×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 160
Print this page
ראשון, 02 אפריל 2017 14:55

המתוקנות היא החזון הראוי למדינה (צבי כסה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

המתוקנות היא החזון הראוי למדינה

צבי י' כסה

 

 

כשצריך להקים מדינה הגיבוריות קודמת למתוקנות. איזה מעשה ערמומי – תרגילי – מתחכם ומתעתע נמנעים ממנו כאשר המטרה היא להקים מדינה. אבל, כשצריך לקיים מדינה המתוקנות קודמת לגיבוריות והיעדרה הביא אותנו הלומים  – שלא קיים מושג הבושה "כזאת לא ייעשה במקומותינו":

 

*

54 ראשי שילטון מקומי מעורבים בפלילים. רשימה ותמונות פורסמה השבוע בעיתונות.

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: מנהלים וועדי עובדים בתעשייה האווירית – תעשיית הדגל – נחשדים בפלילים. בחברה הציבורית הזאת שלט 20 שנה באלפי עובדים מזכיר וועד. גייס אלפים למרכז הליכוד, בתגמולים מקדמים לנאמניו ומעכבים למהססים לו, לבחור בו ובמועדפיו בפריימריז בליכוד עד שהיה לשר.

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: לפני שנים היה ח"כ מהעבודה גדליה גל יו"ר וועדת הכספים בכנסת. הוא ניהל מאבק לרסן את וועד העובדים ודרישותיו בחברת החשמל. יו"ר הוועד וותיק קדנציות גייס 1000 עובדים להירשם למפלגת העבודה ואלה הפילו אותו בפריימריז. יו"ר הוועד נחשד והסתבך בפלילים.

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: וועד נמל אשדוד יו"ר רב קדנציות שניהל את אלפי העובדים בתגמולים מקדמים או מעכבים  מצוי בתהליך משפטי.

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: שלושה מחברי הכנסת שבקואליציה איימו על ראש הממשלה ועל שר האוצר כי לא יצביעו בעד התקציב אם לא יקבלו אלפים כספים לחלק כל אחד למוטביו. ואם לא יצביעו אין תקציב.

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: עלילת העיסקה הסודית שעשה ראש הממשלה שמיר עם הקרן הקיימת שאיש לא ידע ואיש לא ראה עד שדרוקר עלה. המדינה מוסרת לקרן קיימת עשרות אלפי דונמים מפאתי ערים של אזרחי ישראל הערבים כדי לצמצם את הרחבות. תעלול התשלום בעיסקה מזכיר את תעלולי הבריחה באירופה אחרי מלה"ע. קק"ל תשלם למדינה בעצים שנטעה ביערותיה בשני דורות ברחבי הארץ (על אדמות של המדינה). מדובר במיליארדי שקלים שאיש לא מנה ואיש לא ספר ואיש לא רשם. ומי מהשתיים חייבת לרעותה את המיליארדים?

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: צריך להציל את ים המלח השוקע אל קרקעיתו. ההחלטה היא להזרים מי הים הגדול לימה הקטנה. לפרויקט יש שתי אלטרנטיבות: האחת מאילת לים המלח. השנייה מסביבות חיפה אל בית שאן ומשם בערוץ הירדן לים המלח. האלטרנטיבה הצפונית יוזמה בשנות ה 70-80  ע"י שלמה גור. בתוואי הצפוני הזה אפשר להשיג את כל התועלות המצופות מהפרויקט: הצלת ים המלח, התפלת מים, מיזמי תיירות, שיתוף פעולה עם ירדן והפלשתינים ובתוספת בלעדית מבטיחה שהכנרת נשארת של ישראל במלואה  - בעלות תקציבית פחותה בחמישים אחוזים (50%  ( מהפרויקט הדרומי. שמעון פרס בשעתו  דבק בתוכנית הערבה, כנגד כל המומחים שנועץ בהם, הוא מנע אפשרות להציג את התווי הצפוני לצוות הבנק העולמי שבדק את הפרויקט. הודעתי על כך לשר התשתיות והאנרגיה, לשר האוצר, ליועץ הכלכלי של רה"מ ולמבקר המדינה. במה תבחר הממשלה אפשר לנחש – בתוכנית הכפולה בתקציב.

 

*

עוד זה מדבר וזה בא: ליידע את שמונים האחוזים מהישראלים שלא היו בשנה המכוננת 1949-50. התכנסה אז מועצת העם שתפקידה היה להכין חוקה לישראל וללכת לבחירת לכנסת הראשונה. אלא שמועצת העם הפכה עצמה לכנסת וחוקה לא נכתבה עד היום. זהו מחדל גדול של בן גוריון שאנחנו משלמים את מחירו.

 

+

עוד זה מדבר ובא יוסף פרל שכתב ופרסם ב – 1810 את הספר " מגלה טמירין" החושף באומץ את מירקמי השחיתות של חצרות הרבנים החסידים בארצות מזרח אירופה. על גבאיהם ועסקניהם. מומלץ למצוא בחנויות ספרים משומשים, לרכוש ולקרוא את חיי הציבור היהודי על רבניו וחסידיו ומתנגדיו ולדעת ממה באה הציונות לחלץ אותנו. אלא ששם במאות ה-16 וה-17 וה-18 אבותינו ואימותינו היו קורבן לאכזריות נוראה ופוגרומים (עיינו בספריה של פרופ'. רחל אליאור) וכל הרעות האחרות והשחיתות והקומבינה והעורמה היו דרכם להישרד. אבל, החלום הציוני למדינת יהודים הובטח בו כי לא נהיה כמותם. אבל, טעינו בענק. כדי להקים מדינה העלינו מעלה בצדק את הגיבוריות של בני הארץ. אך כשלנו בהכרח להמיר את הגיבוריות במתוקנות כדי לקיים מדינה מתוקנת. כמעט כל העיקרים הנפלאים שתרמו להקמת המדינה רעים לקיומה. לוי אשכול הבין וניסה להעלות את המתוקנות באורחות המדינה ואז באה מלחמת ששת הימים והגיבוריות חזרה למשול במדינה ללא מתוקנות.

 

 

 

נקרא 1177 פעמים