Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 14 יוני 2014 21:57

כבוד למסורת (עדו)

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

אם האנושות תתקדם, תתפתח ותהיה נאורה יותר, מוסרית יותר ורציונלית יותר כפי שאנו מקווים, הרי שבעתיד יביטו צאצאינו אל התקופה שלנו ואנחנו נראה להם פרימיטיביים, חשוכים, אכזרים וטיפשים מאין כמונו. אם בעתיד כולם יהיו צמחונים הם בוודאי יתייחסו אלינו כפי שאנחנו מתייחסים היום לאוכלי אדם. אם באמת יהיה בעתיד עולם נפלא שאין בו מלחמות הרי שהמלחמות שלנו היום ייראו כמו רצח המוני (מה שנכון). אנשים ישאלו את עצמם איזה יצורים נחותים היו אבותיהם שלקחו נשק והרגו אנשים כמותם רק כי קיבלו פקודה לעשות זאת והאם לא ברור שכל סכסוך בין מדינות אפשר לפתור בלי מלחמות. אולי בעתיד לא יהיו כלל מדינות, מי יודע?

בדיוק משום כך עלינו לכבד את הדורות הקודמים. כי אם אנחנו חושבים על עצמנו כעל נאורים, מוסריים ובכלל בעלי מידות טובות הרי שהם – אבות אבותינו – אלו שהביאו אותנו לרמה הזאת שבה אנחנו נמצאים כיום. קל לנו לצחוק על הדורות הקודמים ולבוז לטיפשותם או לרשעותם אבל העובדה היא שמהם אנחנו צמחנו. פה באתר הזה היה לי ויכוח ארוך עם מי שטען שחוקי התורה הם בלתי מוסריים. נכון, הם יכולים להיראות בלתי מוסריים היום, במציאות של ימינו. אבל בזמן עבר הם היו הגיוניים לגמרי ומוסריים מאין כמוהם. כשאתה חי במציאות שבה עבדות היא לא חוקית ולא מוסרית ברור לך שדיני העבדות של היהדות הם אכזריים ופרימיטיביים. אבל אם תניח לרגע שעבדות היא נתון קיים בעולמך וכרגע אין שום אפשרות לשנות את זה, הרי שבמצב הזה חוקים שמקילים על עבד ונותנים לו זכויות מסוימות הם תולדה של חשיבה מתקדמת ונאורה. החשיבה הזאת היא מה שהביא אותנו לזמנים מתקדמים יותר ומוסריים יותר. החשיבה הזאת הייתה תמיד נחלתם של אנשים מסוימים בחברה ולא של כולם. הנה, גם בתקופתנו הנאורה יש פרקים חשוכים וזוועתיים ומכיוון שהם קורים עכשיו, בתקופה שבה היינו אמורים להיות כולנו מפותחים בהרבה מאבותינו הרי שזה אפילו נורא יותר. אם השואה קרתה רק לפני שבעים שנה, אם היום צבא ארה"ב הדמוקרטית הורג אזרחים בעיראק ובסוריה טובח דיקטאטור אכזר בבני עמו, כיצד אנחנו יכולים לבוז לאנשים שחיו בימי קדם על הזוועות שהם חוללו?

לכן אני בעד כבוד למסורת. אני רוצה שכל ילד יכיר את ההיסטוריה היהודית, אני לא חושב שצריך להפסיק ללמד תנ"ך בבתי הספר, בהחלט לא. אני כן חושב שצריך ללמד ילדים לבור את המוץ מהתבן (עוד ביטוי תנ"כי שהיום מעטים מבינים כי הוא קשור לעולמם של עובדי האדמה).  לדעת אילו חלקים במסורת הזאת יש להשאיר מאחור ואילו חלקים קידמו אותנו למקום שבו אנחנו נמצאים היום.

כשנוסדה ארצות הברית קבעו המחוקקים שלה שכל בני האדם נולדו שווים. זה לא מנע מחלקם להיות בעלי עבדים בלי להבין את הסתירה שבכך. לפני כ150 שנה מלחמת אזרחים שבסופה שיחרר אברהם לינקולן את העבדים. לפני כמאה שנה, אחרי מאבק, העניק הנשיא וודרו וילסון בחוסר רצון את זכות הבחירה לנשים. יש לי הרבה ביקורת על ארה"ב ואני רחוק מלהתפעל מכל מה שהתווית 'אמריקה' צמודה אליו. עם זאת, ההצהרה ההיא שקבעה שכל בני האדם נולדו שווים, היא זו שבזכותה הושגה ההתקדמות של היום. בעלי העבדים של אז בוודאי לא העלו על הדעת שיום אחד יהיה לארה"ב נשיא שחור עור שיצדד בנישואי הומוסקסואלים.

השפעתה של הדת היהודית על העולם היא אדירה. נתחיל בזה שהנצרות בעצם החלה ביהודי אחד שנצלב על ידי הרומאים כך שההשפעה הנוצרית על העולם – שעליה אין חולק – החלה ביהדות. העובדה שבכל העולם קיים סוף שבוע של מנוחה היא בגלל השבת היהודית. הבושה מעירום (יש שיגידו שזה דווקא חבל), העקרון של אל אחד שהחליף את עבודת האלילים. אבל יש עוד הרבה דוגמאות להשפעה כזאת שאנחנו בכלל לא מודעים לה ביום יום. שחקן הכדורסל הטוב בעולם נקרא מייקל ג'ורדן – מיכאל ירדן בתרגום לעברית – השמות ג'ק, ג'ון, או ג'וזף הם מהשמות הנפוצים בעולם – יעקב , יוחנן או יוסף בהתאמה. מכירים את הסרט 'ארמגדון'? ארמגדון הוא 'הר מגידו' בתרגום לאנגלית, המקום בו אמורה להתחולל מלחמה עולמית ביום הדין.

בדיוק משום כך אין לי אלא להצר על הניוון שבו שקועה היהדות היום. באתר הזה הביא עדי אביר ציטוט מעיתון חרדי בגדול הטענה היא שהחילונים הם חסרי כבוד למסורת בעוד שאצל הדתיים יש כבוד לאבותיהם ולכן הם מחונכים יותר.

הבעיה העיקרית של הדת היהודית היא בדיוק ביחס שלה לעבר. יש לי הרבה מה לומר על הדרך שבה מלמדים את המקורות בעולם הדתי אבל זאת הבעיה הקטנה יותר:

לומר שהעולם נברא בדיוק לפני ששת אלפים שנה כשהאדם נוצר ביום השישי כנזר הבריאה זוהי יהירות שאין למעלה ממנה. היקום שלנו הוא בן מיליארדי שנים. ההיסטוריה לא התחילה לפני ששת אלפים שנה ובוודאי שאיננה סבה כולה על תולדותיו של עם אחד מבין רבים הקיימים על כדור הארץ (אם כי כאמור, יש לעם הזה השפעה לא מבוטלת על הרבה עמים).  וכדור הארץ שלנו הוא רק כוכב לכת אחד קטן ולא משמעותי בין מיליארדי מיליארדים של כוכבים אחרים.

בעיתון החרדי כתוב שהשערתו של דארווין הופרכה כמעט לחלוטין, זה פשוט לא נכון אבל אני בהחלט מבין שחרדי יאמין בכל דבר שמחזק את תפיסת עולמו הרעועה. הוא יאמין בזה בדיוק מכיוון שאיננו צנוע ואיננו יכול להכיר בעובדה שהאמת איננה בכיסו ושהתשובות לכל שאלות היקום דורשות יותר מאשר לימוד של ספר גמרא (עם כל הכבוד, הגמרא על כול כרכיה לא מתקרבת למה שיש בספריה מדעית ממוצעת באוניברסיטה). 

רוצים כבוד למסורת? תתחילו בלימודי אבולוציה, תלמדו על אבותינו שהיו מין קופים קדומים ושמהם התפתחנו אנחנו. תנו כבוד ליצורים האלו שבזכותם הגענו לאן שהגענו כי רק ככה נוכל להתקדם הלאה ואילו אם נתכחש למסורת שלנו אנחנו חוזרים לאחור.

 

עדו

נקרא 1788 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

5 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 16 יוני 2014 22:22 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  במילים אחרות - הכל לפי העניין - יש להבין תמיד כי טוב להבין, יש לכבד כשמגיע כבוד ויש לגנות כשמגיע גנאי.
  אין לאמץ מדיניות של תגובה אוטומטית - לא לחיוב ולא לשלילה.

 • קישור לתגובה שני, 16 יוני 2014 21:01 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  כפי שאמרתי:
  אפשר להבין. פעמים רבות אי אפשר לכבד.
  הציווי לרצוח הומואים לא היה מוצדק משום סיבה שהיא ואפליית הנשים הייתה אולי נוהג שקדם לדת אבל העובדה שהדת הנציחה את הנוהג הזה (וכתוצאה מכך קשה לשרש אותו אפילו בימינו) - לא היתה מוצדקת.
  היציאה מנקודת הנחה שהחוקים שבדת נועדו לשפר את מצב החברה מוכיחה את עצמה כשגיאה - ולמעשה שגיאה די הרסנית אם מביאים בחשבון את ההתפתלויות שנדרשו כדי לנסות (בחוסר הצלחה) להראות שהחוקים הללו נועדו להשיג משהו טוב.
  הגיוני יותר לראות בחוקי הדת שילוב של מנהגים קיימים עם גחמות של מנהיגים ועם תרגילים שמטרתם להשיג שליטה בהמון.

 • קישור לתגובה שני, 16 יוני 2014 19:11 הוסף ע״י עדו

  הטענה שלי היא שהחוקים שנחקקו בעבר צריכים להישפט על פי הנורמות של אותה תקופה. אם יש לך חברה שהיא שוויונית ביחסה לנשים ומישהו מחליט שנשים יהיו נחותות מגברים - ברור שזהו צעד אחורה. אם נקודת המוצא היה שנשים הן נחותות מגברים אפשר להבין שחוקים מסוימים שהיום נראים לנו מפלים בעצם נועדו לשפר את מעמדה של האישה, העבד ואפילו של בעלי החיים.
  אני מצטער אם הובן מהפוסט שצריך לכבד את כל מנהגי העבר, ממש לא, אבל צריך להכיר את העבר ולהבין איך מהנורמות של פעם הגענו לאן שאנחנו היום. כמו כן יש להבין שהדורות הבאים יסתכלו עלינו בדיוק באותו אופן שבו אנחנו מסתכלים על אבותינו.

 • קישור לתגובה שני, 16 יוני 2014 18:20 הוסף ע״י אבי

  נפלא. תודה.

  אפשר לכבד את העבר שלנו, בלי לקדש אותו או להתקבע בו.

 • קישור לתגובה שבת, 14 יוני 2014 23:18 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אינני מקבל את הטענה שיש לרחוש כבוד למנהגי העבר.
  לשם המחשה אשאל, כמובן, אם אתה מצפה גם מילדי הנאצים לכבד את הוריהם.
  זו דוגמה קיצונית אבל היא לגמרי רלוונטית.
  באופן כללי – אפשר להבין את התנהגות הדורות הקודמים והבנה זו צריכה להיות מבוססת על זיהוי הטעויות שלהם אבל זה לא עושה את הטעויות למוצדקות.
  כאמור – אפשר למצוא הסבר לכל דבר וגם להתנהגותו של פסיכופת יש סיבות הקשורות במבנה מוחו אבל זה לא עושה את ההתנהגות למוצדקת.
  אם אני רוצה שהדורות הבאים יכבדו אותי (וספק אם אני רוצה זאת – מה שאני באמת רוצה זה שיתקדמו מעבר לנקודה בה אני נמצא ויבינו שאני בעצם הייתי פרימיטיבי!) עלי להיות קודם כל ישר ולא להצדיק מנהגים שנראים בעיני חשוכים.

  כל זה לא קשור לדיון שממנו צמח הפוסט הזה שבו ניסית – בשם הרצון לכבד את העבר – לשכנע אותנו שהחוקים שחוקקו באותו עבר נבעו ממניעים נאצלים שברור שלא נבעו מהם.

התגובות האחרונות