Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 04 אוקטובר 2015 18:39

תעשיית השנור של חב"ד

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

חב"ד פונה בעקביות לתורמים פוטנציאליים בבקשה לקיים מצוות צדקה ולתרום להם בעיין יפה אך בה בעת היא משתמשת במשאביה לקידום עסקיה של החסידות – מכירת 'יידישקייט'
מזוייף, משיחיות הזויה ופולחן אישיות לאדמו"ר חי/מת: 
 
יום אחד מצאתי בתיבת הדואר הנכנס במחשב שלי את המכתב הבא:
 
איני חשוף לציבור שבמקום להתייעץ עם רופאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים מעדיף להתייעץ בענייני הפלות עם צעירים חסרי השכלה מקצועית ודלי השכלה תורנית ולכן התעלמתי בעדינות מהשידולים של כת פולחן אישיות שאינה מתביישת לפנות לציבור בבקשה לממן את הפעילות המיסיונרית שלה. הייתי אפילו שוכח את הפרשה לולא נתקלתי יומיים מאוחר יותר בשתי מודעות שהתפרסמו במקומון 'ידיעות תל-אביב יפו':
 
 
 
מסתבר שאת התרומות של האזרחים התמימים, כת חב"ד מנצלת גם לצרכי מסעי פרסום שכל מטרתם היא לשווק את האידישקייט המזוייף באמצעותו היא מנסה לגייס עוד תרומות שחלקן שוב ישמשו את מערכת השיווק המיומנת של החסידות וחוזר חלילה.

חב"ד היא עסק שמשקיע סכומי עתק בשיווק, פרסום ויחסי ציבור של שלושה מוצרים: יידישקייט, 'משיח כאן ועכשיו' ופולחן אישיות לאדמו"ר חי/מת שנופח למימדים של נביא, מלך ומשיח. את שלושת המוצרים הללו חב"ד 'מוכרת' בעבור תרומות שמשמשות ארבעה יעדים עיקריים:   
 
1.
ניהול פעילות שנועדה להעמיק את ה'גביה' מתורמים קיימים ולקרב לחסידות תורמים חדשים. במהלך הפעילות הזאת שפוטי הכת יציעו לציבור 'יידישקייט' מזוייף שאמור לעורר תחושה של קיום מצוות (הנחת תפילין, שמיעת תקיעת שופר, נטילת ארבעת המינים, ישיבה בסוכה הדלקת חנוכיות וכו'), מתנות של נרות שבת ומצות לפסח, אירוח מסובסד בחגים וכך הלאה וכך הלאה - ככל העולה בדמיונם של מומחי השיווק ויחסי הציבור שהחסידות נוהגת להעסיק.  
 
2.
תפעול מערך שיווק וקידום מכירות שתומך בפעילות ההתרמה שתוארה בסעיף הקודם. במסגרת הפעילות השיווקית החסידות משקיעה סכומי עתק בפרסומות בעיתונים, הקמה ותפעול של אתרי אינטרנט, הצבת שלטי חוצות, ניהול סדרים ציבוריים, מתן דוגמיות חינם (נרות, מצות, זוגות תפילין לחיילים), הפצת עלונים, שיווק ישיר לעוברים ושבים וכולי וכולי.
 
3.
צבירת נכסי דלא ניידי. החסידות אוהבת לרכוש 'בתי חב"ד' ולממן אותם באמצעות התרומות שהיא מגייסת. לאחר גמר תשלומי המשכנתא, הנכס נשאר ברשות עמותות שנשלטות על ידי ראשי החסידות. פעילותה של החסידות בחו"ל, ובעיקר בארה"ב, מתמקדת סביב רכישת נכסי דלא ניידי ויש להניח שגם חלק משלוש מאות בתי החב"ד ברחבי הארץ, לצד נכסים אחרים שהורשו לחסידות, נרשמו על שם עמותות שנשלטות על ידי מנהיגי החסידות.
 
4.
יצירת מקורות הכנסה לשימושם הפרטי של ראשי הכת. הרב יוסף יצחק אהרונוב, ראש אגודת חב"ד בארץ הקודש וראש ארגון צעירי אגודת חב"ד, נשפט בשנת 2015 לשנתיים מאסר בפועל וקנס כספי כבד בגין גניבה מהעמותות אותן הוא ניהל, העלמות מס והלבנות הון. מהעדויות במשפט ודוחות העומק של רשם העמותות מסתבר שאהרונוב ושותפיו משכו כספים רבים מהעמותות של החסידות, לעיתים מעל השולחן ולעיתים מתחתיו. (ראו המאמר 'חב"ד – סופה של אחיזת עיניים')
 
כת חב"ד מאד רוצה שניתן לה כסף, בין אם תרומה בגובה של 18 ₪ או של 18,000 יורו, בין אם באופן חד-פעמי או בהוראת קבע חודשית, ולשם כך היא מתארת את התרומה כמצוות צדקה שמאפשרת לכת להתמקד בעשייה. היא רק שוכחת לציין שהעשייה של חב"ד מתמקדת בגיוס תרומות ובזריית חו"ל בעיניהם של אילו שאינם מבינים שכספי תרומותיהם מושקעים במבצעי השיווק וקידום המכירות של הכת, בנכסי דלא ניידי שנרשמים על שמות מנהיגיה ובכספים נזילים שבסופו של דבר מגיעים לכיסיהם של האנשים הציניים ששולטים בכת.
 
כל אל בר דעת יזהה בנקל את אופייה האמיתי של הכת המיסיונרית ותאבת הבצע שמסתתרת מאחורי ה'יידישקייט' המזוייף שהיא מפיצה לתמימים ואין ספק שאל כזה לא יעלה על דעתו לזקוף את התרומות שמעשירות את ראשי הכת לטובת 'מצוות הצדקה' שרבני התלמוד המיטו על עם ישראל. אדרבה, אל נורמטיבי היה מן הסתם בז לכל מי שתורם לכת פולחן אישיות ששוקדת על הפצת הבורות וטיפוח השנאה לציונות, הדמוקרטיה, פלורליזם, שלטון החוק,  שמאלנים, ציונים, ערבים, נוצרים וכל מי שדוגל בערכים הומניסטים-ליברליים וטוב יעשו התורמים הפוטנציאליים אם ישקלו את צעדיהם לפני שהם מעלים את חמתו. האלים  רוצים לראות תרומות שמופנות לעמותות שפועלות למען בורים, עניים, חולים ומוכי גורל ויש להניח שהם מתעצבנים כשאנשים תורמים את כספם לכתות שמנצלות את התרומות לצרכים פסולים ומאפשרות לחלק מהכסף להגיע לכיסיהם הפרטיים של אנשים שלמדו להתחפש לצדיקים, להפיץ סיסמאות סרק ולחלוב את התמימים שנופלים ברשתם.
 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

נקרא 3349 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות