Skip to content

1VSDAT

חמישי, 20 מרס 2014 21:20

תבניות (עדו)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

אני באמת לא זוכר את שמו של ההוגה שטען שבני האדם אינם מכירים יותר את המציאות. הם מתקשרים עם המציאות דרך סמלים ומה שהם מכירים הם הסמלים ולא המציאות. כך למשל איננו קונים נעלי ספורט, אנחנו קונים 'נייקי' או 'ריבוק' ומשלמים על השם המפורסם. האם ידעתם שרוב משקפי השמש בעולם נוצרים באותו מפעל? כן, יש מפעל בשם 'לוקסוטיקה' שמייצר את משקפי 'ריי באן' ואת 'פראדה' ועוד משקפיים שונות בלי שם יוקרתי מאחוריהן. אתה יכול לקנות את אחד המותגים היקרים או את המשקפיים הזולים חסרי המותג ובעצם קנית את אותו מוצר. אבל מבחינתנו יש הבדל של שמיים וארץ כי על המשקפיים האלו שיצאו מפס הייצור במפעל כתוב 'ריי באן' ואילו על אלו שיצאו מפס הייצור שלידו כתוב משהו אחר.

תוכניות ריאליטי תפסו תאוצה רצינית בשנים האחרונות. ריאליטי שירה, ריאליטי ריקוד, בישול, הישרדות בטבע. הייתה באמריקה גם תוכנית ריאליטי של איגרוף. דבר מטופש לדעתי כי איגרוף הוא מטבעו תחרות. בכל זאת נראה שהמפיקים ידעו מה הם עושים כי התוכנית די הצליחה. כינסו שם כל מיני מתאגרפים אלמונים שהיו צריכים להתחרות כל הדרך אל הפסגה ואת התוכנית ליוו כמקובל שני 'מנטורים' , מדריכים שהנחו את המתמודדים. אחד המנטורים היה שוגר ריי לאונרד, מתאגרף ידוע ובעל הישגים בתחום. השני היה השחקן סילבסטר סטלונה המוכר כ'רוקי' מסדרת סרטי האיגרוף. המעניין בתוכנית היה שבעוד שהמתחרים כיבדו את שוגר ריי כיאה למעמדו הם ממש התעלפו מהערצה מול סילבסטר סטלונה. כלומר השחקן שגילם מתאגרף בסרט ומימיו לא השתתף בקרב איגרוף אמיתי, גרר מהמתמודדים תגובות נרגשות בהרבה ממתאגרף אמיתי שזכה באליפויות ומדליות.

האם זאת תופעה חדשה? מה עשו אנשים פעם לפני שהיו טלוויזיות? לפני עידן המותגים והפרסומות?

אם נביט אל ההיסטוריה נראה שאנשים היו מסוגלים תמיד להתעלם מסבל של אנשים אחרים. עבדות הייתה נפוצה מאד בעולם עד לפני כ150 שנה. ברגע שאדם הוגדר כ'עבד' פתאום זכויותיו לא היו קיימות יותר. בכלל בעבר היו מעמדות קבועים: אצילים, לוחמים, פשוטי עם. כל אחד נולד למשבצת המתאימה וחי בה כל חייו והסיכוי של מי שהיה 'איכר' להיות משהו אחר היה קלוש מאד. רצונותיו לא נחשבו, גם לא כישוריו, הוא נשא עליו את התווית של המעמד שאליו נולד ובזה נחתם גורלו. בכוונה אינני נכנס כאן לדיון על צמחונות רק מציין שלגבי בעלי חיים זה נכון שבעתיים. הם בעלי חיים ולכן אין להם כמעט זכויות.

אחד הדברים שהופכים את העולם המודרני למתקדם יותר הוא השבירה של התבניות והגבולות. הנה נערים צעירים כמו סרגיי ברין  או  מארק צוקרברג שהפכו להיות עשירים מופלגים, דבר שלפני שלוש מאות שנה בלבד היה בלתי אפשרי לאדם ללא תואר אצולה. ביל גייטס  אמנם הגיע ממשפחה אמידה אבל הגיע לאן שהגיע בעיקר בזכות עצמו ובזכות העובדה שלא חשש להתמודד עם חברת IBM

שבאותם זמנים הייתה השליטה הבלתי מעורערת בתחום המחשוב.

איך כל זה קשור לדת? הדת היא אחד הדברים שבעולמנו המודרני מושך אותנו אחורה. נכון, לא כל מה ששייך לעבר הוא רע. לא יזיק אם בדהירה שלנו אחרי הישגים נזכור גם דברים כמו מוסר, צדק או צניעות וענווה שהדת מטיפה להם. אבל אדם דתי שמתרגל לחשוב על כל מי שאיננו כמותו כ'כופר' רואה את העולם בתבניות. אם אתה יהודי ומתייחס אחרת לכל מי שיצא לעולם מרחם של גויה רחמנא לצלן אתה חושב בתבניות. אם בעיניך רב ישיש שמצטט מהגמרא תמיד צודק ותמיד אומר דברי טעם אתה לא מסוגל להשתחרר מנקודת המבט המוגבלת שלך. אתה לא מסוגל להודות שאולי הדברים שהרב המכובד אומר אינם נכונים ושאולי לא צריך להסכים עם כל מה שכתוב בגמרא.

לאחרונה היה פה באתר ויכוח בין עדי אביר למגיב אחר. עדי הביא קישור מאתר מסויים ואותו מגיב השיב שאם האתר הזה הוא המקור של עדי הרי שברור שעדי מדבר שטויות כי ידוע שבאותו אתר יש דברי שקר וכזב. ובזאת הוא חסך לעצמו את ההתמודדות עם הטענות. האתר המסוים 'נגוע' ומי שמצטט ממנו נגוע גם כן ואם כך הוא פטור מלהתייחס עניינית לטיעונים שקשה לו להתמודד איתם. זוהי התבניתיות שבדת והיא מונעת מאיתנו להתקדם. נכון, הדת היא לא הדבר היחיד. אנחנו מוקפים בתבניות כאלו על כל שעל ועבר והגיע הזמן שנלמד להשתחרר מהן.

 

עדו

נקרא 935 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים