Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 30 אפריל 2013 15:50

דיונים חופשיים על דת ומדינה

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
דף זה נועד לשימושם של מבקרים שרוצים לנהל דיון חופשי בנושא יחסי הדת והמדינה בישראל. כל מבקר רשאי להעלות כל תגובה שמתייחסת לנושא ולענות על תגובותיהם של האחרים. בעל האתר לא ישתתף בדיונים הללו אך הוא יקפיד להעביר לדף בשם 'תגובות כלליות של מגיבים מיוחדים' את כל התגובות שמכילות קללות, נאצות, גידופים והשפלות, תגובות שמכילות רק 'סיסמאות' שגרתיות ותגובות שמטרתן, לפי מיטב שיפוטו של בעל האתר, לשבש את האתר או להציפו בתכנים תורניים. דיונים משמעותיים שיש בהם עניין לציבור הרחב יועתקו גם לדף שייוחד לאותו דיון בלבד ויוצג בקטגוריה בשם 'דיונים חופשיים נבחרים'.
 

 

נקרא 6464 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

111 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 09 ינואר 2020 13:20 הוסף ע״י עדי אביר

  לאחרונה האתר סובל ממתקפה של שלושה טרולים חרדיים:

  אדם שמכנה את עצמו 'זלמן בן קלמן' שכתובת המייל שלו היא: rikilevi.m.e@gmail.com

  אדם שמכנה את עצמו 'יוני' ומשתמש בכתובת מייל פיקטיבית אף שהוזהר שהדבר אסור על פי כללי האתר.

  אדם שמכנה את עצמו 'דניאל איזנברג' וכתובת המייל שלו היא 'Eisenberg.6543@gamil.com'.

  איני יכול לחסום אותם כי הם מקבלים כתובת IP שונה בכל כניסה.

  אם הטרולים החרדים ימשיכו להתקיף את האתר אשקיע מאמצים נוספים בחשיפתם ואדווח על מעשיהם לראשי הישיבות שלהם. מוכי הדת הצעירים חושבים שהם מגינים על האמונה שלהם כשהם מטרילים אתר שחושף את החוליים של הדת היהודית אבל הם עושים בדיוק את ההפך: הם מראים שלדת שלהם אין טענות ענייניות שמסוגלות להפריך את טענותיי, הם מפגינים את הבושה שהחרדים חשים כל אימת שהם צריכים להזדהות בשמם האמתי, הם מדגימים את נבערותם של החרדים שמסוגלים להתמודד עם העולם הריאלי רק באמצעות הפגנות אלימות, כחש, מרמה, זיופים ןוהטרלות והם מגדילים את סטטיסיקות השימוש באתר ומקפיצים אותו במעלה רשימת התוצאות בגוגל.

  כדי למנוע אי הבנות - להבא אמחק באופן אוטומטי כל תגובה של 'זלמן בן קלמן', 'דניאל איזנברג'ושל מטרידנים ומציקים שמתביישים להזדהות בשמם האמתי. מי שאינו מנסה להטריל את האתר יכול לאמץ כל כינוי שירצה ובתנאי שהוא יספק כתובת מייל נכונה.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 08 ינואר 2020 11:56 הוסף ע״י מנחם

  כאשר משקיעים כסף בתחבורה ציבורית ומפיצים הסתה במקום להשקיע בתשתיות העיר למען רווחת התושבים זו התוצאה.

  עיריית תל אביב בשיא תפארתה.

  https://news.walla.co.il/item/3333733

 • קישור לתגובה שישי, 29 דצמבר 2017 00:04 הוסף ע״י עדי אביר

  משה,

  1. ראשית, הרשה לי להבטיח לך שאוכל להתמודד עם כל אדם שמאמין באל וחושב שהדת היהודית מבטאת את רצונו של אותו האל. שנית, אני לא מחפש להתעמת עם אנשים שלא עושים לי כל רע. שי עגנון ופרופסור ישראל אומן (למיטב זכרוני, שני היהודים האורתודוקסים היחידים שזכו אי פעם בפרס נובל) לא פגעו בי באופן אישי, לא סחטו את הקופה הציבורית ולמיטב ידיעתי, לא השתמטו משירות בצבא העם ולכן אין לי שום סכסוך עימם. שניהם לא היו חרדיים. למען האמת, אני לא מכיר אך חרדי שזכה בפרס נובל. אתה כן?

  2. אני לא מכיר סטטיסטיקות שמפלחות את תורמי הכליות לפי אמונה דתית. אם יש לך נתונים אמינים - אשמח לראותם. אם לא - אמשיך להאמין שתרומת האיברים אינה נחלתם הבלעדית של המאמינים. עם זאת, ייתכן שהכתבה הבאה שופכת אור על תופעה שאינה מוכרת לי, היינו, מכירת כליות עבור כסף ובתחום זה בהחלט ייתכן שהחרדים הם הרבה יותר פעילים מאשר החילונים:
  http://mida.org.il/2016/10/27/%D7%AA%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%A8-%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%94-%D7%96%D7%94-%D7%9C%D7%90-%D7%A4%D7%A9%D7%A2-%D7%96%D7%95-%D7%9E%D7%A6%D7%95%D7%95%D7%94/

  אני חשבתי על כך הרבה, ואז עוד הרבה, ואז עוד קצת - ייתכן אפילו יותר שנים מאשר אתה חי, ובהחלט הבנתי מה זאת היהדות, במיוחד לאור העובדה שאני בוגר ישיבה תיכונית אורתודוקסית בארה"ב. הידע וההבנה שרכשתי ביהדות גרמה לי לסלוד מכל המיתוסים, העיוותים והשקרים עליהם הדת הזאת בנוייה. בהזדמנות זאת הרשה לי לבחון את היהדות בדרך שמתאימה לי ולא בדרך שמתאטימה לחזון איש או לך.

  אני גם לא מעצב את דעותיי לפי דבריו של היטלר אף שבמקרה זה אני מסכים שהיהודים המציאו את האל שלהם.

  סליחה על הקביעה האכזרית: אף אחד לא הסמיך אותך לקבוע מיהו 'איש טוב' ומי אינו כזה. אני אמנם רחוק מאד מהאידיאלים היהודים, ומתרחק מהם יותר ויותר מידי יום ביומו, לרוב בגלל אנשים מתנשאים ויודעי-כל שחושבים שהם רשאים להטיף לאחרים בנושאים בהם הם לכל היותר מכירים רק צד אחד של המטבע.

  לגבי הדימוי האומלל של 'אל הטבע' אותו אתה משום מה מייחס להיטלר: אני לא נוהג להכניס את היטלר והנאצים לתגובותיי אבל אם כבר העלת את הנושא נראה לי שהאידיאולוגיה הקדם-פשיסטית שאומצה על ידי רוב הדתיים בארצנו מקרבת אותם לאידיאלים ששלטו בגרמניה בחצי הראשון של המאה הקודמת באופן שמונע מהם את הזכות לפתחון פה בכל הקשור להבחנה בין 'טוב' ל'רע' ובין אידיאולוגיה יהודית לאידיאולוגיה נאורה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 28 דצמבר 2017 22:57 הוסף ע״י משה

  שלום רב,

  1. אתה "חכם" על פונדמנטליסטים חרדים שאינם בעלי השכלה כללית ולא נוהגים לעמת את אמונתם עם מרחביה. אבל לא תוכל להתמודד כלל עם יהודי דתי בעל השכלה כללית, קל וחומר אלפי מדענים וחוקרים דתיים בתחומים שונים ומגוונים (כולל חתני פרס נובל, ציניקן כמו ש"י עגנון וגאון כמו פרופ' ישראל אומן, למשל), שלא מתחמקים משום קושי אינטלקטואלי.

  2. עד היום (דצמבר 2017) כמעט 500 יהודים תרמו כליות באופן אלטרואיסטי לאנשים זרים להם לחלוטין, שאינם יודעים מראש דבר לגביהם, תופעה שאין כמותה בשום עם ובשום מדינה בעולם. מעניין, כולם דתיים וחרדים ! אף לא אחד חילוני, אף לא אחד ! בישוב זעירים כמו תקוע או יצהר, יש עשרות תורמים, ובתל אביב ושכמותה אין אפילו אחד.

  אם תחשוב על כך הרבה, ואז עוד הרבה, ואז עוד קצת, אולי יהיה לך סיכוי להבין מהי היהדות. רמז : המשפט הראשון של החזון איש במסה שלו "אמונה ובטחון" : "האמונה היא נטייה דקה מעדינות הנפש", דהיינו, מי שלא יבחן את היהדות מתוך עדינות נפש - עדינות נפש ולא מדע - לא יזכה להבין אותה ואת גדולתה (אני דתי, לא חרדי, אבל האימרה הזאת של החזון איש קולעת מאד). עוד רמז : מה שאמר היטלר כמצוטט אצל ראושנינג ב"שיחותי עם היטלר", שהמלחמה בעולם ניטשת בין הנוהים אחר אל הטבע (וביהודית : אחר הגוף, העיניים, המדע בלבד) לבין הנוהים אחר אל המוסר שהיהודים המציאו, וכשם שלא יתכן שלום בין האלים הללו לא יתכן שלום בין העמים ההולכים אחריהם. סליחה על הקביעה האכזרית, אבל למרות שאתה ורבים בעם היהודי ובעולם כולו יכולים להיות אנשים "טובים" באמות המידה של התרבות הכללית, לא רק שאתם רחוקים מהאידיאלים היהודיים (שבאים לידי ביטוי אצל התורמים הללו, עובדה שמנצחת במציאות כל תיאוריה) אלא שפניכם מופנות למעשה אל אל הטבע של היטלר.

 • קישור לתגובה חמישי, 14 נובמבר 2013 13:20 הוסף ע״י צביקה

  הערתו של עדי אביר:

  ****************************************

  המגיב שהפעם כינה את עצמו צביקה גזר והדביק מאתר 'הידברות' מאמר בשם 'זכותה של תל-אביב' לשלוט על יפו.

  כללי האתר אוסרים על הפצת חומר שנלקח מאתרים תורניים. התגובה נמחקה ובעתיד בכוונתי לחסום את כתובת ה-IP של כל מי שמנצל את האתר הזה להפצת חומר תורני שנלקח מאתרים אחרים.

 • קישור לתגובה שישי, 30 אוגוסט 2013 15:47 הוסף ע״י פלוני

  המשך הדיון בדף של אביחי.

  בברכת שנה טובה ומבורכת.

 • קישור לתגובה שני, 26 אוגוסט 2013 12:49 הוסף ע״י עדו

  רייכמן אתה צבוע. עדי אביר הפגין לא מעט איפוק (יותר מדי לדעתי אבל זה האתר שלו). הוא לא צינזר תגובות שחלקו עליו ולא כאלו שלא הייתה לו תשובה עניינית מולן (שזה מה שעושים חרדים) אלא רק תגובות גסות וחוצפניות. חופש הדיבור אין פרושו שצריך לתת במה לכולם. מי שדחוף לו יכול לפתוח לעצמו בלוג משלו ונראה כמה קוראים הוא יביא. זהו הבלוג של עדי והוא רשאי להחליט מה יפורסם בו, בינתיים הוא מגלה נדיבות מעל ומעבר לכל אתר דתי אפילו מתון.

 • קישור לתגובה שני, 26 אוגוסט 2013 12:40 הוסף ע״י עלמה

  שלמה רייכמן'

  באתר 'כיכר השבת' באופן קבוע לא מפרסמים תגובות שלי ואף אחד שם לא הקצה לי דף משלי.

 • קישור לתגובה שני, 26 אוגוסט 2013 11:34 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אין לי בעיות עם דעותיהם של אחרים. יש לי בעיה על טרולים שמפזרים את דעותיהם על פני כל האתר, ולא רק בדפים שהוקצו להם. גם לבחור שמכנה את עצמן במגוון יפה של שמות שהעיקרי בהם הוא 'שי' וגם לאביחי חוטינר, שכינה את עצמו בשם 'אוהד', הוקצו דפים פרטיים בהם הם יכולים להעלות כל השמצה שרק תעלה על דעתם. במקום להשתמש בבמה זאת הם החליטו להציף את האתר כולו בתגובות חסרות ערך ולהטביע דעות לגיטימיות בשטף של תגובות שאינן מתייחסות לנושא שעומד על הפרק.

  אני מוכן לתת במה לכל דעה רצינית אבל זה לא המקום בו כל מיני בחורים צעירים, לא מגובשים ומעוטי ידע, רשאים להפגין את נאמנותם לדת על ידי הוזלת האתר בתגובותיהם הסתמיות.

  לוחמים למען היהדות יש רבבות. האם עלי לאשר לכולם להציף את האתר בתגובותיהם? אולי אני צריך להשאיר גם את התגובות שטרולים ממוחשבים שולחים בלי הרף לאתר שלי?

  עדי אביר

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 26 אוגוסט 2013 11:06 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  מבלי להשתתף בדיון, אעיר רק שמר אביר שכה מתהדר בחופש הביטוי שהוא מאפשר באתר שלו לדעות השונות, מתגלה כמי שאינו מסוגל להכיל דעה של מתנגד שככל הנראה הצליח להתבטא בצורה שהרגיזה מאד את מר אביר.

  מכאן ואילך מר אביר לא יוכל יותר למתוח ביקורת על אתרים דתיים ושל החזרה בתשובה שמצנזרות תגובות שלו למשל, כיוון שהוא אינו שונה מהם בעניין זה.

  שאו ברכה.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 22:02 הוסף ע״י עדי אביר

  אביחי,

  אתה צודק. טעות שלי. קוראים לך אביחי חוטינר ולא אביחי הוטינר. אני מצטער אם הטעות שלי גרמה לך נזק.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 21:57 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  אם לא שמת לב אנחנו מתווכחים כאן עם אביחי הנחמד והחביב שפשוט החליט להסתתר תחת הכינוי אוהד. אביחי יודע שמעתה והילך כל תגובה שהוא ישלח לדף שאינו הדף שלו תימחק על הסף. טרולים מסוגו של אוהד/אביחי מציפים את האתר בחוסר הידע וההבנה שלהם ובכוונתי לרסן את התופעה ולאפשר רק לאנשים רציניים להגיב במאמרים עצמם.

  אביחי ושי קיבלו דפים בהם הם רשאים להתבטא כאוות נפשם אבל אסור להם להשאיר את תגובותיהם העמוקות באף דף אחר.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 21:49 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  נשים לא רוצות להיות גבריות. הן רוצות וזכאיות לחיות ולנהל את חייהן כרצונן וכהבנתן מבלי שאתה או כל גבר אחר יקבע מראש מה 'ראוי להן' ומה לא. יש נשים רכות ועדינות ויש כאלה שלא. יש המעוניינות ב'גבר החזק' שיוביל אותן ויש כאלה שלא. אין לך שליטה על זה. הבחירה אם להיות קצינה או לא, היא שלהן ורק שלהן. לא שלך. אף אחד לא שואל אותך. נקודה. מדבריך עולה תמונה של בחור צעיר דתי, חסר ידע ויהיר אחד שנוהג בגסות כעליון על נשים, ומעוניין לצמצם את חופש הבחירה שלהן בחיים ע"י חוקים 'דתיים' שיסייעו לו לשלוט בנשים ולהתאים אותן לצרכים המיניים/רגשיים שלו.

  יש נשים שתפיסת עולמן דומה לשלך והן אלו המתאימות לך וסביר להניח שתמצא עצמך עם אישה כזאת. אתה חייב להפנים שקיימות גם נשים אחרות שלא חושבות כמוך ולא מעוניינות במה שיש לך להציע כגבר וכאדם. תלמד לחיות עם זה במקום לנסות ולכפות את רצונך.

  בדיוק כפי שאתה ורבניך לא רוצים שנשים יקבעו עבורכם מה טוב בשבילכם וישלטו בכם על פי רצונן, כך גם אתה ורבניך לא יכולים לקבוע עבור נשים.


  בנוגע לאוכלוסיה בעבר, על מה אתה מדבר? תן לי לינק או הפניה. מה זה 'הגיוני' ? אתה מנחש לפי מה שנראה לך, מה שנדמה לך, בלי הוכחות ? אני שוב חוזרת - איפה ההוכחות לדברים שלך על הרכב האוכלוסיה באותה תקופה בכלל ועל מוצאה של שרה בפרט ?
  וחוץ מזה, האם בתורה עצמה נכתב ששרה היתה בהירה או בהירה יחסית למצרים ?

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 20:30 הוסף ע״י ביי

  אני עובד ולומד ב"ה...
  לא קוראים לי הוטינר.

  מי מבין ומי לא הציבור ישפוט.

  היה נעים.

  ביי.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 19:50 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד/אביחי

  שוב לדף שלך. מרגע זה כל תגובה שתשלח לדף אחר תימחק ללא כל הזהרה נוספת.

  לא אכפת לך מהשם הרע שאתה מוציא על החרדים? בחור שאינו לומד, אינו עובד, משתמש בזהויות בדויות ומתבטא בנושאים עליהם אין לו ולו מושג קלוש ביותר.

  האם קיבלת אישור מהרב שלך לעשות צחוק מעצמך ומכל שאר החרדים?

  אביחי הוטינר - זאת ההזהרה האחרונה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 19:39 הוסף ע״י אוהד

  1. דברים בעלמא (בעלמה...) דיברתי על סוג של גאווה חיובית (רק חיובית) ובמקרה הגבר. תלמיד חכם צריך גאווה שמינית שבשמינית רק (זו לא המצאה שלי).
  יהיר זה גאווה במובן שמתגאה ובמובן שנוהג בגסות כעליון על אחרים - של שלטון על אחרים. נגיד מלך חייב לנהוג כך קצת שיתנהל הכל כשורה אבל לאישה זה לא מתאים. למשל להיות קצינה זה לא מתאים לאישה. את מסכימה, כך אני מקווה! זה פוגע בעדינות שלה וגבר יותר מתאים לו והוא יותר מחוספס. צריך את שניהם בבית לחינוך והם משלימים. האבא שר החוץ והיא שרת הפנים כביכול.
  מה שפחות מתאים לאישה שצריכה להיות צנועה בבית. צריך גם את הגבר. כל אחד ותפקידו.
  יש נשים שרוצות להיות גבריות וזה הדבר הכי דוחה שיש.

  2. ההוכחה שקיבלו במסורת אבל מה שהוספתי מעבר להוכחה זה רק להראות שזה הגיוני.
  נ.ב.
  פעם היו פחות עולים זרים כמו היום (שבאו מהמון ארצות וסינים נראים סינים ותימנים תימנים ואשכנזים אשכנזים ואתיופים אתיופים) פעם היו יותר דומים אחד לשני. בישראל שהיא באיזור ירדן, היו נראים כמו ספרדים (יחסית). זה עניין של דורות עד שמתאקלמים במקום. העור מפתח פיגמנטים וכן הלאה.
  בכל אופן התעלמת באופן מכוון, כרגיל, ממה שאמרתי שקיבלנו במסורת.

  כל התורה היא על סמך המסורת ולא על הספר שניתן לזייף. מסורת של עם.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 19:11 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  1. "לנשים מתאימה הצניעות ולא הגאווה. זה מגעיל בשבילה". גבר "צריך טיפה גאווה ולא שלילית בכדי לעמוד על שלו". "הגבר אמור לפרנס ולהתחכך עם אנשים" "לאישה מתאים להיות בבית עם הילדים ולחנך אותם" . שוביניזם במיטבו..I rest my case

  2. האוכלוסיה באיזור כנען לא היתה אחידה במוצא ובצבע ולא יתכן שכולם, ללא יוצא מן הכלל, היו בעלי אותו הגוון. שאלתי אותך לגבי המוצא הספציפי של שרה. איזה עדויות ארכאולוגיות יש לנו לגבי מוצא משפחתה של שרה וצבע עורם ? "תסמכי על רש"י שקיבלנו במסורת את זה". זה בדיוק העניין, אתה רוצה לסמוך בעיניים עצומות על דברים שאין לך שום הוכחה לגביהם.
  יתכן שלרש"י, כגבר אירופאי שחי לפני מאות של שנים, היה נוח להאמין ששרה היתה בהירה אבל זה רק מעיד על גישה אתנוצנטרית מצידו ולא אומר שיש לו הוכחה לנכונות דבריו.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 18:59 הוסף ע״י אוהד

  עדי,

  התחמקת יפה.

  אתה אומר לי במילים אחרות:

  כן, אביחי, אתה צודק. אבל אם תלמד יותר אז תבין שאני צודק...

  פרטים אישיים עלי אני מוכן לשלוח לך במייל.
  בטח לא בפורום הזה. רוצה ת.ז.? תביעות אצבעות?

  אין שום אפליה.
  אפילו המושג אפליה מתקנת היה מתגמד לעומת זה.

  עליכם ללמוד על נושאים לפני שאתם מטיפים עליהם. אפילו לא הכרת את הגמרא עד עד הרגע. מה כבר הספקת ללמוד אותה עם פרשנים לעומק?!

  חבריך המדענים כל יומיים מחליפים דעה. המון מדבריהם זה ניחושים ובלבולי שכל. כל עוד הם לא סותרים איזו שטות שכל טמבל יכול להמציא אז זה עולה לדרגת תיאוריה. בלשון תורנית זה כמו שאין סתירה מהמדע לסיפור כיפה אדומה והיא תיאוריה מדעית אז גם כך עוד המון תיאוריות שלכם בסגנון. אתם עוד הופכים את זה לאורים ותומים.

  בקיצור אפילו במדע חבריך כל הזמן טועים ומשנים אז בטח שבתורה הם אפסים גמורים בכדי לחלוק על מישהו שחוץ מזה שהכיר את התורה לעומק גם אלוקים דיבר מגרונו.

  בקיצור בזה נגמר הדיון הענייני. כל השאר במייל.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 18:18 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  צר לי אבל עליך ללמוד את משמעות דברי הרמב"ם לפני שאתה מתחיל לחפש איזו שהיא התפתלות שתסיר מהם את המבוכה. זאת אינה תורה סתומה והרמב"ם עצמו הסביר את דבריו באריכות בספר 'מורה נבוכים'. האם קראת את הספר הזה? האם קראת איזה שהוא ספר שדן בקוסמולוגיה של הרמב"ם? האם קראת את המאמר שלי בנושא? האם קראת את הערך הרלוונטי בויקיפדיה (http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%9C_%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A6%D7%A0%D7%98%D7%A8%D7%99)? מניין אתה שואב את החוצפה שמתירה לך להרצות לאחרים על נושאים בהם אין לך אפילו את המושג המינימלי?

  באשר לדבריו של רב נחמן בגמרא: רב נחמן פשוט טעה. הוא בסך הכל בן אדם. הוא הביע את דעתו האישית ולדעתו האישית של רב נחמן, איך אומר זאת בעדינות, אין שום משקל עודף על פני דעתו של כל אדם אחר, ובמיוחד על דעותיהם של בני המאה העשרים ואחת שפיתחו את מדעי המדינה, פסיכולוגיה, סוציולוגיה, רפואה, ביולוגיה לרמות שהיו מותירות את הרב נחמן מפלבל בעיניו. איך אתם מעיזים להעניק משקל כלשהו לדעותיהם של רבנים חסרי כל ידע מדעי שחיו לפני אלף ושבע מאות שנים באיזו פינה נידחת של הממלכה הפרתית ולבטל במחי יד את דעותיהם של בני התרבות שאימצו את העיקרון המקודש של שוויון בין גברים לנשים.

  אתה לא משיב לי על השאלה 'בן כמה אתה?' למה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 17:47 הוסף ע״י אוהד

  עדי,

  זו גמרא מפורשת. יהירות לא יפה לנשים.

  דברי רב נחמן (מגילה, יד ע"ב) שבהם ללא ספק זיבורתא היא דבורה: "לא יאה יהירותא לנשי, תרתי נשי יהירן הויין, וסניין שמייהו, חדא שמה זיבורתא, וחדא שמה כרכושתא. זיבורתא כתיב בה ותשלח ותקרא לברק, ואילו איהי לא אזלה לגביה וכו'"

  הסברתי למה זה בסדר לעלמה תקרא בתגובה שמקודם.

  בקשר לכדור הארץ.

  יש תגובות שאני אוהב כמו (שאתה רומז לי):

  'אתה צודק, אבל אם תלמד יותר אז תראה שאני צודק'.

  לעצם העניין:

  כל הגלגלים האלו המקיפין את העולם הן עגולין ככדור והארץ תלויה באמצע ויש למקצת מן הכוכבים גלגלים קטנים שהן קבועים בהן ואין אותם הגלגלים מקיפין את הארץ אלא גלגל קטן שאינו מקיף קבוע בגלגל הגדול המקיף.

  נו, ההיפך.

  הארץ אולם תלויה באמצע היקום (לא גילו את קצוות היקום). אבל לא כתוב שהם מקיפים את כדור הארץ אלא את העולם - יקום.

  וכתוב ש"אין" הגלגלים (התלויים בכוכבים, אני מזכיר) מקיפים את הארץ אלא אחד לפעמים. לא השמש.

  כתוב שהם מקיפים את העולם (העולם) ולא את כדור הארץ (הארץ).

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 17:35 הוסף ע״י אוהד

  קודם כל לא הבנת אותי (את הגמרא בעצם).

  זה שלאישה היהירות לא יפה זה לא מוריד מכבודה. קודם כל זה לא אומר שהיא יהירה דווקא אלא שזה לא יפה לה.
  לנשים מתאימה הצניעות ולא הגאווה. זה מגעיל בשבילה. זה מראה על משהו טוב אצלה שהגאווה ממש מכוערת לה.
  לגברים שהם חזקים יותר זה פחות מכוער - לא שזה טוב. הוא צריך קצת חספוס וגאווה כי אחרת איך הוא יצליח להילחם באלה שבחוץ. בין להעיד נגד מישהו עבריין. צריך טיפה גאווה ולא שלילית בכדי לעמוד על שלו. בעיקר שהבגבר אמור לפרנס ולהתחכך עם אנשים. לאישה מתאים להיות בבית עם הילדים ולחנך אותם. יש גאווה חיחובית ולפעמים היא לא מתאימה לאישה.
  לכל אחד יש תפקיד שונה.

  שרה הייתה בהירה ביחס לכושים (ביחס...). המצרים הם אחיהם של כושים ולא כושים ממש (כדברי רש"י). מצרים גובלת בסודן (זה רק להמחשה - גם צפון סודן הם שחורים. הם שחומים מאוד בפנים).
  גם מבחינה ביולוגית לפי גודל הקרינה כך צבע העור. בארצות שיש קרינה מופחתת אז יש אנשים בהירים יותר. גם יש המון חפירות ארכיאולוגיות שמראים מצרים כהים יותר ויהודים פחות.

  תסמכי על רש"י שקיבלנו במסורת את זה.
  גם עוד מאתיים שנה ידעו שאובמה היה כושי. גם בלי תמונות שניתן לזייף.

  גם בתורה כתוב עם דוד שהכושי רץ. משמע שדוד לא היה כושי. למה הדגישו במקום לכנות בשם. זה מריח על משהו מיוחד.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 15:14 הוסף ע״י עדו

  יהונתן. בשנות השמונים כשמסך הברזל החל להיסדק נכנסו עיתונאים מערביים לארצות קומוניסטיות ושאלו כל מיני שאלות על ההיסטוריה של מזרח אירופה. הם נתקלו בבורות מפתיעה. מי היה בריה? מי היה טרוצקי? אף אחד לא ידע.
  ליבוביץ' היה - גם לדעת שונאיו - גאון ועילוי. הגותו היא חשובה ומקורית והשפעתו היא הרבה יותר מאשר 'זרם של איש אחד' (חפש באינטרנט את עמותת 'לשמה'). מותר ואפשר לחלוק עליו. מותר ואפשר אפילו לקרוא לו כופר. לא לדעת מי היה האיש זו כבר בורות חסרת הצדקה.
  כפי שכתבתי. הדוד שלי - אביו של האברך - לא רק ידע מיהו ליבוביץ' אלא אף התווכח איתו.
  השיטה שהוא בחר להתמודד עם טיעוני הכפירה של ליבוביץ' לא הייתה להביא אותם לאוזני בנו ואז להסביר למה הם לא נכונים אלא פשוט לא לספר אותם (וכמוהו כל המחנכים והרבנים שבן דודי פגש בארבעים שנה של לימוד תורה).
  זו גישה פחדנית שמייצגת היטב את הציבור החרדי של היום ויותר מזה - זו לא גישה 'מסורתית'. שלום עליכם כתב ביידיש והתפרנס מכך כלומר היו לו מספיק קוראים דוברי יידיש שיקנו ספר על טוביה החולב שביתו מתחתנת עם גוי. יהודים חרדים היו פעם משכילים מאד, מלומדים ובקיאים בהלכות העולם וידעו לצטט משייקספיר. מעבר לזה - כולם עבדו והתפרנסו כי לא הייתה מדינה (ציונית) שתשלם להם עבור תלמוד תורה, להוציא הגאונים שבגאונים. מפחיד לחשוב שהחילונים במו ידיהם דירדרו את החרדים לכת מסתגרת, בורה וטפילית.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 14:53 הוסף ע״י יהונתן

  עדו,

  אני לא כ"כ מבין את קושייתך.

  ליבוביץ מבחינת החרדים הינו כופר למרות שהוא הניח תפילין ושמר שבת. וכפי שנכתב כאן באתר שליבוביץ הינו זרם של איש אחד.
  לכן אין שום סיבה לספר עליו לדורות הבאים מדובר במקרה חריג שכבר לא קיים יותר.

  הרי אתה לא מצפה שאנחנו החרדים נלמד ונספר לילדינו על כל כופר שצץ כמו עדי אביר למשל.

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 12:30 הוסף ע״י עדו

  זה דיון חופשי נכון? אז לאחרונה פגשתי את בן דודי החרדי (אדם בעל לא מעט מעלות שבהחלט יכול להוות פירסומת לחינוך החרדי).
  נכנסתי איתו לוויכוח על דת ואמונה (טיפשי מצידי, כמובן) ושאלתי אותו מה דעתו על ישעיהו ליבוביץ'.
  הוא לא ידע במי מדובר בכלל.
  אז הנה הבעיה שלי עם החינוך החרדי. ליבוביץ' הוא לא מדונה או ג'וני דפ שהגיוני שהחרדים יתעלמו מהם. מדובר בהוגה דעות חשוב מאד ואדם שומר מצוות ובכל זאת אדם בן למעלה מ40 בוגר החינוך החרדי כלל איננו יודע מי זה (אבא שלו דווקא כן, אפילו התווכח עם ליבוביץ' כך שההסתרה היא לא מקרית).

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 01:48 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  מעניין שאני כתבתי "גם לגברים היהירות אינה יפה". כלומר, אני מצפה לכך משני המינים.

  לעומת זאת, המשפטים שלך "לא יפה היהירות לנשים" ו- "לנשים היהירות היא עוד יותר לא יפה" הם דוגמה קלאסית המראה את המעמד העליון שאתה מעניק לגבר. לגבר אתה עושה הנחה ומבחינתך הוא זה שקובע מה ראוי ו"לא יפה" עבור האישה.

  אגב, קראתי את מה שכתבת על ההסבר של רש"י - שרה והמצרים.

  כתבת "הוא כתב שמצרים הם כושים בהשוואה לשרה ולא רגילים ביופי כזה ולכן היה להם קשה יותר".

  1. איך רש"י יודע ששרה היתה בהירה יותר מן המצרים ? על סמך מה בדיוק ניתן לקבוע את זה ? איזה הוכחות היו לו ?

  עוד כתבת "המוסלמים ממוצא אסייתי...רואים נשים לבנות כמו הקיר ויחסית אליהן הם כושים ולכן הפיתוי הוא רב יותר."


  2. למה נראה לך שמוסלמים שחומים, או גברים שחומים בכלל, באופן אוטומטי יעדיפו נשים לבנות על פי הנשים השחומות שלהם ? האם אתה משוכנע שהביטוי "לבנות כמו הקיר" נשמע מושך לכל הגברים בעולם ?

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 00:33 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  אחת משתיים: או שאתה מייצג בנאמנות את 'דעת התורה' כשאתה אומר 'לנשים היהירות היא עוד יותר לא יפה' ואז אין לי מה לומר על התורה שלך חוץ מזה שהיא מחליאה, או שאתה מייצג את דעתך הפרטית ואז תסיק בעצמך מה אני חושב עליך. מספיק עם כל ההערות הסקסיסטיות הללו יום אחד תאלץ ללכת לעבודה ואז אתה עוד עלול למצוא את עצמך תחת מנהלת אשה. האם גם בנוכחותה תדבר ככה? האם תשמתש בניסוחים כאלו במחיצת הרופאה שמנסה להציל את חייך?

  התייחסותך מעלה את השאלה בן כמה אתה. אתה תופס נפח די גדול באתר ולא הייתי רוצה לחשוב שאני מקדיש כל כך הרבה זמן לנער צעיר שעדיין לא למד מה כן מותר להגיד ומה לא.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 00:25 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  כמובן שלא הבנת, או פשוט התעלמת מכך שהחמה (=שמש) נמצאת בגלגל הרביעי. אבל איך תבין אם לא לימדו אותך דבר על המדע של הרמב"ם? יש על כך ספרים רבים, ובמיוחד ספר 'מורה נבוכים של הרמב"ם עצמו. אתה יכול גם לקרוא את המאמר שאני כתבתי, 'מאפייני הקוסמולוגיה האריסטולטלית' בכתובת:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=154:%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%99-%D7%94%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%9E%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%98%D7%95%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%AA&Itemid=99

  או שאתה יכול להמשיך לקרוא את פרק ג' של ספר המדע, ממנו הואלת לצטט את אות א', וכשתגיע לאות ד' תגלה:

  ד. כל הגלגלים האלו המקיפין את העולם הן עגולין ככדור והארץ תלויה באמצע ויש למקצת מן הכוכבים גלגלים קטנים שהן קבועים בהן ואין אותם הגלגלים מקיפין את הארץ אלא גלגל קטן שאינו מקיף קבוע בגלגל הגדול המקיף.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 24 אוגוסט 2013 23:55 הוסף ע״י אוהד

  עדי,

  הגלגלים הם הנקראים שמים ורקיע וזבול וערבות והם תשעה גלגלים גלגל הקרוב ממנו הוא גלגל הירח והשני שלמעלה ממנו הוא גלגל שבו הכוכב הנקרא כוכב וגלגל שלישי שלמעלה ממנו שבו נוגה וגלגל רביעי שבו חמה וגלגל חמישי שבו מאדים וגלגל ששי שבו כוכב צדק וגלגל שביעי שבו שבתי וגלגל שמיני שבו שאר כל הכוכבים שנראים ברקיע וגלגל תשיעי הוא גלגל החוזר בכל יום מן המזרח למערב והוא המקיף ומסבב את הכל וזה שתראה כל הכוכבים כאילו הם כולם בגלגל אחד ואף על פי שיש בהן זה למעלה מזה מפני שהגלגלים טהורים וזכים כזכוכית וכספיר לפיכך נראים הכוכבים שבגלגל השמיני מתחת גלגל הראשון.


  עדיין לא הבנתי איך הבנת שהרמב"ם אומר שהשמש היא המקיפה.
  הבנתי דווקא ההיפך.

 • קישור לתגובה שבת, 24 אוגוסט 2013 23:51 הוסף ע״י אוהד

  לנשים היהירות היא עוד יותר לא יפה.

  לא צריך להסביר את הגמרא הזאת כי רואים את זה בשטח.

 • קישור לתגובה שישי, 23 אוגוסט 2013 14:17 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  גם לגברים היהירות אינה יפה.

 • קישור לתגובה שישי, 23 אוגוסט 2013 11:36 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  מה בדבר משנה תורה, ספר המדע, פרק ג' אות א'?

  הגלגלים הם הנקראים שמים ורקיע וזבול וערבות והם תשעה גלגלים גלגל הקרוב ממנו הוא גלגל הירח והשני שלמעלה ממנו הוא גלגל שבו הכוכב הנקרא כוכב וגלגל שלישי שלמעלה ממנו שבו נוגה וגלגל רביעי שבו חמה וגלגל חמישי שבו מאדים וגלגל ששי שבו כוכב צדק וגלגל שביעי שבו שבתי וגלגל שמיני שבו שאר כל הכוכבים שנראים ברקיע וגלגל תשיעי הוא גלגל החוזר בכל יום מן המזרח למערב והוא המקיף ומסבב את הכל וזה שתראה כל הכוכבים כאילו הם כולם בגלגל אחד ואף על פי שיש בהן זה למעלה מזה מפני שהגלגלים טהורים וזכים כזכוכית וכספיר לפיכך נראים הכוכבים שבגלגל השמיני מתחת גלגל הראשון.

  תגיד לי, יחד עם כל הררי המלל הרבנים לא טורחים ללמד אותכם שהרמב"ם היה פילוסוף אריטסטוטלי שהאמין בעולם גיאוצנטרי, היינו בעולם בו הארץ נמצאת במרכז והשמש, הירח והכוכבים סובבים סביבה? למה, להערכתך, הם מצניעים את העובדה הזאת? מדוע הרבנים העלימו את ספר 'מורה נבוכים' של הרמב"ם? האם שה משום ש'מורה נבוכים' הוא ספר שמנסה להראות שהיהדות זהה בכל ל'אמת' האריסטוטלית שבאותה עת נחשבה ל'מודרנית' והיום היא כבר נחשבת לחסרת כל ערך?

  בפרק 'המדע היהודי' ניסיתי להסביר, אולי לא בהצלחה יתרה, את שתי התקופות בראייה המדעית של עם ישראל: התקופה הטרום-אריסטוטלית בה היהודים ראו את היקום כמבנה בעל שלוש קומות - תהומות, ארץ ורקיעים, והתקופה האריסטוטלית במהלכה היהודים אימצו את הקוסמולוגיה הגיאוצנטרית של אריסטו והחלו להאמין שהארץ נמצאת במרכז היקום וכל שאר גרמי השמים סובבים סביבה. הכל מוסבר בקטגוריה 'המדע היהודי':

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&
  id=7&Itemid=56

  אם אין לך כח לקרא את כל המאמרים בקטגוריה תוכל להסתפק בשלושת המאמרים החשובים ביותר לעניין זה:

  1) 'הרקיעים' שדן בראייה התנכית של השמיים והגופים שנעים בה:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=46:%D7%94%D7%A8%D7%A7%D7%99%D7%A2%D7%99%D7%9D&Itemid=66

  2) 'מהלך השמש ברקיע השמים' שמתאר את הגישה בה אחזו הרבנים שפעלו לפני שהתורה הגיאוצנטרית החלה לחדור לעולם הרבני בימיו של רבי יהודה הנשיא:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=146:%D7%9E%D7%94%D7%9C%D7%9A-%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%A9-%D7%95%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%9D&Itemid=98

  3) 'מספר הרקיעים' שדן בשילוב התורה הגיאוצנטרית במחשבה הרבנית:

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=149:%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8-%D7%94%D7%A8%D7%A7%D7%99%D7%A2%D7%99%D7%9D&Itemid=99

  אחרי שתקרא את שלושת המאמרים הללו, כולם מגובים באסמכתאות תנכיות ותלמודיות, שאל את הרבנים שלך מדוע הן מעולם לא לימדו אותך שהשמש סובבת סביב הארץ. הייתי שמח לשמוע את תגובתם.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 23 אוגוסט 2013 08:59 הוסף ע״י אוהד

  עדו,

  רק הבאתי את דבריו במלואם.
  הוא אמר כמה דברים וביניהם גישה אישית שלא קשורה למה שלפני.
  תתייחס לדברים שלפני.

  למרות שאני מסכים איתו שפעם היו צנועות יותר וכו'... אבל לא בהכללה.

  לא יפה היהירות לנשים.

  נ.ב. עדי, איפה הרמב"ם אמר על השמש מה שאמר? איטך הבנת את זה?

 • קישור לתגובה שישי, 23 אוגוסט 2013 00:20 הוסף ע״י עדו

  טוב אוהד, זה שאתה לא מבחין בסתירה שבדבריך שלך - מילא. אבל משום מה הוספת כאן משהו שלא קשור על חובתה של האישה לספק את הגבר שלה. ובכן, לא. האישה לא 'חייבת' לגבר כלום. אם היא לא מרגישה צורך לקיים יחסי מין היא לא צריכה לעשות את זה למענו. מה שנכון הוא שאם יש תסכול תמידי ביחסים - הוא רוצה פעמיים ביום והיא פעמיים בחודש או להיפך - אז עדיף שייפרדו. מה שאתה מסגיר בזה הוא את אותה גישה מיושנת לנשים כאילו הן לא באמת מעוניינות בסקס ומדובר באיזה שירות שהן עושות למען הגברים כמו הספונג'ה והכביסה (עוד מוסכמה שצריכה לעבור מהעולם, גם הבעל יכול לעשות כלים). תנסה להבין, אם אתה מתייחס לסקס בתור איזה שירות שהאישה עושה למענך - לך לזונה, היא לפחות מקבלת תשלום עבור השירות וזה יותר הוגן. כשאני הולך למסעדה לא אכפת לי אם למלצרית כואבות הרגליים, אני מצפה שתיתן שירות כמו שצריך. אם סקס הוא שירות כמו כל שירות אז אין שום בעיה ערכית בהליכה לזונה. אני חושב שכל היופי ביחסי מין הוא בכך שהם גורמים הנאה לשני הצדדים בו בזמן. להבדיל מכל פעולה אחרת כמעט , כאן שני הצדדים נהנים ולכן זהו אחד הדברים שלא צריכים להיקנות בכסף. אבל נכון שהרמב"ם ושאר חכמי ישראל חשבו כמוך. מה שאתה ושכמותך לא מבינים הוא שזמנכם עבר כבר, היום נשים הן משוחררות ואם תנסו להשליט עליהן את התפיסה הזאת הן בפשטות לא יתחתנו. מי צריכה בבית איזה שליט שמחליט החלטות בשבילה על גופה שלה? אם שאלתי את עצמי פעם למה יש כל מיני פמיניסטיות רדיקליות שלא רוצות גבר בחייהן, מביאות ילדים מבנק הזרע והופכות אימהות חד הוריות מבחירה עכשיו התשובה ברורה , בגלל אנשים כמו אוהד.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 22:29 הוסף ע״י עדי אביר

  איתי,

  אני מעריך שתוך עשר שנים החברה החרדית תעבור משבר איום ותצטמק לגודלה הטבעי. אתה מניח שהיא תמשיך לשגשג.

  מי שמך לפוסק על שקובע מי כן יודע על מה הוא מדבר ומי לא. זאת בדיוק הרעה החולה של החרדים: הם לא מנתחים וחושבים. הם פשוט יודעים ולכן כל מי שאינו חושב כמוהם אין לו מושג על מה הוא מדבר. זאת גם הסיבה שהלם העתיד תמיד בא להם בהפתעה וכשהצפוי מראש מתרחש הם מתחילים להאשים את כולם (חוץ מאשר את עצמם) ולהעניק לכל מי שמנסה לרסנם את הכינוי נאצי ואנטישמי.

  לך החברה החרדית נראית בשיא פריחתה אבל זאת חברה חולה, ואולי אפילו רקובה. זאת חברה שבנויה על כפיה והיא מוצפת בשקרים שהרבנים מספרים לכם ובשקרים שאתם מספרים לעצמכם. הבעייה היא שאתם חיים בעולם דמיוני, לא בעולם האמיתי, וסופה של כל הזייה שתתנפץ על סלע המציאות.

  כיוון שאכפת לי ממך ומשאר התמימים שסטו מדרך הישר (בסופו של דבר אתם, ואפילו הרבבובדיה, בני העם שלי) אני מוצא לנכון להזהיר אתכם שאתם פוסעים לעבר שבר ואסון. אתה יכול לא להאמין לי, להחליט שאיני יודע על מה אני מדבר ולעזוב בטריקת דלת או שאתה יכול גם לחשוב קצת על מה שאמרתי, להבין שניפחתם את הבלון יתר על המידה ובקרוב חלק גדול מהאויר חייב לצאת ממנו, להיזכר בעובדה שהרבה קריסות החלו כאשר הכל עדיין נראה ורוד, וכולם עדיין היו שאננים ואופטימיים, ולהכין את עצמך למכות הכואבות שעתידות ליפול עליכם. כך או כך אל תגיד שלא הוזהרת.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 22:05 הוסף ע״י איתי רוזנברג

  האמת שדי עייפתי מלקרוא את דבריך, אבל אתה פשוט משקר לעצמך ולאחרים.
  אתה כותב בביטחון עצמי שהעולם החרדי לקראת קריסה - כנראה שבאמת אין לך מושג על מה אתה מדבר, אולי עדיף שתתעסק במחקרים בפיסיקה או במתמטיקה שם אני מקווה שלא תעשה צחוק מעצמך.
  בוא ניפגש כאן באתר בעוד כמה שנים ונראה איזה חברה קורסת.

  השנאה שלך לדת ולחרדים פשוט בלתי ניתנת להסבר. אני מתאר לעצמי שעם חסן נסראללה היית יושב על כוס קפה ואילו לרבובדיה היית מכניס רעל לקפה.

  באמת שאין לי מה לחפש כאן, מפחיד לחשוב שאתה חלק מהעם שלי.

  כל טוב

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 20:52 הוסף ע״י אוהד

  לסיכום שתבינו:

  משני המאמרים:

  אוננות כשלעצמה מזיקה (חסרונות).

  לגבי היתרונות שלה, כביכול:
  אם תאונן זה גם לא יפתור את הבעיה ולא ימלא את התשוקה.
  וימנע ממך גם להתחתן בהמון מקרים או מצידך או מהצד השני לרצות אותך (כי הוא בעצמו יאונן)...

  שזה הפיתרון האמיתי - להתחתן. אוננות גם לא ממלאת את התשוקה וגם מונעת מהדרך למלא אותה באופן האופטימלי.

  זה אשכרה כמו מי שלוקח סמים אבל לא פותר את הבעיה מהשורש.

  תזכור לכל דבר יש יתרונות וחסרונות. גם מי שמרביץ למישהו יהנה מזה רגע וזה יחלוף.

  סיכום סופי:

  בשורה התחתונה יש מזה גם חסרונות של ממש כפי שהראיתי בקישור הראשון וגם היתרונות הם מדומיינים כפי שהראיתי בקישור השני.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 20:41 הוסף ע״י אוהד

  אבל כתוב בקישור הראשון במפורש: "(אוננות) אבל היא פוגעת במשהו דומה והינה הסבר מפורט!!! אחרי שאתה גומר ועסקת בהרגל הקטבולי של האוננות אתה גומר ול24 שעות הבאות רמות הורמון הטסט בגופך יורדות לרמות של בחורה ממוצעת ואפילו פחות..."

  בקישור השני כתוב כך במפורש:

  יש צרכים פיזיולוגיים, יש צרכים פסיכולוגיים ויש את הצרכים של המוח. הצורך המיני של הגבר הוא כל אלה ביחד. הצורך המיני מורכב בעצם משלושה צרכים:1) הצורך הפיזיולוגי - זה הצורך להכניס משהו פיזי לתוך הגוף או להוציא משהו פיזי מתוך הגוף. לדוגמה שתיית מים, הטלת שתן, שאיפת חמצן, נשיפת פחמן דו חמצני. בנוסף לכל אלה לגבר יש את הצורך להוציא זרע מתוך הגוף כי האשכים מתמלאים זרע כל יום מחדש. וברגע שכמות הזרע עוברת גבול מסוים הגבר מתחיל להרגיש את הצורך לפלוט אותו (בערך כמו שבן אדם מרגיש את הדחף להשתין כששלפוחית השתן שלו מתמלאת עד רמה מסוימת). בנוסף, יש גם את הנוזל שמיוצר בתוך בלוטת הערמונית וגם הוא צריך לצאת. וככל שהגבר יתאפק יותר כך גם הדחף יהיה חזק יותר והכאב עז יותר. את הצורך הזה הגבר מסוגל לספק לעצמו לבד בעזרת אוננות.2) הצורך הפסיכולוגי - קשור למחשבות, הרצונות והאמונות שיש לאדם לגבי עצמו ולגבי סביבתו. אדם "יודע" באופן אינטואיטיבי שהוא צריך משהו כי המוח שלו מתוכנת גנטית לחשוב כך. לדוגמה, כל אדם "יודע" שהוא צריך חופש, חברים, משפחה, אהבה, מעמד חברתי, שייכות. כל אדם ירגיש רע ואולי אפילו ישתגע אם יכניסו אותו לתוך כלוב, אם הוא יהיה בודד כל ימי חייו, אם לא יהיו לו חברים ומשפחה, אם הוא ישמע שמשהו רע קרה לאנשים שקרובים לליבו. באותה מידה כל גבר "יודע" באופן טבעי שהוא צריך סקס. וכשם שאדם שיושב בכלא לא יכול לשכנע את המוח שלו לחשוב שהוא חופשי ומאושר, כך גם גבר שאין לו סקס לא יכול לשכנע את המוח שלו לחשוב שהוא מזיין על ימין ועל שמאל. את הצורך הזה אי אפשר לספק בעזרת אוננות.3) הצורך של המוח - קשור לפעילות הכימית והחשמלית של המוח. דוגמה לצורך כזה היא שינה. כשבן אדם יושן הפעילות של המוח שלו משתנה: תאי המוח מתקשרים אחד עם השני בצורה שונה מאשר בזמן ערות, חומרים כימיים שונים מופרשים בתוך המוח, אזורים מסוימים מופעלים ואחרים מושתקים, והמוח עובר סוג של "אתחול" כדי להכין את עצמו ליום חדש. אצל גברים, גם הצורך בסקס הוא צורך של המוח. בזמן שגבר נוגע באישה, ובייחוד כשגבר מגיע לאורגזמה כתוצאה ממגע באישה, הפעילות החשמלית והכימית של המוח שלו משתנה: אזורים מסוימים במוח נכבים בעוד שאחרים מודלקים, חומרים כימיים רבים (הורמונים, מוליכים עצביים) משוחררים בתוך המוח, והמוח עובר סוג של "מיני אתחול". עד היום המדענים לא יודעים לגמרי לפרטי הפרטים מה קורה בתוך המוח בזמן שינה ומה קורה בזמן סקס, אבל אין לאף אחד ספק שגם שינה וגם סקס דרושים לשמירה על פעילות מוח תקינה ולהגנה על המוח מפני תקלות וחוסר איזון. וזה ידוע שהיעדר שינה מספקת וסקס מספק מורידים לא מעט שנים מתוחלת החיים. גם את הצורך המיני הזה הגבר לא מסוגל לספק לעצמו בעזרת אוננות כי המוח יודע להבדיל בין סקס לאוננות, ויש הבדל ניכר בין אוננות לסקס מבחינת פעילות המוח והפרשת הכימיקלים השונים. אוננות היא כמו שינה לא מספקת. אחרי שינה לא מספקת הבן אדם עדיין מרגיש עייף, תשוש וחלש כי המוח שלו עדיין לא קיבל את כל מבוקשו והצורך לא סופק במלואו. באותה מידה אוננות יכולה קצת להרגיע את הגבר ולהוריד את רמת החרמנות, אבל הגבר עדיין מרגיש שהוא אינו מסופק מינית ושהוא זקוק לסקס כי המוח עדיין לא קיבל את מבוקשו.נשים צריכות לגלות התחשבות והבנה ולעשות קצת יותר מאמצים לספק את הגברים שלהם, כי את הצורך הזה גברים לא מסוגלים לספק לבד. סקס זה לא רק עניין של הנאה, זה גם עניין של בריאות נפשית וגופנית. נשים צריכות להבין שגברים מחפשים סקס בצורה כל כך נואשת לא מפני שהם רוצים להרגיש עונג לחמש דקות, אלא בעיקר מפני שהם רוצים לשכך את הכאב והסבל שהמוח שלהם גורם להם להרגיש כדי לדרבן אותם "להפיץ את זרעם". האם זה לא מפריע לנשים שבן הזוג שלהם מתייסר? האם בריאותו אינה חשובה להם? האם האושר שלו אינו חשוב להן? אף אחד לא מצפה מנשים לשכב מהבוקר ועד הערב עם עשרות גברים זרים ודוחים. אבל מה הבעיה של אישה לשכב רק פעם אחת ביום ורק עם גבר אחד; ולא סתם גבר אלא בן הזוג, אותו הגבר שהיא מכירה, אוהבת ונמשכת אליו (אחרת היא לא הייתה מתחברת אליו מלכתחילה). זה לא משהו כואב וזה בטוח לא גוזל יותר מדי זמן. אז מה הבעיה? גברים עושים המון דברים למען נשים, גם בניגוד מוחלט לרצונם. ואם האישה לא רוצה חדירה וסקס מלא אז יש אלף ואחת דרכים אחרות שבהן היא יכולה לספק את הגבר גם מבלי להוריד את התחתונים ואפילו מבלי להתאמץ. וגם אם היא לא מפיקה הנאה מינית מהסקס הזה, היא יכולה לפחות להפיק מזה הנאה רגשית, מכך שהיא נמצאת הכי קרוב שרק אפשר לאהוב ליבה, נוגעת בו, מרגישה את חום גופו, את פעימות ליבו, את הניחוח שלו. פעם נשים הבינו את הדברים האלה. היום נשים רואות בסקס רק כלי נשק שבאמצעותו הן שולטת בגברים.

  ע"כ.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 20:31 הוסף ע״י אוהד

  לא עדו.

  אדם צריך אישה וזה טבעי וזה יפגע בו אם לא יתחתן.

  דיברתי על אוננות בכמויות גדולות.

  אבל לאונן זה פחות טוב מזה ולא רק זה אלא גורם לבעיות כפי שהראיתי במאמר השני.
  גם זה מונע מלהתחתן וגורם לתוצאות הגרועות שאוננות לא ישיגו בחיים חוץ מהנזקים שלהם.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 19:01 הוסף ע״י עדו

  דווקא קראתי את הקישור של אוהד וממנו הבנתי שאם אתה שרוי בלא אישה ולא תאונן - יגרם לך נזק כי לגוף יש 'צורך' להוציא זרע. אני לא יודע מי כתב את המאמר הזה ולמה הוא מוסמך אבל הוא מוכיח את ההיפך ממה שאוהד רוצה שיוכיח : כשאוסרים על בחורים מתבגרים לאונן ומלמדים אותם שהם חוטאים ושעליהם להתבייש בדחף הזה עושים להם עוול, זאת המסקנה ההגיונית מהמאמר. נכון מאד שמבחינה רגשית זה לא אותו דבר כמו יחסי מין (בוודאי שלא כמו אהבה) אבל הנקודה היא שאוהד קורא מאמר ומתעלם לחלוטין ממה שכתוב בו לפי נוחותו

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 16:50 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  אני לא ערבבתי בין כמה נושאים. אני פשוט מעוניין להבין את המציאות בדרכי ולא בדרכם של רבניך. אני גם מעוניין לשפוט דברים לפי האמות המידה המוסריות שלי ולא על פי אמות המידה שלהם. אני קובע את אמות המידה המוסריות שלי על סמך תורות ותיאוריות שונות ומגוונות אבל הדת הרבנית אינה אחת מהן. אני גם לא מבין מדוע אתה מנסה לשכנע אותי בכזאת נמרצות. אם לדבריך יש ערך כלשהו הם יופיעו באחד המחקרים או הספרים שאני נוהג לקרוא ואם לא אמצא אותם במחקר מודרני לבטח לא אתייחס אליהם ברצינות רק בגלל שהצהרותיו הפסקניות של איזה רב, שהבנתו בפסיכולוגיה, פיזיאולוגיה וסוציולוגיה כנראה שואפת לאפס.

  אתה רוצה לרקוד לפי החליל של הרבנים - בבקשה,כל עוד אתה לא מנסה להכפיף אותי ואת היקרים לי להוראותיהם ולהמיט על התמימים את ראייתם הפרימיטיבית.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 16:32 הוסף ע״י אוהד

  עדי,

  עירבבת בין כמה נושאים.

  באשר לאוננות:
  http://touch.walla.co.il/Talkbacks.aspx?VerticalId=2&WallaId=1/90/2593667&p=4&exp=74&Com=False&ItemType=100

  למה זה שונה מאשר עם אישה...
  אוננות היא כמו שינה לא מספקת וכו'...
  תקרא את הנ"ל. אתץ הכל. זה חשוב.

  באשר לאונס:

  למה זה חמור מוסרית אתה מסכים.
  אבל לאישה הנאנסת זה לא עוזר ותקרא את הנ"ל.

  (זה לא מוסרי וזה מספיק אבל גם יתכן שהגבר שאונס בכוח זה שונה מאשר מרצון אבל זה אולי לא מוכח. מספיק שזה לא מוסרי).

  באשר לשכיבה מרצון:
  זה חמור מוסרית כי כשאין התחייבות כספית וכל הטקס שכולם רואים ואז יש פחות התחייבות ויותר יכולת הכחשה יש יותר בגידות ויותר ילדים אומללים וכו'...

  השם ברא את האדם והאישה והגוף שלהם בכדי שיזדווגו ולכן זה טוב.
  רק מי שמגזים זה לא טוב שלא שומר נידה (כנ"ל אוננות ורק ששם יש פגיעה נוספת כפי שהראיתי בנ"ל כשמגזימים וגם נוספת שהראיתי הרגע) כפי שהראיתי מקודם.
  גם שאוננות (גם פעם בשבוע) מונעת ילודה וכו'...

  השם הסתכל בתורה וברא את העולם ולכן...

  פגיעה בשרירים גם מביאה לעייפות וההשלכות ולעוד דברים וכנ"ל השומן.

  שוב, דיברנו רק על משכב מרובה כי איזה אבא יקר שבשמים יפגע בבנים שלו אם הוא ציווה 'פרו ורבו' (מצווה הראשונה שבתורה).
  רק אם יחרגו מעבר לכמות (בלי נידה) אז זה יפגע בתפקוד...
  זו רק דוגמא ולא אמרתי שכל ההשלכות של זה.

  יש עוד המון דברים שהמדע לא גילה ולא מתיימר לדעת הכל. בנושא זה במיוחד לעיתים זה קשה כי אף אחד לא יכריז בריש גלי על שמאונן ויש כאלה שחושבים שאינם מאוננים אבל הם כן ולא מדווחים.

  בקשר לרעיון שלך שרק פעם בשבוע...
  אז בואו נחשוב על זה קצת...

  כשרואים אישה אז הזכרונות ממנה לא עוזבים את המוח באותו יום ושבוע זה לא מה שישכיח. במקרים קיצוניים גם שנים זה ישאר בראש.
  שוב, אין אפוטרופוס לעריות.

  אז זה לא יפתור את הבעיה. איזה באסה!

  חוץ מזה שזה ימנע חתונות או יגרום גירושים וכו'...

  בקשר לרבנים שהגמרא. אז מי שגדול מחברו יצרו גדול ממנו.
  קורה וגם חטאים שלהנם מתפרסמים. להראות שדזה קשה לכולם ולא ניתנה התורה למלאכי השרת.
  מי שגדול מחבירו השם מקשה עליו את הניסיון כי את שלב אלף הוא כבר עבר.
  גם כשאדם חוטא מסתכלים איך וכמה הוא חטא ואם הוא התאפק כמה שיותר יקבל שכר גם על זה. אין שחור ולבן.

  (אבל המה שיצרו יחסי מין עם נשים מקומיות זה היה כדי שלא ילמדו מהם שלא להתחתן כי באותם מקומות היו בורים שצחקו והסברתי את זה פה באתר פעם.
  היה שם מעשה הלכתי כשר. הם רק התייחדו ולא שכבו והיה בצנעה וכו'...)

  בחברה החילונית יש את רוב מקרי האונס באחוזים ולא יעזרו לכם כל התירוצים שבעולם.
  לא דיברתי על המוסלמים - הם לא קשורים אלינו.

  מבחינה סטטיסטית, אם בכל העולם (חברות סוגים ורמות וכו'...) אצל הציבור מהסוג הזה יש בעיות בתחום אז זהו זה.
  אצלנו זה נדיר יותר.
  גם אותו רב בסוף לא אנס ב"ה.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 15:00 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  קראתי את המאמר אליו הפנת בתגובתך וגיליתי שאוננות גורמת לידירה בהורמון הטסטוסטרון שבלעדיו הגוף אינו מסוגל לבנות שרירים או לשרוף שומן. תודה לך. התרגשתי. המחשבה שרבנים שכלל אינם מכירים אותי ממררים את חייהן של נשים ובחורות במטרה להציל את רמות הטסטוסטרון שלי מעלה דמעות בעיני. כל הכבוד להם. שימשיכו לדאוג לי.

  גם לא ידעתי שהאבץ נפלט רק בזמן אוננות ומרגיע אותי לחשוב שמשגלים כשרים מותירים בגוף האדם את כל המינרל החיוני הזה. דרך אגב, מה השפעת הזנות על פליטת האבץ. האם הגוף מזהה משגלים פסולים ומשחרר את האבץ בהתאם לגישה הרבנית? מה עם מין מחוץ לנישואין האם גם שם יש פליטה מופרזת או שהבעיות מתחילות רק כאשר בת הזוג היא אשת איש? אנא ברר וספר לי. הנושא מרתק.

  התפעלתי גם מדבריו של הרמב"ם. זה מלמד אותי שהמחקר המודרני הוא רק בזבוז של זמן וכסף. הבעייה היא שלפני שאני מאמץ לליבי את מסקנותיו עלי להשכיח מעצמי את העובדה שרמב"ם נוהג לטעות ולדבר שטויות. הוא הרי קבע שהשמש סובבת סביב הארץ וזאת, תסכים איתי, טעות גדולה. הרמב"ם פשוט אוהב לטעות. הצרה היא שהוא גם מטעה אחרים, במיוחד בחורים תמימים כמוך.

  למרות כל האמור לעייל אני שמח שהגעת למסקנה ש'לאונן פעם בשבוע שבועיים זה בסדר' וכך הפכת את הדיון מעניין עקרוני לעניין כמותי עליו אפשר להיכנס למשא ומתן. למשל, אם אתה צודק מדוע שלא נייחד את יום שלישי ליום בו נשים יוכלו לשבת בקדמת האוטובוסים וללכת על אותה מדרכה יחד עם גברים? כך הגברים יתחרמנו רק פעם בשבוע וכשהם יאוננו לא יגרם נזק בלתי הפ]יך לרמות הטסטוסטרון שלהם והם יוכלו להמשיך ולבנות שרירים כהרגלם מימים ימימה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 14:33 הוסף ע״י עדי אביר

  איתי,

  אני לא מנסה להסתיר את הנופך הרבני של הסיפור, אני פשוט מתעלם ממנו כי אין לו קשר לנקודה אותה אני מנסה להדגיש. רבי חייא בר אשי נתקף ביסורי מצפון עמוקים. אז מה? האם זה אומר שהוא לא 'תבע' שירותי מין מזונה? האם זה אומר שמנהג ה'תביעה' למשגל לא היה נפוצה וטבעי בימיו?

  לצערי איני מסוגל לקבל את הפרשנות שלך לעובדות. אתה מצטט את הרבנים שחושבים שאם הם יחזרו שוב ושוב על אותו שקר בלתי מבוסס (האומר שעולם הערכים החילוני הוא מעוות ושהוא מעודד אלימות, חוצפה, גסות ויותר מכל פריצות) אז הוא יהפוך לנכון? אני דורש אימות מחקרי כי איני מוכן לסמוך על התרשמותו המוטה של גורם זה או אחר. אם אתה רוצה להבין תופעה עליך לחקרה ולחשוף את מקורותיה. אולי יסתבר שכל האנסים באים מנוער השוליים, העשבים השוטים, של העולם התורני, מה תאמר אז?

  אני מציץ מהחלון ורואה צעירים חופשיים שחיים ביחד בהרמוניה מלאה, ללא אלימות, אונס או הצקות מיותרות. ילדיי למדו בתי ספר ממלכתיים ובאונברסיטת תל אביב ומעולם לא שמעתי מהם סיפור על אונס. למעשה, היחידים שחשודים בעיניי באלימות, חוצפה, גסות, פריצות ואונס הם דווקא המסורתיים שמעולם לא התנתקו לגמרי מהדת היהודית, אותם אלה שממהרים לחבוש כיפה שחורה מייד לאחר מעצרם, ולא החילוניים שאימצו את ה'דת' הליברלית הומניסטית שמכבדת כל אדם כאדם. ברגע שאתה מאמין שכבודה של בת מלך פנימה אתה מסיק שאין צורך לכבד אשה שאינה 'פנימה' ומותר לך להתייחס אליה בזלזול, אלימות וגסות ואפילו אין כל סיבה שלא ל'תבעה'.

  אני בטוח שרב חייא בר אשי לא היה מזמין למשכב אף אשה שספונה בבית אביה או בעלה אבל כשהוא רואה זונה הוא אינו חושב פעמיים לפני שהוא מזמין את שירותיה. ככה חשבו גם רב ורב נחמן שדרשו לספק להם שירותי דין מקומיים בעת שהם היו רחוקים מביתם. ככה עובד היצר המיני - כשאתה נמצא בחברת נשים עימן אתה רשאי ליצור מערכות ייחסים נורמליות אתה לא משחררו על ימין ועל שמאל. כשאתה מדכא את היצר המיני שלך ומתפלל 'הרחמן יצילנו מיצר הרע' אז אתה תנצל כל הזדמנות מקרית לספק את תאוותך, אפילו אם אחר כך יהיו לך ייסורי מצפון נוראיים שיגרמו לך לשבת בתוך תנור (לא מוסק).

  אני חוזר ואומר בפעם המי יודע כמה: מהנוער שמתחנך על ברכי ה'אח הגדול' ו'הישרדות' יוצאים אקדמאים, חוקרים, אנשי רוח, יזמים, מהנדסים ואנשים משרתים ועובדים שתורמים לביטחון, לחברה ולמדינה. לכם אסור להסתכל בטלויזיה ומה יוצא ממכם: זורקי אבנים? משליכי טיטולים מלאי צואה? שורפי צפרדעי אשפה? מתיזי רוק על ילדות קטנות? חוסמי כבישים? מקללי חרדקים (מבחינתי המילה היא תואר כבוד ולא מילת גנאי)? מהדירי נשים? רודפי כבוד? חומסי תקציבים? אנשים שמספקים את תאוותיהם המיניות במחשכים? הדבקות שלכם במצוות האלוהיות (כפי שהן מנוסחות על ידי הרבנים) משכיחות מכם את הצורך לציית לחוקי המדינה והדבקות שלכם בלימוד תורה מרחיקה מעליכם את לימודי החול עליהם משתיתים כל חברה מתוקנת. אתם טבולים בקדושה אבל כל עולם הקדושה שלכם טבול בהבל, ריק ואמונות תפלות ואם אי פעם תצאו מהביצה שהרבנים עיצבו סביבכם תגלו שהעולם האמיתי, על כל בעיותיו, הוא הרבה יותר מעניין, יצירתי וטוב מהעולם המדומה בו הרבנים מנסים להשקיע אותכם, ואף אותנו.

  איתי, על התרבות החילונית ותוצאותיה הרות האסון כותבים רבים וטובים, קרא את העיתונות הכללית וראה עד כמה החילוניים מתייסרים בשאלה. אתם אלה שאינם עוסקים בחשבון נפש ולכן אתם גם החברה שמועדת להתנוון ולקרוס. במקום לתת לאנשים חופש ואוטונומיה הרבנים שלכם מדכאים אותם ושמים אותם בסד אחר סד. כמה זמן, לדעתך, זה יחזיק מעמד? כשמקצוע ה'דתיות' מספק פרנסה רבים נוטים להצטרף לתחום אבל כשמקורות הפרנסה מתייבשים, ולא ניתן להמשיך לשחד 'מאמינים' בג'ובים וסובדסידיות, כוחם של הרבנים נחלש ואז המכסה שעל סיר הלחץ מתרופף והקדירה גודשת את גדותיה ומתפזרת לכל עבר. ימיה של היהדות החרדית כבר נקצבו וסופה כבר נראה באופק. אף חברה אינה יכולה להיבנות על דיכוי וסירוס והחברה שלכם אינה שונה מכל האחרות. עוד עשר שנים גם אתה וגם ילדיך תסתכלו ב'אח' הגדול וב'הישרדות' ותברכו 'ברוך שפטרנו'.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 13:56 הוסף ע״י אוהד

  עדי,

  זה נכון שיש גורמים נוספים לאונס כמו החינוך. לכן צריך חינוך דתי ולא חילוני.

  מה שקרה שם קרה ע"י מוסלמים. אל תביא דוגמא מהם. רש"י התייחס לתופעה זו אגב.

  הוא כתב שמצרים הם כושים בהשוואה לשרה ולא רגילים ביופי כזה ולכן היה להם קשה יותר.
  כנ"ל פה. המוסלמים ממוצא אסייתי כדברי המאמר בנושא שם, רואים נשים לבנות כמו הקיר ויחסית אליהן הם כושים ולכן הפיתוי הוא רב יותר.

  נכון גם חינוך זה סיבה וגם לבוש עוד סיבה.
  יש כמה סיבות. אין סתירה.

  אתה לא יכול להשליך מארץ אחת על כל העולם. יש עוד ארצות קרות באיזור.

  נ.ב. יש לי חסימה לחלק מהאתרים ולכן יש לי פחות נגישות בנושא הנ"ל.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 13:46 הוסף ע״י אוהד

  עדו,

  דיברו על הוצאת זרע בכמויות גדולות. אצל זוג יהודי יש נידה במחצית מהזמן.

  (גם שמחקרים מראים הבדל בין אוננות למשכב עם אישה, אבל אין צורך לזה).

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 13:42 הוסף ע״י אוהד

  http://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC0QFjAA&url=http%3A%2F%2Fisraelbody.com%2Fshowthread.php%3Ft%3D14097&ei=6MMVUvaBIIiw4QTEroHACA&usg=AFQjCNEcvocPjj1pih68MdgLhLfmh9FWoQ&sig2=lvxUslNxNZvCzoZhRAnZWw

  זה לגבי הנזקים הבריאותיים.

  לגבי זה שהליכה חשופה מחזקת את זה אז זה ברור. ואם לך לא אז אתה בבעיה קשה.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 13:31 הוסף ע״י איתי רוזנברג

  עדי,

  אם אתה מזכיר את סיפורו של רבי חייא בר אשי, תספר את כל הסיפור עד תומו כולל מה הייתה תגובתו כאשר הוא גילה שאותה זונה היא בעצם אישתו.
  אתה מכנה את התופעה "מוסר כפול של הרבנים", אבל האמת היא שתורת ישראל לא באה להסתיר טעויות/מעידות/מעשים לא ראויים של גדולי ישראל.
  אף אחד לא מנסה לכופף את הציבור, אבל העובדות מדברות בעד עצמן שיותר ויותר חילונים מבינים כמה מעוות עולם הערכים החילוני שמעודד אלימות, חוצפה, גסות ויותר מכל פריצות. אני מבין שבלי מחקרים מדעיים אתה לא יכול להתקיים אבל פשוט תציץ החוצה מהחלון ולא תוכל להתכחש למציאות.
  בתור חילוני לשעבר הייתי מציע לך לחשוב קצת על תופעות כמו האח הגדול והישרדות שעליהן הנוער גדל ומתחנך.
  מה אתה אומר על תופעת מסיבות הרווקים והרווקות ואת זה לא תמצא אצל החרדים.

  בתור עצה, פעם אחת במקום לנתח את העולם החרדי ולחפש את המגרעות אולי פעם אחת תכתוב כמה מאמרים על התרבות החילונית ותוצאותיה הרות האסון. נתתי לך קצת חומר בתור התחלה.

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 13:09 הוסף ע״י עדי אביר

  איתי,

  אם תתעמק במקורות תגלה שמדובר בתופעה עתיקה שלא פסחה על מיטב הרבנים: רבי חייא בר אשי לא זיהה את אשתו המחופשת וכיוון שהוא חשב שהיא זונה הוא תבע 'תבע' אותה למשגל (קידושין פא:ב). רב ורב נחמן היו מגיעים לעיר זרה ומחפשים אשה ללילה (יומא יח:ב), רבי וחנן ורב גידל מצאו לעצמם היתר להתבונן בבחורות ערומות (ברכות כ:א), רב כהנא הסתתר תחת מיטתו של רב וראה אותו 'משחק' עם אשתו (ברכות סב:א) וכדומה. ייתכן מאד שיום אחד ארצה לכתוב מאמר על המוסר הכפול של הרבנים אבל בינתיים הייתי ממליץ לכם לא לנסות לכופף את כל הציבור להשקפות המעוותות שלכם. מי שאינו בוטח ביצרו שיתכבד וישאר ספון בביתו של הוא יוכל לא לראות טלויזיה ולא לשוטט באינטרנט כאוות נפשו.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 11:24 הוסף ע״י איתי רוזנברג

  להסביר לאישה חילונית (עלמה) את מעלת הצניעות זה מאוד קשה ואפשר לומר חסר סיכוי.
  לגבי עדו ועדי אין לי ספק שאתם מבינים בדיוק על מה אוהד מדבר כי גבר חרדי לא שונה מגבר חילוני לכולם יש את אותם היצרים.
  מעניין מדוע בדורנו אחוזי הגירושין המטפסים הינה בעיה חוצת מגזרים.
  לעניות דעתי הסיבה העיקרית היא חוסר הצניעות השורר הן במגזר החילוני ואי אפשר להכחיש יותר את העובדה שזה גם זולג עמוק אל תוך הציבור השלי, הציבור החרדי.
  מדוע יש כ"כ הרבה בגידות בדורנו? התשובה לדעתי ברורה חוסר הצניעות, המתירנות.
  בתור אבא לילד בן 4, אני לא מבין איך אפשר להחזיק מחשב עם אינטרנט לא מסונן, אני לא מבין איך אפשר לתת לילד קטן סמארטפון.

  שוב רק לעניות דעתי.

  איתי

 • קישור לתגובה חמישי, 22 אוגוסט 2013 10:16 הוסף ע״י עדו

  דעתי היא שמדובר ברעיון טוב ונכון שהתקלקל כמו כל דבר שהופך לדת. הרעיון הוא חהימנע מלהאדיר יצרים ותשוקות גופניים. לא להיות כמו הרומאים שהיו אוכלים ומקיאים כדי לשוב ולאכול . לא להשתעבד להנאות מיניות ולריגושים מהסוג שמביא אותך להביט בהנאה ברצח בזירת הגלאדיאטורים וכן הלאה. אלא מה? מרוב הקפדה על התרחקות ממשהו אתה הופך את אותו "משהו" לחשוב מאד (גם עם על דרך השלילה) והקצוות שוב נפגשים. אם אני חי בחרדה שלא לאונן הרי שאוננות הופכת למשהו נורא עקרוני . אם אני מקפיד שלא לראות זרוע של אישה כי זו עבירה הרי שאני מתייחס אליה בדיוק כמו שצופה פורנו מתייחס לבחורות.בסרט שהוא רואה וכן הלאה.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 23:54 הוסף ע״י עלמה

  אולי הדתיים לא חוששים מהאוננות עצמה. אולי הם מתייחסים אליה כמשהו שיוביל לקיום יחסי מין עם בן אדם ומכאן הפחד. כאילו משהו שמבשר את השלב הבא. מה דעתך ?

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 22:56 הוסף ע״י עדו

  בואו נחשוב לרגע:
  אוננות - הוצאת זרע על ידי גירוי עצמי (ידני?) של איבר המין. יחסי מין - אותו דבר אבל עם חדירה לגופה של אישה.
  למה בעצם שאוננות תהיה מזיקה לגוף ויחסי מין לא?
  כל מי שחושב על זה רגע מבין שזו שטות מוחלטת.
  כן, אני מסכים, לא צריך להאדיר דברים מסוימים וכן, גם לי יש תחושת אי נוחות כשבחורה הולכת לידי חשופה מדי - אם את יפה ידעו את זה גם אם לא תחשפי חצי חזה לעיני כל. באותה מידה כשמישהו שרירי הולך לידי בלי חולצה אני מודע לזה שהוא בריון ויכול לכסח אותי, כשמישהו עשיר מסתובב לידי עם חליפה שעולה כמו משכורת חודשית שלי אני נהיה מודע לזה שהוא עשיר ממני וכן הלאה. אבל רק במה שקשור לנשים באים אליהן בדרישות שיכסו את עצמן. תפנימו אוהד וכל השאר - הימים בהם אישה הייתה רכושו של הגבר עברו.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 21:36 הוסף ע״י עלמה

  עדו,

  בנוגע להפרדה באוטובוסים.

  טבעי לגמרי לפנטז. אפילו בזמן נסיעה באוטובוס. לעומת זאת, לגמרי לא טבעי ולא ראוי לעדכן נוסע/ת בנוגע לפנטזיות שעלולות לצוץ בראש שלנו. לצערי זה בדיוק מה שהחרדים עושים.

  הצניעות נמצאת בכך שבמרחב הציבורי אנחנו שומרים את הפנטזיות שלנו לעצמנו ולא מחפשים להשליך את האחריות למחשבות שלנו (או, גרוע מכך, למעשים שלנו) על אדם אחר.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 21:20 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  מניין אתה יודע שאוננות פוגעת בגוף? את זה למדתי גם אני בישיבה אבל מניין אלו שלימדו אותי ידעו שזה נכון? אני לא מטיף לאוננות חס וחלילה אבל האם יש בידך מחקר מדעי שקובע שהאוננות פוגעת בגוף? האם יש לך מחקר שמוכיח שבחורות בטי-שרט ומכנסיים קצרים נאנסות יותר מבחורות בכיסוי גוף מלא? האם יש לך מחקר שמוכיח שישיבה ליד אשה באוטובוס גורמת בהכרח להפקרות מינית? אני יודע שאתה מאמין שכל הקביעות הללו הן נכונות אבל אני מאמין שרוב החוליים המיניים בעולם החרדי נובעים מדיכוי היצר ולא מהפעלתו ובלי מחקרים אובייקטיביים לעולם לא נדע מה הן הסיבות האמיתיות של כל הבעיות.

  כשתמצא סימוכים (מדעיים, לא תורניים) לטענותיך אשמח לקראם. בינתיים הרשה לי להניח שהאינטרסים, המיתוסים, האמונות הטפלות וההזיות של העולם החרדי מנסים פעם נוספת לכפות את עצמם על ציבור חילוני שרוצה לחיות כמו בשאר המדינות המתוקנות בעולם, בהן, דרך אגב, הנשים נאנסות לרוב על ידי אנשים שמקפידים על צניעות וכיסוי הגוף (עובדה היא ששיעור האונס בשבדיה, ארץ קרה בה הבחורות אינן נוהגות ללכת, בהגדרתך, ערומות ברחוב הוא מהגבוהים באירופה והוא עלה בצורה תלולה במקביל לגידול באוכלוסיית המהגרים המוסלמים במדינה).

  בקיצור, אני לא חושב שיש נוסחאות פשוטות שמסבירות אונס, הטרדה מינית וכדומה ואני די בטוח שהפשעים הללו אינם נגרמים באשמתן של הבחורות, יהא לבושן אשר יהא. לי נראה שתדירות הפשעים המיניים היא פונקציה של חינוך ורמת השכלה ולא של האדם שיושב לידך באוטובוס או שעובר לידך ברחוב. קל לבדוק את ההשערה שלי: בקש מהרבנים להרפות מהצעירים ולתת למדינה צ'נס לחנך אותם ואז נוכל כולנו לבדוק אם מספר פשעי המין יעלה או יירד. לא יותר פשוט מאשר למרר לכולם את החיים?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 20:35 הוסף ע״י אוהד

  אחזור שוב. זה גורם לקרי וכל הנשרך מזה. גם לאונס בעולם כולו.

  גם להתפנות זה טבעי! אז תעשי את זה בחוץ?

  עדו, אוננות רבה פוגעת בגוף, מכף רגל ועד ראש. לא נכנסתי לאונס.

  אני מקווה שאתה מסכים שהפיתוי ליצר מין גדול מפיתוי לדחוף מבנין.
  את זה אפשר לעשות בחינוך נכון. אבל ההוא קשה לשלוט עליו. כמו סמים.
  למה יש מכוני גמילה לסמים אבל לא לזריקה מבניינים?
  כי אין מה להשוות. זה צריך מערכת חינוך וכו'... לשני לא יעזור. צריך גמילה בד"כ.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:52 הוסף ע״י עדו

  התגובות של אוהד משקפות מציאות עצובה. אנשים שהתרגלו לחשוב שדברים טבעיים (כן, אוננות היא טבעית) הם פסולים ואסורים ויש להתבייש בהם. כך מחנכים מישהו מגיל קטן שהמחשבות והתשוקות הטבעיות שלו הן בזויות וטמאות והוא מתמלא תיעוב עצמי ותחושת כישלון. (אוננות נקראת אצל הדתיים 'פגימה בברית').
  נכון, יש מעשים מיניים שהם בלתי מוסריים. יותר נכון יש מעשים בלתי מוסריים שנוגעים ליצר המין. כפי שציינה עלמה, אין שום דבר לא טבעי בכך שגבר רואה אישה ומתגרה מהמראה (וגם לנשים יש עיניים מסתבר). השאלה היא מה עושים לגבי זה. הרי לא נגיד שאסור לנסוע במכונית ברחוב כי מי שאין לו אוטו ירצה לגנוב את המכונית, לא נגיד שאסור לבנות בניינים גבוהים שמא מישהו ירצה לדחוף את חברו מראש הבניין. רק במה שנוגע לנשים פתאום המחשבות שבראשם של הגברים הופכות להיות בעייתן של הנשים. נו, הנה רעיון לפוסט חדש אם יהיה לי זמן.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:36 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  אתה ממשיך לענות לי על דרכים שבהם אפשר לברוח מנשים ואני שואלת איזה אסון גדול יקרה אם תעבור לחרדי בראש מחשבה מינית על אישה ?

  ברור שלא יקרה שום אסון, כי כולנו יודעים שלחרדים, כמו לכל הגברים, יש מחשבות מיניות על נשים בתדירות גבוהה. זה שהגברים החרדים מתביישים בזה ולימדו אותם לחשוב שזה לא תקין, זה דבר אחר. אבל זה קורה כל הזמן והשמיים לא נופלים כי זה שפוי ובריא וחלק מהחיים.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:27 הוסף ע״י אוהד

  ערומה זה לא לגמרי. חשבתי שתבינו. הולכת עם איברים שצריכים להיות מוצנעים בחוץ.

  אבל המחשבה גוררת מעשה. לא התנסית בזה למזלך.

  אף אחד לא אמר לאנוס. אבל אישה שהלכה בעירום היא גם אשמה.

  להמחשה:

  זה כמו לומר שמוכר סמים לא אשם שיש קוני סמים. בדיוק אותו הדבר. שניהם אשמים.

  יצר המין זה כמו סמים.

  חוץ מזה שזה גם גורם להוצאות זרע לבטלה (לא אונס), הפרעות בתפקוד, מונע חתונות וכולי.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:23 הוסף ע״י אוהד

  בקשר לאוטובוסים כנראה שרבתה הפריצות בעוונותינו. גם לא היה להם את הכוח לזה אז. אוטובוס זה דבר מודרני וחדש.

  תחתונים לא מגרים כמו לראות אישה. אין קשר.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:20 הוסף ע״י אוהד

  אולי במאה שערים יש עומס ולכן הפרידו.

  יש הלכות ויש חומרות.

  יש נגיעה שמעוררת תשוקה גם אם אין התמזמזות ויש הוצאות שכבות זרע.

  אגב על האוטובוסים הכשרים למהדרין האלו עולים גם חילונים ואז בטח שיש התמזמזויות.

  היא לא טובלת עירומה אלא עם חלוק מסוים שהמים חודרים אליה. היא לבושה.

  תמיד הצדיקים האמיתיים ישבו בהפרדה. לגבי איש ואשתו זה מותר, אם הבנתי אותך נכון.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:19 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  בני אדם מסוגלים לעשות הפרדה בין מחשבה מינית למעשה מיני. שום דבר לא משתלט עליהם. אם יש גברים שלא מסוגלים להפריד בין מחשבה למעשה הרי שהם מסוכנים לנשים ויש לפקח עליהם ואף לכלוא אותם אם צריך. אתה יודע, כמו שכולאים אנסים, פדופילים ושאר מיני פושעים מסוכנים.

  הסיסמה "אין אפוטרופוס לעריות" לעולם לא תוכל להסיר את האחריות של האדם הפוגע למעשיו ואין לה שום יכולת להצדיק הדרת נשים, או ילדים.

  דרך אגב, מעולם לא ראיתי אישה ערומה הולכת ברחוב. אתה אומר שראית. כנראה שזאת התוצאה של דיכוי מיני חרדי. הגבול בין הדמיון והמציאות מטשטש.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 19:05 הוסף ע״י עדו

  אוהד היקר. כשהייתי ילד לא הייתה הפרדה באוטובוסים , נקודה. החרדים איכשהו סבלו בשקט. אגב, לאנכון שברחוב אפשר להסתובב וללכת, הנה במאה שערים החלו להפריד גם מדרכות.
  אם היו החרדים אומרים שמקדימה ישב מי שרוצה ומאחורה נשים בלבד הייתי מוחא להם כפיים. האם אתה באמת חטשב שבאוטובוס לבני ברק נראה בתולה ואברך מתמזמזים לעיני כולם? כל ההחמרות האלו הן עניין של אופנה חדשה, בעבר גם לא הייתה הפרדה בחתונות בין נשים וגברים ורבנים גדולים ישבו ליד נשותיהם בטבעיו באירועים כאלו.
  לא מזמן שמעתי על הגדוד החרדי שהכניסו את כל החיילים לחדר סגור כי נכנסה חיילת לבסיס. הרי לבחור חרדי יכולות להיות חמש אחיות בגיל ההתבגרות שהחברות שלהן באות לבקר בדירה הצפופה והקטנה והוא איכשהו מסתדר אז חיילת אחת בבסיס זה יותר מדי בשבילו?
  כל העניין הוא צביעות אחת גדולה, גיורת צריכה לטבול עירומה לעיני 3 גברים. אישה שולחת את התחתונים לרב כדי שיקבע אם היא יכולה לשכב עם בעלה אבל לשבת ליג גבר באוטובוס זה לא צנוע?

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:51 הוסף ע״י אוהד

  עניתי שברחוב יש דרכי מפלט יותר כמו לחצות כביש או להסתובב וכו'... באוטובוס זה קשה ובמיוחד שצריכים לדעת מתי לרדת או מכל מיני צרכים.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:49 הוסף ע״י אוהד

  ברור שאם יהיה אחד שיפשע כולם יתלהבו וזה יתפרסם כי אין הרבה.
  אם היו באמת כ"כ המון פשעים אז החילונים היו שמים לב.
  יש לכם נוסחאות פלא.

  כשחילוני אונס וגם קטינים אז מרוב ההרגל כבר שוכחים.
  אצלנו זה תופס כותרות מרוב הנדירות ומרוב השנאה לחרדים. כאילו כמה פרחחים מייצגים את היהדות.
  אין אפוטרופוס לעריות. זה קשה. לכן שהנשים יתחשבו במגזר הגברי מכולו.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:49 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  לא ענית לי . שאלתי ומה יקרה אם הם "יתגרו" במחשבה ?

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:42 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=294:%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%94-%D7%A9%D7%9C-%D7%93%D7%95%D7%93%D7%99-%D7%96%D7%99%D7%9C%D7%91%D7%A8%D7%A9%D7%9C%D7%92&Itemid=132

  אל תשלה את עצמך. הפשיעה המינית מציפה גם את העולם החרדי רק ששם נוהגים להשתיק את הסקנדלים. במשך כמה חודשים אספתי מהאתרים החרדיים מאמרים על פשעים שבוצעו על ידי חרדים. אין לי כח לעבור על כולם אבל זכור לי שלא מעט דנו בפשעי מין, בעיקר פדופיליה.

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=user&id=157&task=user&Itemid=191

  כל היצרים המיניים המודחקים של החרדים מוצאים לבסוף פורקן. לא לאור היום אלא במחשכים. אני, דרך אגב ומבלי לגרוע מחומרת ההטרדות המיניות, מזדעזע פי אלפי מונים מתקיפת ילדים וילדות קטנים.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:30 הוסף ע״י אוהד

  אגב אם יכלאו את הפרוצות אז זה הכי יעזור לחבריך החילונים שאצלם יש הכי הרבה אונסים.
  החרדים משתדלים לברוח מהאש.

  לא הכל זה אונס וחוץ מזה יש גם הרבה הוצאת זרע לבטלה וכל המשתמע מזה.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:27 הוסף ע״י אוהד

  כן זה נכון. אבל בדיוק ההיפך ממצג השקר שלה.

  צריך לכלוא חיות ולא בני אדם.
  ההולכות ערומות הן כמו חיות. רק שהחיות לא אשמות כי הן לא ניחנו בשכל.
  כנראה שגם אותן הנשים לא...

  בגן החיות עד כמה שזכור לי יש חיות בכלוב ולא בני אדם.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 18:06 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  "היצר משתלט על הגברים" ... "זה קללה".
  אני מבינה, כמו חיות. אם כך, לדעתי רצוי לכלוא גברים במידת הצורך, תחת פיקוח של היצורים עם ה'בינה היתרה' ועל פי שיקול דעתן. אי אפשר לסמוך על הפראים מחשש לתקיפה ולכן חשוב מאוד להגביל את חרותם ולפקח עליהם. אני אעדכן ארגונים פמיניסטים.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 17:51 הוסף ע״י אוהד

  ברחוב יש אפשרות יותר בקלות לא להסתכל.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 17:49 הוסף ע״י אוהד

  באוטובוס זה בהרבה יותר חמור:

  באוטובוס גם תיתכן ישיבה בסמוך ונגיעה של ממש - זה למה יד הפרדה.

  לאוטובוס עולות גם נשים בלבוש חשוף וחצוף.
  המדינה שלנו עדיין לא דתיה.
  הגברים שמתגרים יותר יושבים מקדימה.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 17:13 הוסף ע״י עלמה

  אוהד,

  "הגברים יושבים בהתחלה כדי שהנשים לא יגרו אותן ולא יראו אותן. הנשים לא מתגרות כמו הגברים ולכן הן מאחורה"

  נניח שהגברים ישבו בסוף האוטובוס, יראו את הנשים המכוסות מכף רגל ועד ראש יושבות מקדימה ו"יתגרו". ואז מה יקרה ? הן יתנפלו עליהן ?
  גבר חרדי שעובר ברחוב / במקומות ציבוריים רואה נשים כל הזמן. הן עוברות על ידו. האם אז הוא לא "מתגרה" ?

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 17:08 הוסף ע״י עדי אביר

  איתי,

  לא אכנס לפן האקטואלי של הדברים שהעלת, האחרים עושים את זה טוב ממני. אני רוצה להעיר רק על הפן ההלכתי: אתה פרשת את מיטב הטיעונים התורניים שמשמשים את החרדים ובדעתי לבדוק את טיעוניך ולראות אם לא בררת את מקורותיך והשמטת את אלו שאינם נוחים לשיטתך. אתה טוען שהחילוניים הם אלו שמוציאים דברים מהקשרם ומציגים רק חצאי אמיתויות ובכוונתי לבדוק את טיעוני שני הצדדים ולפרסם את ממצאיי במאמר שייוחד לנושא זה בלבד.

  בינתיים הרשה לי להעלות טענה כללית עליה כבר רמז עדו כשהוא הביא את הדתיים הלאומיים כדוגמת נגד לטיעוניך. בארון הספרים היהודי תמצא מספר כמעט אינסופי של אמירות וכל אחד יכול למעשה לברור את האמירות המתאימות לו ולהוציא את העוקץ מהאמירות הנוגדות את שיטתו באמצעות אקרובטיקה פרשנית זו או אחרת. הפסוקים יבואו מצד אחד לעזרתו של הזרם שתומך בהתיישבות יהודית בכל ארץ ישראל ומצד שני הם ייתמכו גם במי שחושב שלא צריך להעלות בחומה ולהתגרות בגויים. כל ההגות וההלכה היהודיים הם נגזרת של פרשנות יוצרת שמכופפת את המקורות לכיוון האינטרסים של הפרשנים.

  בא ניקח דוגמה מדברייך אתה: אתה כותב 'אכן כתוב שאסור לעמוד על דם רעך, אך מאידך גיסא, בעשרות מקומות בדברי חז”ל מופיע עניין לימוד התורה כמגן על עם ישראל, כשומר הטוב ביותר על עם ישראל. לפיכך בני התורה הלומדים תורה בישיבות, אם יתגייסו לצבא ויינטשו את עמדת השמירה בישיבה, הם יואשמו בשבירת שמירה, בהפקרת עמדה וייתנו את הדין על כך, איך נטשו את הנשק הטוב והיעיל ביותר שמגן על עם ישראל, והתעסקו בדברים אחרים.' זאת פרשנות מגמתית מאד. האם אינך חושב שניתן לפשר בין הצורך ללמוד תורה לבין איסור העמידה על דם רעך גם בדרכים אחרות? האם רבי עקיבא לא מצא התר הלכתי כשביטל את תלמידיו מלימודם ושלח אותם להילחם? האם דוד המלך, אותו המסורת הרבנית מציגה כאחד מגדולי תלמידי החכמים, לא חדל מתלמודו ויצא למלחמות? האם הכוהנים לא עזרו בשמירה על בוני החומות בימי נחמיה? האם בן תורה פטור משירות צבאי גם כשאין מישהו אחר שימלא את מקומו? מה אם 'ממלאי המקום' הם פחות מוכשרים מלומדי התורה והסיכוי לשפיכת 'דם רעך' גדל? האם החרדים אינם עוברים על אף חוק תורה כאשר סירובם לשאת בנטל גורם לצעירים אחרים לרדת מהארץ? כאמור, לבעייה יש מספר רב מאד של הבטים וכל זרם בוחר לעצמו את ההבטים שברצונו להדגיש ולהבליט ואת אלו שנח לו להשכיח. אתם, למשל, הייתם יכולים להיתלות בדברי הרמב"ם 'אם אפשר למצוה שתעשה ע”י אחרים לא יפסיק מתלמודו, ואם לאו - יעשה המצוה ויחזור לתורתו' ולקבוע שכיוון שכל תלמיד חכם שקול לחצי הסנהדרין הרי שאף בן תמותה רגיל אינו מסוגל למלא את מקומו ולכן עליו לשרת בצבא לפני שיחזור לתלמודו - אבל בחרתם לתת לדברי הרמב"ם פירוש נח יותר שיאפשר לכם להמשיך להשתמט וליהנות מהביטחון שהאחרים מעניקים לכם (האם אין בכך משום גזל? עם קצת רצון טוב לבטח תוכל למצוא גיבוי הלכתי לטענה שהחרדים חומסים את זמנם, כספם ואולי אפילו את דמם של המשרתים).

  אסיים בהערה קטנה: אני משוכנע שידוע לכולם, חוץ ממני כמובן, שבני לוי, שבט התורה, פטורים אפילו ממלחמת מצוה אבל הפטור הזה לא הפריע להם לשים את חרבם על ירכם, לעבור משער לשער ולהרוג איש את אחיו ואיש את רעהו ואיש את קרובו. השאלה שעולה היא מדוע לחובשי הספסלים הללו בכלל היו חרבות ומתי הם התאמנו באומנויות הלחימה שאפשרו להם לקטול כשלושת אלפי איש מן העם (שגם להם, מן הסתם, היו חרבות משל עצמם)? בקיצור, אם הייתם רוצים לתרץ את הצורך בשירות צבאי הייתם ממהרים ללמוד קל וחומר: מה שבט לוי, שבט התורה, התאמן לקראת יום פקודה וביצע בדייקנות את הנחיות הפיקוד העליון האם אין דין שגם אנחנו, האסקופות שלרגליהם, נעבור סדרת אימונים צבאיים ונבצע את הפקודות של הרשויות החוקיות?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 16:48 הוסף ע״י עלמה

  איתי רוזנברג,

  1) בחירה בחיים חילונים אינה בחירה בחיים ללא גבולות. נהפוך הוא. החיים החילוניים דורשים מהאדם לקחת אחריות מלאה לחייו ולמעשיו במקום להסיר מעליו את האחריות הזאת ולהטיל אותה על גורם אחר (אל, שטן, רב, אישה). על האדם מוטלת האחריות לחשוב, להתמודד עם מצבים לא פשוטים ולקבל החלטות קשות בעצמו, במקום לצפות מאחרים ש"יעשו לו חיים קלים".

  2) באופן עקרוני, המסגרת בה חי ופועל האדם החילוני בעולם היא החברה הדמוקרטית והיא מגבילה את התנהגותו ומחייבת אותו לציית לחוקים שבסופו של דבר נועדו להטיב עמו ולדאוג לרווחתם של כל בני האדם בחברה, ככל הניתן.
  כך שהוא לא חופשי ומשוחרר לעשות ככל העולה על רוחו. רחוק מזה.

  3) חוקי הדת לא ניתנו משמיים אלא, מה לעשות, נכתבו על ידי גברים. גברים, כמו יצורים חיים נוספים, דואגים קודם כל לעצמם , זה טבעי ולכן התפיסה הדתית היא תפיסה פטריארכלית. כלומר, היא מציבה את האינטרס הגברי, את נוחיותו ורצונותיו של הגבר בראש כך שעל פי הדת יש להכפיף את הנשים לרצון הגבר. סליחה, לרצון התורה. "על הנשים מוטל..." ? " צריכה האשה להצניע.." ? "מחובתה לקבל את המציאות בכל אופן" ? חבל שאתה אפילו לא יכול להבחין בדיכוי שיש במשפטים האלה....

  4) בחברה יש נשים מסוגים שונים. לרוב הנשים חשוב לטפח את עצמן ולהראות טוב, אך ברמות שונות ומה שיפה או מידתי בעיני אחת נראה פסול או מוגזם בעיני אחרת. ולמרות שאתה מתקשה להאמין, לנשים יש שיקול דעת. גם מול המקרה הקיצוני והעצוב של אישה ה-"משועבדת לשאיפתה להיראות נאה" אתה כגבר ניצב חסר אונים. פשוט אין לך מה לעשות, במיוחד אם לא מדובר בבת הזוג, מפני שחייה ומעשיה הם באחריותה בלבד. הדאגה למעמדן של הנשים בחברה היא חשובה מאוד אבל מדובר בשיח נשי פנימי שאתה לא ממש קשור אליו.
  לסיכום העניין, מוטב לגברים פרימיטיביים שלא ינסו להשתלט על גופן ונפשן של נשים וינסו להכפיף אותן לרצונותיהם בתירוצים של מסר אלוהי. זכותה של כל אישה לבחור אם רצונה בחיים דתיים או חילוניים, אם רצונה להכפיף עצמה לגבר או להסתמך על עצמה.

  5) ועוד משהו בנוגע לצניעות ולבוש: בימי הקיץ אני לובשת גופיה ומכנסיים קצרים. מבחינתי הלבוש שלי צנוע כי הוא פשוט ואני לא מוצאת בו יופי שמושך את העין. אני לבושה כך מפני שחם לי. נקודה. לא מעניין אותי מי מסתכל ובמה הוא מאמין. זה הגוף שלי, חם לי ואני צריכה להגיש בנוח. בקיצור, אני לובשת בגדים קצרים בקיץ מפני שזה הדבר הטבעי והשפוי לעשות. עצוב לי שאתה לא מבין את זה.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 14:30 הוסף ע״י עדו

  חלק ממה שכתב איתי על גיוס חרדים נכון וחלק הוא שקר.
  נכון, לא באמת צריך את החרדים בצבא. למעשה הפיתרון שהוצע - לגייס אותם בגיל 21 - הוא הרע מכל העולמות כי הוא יצור נטל תקציבי אדיר - בגיל הזה הם כבר נשואים עם ילדים.
  בקשר ל'סביבה המתאימה לחייל החרדי':
  א. כבר עושים את זה, הגדוד החרדי מתנהל בצורה כזאת וזה עדיין לא עוזר. חייל קרבי ב'נצח יהודה' שלא עזב את הדת בא לישיבה שלו ללמוד גמרא וגירשו אותו משם.
  ב. למה בעצם שהחייל החרדי לא ישתלב? למה תמיד הנשים צריכות להיות אלו שיסבלו כי לחרדי יש בעיה? כאן אנחנו מגיעים לתגובות המתחסדות שלכם על מקומה של האישה:
  מילא אם היה מדובר רק בלבוש, למה בדיוק חייל חרדי לא יכול לקבל הדרכה מחיילת? אני מודיע לכם שכחייל קיבלתי לא מעט שיעורים מחיילות ולא, היצרים הגועשים שלי בגיל 18 לא מנעו ממני להבין וללמוד מהן את החומר.
  אישה ביהדות פסולה לעדות - פעם זה היה הגיוני, אישה הייתה תלויה לגמרי בגבר (בעל, אח או אבא) ולא היה טעם לסמוך על העדות שלה - היום לא. אישה לא יכולה להיות שופטת,למה בעצם?
  בשנות החמישים הועלתה הצעה לאסור על נשים להיות בחוץ אחרי 11:00 בלילה למען בטחונן. גולדה מאיר אמרה אז שאם הגברים לא יכולים לשלוט ביצריהם אז שיכבדו הם ויסתגרו בבית. כלומר אם הגבר הוא יצור כל כך בהמי ונחות שאיננו מסוגל לעמוד במראה של אישה - גם לבושה בצניעות - כיצד אפשר לסמוך עליו שיהיה שופט? מחנך? מפקד? מנכ"ל ?
  פעם היה מקרה מעניין שבו היה שיתוף פעולה בין פמיניסטיות רדיקליות לציבור הדתי. אלו ואלו טענו ששלטי פרסומת שמציגים נשים חשופות מבזים את הנשים. כתב אז אחד הרבנים שזו פגיעה באישה כיוון ש'כל תכליתה של בת ישראל הוא להיות אישה צנועה ועזר כנגד בעלה ולהעמיד לו ילדים'. באותו רגע הבנתי שאין שום הבדל בין הפירסומאי שמציג נשים חשופות לבין אותו רב - שניהם רואים באישה, לא אדם כמותם אלא כלי למטרה מסויימת. הרב רוצה שהיא תהיה בבית ותשרת את הבעל והפירסומאי שתמכור בשבילו מוצרי צריכה שונים.
  אז נכון, הדתיים יוצאים מזה בכך שהם מטילים גם על עצמם מגבלות ואומרים 'הנה, גם לי כגבר אסור דבר כזה או אחר'. לא ממש משנה.
  א. כי בדרך כלל העיסקה של הגברים יוצאת יותר 'שווה'
  ב. כי אף אחד לא שמכם למיין אנשים ולשבץ אותם במשבצות ולא משנה אם אלו זכרים או נקבות.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 13:24 הוסף ע״י אוהד

  אז לצערנו יש דבר כזה. אני מאחל לכן שלא תדעו ותישארי בתמימותכן הנשית.
  למה? מאז שנחרב הבית אין איזה קורבן שמחזק את היצר הזה בגברים. גם בלעדיו זה קשה וכ"ש שהתחזק היצר ומשתלט על הגברים.
  לא התנסתן בזה למזלכן. זה קללה. פעם הוא היה חלש יותר.

  אין אפוטרופוס לעריות.

  הרוב טענו שהן נטרדו מינית במרחב הציבורי כפי שהראיתי. למה חלקן יעדיפו אבל סביבה חילונית בכל זאת? שאלה טובה! זה כי הן לא מכירות מה זה לחיות בהפרדה בין המינים ולא יצא להן להכיר את הדת, למעט מהתשקורת המסיתה. אם הן היו מכירות אז, כמו רוב החרדיות, הן היו המאושרות שבאדם.

  אישה ביהדות? פששש... כל כובדה בת מלך פנימה. אישה ביהדות בכלל יש לה בינה יתירה
  וכו'...

  גם בכיתה שלומדים ביחד זה גרוע כי יש להן מחשבות שונות ודרך חשיבה שונה.

  גם יש כאלה שנגמלים מסמים. הם צריכים להיגמל מסמים ואז הן יבינו כמה שהן חיו ברוע ויצאו לטוב האמיתי.

  אין צורך לפרט את הצרות שנגרמו לזה בעולם.

  חובה לציין שיריקה על נשים ועוד כל מיני כאלה הם כת שלא מייצגת את היהדות והרב עובדיה וגדולי ישראל האמיתיים דיברו נגדם.

  היהדות האמיתית היא הגורמת לאושר ואין לה תחליף.

  הגברים יושבים בהתחלה כדי שהנשים לא יגרו אותן ולא יראו אותן. הנשים לא מתגרות כמו הגברים ולכן הן מאחורה...

  בברכת התורה,
  אוהד.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 13:15 הוסף ע״י איתי רוזנברג

  עלמה,

  אני חושב שכדאי שתקראי את המאמר. אשמח לשמוע את תגובתך אליו.

  רוב בני האדם אינם אוהבים שאומרים להם מה לעשות. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנושא אישי כמו לבוש והופעה חיצונית. קל הרבה יותר להתנער מן הביקורת בליווי אמירות כמו: "סגנון ההופעה שלי הוא ענייני הפרטי".

  אדם עלול לחשוב לעצמו, שחופש, פירושו היעדר מוחלט של מגבלות, אולם אדם שחי בלי מגבלות הינו עבד לרצונותיו ולתאוותיו. הוא אינו חופשי כלל וכלל. לעומתו, עבד השם, הקשור לציוויי התורה ולחוקיה, הוא הוא בן החורין האמיתי, היות שהוא חופשי מתאוותיו וממיצריו ואינו מוגבל על ידיהם, כמו שאומרים חז"ל: "שאין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה" (אבות ו, ב).

  * * *

  השאיפה להיות נאה הנה חלק מטבעה המובנה של האשה. כל אשה, בכל גיל, תיהנה ממחמאה על הופעתה החיצונית. על האשה לשלוט בשאיפה זו, כדי שלא תיסחף ותאבד קנה מידה בעניין, ותהפוך להיות משועבדת לשאיפתה להיראות נאה.

  האדרת ההופעה החיצונית כערך אינה באה ממקורות יהודיים - היא נובעת מתרבות יוון. התורה מתייחסת אל הגוף בתור לבוש לנשמה. היהדות גורסת, שהאדם האמיתי הינו הפנימיות שלו ולא הופעתו החיצונית. זאת ועוד, ככל שהגוף מכוסה ומוסתר יותר, כך הנשמה, שהיא האדם האמיתי, תאיר יותר. הבנת מושג היופי האמיתי על פי התורה הוא חיוני מאד עבור הנשים, היות שהוא קשור בקשר ישיר באושרן.

  חז"ל הגדירו לנו בבהירות רבה את פירוש המושג "יופי": "אין לך יפה מן הצניעות" (תנחומא, כי תשא, לא). במילים אחרות: הצניעות - היא היופי האמיתי, מכיוון שהיא מאפשרת לנשמה להאיר, ומותירה את הגוף ברקע. שביעות רצון אמיתית ומתמשכת יכולה לבוא רק מרוחניות. כל המימד הגופני והחומרי הוא בן־חלוף - היום הוא פה ומחר הוא שם. לפיכך, אשה צריכה להיזהר שלא לטשטש את מקומה המרכזי של נשמתה על ידי הבלטת המראה החיצוני.

  יכולים אנו ללמוד זאת מלאה אמנו. בספר "מעיינה של תורה" מובא בשם רבי מאיר מפרמישלאן זצ"ל: "בכוונה תחילה הרבתה לאה לבכות נוכח החשש שתעלה בגורלו של עשו, כדי שיהיו עיניה רכות ומראה פניה יתכער למען לא ירצה עשו לשאתה לאשה. לפיכך, מפרש התרגום ´ועיני לאה רכות´ (בראשית כט, יז) - ´ועיני לאה יאין´ [מלשון יאה]. רכות זו של עיני לאה היא-היא יופיין, שכן היא באה להן [לעיניה] מתוך יראת שמים לבל תיפול בגורלו של רשע, ואין לך יופי גדול מזה".

  הדרך להיות נאה יותר, היא להיות צנועה יותר. מצוות הצניעות, על כל פרטיה ודקדוקיה, ניתנה לאישה לא רק על מנת לשמש לה הגנה על ידי יצירת חיץ בינה ובין אחרים מלבד בעלה, אלא גם כדי להדגיש את יופייה האמיתי. הרגשת היופי המיוחדת הזאת נותנת לאישה תחושת נכבדות וערך עצמי גבוה, ומעניקה לה הרגשה נפלאה של סיפוק נפשי ושביעות רצון אמיתית, המלווים כל אדם החי את חייו על פי ציווי הבורא.

  כל אשה צריכה להכיר בזכויות המיוחדות שיש לה בהיותה נסיכה. הנשים היהודיות כולן, בלי הבדלי רקע, מוצא וגיל, הינן בנותיו של המלך. נשמותיהן של כולן עמדו יחדיו למרגלות הר סיני ושמעו את ההכרזה "אנכי השם" (שמות כ, ב) יוצאת מפי הגבורה. ההכרזה "אנכי השם" הנה תמצית נשמתה של כל אשה יהודייה. כאשר היא בוחרת לעצמה מלתחה, כאשר היא מחליטה כיצד יש ברצונה להיראות ואיזו תדמית היא רוצה להקרין, מהדהדות בקרבה המילים "אנכי השם". הקדוש ברוך הוא יצר אותנו, והוא מדריך אותנו כיצד לפעול. הוא ברא אותנו עם יכולת בחירה חופשית, והוא יגמול לנו גמול נצחי על הבחירות הנכונות שאנו עושים בחיינו. אנו יכולות לבחור לשמור על נשמתנו, או להניח לה להישפך החוצה ולהתגלגל ברחובות. הבחירה היא שלנו.

  הקדוש ברוך הוא ברא את העולם כך שגברים יהיו מעוניינים בנשים. לולא מציאות זו העולם לא היה ממשיך להתקיים. על הנשים מוטל להכיר בכך, וכפועל יוצא, בתור הכרזת אמונה בבורא העולם, ובמטרה שלשמה ברא אותו, צריכה האשה להצניע את החיצוניות שלה. אין זה משנה אם היא מבינה מדוע וכיצד פועל מנגנון זה או שאינה מבינה זאת. מחובתה לקבל את המציאות בכל אופן, ואין זו משימה בלתי אפשרית. הקדוש ברוך הוא לעולם אינו מטיל עלינו משימות שאין ביכולתנו לעמוד בהן.

  אכן, ככל שדבר זה יהיה מובן יותר, כך יהיה קל יותר ליישם את הנדרש.

  * * *

  צניעות אינה מוגבלת ללבוש בלבד. היא מתבטאת גם ביציבותה של האשה, בשפת גופה, באופן שבו היא הולכת, באופן שבו היא מדברת ואפילו באופן שבו היא צוחקת. אין די בכך שאשה תהיה מכוסה כולה ותתלבש בצניעות. כל ההיבטים של התנהגותה צריכים להביע איפוק.

  הנוכחות הנשית שלה צריכה להיות מוסתרת, ולא משום שמשהו פגום בה, כמו שנוטים לפעמים לחשוב אלה המתבוננים בצניעות במבט שטחי. אדרבא, האשה התברכה בבינה יתרה, שהיא מימד נוסף של חכמה והבנה. כשהיא נישאת, היא מבינה בדיוק למי שמור היופי הפנימי העמוק שלה. האשה הצנועה אינה חולקת את תמצית הפנימיות שלה עם אחרים - היא שומרת אותה באופן בלעדי עבור בעלה. כשהחתן מקדש את הכלה הוא אומר לה: "הרי את מקודשת לי". משמעות הדבר היא, שכמו שהקדש מיוחד רק לבית המקדש, כך האשה הנשואה מותרת רק לבעלה.

  כאשר אשה מרגישה בטוחה בכך שהיא לבושה בצניעות על פי ההלכה, וכל התנהגותה אומרת צניעות, היא יכולה לחוש רגועה. ספק מוביל להרגשה של חיסרון בשמחה, שהרי ידוע "שאין שמחה כהתרת הספקות, כמאמר החכם, כי מי שלא טעם שמחת ספקות והתרתם - לא טעם טעם שמחה" (שו"ת הרמ"א, תשובה ה). רק כאשר אין לה עוד ספקות בכך שהיא ממלאת את רצון בוראה, היא יכולה להגיע לשמחה אמיתית, שהיא מרכיב עיקרי ונדרש בחייו של כל יהודי. "ספק" בגימטריא עולה כמניין "עמלק", שהוא כאותיות "לעקם". כאשר מעקמים את ההלכה כדי שתתאים לרצונותינו, ודאי שאין מקיימים אותה כיאות. או אז מנקר בלב ספק, המוביל להעדר שמחה.

  "בשמחה" - אותיות "מחשבה". "עבדו את ה´ בשמחה" (תהלים ק, ב) - עשיית הדברים הנכונים מובילה תמיד לשמחה, החוברת להרגשת קרבת השם. ככל שאדם מתאמץ בכך יותר, ומקדיש לכך מחשבה רבה יותר, כך גדלה הרגשת השמחה שלו. כאשר אנו מתנערים מן הספק, יש ביכולתנו להגיע לתחושת סיפוק. איך משיגים סיפוק? באמצעות השימוש בחוש השישי, בבינה היתרה שלנו. על כך תעיד תוספת האות ו´, שהופכת את הספק לסיפוק.

  איש לא ימעיט בחשיבותה של השמחה. עם ישראל נמצא בגלות, "תחת אשר לא עבדת את ה´ אלוקיך בשמחה ובטוב לבב" (דברים כח, מז). רבי משה פיינשטיין זצ"ל העיר על כך, שהאמירה "קשה להיות יהודי", הנשמעת לעתים תכופות, ערערה את הבסיס הקיומי של עמנו. חסרון שמחה מוביל רק לנפילות.

  אנו זקוקים לשמחה מחושבת, המושגת באמצעות מחשבה תחילה. הדרך לשמחה, אם כן, היא אימוץ המצוות אל חיקנו בחדווה ובגאווה, על דרך "ויגבה לבו בדרכי ה´" (דברי הימים ב, יז) באמצעות ההרגשה שאנו בנות מזל ושיש לנו זכות מיוחדת להיות נסיכות - להיות אלה שהמלך בחר בהן אחת-אחת באופן אישי. השמחה שנרגיש בלבותינו תשפיע עלינו ברכה ללא גבול. איזו אשה תרצה לוותר על הזדמנות פז שכזו?

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 12:51 הוסף ע״י עלמה

  אביחי,

  אם היו עושים סקר מקיף ושואלים בחורות חילוניות אם הן מעדיפות לחיות בחברה חילונית חופשית בה הן עלולות להיתקל גם בהטרדות מיניות או לחיות בחברה חרדית צנועה, היית רואה שהן היו בוחרות באופציה של החיים החילוניים. מי שחושבת שהחיים החרדיים טובים יותר בשבילה כבר הופכת לחרדית. זה נכון מה שעדי כתב.

  ולא הבנתי מה בדיוק 'מפריע לגברים'? לגברים אין זכויות עליונות על נשים ובטח שאין להם זכות להחליט עבור אישה איך ועד כמה ראוי לה שתכסה את גופה, רק בגלל שהיצר והדמיון המפותח שלהם עלולים להתעורר. המחשבות שיש לגברים בראש כשהם נמצאים בציבור וגם המעשים שלהם, הם באחריותם בלבד, ואין להטיל את האחריות לכך על אף אישה! זה פשוט לא מעניין ולא צריך לעניין אף אישה. לכן, פניה לאישה עם הערה על צניעות היא הטרדה: למעשה, בצורה עקיפה, הגבר מספר לה שתכנים מיניים עלולים לעבור לו או לגברים אחרים בראש בגלל המראה שלה. זה פסיכי בכלל לפנות לבן אדם עם בקשה כזאת.

  אגב, מעניין למה הגברים החרדים לא נותנים את הכבוד הראוי לבנות המלך ומואילים בטובם להזיז את התחת שלהם לסוף האוטובוס.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 12:24 הוסף ע״י איתי רוזנברג

  עדו,

  אני לא מכיר את אביך, אבל אי אפשר להסיק מסקנות מסיפורו האישי לגבי הדת.

  אף אחד בציבור החרדי לא מנסה להסתיר את החשש הכבד מגזרת הגיוס. נכון מאוד שורר פחד נוראי בקרב הציבור החרדי מפני הגיוס לצה"ל וזה כל מה שעומד מאחורי הסירוב העיקש להתגייס.
  אם לצבא היה את היכולות והרצון לספק לחייל החרדי את הסביבה המתאימה אני בטוח שהתמונה היום הייתה נראית אחרת לחלוטין.

  מצד שני המחנה שלך משקר מבלי להתבייש.
  מידי יום מנגנים לנו על הצורך בכוח אדם וזה שקר גס! אף אחד בצבא לא רוצה באמת לגייס את החרדים ואין בהם בכלל צורך.
  לא מעט אנשי צבא בעבר ובהווה מדברים כל הזמן על ייעול הצבא והפיכתו לצבא חכם וקטן.
  הרי ידוע לך שהמערכה הבאה לא תתבסס על טנקים וחי"ר.

  לגבי הדתיים הלאומיים -
  אפשר לראות בבירור מה התוצאות במגזר הזה שבא במגע עם העולם החילוני.

  הסיבה היחידה שאתם החילונים רוצים לגייס את הציבור החרדי היא פשוט למוטט את החברה החרדית וזה כל מה שעומד מאחורי ההתעקשות המרושעת שלכם!

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 12:01 הוסף ע״י עדו

  איתי, יופי שאתה עונה לטענות שאף אחד באתר הזה לא טען.
  לעצם העניין : אבא שלי גדל כילד חרדי בישוב הישן בירושלים. קשה לדבר איתו על התקופה ההיא ועל מה שגרם לו לעזוב את הדת אבל הוא אמר לי פעם במרירות ש'לא אומרים לילד שרואה את הרבי שלו נהרג מול עיניו שיתפלל אלא שיתפוס מחסה'. מה שגרם לאבי לעזוב את הדת הייתה אותה הבנה שהדת הפכה לכפייתית. הרי אם לימוד תורה לא עונה על הכל ואיננו תשובה להכל אז לפעמים ללמוד תורה זה דבר מטופש - למשל אם יש מלחמה. לפעמים ללמוד תורה זה דבר שלילי - כשצריך לצאת לעבוד ולהתפרנס.
  לי אישית אין בעיה להגיד לך שבעולם שבו שורר שלום - צבא הוא דבר מיותר. אם היו לנו רובוטים שהיו עושים את כל העבודה בשבילנו אז לצאת לעבוד היה מיותר. אני לא כפייתי ומסתגל למציאות.
  החצי שקר הוא אצלך איתי. אני לא מחזיק בהשקפותיהם של הדתיים לאומיים אבל הם מוכיחים שאפשר ללמוד תורה וגם ללכת לצבא. הרי זה פשוט מגוחך - מה בדיוק מונע מתלמיד להפסיק את לימודו לשלוש שנים ואז לחזור לישיבה?
  נכון, חצי שקר גרוע מאמת אז בוא נגיד את האמת כולה: במלחמת השחרור היו חרדים שהלכו להילחם (בעיקר תחת האצ"ל והלח"י) רובם הגדול עזב את הדת לגמרי בעקבות המגע עם העולם החילוני. מאז שורר פחד נוראי בקרב הציבור החרדי מפני הגיוס לצה"ל וזה כל מה שעומד מאחורי הסירוב העיקש להתגייס.

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 11:33 הוסף ע״י איתי רוזנברג

  הייתי מעוניין לחשוף את האמת לגבי בני התורה.

  הדורשים את גיוס החרדים לצבא, או המטיפים לנו לצאת לשוק העבודה אוהבים
  להשתמש בפסוקים מהתורה, וציטטות מדברי חז”ל להוכיח את צדקתם, ולהראות
  שהחרדים אינם בסדר, ודווקא הם הולכים נגד ההלכה. אך כמובן מי שבאמת בקי
  בהלכה, יודע שציטטות אלו בעיקרן מוצאות מהקשרן, והשקר הגדול הוא חצי אמת.
  גם בעניין גיוס בני הישיבות טוענים לא אחת, הנה כתוב בתורה ויקרא פרק י”ט, ט”ז:
  “לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ אֲנִי ה’”.
  רש”י פירש: “לא תעמד על דם רעך - לראות במיתתו ואתה יכול להצילו, כגון טובע
  בנהר, וחיה או לסטים באים עליו”.
  וכן פסק בשו”ע חושן משפט הלכות שמירת נפש סימן תכ”ו(, וז”ל: “הרואה את חבירו
  טובע בים, או לסטים באין עליו, או חיה רעה באה עליו, ויכול להצילו הוא בעצמו או
  שישכור אחרים להציל, ולא הציל וכו’ וכיוצא בדברים אלו, עובר על לא תעמוד על דם
  רעך ויקרא י”ט, ט”ז.
  א”כ, אתם החרדים שאינכם מתגייסים לצבא, עוברים על איסור תורה זה.
  וכן טענה נוספת: “וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה לִבְנֵי גָד וְלִבְנֵי רְאוּבֵן: הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם
  תֵּשְׁבוּ פֹה?” במדבר ל”ב, ו’, כלומר טענה של נשיאה בנטל בצורה שיוויונית.
  כפי הידוע לכל ירא ה' אמיתי, תורה אינה נלמדת מפסוק אחד בלבד, תורת ישראל היא מכלול שלם של חוקים ומשפטים, הקשורים אחד עם השני ולא ניתן לנתקם. לפיכך,
  אכן כתוב שאסור לעמוד על דם רעך, אך מאידך גיסא, בעשרות מקומות בדברי חז”ל
  מופיע עניין לימוד התורה כמגן על עם ישראל, כשומר הטוב ביותר על עם ישראל. לפיכך בני התורה הלומדים תורה בישיבות, אם יתגייסו לצבא ויינטשו את עמדת השמירה בישיבה, הם יואשמו בשבירת שמירה, בהפקרת
  עמדה וייתנו את הדין על כך, איך נטשו את הנשק הטוב והיעיל ביותר שמגן על עם
  ישראל, והתעסקו בדברים אחרים.
  עוד מובא בדברי חז”ל, מתי נאמר לא תעמוד וכו’, דווקא כשאין מי שיעשה את
  פעולת ההצלה, אך במקום שיש אחרים שיכולים לעשות אז הוא נפטר מפעולה
  זו. קיימת לכאורה סתירה בין דברי רב יוסף במסכת מגילה דף ט”ז ע”ב שאמר: “גדול תלמוד
  תורה יותר מהצלת נפשות”, לבין דברי הרא”ש בתשובה כלל ו’ תשובה ב’ שהביא הטור
  שם “שהצלת נפשות קודם לת”ת”, ותירץ הפרישה שרב יוסף מדבר במקום שיש אחרים
  להציל נפשות, ולכן אעפ”י שמצוה גדולה להציל נפשות, מ”מ ת”ת קודם, אך במידה
  ואין אחרים וודאי שהצלת נפשות קודמת לת”ת. ובימינו שאין גיוס קולקטיבי של
  כל האזרחים כבמלחמות העבר, אלא רק אחוז קטן מהעם מתגייס, בוודאי שלא
  שייך כאן הטיעון של לא תעמוד על דם רעך, וממילא בני הישיבות פטורים משירות
  צבאי, ולהיפך חובה עליהם להמשיך בלימודם ביתר שאת, ולא להיכנע ללחץ הציבורי
  המופעל עליהם.
  גם הרמב”ם בהלכות ת”ת פ”ג ה”ד(, והשו”ע )יו”ד סימן רמ”ו סי”ח כתבו כן: “ת”ת
  שקול כנגד כל המצוות. היה לפניו עשיית מצוה ות”ת, אם אפשר למצוה שתעשה
  ע”י אחרים לא יפסיק מתלמודו, ואם לאו - יעשה המצוה ויחזור לתורתו”, ע”כ. וסובר
  הפרישה דבכלל זה גם הצלת נפשות, והביא דבריו ג”כ הרב אברהם שרמן בתחומין חלק
  ז’ בדף 337 עיין שם באורך ותרווה את צמאונך.
  גם טענה זו שמביאים מתוכחת משה לבני ראובן, גד וחצי מנשה “האחיכם יבואו”
  וכו’, טענה מגוחכת היא ומראה על עם ארציות, שכן משה אומר מוסר זה לא לשבטו
  – שבט לוי, שבט התורה, אלא לשבטים אחרים, שאין מחלוקת על כך שהם צריכים
  לצאת למלחמה, אך על שבט לוי שבטו של משה רבינו, ידוע לכולם מפסוקי התורה
  שהם פטורים אפילו ממלחמת מצוה, שאל”כ יכלו השבטים לטעון למשה, עד שאתה
  מטיף לנו מוסר תטיף לשבטך, אלא היה לכולם ברור שבני לוי פטורים משירות בצבא,
  וה”ה ללומדי התורה.

  ומכאן נתחבר לנושא נוסף שהמסיתים כנגד עולם התורה אוהבים להשתמש בו - "בין הזמנים".

  טענה נוספת היא, אם אתם סוברים שהתורה מגנה על ישראל ולכן צריך לומדי
  תורה, והרבה, אז למה יש לכם חופשות “בין הזמנים” שבהם בני הישיבות מתבטלים
  ואינם לומדים תורה, ובכך אתם לשיטתכם מסכנים ומפקירים את עם ישראל?
  ראשית אסביר ש”בין הזמנים” אלו חופשות הנוהגות בישיבות, בחודש ניסן, מיום
  כיפור עד ר”ח חשון, ומתשעה באב עד ר”ח אלול. חופשות אלו נועדו לבני הישיבות
  ולרבניהם לנוח מעט מהעמל הרב שהשקיעו בלימודיהם, כדי שיוכלו לחזור לאחר
  מכן בכוחות חדשים ורעננים להמשך לימוד התורה. מנוחה זו חשובה למניעת שחיקת
  הרבנים (וגם לסייע בעבודות הבית) וגם התלמידים.
  כמובן שאין משמעות בין הזמנים הפקרות מלימוד התורה וקיום המצוות, אלא
  זוהי ירידה לצורך עלייה, כשהכוונה לא לירידה ברוחניות, אלא ירידת מתח הלימודים,
  לצורך עלייה בתחילת זמן הלימודים הבא.
  גם בימים אלו מצווים בני הישיבות לקבוע להם סדר לימוד בכל יום, וכפי שמורים
  ודורשים זאת כל הרבנים מתלמידיהם. מרן ראש הישיבה הרב מנחם אלעזר ש”ך זצ”ל
  במכתבים ומאמרים של הרב אלעזר ש”ך ראש ישיבת פוניב ז’, ח”ו דף י”ב, פרסם כרוז, המבקש מכל התלמידים לקבוע לימוד תורה בבין הזמנים, לא פחות מארבע שעות ביום.
  טענה זו שאל לנו להתבטל מלימוד תורה, במקורה יש בה הרבה מן האמת, אך
  אי אפשר וזה לא אנושי לדרוש מאדם שיעבוד ויעמול 365 יום בשנה ללא מנוחה.
  לפי שיטה זו יהיה אסור על בחורי הישיבות לישון, גם לא לאכול, אין לדבר סוף, אלא
  הנהג בהם מנהג דרך ארץ. גם חיילים העומדים על משמרתם בקו הראשון של הגבול,
  הם אוכלים, ישנים, יוצאים ל”אפטרים”, לחופשות שבת וחגים, ו”לרגילות”, וכולם
  מבינים שכך צריך להיות, ואף אחד לא בא אליהם בטענה של הפקרת שמירה. ה”ה
  בבני הישיבות שצריכים וחייבים מנוחה, אך כמובן אל להם לשכוח שאינם פטורים
  מלימוד התורה בימים אלו הן מחובתם האישית, והן מאחריותם הכוללת למען כלל
  ישראל.
  דרך אגב, ברוב המקומות בארץ קיימות ישיבות בין הזמנים, שבהם רבבות בני הישיבות
  מתכנסים שם ועוסקים בתורה לשמה, וממשיכים בהגנתם הרוחנית על עם ישראל,
  ללא פקודה מקצין, שוטר ומושל עליהם.

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 23:11 הוסף ע״י אוהד

  אסור לירוק ומה שהם עשו זה לא נכון ובטח שלא מייצג את היהדות. כדברי גדול הדור הרב עובדיה יוסף על המקרה ההוא בבירת הרוק של ישראל...
  http://www.youtube.com/watch?v=W4_Frxir6Xc&feature=player_detailpage

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 23:07 הוסף ע״י אביחי

  קודם כל דיברתי על זה שזה מפריע לגברים בכלל.
  הוצאת החומר הזה בתדירות גבוהה מידי פוגעת בגוף. מפריעה לתפקוד. מונעת חתונות לעיתים ועוד. עוד לא נכנסתי לפן הרוחני.
  דיברתי על הצד הגברי.

  בקשר לצד הנשי אז כפי שהראיתי: "נקרא לנערה ונשאל את פיה..." רוב הנשים טענו שנטרדו מינית.

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 12:55 הוסף ע״י גיוס חרדים

  מדוע לאורך השנים לא גייסו את בני הישיבות?
  בבדיקה שערכתי, ראיתי שנושא גיוס בני הישיבות עלה לסדר היום מאז קום
  המדינה אין ספור פעמים, הן בכנסת והן בשיח הציבורי. לאורך כל הדרך נושא זה
  היווה הסתה פרועה נגד הציבור החרדי בכלל, ונגד בני הישיבות בפרט, בבחינת “ככלב
  שב על קיאו, כסיל שונה באיוולתו” משלי כ”ו, י”א. לחילונים בכל התקופות לפחות עד
  שנת 1977 הייתה האפשרות לגייס את בני הישיבות כי החרדים לא היו בקואליציה,
  ומי שרצה לחוקק כל חוק כנגדם ולגייסם, יכול היה לעשות זאת בקלות. אך הדבר לא
  נעשה, אלא להיפך, משנה לשנה, ומקדנציה לקדנציה, המצב רק הלך והשתנה לטובת
  בני הישיבות, ועל כגון דא נאמר: “כאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ”.
  והשאלות הנשאלות בעקבות כך הם:
  מדוע לא גייסו את החרדים כשיכלו?
  האם יכול להיות שלא חפצו בהם אז, ושאינם חפצים בהם גם היום?
  האם יכול להיות שהחרדים הם נטל על הצבא?
  וא”כ, אז למה הם קוראים ומסיתים כל היום לגייסם?
  על כך אנסה לענות רק בעזרת האישים הבאים, ללא פרשנות מצידי, שברגעי אמת הם אמרו את האמת הידועה לכל.
  עיתונאית בכירה התבטאה בעבר:
  “כשיחפשו פעם הגדרה קולעת ל”מיהו ישראלי”, אפשר יהיה לומר, כל מי שמצדד בגיוס בחורי הישיבות. כאילו שמדינת ישראל היא לא יותר מלשכת גיוס אחת גדולה.
  לאף אחד אין כוונה לגייס את החרדים, הצבא אינו זקוק להם, ולכן הדיון החוזר הזה הינו
  לא יותר מאופיום לחילוניים. כל אחד משתמש בקלישאות כדי לשרת את יחסי הציבור
  שלו, כדי להתחבב בלי להתאמץ. במשחק הזה משתמש השמאל כמו הימין, כל אחד מהסיבות שלו. הדרישה לגיוס חרדים היא מסיתה, כי אין בה כוונה של מימוש אלא רק יצר התעללות”.
  “לא ניתן לבסס צבא על חוק. א”א לגייס קבוצת אנשים בכוח, וחקיקה זו עשויה
  להביא למרד אזרחים גדול. צה”ל אינו ערוך, אינו מעוניין ואינו יכול לקלוט את היהדות
  החרדית בתוכו, אם היא תגיע לבקו”ם מכוח החוק בלבד. מי יסכים כי בצה”ל יהיו מטבחים
  נפרדים עם הכשרים, איסור הדרכת חיילות, שמירה על צאת הכוכבים לשיטת ר’ תם וכד'.

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 12:35 הוסף ע״י עדי אביר

  אוהד,

  האם הגבר יכול לשפוט אשה לפני שהוא מגיע למקומה?

  למה שלא נקרא לנערות ונשאל את פיהן. שיגידו הנערות אם הן מעדיפה לחיות בחברה חופשית, שם הן עלולות להיתקל גם בהטרדות מיניות, או בחברה סגורה בה 'כבודה של בת מלך פנימה'?

  האם אצלכם אין הטרדות מיניות? זה שאתם קוראים להטרדות הללו בשם 'יריקות' אינה מעלה ואינה מורידה. יש להניח שבחורות שהשתכנעו בצדקת הדרך החרדית הצטרפו אליכם כבר מזמן. אלה שבחרו להשאר חילוניות כנראה שקלו את שתי האלטרנטיביות והחליטו שהטרדה מקרית פה ושם עדיפה על דיכוי והשפלה תמידיים.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 12:20 הוסף ע״י עדי אביר

  כפיה חילונית,

  אתה לא ממש מבין מה זאת 'דמוקרטיה' ומהי 'מדינת חוק', נכון?

  אני רואה שאתה מתגעגע ל'סיר הבשר' בארץ ממנה באת, או שממנה הציונים העלו את הוריך או את סביך. שם לבטח היית זוכה ליחס הרבה יותר טוב. האם שקלת פעם לחזור לשם? באמריקה יש קהילות חרדיות גדולות ואני בטוח שגם החרדים שם זוכים לאותם התקציבים, ההקלות וההטבות שהחרדים שלנו מצליחים לסחוט ממדינת ישראל. אני גם בטוח שאמריקה מתאימה את החוקים שלה לדרישות של החרדים. נראה לי שם נמצא גן העדן של החרדים ושכל חרדי שבוחר להישאר בארץ במקום להגר לאמריקה הוא פשוט ציוני בארון שמתבייש להודות שהוא אוהב את המדינה הזאת ומעדיף אותה על פני כל ארץ אחרת ברחבי תבל.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 12:09 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  לגברת "תגובה למיכאל"
  זה שמישהו מתגייס לכל החיים ועוסק בשור שנגח פרה לא אמור (מבחינה מוסרית) לחייב אותי לשלם מיסים שיממנו זאת. הצגתי את עלות החברה החרדית לחברה הכללית ושום ניסיון טיוח שלך לא ישנה את העובדות.
  גם הניסיון להשוות שירות צבאי מסכן חיים לישיבה בישיבה הוא נואל.
  שי השקרן:
  1. יש נח"ל חרדי וכל המשרתים בו אינם מסכימים אתך מבחינה הלכתית. גם אתה לא יכול להצביע על משהו בשירות הצבאי שהדת אוסרת עליך. לא שמישהו צריך לסבול את הקפריזות המשוגעות שלכם אבל בפועל סותמים את האף וסובלים. במשך שנים התחמקתם מחובת השירות וגם כיום אינכם מחויבים בו. הלוואי ויגיע היום שבו תחויבו אבל היום הזה עוד לא הגיע ומה שאתה מכנה כאן כפייה חילונית – למרות שאינו כזה כלל וכלל – פשוט לא קיים למרבה הצער.
  2. מחייבים אתכם להישמע לחוק המדינה! שומו שמיים! אתם נאלצים לא לרצוח, לא לעשן סמים, לא להעלים מס, לא לגנוב, לא לנהוג בצד שמאל של הכביש וכולי. מה אומר לך? אם אלה חוקים "חילוניים" אז ממש מזל שלא נותנים לכם להפר אותם מסיבות דתיות.
  3. מה שהחרדים מקבלים ממערכת המס עולה לאין שיעור על מה שהם תורמים לה וכבר הראיתי את החישובים. טול קורה מבין עיניך!
  4. אין לך מושג מהי דמוקרטיה. העיר ירושלים שייכת לכל תושביה – גם לאלה שתורתך ההזויה מצווה לרצוח. מותר להם לצעוד כדי להפגין נגד יחסכם המטורף אליהם. הם לא מחייבים אתכם לנהוג כמוהם. הם רק מצהירים שהם כאן ואתם לא תשנו זאת.
  5. אין הגבלה מיוחדת נגד ערוצים חרדיים. כולם כפופים לאותו חוק. מה שאתה אומר בעניין זה הוא פשוט שקר נוסף.
  6. אין שום חוק דתי שאוסר להשבית בתי עסק בימים שציינת בשקריך.
  7. החוק לא מתיר חילול קברים ובכלל – ניסיונך להציג את זה שלאחרים מותר מה שדתך אוסרת עליך הוא בכלל לא כפייה עליך. איזה טענות הזויות!
  8. למרבה הצער – גם בנושא זה אין כפייה ומאפשרים לחרדים להמשיך ללמוד שטויות במקום ללמוד. האם קיומם של דברים שאתה אוסר על עצמך להשתתף בהם הוא כפייה עליך? באמת נפלת על השכל!
  9. כאמור: כל חיילי הנח"ל החרדי חושבים אחרת ממך. חוץ מזה, חרדים עדיין לא מחויבים בשירות למרבה הבושה. בכלל – זה שאתה מדבר על צניעות אחרי כל דברי הרהב שלך זו פשוט בדיחה.
  10. אמנם הפרסומות החילוניות לא מתקרבות באלימותן לפשקווילים המסיתים שלכם אבל גם הן אינן שום כפייה. נראה שפשוט אינך מבין את המילה כפייה או שאתה שקרן כפייתי.
  11. שקר וכזב!
  12. עוד שקר. אם יש עלילה אתה מוזמן לתבוע את המעליל.

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 12:06 הוסף ע״י עדי אביר

  גברת 'תגובה למיכאל',

  אני אהיה הראשון שיריע לכל מי שהחליט להקדיש את חייו לאידיאל גדול. הרי גם אני בחרתי למכור את החברה שלי ולהקדיש את חיי לטובת אידיאלים. ההבדל הוא שאני יכול להרשות לעצמי לבלות את ימיי בכתיבת מאמרים מבלי להיעזר כלכלית באף אדם או מוסד אחר. אם גם אחייך חיים מאמצעיהם העצמיים (ובכלל זה עבודת האשה) לא אוכל אלא להסיר לכבודם את הכובע. הכובע, עם זאת, יישאר במקומו אם יסתבר שבדרך זאת או אחרת גם אני מממן את אורח החיים שאחייך בחרו לעצמם, וזה לא משנה באיזו דרך עקלקלה כספי הגיע לכיסם של אחייך: באמצעות הביטוח הלאומי, באמצעות תקציבים עלומים שמוזרמים ישירות מהממשלה או באמצעות הרשויות המקומיות, באמצעות דיור או שירותים מסובסדים וכדומה. את כמובן תטעני שאחייך חיים רק מעבודת האשה, ללא כל הכנסה נוספת, אבל אם זה המצב אזי הם לבטח לא ייפגעו מהקיצוצים הנוכחיים ולא נשמע אותם צועקים על קיפוח ושנאת חרדים.

  לסיכומו של דבר: אני לא מוכן לממן יותר אנשים שבוחרים באורח חיים שאינו מאפשר להם לממן את עצמם. אם הם יכולים להרשות לעצמם לבחור באורח חיים לא יצרני - אז בבקשה. אם הם מתבטלים על חשבון כל מיני כספים שיוצאים מכיסי - אז הגיע הזמן להפסיק את החגיגה.

  דרך אגב, כיוון שגם אני לפחות מכבד את תורתי ואמונתי מתוך אידיאל אמיתי ולא מתוך שום רצון לחיות בתנאים גשמיים טובים יותר, הרי שהגיע הזמן שיתנו גם לי מעט כבוד. אנא הסבירי זאת לכל הטרולים שמציפים את האתר.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 11:07 הוסף ע״י אוהד

  איזו שמחה.
  ברוך שנתן מחכמתו ליראיו!

  יש כאלה שהולכות יופי עם מחשוף. ממש כמו בעלי חיים. החרדים צודקים. אין אפוטרופוס לעריות.

  אישה לא יכולה לשפוט גבר עד שתגיע למקומו.

  אם הן לא מכבדות אותם ולא יושבות מאחורה והולכות עם מחשוף מקדימה אז שיעלו לאוטובוס אחר ששם יש הטרדות מיניות בין המינים.

  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1573325

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 11:07 הוסף ע״י כפייה חילונית

  דוגמאות לכפייה חילונית כלפי חרדים:

  (1) החוק הקובע שחרדים חייבים לשרת בצבא החילוני (או לדחות אותו שוב ושוב), על אף שהצבא נוגד את האמונה של הציבור החרדי, ופועל נגד חוקי ההלכה,

  (2) החוק המוטל על חרדים להשמע לחוקי המדינה החילוניים, ולהשפט בידי שופטים חילוניים, על אף שחוקי המדינה נוגדים את התורה והשקפת העולם של הציבור החרדי,

  (3) החוק המוטל על חרדים לשלם מיסים למדינה, אשר מתקצבים בין השאר תרבות ספורט בשבת, לימודי כפירה באוניברסיטאות ומוסדות בידור ותיאטרון חילוניים בארץ, הנוגדים כולם את רוח ההלכה והאמונה של הציבור החרדי,

  (4) החוק הישראלי המעודד בהגנה מלאה מצעדי ראווה של גברים המודיעים בפרהסיה על נטייתם המינית ומעשי משכב זכור, וכל זאת בעיר ירושלים המקודשת לחרדים, מצעד הנוגד את רוח ההלכה והאמונה של החרדים,

  (5) האיסור המגביל של המדינה כלפי פתיחת ערוצי קודש חרדיים ברדיו, המונעים מהחרדים להביע את תורתם ואמונתם בפרהסיה,

  (6) החוק המדיני להשבית בתי עסק ומסחר ביום העצמאות, יום השואה והזכרון, על אף שקביעת ימים אלו מנוגדת להלכה והאמונה של הציבור החרדי,

  (7) החוק המתיר חילול קברים, הנוגד את השקפת הציבור החרדי, וניתוח מתים, הנוגד גם הוא את השקפת הציבור החרדי והנחשב לחילול המת.

  (8) תוכניות הלימודים במכללות ואוניברסיטות מנוגדות להשקפה החרדית, ולא מאפשרים לחרדים יראי שמים להשתלם בהם.

  (9) קיימת כפייה חילונית חריפה מאוד בצבא כלפי נוער דתי המצטרף אליו, והמתבקש פעמים רבות לעבור על חוקי ההלכה, השבת והצניעות, גם במסגרות הנחשבות לדתיות.

  (10) החוקים המדיניים המתירים פרסומות עם אופי מיני ואלים בכל רחוב ועיר בארץ, אשר נוגדות את רוח ההלכה וההשקפה של הציבור החרדי, ומונעות מחרדים להסתובב בחופשיות ברחבי הארץ, בכדי שלא להכשל באיסור ראייה או לפגוע בחינוך התורני של הנוער החרדי.

  (11) המדינה אינה מתירה לחרדים להשמיע את קולם ברחובות, ולהפגין בצורה חוקית נגד מעשים הפוגעים ברוח ההלכה והאמונה היהודית של הציבור החרדי. יתירה מכך, שוטרים אלימים נכנסים בכח לעיירות ורחובות חרדיים רק על מנת לפגוע ולפזר באלימות חרדים המפגינים ברחובות עירם החרדית, כדי להראות להם "מי הבוס".

  (12) המדינה מתירה לכל כלי התקשורת החילוניים לבוז ולזלזל בחרדים בכל אמצעי תקשורתי, להעליל נגדם עלילות דם, לתאר אותם ואת מנהיגיהם בקריקטורות מעליבות וציטוטים חצויים, לזלזל בתורה והרבנים המקודשים להם, להשניא אותם על תושבי המדינה, ולצייר את כל החרדים ככת מסוכנת, פרימיטיבית, חסרת דעה ותועלת, הפוגעת בשלום הציבור הרחב, באופן המזכיר בצורה קיצונית פרסומים אנטישמיים כנגד היהודים בתקופות לא רחוקות מאיתנו.

  למעשה, כמעט כל חוקי המדינה הם כפייה חילונית כלפי חרדים המעוניינים לגור בארץ, אך הנאלצים להשמע בניגוד לרצונם לחוקי המדינה הנוגדים את ההלכה והאמונה של הציבור החרדי, במטרה שלא להפגע על ידה.

 • קישור לתגובה שני, 19 אוגוסט 2013 10:59 הוסף ע״י תגובה למיכאל

  את חייהם של אברכים אני מכירה היטב ומקרוב. ארבעת אחיי הם אברכים העוסקים בתורה באמת ובתמים, במשך שעות היום ולעתים אף יותר מכך. לעומתם, אני חיה לצד אדם העובד בעבודות כפיים. מהיום שהכרתי אותו ידעתי, כי הוא איננו מסוג האנשים שיושבים ולומדים כל היום, הוא פשוט אדם של עבודה קשה. אני מנסה לחשוב על העבודה של בעלי, שלי, של השכנים היוצאים מדי בוקר בשעה מוקדמת ובכלל, על כל אדם עובד במדינה, האם אנו עושים זאת מתוך אידיאולוגיה מסוימת? מתוך דאגה כנה למדינה? אולי מתחושת אחריות למסים שיזרמו כראוי? או מדאגה לכך שהאבטלה לא תייצר מדינת עוני?
  בואו נהיה כנים לרגע ונודה, התשובה היא לא אידיאל ולא דבר הדומה לו. אנחנו הולכים לעבודה כדי לחיות טוב. אנחנו הולכים לעבודה כדי לגמור את החודש בכבוד ואם אפשר - גם להשאיר לבזבוזים. אנחנו הולכים לעבודה כי אנחנו רוצים מספיק כסף כדי לצאת לחופשות, לתייר בחו"ל, ולקנות עוד נכס קטן להשקעה. אנחנו הולכים לעבודה כדי לסדר את הילד בעתיד ולהגיע לשלב שנוכל סוף כל סוף לשבת רגל על רגל, ללא דאגות, לשתות את כוס הקפה שלנו בכיף, מבלי ששום דבר דוחק בנו.
  אבל רציתי לחדש לכם משהו. יש אנשים שמתוך בחירה אישית ומתוך אידיאל, החליטו לוותר על כל מנעמי העולם הזה. אנשים שבחרו לחיות ברמת חיים נמוכה ופשוטה, ללא אפשרות לצאת לבילויים, ללא יכולת לצאת לקניונים ולחזור עמוסי שקיות, ללא חופשות בחו"ל כל קיץ ואולי גם חורף, וללא מקרר מלא מעדנים וכל טוב. רציתי לחדש לכם כי יש אנשים שמתוך ידיעה גמורה בחרו לחיות מלחם, חלב וביצים. אנשים ששומרים את המעדנים לראש חודש, וגבינה צהובה הם קונים רק כשהמצב מאפשר קצת יותר. ורציתי לחדש לכם עוד משהו, האנשים האלו אינם משעממים ולבם אינו מר ומיוסר על דיל מצוין לאיזו הפלגה שברחה תחת ידם. הם נהנים מהפשטות בצילה הם חיים, כי הסיפוקים שלהם מגיעים בדרך אחרת, רוחנית, כזו שאני וכנראה גם אתם, לא מבינים בה.
  אני מסתכלת מהצד ומתמלאת קנאה. איזו פשטות, איזו צניעות. הלוואי שיכולתי ליהנות באמת מהעולם הזה ללא המותרות של החיים, ללא הבילויים הקטנים, הפינוקים, הלוואי. אני מסתכלת על אחי ורואה באיזה אושר הוא מזמין אותי להתארח בביתו מבורך הילדים לסעודת שבת, עם האוכל עשוי היטב ולא חסר לאף אחד כלום, יש גם מנה אחרונה וגם עוגה כי בכל זאת בשבת משקיעים יותר. הרוגע והשלווה הנסוכה על פניהם שם מרתקת אותי, גורמת לי להבין שהבחירה האמיתית הזאת, מביאה להם את הסיפוק בחיים.
  ועוד משהו שרציתי לחדש - תקשיבו ותפנימו: ההשמצות שהאנשים האלו זוכים להן בתקשורת, על כך שהם חיים על חשבון האחרים, הן שקריות. זה בלוף של הההנהגה מלמעלה שמנסה לפלג את העם בעזרת פרופוגנדה מעוותת - אף אברך אינו חי על חשבון אף אחד מכם, אלא על חשבון עצמו בלבד, בהסכמה ברורה שהאישה היא המפרנסת היחידה כי הוא מקדיש את חייו לחיי תורה. האברך שאותו אתם אוהבים להשמיץ, חי על חשבון המשכורת המצומצמת שהיא מנת חלקו ועימה הוא מכלכל את צעדיו במשך החודש.
  אתם שואלים למה האברכים החרדים מזניחים את ערך העבודה? אתם חוטפים עצבים על כך שעמלי הכפיים מפשילים שרוולים ומזיעים ואילו החרדים בוחרים שלא לקחת אחריות, יושבים בבית המדרש וממלמלים הברות חסרות פשר מתוך ספרים חשוכים? אז הגיע הזמן שתתנו להם מעט כבוד, הם לפחות מכבדים את תורתם ואמונתם מתוך אידיאל אמיתי ולא מתוך שום רצון לחיות בתנאים גשמיים טובים יותר.
  ואולי הם לא עושים צבא כמו שאחרים עושים, ואולי הם לא מגויסים פעם אחת בשנה למילואים (למי שעושה כמובן) כי תרצו או לא, הם מגויסים כל החיים.

 • קישור לתגובה ראשון, 18 אוגוסט 2013 23:35 הוסף ע״י עלמה

  חוצפה שאינה יודעת גבולות :

  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleId=999050&sid=126

 • קישור לתגובה שבת, 17 אוגוסט 2013 00:06 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  עדו:
  אתה אולי לא מתחנף לדתיים אבל ירון זליכה דווקא עושה זאת זה מכבר והוא עושה זאת על ידי סילופי עובדות חמורים.
  נתחיל בזה שלא בעלי ההון קובעים מי יעבוד ומי לא.
  אלה החרדים שבוחרים לא לעבוד.
  לכן – אילו היו החרדים נכנסים לשוק העבודה (גם תחת ההנחה השגויה הנוספת כאילו כל מקומות העבודה בידי בעלי ההון המגבילים את מספר העובדים – ואגע בטעות זו בהמשך) היה נוצר מצב בו המוכשרים מבין החרדים היו דוחקים את רגלי הבלתי מוכשרים מבין החילוניים.
  זה היה משפר את מצב המשק כי היו בו עובדים מוכשרים יותר ולכן התפוקה הייתה גדלה.
  חוץ מזה, בעלי ההון לא מגבילים את מספר העובדים.
  הגדלת מספר העובדים נובעת במידה רבה מהגדלת כוח העבודה כי באותו כוח עבודה גדול יותר גם יימצאו יותר יזמים שיוצרים מקומות עבודה חדשים.
  חוץ מזה – האם שמת לב לעובדה שהמחאות החרדיות כוונו לממשלה שאיימה לדרוש מהם לעבוד ולא לבעלי ההון ש"לא נותנים" להם לעבוד?
  האם אתה חושב שהם הפגינו נגד הגורם הלא נכון?

  הגדלת תקציב המדינה שאותה תיארתי לא תבוא ביום אחד והסיבה העיקרית לכך היא שהחרדים לא נוהגים לרכוש השכלה שמכשירה אותם לעבודה. הגדלה זו תוכל לבוא רק כאשר גם תופעה מבישה זו תמוגר.

 • קישור לתגובה שישי, 16 אוגוסט 2013 23:19 הוסף ע״י עדי אביר

  עדו,

  עם כל הכבוד לפרופסור ירון זליכה נראה לי שהוא מתבלבל בין המצב הנקודתי היום למגמה שתתפתח אם ישתנו התנאים הסטרקטורליים של המשק. להערכתי הוא נפנף מהר מידי את הטענה שהחרדים יחליפו חלק מהעובדם הזרים. כשלא תהיה להם ברירה הם יעשו גם את זה. שנית, שילוב החרדים במעגל העבודה יגדיל את ציבור הצרכנים ועימו את התמ"ג (התוצר המקומי הגולמי) ועל ידי כך ייוצרו מקומות עבודה חדשים. אני לא טוען שניטתן לשנות את המשק ביום אחד אבל אם מדינת ישראל לא תתחיל לשלב את החרדים בשוק העבודה הם לעולם לא יישתלבו ופרנסתם תועמס לנצח על כתפי הציבור.

  יכול מאד להיות שהשכר הממוצע יירד בטווח הקצר עקב ההיצע המוגבר של עובדים אבל העובדים החרדים לא ייפגעו בשכרם של אלו שמועסקים במשרות שדורשות השכלה ומיומנות והירידה בשכר תאפשר למדינת ישראל למשוך עסקים חדשים שמחפשים כח עבודה אינטליגנטי וזול. לאחר תקופת הסתגלות המשק יתרחב, תיפתחנה משרות חדשות, התל"ג יעלה והוא יגרור למעלה את רמת החיים של כולם. בעל מקרה, שילוב החרדים בכח העבודה תמיד יהיה עדיף על המצב הקיים היום ועל המצב שאנו עלולים להימצא בו כשרוב הציבור כבר יהיה חרדי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 16 אוגוסט 2013 22:34 הוסף ע״י עדו

  וגם לגבי עליית התל"ג הצפויה מכך שחרדים יצטרפו לשוק העבודה , הנה משהו לא צפוי:
  https://www.youtube.com/watch?v=mh8l0UOZLBQ
  ולא, אני לא מנסה להתחנף לטרולים דתיים, רק להעמיד דברים על דיוקם

 • קישור לתגובה שישי, 16 אוגוסט 2013 22:30 הוסף ע״י עדו

  אני דווקא מסכים עם זה שהיו חילונים אשר פגעו בחרדים. למעשה אלכס אנסקי השתתף פעם בהצגה נגד כפיה דתית ולשם כך הוא התחפש לחרדי. הוא סיפר כמה סיפורים פוקחי עיניים על היחס שקיבל כשצעד לתומו ברחוב לבוש כחרדי ומדובר בתקופה שלפני עשרים שנה בערך, כשעדיין לא הפרידו בין נשים לגברים באוטובוסים.
  עם זאת, אותם פרחחים שתוקפים חרדי רק בגלל שהוא לבוש כחרדי הם לא מהסוג שצריכים את עדי אביר בשביל האלימות שלהם. גם אותו חילוני שהיכה חרדי באוטובוס אחרי שהאחרון ניסה לגרש אישה ממקומה לא צריך את עדי אביר בשביל ההתנהגות שלו. לעומתם אצל החרדים זה חד וחלק - אם הרב מורה הם מבצעים. ספרו של אמנון לוי על החרדים נפתח בהתנפלות על הרב פורוש שהוכה נמרצות על ידי חסידים זועמים, זאת משום שעיתונאי חילוני כתב שאם רב מסויים ימות אז פורוש ירוויח מזה, בתוך כמה שעות התגלגלו השמועות כך שהחסידים החליטו שפורוש רוצה שרבם האהוב ימות והגיבו בהתאם.
  אז כאמור יש בהחלט פגיעה בחרדים על ידי חילונים, השאלה היא האם התופעות המכוערות האלו קשורות למה שנכתב פה. לדעתי לא, זה היה קורה בכל מקרה, טיפוסים אלימים יש מכל הסוגים.

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 19:07 הוסף ע״י עדי אביר

  מי שקורא לעצמו 'בין אדם לחברו' ונוהג להסתתר גם מאחורי הכינוי 'שי' ומגוון יפה של כינויים נוספים,

  אני מאד נהנה כשטרול שמשקר לגבי שמו קורא לי שקרן.

  אנא שוב לדף שלך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 14:15 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  כאשר אתה מצהיר שחילונים מעולם לא נקטו באלימות כלפי הציבור החרדי אתה עונה לאחת משתי ההגדרות הבאות:

  1. שקרן

  2. תמים

  במקרה שלך אני אבחר באופציה הראשונה.

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 13:30 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  סל ההטבות לאברכים שתורתם אומנותם – 3.3 מיליארד ₪ לשנה.
  90% מהחילונים עובדים.
  תוצר לאומי ממוצע למועסק – 250,000 ₪ לשנה
  74,000 אברכים שתורתם אומנותם אינם עובדים.
  לו עבדו 90% מתוכם – כמו באוכלוסייה החילונית, היה התל"ג עולה ב 250,000 כפול 74,000 כפול 90% שזה כמעט 17 מיליארד.
  אחוז המיסים שהמדינה גובה מתל"ג הוא בסביבות ה 40 ופירוש הדבר הוא שבנוסף לאותם 3.3 מיליארד שהמדינה מוציאה על אברכים, היא מפסידה עליהם עוד כמעט 7 מיליארד שלו עבדו היו מכניסים לכיסה.
  אבל זה עוד כלום:
  בגלל הכשרתם הנמוכה של החרדים שעובדים באופן רשמי – שכרם נמוך מזה של החילונים (בערך שני שליש – אם משקללים גברים ונשים).
  בקרב הגברים החרדים משתתפים רק 51% בשוק העבודה לעומת 90% בקרב החילונים – כלומר – אחוז התעסוקה של חרדים נמוך מ 60% מזה של החילונים.
  אצל נשים מדובר ב 80%.
  מכל המספרים ביחד יוצא שחרדי ממוצע מרוויח 45% מחילוני ממוצע – כלומר – מפסיד 55% מהתל"ג הממוצע.
  יש 306,000 חרדים מעל גיל 20.

  אם ננכה את 74000 תורתו אומנותו ישארו 232,000 שצריך להכפיל ב 55% מהתל"ג ואז להוסיף לתוצאה את ה 17 מיליארד של תורתו אומנותו.
  חישוב זה נותן כמעט 49 מיליארד ש 40% המס המגיע מהם הם כ 19.6 מיליארד.
  עם מענקי תורתו אומנותו מדובר בהקטנת תקציב המדינה ב 23 מיליארד לשנה.

  וזה – מבלי לדבר על מענקי איזון, על משכורות רבנים, על מענקי פרו ורבו, על התמיכה הכספית, על הדיור המסובסד, על תשלום למורים שמלמדים...כלום וכדומה.

  מעניין להוסיף גם את זה: http://www.facebook.com/groups/daatemet1/permalink/10151987667305652/

  וכדי להתעצבן - גם את זה:
  http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleId=676673&sid=126

  ואת זה:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4329822,00.html

  וגם: http://www.haaretz.co.il/misc/1.1538550

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 13:15 הוסף ע״י עדי אביר

  בין אדם לחברו,

  יש לי מספיק שליטה בכדי לדעת שמאחורי הסיסמה מסתתר שי הידוע והמוכר. עם זאת, אני לא בטוח שאתה כתבת את שתי התגובות הראשונות שנשלחו תחת השם הזה. האם השתלטת על הכינוי של מישהו אחר? אתה מבין מה הבעייה עם כינויים אנונימיים - אתה לעולם אינך יודע מי מנצל אותם לרעה.

  באשר לשאלותיך - אני בטוח שאף חילוני לא יפרש את דבריי לפגיעה בציבור החרדי כי החילוניים מעולם לא נקטו באלימות כלפי החרדים.

  אף אחד אינו יודע כמה אחוזים מתקציב המדינה מופנים לחרדים אבל אני יכול להבטיח לך שהם נהנים מהתקציב יותר מכל אוכלוסייה אחרת.

  אנא חזור לדף שלך,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 13:03 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  שאלה,

  מכיוון שאין לך שליטה על מבקרי האתר, מהיכן הביטחון שאף אחד לא יפרש את דבריך ויחליט לפגוע בציבור החרדי.
  הרי תסכים איתי שגם במחנה החילוני יש לא מעט מעורערים בנפשם.

  עוד שאלה בנושא אחר:
  כמה אחוזים להערכתך מתקציב המדינה מופנה לציבור החרדי?

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 12:57 הוסף ע״י עדי אביר

  בין אדם לחברו,

  אני משקיע את מיטב זמני בכתיבת מאמרים שיפקחו את עיניכם ויבהירו לכם שאתם מובילים לחורבנה של מדינת ישראל. האם אתה מודה לי על כך? האם אתה מפיץ את דבריי כדי שכל הרבנים ותלמידי הישיבות יבינו שעליהם לשנות את דרכיהם הנלוזות? לא. אתה מתעלם מתוכנם של הדברים שאני כותב, קורא לי נאצי ומאיים עלי בקלף הדמוגרפי. ובכן, אני לא נאצי אלא אוהב ישראל אמיתי שמנסה להציל את העם הזה מהעתיד השחור שאתם רוצים להמיט עליו. ה'הסתה' שלי לא תגרום לאף שמוצניק נלהב להתנפל עליכם והאביב החרדי עוד לפניכם. האם אתה באמת מאמין שהצעירים שלכן יסכימו לחיות לנצח בכלא ובחושך?

  באתר זה אתה רשאי להביע כל דעת שאתה רוצה ובתנאי שלא תציף את האתר בתגובות בלתי פוסקות ולא תתקוף אותי, או כל אחד אחר, באופן אישי. בינתיים תגובותיך הן תקניות ושפתך נקייה (ואפילו גבוהה) וגם התייחסותך למפלגה הנאצית דיברה על המאמר שלי ולא עלי אישית. אם תמשיך כך איני רואה שום סיבה להגלותך לדף פרטי.

  שים לב, דרך אגב, שאני מספק במה גם ללוחמי מלחמות השם הנלהבים ביותר אבל איני מסכים שהם יפזרו את מתקפותיהם על פני כל האתר. דעות של מגיבים בדפים אישיים זוכים לאותה חשיפה לה זוכים כותבי הבלוגים ואיני חושב שאני מפלה אותם בכל דרך או צורה. האם אתה מכיר אתר חרדי שיסכים לתת לי דף בו אוכל אני לשטוח את דעותיי?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 12:35 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  נקדים תרופה למכה,

  הדף הזה נועד לדיונים על דת ומדינה. השמצות אישיות יש להפנות אך ורק לדף תגובות כלליות
  או לדף 'תגובות כלליות של מגיבים מיוחדים'
  אנא הקפד על הנוהלים
  כל תגובה שתחרוג ממגבלות הנוהלים תימחק מייד.

  אני אשמח להקצות לך דף מיוחד דוגמת זה שהוקצה לאביחי:
  ושם תוכל להשמיץ אותי ככל שתרצה.
  או שאתחיל לכנות אותך בשמות גנאי כי פשוט אין מה לומר יותר.
  זה בסדר עדי תחסוך זאת מאתנו מכירים אותך היטב

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 12:31 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  אתה יכול להציג את זה איך שאתה רוצה מבחינתך אפשרי ומומלץ לפגוע בציבור החרדי בכל צורה שהיא. לגבי מאמרי השטנה אני בטוח שזה לא הראשון ולא האחרון, לגבי הקלפי אני לא דואג אנחנו מתרבים ואילו אתם תצטרכו לבקש מהכלב שלכם ללכת לקלפי.

  אל תבוא בטענות למסיתי רצח רבין אתה לא שונה מהם.

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 12:22 הוסף ע״י עדי אביר

  בין אדם לחברו,

  הנה שוב. במקום לנסות ולהבין היכן אתם טועים אתה תוקף אותי וקרא לי נאצי. האם לא עולה על דעתך שגם אתם תרמתם למצב אליו נקלעתם? אם הציבור החרדי לא ישנה את דרכו ולא יתחיל להתחשב גם בציבורים אחרים אז תראה הרבה מאד מאמרי שטנה שלא היו מביישים את גדולי המפלגה הנאצית וחמור מכך, תראה הרבה מצביעים שמבטאים את שאט נפשם בקלפי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 12:18 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  יש לי שאלה,

  במה אתה, עדי אביר, שונה מהמסיתים של הציונות הדתית טרום רצח רבין?

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 11:59 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  עדי,

  העליתי את הכתבה הזו כתגובה למאמר השטנה שלך שלא היה מבייש את גדולי המפלגה הנאצית.
  פשוט בושה וחרפה איך במדינה שמחשיבה את עצמה למדינה דמוקרטית ניתן להקים אתר שכזה.

  כתיבה וחתימה טובה,

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 11:50 הוסף ע״י עדי אביר

  בין אדם לחברו,

  אין ספק שאני מסכים עקרונית לדברים של ירח טוקר אבל על מר טוקר, וכל שאר החרדים, לשאול את עצמם מדוע הם זוכים ליחס כה עויין דווקא מהאנשים שמכירים אותם (להבדיל מהשוטרים הצרפתיים שלמדו במערכת החינוך שלהם שכל ביטוי של גזענות הוא פסול וכל בני האדם זכאים ליחס שווה). מה גורם לאשה מן הישוב לצעוק על חרדי? אנטישמיות? שנאת הזר והאחר? בוז תהומי חסר כל שחר ופשר? האם ייתכן שיש לה נסיון קודם עם חרדים (לבטח לא מר טוקר עצמו) שגרם לה להסיק מסקנות שגויות לגבי החנייה האסורה?

  איני מכיר את המקרים המוזכרים בכתבה ולכן אני רוצה להתייחס רק לניסיון האישי שלי ולמידע שאני שואב מהאתרים החרדיים. לשם משל, לפני שנים רבות בא למשרדי לקוח חרדי שאמר לי שאם אקבע מזוזות בדלתות המשרד עסקיי יוכפלו פי שלושה. בלחץ עובדי החברה קבעתי מזוזות בכל הדלתות וראה פלא - עסקי באמת זינקו פי שלושה. למעשה באותה שנה היה לי רק חוב אבוד אחד. אתה כבר יכול לנחש מי זה היה.

  אכן אסור להשליך מהפרט על הכלל אבל לאחר שנים בהם נחשפתי לעזות מצח של הפוליטיקאים החרדים, לתאוות הבצע והשלטון של העסקונה החרדית, לאטימות החרדית אל נוכח מצוקות הציבור, להתעלמות מכל מה שקדוש לי, להשפלת סמלי המדינה וטכסיה, לפעילות המיסיונרית הבלתי מרוסנת, לשקרים ולאחיזות העיניים של המחזירים בתשובה, לציניות של יונקי התקציבים הממשלתיים, להשתלטות החרדים על נדל"ן ציבורי וכדומה אני לא ממש מרגיש גדלות רוח מיותרת כל אימת שאני נתקל בדוגמאות נוספת של זלזול בכללי המשחק המקובלים. מר טוקר אינו צריך לשלם על עוולותיהם של אחרים אבל אני מניח שמר טוקר מעולם גם לא הפנה אצבע מאשימה כלפי הציבור שלו ולא הסביר לחרדים ולרבניהם שהם פורצים את הגבולות ומשניאים את עצמם על ציבורים גדולים.

  בכל מקרה, אני חשבתי על הנושא ופרסמתי מאמר בשם 'האם אני שונא את החרדים?' אני מציע שהחרדים יקראו את הדברים שכתבתי ולו רק בכדי שהם יבינו כיצד חושבים רבים מהחילונים.

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=809:***-%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%90-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D?&Itemid=197

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 15 אוגוסט 2013 10:51 הוסף ע״י בין אדם לחברו

  במהלך שהייתו בחו"ל, זכה יועץ התקשורת החרדי ירח טוקר לכבוד מיוחד מאנשי הבידוק הבטחוני של גבול צרפת, אך כששב ארצה, הופתע מביטוי המזלזל ולא מוצדק מאישה שהיכרותה עמו הסתכמה ברגע.

  "בניגוד לתחומים רבים בחיים, בהם האדם יכול לשמור את דעותיו, מחשבותיו, אמונותיו ומעשיו לעצמו, כל חובש כיפה יודע שהוא חשוף לכל. כולם יודעים שהוא אדם דתי, חרדי, איש מאמין", כותר יועץ התקשורת החרדי ירח טוקר, בטור שמתפרסם הבוקר ב´ידיעות אחרונות´.

  "אגב, זו באמת אחת הסיבות לחבישת הכיפה על הראש", ממשיך טוקר, "הכיפה כמו רבים ממנהגי ישראל נועדו להוות תזכורת לאדם שהוא לא לבדו בעולם ויש מעליו בורא, לשמש תמרור אזהרה ולמנוע מבני האדם להגיע אל המצבים השונים שאנו לא אמורים להגיע אליהם מבחינה מוסרית, ערכית והלכתית".

  טוקר ממשיך וכותב: "כל חובש כיפה גם יודע שאם הוא עוקף בתור בבנק, או נוסע מהר מדי, זה שמולו לא יראה את הנהג המהיר, או את האיש שעוקף בבנק, אלא את החרדי שעקף. הדתי שנהג שלא כראוי. אבל, למרות זאת, רק לעתים רחוקות ניתן להרגיש בצורה כל כך קיצונית, עד כמה הכיפה שעל ראשך יכולה לסמן אותך. להעיד עליך, ולקבוע בתוך רגע אחד בלבד, את כל מהותו של האדם שלובש אותו".

  טוקר מספר כי לפני כמה ימים שהה בחו"ל, ובמהלך בדיקות ביטחוניות שגרתיות בגבול צרפת, וכשהדליק את אור הרכב וראה אחד השוטרים את הכיפה שלראשו, אמר לחברו: "אתה לא רואה שיש לו כיפה? תן לו לנסוע לשלום". אולם למחרת כששב ארצה, הוא מספר, "קניתי מוצר בחנות כלשהי בירושלים וכשבאתי להעלותו לרכבי, בעל החנות הורה לי לחנות בפתח החניון. כשציינתי שאחסום את הכניסה לאחרים, ענה שהחניון שייך לו, וזה המקום היחיד בו ניתן להעמיס סחורה ושכך אעשה. דקה חלפה", מספר טוקר, "ונהגת שניסתה להיכנס לחניון, ראתה אותי חוסם את הכניסה, ובמקום להמתין לרגע, או לברר מדוע אני חוסם אותה, החלה לצעוק לעברי, "´דוס מטומטם, תשחרר את החניה´".

  טוקר ממשיך: "עכשיו, העניין חייב בירור, הרי לא את הנהגת הישראלית הכועסת ולא השוטר הצרפתי מביקורת הדרכונים אני מכיר. מעולם לא נתקלתי בהם קודם. הוא ראה כיפה על הראש - האמין לי, כיבד אותי, שחרר אותי לדרכי. היא, הנהגת, הישראלית, הבחינה בכיפה וראתה מולה – ´דוס מטומטם´.

  "אפשר להאשים את הממסד הדתי בתדמית השלילית לה היא זוכה, אפשר להאשים את החיבור הקיים בין דת ומדינה, ואפשר להאשים את הפוליטיקאים וכמובן את התקשורת, אבל אנו חייבים, כולנו, לסנן את השיח הציבורי ולהבדיל בין האדם לבין השתייכותו האמונית", מסכם טוקר.

  "לדעת שמתחת לכיפה", מוסיף טוקר, "יש בן אדם שחובש אותו, ואם צעיר חילוני מקלל את חברו - הצעיר הוא שקילל, לא החילוני. וכאשר בחור חרדי מתרחץ באנדרטה ממלכתית, הבחור התרחץ, לא החרדי".

  טוקר ממשיך וכותב כי "העובדה שכל מקרה שלילי אשר נעשה על ידי חובש כיפה מכתים את הציבור החרדי כולו, איננו הגיוני, ההכללה הזאת ש´חרדי עשה´, ´חרדי פעל´, גורמת לנזק חברתי אדיר ולהעמקת הקרע בציבור כלפי החברה החרדית, אחרת תסבירו לי בצורה הגיונית מה גרם לאישה מן המניין אשר איננה מכירה אותי ומעולם לא ראתה אותי, לצעוק לעברי ´דוס מטומטם´, על לא עוול בכפי.

  "ההכללה והקטלוג הזה", מסיים טוקר, "חייבים להיפסק. אנחנו לא חברה אחת, אנחנו בני אדם שונים, כל אחד, גם החרדים".

 • קישור לתגובה שלישי, 04 יוני 2013 14:23 הוסף ע״י עדי אביר

  שי,

  הדף הזה נועד לדיונים על דת ומדינה. השמצות אישיות יש להפנות אך ורק לדף תגובות כלליות:

  http://1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=340:%D7%A2%D7%93%D7%99-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A8-%D7%91%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%AA%D7%A8&Itemid=125

  או לדף 'תגובות כלליות של מגיבים מיוחדים':

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=653:%D7%93%D7%A3-%D7%9C%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%92%D7%99%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D&Itemid=170

  אנא הקפד על הנוהלים:

  http://1vsdat.org/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=159

  כל תגובה שתחרוג ממגבלות הנוהלים תימחק מייד.

  אני אשמח להקצות לך דף מיוחד דוגמת זה שהוקצה לאביחי:

  http://1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=482:%D7%93%D7%A3-%D7%94%D7%AA%D7%95%D7%91%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%97%D7%99&Itemid=170

  ושם תוכל להשמיץ אותי ככל שתרצה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 04 יוני 2013 13:58 הוסף ע״י שי

  שימו לב כי ברגע שמתחילים להזכיר את עברו של הגורו אביר בתור דתילוני לשעבר הוא מתחיל לאבד את הצפון.
  ניתן לראות זאת בבירור בהתנצחויות הקודמות שלו.

התגובות האחרונות