Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 30 אוקטובר 2020 14:00

האם הבעיה היא עם צוות הקרקע? (מעגלתו של חילוני)

דרג מאמר זה
(13 מדרגים)

 

האם הבעיה היא עם צוות הקרקע?

 

 

 

 

סיסמה חילונית שאני שומע פעמים רבות היא הסיסמה "אין לי בעיה עם אלוהים, רק עם צוות הקרקע שלו". אינני מסכים עם סיסמה זו.

 

אמנם כאתיאיסט מושבע – בוודאי שאין לי בעיה עם אלוהים או כל יצור דמיוני אחר אבל בפירוש יש לי בעיה עם האמונה באלוהים.

 

אז נכון שהאמונה באלוהים, כמו המצאת האלוהים, הם מעשיהם של בני אדם, אבל הסיסמה הנדונה נועדה להסיט את תשומת הלב מהמצאת האלוהים ומן האמונה בו ולהפנות אותה רק להתנהגות הבלתי מתחשבת (בלשון המעטה) של המאמינים.

 

מה שמנסחי הסיסמה אינם מבינים הוא שההתנהגות שאותה הם רוצים לבקר מבוססת על האמונה ומוצדקת על ידה ושלכן, כל דרך שתאפשר את שיפור ההתנהגות חייבת לעבור דרך קעקוע האמונה.

 

תפקידו של אלוהים בדתות השונות הוא כפול:

 

1.   להוות מקור סמכות לחוקיהן של אותן דתות.

2.   להיות שוטר ושופט על שמודע לכל מעשינו וקובע את גורלנו על פי מידת הציות שלנו לחוקים.

 

בחברה החילונית הדמוקרטית, מוטל התפקיד הראשון על בית המחוקקים, בשעה שתפקיד הפיקוח והאכיפה מוטל על מערכות חברתיות, תוך התבססות על טכנולוגיות מתקדמות (שלא פעם מטרידות את מנוחתנו ביכולתן לחדור לצנעת הפרט).

 

כאשר חילוני אומר שאין לו בעיה עם אלוהים הוא מתעלם מכך שאלוהי הדת הוא חלק מעסקת חבילה: הוא מגיע יחד עם מערכת קשיחה של חוקים ופולחנים שקשה מאד לשנות ולהתאים את החוקים בה להתקדמותנו בהבנת המציאות.

 

האמונה באלוהים ובסמכותו היא לא פעם הסיבה היחידה שבגללה מוכנים אנשים לציית גם לחוקי דת שלפי כל קנה מידה בן זמננו הם טיפשיים, אכזריים ומזיקים.

 

חשבו על ההקבלה בין אלוהים (האופיום להמונים) לבין סמי ההזיה.


האמירה שאין לי בעיה עם הסמים אלא רק עם מי שמייצר, מוכר או צורך אותם היא אמירה חסרת תוכן.


האמירה שאין לי בעיה עם אלוהים אלא רק עם צוות הקרקע שלו חסרת תוכן באותה מידה.
חסרת תוכן באותה מידה היא הטענה שאין לי בעיה עם נשק להשמדה המונית אלא רק עם מי מייצר אותו, משווק אותו או משתמש בו.

 

כדי ליצור עולם טוב יותר אנחנו חייבים להצדיק את המאבק באמונה באלוהים, בדיוק כשם שאנחנו מצדיקים את המאבק בסמים או בנשק להשמדה המונית.

 

אז נכון: כולם מיוצרים, משווקים ונצרכים על ידי "צוות קרקע" כלשהו אבל ההפרדה בינם לבין "צוות הקרקע" היא בסך הכל דמגוגית כיוון שללא צוותי הקרקע הם לא היו קיימים.

 

עכשיו: כל הנ"ל מתייחס לאלוהי הדתות השונות (שכידוע, חלק גדול מאד מן האלימות בכל העולם נובע מהן) ואנשים עשויים לטעון שאפשר להאמין באלוהים אחר, אבסטרקטי, שאינו חלק מדת.

 

אני יכול לקבל טענה כזאת אבל אני חושש שבכך אמצא את עצמי משתף פעולה עם הונאה מכוונת של מקדמי הדת.

 

המונח "אלוהים" נטבע על ידי הדתות השונות כדי לייצג יצור כל יכול, כל יודע וכל קובע שאליו מייחסים את קביעת החוקים. השימוש במילה "אלוהים" לכל צורך אחר הוא מבחינתם מרכיב בהונאה בת שני שלבים:

 

1.   קודם כל נשכנע אותך שיש אלוהים

2.   בהמשך, או שתקבל בחוסר תשומת לב גם את חוקי דתנו או שנפעל לשכנע אותך שחוקים אלה הם מה שאותו אלוהים שבו אתה כבר מאמין מצווה על בני האדם.

 

כל שימוש במילה "אלוהים" מנוצל על ידיהם לצורך הונאה זו ולכן כל כך חשוב להם לפרסם את השקר שאיינשטיין האמין באלוהים  (שקר שאותו הם מבססים על השימוש שאיינשטיין עשה פה ושם במילה "אלוהים". העובדה שאיינשטיין השתמש במילה כמטאפורה בכלל לא מעניינת אותם ולטענות איינשטיין שדבריו הוצאו מהקשרם ופורשו באופן מגמתי הייתה השפעה מוגבלת מאד אם בכלל).

 

אינני רוצה ליפול למלכודת שאליה נפל איינשטיין ולכן אני מתעקש להשתמש במילה "אלוהים" רק כדי לתאר את אלוהי הדת. אם מגיע מישהו שכמו שפינוזה, טוען שמבחינתו "אלוהים זה הטבע", אני שואל אותו מדוע הוא צריך מילה נוספת ומבלבלת כדי לתאר משהו שכבר יש לו שם אחר. הרי מישהו יכול לטעון שמבחינתו "אלוהים" זה קופסת תירס ולהוציא ממני את ההודאה בכך שגם לדעתי, אלוהים (כזה) קיים.

 

לאור כל הנ"ל אני רואה לעצמי חובה להיאבק ב"אלוהים" בכל דרך אפשרית - אם על ידי הבלטת העובדה שחלק מן החוקים שנטען שחוקק אינם מוסריים והן על ידי הצגת ההסברים המדעיים לכל "מעשי הניסים" שהדתות השונות מייחסות לו כדי לבסס את סמכותו.

 

 

מיכאל רוטשילד

 

 

 

 

 

נקרא 3543 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

9 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 27 יוני 2022 14:10 הוסף ע״י שבתי גרצק

  אלו שטוענים שאיינשטיין מאמין באלוהים, מצטטים מפיו את האמרה המפורסמת: "אלוהים לא משחק בקוביות". הם לומדים מכך לא רק על אמונתו של שאינשטיין, אלא גם שאיינשטיין רצה להחליף את אי הוודאות בטבע ביישות מטאפיזית שקובעת כיצד הטבע יתנהג.

  ראשית, זה לא מה שאיינשטיין אמר. הוא אמר: "מכניקת הקוונטים בהחלט מרשימה. אך קול פנימי אומר לי שהיא עדיין איננה הדבר האמיתי. התאוריה אומרת הרבה, אך לא באמת מקרבת אותנו במאומה לסודו של "הזקן". אני, איך שלא יהיה, משוכנע שהוא אינו מטיל קוביות". מאוחר יותר נוצרה האימרה הפופולרית שבה השתמשת.

  השימוש במילה "הזקן" מוכיחה שאיינשטיין נקט בלשון פולקלוריסטית שאין בינה ובין אמונה ולא כלום.

  שנית, האמונה או אי האמונה בבורא עולם של איינשטיין חשובה כקליפת השום. הטענה של המאמינים היא שאם אדם חכם כאיינשטיין מאמין בבורא עולם, כיצד הדיוט כמוני מעז שלא להאמין?

  במדע, בניגוד לדת, מה שקובע אינו ההיגיון ואינו חשיבותו של הדובר, אלא ההתאמה בין התיאוריה לתוצאות הניסוי. מתברר, שבמקרה זה איינשטיין הגדול טעה. אלוהים כן משחק בקוביות. תורת הקוונטים, המבוססת על הסתברות, הוכחה כתורה המדוייקת ביותר במדע, וההתאמה שלה עם המציאות קרובה ל-100% בכל הניסויים שבוצעו במשך כ-120 שנים. איינשטיין חשב שקיימים "משתנים נסתרים", שעדיין לא נתגלו, לא מרכיבים מטאפיזיים, כפי שאתה סבור, שאמורים להסביר את תוצאות הניסויים ללא שימוש בהסתברות. איינשטיין שאף לסלק את המטפיזיקה מהמדע, לא להוסיף אותה.

  בניסיון אחרון להתקיף את תורת הקוונטים, הציע איינשטיין את ניסוי ה-EPR. מתברר שגם כאן הוא טעה. התופעה של שזירה קוונטית שרירה וקיימת ומנוצלת, למשל, במחשבים קוונטיים.

  זו דוגמה ניצחת לכך שלהיגיון וליוקרתו של בעל הדיעה אין שום חשיבות במדע ובחקר האמת. מה שקובע הן רק עובדות ניסיוניות מוכחות שמתאימות לתוצאות המדידות.

 • קישור לתגובה שלישי, 13 יולי 2021 16:36 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אלי:
  אין קשר בין אלוהים לדת פרט לעובדה שהמילה "אלוהים" הומצאה על ידי הדת והיא הומצאה - לא כאיזה רעיון אבסטרקטי ובלתי מוגדר אלא כשמה של ישות בעלת ידיעות, רצונות ויכולת ביצוע שאין כדוגמתם.
  השימוש במילה זו כדי לבטא משמעות אחרת (או, פעמים רבות, חוסר משמעות אחר) רק עוזרת לדתיים למכור את שקריהם.
  האמן לי: אני מתעניין בכל דבר שאפשר להתעניין בו ונראה לי שהבלוג הזה די מוכיח זאת ומעולם לא נזקקתי למילה "אלוהים" לא בניסוח השאלות ולא בניסוח התשובות להן.

 • קישור לתגובה שלישי, 13 יולי 2021 00:59 הוסף ע״י אלי

  *התכוונתי "אלוהים לא יותר מאשר ביטוי...

 • קישור לתגובה שלישי, 13 יולי 2021 00:58 הוסף ע״י אלי

  אין קשר בין אלהים לדת.
  ולשאלתך מה חסר המילה אלוהים..
  אלוהים לא יותר ביטוי ל"תפיסת עולם" אובייקטיבית שמעבר לחומר, ורצון של האדם להתעלות מעל האגו האינדיבידואלי שלו אל משהו כוללני ומאחד.
  איינשטיין לא היה דתי ואף החשיב את האמונה והפרקטיקה הדתית כ"חולשה של האנושות"- כלשונו, אבל העסיק את מוחו רבות ב"מהות" החיים ובמה שמעבר לחומר הנצפה, הוא קרה לאותה תפיסה "אלוהים" במובן של תפיסת עולם (MIND SET)
  מתורת היחסות אפשר ללמוד שכל הפרספקטיבות צופות אל העולם האובייקטיבי עצמו, והריבוי הקוונטי מתכנס את האחדות, ומכיון שהמפריד והסובייקטיביות הוא מצב לא יציב וחסר "קיימות", אנשים מחפשים את המאחד ה"כולי" (בלשון איינשטיין) הכולל את כל הפרטים והמאחד.

 • קישור לתגובה ראשון, 27 יוני 2021 18:46 הוסף ע״י עדי אביר

  יואב ארליך,

  השאלה היא איזו תועלת מביאים לעולם טרולים שאינם מסוגלים להבין את דבריו של מיכאל רוטשילד ואינם יכולים להגיב להם בצורה עניינית. כל תגובה שמעלים אנשים מסוגך רק מבליטה את הבורות וגסות הרוח שרבניכם הטמיעו בכם. אנא המשיך להטריל כדי שכולם יבינו כיצד חושבים ומתנסחים מגיני הדת למיניהם.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 27 יוני 2021 14:15 הוסף ע״י יואב ארליך

  ליהודי מאמין עולות במהלך החיים המון שאלות ותמיהות כגון:
  מדוע יש ייסורים בעולם? ומדוע קיימת מציאות של צדיק ורע לו ורשע וטוב לו? דוד המלך שאל פעם מה התועלת שיש בצרעה ובעכביש ואני אוסיף ואשאל מה התועלת שמביא מיכאל רוטשילד לעולם שרק ממלא את הרשת בשטויות ובלבולי שכל? מדוע אדם מבזבז את חייו לריק?

 • קישור לתגובה חמישי, 05 נובמבר 2020 00:05 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  מחהודי-חילוני אגנוסטי, תושב מזרח השומרון שבארץ ישראל ?
  מסתבר שאתה אגנוסטי ("אגנוסטי" זה "לא יודע") לא רק לשאלת קיומו של אלוהים אלא לנושא המאמר.
  אם תקרא את המאמר תראה שהוא בכלל לא עוסק בשאלה אם יש או אין אלוהים.

 • קישור לתגובה שני, 02 נובמבר 2020 23:01 הוסף ע״י יובל חייקין

  3

 • קישור לתגובה שבת, 31 אוקטובר 2020 17:29 הוסף ע״י יהודי-חילוני אגנוסטי, תושב מזרח השומרון שבארץ ישראל ?

  מאמר נדוש המחזיר את הוויכוח העקר והמיושן של 'יש אלוהים...' או 'אין אלוהים...'.
  הילדותיות בניסיון הפתטי של אלה להוכחת 'אין אלוהים' במקום החוכמה ללמוד לחיות לצד אלה עם 'יש אלוהים'.
  ביננו, כאן, יש הרבה דתיים מתונים וציבור כללי מסורתיים או סתם יהודים-חילוניים, שלא מעוניינים לקחת צד במלחמת ההתשה המיותרת והמיושנת של דתיים ואנטי דתיים (אתיאיסטים קיצונים).

  אנחנו בתקופה האחרונה, בפיתחו של מאבק משותף: חילוני - מסורתי - דתי-מתון, מול ההגמוניה השרלטנית של מחרחרי חוקי שריעת-ההלכה הרבנית-אורתודוכסית כפייתית.
  כל טעות מטומטמת (של אובר הקיצוניות) עלולה לפרום את שיתוף הכוחות המיוחד מול אותם רבני הרשע ההלכתיים-כפייתיים המצויים בארצנו.

  אגב: אני אגנוסטי!
  (נ.ב. המושג כמילה שימושית אנושית: 'אלוהים' קדם ל'טבע' ?‍♂️)

התגובות האחרונות