Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 19 ינואר 2016 18:49

השר נפתלי בנט - סור מהחינוך ועשה טוב (צבי כסה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

השר נפתלי בנט  - סור מהחינוך ועשה טוב

 

צבי י' כסה

 

ראש הלאומנים היה לשר החינוך. בין פניני לשונו ראויה לדיון ההשוואה המנוולת שעשה בין מעשה הרצח בדומה, פיסגת תג מחיר, למעשים של הקיצונים בשמאל, היא הראויה לחשיפה כי היא מגלה את אפס הבנתו של מי שהתמנה לשר החינוך.

 

האבחנה שהציג בנט היא ששתי הקבוצות – רוצחי המשפחה בדומא והפוגרומים של תג מחיר ושל השמאליים נובעים מהייאוש והם שוללים את הלגיטימיות של מדינת ישראל. לאמור, כל הצבעים הם שחור.

 

שר חינוך  הדתי צריך לדעת שהמאמינים באלוהים באים משני קטבים: האחד בא לאמונה מפליאה, בחינת מי ברא לנו כל אלה נפלאות הבריאה? השני בא מפחד העונש. בדומה לכך גם קטבים בפטריוטיות. יש פטריוט אנושי (הומניסטי) ויש פטריוט לאומני לא אנושי. במהפכת התקומה היו אתנו זה בצד זה "צדק בצדק נגע" של וייצמן ו"יש רק צדק אחד" של צבי יהודה קוק ותורתו במרכז הרב (בסטייה מאביו), ודבק בה לרוב צער נתניהו. שני הקצוות האלה מייצגים שתי תרבויות מוסר ביהדות.

 

המחלוקת היא בין הענקים – הלל הזקן ורבי עקיבא. הלל אומר בשש מילים את התורה: "מה ששנוא עליך לא תעשה לחברך". אחרי דורות יחבר קאנט כרך פילוסופי על הרעיון הזה לעולם המודרני. רבי עקיבא אומר: "ואהבת לרעך כמוך". אלה שתי תפישות מוסר נוגדות. הלל אומר לאדם רק אחד אתה יודע לבטח והוא מה שנוא עליך. יש כאן דברים מוגדרים בשיעורם. עקיבא אומר אהבה. לאהבה אין שיעור. "על רוב פשעים תכסה אהבה (משלי י', יב')". כמה חוכמה בציוויליזציה העברית. מאהבה איש הורג את אשתו. מאהבה אב לא מוסר בן או חבר פושעים לרשויות. והיא מסוכנת לאומית כי מאהבת העם מותר לשלוט ולהתעלל ואף לרצוח אחר. "...נכון, עשה רע. אבל, הוא אוהב העם היהודי". רבים המעשים האסורים מוסרית של המתנחלים והייחורים שצמחו משורשיהם, שכוסו ומכוסים באהבה לעם ולמדינה וברשות התורה.

 

מה שמכנה בנט המעשים המקוממים שהשמאל הקיצוני עושה זה לא שהוא פוסל את הלגיטימיות של המדינה אלא של מדיניות הממשלה. במהופך לזה האי לגיטימיות שרוחשים תגי המחיר - הייחורים השומרוניים של גוש אמונים - למדינה, הם מניה וביה מחצרות מרכז הרב והשומרון: המדינה היא רק פרוזדור להיכל המלכות האלוהית. לאלון ליאל המרגיז המדינה היא, היא ההיכל. ואין שום דימיון "לתגיסטים" של דומה ופרוגרומיסטים אחרים. ולכן הוא טוען שאין סיכוי שהממשלה תביא לפתרון ללא לחץ חיצוני. דברים קשים. אבל, הוא פטריוט למדינת ישראל כי היה בדרום אפריקה ולמד את האפרטהייד, אליו מושך אותנו בנט. וזו פטריוטיות שעולה על זאת של בנט כשם שאדם אנושי/ הומניסט עולה ונישא על לאומן קיצון כי הוא רחוק יותר מהרוע, מההכחשה ומהשקר. ואפילו אתה שולל את הדרך הזאת היא של פטריוטים העולים בה על הבנטית הלאומנית.

 

והשר הזה ישלח מיסיונרים ליהד את הנכדים/ות והנינים/ות שלי ולחזק את הזהות היהודית שלהם. לא את היהודיות הישראלית אלא את היהודיות היהודית של בנט. לחזק לא על חומרי התקומה אלא על החורבנות ההיסטוריים שאימא שלי בת 17 באה לארץ בעלייה השלישית כדי לשחרר אותנו מהם. ועל האבסורד הזה ועל מה שהנינים והנינות שלי, מהיהדות הפתוחה, ישאלו את הרב, שבנט ישלח, ללמד אותם זהות יהודית במאמר הבא. יש לנו מלחמה עם הבנטיזם.

 

 

נקרא 1514 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות