Skip to content

1VSDAT

Open menu
רביעי, 06 פברואר 2013 21:33

ארגון נשות הדסה (עדו)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

 

אני באמת לא זוכר איזה יובל בדיוק חגגה מכללת הדסה בשנת 95 כשלמדתי שם (הנדסאי מחשבים מוסמך, תודה ששאלתם). אני כן זוכר את הטקס שערכו לנו ואת הנאום שנשאה נשיאת ארגון נשות הדסה שהגיעה במיוחד מארה"ב לפני הסטודנטים הישובים על הדשא. אני זוכר מהנאום את העובדה שארגון 'הדסה' הוא הארגון הציוני הגדול בעולם ויש לו סניפים אפילו באלסקה (!) אני גם זוכר שכל הנאום נישא באנגלית כי נשיאת הארגון הציוני הגדול בעולם איננה יודעת מספיק עברית אפילו בשביל לקרוא נאום מוכן מהכתב. גם התורמים שראינו במסדרונות פה ושם בתקופת הלימודים היו דוברי אנגלית או שפה זרה אחרת. אני זוכר אחד מהם שדרש לדעת במפגיע מה אחוז הבוגרים של המכללה שנשארים בארץ, הבנתי את השאלה שלו כי אני יודע אנגלית, הבנתי גם שלתורם שאיננו דובר עברית  וחי בחו"ל חשוב מאד שהתרומות שלו אינן מעודדות ירידה מהארץ חלילה.

ציונות היא דבר נפלא. כל כך הרבה יהודים על פני כל הגלובוס שכל מה שמעניין אותם הוא שיהודים יחיו במדינת ישראל. יש כאן כמובן המשך של מסורת עתיקה, אותה מסורת שלפיה יהודים התפללו, בכו והתגעגעו לשיבת ציון השלמה בעודם חיים כמעט בכל נקודה בעולם חוץ מאשר בישראל.

היו כמובן גם יהודים שחיו פה בארץ וקיבלו כספים מאחיהם שבגולה על מנת ללמוד תורה בארץ הקודש. בשביל שסידור כזה יתקיים צריך כמובן שרוב היהודים יחיו בחוץ לארץ ורק מיעוטם פה בישראל. כך יכולים רוב יהודי הגולה להתגעגע בלב שקט לישראל בעודם תורמים לאלו שנמצאים פה. בשביל שתרומות יזרמו לארץ מיהודים בגולה צריך ..ובכן, יהודים שיחיו בגולה. בשביל שיהיה לובי יהודי חזק בוושינגטון שישפיע על הממשל האמריקאי צריך שיהיה ציבור יהודי בגודל לא מבוטל באמריקה.

באתר הזה מופיעות לעיתים שאלות של מגיבים ששואלים את עדי אביר אם איננו מכיר  טובה למורשת היהודית ששמרה על העם היהודי בגלות כל השנים. אם איננו נפעם לנוכח הישגיה וגאה להמשיך את המורשת.

אני מניח שאפשר גם להכיר טובה ליהודי שחי בגולה ותורם לנו כסף. הרי מדינת ישראל צריכה את הכסף הזה כיוון שהיא מדינה קטנה בעלת בעיות רבות שחלקן לפחות היו נפתרות אם יהודי הניכר היו עולים כולם לארץ. למעשה אני מצטט כאן מספרו של מתי גולן 'כסף תמורת דם' שבו הוא טוען שיהדות התפוצות היא סכנה של ממש לציונות בדיוק בגלל יחסה החם למדינת ישראל. נשמע מוזר? בואו נראה: אם יהודי הגולה היו מתעבים את ישראל או אדישים אליה אולי היינו מתאמצים לשנות את דעתם עלינו כדי שיסכימו לבוא. אבל אם אפשר להיות ציוני נלהב בעודך חי באמריקה למה בעצם לעלות לארץ? יותר מזה, למה שצעיר יהודי לא יחפש את מזלו בגולה ? הרי ברגע שיתעשר ויתחיל לתרום כסף למדינה שהשאיר מאחוריו הוא בסך הכול הופך לחלק השני של המשוואה. כמובן שאותו יהודי רכש לעצמו השכלה במוסדות החינוך של מדינת ישראל שדאגה להביא אותו לעמדה שבה יהיה עובד מבוקש בארה"ב. אבל רגע, אותם מוסדות הרי ממומנים על ידי תורמים יהודים מהגולה אז .. נו מילא.

בשלב הזה אני רוצה לספר סיפור על יהודי בשם דב זקהיים. השם מצלצל מוכר ?

אתם יכולים להפסיק לאמץ את הזיכרון. זקהיים היה יהודי דתי חובש כיפה ובעל זקן שממשלת ארה"ב שלחה בחכמתה כדי לשכנע את ישראל להפסיק את פרויקט הלביא. הוא הצליח בזה והפרויקט בוטל. שנים אחר כך פגש בו איזה דיפלומט ישראלי באמריקה. 'דב זקהיים' , הרעים הישראלי בקולו 'האם יש לך מושג איזה נזק גרמת למדינת ישראל?'.

'אבל מיסטר', ענה זקהיים בתדהמה, 'אני לא ייצגתי את האינטרסים של ישראל אלא של ארה"ב'.  הישראלי נותר המום על מקומו, לא עלה בדעתו שבניגוד לקלישאה האנטישמית אזרח אמריקאי שהוא במקרה יהודי מאמין ימלא את חובתו כאזרח לממשלתו ולא ישמש כסוכן כפול של מדינת ישראל.

יכול להיות שכעת הקורא שואל את עצמו אם אני מתכוון לנתק את הקשר עם יהודי התפוצות. התשובה היא לא, אין לי שום כוונה להכריז עליהם כעל אישיות לא רצויה או לגרש אותם מפה אם יבואו. אני כן חושב שהגיע הזמן להפסיק להזרים מיליונים לצורך 'חיזוק הקשר עם התפוצות', אין לי את המספרים מול העיניים אבל בכלל לא בטוח שהתרומות שמגיעות מחוץ לארץ לא מתקזזות עם הסכומים שהמדינה משקיעה בשביל שזה יקרה. זה לא נקרא 'לנתק את הקשר' אלא להפסיק את העמדת הפנים. מי שעד היום לא עלה לארץ כנראה שאיננו רוצה בזה. למה לעזור לו להעמיד פנים שהוא יכול להיות ציוני בעודו חי בגולה מרצונו החופשי? באותה מידה על מדינת ישראל להיגמל מהכספים שמגיעים אליה מחו"ל ומעזרתו של הלובי היהודי החזק בתפוצות.  כפי שמוכיח הסיפור על זקהיים, לא כדאי לחשוב שכל יהודי, אפילו חובש כיפה ועבדקן, הוא בהכרח לטובתנו.

העמדת הפנים הממאירה הזאת היא משהו שאנחנו גוררים איתנו מהגולה. כל עוד אנחנו מהללים ומפארים את מי שתקעו את העם היהודי מאות שנים בגולה אנחנו לא באמת עצמאים. שהרי, אם אותם יהודים מאמינים היו כל כך צודקים בדרכם, לשם מה הציונות? אם אתה ציוני כבר הצהרת בזה שאותה מסורת מהוללת בטעות יסודה (ואני מתנסח בעדינות כאן).

אני לא אומר שמי שבנה לו סוכה על המרפסת או חגג ליל סדר איננו ציוני. אני גם לא טוען שאין דברים טובים בהיסטוריה ובדת היהודית. עדיין צריך לזכור שאם אתה ציוני הרי שהתנתקת מהמסורת הזאת ויצאת כנגד אבותיך שהיו מזדעזעים לראות אותך מורד בגויים, עולה בחומה ודוחק את הקץ.

באותה מידה הגיע הזמן להודיע לארגון הדסה שיסגור את סניפיו ברחבי העולם ותחת זה יחלק כרטיסי טיסה לכל הפעילים. אנחנו כאן, אם אתם רוצים  - תגיעו, אם לא תעזבו אותנו כבר באימאש'כם.

 עדו

נקרא 1121 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים