×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 160
Print this page
חמישי, 30 מרס 2017 14:00

הזיכרון - איך משתיקים אותו (צבי כסה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

הזיכרון, איך מֵשתיקים אותו

צְבִי י' כסה

 

 

שר הביטחון ליברמן מאיים על אסד שבפעם הבאה אם יירה טיל על מטוס ישראלי אנחנו נחסל את סוללות ההגנה האווירית של סוריה. אמירה של שר היא עניין משמעותי. איך אנחנו צריכים להתייחס לאיום ישראלי כזה ? האם זה טוב או לא, נבון או לא נבון? אין לי אלא את המשודר בתקשורת. או אז הזיכרון הקשיש עולה ודורש: תקרא אותי וספר לצעירים הרבים שצעירותם מנועה מזיכרון.

 

בתחילת 1954 ראש הממשלה משה שרת ניהל מו"מ עם הנשיא נאצר להרגעת המתחים בין שתי המדינות. צוות של שרת וצוות של נאצר נועדו בפאריז. נאצר שלח את ההצעה הבאה: הקמת מדינת ישראל היא מעשה עוול לערבים. אבל, אין טעם שנמשיך בתקריות בגבול. הצעתנו היא: 1. ישמר השקט לאורך הגבול. 2. תשב ברומא וועדה פריטטית ישראלית-מצרית והיא תכתיב החלטות לוועדת שביתת הנשק של האו"ם ותייתר אותה. 3. אשר לתעלת סואץ, אם לא תעשו פרובוקציות (העברת נשק) ישראל תוכל להשיט אניות בסואץ. הנציג של נאצר חזר למצרים לקבל תדרוך לפגישה הבאה. ואז אירע עסק הביש, המפורסם בבישיה של ישראל. והמו"מ נפסק. נאצר פנה לרוסים וקיבל את עיסקת הנשק מצ'כיה והכל הוביל למלחמת סיני ותוצאותיה.

 

ריצ'רד קרוסמן היה שר בממשלת אנגליה. הוא התנגד למדיניות של ממשלתו למנוע מנאצר להלאים את תעלת סואץ והתנגד לשותפות האנגלית-צרפתית-ישראלית במלחמת סיני 1956. לאחר שהמבצע לא הצליח ונאצר הלאים את התעלה, הוא סיפר לריצ'רד קרוסמן את הסיפור הבא:

 

בתחילת 1954 ראש הממשלה משה שרת ואני ניהלנו מו"מ. בפאריז ישבו הצוותים לדון בנושא. הנציג שלי חזר למצרים לקבל הוראות להמשך המו"מ. ואז הייתה פעולת הטרור ע"י צעירי יהודים במצרים. אנשי החבלה נתפסו ונדונו למשפט. שניים נידונו למוות. אני התנגדתי לתלייתם. ממשלת ישראל ידעה זאת כי הודעתי להם באמצעות האמריקאים. ואז ראש הממשלה שרת יצא בקמפיין עולמי שזו עלילת דם. בגלל זה הייתי במיעוט במועצת המהפכה והשניים ניתלו. (אחרי עסק הביש לבון התפטר ואחרי הבחירות ב-1955 חזר בן גוריון לראשות הממשלה) ואז הישראלים ביצעו את פעולת עזה לבזות אותי ואת הצבא המצרי. והחלטתי לפנות לברית המועצות. אני לא שלחתי להרוג את בן גוריון והם שלחו להרוג אותי.

 

מובן שאפשר לטעון כי המו"מ שניהל נאצר עם שרת היה כדי למנוע מישראל לפעול נגד הלאמת התעלה. אבל, אלה דבריו של נאצר לקרוסמן. לך תדע.

 

צה"ל הגיע לתעלה והוקמו המאחזים נגד דעתם של שר הביטחון דיין והאלופים טל, פלד, שרון ואחרים. והתחילה מלחמת ההתשה. במלחמה נייחת לצה"ל אין יתרון וכך לא ניתן היה להתגבר על ההפגזות הכבדות על המוצבים. ישראל בצר לה החליטה להרתיע את סאדאת בהפצצות עומק אל תוך מצרים. יתרונו המוחלט של חיל האוויר עודד את המבצע הזה. בגין ביוגרפיה הייתי מיודע קרוב לכמה שרים ביניהם יגאל אלון מפקדי מהפלמ"ח, אישיות מדינית וביטחונית מורמת, ופנחס ספיר שהמליך קודם לכך את גולדה לראשות ממשלה. זעקתי לפניהם: הרי אתם תכריחו את סאדאת להביא את הרוסים למעורבות ישירה. ספיר סרב לחלוק על גולדה. אלון אמר שהמעשה הוא בתאום והסכמה של האמריקאים. אמרתי לו: יגאל, בשביל אמריקה אנחנו בסך הכל סניף. בשבילנו זה כל הבנק.

 

ישראל המשיכה בהפצצות העומק. סאדאת הביא את הרוסים עם הטילים שעליהם אמר האלוף עזר ויצמן: הטיל כופף את כנפי המטוס.  והם צלחו את התעלה. זמן קצר אחרי מלחמת כיפור חזר יצחק רבין משגרירותו בארה"ב. בביתי מול עשרות חברים – מדענים, פרשנים, עיתונאים אמר בין היתר (איש ישר היה): אני מודה שהייתי אחד היוזמים והתומכים בהפצצות העומק. זה היה מעשה מטומטם חסר אחריות. זה איפשר להם לצלוח את התעלה.

 

מכאן הזיכרון עולה לערב מלחמת יום הכיפורים. מקיסינג'ר ועד רבין ושגרירים ושליחים ממדינות ומוסדות אסטרטגים מנסים מ-1970 לשכנע את גולדה מאיר שסאדאת מציע שלום וכדאי שתיזום מעשי ג'סטות מדיניות לקרב אפשרות למו"מ. והיא מסרבת ומאפשרת לדיין ויועצה הקרוב גלילי לאלץ את מפלגת העבודה לנסח מסמך ניצי המבהיר לסאדאת כי אין דרך אלא מלחמה. וכשבא סאדאת לכנסת היא אומרת: גם אני יכולתי לעשות שלום כזה (ויתור על כל סיני).

 

מסקנת הזיכרון: לא יעזור. מה שאתה עושה מאלץ את יריבך למעשים שלא היה נוקט בהם בלעדיך.

 

נקרא 1139 פעמים