Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 09 אוקטובר 2014 23:32

תקציב הביטחון (צבי כסה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
תקציב הצבא (הביטחון) גדול מהצרכים
 
 
 
תקציב הביטחון והשלכותיו נוגע לסלע הקיום האסטרטגי של המדינה. ואיש לא יודע מה גודלו ב –2013,14,15 על כן העניין מחייב לקלף את הבצל הזה ולברר את הדברים לאשורם בלי קלישאות בנות 66 שנים.
 
שר ההגנה ותקציב הצבא
 
אין לישראל תקציב ביטחון אלא יש תקציב הצבא. מרכיבי הביטחון הם הצבא ככוח המחץ, מוזן מכלכלה חזקה, המוזנת מטכנולוגיה, הבאה מהמדע, העולה מההשכלה, העולה מהחינוך ועוד. וכמובן הקשר עם המעצמה התומכת ועם סיבתה - היא הקהילה היהודית.    על מה ממרכיבי הביטחון האלה אחראי שר הביטחון? – על הצבא. לפיכך הוא שר ההגנה ולא שר הביטחון. למה חשובה האבחנה כי כשאומרים – וזה התחיל מבן גוריון – תקציב ביטחון כולנו קופצים לדום. כשעומדים דום דוממות גם תבונות פתוחות אחדות.
 
ההגדרה "סלע הקיום האסטרטגי" קולעת אל רום העיסוק בתקציב ההגנה (הביטחון). אם מקלפים את הקליפות המושגיות והקלישאיות נגיע אל שני היסודות - "עמודי היכין והבועז" של הקיום שלנו – הצבא שלנו וארה"ב שאתנו. ואם לזקק את ההבנה: חוד החנית של הצבא הוא חיל אוויר וחוד החנית בתמיכה האמריקאית הם יהודי ארצות הברית. על שניים אלה: חיל האוויר וקהילת יהודי ארה"ב מתקיים שיווי המשקל האסטרטגי בין המדינה לסובב הקרוב והרחוק.
 
לקלף את הבצל
 
בשנים הראשונות שסין התעוררה מהנחשלות לכלכלה יותר פתוחה התפרסמו שיעורי הצמיחה השנתית חסרי התקדים. חקרתי עד שמצאתי מידע שאין התאמה בין שיעורי הצמיחה הרשמיים לעלייה בצריכת החשמל. ומכאן שהמספרים היו לא אמינים. הנמשל הוא שכדי לדון בהקצאת המשאבים להגנה (לביטחון) הכרח הוא לבחון האם גברו הסיכונים המצדיקים צמיחה תקציבית ואיזו.
 
ראשה"מ ושר הביטחון ושלוחים פרשנים מכבירים סכנות הגוברות וסוגרות עלינו מכל עבר ומחייבות עוד ועוד הקצאות כסף. על מה הם מדברים? –  תקציבי ההגנה של השכנות הרלוונטיות במיליארדי דולרים):
 
  מצרים
   ירדן
  סוריה
  לבנון
  תורכיה
 סעודיה[א]
האמירויות
  ישראל
4.4
1.5
1.9
1.7
18.0
56.0
14.4
16.0
 
האם רבו הסיכונים?
 
ארבע המדינות הסובבות אותנו אין מהם כל איום צבאי. הסכוי/סיכון למעורבות מלחמתית של תורכיה וסעודיה כנגדנו שואף לאפס, השתיים והאחרות עסוקות במאבקים ומלחמות שאינן נוגעות לנו, הרי לא נראה שגדלו הסיכונים מהמעגל הזה. מאז ביקור סאדאת בירושלים אין אף מדינה ערבית המנהלת מדיניות אקטיבית המסכנת את ישראל.
 
נותרו המעגלים האחרים לבחינה: את האיסלמיסטים דאעש אלנוסטרה ואחרים בולמת עכשיו קואליציה אזורית ובינלאומית. כך גם את איראן – האיום הממשי היחיד – בולמת קואליציה בינלאומית בראשות ארה"ב. והקואליציה הזאת לטוב ולרע היא היחידה שיכולה לבלום או לדחות את הגרעין האיראני. (ובמקביל לה הצוללות למכה השנייה). רע הדבר שלעניין ראשון זה לסיכונים ראה"מ מצא לנכון להסתכסך עם נשיא ארה"ב ולגרום להרחקתנו מהשפעה אינטימית קובעת בקואליציה הזאת. ובכלל, אחרי מלחמת צוק איתן, שלא הצלחנו למגר את החמאס הקטן, מבהילה המחשבה כי נתניהו וברק תכננו להילחם באיראן. ובכך עוד ידובר.
 
האיסלאמיסטים לפלגותיהם
 
ונשארנו עם ארגוני הטרור. לדברי ראה"מ כתשנו והכתשנו ושיכתשנו את החמאס. כלומר, הסיכון פחת שלא לדבר על אופציות מדיניות לקואליציה עם מדינות סוניות ועם ממשלת הפיוס הפלשתינית שתשלוט בעזה.. ומכאן שנשארנו עם החיזבאללה על מאגר הרקטות הגדול המצוי בידם. כיוון שכך היינו צריכים להיוודע לתיכנון של דוקטרינה מלחמתית נגד החיזבאללה. מי שמע על דבר כזה? על פי מה שחווינו בצוק איתן צה"ל לא הכין דוקטרינה מתאימה למיגור החמאס. השניים האלה – חמאס וחיזבאללה - הם סיירות איראניות ובהסדרים של הקואליציה בראשות ארה"ב אתה תלויה פעילותן.
 
האיומים פחתו
 
להוסיף הפחדה על הפחדה מוליכים בתרועה את סכנת ארגוני המרי בסוריה שכבשו את אזור קונטרה. בתנאים של האזור צה"ל ידע היטב איך להתמודד עם הארגונים האלה. כל אלה יחד לא מעלים תאום בין התעצמות הסכנות הביטחוניות לבין הגדלת תקציב הצבא במיליארדים מעבר למילוי המלאים שנגרמו בצוק איתן ומעבר לתיקונים הדרושים בציוד להגנת החיילים וכיו"ב (במסגרת תוכנית ברודט). תקציב ההגנה (המכונה ביטחון) הוא מוגזם באחוזים משמעותיים. אל יעבדו עלינו. האיומים פחתו בשנים האחרונות. ונראה שיפחתו בשנים הקרובות אם ממשלת ישראל תשנה כיוון להשתלב בקואליציות האזוריות. המחיר הדרוש הוא ההסדר עם הפלשתינים והוא העיסקה הטובה מכל העיסקאות של 66 השנים.
 
(צבי כסה)


[א]             
בשנת 2014 נוספה בסעודיה הוצאה חד פעמית של 20 מיליארד דולר נוספים.
 
נקרא 1788 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים