברי הרבי אודות היהלומים ברורים ביותר'

[ד]              

ראו הערך 'שפע ימים' בויקיפדיה ואת אתר החברה

[ה]             

משלי טו:ב

נקרא 3916 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

5 תגובות

 • קישור לתגובה שבת, 01 דצמבר 2018 19:02 הוסף ע״י עדי אביר

  יש התפתחות בעלילה. חברת הסרק שהוקמה בעקבות 'נבואתו' של הרבי ליובאוויטש עומדת להימחק מהבורסה:

  http://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/743682


  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 11 מרס 2018 15:07 הוסף ע״י עדי אביר

  רן,

  אני לא מסכים איתך. הנבואה של הרבי רחוקה מאד מלהתגשם וחברת שפע ימים רק מוכיחה זאת.

  המבטא של הרבי מקשה מאד על הבנת דבריו ולכן לא ברור אם אמר 'עמק' או 'עומק' ו'ים' או מענה' ולכן הקירוב הטוב ביותר לדברין הוא:

  'בחיפה יש ים ואין להתרשם מדבר שהוא עמוק. זה מהעניינים של חיפה שיש לה ים ושם יש עומק (או עמק) והעומק (או עמק) מתאים לאבנים טובות ומרגליות. הקב"ה עשה דבר פלא - הוא הטמין אותן בעומק הארץ ועל כל פנים בעומק המים (או המענה).'

  בינות לתפלויות ולטפלויות הרבי העביר מעין 'נבואה' אחת בלבד: 'הקב"ה עשה דבר פלא - הוא הטמין אותן (אבנים טובות ומרגליות') בעומק/בעמק הארץ ועל כל פנים בעומק המים/המענה.

  על משפט זה ראוי לשאול מספר שאלות:

  1. מה הרבי בעצם אמר? עומק או עמק, ים או מענה?

  2. היכן אמורות להימצא האבנים הטובות והמרגליות? בעומק הים, בעומק הארץ או בשניהם?

  3. האם הממצאים יכולים להחשב ל'אבנים יקרות'?

  4. האם נבואתו של הרבי תתגשם אם ימצאו רק אבנים טובות או שכוונתו הייתה שיש שם גם אבנים טובות וגם מרגליות?

  5. מהם הקריטריונים הכמותיים שהופכים את הדברים הסתמיים של הרבי ל'נבואה', כלומר, כמה אבנים טובות ומרגליות צריכים למצוא כדי להחליט שלא מדובר במקריות אלא בנבואה אמתית?

  6. האם דבריו של הרבי מבוססים רק על המקורות או גם על עדויות אחרות?

  7. כיצד חסידי חב"ד הבינו את 'נבואתו של הרבי'?

  בא ננסה לענות על השאלות הללו:

  1. הסרטון הופר על ידי אתר jem שבפרק האודות שלו מוסבר שמו: 'באנגלית JEM, ראשי תיבות של: Jewish Educational Media, נוסד בשנת תש"מ‚ במסגרת "מרכז ליובאוויטש העולמי", במטרה להעביר בשידור חי‚ באמצעות לוויין‚ את ההתוועדויות הפומביות של הרבי‚ רבי מנחם מענדל שניאורסאהן‚ זכר צדיק וקדוש לברכה.

  כיום‚ המוסד מפעיל בית הפקות איכותי המעסיק צוות נרחב של חוקרים‚ מפיקים ועורכים. JEM מוציא לאור את המגזין השבועי "תורת חיים" המופיע במקביל בארבע שפות וזוכה לפולאריות עצומה‚ וכן שורה ארוכה של הפקות חינוכיות נוספות ברמה גבוהה.'

  יש להניח שהצוות הנרחב של חוקרים, מפיקים ועורכים הכירו היטב את ההיגוי של הרבי וכיוון שהם סיפקו כתוביות בהן נאמר 'עומק' ולא 'עמק', 'ים' ולא 'מענה', עלינו להניח שזאת הייתה גם כוונתו של הרבי עצמו והוא לא התכוון לנוסח המופיע בויקיפדיה. יתר על כן, הרבי אמר 'הוא הטמין אותן בעומק הארץ ועל כל פנים בעומק המים/מענה' וסביר להניח שכוונתו הייתה בעומק המים שהרי אין הבדל משמעותי בין הביטוי 'עומק הארץ' לביטוי 'עומק המענה' ואם כוונתו הייתה ל'עומק המענה' הוא לא היה זקוק לביטוי 'על כל פנים'.

  2. צריך להיות לנו ברור, כפי שהיה ברור לרבי, שאין שום דרך פראקטית לוודא אם בעומק הים יש אבנים טובות ומרגליות משום שעלות החיפושים בים היא גבוהה ביותר ולעולם לא ניתן יהיה להצדיקה מבחינה כלכלית. לפיכך, אם יתברר שאין אבנים טובות ומרגליות ב'עומק הארץ', חסידיו תמיד יוכלו לטעון שהרבי דיבר על עומק הים ולא על עומק האדמה, כלומר, דברי הרבי הם עמומים ויהיה קשה מאד להפריך את 'נבואתו' ולכן ההילה שהוא בונה לעצמו לא תיסדק בין אם ימצאו אבנים טובות ומרגליות ובין אם לאו.

  3. אתר ויקיפדיה מספר:

  'במסגרת האקספלורציה של החברה נמצאו עשרות אלפים של מינרלים אינדיקטורים (KIM) להימצאות יהלומים, בהם גארנט, אילמניט, ספינל וקלינופירוקסן. ממצאי החברה כוללים גם יהלומים (42 יהלומי מיקרו ו-34 יהלומי מאקרו), יהלום (מיקרו) אחד שנמצא כאמור על ידי דה-בירס, וכן אבני חן אחרות – ספיר, אודם וכ-2500 קריסטלים מהמינרל הנדיר מואסניט. ב 13 באוגוסט 2012 דיווחה החברה כי מצאה בשטחי החיפוש אבן יקרה ונדירה מסוג מואסניט בגודל של 4.1 מ"מ, לדברי החברה מדובר באבן הגדולה ביותר מסוג זה שהתגלתה עד היום בעולם. ב-24 בינואר 2013 דיווחה החברה כי מצאה אבן חן יקרה מסוג ספיר בגודל של 5.72 קרט.

  באוגוסט 2014 פרסם המכון הגמולוגי האמריקאי GIA מאמר המבוסס על מחקרם של הפרופסור לפיזיקה עמנואל פריש (Emmanuel Frisch), מנהלת פרויקט שפע ימים ורד טולדו, והמחברת ומומחית אבני החן אנטואנט מאטלינס (Antoinette Matlins) בו נבחנו גבישים של מואסניט אשר נמצאו על ידי חברת שפע ימים, בהם בגדלים שטרם נמצאו בעולם. הם ציינו כי 30 הגבישים שנבחנו היו בעלי שש צלעות, דו-פירמידיים עד שטוחים, עם נוכחות רבה של פינקואיד (pinacoid), וכי הם היו שקופים עם צבעים הנעים בין כחול עמוק לירוק בהיר. לדברי השלושה, בהתבסס על מציאת שפע גבישים שבורים ניתן להניח שאפשר למצוא גבישים במידות גדולות יותר.

  בינואר 2016 דיווחה החברה כי מצאה מספר מינרלים שאינם מוכרים למדע, כשהמהותי שבהם הוא המינרל טיסטאריט (Tistarite-Ti2O3) שעד אז אותר רק במטאוריט בודד שהגיע מהחלל החיצון. לטענת החברה זהו גילוי הראשון בטבע של מינרל מסוג זה שמקורו בכדור הארץ.'

  אני מעריך שתרומתם למדע של הממצאים שהתגלו עד כה עולה עשרות מונים על ערבם הכלכלי. שוייו של המינראל מסונייט, אותו ניתן לייצר גם באופן מלאכותי, הוא פחות מעשירית משוויו של יהלום בעל גודל זהה (יהלום בגודל קראט עולה לפחות $4,000 בעוד שמסונייט בגודל זהה עולה בסביבות $270 בלבד. אינני גיאולוג או גמולוג אבל נראה לי שאם לאחר 18 שנות חיפושים, והשקעה של הון רב, עדיין לא התגלה מרבץ בעל שווי כלכלי של מסונייט, יהלומים או אבנים טובות אחרות הסיכוי למציאת מרבץ כזה בעתיד אינם גבוהים במיוחד.

  4. מהניסוח העמום של הרבי לא ניתן להבין אם מציאת מרגליות הכרחית להגשמת הנבואה או שדי במציאת אבנים טובות כדי לאשר את נכונות נבואתו של הרבי. מרגליות הן פנינים אותן ניתן למצוא רק במעמקי הים ואין, כמובן, לחפשן בעומק היבשה. יש, אם כן, להניח שהרבי התכוון בדבריו לעומק הים ולא לעומק המענה וכל מי שמסתמך עליו להצדקת חיפשוים במעמקי הארץ שם את כספו על קרן הצבי.

  5. אני לא יודע מה ההסתברות למציאת 'אבנים טובות ומרגליות' בהר הנגב או בהרי ירושלים אבל אני מניח שעם השקעה כספית מספיק גדולה תמיד ניתן יהיה למצוא כמויות קטנות של אבני חן כאלו או אחרות. עד היום אמנם נמצאו בחפירות החברה כמויות קטנות של אבני חן אבל קשה לדעת אם לזה התכוון הרבי כשאמר 'אבנים טובות ומרגליות'. אם יימצא מרבץ משמעותי של אבנים טובות ומרגליות נוכל אולי להשתעשע במחשבה שהרבי ידע על מה הוא מדבר. לעומת זאת, אם המרבצים הללו לא יימצאו גם אתה תהייה חייב להודות שהרבי סתם הפריח באויר עוד אחת מאותן נבואות עמומות עליהן הוא ביסס את המוניטין שלו.

  6. מסתבר שבחפירות חקר קודמות, כנראה של חברת דה ביר, נמצא יהלום זעיר אחד. אם הרבי היה מודע לממצא הזה הרי שהוא הסתמך גם על המדע ולא רק על פסוקי התנ"ך. הוא כנראה הניח שאם יימצאו אבנים טובות בסביבות חיפה, אפשרות בעלת סיכוי לא אפסי לאור ממצאי חברת דה ביר, אזי חסידיו כבר יידעו לנפח את ה'נבואה' ולהאדיר את תהילתו. מאידך, אם ברבות הימים יסתבר שלא ניתן למצוא אבנים טובות ומרגליות אזי חסידיו יידעו להסביר שכלל לא מדובר ב'נבואה' (כפי שחלקם כבר החל לעשות) או שהנבואה לא פורשה נכון כיוון שהרבי דיבר על ים ולא על הארץ וכדומה.

  7. בסופו של דבר שטחי ההיתרים שקיבלה חברת שפע ימים 'כוללים את אפיק נחל קישון בעמק זבולון, עמק יזרעאל, הכרמל, אזור רמות מנשה ומגדל העמק. התמקדותה של החברה באזורים אלו נובעת, בין היתר, ממידע גאולוגי וגאופיזי מוקדם, לפיו רכס הכרמל מורכב מגופים מגמטיים בהם התרחשה פעילות געשית המצביעה על אפשרות מציאת אבנים יקרות; נחל קישון ואגן הניקוז שלו (לרבות עמק יזרעאל שמתנקז לנחל קישון) המהווים תוואי להובלת אבנים יקרות שמקורן בגופים המגמטיים המצויים על הר הכרמל; ואזור רמות מנשה בו נמצאו עדויות לקיומו של מבנה גאופיזי תת-קרקעי גדול (אנומליה גאופיזית).'

  מסתבר שהחברה שבאה לממש את 'נבואתו' של הרבי קיבלה זכיון לחפש מרבצים באפיק נחל קישון בעמק זבולון, עמק יזרעאל, הכרמל, אזור רמות מנשה ומגדל העמק שרובם נמצאיםהרחק מחיפה וממילא אין להם שום קשר למשפט הסתום 'זה מהעניינים של חיפה שיש לה ים ושם יש עומק והעומק מתאים לאבנים טובות ומרגליות.

  יתר על כן, הויקיפדיה אומרת 'התמקדותה של החברה באזורים אלו נובעת, בין היתר, ממידע גאולוגי וגאופיזי מוקדם, לפיו רכס הכרמל מורכב מגופים מגמטיים בהם התרחשה פעילות געשית המצביעה על אפשרות מציאת אבנים יקרות; נחל קישון ואגן הניקוז שלו (לרבות עמק יזרעאל שמתנקז לנחל קישון) המהווים תוואי להובלת אבנים יקרות שמקורן בגופים המגמטיים המצויים על הר הכרמל; ואזור רמות מנשה בו נמצאו עדויות לקיומו של מבנה גאופיזי תת-קרקעי גדול (אנומליה גאופיזית). כלומר, החפירות נערכו הרחק מחיפה, בעיקר על סמך עדויות גיאולוגיות ולא על סמך ה'נבואה' כביכול של הרבי.

  נראה לי שהרבי ניסח את 'נבואתו' העמומה מראש והוא רק המתין לשעת כושר לדקלמה מול המצלמות (ההזדמנות ניתנה לו כשגוראל אמר את המילה 'עמוק'). הוא הסתמך על הממצא של דה ביר ועל ניסוח עמום כדי להפגין את יכולותיו ה'נבואיות' בידעו היטב שיש סיכוי כלשהו להתממשותן ושיהיה כמעט בלתי אפשרי להפריכן. כך נראות כל 'נבואותיו' של הרבי וכל ה'נבואות' באמצעותן שרלטנים אחרים בנו את תהילתם. ראה המאמר 'שו"ת אביר - שאלתו של שאלתיאל מתאריך 22.12.12' בכתובת:

  http://1vsdat.org/index.php/2011-12-12-19-31-08/q-sp-318995674/item/953-%D7%AA%D7%A9%D7%95%D7%91%D7%94-%D7%9C%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%AA%D7%99%D7%90%D7%9C-%D7%9E%D7%AA%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%9A-221212

  יהיה מעניין אם נגלה ש'נבואתו' של הרבי אכן התגשמה אבל אני לא הייתי בונה שזה ייתרחש בעתיד הנראה לעיין.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 11 מרס 2018 11:18 הוסף ע״י רן

  עדי,
  לצורך הדיון מושא המאמר, האם ה"נבואה" התגשמה או לא, אין נפקא מינה לרווחים או ההפסדים של החברה, אם היא הרוויחה או הפסידה.
  הדיון הוא על האם היו לאדמו"ר יכולות נבואיות.
  ציטטת התבטאות של האדמו"ר שישנם אבנים טובות ומרגליות מתחת לים, והשאלה האם אכן הדבר או לא.
  מספיק שנמצאה יותר מאבן אחת במקום המדובר, אי אפשר להגיד שדברי האדמו"ר מחב"ד התבדו.

  למיטב ידיעתי האדמו"ר לא הכיר את חברת שפע ימים ולא ניבא שום דבר על הרווחים או ההפסדים של החברה, אין אין נפקא מינה אם החברה הפסידה או הרוויחה, אלא רק האם נמצאו אבנים טובות במקום שהאדמו"ר אמר או לא.

 • קישור לתגובה ראשון, 11 מרס 2018 00:47 הוסף ע״י עדי אביר

  רן,

  החברה מדווחת כבר שנים על כל מיני 'תגליות' ו'ממצאים' אבל היא רק מפסידה ומעולם היא לא הראתה רווח כלשהו. אני מעריך שהחברה עוסקת בתרמיות יותר מאשר בפעילות של ממש אבל לא נדע לבטח עד שהחברה תתחיל להרוויח או תפשוט את הרגל. המלצתי היא לא להשקיע בה ולהערכתי כל העליות שהיו עד כה במניה הן תולדה של מניפולציות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 10 מרס 2018 21:21 הוסף ע״י רן

  אבל משמע שהחברה אכן השיגה שפע ממצאים של אבנים שנמצאו.
  עיין בערך שפע ימים בויקיפדיה

התגובות האחרונות