Skip to content

1VSDAT

Open menu
רביעי, 29 פברואר 2012 12:19

ההתכתבות עם מ.ב

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מ.ב, בחור שהיה עימי בקשר העבר, החליט להעלות לדיון את שאלת ביטולו של חוק טל. חליפת המכתבים שהתפתחה בעקבות כך ממחישה את דו-שיח החרשים בין אלו שמאמצים את הגישה הרציונאלית לאלו שנדבקים למיתוסים האבסורדיים שהרבנים מצליחים לדחוס למוחם.
 
 
מכתבו של מ.ב מתאריך 23.2.2012 שעה 10:26
 
היי עדי,
 
כיוון שיש לי מבחן היום רק בצהריים רציתי לקבל דעתך בנושא מסוים (בשביל הגילוי הנאות, דעתך תהיה מייצגת בשבילי של מה חושב הישראלי הממוצע, קרי תל אביבי וחילוני, למרות שיש לי אחים של אבא שלי שחיים כחילוניים ושכנים שלך ברמת אביב, נראה לי הם קצת כועסים על הדרך שלי והתגובה שלהם אם אשאל אותם תהיה קיצונית בכדי להכעיס) – חוק טל .
 
האם אתה סובר לשיטת השוטפת בייניש שכן בג"צ היה צריך להתערב או לשיטת השופט גרוניס שאין מקום לבג"צ להתערב כיוון שזה חוק שחוקק בצורה חוקית ונתן בעקבות כללי הדמוקרטיה כוח למיעוט?
 
האם לדעתך זה צודק שהוא בוטל, האם לדעתך לצבא יש תקציבים להקצות לכל המאסות של הבני ישיבה שיתגייסו לצה"ל (בהנחה שהחוק במתכונתו או אחרת לא יוארך)?
 
ובאופן כללי, האם לדעתך הפוליטיקאים מנסים לגרוף הון פוליטי בכך שהם מכלילים את החוק ומתייחסים אליו רק בהקשר של הציבור החרדי ומתעלמים מהציבור הערבי?
 
בברכה,
 
מ.ב
 
 
תשובתי למ.ב מתאריך 23.2.2012 שעה 15:44
 
מ.,
 
להערכתי אתה מערב בין העיקרון המוסרי לשאלות פרקטיות. החרדים חיים במדינה הזאת ולכן הם חייבים להשתתף בכל המאמצים הלאומיים כמו כל אחד אחר שחי כאן ונהנה מדבשה של המדינה. זה עקרון מקודש ושום סירוס של פסוק תנ"כי או פלפול רבני אינם יכולים לשנותו. לאף אחד אין זכות לתקנן לעצמו הלכות שמטיבות רק איתו וכולם צריכים להישמע לתכתיבי הרוב הדמוקרטי בכל מקרה שאין חובת 'יהרג ובל יעבור' (חובה זאת חלה רק בשלושה מקרים ואני סמוך ובטוח שאף אחד לא יכפה עליכם לרצוח, לעבוד עבודה זרה או לגלות עריות).
 
אני שמח שאתה הולך לשיטתו של השופט גרוניס וחושב שחוק דמוקרטי, בין אם הוא מטיב עם המיעוט ובין אם לאו, חל על כולם. אני מקווה שתמשיך לחשוב כך גם כאשר הרוב ימאס בסחטנות החרדית ויתאחד בכדי לשלול מהחרדים את כל ההטבות שהם הצליחו לסחוט לעצמם. אני דן בנושא במאמרי האחרון ושם אני ממליץ להשיב את האסטרונאוטים החרדיים לקרקע המציאות ולפרק את מערך הישיבות המפואר שהם הקימו לעצמם על חשבוננו. הישיבות הללו יונקות תקציבי ענק בעזרתם הן שוטפות את מוחות השפוטים ומלמדות אותם לשנוא את המדינה ולייחל לכיליונה. אין לי ספק שלא יארך הזמן עד שרוב הציבור יאמץ את הגישה שאני מבטא במאמרי ולכן על החרדים להתחיל להסתגל לסיומם של הימים הטובים. במוקדם או במאוחר הדמוקרטיה המתגוננת תשמוט את השטיח מתחת לרגליהם של כל שונאי ישראל שמתעצמים מתקציביה ותתחיל להתנהג כמו כל שאר המדינות הנורמאליות והמתוקנות. אומר בשנית את מה שאני שב ואומר בכל הזדמנות: הרבנים החרדיים, והעסקנים שפועלים בשליחותם, לא יוכלו להושיע כאשר הרוב השפוי יתעשת ויחליט להוריד את הממסד החרדי מגדולתו ולהפוך את חסרי ההשכלה שנשמעים לו לאזרחים מן המניין שצריכים לשאת בעצמם בעול פרנסתם. על השפוטים שהפקידו את הגיונם בידי הרבנים להתמרד, לרכוש לעצמם השכלה מועילה ולהפסיק להאמין שהכל בידי שמיים. ביום הדין, אני מבטיח להם, לשמיים יהיו תוכניות לגמרי אחרות.
 
באשר לחוק טל: הוא לא בוטל הוא פשוט לא הוארך. במקומו יבוא חוק אחר שיושפע הן מהלחצים של החרדים והן משאט הנפש של הציבור שצריך לממן את כל יומרותיהם ולשאת בעול הביטחוני ממנו הם תמיד מנסים להשתמט. משאבי הצבא אינם נוגעים לעניין. אם לרשות הצבא לא עומדים התקציבים המתאימים הוא כבר יידע להפנות את הפחות מתאימים, יהיו הם חרדים או חילוניים, לשירות לאומי זה או אחר. בכל מקרה, עם קצת חשיבה יוצרת ניתן למצוא לחרדים מסגרות של שרות לאומי שיחליפו את השירות הצבאי ואין שום הצדקה, תקציבית או אחרת, שיכולה למנוע מהם מלתת כתף לשאר העם הנאנק בציון.
 
פוליטיקאים, תתפלא לשמוע, תמיד מנסים לעשות הון פוליטי וטוב שכך. הפוליטיקאים, ובכלל זה הפוליטיקאים החרדים, צוברים הון פוליטי כשהם מצליחים לקדם את מטרות בוחריהם (או שולחיהם) ואם ציבור הבוחרים החל למאוס בטפילות ובהשתמטות החרדית אזי טוב יעשו הפוליטיקאים אם ישמעו לרחשי ליבו ולא ימשיכו לתת את ידם לדילים מושחתים עם המפלגות החרדיות.
 
לסיום, הרשה לי להציע לך לא להשתמש בערבים כעלה תאנה לכיסוי מבושיהם של החרדים. המיעוט הערבי שעד לפני כמה שנים עוד חי תחת ממשל צבאי אמנם אינו מגויס לצה"ל אבל הוא גם אינו נהנה מתקציבי הענק שהחרדים הצליחו לסחוט לעצמם. אדרבה, ברגע שהחרדים יסכימו להסתפק בתקציבים הניתנים למגזר הערבי, וברגע שהם יקבלו על עצמם את האפליה ממנה סובלים ערביי מדינת ישראל, אני אהיה הראשון שישמח לפתרם משירות צבאי. עד אז, על החרדים להפסיק להתחסד, לראות את עצמם כחלק מהציבור היהודי ולהתנהג בהתאם.
 
בברכה,
 
עדי
 
 
מכתבו של מ.ב מתאריך 23.2.2012 שעה 23:51
 
אהלן עדי,
 
בהתייחסות לפסקה הראשונה שלך על כך שה'חרדים חיים במדינה הזאת ולכן הם חייבים להשתתף בכל המאמצים הלאומיים כמו כל אחד אחר שחי כאן ונהנה מדבשה של המדינה...' אז אני שב ומסביר וחבל שאתה מתאמץ לא לקבל, שהחרדים כן משתתפים. תשווה בין ציבור האברכים לסטודנטים, שניהם חיים בדוחק ועוני, אך ההבדל הקטן (הוא לא באמת קטן אלא מאוד גדול) שהסטודנטים עתידים לפתח קריירה והשכר שלהם (אם תסתכל בטבלאות אקטואריות תראה שכלל שההשכלה של האדם גבוהה כך הוא עולה ברמת השכר, וגם אקדמאים באופן כללי ללא תארים מתקדמים מרוויחים מעל האזרח הממוצע וזה רק הולך וגדל כשהם צוברים ניסיון) יעלה נפלאות, הרי ציבור האברכים יישארו כך דלפונים כל ימי חייהם. יש בעצם פלח שלם באוכלוסייה שמוכן למסור נפשו מנגד ולשים נפשו בכפו ולחיות חיי צער ובלבד שלא ייפסק מסורת ודרך אבותינו . אולי מבחינתך זה לא נחשב להיות 'פרודקטיבי' אבל בתור יהודים מאמינים בני מאמינים אנחנו בין היתר צאצאים של דוד המלך עליו השלום שהיה מצביא גדול ואיש מלחמה טקטי מאוד כאשר כבש את ארם צובא ואת דמשק כל מלכי העולם נכנעו אליו מרצונם ושלמה בנו קיבל את המלכות על כל העולם מבלי שעשה יום אחד מלחמה, ואותו דוד המלך כאשר היה יוצא לצבא היה שולח 'אלף למטה אלף למטה' על כל חייל שהיה שולח לקרב היה שולח אברך שילמד להצלחתו תורה כי הוא ידע שאמנם יש חיל הים, חיל היבשה וחיל האוויר אבל אצל עם ישראל יש גם חיל רוחני שהוא משפיע באופן ניכר ובמתאם חיובי ישיר וברור על תוצאות הקרב.
לצערנו, היחסיות בין מספר החיילים לבין מספר האברכים עדיין לא הגיעה לרמה של 'אלף למטה , אלף למטה' אך אנחנו בעזה"י בכיוון הנכון.
 
בנוגע לערבים, מאוד מפליא אותי היחס כלפי הערבים המסכנים שחיו תחת שלטון צבאי ונושלו מאדמתם וכל הסיסמאות החלולות האחרות של השמאל הרדיקלי, באופן פרקטי ומציאותי ביקר בארץ ישראל מארק טווין לפני כ 150 שנה ותיאר את ארץ ישראל כשממה ושממון ומלבד ישוב קטן ברמלה, יפו ולוד לא תיאר אזרחים ערבים שהיו בארץ ישראל ... ואדרבה , נגיד ואני 'זורם' עם השקר שהם נושלו, הרי אני מכיר אישית הרבה יהודים מהכולל שלי ואחד באופן ספציפי שיודע לספר לי על האדמות והדונמים שהיו לסבו בבצרה ובבגדד שהוחרמו על ידי השלטון, ואני יחדש לך, עדיין גייסו את היהודים לצבא והם עדיין נדרשו לשלם כופר בכדי להתחמק מהשירות ואף אחד מהם לא התנהג בצורה ברוטלית ולא התבטא כנגד המדינה ונגד השלטון הערבי אדרבה בקום מדינת ישראל היה עליהם לשרוף דגלי ישראל בכדי שהמדינה לא תאשים אותם בבגידה, לעומת זאת הערבים ישראלים שהגיעו לכאן מכל המדינות סביב וטוענים שתמיד היו כאן, גם אם נאמר שהם נושלו מאדמתם, זה תירוץ שבגללו ד"ר אחמד טיבי מטיף לשהידיות? שהם משתתפים בהכרזת המדינה החד משמעית של 'פלסטין' בעצרת הכללית של האו"ם? שבגללו הם משתתפים ב'ועידה להגנה על אל-קודס' (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4194224,00.html)? וגורם להם מצד אחד לקבל קצבאות מהמדינה (לא יודע מאיפה אתה קובע ועל סמך מה שהם בקושי מקבלים מהמדינה, הם זכאים להטבות מס, זכאים לעזרה בשכירות, זכאים לקצבאות בדיוק כמו החרדים על ילדים, לזכות להעדפה מתקנת בעבודות ממשלתיות בבנק ישראל ומשרד האוצר ביחד עם הצ'רקסים והרשימה עוד ארוכה) ומצד שני להכריז על כל גבהה איך 'פלסטינים כבושים' ובמקום להתגייס לצבא או שירות אזרחי חורשים על כבישי המדינה תוך גרימת הרס וסיכון אזרחים או לחלופין משתמשים במסגד אל אקצא כבסיס להשלכת אבנים על רחבת מתפללי (!!!! הם רק מתפללים ולא עושים פרובוקציות) הכותל המערבי.
 
בנוגע לגוף העניין של חוק טל, בל נשכח, שהצבא לא רוצה את כל החרדים וההוכחה היא שגדוד הנחל החרדי הוא הגדוד הכי גדול בצה"ל ופשוט אין תקנים להגדלתו (וזה גדוד חי"ר קרבי!) והצבא לא כל כך שש להגדיל את התקציב לממן הרבה מנות גלאט ורק גברים וכו'... מה גם שלאור פקודות המטכ"ל החדשות נראה כאילו רוצים להכניס את החיילים כדתיים ולהוציא אותם כחילוניים כאשר מחייבים אותם לעבור על ההלכה ולשמוע נשים שרות, מדוע זה נהיה כזה ערך עליון לשמוע נשים שרות בניגוד להלכה?!?! חיילים מחרפים נפשם להצלחת עם ישראל, אבל מה שחשוב אם הם קמו שהנשים שרו או לא (2 החיילים המזרוחניקים בקורס הקצינים בבה"ד 1 שהודחו..), נו... זה צה"ל???????????? זה צבא העם?????????? שכופים לעבור על האמונה וההלכה ?לצבא הזה אתה רוצה לגייס, עוד מעט יחייבו אותם לאכול כשרות רגילה, או לחלופין לחגוג את השנה האזרחית בפקודה...
 
בקיצור, כמו שאמרת הצבא לא רוצה ולא יכול לגייס את כל בני הישיבה, ואנחנו תפילה ותקווה שהיחסיות כמו בימי הצבא של דוד המלך יתקיימו אצלנו ועל כן עלינו להגדיל את כמות האברכים בני התורה שאשריהם ואשרי חלקם שמוכנים למסור נפש ולהמית עצמם באהלה של תורה. אשריהם אשרי חלקם ויהי חלקי עמהם...
 
 
תשובתי למ.ב מתאריך 27.2.2012 שעה 14:48
 
מ. שלום,
 
השאלה אם החרדים משתתפים או לא משתתפים במאמץ הלאומי היא שאלה סטטיסטית. כשבודקים את הנתונים הסטטיסטיים מגלים ששיעורם של המתגייסים בקרב האוכלוסייה החרדית הוא כמעט זניח ושיעור המועסקים בקרב האוכלוסייה הזאת נע סביב ה-50%. נגזר מכך שהחרדים צורכים את כל השירותים וההטבות שהמדינה מעניקה להם, ולרוב אף מעל ומעבר לכל מגזר אחר, בעוד שתרומתם לביטחון ולכלכלה היא נמוכה משמעותית ממשקלם בקרב כלל אזרחי המדינה. אין לכך כל שייכות להבדלים בין האברכים לסטודנטים או לעובדה שפלח שלם באוכלוסייה מוכן 'למסור נפשו מנגד ולשים נפשו בכפו ולחיות חיי צער ובלבד שלא ייפסק מסורת ודרך אבותינו'. מצידי תלמדו גם אתם מקצועות ששכרם בצידם והשאירו את מלאכת שמירת מסורת ודרך אבותינו לחוקרים אקדמאים שלבטח יעשו זאת טוב מכם. לא המדינה מינתה אתכם לשומרי המסורת ולא בעידודה בחרתם לחיות 'חיי צער' ולכן היא גם אינה חייבת לממן אתכם או להתייחס אליכם בשונה מאשר לכל אזרח אחר.
 
אי ההבנה בינינו נובעת מהבדלי גישות בסיסיים ביותר. בעוד שאני דבק בעקרונות הדמוקרטיה והשוויון בפני החוק אתם נצמדים למיתוסים חסרי הביסוס שתמיד, משום מה, דואגים רק לאינטרסים שלכם. ראה כמה קשה לנהל איתכם דיאלוג: בעוד אני מנסה להסביר לך עד כמה חשוב להבטיח שוויון חובות וזכויות לכל אזרחי המדינה אתה מספר לי סיפורים על דוד המלך, שכל מלכי העולם נכנעו לו מרצונם, שהיה שולח 'אלף למטה אלף למטה' ומכאן שתלמידי הישיבה הוא חיל רוחני שאינם צריכים להתגייס לצבא העם. בא נתחיל לפרק את המיתוס שלשיטתך מצדיק את ההשתמטות החרדית:
 
ראשית,דוד המלך אמנם מופיע בתנ"ך אבל אף מקור חיצוני לא טרח להזכיר אותו או את שלמה בנו. האם נראה לך סביר שאין בידינו אף תעודה שמזכירה את האדם שכל מלכי העולם נכנעו לו מרצונם, או את בנו ש'קיבל את המלכות על כל העולם מבלי שעשה יום אחד של מלחמה'? איך ייתכן שאין לנו אף ממצא ארכיאולוגי מובהק מתקופתם של שני המלכים הדגולים הללו? האם יכול להיות שמדובר לכל היותר בשני שליטים זוטרים שדורות מאוחרים יותר ניפחו למימדים כמעט על-אנושיים?
 
שנית, הביטוי 'אלף למטה אלף למטה' נלקח מספר במדבר ושם לא רק שאין לו שום קשר לדוד המלך אלא שהוא מלמד בדיוק ההפך ממה שאתה היית רוצה:   
 
וַיְדַבֵּר משֶׁה אֶל הָעָם לֵאמֹר הֵחָלְצוּ מֵאִתְּכֶם אֲנָשִׁים לַצָּבָא וְיִהְיוּ עַל מִדְיָן לָתֵת נִקְמַת יְהֹוָה בְּמִדְיָן. אֶלֶף לַמַּטֶּה אֶלֶף לַמַּטֶּה לְכֹל מַטּוֹת יִשְׂרָאֵל תִּשְׁלְחוּ לַצָּבָא. וַיִּמָּסְרוּ מֵאַלְפֵי יִשְׂרָאֵל אֶלֶף לַמַּטֶּה שְׁנֵים עָשָׂר אֶלֶף חֲלוּצֵי צָבָא. וַיִּשְׁלַח אֹתָם משֶׁה אֶלֶף לַמַּטֶּה לַצָּבָא אֹתָם וְאֶת פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן לַצָּבָא וּכְלֵי הַקֹּדֶשׁ וַחֲצֹצְרוֹת הַתְּרוּעָה בְּיָדוֹ.[א]
 
אדרבה, משה שלח למלחמה את פינחס בן אליעזר הכהן, או אם תרצה, את הסמכות התורנית הבכירה ביותר, משהו בסדר גודל של מר"ן, אדמו"ר או גדול הדור. הרמב"ן אף מסביר:
 
וישלח אתם משה אֶלֶף לַמַּטֶּה. לא שלח שם כל עם הצבא, ואף על פי שהיו המדינים עם רב והערים בצורות גדולות מאד - והטעם כי הנכשלים בבנות מואב היו רבים ואינם ראויים לנקמת ה', על כן בחרו אנשים צדיקים וידועים לשבטיהם ...[1]
 
כלומר, את האלף למטה משה בחר דווקא מתוך הצדיקים, או אם תרצה, תלמידי החכמים של הדור. גם רש"י פירש 'לכל מטות ישראל - לרבות שבט לוי'[2] ללמדנו שבצבא העם צריכים להשתתף גם המשרתים בקודש.
 
התלמוד הבבלי עומד אף הוא מאחורי הצורך לשלוח לצבא את הגורמים התורניים הבכירים ביותר:
 
וכן הוא אומר 'וַיִּשְׁלַח אֹתָם משֶׁה אֶלֶף לַמַּטֶּה לַצָּבָא אֹתָם וְאֶת פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר הַכֹּהֵן לַצָּבָא וּכְלֵי הַקֹּדֶשׁ וַחֲצֹצְרוֹת הַתְּרוּעָה בְּיָדוֹ.' אֹתָם - אלו סנהדרין, פִּינְחָס - זה משוח מלחמה, וּכְלֵי הַקֹּדֶשׁ - זה ארון ולוחות שבו, וַחֲצֹצְרוֹת הַתְּרוּעָה - אלו השופרות.[3]
 
במדרש מדבר רבה אנחנו כבר מתחילים לשמוע על כך שבנוסף לאנשי החיל יש לגייס גם שנים עשרה אלף איש שיאמרו תפילות בעת שאחיהם אוחזים בנשק[4]. לי אישית אין שום בעיה עם הקביעה הזאת ואני בהחלט מסכים שבני יגיד תפילות בשעה שאתה וחבריך תילחמו בחזית.
 
בכל מקרה לא מצאתי אף מקור שמרחיב את המיתוס ומספר לנו שעל כל חייל שדוד המלך היה שולח לקרב הוא היה שולח אברך שילמד להצלחתו תורה. אני בטוח שלא שלפת את הסיפור הזה מהשרוול ואיזה רב מקרי באמת כתב את השטות הזאת באיזה שהוא מקום אבל אם אתה חושב שהסיפורים שאתם מספרים לעצמכם צריכים לחייב גם אנשים שפויים אז אתם טועים לחלוטין וצר לי על שלבסוף תיאלצו לגלות את האמת בדרך מאד, מאד כואבת.  
 
אין בכוונתי לפתוח איתך מחדש את הדיון על בעיית ערביי ארץ ישראל. במכתבי הקודם רק ציינתי שהמגזר הערבי אינו נהנה מתקציבי הענק שמוזרמים לחרדים ושהוא סובל מאפליה יחסית למגזרים אחרים באוכלוסייה. זה המצב לאשורו, בין אם הוא מוצא חן בעיני התעמולנים של המגזר שלך ובין אם לאו. לפיכך אני חוזר ואומר: ברגע שהחרדים יסכימו להסתפק בתקציבים הניתנים למגזר הערבי וברגע שהם יקבלו על עצמם את האפליה ממנה סובלים ערביי ארץ ישראל אני אהיה הראשון שישמח לפתרם משירות צבאי. עד אז, על החרדים להפסיק להתחסד, לראות את עצמם כחלק מהציבור היהודי ולהתנהג בהתאם.
 
באשר לחוק טל. ההחלטה לגבי גיוס חרדים צריכה להתקבל בצבא בהתאם לצרכיו המבצעיים והמנהליים. לא אתם תקבעו אם הצבא רוצה או לא רוצה את החרדים ולא אתם תחליטו אם יש טעם לגייסם אם לאו. חרדים יכולים לשרת כטבחים צבאיים, עובדי רס"ר, ש"גימלים וכדומה. כשיוחלט שאתם אינכם נישאים מעם ושגם אתם צריכים לשרת כמו כל אחד אחר הצבא כבר ימצא מה לעשות איתכם, ואם לא עם כולכם אז לפחות עם רבים מכם.
 
דבר אחד אני חייב להרוג כשהוא עדיין קטן: החיילים הודחו מבה"ד 1 כי הם העדיפו להישמע לרבנים שלהם ולא למפקדים שלהם. בנושא זה כבר דשו עד עייפה ואין טעם לשוב ולהסביר לך שעל פי ההלכה ניתן לשנן פסוקי תהילים גם בעת שאתה יושב באולם בו מתנגנת שירת נשים כך שאין שום חובה הלכתית לקום ולצאת בהפגנתיות. מאידך, כשאני שולח את הילדים והנכדים שלי לצבא אני עומד על כך שהחלטות מפקדיהם יתקבלו על סמך שיקולים צבאיים ולא על סמך שיקולים רבניים והייתי מתקומם אם היה מסתבר לי שאת הצבא מנהלים על פי תכתיבים הלכתיים ולא על פי תכתיבים אסטרטגיים, טקטיים ולוגיסטיים. שהרבנים יעשו מה שהם רוצים בבתי הכנסת שלהם אבל תחום השפעתם חייב להיבלם בשערי המחנות הצבאיים וטוב עושה הצבא כשהוא כופה את מרותו בתחומים שבאחריותו. זהו צבא העם שהופקד להגן על חיי כולנו וחייליו חייבים לסור לפקודת מפקדיהם ומפקדיהם בלבד (ובתנאי שהמפקדים הללו אינם מחייבים אותם לרצוח, לעבוד עבודה זרה או לגלות עריות).  
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'תגובות והבעת דעה' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
במדבר לא:ג-ו


[1]          
רמב"ן על במדבר לא:ו
[2]          
רש"י על במדבר לא:ד
[3]          
סוטא מג:א
[4]          
במדבר רבה כב:ב
נקרא 4225 פעמים
Login to post comments

התגובות האחרונות