Skip to content

1VSDAT

Open menu
רביעי, 15 אפריל 2015 20:03

הרב הצבאי הראשי לשעבר ותהליך ההדתה של חילי צה"ל

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
 
מלחמת המאסף של הרב הצבאי הראשי לשעבר
 
כיכר השבת, 15.3.15
 
 
 
בדומה לחב"ד, גם הציונות הדתית (קרי: המתנחלים) שולחת את שלוחיה לעשות נפשות לרעיונותיה. במסגרת מאמציהם להחדיר את הדת גם לצבא, ראשי הישיבות של הציונות הדתית דרבנו את נאמניהם להשתלט על תפקידי מפתח בצה"ל ולהוביל תהליך של הדתה והחזרה בתשובה שיחזק הן את האמונה והן את התמיכה בהתנחלויות ובישיבות של הציונות הדתית. כחלק מתהליך זה, בוגרי ישיבות דתיות כבשו את הרבנות הצבאית והפכו את הרב הצבאי הראשי לאחד הגורמים המרכזיים שדוחפים את תהליך הדתה של צבא העם.
 
הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רוניצקי, היה אחד מעמודי התווך באסטרטגיה של ראשי הציונות הדתית ובתקופתו הואצה הטמעת הדת בצבא שאמור היה לנתק את עצמו מנושאים שנויים במחלוקת ולוודא שאף דעה דתית או פוליטית אינה זוכה בבמה גבוהה מזו של מתחרותיה. על פי הערך שהוקדש לו בויקיפדיה, אביחי רונצקי נולד למשפחה חילונית, למד בפנימייה הצבאית, שרת כלוחם וכמפקד, חזר בתשובה, למד בישיבת 'מרכז הרב' (הציונית-דתית), שימש כרב מורה בישיבת עטרת כהנים (הציונית-דתית) והיה שותף להקמת ישיבת ההסדר (הציונית-דתית) באלון מורה, שגם בה הוא שימש כרב ומורה. הוא ואשתו היו ממקימי ההתנחלות איתמר בשומרון בה הוא שימש תקופת מה כרב היישוב. מאוחר יותר הוא הקים את ישיבת ההסדר (הציונית-דתית) באיתמר, במסגרתה הוא הביא לידי ביטוי את שיטתו החינוכית שמחייבת 'לקיחת אחריות על התורה ועל מערכות המדינה קרי חינוך, צבא ועוד'.
 
ב-2006 הרב רונצקי מונה לרב הצבאי הראשי, תפקיד בו הוא שירת עד אמצע שנת 2010. במהלך שירותו הוא שם דגש על הרחבת היקף הפעילות של תחום 'תודעה יהודית'. פעולתו גררה ביקורת מצד גורמים רבים בצבא ומחוצה לו, בטענה שהוא פולש לתחומו של חיל החינוך. הרב רונצקי טען כנגדם כי מטרתו היא חיזוק צה"ל על ידי הגברת רוח הלחימה שלו. במהלך מבצע עופרת יצוקה אנשי הרבנות הצבאית, בהוראת תא"ל רונצקי, ליוו את הכוחות הלוחמים, העבירו להם הרצאות ושיעורים וחילקו להם דפי מסרים. הדבר יצר חיכוך עם אנשי חיל החינוך והנוער והרמטכ"ל דאז, רא"ל גבי אשכנזי נאלץ להתערב בריב הסמכויות. הרמטכ"ל הודה לאנשי הרבנות על חיזוק רוח הלחימה בקרב הכוחות הלוחמים אך ציין גם שאנשי הרבנות הפיצו חוברת שיש בה גוון פוליטי.
 
ב-2012 הרב רוניצקי הודיע על הצטרפותו, יחד עם נפתלי בנט ואיילת שקד, לפוליטיקה ועל הקמת מפלגת 'ישראלים', שאמורה הייתה להוות 'סמן ימני אמיתי במערכת הפוליטית'. זמן קצר לאחר מכן הצטרפה הקבוצה למפלגת הבית היהודי. ב-2013 הוא מונה לראש 'מינהלת הזהות היהודית' במשרד לשירותי דת, גוף שמטרתו להנחיל ערכים יהודיים לציבור הישראלי. ב-2014 הוא התמודד בפריימריז של רשימת הבית היהודי והגיע למקום ה-13 ברשימה. המפלגה קיבלה בבחירות 8 מנדטים ורונצקי לא נכנס לכנסת.
 
המתנחל הימני והדתי הזה, שבאופן מוצהר ומפורש פועל להרחבת 'התודעה היהודית' ולהנחלת 'ערכים יהודיים', כנראה אינו מסוגל להבין שהדת של הציונים-הדתיים אינה נמצאת בקונסנזוס הלאומי ולכן כל נסיון להפיצה באמצעות גופים שממומנים על ידי הקופה הציבורית הוא פסול מעיקרו, ובמיוחד אם מאמצי ההדתה מכוונים לקהל שבוי של חיילי צה"ל שאינם רשאים להתחמק משטיפת המוח שהרבנות הצבאית מנסה להמיט עליהם.
 
לא במקרה הרב רוניצקי מאשים את צמרת המטכ"ל בכניעה ל'גורמים הטוענים שהצבא מקצין בדתיותו'. הצבא אכן מקצין בדתיותו ואף יותר מכך, הוא פועל בצורה אקטיבית במטרה להקרב את החיילים הצעירים לדת בכלל ולדת של הציונות-הדתית בפרט. הטענה 'שהצבא מקצין בדתיותו מזעזעת את הרב שכן היא נובעת, לדעתו, מ'הרצון הגלוי והכמוס להפריד את הדת מהמדינה, ולהפוך אותה למדינת כל אזרחיה' - שני מושגים שמאיימים על חזון מדינת ההלכה אותו הרב רוניצקי וחבריו מנסים לקדם הכל אמצעי שעומד לרשותם.

לידיעתך, הרב רוניצקי, אני אחד מאלו שרוצים להפריד את הדת מהמדינה ולהפוך את הארץ שלי למדינה מתוקנת, אותה אתה מכנה בזלזול בשם 'מדינת כל אזרחיה'. אני לא מאמין במיתוסים שלך, אני בוחל בדת שלך ועצם הרעיון שהכסף שלי מסייע לך לעורר 'תודעה יהודית' להפיץ את הערכים הפרימיטיביים של היהדות מציף אותי בזיעה קרה. הרצון 'הגלוי והכמוס' שלך להשליט את הדת על המדינה ולהפוך אותה למדינת כל רבניה מזעזע אותי, כפי שהוא אמור לזעזע כל מי שמבין את מטרותיה האמיתיות של תנועתך הקיצונית שמונחית הן על ידי המשיחיות ההזויה שהיא סחטה מיהדות שפעם הייתה קצת יותר שפוייה והן על ידי החמדנות שגורמת לה להאבק על זכותה לחמוס כל שעל שמעולם לא היה שייך לה או אפילו לעם שהיא מתיימרת לדבר בשמו.
נקרא 20244 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות