Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 25 יולי 2013 17:12

חב"ד גורמת לסיכסוכים ופילוג גם בצה"ל

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
חייל בנח"ל החרדי שחבש כיפה משיחיסטית מועמד למשפט
 
כיכר השבת, 11.6.13
 
 
חייל חב"דניק המשרת בגדוד הנח"ל החרדי יועמד למשפט צבאי לאחר שסירב להסיר מראשו את הכיפה ה'משיחיסטית' שחבש, עליה נרקמו המילים: 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח'.
 
לפי הדיווח באתר 'וואלה', החייל שמשרת כעוזר חובש פלוגתי בגדוד 'נצח יהודה', בבסיס האימונים של חטיבת כפיר בבקעת הירדן, חבש לראשו כיפה משיחיסטית עליה רקום 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח'.
 
בשבוע האחרון, הורה לו רס"ר הבסיס להסיר את הכיפה בטענה כי לפי פקודות צה"ל אין לחבוש כיפה עם כיתוב. החייל סירב והסביר כי הוא חובש את הכיפה כחלק מאמונתו. הרס"ר, כך לפי הדיווח בוואלה, הבהיר לחייל כי במידה ולא יחליף את הכיפה בכזו ללא כיתוב, הוא ייאלץ לעמוד למשפט. למרות זאת, החייל התמיד בסירובו ומיאן למלא את פקודת הרס"ר. אתמול הודיע לו הרס"ר כי יעמוד היום למשפט צבאי.
 
רבניו של החייל ששמעו ממנו על פרטי המקרה, פנו אל מפקדיו בגדוד כדי שיתחשבו בחייל ובאמונתו, אך ללא הועיל.
 
יו"ר האגודה למען החייל התורני, אליהו לקס, אמר בשיחה עם וואלה כי 'הסיפור הזה לא קשור לחרדים. מדובר בסיפור של רס"ר שהגזים בשמירה הנוקשה של לשון הפקודה מבלי להפעיל כלל שיקול דעת. הם חייבים להתחשב בחייל ובאמונה שלו. אם היה רשום 'גולני שלי' על הכיפה גם היו מבקשים ממנו להוריד אותה?'.
 
גורם צבאי מגדוד נצח יהודה הוסיף ואמר כי 'רוצים לגייס אלפי חרדים מזרמים שונים לצה"ל. היכן הפשרה? היכן ההבנה של האחר? מקרים כאלה עלולים להרתיע חרדים'. מדובר צה"ל נמסר, כי על פי הפקודה אסור לחבוש כיפות בעלות כיתוב כלשהו.
 
ברצוני להזכיר לכל מי שעלול להתבלבל למקרא כתבה זאת שאין שום הוראה תורנית שמחייבת חבישת כיפה עליה רקום 'יחי אדוננו מורנו ורבנו מלך המשיח'. הכיתוב הזה הוא חלק ממאמצי השיווק והמכירות של כת חב"ד שמבקשת משפוטיה ללבוש כיפות עם כיתוב שמדגיש את האמונה ההזויה בחייו המתמשכים של האדמו"ר המנוח שחב"ד מחשיבה כמלך וכמשיח. הנחת העבודה של חב"ד היא שחשיפה מתמשכת לסיסמאות שלהם גורמת לאנשים להסתגל לשיגעון ואולי אפילו לאמצו. גם את טקסי הנחת התפילין הפומביים יש להבין בהקשר זה.
 
פקודות הצבא אוסרות כיפות בעלות כיתוב בדיוק כשם שהן אוסרות על כל תעמולה דתית ופוליטית אחרת. הרס"ר לא 'הגזים בשמירה הנוקשה על לשון הפקודה מבלי להפעיל כלל שיקול דעת', מי שהגזימו ולא הפעילו כל שיקול דעת הם החייל הסורר, רבניו ויושב ראש האגודה למען החייל החרדי שבהיעדר כל ניסיון והבנה בתחומים צבאיים חושבים שגם הצבא חייב להתנהל על פי הכללים הרבניים ועל פי ההגיון המעוות שלהם.

זה אולי יבוא כשוק גדול לחרדים אבל הצבא אינו מבוסס על פשרות ועל הבנת האחר. הצבא מתבסס על פקודות באמצעותם מכשירים את חייליו ליום פקודה ומפעילים את המכונה הענקית הזאת כשגורלה של המדינה מונח על כפות המאזניים. לכרסום מתמשך בפקודות הצבא יכולות להיות תוצאות הרות גורל. החלפת הכיפה, לעומת זאת, רק תגביל את התעמולה של המיסיון החב"די, תתרום לשפיות הציבור ותשפר את האוירה באופן כללי.    
נקרא 9396 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

1 תגובה

  • קישור לתגובה שישי, 26 יולי 2013 00:25 הוסף ע״י עלמה

    מעניין מה יהיה הצעד הבא ועד כמה ילכו לקראתם. עכשיו זה רק כיפה עם כיתוב אבל אנחנו יודעים שלדתות יש אופי משתלט והן דורשות עוד ועוד, כמו למשל האיסלאם באירופה. אני רק מקווה שבניגוד לאירופה, אצלנו ידעו לשים את הגבול ולאזן בין הצורך החשוב בשילוב חרדים לבין החובה להישאר חברה ששייכת לעולם הראשון.

התגובות האחרונות