Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 10 מאי 2016 21:27

בין להקדיש חיים ללהקריב חיים (צבי כסה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
בין להקדיש חיים ללהקריב חיים
 
צבי י' כסה
 
 
בין חינוך לאומי ללאומני
 
אי אז בשנות ה – 50 הוזמנתי לדיון אצל בן גוריון בשדה בוקר. הוא העלה את הצעתו להקים תנועת נוער ממלכתית. האזנו ורובם ענו אמן לרעיון ונימוקיהם אתם.: הוא יגייס אלפי בני נוער לתוכנית חינוכית ממלכתית להתנדבות למדינה וכיוצא באלה.
 
ואני החושב הפוך אמרתי שזה רעיון פסול. למה ? הוא שאל. ועניתי: באיזו מדינה יש תנועת נוער ממלכתית? באיזו מדינה היחיד הוא חייל של המדינה? – רק במדינה פאשיסטית אדומה או חומה או שחורה. לא הייתה לבן גוריון תשובה. אני נזכר באירוע הזה כל אימת ששר חינוך מציע כי בנוסף ללימודי השואה - מגן הילדים ועד נעורים - יוזנק מערך לימוד על הקרבה וגיבוריות עם פצועי מלחמות כסמל. רעיון זה פסול עשרת מונים מרעיון תנועת הנוער הממלכתית כי הוא מקטגוריה לאומנית פאשיסטית (לא לערבב עם נאציזם).
 
העולם כולו רשע
 
הרעיון פסול ברמה הממלכתית הוא מסרס את הצופן הציוני לשחרר את העם הזה מהחרדות והחורבנות ההיסטוריים ולהמירם בתודעת ריבונות, חופש וביטחון אישי ולאומי. והנה מציע שר חינוך להטמיע - מתינוקות ומעלה - תורה אחרת: שמע בני מוסר אביך ואל תיטוש תורות אמך, גננותיך ומוריך: העולם כולו רשע וכולם רודפים לנו. היוונים בחנוכה וויזתא בפורים ופרעה בפסח והרומאים בל"ג בעומר והגרמנים בשואה והאנגלים במנדט. והמצרים במלחמת כיפור. והפלשתינים והערבים ואובאמה וקרי והאיראנים והאירופים. ואף עם לא בא לעזרתנו. ורק האח של אודי שלנו שנפצע במלחמה ובא לספר לנו, הוא וחבריו שהקריבו את חייהם מצילים אותנו.
 
במרץ 1948 נהרגו בבית קשת 7 חברים. הזעיקו אותנו מ"כדורי" לשלהי הקרב למצוא אותם. בשבעה ציוו עלי לומר דברים לזכרם. בסיום דיקלמתי: נדע ללכת בדרכם. קפץ יענקל'ה יוגב (ז"ל) וצעק: תלך אתה בדרכם. ובשלוש מילים חיסל את הקלישאה. ושר חינוך רוצה שילדי ישראל יגדלו בצל החורבנות במקום לאור התקומה.
 
סיפור עקידת יצחק ניסיון אמוני או מהפך תרבותי
 
ברמה הרעיונית הצעת השר פסולה. היא סותרת אחד היסודות הנשגבים של הציביליזציה העברית. סיפור עקידת יצחק הוא העניין לכאן. מתרצים שאלוהים ניסה את אברהם. הפענוח שלי: זה לא היה ניסיון שהרי אלוהים ידע שאברהם יעמוד בו. עקידת יצחק הוא אירוע מכונן של מהפכה אנושית, תרבותית, חברתית, חינוכית. אברהם לשיטתו חייב לשים קץ להקרבת ילדים לאלים. איך מחסלים את הנורא הזה, מי שמך? – אני אברהם הלכתי להקריב את בני ויצתה בת קול "אל תשלח ידך אל הנער". והנה גדולת המסר: אדם איננו קורבן ואין דורש ממנו להיות קורבן. ומכאן, שימו לב! אין אף אידיאה שאדם צריך להקריב את חייו למענה. יש רק אידיאה ראויה שאדם צריך להקדיש את חייו למענה. על הזכות להקדיש חיים למטרה ראויה צריך להגן גם במלחמה. ובמלחמה נפצעים ונהרגים. אבל, הם לא קורבנות של הרעיון אלא מגיניו, והציביליזציה שלנו ניסחה: "קידוש השם" ולא קורבן השם. אשר על כן חינוך ראוי הוא החינוך להקדיש חיים לרעיון ולא למות כקורבן למענו. לא הייתה בציביליזציה העברית איסלמיסטיות. בצביליזציה העברית אין חטא קדמון ואין גורל. יש תיקון עולם להקדיש חיים למענו. ראוי ששר החינוך יבטל תוכניות להפחיד ילדים מגיל הגן ובית הספר.
 
ועל ערכת החינוך בתיכון צריך להוסיף וללמוד את האירוע המופלא; בשנות השואה שישה מיליון נכלאו להשמדה בידי הנאצים, 10 המיליון היהודים החופשיים שלחו למלחמה 1.5 מיליון חיילים. לאמור 15% מהעם החופשי. לא היה דבר כזה בכל עם אחר. לא זכינו מההפקר.
נקרא 1151 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים