Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 29 דצמבר 2015 12:31

עדותו של ב.

דרג מאמר זה
(9 מדרגים)
את העדות הבאה קיבלתי במייל. אשמח לקרוא את תגובות הקוראים ולקבל עדויות מקוראים נוספים.
 
בתור התחלה אשמח  להציג את עצמי..שמי ב. בן 27 רווק מבית חרדי ירושלמי שורשי ושמרני. לפני השלושה חודשים נתקלתי באתר שלך ומאז אני מקדיש כמעט כל יום כשעה ויותר לעיין בו..מה שמעיד על כך שזה תפס אותי בכל המובנים.. בפרט בחלק ההגיון/לוגיקה המחקר והמדע ..בפרט נהנתי לעקוב אחרי  התגובות שלך לכל המי ומי שחושבים את עצמם לנציגים הבלעדיים של האמת וההגיון בעולם..למעשה אחרי כחודש של קריאה באתר חדלתי מכל הטקסים/תפילות שהייתי עושה במשך חיי מגיל שלוש כולל שבת..בשר וחלב וכו'.
 
אמנם לא שיניתי בלבושי החרדי. כובע וחליפה כבר מזמן הורדתי. הכוונה חולצה לבנה ומכנס שחור זאת מפני שאני עדיין מתגורר אצל הורי והם לא מודעים לשינוי שהתחולל אצלי בפנים..וגם מפני הוקרת טובה על כך שגידלו אותי..אין ברצוני לצער אותם..בעניין נוסף ניסיתי לאחרונה גם לפתוח דיון בקבוצת וואצאפ של כמה מחברי החרדים..לא עזר כל מה שהבאתי מהאתר שלך קישורים צילומי מסך..הם פשוט המשיכו לדקלם סיסמאות ולטמון את הראש בחול..בדיוק כמו שהמגיבים באתר שלך מטיבים לעשות..נשאלת השאלה באיזה שלב החרדי הממוצע הופך להיות זומבי וחדל להשתמש במוחו? ולחזור כמו תוכי על סיסמאות ופסוקים שפיטמו אותו? ואיך קורה שגם אני גדלתי בתוך הביצה הנ"ל והצלחתי להשתחרר מכבלי החשיבה של הדת? (בעזרתך כמובן)
 
כמו כן ניסיתי להתווכח באופן אישי עם חבר קרוב שלי..ושוב פעם הוכיתי תדהמה לנוכח התופעה של הבת יענה..וכמובן שינון סיסמאות רבניות.. עד כדי אמירה כגון יש לך כרגע וירוס זה עוד יעבור לך בסוף ..הוא גם ממהר לקבוע בהחלטיות רבה שכל היוצאים בשאלה הם אנשים שהיה להם רע בחיים.. נשאלת השאלה האם יש סיכוי להוציא אותו מהקיבעון מהשטיפת מוח שהשתיקה את ההגיון הפנימי שלו? כמו שראיתי פעם בסדרה "היה היה פעם " כיצד המכשפה נותנת לנסיכה לאכול תפוח מורעל..ממש ככה אני מרגיש שנתנו לו לאכול מהתפוח הזה..והוא מבקש לאכול עוד כאלה תפוחים..במקרה שלי כנראה שלא אכלתי את כל התפוח..אחרת אולי גם האתר שלך לא היה עוזר לי לצאת מהשטיפת מוח..
 
לסיכום האם יש סיכוי להראות לו את האור  או שעדיף להרים ידיים? ואם יש כזה סיכוי איך אני עושה את זה? כי באמת חבל לי עליו בתור חבר קרוב..ושוב תודה על העבודה הנפלאה והמקצועית באתר שלך..קראתי לפי הסדר מההתחלה כרגע אוחז  בחלק של מדע יהודי..
המשך בדרכך זו ומי יתן שיום אחד נסתכל על כל הדתות - ובפרט היהדות כהסטוריה אפלה ומבישה שעברה מן העולם..שנראה אותם רק במוזיאון ובספרי ההסטוריה..

כמובן גם הפניתי אותו לאתר שלך הוא טוען שקרא ולא השתכנע.. אני בספק אם הוא קרא את כל מה ששלחתי לו..או שהוא קורא את זה בצורה ביקורתית במגמה שלא להשתכנע מההגיון ששולט בכל מאמריך..
 
בברכה ב.
 
(השם המלא וכתובת המייל לא הוצגו לבקשת הכותב והם שמורים אצל מנהל האתר)
 
נקרא 3719 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

41 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 18 ינואר 2016 18:23 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  גם לדעתי (לגבי העוגה).

 • קישור לתגובה שני, 18 ינואר 2016 01:03 הוסף ע״י יהודה ב.

  בקשר לעתיד..מכיוון שאין לי שום כוונה או רצון לנתק את הקשרים..אזי גם אם אצטרך להניח כיפה על הראש מידי פעם שאני יבוא לבקר אותם זה עדיף מאשר לקחת סיכון (שהוא די גבוה) של הרחקה או נידוי מהמשפחה המורחבת זו דעתי נכון להיום..במקרה הזה אם אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה אז עדיף ככה..

 • קישור לתגובה שני, 18 ינואר 2016 00:52 הוסף ע״י יהודה ב.

  תודה לך א.-אחרי שקוראים פה 90% מהאתר (כמו שעשיתי) צריך להיות ממש עיוור או טיפש או שניהם ביחד בשביל לא להבין את האמת בקשר לדת.. האומץ היחיד שנדרש פה זה להציג את השינוי בפני המשפחה ולשלב זה עדיין לא הגעתי ..מכיוון שאני גר אצל ההורים כרגע ואין לי כוח להכנס איתם לעימותים ולאי נעימות..ברגע שמצב המגורים ישתנה אני יצטרך לשקול רווח מול הפסד לפני שאני ישתף אותם בדרכי החדשה אם בכלל..

 • קישור לתגובה שני, 11 ינואר 2016 00:42 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  יהודה -- ישר כוח ממני, שלמזלי מימי לא נדרשתי לאומץ כמו שלך.

 • קישור לתגובה ראשון, 10 ינואר 2016 15:06 הוסף ע״י יהודה ב.

  עדי.
  תודה על תגובתך המחכימה..מסכים עם כל מילה..תמשיך בדרכך ללחום את מלחמת האור הנאורות ההגיון והמדע..

 • קישור לתגובה רביעי, 06 ינואר 2016 13:12 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודה,

  בהקדמות לאתר כתבתי:

  'שלא כמחזירים בתשובה שעטים עלינו מכל כיוון אפשרי אני לא מנסה לעשות נפשות לאמונה החביבה עלי ודי לי אם בקורא זה או אחר יתעורר ניצוץ של ספק והוא או היא יתחילו לפקפק באמיתות המוחלטות של רבניהם ויחליטו לרדת בעצמם לשורשי הסוגיות. העולם החרדי מייצר אנשים משננים ומדקלמים, מי יודע, אולי בזכותי אחדים מהם יתחילו גם לחשוב.'

  שלמה רייכמן פעם כתב לי שהוא שואף להיות מחזיר בתשובה מצליח. אנשים שרוצים להתפרנס מהפצת החושך לעולם לא יקשיבו לקול ההיגיון ואין כל טעם לנסות להראות להם את הדרך אל האור. כל תגובותיי אינן מכוונות לשלמה רייכמנים של עולמנו אלא לאלו שמסוגלים להבין את טיעוני שני הצדדים ולהחליט בכוחות עצמם לאיזה עולם הם רוצים להשתייך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 06 ינואר 2016 00:19 הוסף ע״י יהודה ב.

  חשבתי על הסבר אפשרי..אולי אתה רושם את התגובות בעיקר לטובת העוקבים מהצד..שלא יתפתו לחשוב לרגע שאולי יש משהו הגיוני בדבריו של אדון שלמה..(לפחות זה מה שאני הייתי עושה במקומך.)

 • קישור לתגובה רביעי, 06 ינואר 2016 00:13 הוסף ע״י יהודה ב.

  עדי אני קצת מתפלא עליך..האם אתה לא רואה שכל מה שתגיד לשלמה הוא ימשיך לטמון את ראשו בחול תוך כדי דקלום סיסמאות דתיות ריקות מתוכן? הבחור פשוט חסין בפני כל סוג של הגיון ושכל ישר..זה משהו שאפשר למצוא רק אצל דתיים/חרדים..
  נניח לדוגמא מחר המדע ימצא כוכב לכת חדש.אף חוקר/מדען לא ינסה לסתור את התגלית רק בגלל שעד היום היה ידוע רק על שמונה כוכבי לכת..מה שאין כן לפי השיטה הרבנית גם אם המציאות/המדע מוכיחה דברים הפוכים ממה שמופיע בתנ"ך וכתבי חז"ל כפי שמפורט היטב במדור "מבוכות תנכיות" התגובה תמיד תהיה על דרך העיוות והסילוף..כגון המדע טועה..או שלא הבנתם נכון את משמעות הפסוק..וזה אגב השיטה הידועה של זמיר כהן בכל ספריו והרצאותיו..או לסלף את המקורות..או לכופף את המדע לטובת הדת..ובהרבה מקרים קצת משני השיטות הנ"ל..(קרדיט לעדי שרשם פה באתר- מאמר חשוב על זמיר כהן)

 • קישור לתגובה שני, 04 ינואר 2016 22:22 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  פשוט מדהים איך השכלתם להצטייד בסיסמה כנגד כל ביקורת ובמיתוס כנגד כל דבר עוולה. אף אדם אינו לוקה ב'טמטום המוח והלב' גם אם הוא אוכל מאכלות אסורים. אדרבה, רוב גדולי העולם שפיתחו את הטכנולוגיות והתרופות שבזכותם אתה חי אינם מקפידים על דיני הכשרות היהודים ורובם מתענג גם על בשר ה'דבר אחר', פירות ים וסטייקים ברוטב חמאה. האם אתה מכיר מחקר מדעי (ההינו, לא תורני) שמלמד שיש איזה שהוא קשר בין האוכל שבא אל פי האדם לבין האינטליגנציה שלו? אני אישית חושב, מהכרותי עם העולם החרדי, שאם קיים מתאם בין הכשרות לאינטליגנציה הוא בהכרח שלילי - כלומר יותר כשרות פחות אינטליגנציה ולהיפך, פחות אינטליגנציה יותר כשרות.

  בקיצור, הרבנים זורקים סיסמאות חסרות כל שחר, שמגובות אך ורק במיתוסים שמעולם לא נבדקו בצורה מדעית, ומצליחים לטמטם את מוחם וליבם של התמימים שמאמינים לכל הבליהם. כתוצאה מכך הם מצליחים למכור כשרות יקרה ומיותרת לא רק לשטופי המוח אלא גם למסכנים שלא עשו רעה לאיש שעלויות הכשרות מתווספות לעלות הגבוהה ממילא של המוצרים שהם קונים בסופרמרקט.

  דרך אגב, אנא וותר על ביטויים בומבסטיים דוגמת 'אלו שמתגעלים באכילת נבלות וטרפות'. בעולם הריאלי אף אחד כבר אינו אוכל נבלות וטרפות אבל ברור לי שאין כל אפשרות שהעובדה הזאת תהייה ידועה לאנשים שבוחרים לא לחיות בעולם הריאלי.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 04 ינואר 2016 21:50 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  כשנוכחים לראות בצער, את טמטום המוח והלב שלוקים בו אלו שמתגעלים באכילת נבלות וטרפות ושאר מאכלות אסורות, כפי שמפורש בחז"ל בעניין זה בכמה מקומות, מבינים שאין מחיר שהוא יקר מדי בשביל לזכות לאכול מאכלים כשרים ומותרים על פי דין, ולא לחינם, במקרים רבים הביקוש למוצרים כשרים ומהודרים, עולה על ההיצע, כידוע.

 • קישור לתגובה שני, 04 ינואר 2016 16:17 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  כאילו בהזמנה כלכליסט פירסם היום כתבה בשם 'כמה עולה שחיטת עוף כשרה? 1.2 מיליארד שקל בשנה'. תוסיך לזה את ה-80 שקל לחודש שאתה משלם עבור כסא בבית כנסת ותקבל את קצה קצהו של המחיר שעם ישראל משלם עבור שירותי הדת שהרבנים כופים עליו לצרוך. כבקשיש תקבל גם אומדן לעומקם של חוסר הידע וההבנה שאתה אוהב להדגים באתר זה.

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3677519,00.html

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 04 ינואר 2016 15:10 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  מילון רייכמן - נספח מיוחד
  ==========================

  רייכמנית:
  "כשאמרתי שכל הסתירות כבר טופלו בידי חכמי ישראל לדורותיהם, התכוונתי לכך שאם נתבונן בהיסטוריה של עם ישראל נראה [...] היהודים תמיד דאגו שיהיה להם בית מדרש קרוב [...]עוסקים התלמידים וצורבי מרבנן יומם ולילה [...]לפנות למקורות ולבדוק ולהתעמק [...]שיפנה לתלמידי חכמים שבאותו הדור [...]ואם משאירים את הדבר בצ"ע, גם זה לא אסון גדול"

  עברית:
  "אין לי תשובה לאף סתירה שעלתה פה באתר. עמוק בליבי אני יודע שלכולן יש תשובות, הרי לא ייתכן שהיהדות הרבנית היא חירטוט בריבוע. אז אכתוב באריכות שאני יודע שיש תשובות, וליתר ביטחון אציין שגם אם אין אז אני צודק".


  רייכמנית:
  "איך ניתן להבין...שמאז ועד היום ישנם אלפי יהודים...שמקדישים את חייהם ללימוד התורה, ומרגישים טעם מתוק מדבש...ישנם יהודים שמתרגשים בסידור התפילה, ובקריאת מזמורי תהילים...ולכן, גם אם כל מטרתם היתה להעשיר..]את הרבנים...הרי שהסיפוק וההנאה שנגרמים מדת זו בהחלט שווה את המחיר שבני העם היהודי, שלדעתכם נשטפה מוחם, לו יהי, עפ"ל, מוכנים לשלם להם".

  עברית:
  "אם שטיפת מוח מצליחה אזי היא לגיטימית. אבל הבה נפסיק לתפוס אותי במילה ונתמקד בשורה התחתונה האמיתית והיא שהחרדים יודעים הכל נקודה. תבינו את זה כבר ותפסיקו לחשוב דברים אחרים כל הזמן, ועד שזה יקרה אני אדאג למלא פה עמודים על גבי עמודים במשפטים ארוכים ומילים שנשמעות מכובדות. למצער, אולי זה יבלבל או ישעמם מישהו מספיק כדי להרחיק אותו מהדיונים האלה. גם זו דרך להגן על החומות".

 • קישור לתגובה ראשון, 03 ינואר 2016 11:25 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  עדי:
  ביחס לעלויות הדת לאנשים העובדים במדינה, להלן חישוב שעשיתי ב 2012 (אני מניח שהרבה לא השתנה):
  https://docs.google.com/document/d/1if4PsDq7AGsDhJmjHu4WbqdgLytvDQe_QbJ8UN4cT5k/edit?usp=sharing

 • קישור לתגובה שבת, 02 ינואר 2016 23:11 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אתייחס לדבריך על פי סדרם:

  א.1. 'והרי רוב רובה של התלמודים מלאים באלפי סתירות שבהם עוסקים התלמידים וצורבי מרבנן יומם ולילה'.

  מדוע דת כלשהי צריכה להיות עמוסה באלפי סתירות? במתמטיקה ובמדע הרי כמעט שאין סתירות כלל ומדוע התורה האלוהית אינה יכולה להיות שלמה וקונסיסטנטית כמוהם? מדוע דווקא הדת צריכה להיראות כמו גבינה שוויצרית? האם ייתכן שהכתבים היהודים הסותרים והמבולבלים נכתבו על ידי בני אדם בורים ומבולבלים ולא על ידי האל המושלם שאמור לדעת את האמת לאשורה? הסתירות הללו משרתות את צרכיהם של הרבנים שמתפרנסים מהצעת תשובות לקשיים שקודמיהם הכניסו לארון הספרים היהודי אבל מדוע האל הכל יכול לא הצליח להנחיל לנו תורה חסרת סתירות מלכתחילה? במאמרים שלי אני עוסק בתשובות ש'תלמידי החכמים שבאותו הדור' נתנו לכל מיני סתירות ומבוכות ומראה שתשובותיהם האבסורדיות יוצרות אינספור קשיים חדשים. מדוע, אם כך, יש לפנות לרבנים אם הם רק יוצרים סתירות וקושיות חדשות? ההנחה שלך היא שתלמידי החכמים הללו מסוגלים לפתור כל בעייה באופן סופי ומוחלט. הם לא. הראה לי תשובה רבנית לסתירה מקראית ואסביר לך מדוע התשובה עצמה סותרת פסוקי מקרא אחרים. אין שום דרך להחליק סתירות תנכיות מבלי ליצור סתירות חדשות או לעבור את סף האבסורד במידה שרק שטופי מוח מקצועיים יסכימו להיתפס בקש שהרבנים מציעים להם.

  א.2. אתה לא באמת יכול להיות כזה קהה הבנה כפי שמשתמע מדבריך? אתה הרי לא משלם רק 80 ₪ לחודש. אתה (או יותר נכון – אני) משלם גם עבור מתקני דת (בתי כנסת, ישיבות, מקוואות), כשרות יקרה, לימודים מיותרים לך ולילדיך, תשמישי קדושה (מזוזות, ספרי קודש, תפילין, טליתות, לולבים, אתרוגים, תרנגולי כפרות, וכדומה), מגוון רחב של שירותי דת (ברית מילה, עריכת חופה, הסדרת גט, לוויות וכדומה), שנור בלתי פוסק ועוד שפע של גימיקים שרבנים מוכשרים המציאו במהלך הדורות (פדיון הבן, פדיון נפש, ביקורים בקברי צדיקים, הילולות, ברכות, קמיעות, מים קדושים, מצות שמורות ועוד שפע תעלולים עליהם אפילו אני עדיין לא שמעתי). רוב התשלומים הללו אמנם ניתנים בימינו כשירות חינם לאזרח אבל מישהו, נגיד משלם המיסים הישראלי, חייב בסופו של דבר לשלם עבורם. המוטבים, בכל מקרה, הם הרבנים והפרה-רבנים (שמשים, מלמדים, משגיחי כשרות, סופרי סתם, בלנים, קברנים ושאר הגורמים שמטה לחמם תלוי בנאמנותם לרבנים). עם ישראל, בין אם בשמחה ובין אם בכפייה, משלם דרך האף עבור שירותים שהרבנים המציאו עבורו. ראה מאמרי 'היתרונות הכלכליים של הכהונה':
  http://www.1vsdat.org/index.php/2010-08-24-09-51-15/2010-08-24-10-08-13/2010-11-28-10-24-39/item/276-%D7%94%D7%99%D7%AA%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%94%D7%9B%D7%94%D7%95%D7%A0%D7%94
  ומאמרי 'עקרונות השיטה הרבנית':
  http://www.1vsdat.org/index.php/2010-08-24-09-51-15/2010-08-24-10-08-13/2010-11-28-10-25-21/item/335-%D7%A2%D7%93%D7%99-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A8-%D7%91%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%AA%D7%A8

  א.3. את העובדות שמנית אפשר להסביר בשני אופנים:

  א.3.א. שטיפת מוח מתמדת שמעניקה משמעות דתית לפעילויות חסרות כל ערך של ממש.

  א.3.ב. בשנים האחרונות – מתן תמריצים כספיים שגורמים לאנשים לוותר על החיים האמתיים ולתרום את עצמם, זמנם וממונם לפעילות שמעשירה רק את הרבנים (בעיקר לימוד תורה ופעילות מיסיונרית).

  בכל מקרה, הנאה והתלהבות אינם קריטריונים להצדקת פעילות כלשהי. אנשים רבים נהנים ומתלהבים גם ממין. האם זה אומר שרועי הזונות עושים את רצון האל? הרבנים יצרו מערכת מסועפת שמחייבת את שפוטיהם לצרוך באופן קבוע את שירותיהם. את זה עשתה גם הכנסייה הקתולית. האם ההנאה, ההתלהבות והרצון של הנוצרים לחיות חיים דתיים ורוחניים מלמד על נכונות דתם? אם ההנאה וההתלהבות קובעים את נכונות הדת הרי שיש כאלו, דוגמת השיעים, שמסוגלים להפגין יותר התלהבות אפילו ממך. אולי דווקא הם אלו שמחזיקים בדת האמתית?

  א.4. רוצה שאחפש עבורך את מאמרי חז"ל שאתה מוכיח ומחזק? אני אכן מוציא שם רע על היהדות כי אני חושב שזאת דת חשוכה, הרסנית ואלימה שמדרדרת את המדינה הזאת אל עבר פי התהום ואמשיך לעשות זאת על אפם ועל חמתם של מאמרי חז"ל וסיסמאותיהם הנבובות.

  ב.1. לעברי ולגילי המתבגר יש הרבה משמעות שכן אני כבר הייתי במקומך בעוד שאתה תהייה במקומי רק בעתיד. אתה בחור צעיר, שטוף מוח וחסר כל השכלה אבל עם הזמן גם אתה תחכים ותבין שהדת היא אוסף של שקרים ואחיזות עיניים שמטרתם להגדיל את סמכויותיהם, שררתם, כוחם ורווחתם של הרבנים על חשבון זמנך, ממונך ועתידך.

  איני מבין מה הקשר של מועד פטירתי לעניינינו אבל אני אכן מאחל לך שאסתלק מהעולם לפניך. כך יהיה לך מספיק זמן להבין את טעויותיך ולהפוך לבן אדם נורמטיבי ומועיל שמסוגל לקבל החלטות באופן עצמאי ולפרנס את משפחתו בכוחות עצמו.

  ב.2. בדיון שניהלת איתי לפני כשנתיים וחצי הפגנת כל כך הרבה חוסר ידע והבנה שהחלטתי שאין כל טעם להמשיכו. אתה מוזמן לראות בכך אות כבוד אם זה מה שאתה רוצה.

  ג. אתה מתגאה בפעילותך המיסיונרית אבל בבא היום תבין שאתה רק ממיט חושך על אנשים חפים מפשע וגורר אותם לביצת הבורות והבערות שרק בה בחור חסר השכלה כמוך יכול לקוות להצלחה כלשהי. אני מקווה שלאחר התפכחותך יסורי מצפונך לא ייסרו אותך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 02 ינואר 2016 21:42 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  בס"ד
  לעדי א. ולכל המעוניין
  א.1. כשאמרתי שכל הסתירות כבר טופלו בידי חכמי ישראל לדורותיהם, התכוונתי לכך שאם נתבונן בהיסטוריה של עם ישראל נראה, שהיהודים תמיד דאגו שיהיה להם בית מדרש קרוב לבית, שם יוכלו לעסוק בתורה, והרי רוב רובה של התלמודים מלאים באלפי סתירות שבהם עוסקים התלמידים וצורבי מרבנן יומם ולילה, ולכן כאשר מאן דהו מגלה סתירה לכאורה בדברי התורה, הדבר הראשון והמתבקש שעליו לעשות זה לפנות למקורות ולבדוק ולהתעמק במה שנכתב שם אודות סתירה זו או אחרת, ולמצוא שם את מבוקשו, ואם התשובה עדיין לא מספקת אותו, שיפנה לתלמידי חכמים שבאותו הדור ויציע את הקושי עד לקבלת תשובה המניחה את הדעת, ואם משאירים את הדבר בצ"ע, גם זה לא אסון גדול, כפי שרואים אצל גדולי הראשונים שהתקשו בסוגיות עמוקות ולעתים השאירו הדבר בצ"ע.
  2. כשאתה מרמז ואף טוען בפירוש שהמטרה של יוצרי הדת היהודית היתה להעשיר את קופתם של הרבנים והכהנים כל קבוצה בזמנה, הרי שעלי להתייחס לטענה זו. כלומר לצורך העניין, אני שתורם דמי חבר לבית הכנסת בו אני מנוי על סך שמונים ₪ בחודש, שחלק ממנו הולך למשכורתו של רב בית הכנסת שליט"א, הרי על הרב הזה להכיר תודה על יוצרי הדת היהודית שדאגו לעיסוקו המכניס, גם כעבור אלפי שנים מאז יצרו את הדת, אלה חייבים להיות אנשי כלכלה ברמה אסטרונומית שהצליחו במטרתם לאורך שנים, לרגע עלתה בי המחשבה שאותם יצרני היהדות, התכוונו אף להעשיר את קופתם של חברת תנובה שאולי בגילגולה לפני אלפי שנים היו להם בה מניות, שכן חלק מתרומת ההו"ק שלי, מופנית לרכישת חלב בכמות די גדולה לחודש לשתיית קפה הבוקר בשטיבל, וזאת הודות לאחראים על יצירת הדת היהודית. על הצלחה כזאת מגיעה להם שאפו ענק, כלכלנים של דור המילניום לא היו חולמים על פתיחת עסק כה מוצלח וכה שורד.
  3. ובנימה רצינית אף יותר, איך ניתן להבין את העובדות הבאות, שמאז ועד היום ישנם אלפי יהודים שומרי תורה ומצוות, שמקדישים את חייהם ללימוד התורה, ומרגישים טעם מתוק מדבש בעיסוקם זה, ואני מדבר אף על אלו שמשכימים קום ללמוד גמרא ועושים את זה במשך שעות רבות ברצף, כשהם פותחים ספר על גבי ספר עד להבנת הסוגיה המסועפת והמורכבת בה הם עוסקים, ולאחר מכן הם יושבים לכתוב את חידושיהם על גבי הכתב, וכך זה נמשך ונמשך, בנוסף לזה, ישנם יהודים שמתרגשים בסידור התפילה, ובקריאת מזמורי תהילים, וכו' וכו' כידוע לכל, ועל זה נשאלת השאלה, האם יוצרי היהדות שבסך הכל רצו למלא את הכיסים של הרבנים בכסף, הצליחו לייצר תורה ומערכת תפילות ומצוות, שאנשים רבים כל כך יהנו כל כך מקיום ועיסוק בדברים הללו, הרי זה כישרון ויכולת מאגית שלא ניתנת להבנה, ואפילו להאמין לזה לא היה ניתן, לולא ראינו את הדבר הגדול הזה מתרחש מול עינינו יום יום שעה שעה, ולכן, גם אם כל מטרתם היתה להעשיר בכל הדורות את הרבנים שאחראים לקיום המערכת הזאת, הרי שהסיפוק וההנאה שנגרמים מדת זו, בהחלט שווה את המחיר שבני העם היהודי, שלדעתכם נשטפה מוחם, לו יהי, עפ"ל, מוכנים לשלם להם.
  4. כשאתה טוען שאף אתה נמנית בעבר על תלמיד בישיבה, ובכל זאת אתה ושכמותך מוציאים שם רע על היהדות, אפשר לראות בזה, חיזוק והוכחה למאמרי חז"ל שחלקם אמנה כאן בקצרה, בבחינת ישמע חכם ויוסף לקח: א. "אמר רבי אבא אמר רב הונא אמר רב, מאי דכתיב: [משלי ט:ז] כי רבים חללים הפילה? זה תלמיד שלא הגיע להוראה ומורה." ב. (פסחים מ״ח, ב׳): "שנה ופירש קשה מכולם". ג. "זכה נעשית לו סם חיים לא זכה נעשית לו סם מיתה".
  ב.1. לעברך, ולגילך המתבגר, אין שום משמעות כשאנו עומדים בשני צידי מתרס של השקפת עולם, מצד אחד היהודי הנצחי, ומן הצד השני הכופר והאפיקורוס, מעבר לזה שאם אתה מבוגר ממני סביר להניח שבדרך הטבע תסתלק מן העולם הזה, לפניי.
  ב.2. היה לי נעים להיזכר מהדיון שהבאת קישור אליו, שניהלתי אותו אתך לפני כשנתיים וחצי, ובעיקר מהעובדה שאתה היית זה שביקשת לא להמשיך אותו, ולאפשר לי את הזכות למילה האחרונה, וכך היה.
  ג. אני דבק במטרתי להמשיך ולגרום לכמה שיותר יהודים שלא זכו עדיין להכיר את האור והאמת שהיהדות מציעה להם בעולם הזה ולבא אחריו, ואת זה אני עושה בפורומים ובדרכים ראויים שאני מוצא לנכון, ולמימוש מטרה זו, אני משתמש אך ורק בלוגיקה צרופה, ובניסויים מוכחים, ולא בשפה גבוהה ומנותקת שנועדה לתת תחושה לבן השיח שלך שיש קייס טוב באמתחתך, כשההיפך הוא הנכון. ואסיים מעין ההתחלה, לעם היהודי יש בתי כנסיות ובתי מדרשות, שם מלבנים את כל הספקות הקושיות והשאלות והסתירות, בצורה רצינית ובשמחה של מצוה.

 • קישור לתגובה שבת, 02 ינואר 2016 20:39 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  גם אני מאד נהניתי מהמילון וקריאתו חזרה והזכירה לי כמה חסרה כאן אפשרות "לייק" לתגובות.
  עובדה אחת שאני מתרשם שחשוב להציף על פני השטח קשורה בהתאבדותם של יוצאים בשאלה.
  אכן, שיעור המתאבדים בקרב היוצאים בשאלה כנראה גבוה מאשר בשאר האוכלוסייה.
  זו עובדה שאין לזלזל בה.
  העניין הוא שהתאבדויות אלו אינן נובעות מאיזו תגלית פתאומית כאילו הדת בכל זאת צודקת (שהרי לו היה הדבר כך היה יותר פשוט לחזור לדת מאשר להתאבד). כמי שמכיר מקרים כאלה אני יודע שהסיבה המרכזית להם נעוצה ביחס החברה החרדית אל היוצא בשאלה – יחס שמשאיר אותו ללא משפחה, ללא חברים וללא בית.
  כמובן שהיחס הנורא הזה נופל עליו בתקופה שהיא גם קשה מאד אובייקטיבית שבה אין לו מקור פרנסה (שהרי התנתק מן העטינים שדרכם שואבים החרדים את לשד עצמותיה של המדינה, מבלי שהוכשר במערכת חינוך שתאפשר לו להרוויח את לחמו).

  יש, כמובן, גם קשיי נפשיים כי במקרים רבים מתקשה האדם במילוי החלל הנפשי שבעבר מלאו אצלו שקרי הדת. פתאום אין לו תשובות מוחלטות ונכונות מעבר לכל (רשות להטלת) ספק אבל אלה קשיים שאפשר להתגבר עליהם והבלוג "מעגלתו של חילוני" נועד לעזור בכך.

 • קישור לתגובה שבת, 02 ינואר 2016 20:10 הוסף ע״י יהודה ב.

  א. תודה לך על השירות החשוב לתרגום המסרים המוסתרים בין השורות..(סביר להניח שחוץ מהכותב עצמו אף אחד לא קונה את הסיסמאות וההפחדות שהוא מפריח לכל עבר..)נהניתי לקרוא את התרגום המבריק והנוקב שרשמת..אם זה לא היה עצוב ואמיתי.. זה היה יכול להיות אפילו משעשע..
  בפרט הסעיפים שהוא כביכול דואג לי שאני לא יפול בפח ולא יתאבד חלילה..דמוגגיה זולה וכמובן מופרכת מיסודה..

 • קישור לתגובה שבת, 02 ינואר 2016 17:43 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  שירות לציבור: מילון רייכמנית-עברית
  ==================================

  א.
  רייכמנית:
  "...בהנחה שהרקע שלך שאתה מתאר הוא מדוייק"
  עברית:
  "אתה חרדי. גיבשת את דעתך לבד. איזו דרך נותרה לי לבטל ולזלזל? ארמוז שאתה משקר".

  רייכמנית:
  "אתה צריך לשאול את עצמך, האם יוצר או יוצרי הספר ירו לעצמם ברגליים כשסתרו את עצמם בכל מיני נושאים.."
  עברית:
  "במקום להתייחס לאיזשהי עובדה אני אשאל שאלה רטורית. כבר בניסוח שלה אני אשתיל את ההנחה שהתנ"ך נכתב בידי ישות מושלמת, שיכולה להחליט אם לסתור את עצמה או לא. אני מקווה שתפספסו את זה ותילכדו בדיון של "האם אלוהים יירה לעצמו ברגל" במקום שחס ושלום תשיבו: 'יוצרי התנ"ך לא ירו לעצמם ברגל, הם ירו *לכם, החרדים*, ברגל. אתם אלה שגזלתם את התנ"ך כדי לעשות ממנו קרדום לחפור בו. תמיד היו בו סתירות. אתם החלטתם שהוא מושלם כדי להצדיק את יתר השטויות שלכם'".

  ב.
  רייכמנית:
  "האם כשאתה בא לחקור אודות אורח חיים מסויים האם נכון או לא נכון [...] ללכת לבדוק את האורח חיים הזה אצל אלו שאינם מקבלים ואינם נוהגים לפיו?"
  עברית:
  "שכחתי שבעצם היית חרדי כל חייך, ולכן אני משום מה מציע לך לברר את שאלותיך רק בתוך העולם החרדי, ולקבל את תשובותיך רק מרבניו. שכחתי גם שדיברת על הטיפשות באיסורים הרבניים, אז הדרך שלי להרתיע אותך מפני החילונים תהיה משום מה לומר: 'הם מפרים איסור רבני להשתמש בווטסאפ!'. בעבר זה הצליח לי עם כמה צעירים. מקווה שיצליח אתך".


  ג.
  רייכמנית:
  "הרי ידוע על שיעור גבוה של מתאבדים מבין אלה שיצאו בשאלה רח"ל, חלקם הכרתי באופן אישי"
  עברית:
  "אתה יודע, לצאת בשאלה זה עסק מסוכן. יכולים למות מזה. חבל שבטעות גם הפרצוף היפה שלך ייפגע. מה? הפחדות בשיטות מאפיה? מה פתאום? רק לך אני דואג. אתה יודע, אומרים שיש הרבה התאבדויות..".

  ד.
  רייכמנית:
  "די מעציב שלעתים בחלקלקות לשון ובמתק שפתיים ובעברית משובחת, פתיים שאינם בוגרים שכלית דים, נופלים בפח וקונים את הסחורה, ועוד משוכנעים שמצאו את הנאורות והאמת".
  עברית:
  "שטיפת המוח היסודית שעברתי שטפה ממוחי כל זכר למודעות עצמית".

  ה.
  רייכמנית:
  "שלא תיפול בפח שאנשים רמאים שקרנים ליצנים ונוכלים, ינסו או מנסים אולי לטמון לך, ושלא תסתנוור מטפיחות השכם אם ישנן כאלה, של אנשים שלא מזיזים אצבע למען זולתם, וכוונתם היא זדונית ומרושעת".
  עברית:
  "כן, גם כאן. פה אני מנסה לסיים בקרשנדו של השמצות והפחדות, אבל הענן שממלא את מוחי מסתיר ממני את העובדה שהשקר המופרך שהמצאתי עכשיו על החילוניים הוא בעצם האמת הדי פרוזאית על מחזירים בתשובה ודרכי פעולתם".

 • קישור לתגובה שבת, 02 ינואר 2016 05:28 הוסף ע״י יהודה ב.

  היי מיכאל..אני ממש מתנצל אין לי מושג איך זה קורה לי כבר פעם שניה..ובתקווה שגם האחרונה..סביר להניח שזה נובע מריבוי הפעמים שראיתי את השם של עדי באתר עוד בזמן שרק הייתי קורא פסיבי..

  למי שתוהה לגבי הסיבה שאני לא ממהר להצהיר על השינוי שלי כל זמן שאני גר עם ההורים..
  מוזמן לצפות בתחקיר של אמנון לוי על מתגייסים חרדים לצבא שנידו אותם ישבו עליהם שבעה וכו" (ממליץ לכולם לראות את התחקיר הנ"ל לקבל קצת מושגים על היחס של החברה החרדית לכל מי שמעז להפר את הכללים ולשבור מוסכמות חברתיות או דתיות)..תיאור הפרק באתר נענע 10..
  "סיפורם הכואב של חיילים חרדים שנענו לצו הגיוס, הגיעו לצה"ל ובשל כך איבדו את משפחותיהם - ההורים ניתקו איתם כל קשר ולפעמים אפילו ישבו עליהם שבעה. היום בו הגיעו לבקו"ם היה היום שבו מתו מבחינת המשפחה וגם לצבא לקח זמן להבין את מצבם ולעזור. אז מה עושה חייל בודד שישן בחוף הים ללא כסף לתשלום חשבון הפלאפון? צפו בתוכנית הבכורה של "פנים אמיתיות"
  קישור--
  http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1058558
  ואם כבר הזכרתי אמנון לוי
  יש עוד פרק שחובה לראות..

  מה מרגישה אישה כשמאה רבנים מתאגדים נגדה כדי להתיר לבעלה לשאת עוד אישה? הסיפור המדהים על עשרות נשים בישראל שנותרות ללא זכויות ונאלצות להישאר עם בעל שנשוי לאישה אחרת. צפו בתחקיר המלא
  http://panim.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1030484
  פשוט לראות ולא להאמין..ואח"כ עוד המחבתי"ם למינהם יפארו וירממו את המוסריות והעזרה לזולת שקיימת בחברה החרדית..


  ניתן לציין שבאופן אישי הצפיה בפרק הייתה אחד הנקודות מפנה בהשקפה שלי על העולם החרדי ממנו באתי..
  אני רק מקווה שאני לא אתקל ביחס דומה מצד משפחתי..ברגע שיוודע להם על השינוי שעברתי באופן ישיר או עקיף..זה סוג של חרדה שנמצאת תמיד ברקע..ואני מניח שהחרדה הזאת משותפת לכל היוצאים ואלה שיצאו מבפנים אך עדיין נשארו כחרדים מבחינה חיצונית..ויש הרבה כאלה שבגלל העניין הזה נשארים אנוסים בתוך הכת החרדית בניגוד לרצונם והשקפת עולמם..
  וכמובן אמנון לוי שלא מפספס סיפורים כאלה..עשה גם על זה כתבה מרתקת..
  https://www.youtube.com/watch?v=_IJJ8NS9pAc  כמובן המחבתי"ם יספרו בכל הזדמנות על ההמון העם שחוזר בתשובה ומתקרב לדת.. ויתעלמובשיטה עיוורת מהתופעה של תנועה הפוכה ומתחזקת של יציאה מהדת או מתופעת האנוסים החרדים..

  עוד כתבה מומלצת של אמנון מדבר על היחס לגרושות בציבור החרדי שווה לראות..
  http://10tv.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1165033
  כמובן סביר להניח שאמנון חושב בעיקר על הרייטינג של התכנית..אך עדיין מדובר בעבודת קודש בהסרת המסכה מעל פניה של החברה החרדית.
  אצל הדתיים כמדומני עדיין לא הגיעו למחוזות הקיצוניים המתוארים בתחקירים..למרות שגם אצלם באופן חלקי יש תהליך מתמשך של הקצנה והתקרבות לצד החרדי של המפה..ומנגד יש גם הרבה דתיים שמנסים לשמור על איזון בין הדת לבין המושגים אנושיות חמלה ומוסריות..בציבור הדתי אני לא חושב שמישהו היה מנדה ומרחיק את בנו או בתו במקרה שהם יצאו בשאלה..גם אם כן הרי שזה מקרים נדירים..לעומת זאת בציבור החרדי נדיר לראות יוצאים בשאלה שלא נתקלים בתופעת החרם והנידוי..

  תודה עדי חסכת ממני את המאמץ להגיב לשלמה..אני מסכים עם על מילה שרשמת לו..

  תודה לטל קיסר..ולעדנה לרמן..עוזי שחף וכל שאר המגיבים- על התגובות המרגשות..כמאמר הסלנג-"עשיתם לי את היום"
  משה שחף אכן זה מה שעשיתי הבנתי שלא נותר לי אלה לרחם עליו ועל שכמותו שמעדיפים לטמון את ראשם עמוק בתוך הגמרא המשנה וההלכה..ולקוות שיום יבוא.. ואולי יצליחו להוציא את הראש החוצא..להגמל מהסם הדתי שממלא את מוחם מגיל 3 ומעלה..

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 15:39 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  יהודה ב:
  נראה שבאופן עקבי אתה מייחס את דברי לאחרים :)

  למשל – גם התגובה הבאה היא שלי ולא של עדי:
  http://1vsdat.org/index.php/2012-12-24-19-09-20/2014-08-03-13-08-05/item/1273-%D7%A2%D7%93%D7%95%D7%AA%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%91#comment14443

  מיכאל רוטשילד

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:33 הוסף ע״י משה שחף

  ב שלום, אני חושש שמוטב לך להשקיע את כל האנרגיה שלך בעצמך, הקןשי שאתה עומד בפניו גדול ושלשה חודשים הם פרק זמן קצר מאד. אם אין סיבה מהותית להשקיע בחבר הקרוב שלך אני מציע שתדחה למועד מאוחר יותר כאשר תהיה מגובש מאד. ככל שתצליח לעצב את חייך יהיו לך תשובות טובות יותר לחברך.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:24 הוסף ע״י שלמה פוזנר

  בזכות המייל הזה אני מפסיק להאמין.
  הבאת פה ממש טענות חזקות.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:22 הוסף ע״י עוזי שחף

  אני חייב לציין שכל מכתב כזה,ממלא אותי מחדש,ומוחק טונות של אכזבה...ועדי,האתר שלך הוא נכס,והתרומה שלך עצומה,הן לקהילת האתאיסטים,אבל בעיקר למי שמצליח לראות את האמת האובייקטיבית בזכות דברים שכתבת ! לחיי כמה שיותר כאלה...בשורה משמחת לתחילת שנה חדשה.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:20 הוסף ע״י ליאון אלקיס

  מובן הוא לא הכיר עולם אחר, עד שבא האינטרנט ופתח לו את העיניים, הרבנים עושים מאמץ עילאי כדי שאמצעי תקשורת זו לא תגיע לצאן מרעיתם, הם לא רוצים תלמידי ישיבה ספקנים וביקורתיים, זה ברור, וברור שהם יאבדו שליטה על הרחוב החרדי, האתר שלך עדי, של ירון ידען ועוד כמה מנחיל הצלחות בעכבות חשיפת האמת, ההיגיון והשכל הישר, כל הכבוד, המציל נפש טועה אחת, כאילו הציל עולם מלא...

  יש לגנוז את הדתות ולפתח את ההשכלה למען חיים טובים יותר.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:17 הוסף ע״י רוני כץ

  שטיפת מוח נעשית באותה צורה בכל הכתות. תפילה שחוזרת על עצמה מספר פעמים קבוע ביום, מניעת אוכל או עוני גבוה, טלטול הגוף, ומנטרות על חיים טובים יותר אחרי המוות. אין כל הבדל בין מוסלמים, הינדים, הארי קרישנה או יהודים. זה גם מגיע עם בוז לאחרים והאדרת המצב, הגברים שולטים בנשים הן בלבוש והן איך להתנהג, קמעות ופטישיזם. הפחדת המאמינים ובדרך כלל מעשר שהם צריכים לתת לאלו שמשגעים להם את השכל.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:15 הוסף ע״י יעקב יוסף ליפשיץ

  אצלי המהפך התרחש באופן עצמאי.

  לדעתי אין סיכוי סביר שאנשים יידעו להבדיל בין עובדות מדעיות ותיאוריות מדעיות רציניות, לבין מסורות ואקרובטיקה פרשנית מתפתלת לכל מה שזז.

  יש מעט אנשים הגיוניים, רובם נמצאים באקדמיה. אין שום דרך לאלף את המון העם בינה, מלבד דרך החינוך.

  צריך ללמד לימודי אבולוציה, ביקורת המקרא, ובעיקר חשיבה ביקורתית וספקנות בריאה. לכל ילדי ישראל והעולם. אנשים בוגרים הם כבר שרופים. אלא אם כן חיפוש האמת בוער בהם כמוני וכמו כל מי שעבר מהלך דומה. אך אנו מיעוט מבוטל חסר סיכוי; אם לא נפעל להטמעת הספקנות, הביקורת והמדע בחינוך.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:12 הוסף ע״י טל קיסר

  ב. היקר , בחרת להיות נאמן לשכל ולהגיון של עצמך . בחרת להסתכל על המציאות בעינים פקוחות ובתודעה מפוקחת . למדת להבדיל בין סיסמאות ושטיפת מוח לבין חקירה ביקורתית ועשית זאת למרות שחונכת ע"י מנגנון שכל מטרתו היא למנוע זאת ממך . ההתפכחות שלך הסירה ממך את הפחדים והחששות מגיהנום ועונשים משמיים שניסו לשתול במוחך מינקות רק על מנת למנוע ממך לפקוח את העיניים למציאות אך עדיין לקחת על עצמך את הסיכון של חרם , נידוי ובידוד חברתי או חיים במסווה שהם אמיתיים מציאותיים וקורים הלכה למעשה ולמרות כל זאת העזת והפגנת אומץ נדיר ומעורר הערצה. אני לא עברתי את הנסיון שלך . אני גדלתי בבית חילוני וליברלי וליבי נכמר למראה הילדים הרכים במגזר הדתי והחרדי שמוחם הצעיר ובעל הפוטנציאל האדיר נרמס ע"י מנגנון שטיפת המוח וההפחדה . אבל אתה ב. היקר אתה גיבור בעיני גיבור אמיתי. העדות שלך משמחת אותי וממלאת אותי בתקווה . גיבורים כמוך , יחידי סגולה הוציאו את האנושות מחשכת ימי הביניים אל הנאורות והקידמה.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:09 הוסף ע״י עדנה לרמן

  שמחה שגלות שיש במגזר החרדי החשוך גם אנשים חושבים, המעיזים להשתמש בחשיבה כדי לצאת לאור.
  ולך עדי, המשך בדרכך כי יש שכר לפעולתך.

  (הועתק מפייסבוק)

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 14:06 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  הייתי רוצה להגיב על תגובתך ליהודה בה טרחת לגמד גם אותי:

  א. אתה טוען 'שכל הסתירות לכאורה שהאפיקורסים ששים עליהם, כבר טופלו בידי חכמי ישראל לדורותיהם, באופן הכי מקצועי וענייני שיש'. מי קבע זאת? חוקרים אקדמיים אובייקטיביים או רבנים שכל פרנסתם תלויה בנכונות הפרשנויות של 'חכמי ישראל לדורותיהם'? במאמר אחר מאמר אני מציג את הפרשנויות, או יותר נכון, התירוצים באמצעותם הרבנים מנסים להעלים את הסתירות והמבוכות שנזרעו בספרי התנ"ך ובכל פעם אני מנסה להמחיש את האבסורד בתירוצים הללו ואת העובדה שהתרצנים סותרים האחד את השני והופכים את העיסה לעוד יותר דביקה וחסרת פשר. האם תוכל להצביע על מאמר בו טעיתי בהבנת הנקרא או השמטתי ולו פרשנות אחת שהייתה יכולה להציל את כבודם של 'חכמי ישראל לדורותיהם'?

  ב. אתה כותב 'צעיר כמוך וכמו מר אביר, ימצא סתירות במקצועות אחרים מסובכים ומורכבים כגון הנדסה וגנטיקה, שאין לו בהם ידע וניסיון, ויחליט שאין ממש במקצועות הללו, למרות שאנו יודעים שהדברים מטופלים בידי מומחים מנוסים שהתמחו והוסמכו לעסוק בתחום במשך שנים רבות.'

  תודה על שכינית אותי 'בחור צעיר' אף שלהערכתי אני 'צעיר' לפחות כמו אבא שלך וברקעי לימודים בישיבה אורתודוקסית והשכלה אקדמאית שהעניקה לי תואר בוגר במתמטיקה/סטטיסטיקה. יתר על כן, ה'בחור הצעיר הזה' הרחיב במשך עשרות שנים את ידיעותיו והבנתו בתחומים לתוכם אף בחור חרדי, מחשש רבניו, מעולם לא נכנס. מצחיק אותי שמתוך השחור החרדי בוקע קול שמנסה לגמד אנשים שמתבטאים בתחומים בהם הם אינם 'מומחים מנוסים שהתמחו והוסמכו לעסוק בתחום במשך שנים רבות' ולו רק משום שכולכם, עד האחרון שבכם, פוסלים כל חלקה טובה במדע ובמחקר אף שמעולם לא הוכתמתם באף טיפה של ידע אמתי כלשהו, כפי שהטבת להדגים בהתכתבות שניהלת איתי לפני שנתיים וחצי לערך:

  http://www.1vsdat.org/index.php/2011-12-12-19-31-08/2011-12-12-19-53-31/item/712-%D7%94%D7%AA%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%92%D7%9C%D7%A9%D7%94-%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%A2%D7%9C-%D7%90%D7%9E%D7%AA-%D7%90%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%98%D7%99%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%99%D7%92%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%99%D7%91

  ג. מצחיק אותי גם שלאחר שגמרת לנטוף את הצוף עמוס הסיסמאות הבא:

  'כאדם אינטלגנטי שרואה יצירה עתיקה מופלאה בת אלפי שנים, והכוונה לספר הספרים המכונה אצלינו התורה הקדושה, אתה צריך לשאול את עצמך, האם יוצר או יוצרי הספר ירו לעצמם ברגליים כשסתרו את עצמם בכל מיני נושאים, האם לא תדע, שכל הסתירות לכאורה שהאפיקורסים ששים עליהם, כבר טופלו בידי חכמי ישראל לדורותיהם, באופן הכי מקצועי וענייני שיש, והאם היה נראה לך הגיוני ורציני'

  מיהרת לאחז עיניים ולומר:

  'זה נכון מאד שיש להעריך אנשים שלא מדקלמים סיסמאות משני צידי המתרס כמובן, אלא בודקים בצורה רצינית ועניינית, ולא מסמנים קודם את המטרה ורק אחר כך מתחילים לבנות תילי תילים של השערות והזיות כדי להגיע למטרתם, וזה די מעציב שלעתים בחלקלקות לשון ובמתק שפתיים ובעברית משובחת, פתיים שאינם בוגרים שכלית דיים, נופלים בפח וקונים את הסחורה, ועוד משוכנעים שמצאו את הנאורות והאמת.'

  איזו מטרה, לדעתך, אתה לא סימנת מראש? מה בדיוק בדקת אתה בצורה רצינית ועניינית? איזה חוקר רציני לא תורני אתה יכול להביא לביסוס טענותייך? על אילו השערות והזיות אתה ויתרת בדרכך להשיג את מטרותיך? אני בהחלט מסכים 'שלעתים בחלקלקות לשון ובמתק שפתיים ובעברית משובחת, פתיים שאינם בוגרים שכלית דיים, נופלים בפח וקונים את הסחורה, ועוד משוכנעים שמצאו את הנאורות והאמת' וגם אני הייתי רוצה להצילם מזרועות הבורות והבערות אבל מדוע אתה פונה ליהודה שכבר ניצל במקום למאות אלפי הפתאים שעדיין שקועים בביצת האמונה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 08:22 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  בס"ד

  להלן תגובתי ליהודה ב.:

  א. לגבי זהותך, כמו בכל דבר, אם לא ראיתי ולא השתכנעתי אני מסייג את דבריי בבחינת 'כבדהו וחשדהו'.
  נחמד שאתה קורא באתר שיש סתירות בתנ"ך, אבל כאדם אינטלגנטי שרואה יצירה עתיקה מופלאה בת אלפי שנים, והכוונה לספר הספרים המכונה אצלינו התורה הקדושה, אתה צריך לשאול את עצמך, האם יוצר או יוצרי הספר ירו לעצמם ברגליים כשסתרו את עצמם בכל מיני נושאים, האם לא תדע, שכל הסתירות לכאורה שהאפיקורסים ששים עליהם, כבר טופלו בידי חכמי ישראל לדורותיהם, באופן הכי מקצועי וענייני שיש, והאם היה נראה לך הגיוני ורציני למשל שבחור צעיר כמוך וכמו מר אביר, ימצא סתירות במקצועות אחרים מסובכים ומורכבים כגון הנדסה וגנטיקה, שאין לו בהם ידע וניסיון, ויחליט שאין ממש במקצועות הללו, למרות שאנו יודעים שהדברים מטופלים בידי מומחים מנוסים שהתמחו והוסמכו לעסוק בתחום במשך שנים רבות. מספר סיסמאות כנגד תעמולה רבנית, לא מספיק כדי להסתיר את האבסורד שתיארתי לך כאן.
  ב. תהייתי בעניין הוואצאפ, נראה שלא ירדת לסוף דעתי בעניין, האם כשאתה בא לחקור אודות אורח חיים מסויים האם נכון או לא נכון, ומבין דבריך נשמע שאתה בודק בצורה אובייקטיבית ורצינית, תמהתי ושאלתי, האם נראה לך רציני ללכת לבדוק את האורח חיים הזה, אצל אלו שאינם מקבלים ואינם נוהגים לפיו? מה ענית לי?
  ג. בקשר לסעיף ג', לא היה לי כאן עניין לשכנע אותך לגבי מה יקרה אתך באופן אישי בהמשך חייך, הבעתי סוג של תקווה שאתה תישאר יציב ומאוזן בכל מהפך ומהלך נוסף שייתכן ותעשה בהמשך הדרך, והרי ידוע על שיעור גבוה של מתאבדים מבין אלה שיצאו בשאלה רח"ל, חלקם הכרתי באופן אישי, ואם נשוחח בארבע עיניים אוכל לספר לך עליהם.
  ד. גם אם נאמר משהו נכון בציניות זה ממשיך להיות נכון, וזה נכון מאד שיש להעריך אנשים שלא מדקלמים סיסמאות משני צידי המתרס כמובן, אלא בודקים בצורה רצינית ועניינית, ולא מסמנים קודם את המטרה ורק אחר כך מתחילים לבנות תילי תילים של השערות והזיות כדי להגיע למטרתם, וזה די מעציב שלעתים בחלקלקות לשון ובמתק שפתיים ובעברית משובחת, פתיים שאינם בוגרים שכלית דים, נופלים בפח וקונים את הסחורה, ועוד משוכנעים שמצאו את הנאורות והאמת.
  ה. הערכתי את הרגישות שלך, ונראה שאכן קיבלת את המחמאה שנתתי לך, ואיחוליי הנוספים הם: שתמצא מקום מגורים מתאים ונוח, ושתימצא בחברה נעימה שתתאים לצרכיך ושלא תפגע בך חלילה, ושתלך עם חוש הביקורת שלך הלאה, אותו תפעיל נגד אנשים גם אם הם מספרים לך שהם באו להוציא אותך מהחושך, עד שתגיע לחקר האמת, עד כמה שניתן, ושלא תיפול בפח שאנשים רמאים שקרנים ליצנים ונוכלים, ינסו או מנסים אולי לטמון לך, ושלא תסתנוור מטפיחות השכם אם ישנן כאלה, של אנשים שלא מזיזים אצבע למען זולתם, וכוונתם היא זדונית ומרושעת.

  היה שלום

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 02:51 הוסף ע״י יהודה ב.

  עדי בקשר למה שרשמת
  --
  אגב:
  תגובתו של שלמה רייכמן מהווה דוגמה מופלאה לאחד מן הדברים המזיקים ביותר בגישה הדתית לחיים.
  אילו היו המדענים לדורותיהם שועים לעצתו ונבהלים מן המחשבה שדווקא הם פיצחו את מה שמיליוני המאמינים בדת או במוסכמות אחרות לא הבינו, היינו עדיין חיים בתקופת האבן וכל הדיון הזה לא יכול היה להתקיים.
  למזלנו, המצב היום טוב בהרבה מן המצב בו נתקל גליליאו כאשר מרדנותו במוסכמות הביאה לאיומים על חייו.

  מעניין שאותה גישה שזורה במהלכי המחב"תים בכל הדתות ובכל הדורות.
  אני ממליץ לך להקשיב לדברי הרב קירשנבאום שגישתו דומה לזו של רייכמן.

  חייבים לומר שספקנות ומרידה במסוכמות הביאו אותנו עד הלום..לקדמה המדעית טכנולגית של ימינו..ועוד חזון למועד שנראה גם אנשים מעופפים באוויר שולחים הודעות אחד לשני בכוח המחשבה ומאריכים ימים מעל ומעבר להשגתינו..סדר גודל של מאות שנים גם לא מופרח..אלפי חוקרים שוקדים על פתרון לחידוש ותיקון התאים בגוף האדם..אני מניח שפריצת הדרך קרובה מתמיד..עיין בקישורים הבאים..
  אני משער שכבר שמעת על הרעיון של הסינגולריות..
  http://www.themarker.com/markerweek/techno/1.1669568

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%99%D7%A0%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%A8%D7%99%D7%95%D7%AA_%D7%98%D7%9B%D7%A0%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%AA

  http://www.singulariut.com/2009/10/3

 • קישור לתגובה חמישי, 31 דצמבר 2015 02:24 הוסף ע״י יהודה

  ערב טוב...
  סלח לי על הבלבול אני פשוט רגיל לראות את שניהם מגיבים ברוב המאמרים..כמובן שגם אותך ראיתי בהרבה דיונים..
  בקשר לשלמה הבעיה שמבחינתו הוא מגן על האמת ואני זה שמגן על השקר.."עולם הפוך ראיתי"
  ועכשיו אגש לענות למר שלמה הנכבד..בתקווה שאתה עדיין עוקב פה..
  רשמת--

  א. בהנחה שהרקע שלך שאתה מתאר הוא מדוייק, עליך לשאול את עצמך, איך ומה גרם לזה שדווקא אתה בשונה מהוריך מוריך וחבריך החרדים, בדיוק אתה ניחונת ביכולת של הבנה במדע ולוגיקה באופן מופלא, כזה שיגרום לך לבעוט באורח החיים שחונכת עליו, ולחדול מלשמור מצוות וכו'. --
  ראשית מה גורם לך לחשוב שזייפתי את הרקע שלי? אם תרצה הוכחות אני ישמח לספק לך אותם באופן אישי..
  אני התעלם מהזלזול והתנשאות.. שנושבים בין השורות ויגיב לגופו של עניין..
  למזלי אני לא צריך להיות מבין גדול במדע ולוגיקה.. כל מה שנדרש זה לקרוא את המאמרים פה לראות את המגיבים משני צידי המתרס..לשמוע הרצאות של מדענים מכובדים ורצינים..ואח"כ נשאר לי האפשרות להחליט אם זה נשמע הגיוני ואמיתי או שלא..במקרה הזה ברור לך מה החלטתי..בשביל לראות שיש סתירות חמורות בתנ"ך (כפי שעדי מפרט בהרחבה במדור מבוכות תנכיות..)לא צריך להיות גאון הדור..כל מה שצריך זה קצת הגיון וראש נקי מהשפעת התעמולה הרבנית דתית..

  רשמת..
  ב. כאשר כל ילד יודע שהוואצאפ היא אפליקציה שנאסרה על ידי כל הרבנים והמנהיגים החרדים שלא לצורך פרנסה, הדבר מתמיה ביותר, הכיצד אדם נבון כמוך, הולך לדון ולהתייעץ בנושאי ליבה חרדית, דווקא עם אלו המשתמשים באפליקציה הנ"ל בניגוד לעמדת הרבנים?

  אם אתה תוהה בעניין הווצאפ כנראה שאנחנו חלוקים על ההגדרה של אדם נבון..לדעתך אדם נבון מוגדר כאחד שעושה כל מה שהרבנים מכתיבים לו..אני מגדיר אדם נבון כאחד שינסה להבין מה עומד מאחורי האיסורים האלה ומה האינטרס שיש לרבנים באיסורים האלה..(משום מה כל האיסורים נגד האינטרט והווצאפ ובכלל מכשיר לא כשר מזכירים לי קצת את שיטות הצנזורה והמעקב של האירנים- הסינים והרוסים בזמן הקומניזם..) כמו שעדי רשם בעשרת הכללים להקמת דת =הפחד את המאמינים..כלומר תמנע מהם להחשף לדעות סותרות..שחלילה לא יגלו את האשליה מאחורי הדת..

  נתקדם לסעיף ג" ציטוט-

  ג. אני מקווה שתחושת העליצות שמלווה אותך, בתור מי שחולל מהפך בעצמו והשתחרר מכבלי הדת, תמשיך ללוות אותך בהמשך דרכך, וששום ייסורי מצפון לא יסיטו אותך ממסלול החיים התקין, כפי שלצערי אירע לרבים שהיה נדמה להם לרגע שגילו את האור ואת החופש, וכשהתבררה להם טעותם, הם לא תמיד הצליחו להתאזן, וזה נגמר לא טוב. וביודעי ובמכירי קא אמינא.

  אני מודה לך על הדאגה..התופעה שאתה מתאר על היציאה והחזרה בתשובה לא נראה לי קרתה לרבים..ואם כן אשמח אם תגבה את טענתך במחקרים מעודכנים..אני הייתי מהמר שהרוב לא יעיזו אפילו לחשוב על חזרה לנקודת השפל שיצאו ממנה במאמץ לא קטן ולעיתים במחיר משפחתי/חברתי לא פשוט..ובקשר לאלה שכן חזרו הרי שיש לכך כמה הסברים אפשריים..א" הם לא באמת יצאו בשאלה מתוך הבנה שכלית שהם חיו בטעות.. יש הרבה שנגררו החוצה מכל מיני סיבות..עם זה בעיות במשפחה או חינוך לוחץ מידי או סתם מרדנים מטבעם..יתכן גם השפעה חברתית..לגבי כל אלה הגיוני שיום אחד יפגשו איזה רב או איזה הרצאה שתגרום להם מצפון וחרטה..לעיתים במקרה של נידוי משפחתי דבר די שכיח בקהילות מסוימות..גם חוזרים בגלל הקושי להתרחק מהמשפחה..לרוב יחזרו רק בצורה חיצונית לבוש וקיום טקסים אך בסתר ימשיכו להיות חופשיים..וזה לא השערה כי שמעתי גם סיפורים כאלה..לסיכום לא כל מי שיצא עשה זאת מבחירה מושכלת והגיונית..ומנגד לא כל החוזרים חזרו בגלל שהכירו בטעות..כלומר אלא שיצאו מסיבה לא שכלית הרי שזה לא ממש מסובך לשכנע ולהפחיד אותם בסיסמאות של שכר ועונש בעולם הבא..ואלא שיצאו מסיבה שכלית יתכן שחזרו רק למראית עין מחמת הנידוי המשפחתי...כמו שהיה בתקופת האנוסים בספרד רק ההיפך..

  ולציטוט הבא..


  ד. באופן אישי, אני מעריך את האנשים שנמנעים מלדקלם סיסמאות ותיוגים, אלא מעמיקים בכל נושא המעסיק אותם, ומפעילים את חוש הביקורת באופן תדיר, ומגיעים למסקנות חדשות ומעניינות, והכל במטרה להגיע לחקר האמת, עד כמה שניתן.

  קשה להשתחרר מהתחושה שהסעיף הזה נאמר בציניות.. אני בניגוד אליך לא מעריך את אנשים/רבנים כמוך אשר בטוחים שהאמת נר לרגלם ומונחת בכיסם..בזמן שכל הגילויים של המדע כולל הסתירות בתוך התנ"ך מאמרי חז"ל הזויים ומופרכים..חוסר התאמה הסטורית /ארכיאולוגית לרוב סיפורי התנ"ך ובפרט הסיפור על הר סיני ויציאת מצרים..לפרטים בהרחבה כנס לקישור
  http://www.1vsdat.org/index.php/2010-08-24-09-51-15/2013-07-23-13-36-16/item/900-%D7%A1%D7%99%D7%91%D7%95%D7%91-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A3-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A1-%D7%94%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%A1%D7%99%D7%A8%D7%94


  ה. לסיום, יש להעריך את מידת הכרת הטוב שלך, להוריך שכה עמלו לחנך אותך לתורה ולמצוות, והאמא שבוודאי הזילה דמעות בהדלקת נרות שבת, שתזכה לגדל בנים ובני בנים אוהבי השם יראי אלוקים אנשי אמת זרע קודש בהשם דבקים וכו'. ואתה בגלל הרצון למנוע מהם צער כה כבד, דואג להסתיר כלפי חוץ את השינוי שחל בך מבפנים.

  זה כבר נשמע פחות בנימה צינית אבל עדיין לא ברור כמה זה נאמר ברצינות..
  כל זמן שאני חי בצל קורתם מן הראוי מבחינה מוסרית שאכבד את דרכם..בכל מקרה זה מצב זמני עד שאמצא לי מקום אחר למגורים..ואז אני ישקול אם לשתף אותם בשינוי..
  בברכת ברוך מתיר אסורים- ברוך פוקח עוורים..
  שאר הקוראים הנכבדים מוזמנים להביע דעתכם בנידון מה הייתם עושים במקרה כזה?
  גם אני אסיים בברכה..
  ברוך.. מתיר אסורים- ברוך.. פוקח עוורים..ברוך..הנותן לשכווי בינה להבחין בין יום ללילה ..שיתן לך גם קצת בינה להבחין בין אמת לשקר בין הדת למדע..
  (מכיוון שלדעתך הוא קיים ו"כל יכול" ברכתי אותך לפי האמונות שלך..)

 • קישור לתגובה רביעי, 30 דצמבר 2015 23:53 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אגב:
  תגובתו של שלמה רייכמן מהווה דוגמה מופלאה לאחד מן הדברים המזיקים ביותר בגישה הדתית לחיים.
  אילו היו המדענים לדורותיהם שועים לעצתו ונבהלים מן המחשבה שדווקא הם פיצחו את מה שמיליוני המאמינים בדת או במוסכמות אחרות לא הבינו, היינו עדיין חיים בתקופת האבן וכל הדיון הזה לא יכול היה להתקיים.
  למזלנו, המצב היום טוב בהרבה מן המצב בו נתקל גליליאו כאשר מרדנותו במוסכמות הביאה לאיומים על חייו.

  מעניין שאותה גישה שזורה במהלכי המחב"תים בכל הדתות ובכל הדורות.
  אני ממליץ לך להקשיב לדברי הרב קירשנבאום שגישתו דומה לזו של רייכמן.
  בקישור הבא תשמע אותו מסביר לשפוטיו שעדיף לחיות כמו חתול ולא לחשוב כלל מאשר להסכים להיחשף למידע שעלול לסתור את האמונות הטפלות:
  https://www.youtube.com/watch?v=p48Moif7ep8&feature=BFa&list=UUq36DWSiilT-o1ZgqlN8Zvw&lf=plcp

 • קישור לתגובה רביעי, 30 דצמבר 2015 23:39 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  ב:
  שתי הערות:
  1. שמי מיכאל רוטשילד ולא עדו
  2. זו אינה חוכמה להתווכח עם שלמה רייכמן: אפילו אם תהיה מתווכח גרוע יש לך יתרון עצום בכך שאתה בחרת להגן על האמת בשעה שהוא מנסה בכל כוחותיו להגן על שקרים :)

 • קישור לתגובה רביעי, 30 דצמבר 2015 19:12 הוסף ע״י יהודה ב.

  נמחקה לי בטעות שורה בסוף התגובה הראשונה ..להלן התיקון שיהיה לך בהצלחה מול טירון כמוני שרק לפני חודשיים יצא מהקונכיה החרדית..והספקתי כבר להתווכח עם כמה חברים שחלקם הודו לדברי וחלקם המשיכו להיאחז בחבל האמונה העיוורת בכל כוחם.. אז יהיה מעניין לעשות זאת לשם שינוי באתר מכובד כמו זה..

 • קישור לתגובה רביעי, 30 דצמבר 2015 17:58 הוסף ע״י יהודה ב.

  מתנצל על השגיאות כתיב זה משהו שלא קורה אצלי כמעט..התגובה נכתבה מהנייד שלי..וכידוע המקלדת לא הכי נוחה..

 • קישור לתגובה רביעי, 30 דצמבר 2015 17:52 הוסף ע״י יהודה ב.

  ערב טוב..תודה לכל המגיבים למען הסדר הטוב אני יגיב מהראשון לאחרון..
  תודה לך אדון א. על המחמאה .מהתגובות שלך ברחבי האתר ניכר שהנך אדם חכם ויודע לענות כסיל כאיוולתו..רשמת -ציטוט..

  אני חושב שזה לא "החרדי הממוצע" שהופך לזומבי, אלא שזו סכנה שמרחפת מעל כולנו, אנשים באשר הם. כלומר במקום לחלק את החברה לדתיים-חילוניים או ימנים-שמאלנים או מזרחים-ספרדים או לא יודע מה, אפשר לחלק את כולם לאנשים חושבים ולאנשים שנותנים לאחרים לחשוב בשבילם.

  אישית לא הייתי נלחם על הראשים הקשים (למרות שלדעתי זו בדיוק המלחמה של עדי אביר עושה). אולי התחלה פחות מתסכלת תהיה לעזור למי שכבר מתחילים לשאול שאלות "אסורות". אם בכלל יש כאלה.

  אכן הצדק עמך.. אבל תסכים איתי שהדת היהודית מתבלטת מכל השאר בעומס החוקים והאיסורים..כמו כן בהתמסרות האובססיבית ללימוד ושינון התלמוד המשנה ההלכה וכל המסתעף מכך..(והסיבות לכך ידועות לכל חוקר מתחיל..קשור לחולשה פוליטית וממסדית.את הידע בנושא שאבתי ממאמריו הנפלאים של דר פינקלשטיין באתר הידען..)מה שאני בא להדגיש שיותר קשה להשתחרר מהדת היהודית והחרדית משאר הדתות..בשאר הדתות למשל הנצרות מספיק שתבוא לכנסיה כל יום ראשון תתוודה על חטאיך בפני הכומר.. ותאמין במשיח הנוצרי ישו..ועוד כמה טקסי זיכרון ליום הצליבה וכו' ובזה לבד אתה כבר נחשב לנוצרי טוב והגון..כמו כן באיסלאם כמה שידוע לי אין יותר מידי חוקים ואיסורים.תתפלל חמש תפילות קצרות ביום תלך למסגד ביום שישי..אל תשתה אלכוהול וכו' כמובן יש עוד מלא דתות אך הסתפקתי בנפוצים והידועים שבהם..בשום דת לא דורשים ממך לשבת מבוקר עד ערב בישיבה או בכולל ולשנן טקסטים דתיים לעייפה..עד שיצא לך עשן מהאזניים וכל המרבה לשנן טקסטים אלו הרי זה משובח..כאשר השאיפה של רבני הישיבה וחלק נכבד מהתלמידים זה לזכות בהמשך להתעטף באצטלה רבנית וכל הטובות הנאה שנילוות לתואר "רב" אמנם גם בזה יש דרגות אבל אפילו רב של בית כנסת יכול להסיר כל דאגה חומרית מליבו והדברים ברורים לכל אשר עיניו בראשו..ולאור האמור לעיל..נדמה שהבנתי למה בעל האתר התמקד בעיקר בדת היהודית.. זאת מכיוון שאת המיתוסים שלהם צריך קצת יותר להתעמק בשביל להפריך אותם..בפרט שהרבנים והמחבתים מגייסים למערכה את כל כוחם וכישרונם המטרה מקדשת את האמצעים..אפילו אם זה כולל סילופים עיוותים שקרים ושאר ירקות כיד הדמיון הטובה עליהם.. אמרת שלא היית משקיע בעקשנים ..לעניות דעתי את הספקנים שהצליחו להציץ מעבר למסכי העשן של הרבנים.. הייתי שולח אותם לקרוא פה באתר ובאתר דעת אמת..וזאת בתנאי שהם אכן הצליחו להשתחרר מכבלי (החוסר)ההגיון של הדת..הסיבה לדעתי שכדאי להתמקד בעקשנים..אמנם תצטרך להזיע קצת בדרך לשכנוע.. אבל ברגע שהצלחת תהיה בטוח שהם לא יקפלו את הזנב וירגישו חוסר ביטחון ברגע שיתקלו באיזה רב מוכשר וכריזמטי כגון שלמה רייכמן שגם טרח להגיב פה..ועוג כמה כאלה שמגיבים/מתווכחים פה בכל הזדמנות שאין הם עסוקים בלשנן טקסטים תלמודיים..(ונראה שיש להם הרבה הזדמניות כאלה..)כנראה שגלישה באינטרנט והצפת האתר בתגובות לא נחשב אצלם ביטול תורה..בכל מקרה למביט מהצד(אם ההגיון שלו עדיין פועל עצמאית) אין שום בעיה לראות מה הרמה של התגובות ואיך עדי ועדו מקהים את שיניהם הלוך וחזור בכל תחום אפשרי..והם מצידם כמובן ימשיכו להתעלם מההגיון והשכל הישר ולסגוד לתנ"ך וכל הדמויות שמככבות בטלנבולה הכי הזויה ומשעשעת שנוצרה אי פעם..וכמובן להעריץ בשיטה עיוורת את כל הרבנים שקמו לעם ישראל ממשה רבינו ועד לרבנים של ימינו..

  תודה לך עדו על דברי השבח..ועל הקישורים כמובן שאני הולך לעבור על כולם בצורה יסודית..כפי שעשיתי עד עכשיו באתר הזה..את דעת אמת כבר יצא לי לקרוא חלק נכבד ממנו..אך עדיין לא השלמתי לעבור על הכל..שאני חוקר משהו ובפרט דבר שמשפיע על כל חיי אין מקום להיות חובבן או עצלן..ולכן אני מתכוון לחקור ולקרוא מצד לצד את האתר הזה וגם את דעת אמת וכן הלאה..ואולי בהמשך עוד כמה חודשים שאסיים את מסע החקירה והלמידה אם יהיה לי זמן אשמח להצטרף אליך ולעדי בחלק מהויכוחים פה..למרות שאתם מסתדרים מצוין בלעדי.. אני מניח שזה בעיקר יתרום לי לחידוד וזכירת הידע שקראתי..וקראתי לא מעט..בקשר לתגובה של שלמה עקב אילוצי הזמ שאינו עומד לרשותי כרגע.. תגובה מורחבת תגיע בשעות הקרובות.שלא תשתעשע לך במחשהה לרגע שאני מתכוון להתחמק מתשובה כי אין לי מה לענות לך..אתה תהיה הויכוח הפומבי הראשון שלי מעולם ..שיהיה לך בהצלחה..

 • קישור לתגובה רביעי, 30 דצמבר 2015 16:32 הוסף ע״י צבי דגן

  י אמר שיש חובה לשכנע אותו?
  תן לו, שימשיך להתבשל במיץ של עצמו, שיאכל את הדייסה שהוריו בישלו לו.

  מי שלא מבין בעצמו, או מי שמתעלם מהאבסורד שיש באמונה באלוהים ובטקסי הדת, מי שאולי פוחד לשאול את השאלות הנכונות - לעולם לא ישתכנע.
  תנאי בסיסי הוא לרצות להבין, לפקפק, לשאול שאלות.

  מי שלא רוצה לגלות את האמת, או מי שלא יודע את הדברים הבסיסיים, יש לו צורך פסיכולוגי חזק לתת להם הסבר מיסטי, בדיוק כפי שעשו הקדמונים.

 • קישור לתגובה שלישי, 29 דצמבר 2015 23:26 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  שלום ב.

  א. בהנחה שהרקע שלך שאתה מתאר הוא מדוייק, עליך לשאול את עצמך, איך ומה גרם לזה שדווקא אתה בשונה מהוריך מוריך וחבריך החרדים, בדיוק אתה ניחונת ביכולת של הבנה במדע ולוגיקה באופן מופלא, כזה שיגרום לך לבעוט באורח החיים שחונכת עליו, ולחדול מלשמור מצוות וכו'.

  ב. כאשר כל ילד יודע שהוואצאפ היא אפליקציה שנאסרה על ידי כל הרבנים והמנהיגים החרדים שלא לצורך פרנסה, הדבר מתמיה ביותר, הכיצד אדם נבון כמוך, הולך לדון ולהתייעץ בנושאי ליבה חרדית, דווקא עם אלו המשתמשים באפליקציה הנ"ל בניגוד לעמדת הרבנים?

  ג. אני מקווה שתחושת העליצות שמלווה אותך, בתור מי שחולל מהפך בעצמו והשתחרר מכבלי הדת, תמשיך ללוות אותך בהמשך דרכך, וששום ייסורי מצפון לא יסיטו אותך ממסלול החיים התקין, כפי שלצערי אירע לרבים שהיה נדמה להם לרגע שגילו את האור ואת החופש, וכשהתבררה להם טעותם, הם לא תמיד הצליחו להתאזן, וזה נגמר לא טוב. וביודעי ובמכירי קא אמינא.

  ד. באופן אישי, אני מעריך את האנשים שנמנעים מלדקלם סיסמאות ותיוגים, אלא מעמיקים בכל נושא המעסיק אותם, ומפעילים את חוש הביקורת באופן תדיר, ומגיעים למסקנות חדשות ומעניינות, והכל במטרה להגיע לחקר האמת, עד כמה שניתן.

  ה. לסיום, יש להעריך את מידת הכרת הטוב שלך, להוריך שכה עמלו לחנך אותך לתורה ולמצוות, והאמא שבוודאי הזילה דמעות בהדלקת נרות שבת, שתזכה לגדל בנים ובני בנים אוהבי השם יראי אלוקים אנשי אמת זרע קודש בהשם דבקים וכו'. ואתה בגלל הרצון למנוע מהם צער כה כבד, דואג להסתיר כלפי חוץ את השינוי שחל בך מבפנים.

  בברכת
  ושבו בנים לגבולם

 • קישור לתגובה שלישי, 29 דצמבר 2015 22:21 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  ב:
  אהבתי את דבריך והם באמת מעידים על תעצומות נפש שלא רבים נחנו בהן, למרבה הצער.
  לא אוכל לתת לך מתכון לפקיחת עיני כל האנשים .
  יש כאלה שלעולם לא ישתכנעו.
  על הסיבה לאי יכולתם של רבים להשתכנע כתבתי, בין השאר, במאמר בשם "הדת תורמת להישרדות של עצמה בלבד" אליו תוכל להגיע באמצעות הקישור הבא:
  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=660:%D7%94%D7%93%D7%AA-%D7%AA%D7%95%D7%A8%D7%9E%D7%AA-%D7%9C%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%93%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%94-%D7%91%D7%9C%D7%91%D7%93&Itemid=189

  עם זאת, יתכן שתוכל למצוא עוד תחמושת במקומות הבאים (כמובן שיש להתאים את התחמושת למטרה – אין מפתח אחיד לליבם ולמוחם של כל הזומבים):
  1. כאן באתר – הבלוג "מעגלתו של חילוני" (פרי מוחי הקודח) שהמאמר הנ"ל הוא חלק ממנו, ושמטרתו העיקרית היא להציע תשובות אתיאיסטיות הומניסטיות לשאלות שבגינן פונים אנשים לדת. כתובת הבלוג היא:
  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=user&id=156&task=user&Itemid=189
  2. אתר "דעת אמת" שהוקם על ידי ירון ידען – רב, ראש כולל ופוסק הלכה בעברו, שקהל היעד העיקרי שלו הוא הקהילה החרדית ותכליתו לחשוף את השקרים שעומדים בבסיס היהדות.
  כתובת האתר היא http://www.daatemet.org.il/?LANG=he
  3. אתר עמותת "חופש" שכתובתו http://www.hofesh.org.il/orgs/ale.html (לא צריך להיות חבר בעמותה כדי לקרוא את הפרסומים באתר)

 • קישור לתגובה שלישי, 29 דצמבר 2015 15:17 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  שלום ב,
  אני רק גולש באתר. חילוני כל חיי. מה שכתבת נגע בי ואתה עושה רושם של טיפוס בלתי רגיל. אני רוצה להתייחס לדבר אחד שאמרת:

  "נשאלת השאלה באיזה שלב החרדי הממוצע הופך להיות זומבי וחדל להשתמש במוחו? ולחזור כמו תוכי על סיסמאות ופסוקים שפיטמו אותו? ואיך קורה שגם אני גדלתי בתוך הביצה הנ"ל והצלחתי להשתחרר מכבלי החשיבה של הדת?"

  אני חושב שזה לא "החרדי הממוצע" שהופך לזומבי, אלא שזו סכנה שמרחפת מעל כולנו, אנשים באשר הם. כלומר במקום לחלק את החברה לדתיים-חילוניים או ימנים-שמאלנים או מזרחים-ספרדים או לא יודע מה, אפשר לחלק את כולם לאנשים חושבים ולאנשים שנותנים לאחרים לחשוב בשבילם.

  אישית לא הייתי נלחם על הראשים הקשים (למרות שלדעתי זו בדיוק המלחמה של עדי אביר עושה). אולי התחלה פחות מתסכלת תהיה לעזור למי שכבר מתחילים לשאול שאלות "אסורות". אם בכלל יש כאלה.

  ישר כח,
  א

התגובות האחרונות