Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 26 יולי 2016 15:37

תלמוד תורה כנגד כולם (סיסמה נבובה)

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
אין לרבנים סיסמה שימושית יותר מהסיסמה 'תלמוד תורה כנגד כולם' באמצעותה הם דורשים לעצמם פטור מלימודים מועילים, עבודה שמפרנסת את עושיה ושירות צבאי. לאחר שהם חזרו על הסיסמה אינספור פעמים והוכיחו שהם מוכנים  להפעיל אלימות כדי להבטיח את זכותם ליפול למעמסה על כתפי הציבור, הגיע הזמן לבדוק מה עומד מאחורי טענותיהם ולשקול שוב אם מדינה שפוייה אמורה להתרפס בצורה כה יסודית בפני סיסמת סרק שהומצאה על ידי גילדת הרבנים במטרה לשרת אך ורק את מטרותיה האינטרסנטיות.   
 
דעת התורה שבכתב על 'תלמוד תורה'
 
המשנה שפותחת את המסכת השנייה, מסכת פאה, אומרת:
 
אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאֵין לָהֶם שִׁעוּר. הַפֵּאָה, וְהַבִּכּוּרִים, וְהָרֵאָיוֹן[א], וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וְתַלְמוּד תּוֹרָה.
אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם אוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶן בָּעוֹלָם הַזֶּה וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לוֹ לָעוֹלָם הַבָּא. כִּבּוּד אָב וָאֵם, וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻּלָּם.[ב]
 
ובמאמר זה נברר אם הסיסמה הרבנית מתבססת על דבריו המפורשים של האל או רק על מאוויי ליבם של אנשים אינטרסנטים שעיוותו את דברי האל לצרכיהם. לשם כך נבדוק את הפסוקים התנכיים שמשמשים את הרבנים וננסה לקבוע אם הם באמת אומרים את מה שהרבנים היו רוצים שהם יאמרו או שהרבנים רק כופים עליהם לגבות את דרישותיהם האינטרסנטיות כאשר בין הדרישות הללו לבין פשט הפסוקים אין ולא כלום.

הדרישה ללימוד תורה
[ג] מסתמכת על הפסוקים הבאים:
 
1.
רַק הִשָּׁמֶר לְךָ וּשְׁמֹר נַפְשְׁךָ מְאֹד פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ וּפֶן יָסוּרוּ מִלְּבָבְךָ כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ וְהוֹדַעְתָּם לְבָנֶיךָ וְלִבְנֵי בָנֶיךָ.
יוֹם אֲשֶׁר עָמַדְתָּ לִפְנֵי יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ בְּחֹרֵב בֶּאֱמֹר יְהֹוָה אֵלַי הַקְהֶל לִי אֶת הָעָם וְאַשְׁמִעֵם אֶת דְּבָרָי אֲשֶׁר יִלְמְדוּן לְיִרְאָה אֹתִי כָּל הַיָּמִים אֲשֶׁר הֵם חַיִּים עַל הָאֲדָמָה וְאֶת בְּנֵיהֶם יְלַמֵּדוּן.[ד]
 
 
האל מצווה על עמו לא לשכוח את הנפלאות שבני ישראל ראו במו עיניהם ולספר את דבר גדולתו גם לצאצאיהם. הדגש בציווי הזה הוא החדרת יראת האל בבני ישראל והפסוק אינו עוסק בהוראת ולימוד התורה שהאל נתן לבני עמו הנבחר. 
 
2.
וַיִּקְרָא משֶׁה אֶל כָּל יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם שְׁמַע יִשְׂרָאֵל אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי דֹּבֵר בְּאָזְנֵיכֶם הַיּוֹם וּלְמַדְתֶּם אֹתָם וּשְׁמַרְתֶּם לַעֲשׂתָם.[ה]
 
 
בפסוק זה בהחלט יש הוראה ללמוד חוקים ומשפטים אבל לשונו הברורה של הפסוק מלמדת שבני ישראל הצטוו ללמוד רק 'אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי דֹּבֵר בְּאָזְנֵיכֶם הַיּוֹם' ואין שום ציווי שכופה ללמוד ולו שורה אחת מהספרות הרבנית שמציפה את ארון הספרים היהודי. הרוצה להתעמק - שיתעמק אבל אף אחד אינו רשאי לנפנף בפסוק זה ולטעון שהוא מצֻווה להשחית את זמנו באוהלה של תורה ולכן הוא פטור ממחויבויותיו הלאומיות ומהצורך לפרנס בעצמו את משפחתו.
 
3.
וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ.
וְשִׁנַּנְתָּם לְבָנֶיךָ וְדִבַּרְתָּ בָּם בְּשִׁבְתְּךָ בְּבֵיתֶךָ וּבְלֶכְתְּךָ בַדֶּרֶךְ וּבְשָׁכְבְּךָ וּבְקוּמֶךָ.
וּקְשַׁרְתָּם לְאוֹת עַל יָדֶךָ וְהָיוּ לְטֹטָפֹת בֵּין עֵינֶיךָ.
וּכְתַבְתָּם עַל מְזֻזוֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ.[ו]
 
 
פסוק זה משרת את הרבנים שעות נוספות אך נראה שגם במקרה זה פשט הדברים אינו תומך בסיסמה הרבנית שכן מהפסוקים ניתן להסיק רק את התובנות הבאות:
 
 
א.
הציוויים בפסוק מתייחסים שוב רק ל'הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם' ולא לשום דבר אחר. את הדברים שמשה ציווה באותו היום כל יהודי צריך לחרוט על לוח ליבו, לשנן לבניו, לדבר בהם, לקשור לאות על ידיו, לשים לטוטפות בין עיניו ולכתוב על מזוזות ביתו ושעריו. הכתוב אינו מצווה לשנן ולזכור הוראות שלא ניתנו באותו היום וכל מי שבכל זאת מקדיש זמן ללימוד התורה הרבנית עושה זאת על אחריותו בלבד.
 
 
ב.
הוכחה נוספת לתכולתו המוגבלת של הציווי ניתן לקבל מכך שמשה הורה לבני ישראל לשים את הדברים שהוא אמר להם באותו היום על ידיהם, בין עיניהם ובמזוזות ביתם ושעריהם. היהודים מקיימים את הציווי הזה באמצעות מגילות קלף קטנות שהם מטמינים במזוזות ובתיבות הראש והיד של התפילין. במזוזות ובתפילין מוטמנים רק פסוקים מקראיים וברור שהמושג 'הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה' מתייחס לאמירות מאד ספציפיות ולא לתורה העמוקה מיני ים.     
 
 
ג.
את ההוראה לשים את הדברים 'עַל לְבָבֶךָ' יש להבין כדרישה לזכור את החוקים והמצוות שנמסרו באותו היום ואולי גם לכבדם ולהוקירם. הדברים הללו אולי דורשים שינון אך בשום מקום לא נכתב שהם מחייבים גם לימוד, הבנה או התעמקות. תיאורטית, כל אדם יוצא ידי חובתו אם הוא לומד בעל פה את הקטעים הרלוונטיים בספר דברים ומדקלם אותם לילדיו ואין שום ציווי אלוהי שכופה עליו לשנן גם את 2,711 דפי התלמוד הבבלי ואת הררי הפרשנויות שנכתבו על הדפים הללו. האל דורש מעם ישראל לזכור את חוקיו ומצוותיו ולשנן אותם. הוא אינו דורש מאיש לדוש בהם ולפרשם. את המשימות הללו הרבנים הטילו על עצמם,  ביוזמתם וללא כל סמכות אלוהית.
 
 
ד.
הציווי לשנן ולזכור מוטל על אנשים פרטיים ולא על הציבור כולו. כל אחד ואחד מבני ישראל חייב לשנן ולזכור את דבריו של משה אבל הציבור כולו לא התבקש לכפות או לממן את מצוות השינון והזכירה ולכן אין לאלץ את הציבור לשאת בנטל במקום אלו שמשננים וזוכרים.
 
 
ה.
המאמין רשאי לשנן, לזכור ולדבר בדברים שנאמרו באותו היום בשבתו בביתו, בלכתו לעבודתו, בשובו מעמל יומו וכנראה גם במהלך ההפסקות שניתנות לו באמצע היום. מאידך, הפסוק אינו מורה לו לשנן במקום לעבוד ולשרת ולבטח אין בו התר להוות מטרד ציבורי, להשתמט משירות צבאי ולהטיל את עול פרנסת משפחתו על כתפי אחרים.     
 
4.
וְהָיָה כְשִׁבְתּוֹ עַל כִּסֵּא מַמְלַכְתּוֹ וְכָתַב לוֹ אֶת מִשְׁנֵה הַתּוֹרָה הַזֹּאת עַל סֵפֶר מִלִּפְנֵי הַכֹּהֲנִים הַלְוִיִּם.
וְהָיְתָה עִמּוֹ וְקָרָא בוֹ כָּל יְמֵי חַיָּיו לְמַעַן יִלְמַד לְיִרְאָה אֶת יְהֹוָה אֱלֹהָיו לִשְׁמֹר אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת וְאֶת הַחֻקִּים הָאֵלֶּה לַעֲשׂתָם.
לְבִלְתִּי רוּם לְבָבוֹ מֵאֶחָיו וּלְבִלְתִּי סוּר מִן הַמִּצְוָה יָמִין וּשְׂמֹאול לְמַעַן יַאֲרִיךְ יָמִים עַל מַמְלַכְתּוֹ הוּא וּבָנָיו בְּקֶרֶב יִשְׂרָאֵל.[ז]
 
 
ציווי זה הוטל רק על מלכי ישראל העתידים ואין ללמוד ממנו דבר לגבי אנשים שאינם מזרע המלוכה. מלך אולי ירצה להקפיד על קריאת ספר משנה התורה ולשמור את כל דברי התורה הזאת ולקיים את כל חוקי התורה למען יאריכו ימיו על ממלכתו אבל הפסוקים הללו אינם מטילים שום חובה על פשוטי העם, במיוחד אם לא כל כך אכפת להם אם המלך יאריך ימים על ממלכתו אם לאו.
 
5.
וַיִּכְתֹּב משֶׁה אֶת הַתּוֹרָה הַזֹּאת וַיִּתְּנָהּ אֶל הַכֹּהֲנִים בְּנֵי לֵוִי הַנֹּשְׂאִים אֶת אֲרוֹן בְּרִית יְהֹוָה וְאֶל כָּל זִקְנֵי יִשְׂרָאֵל.
וַיְצַו משֶׁה אוֹתָם לֵאמֹר מִקֵּץ שֶׁבַע שָׁנִים בְּמֹעֵד שְׁנַת הַשְּׁמִטָּה בְּחַג הַסֻּכּוֹת.
בְּבוֹא כָל יִשְׂרָאֵל לֵרָאוֹת אֶת פְּנֵי יְהֹוָה אֱלֹהֶיךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחָר תִּקְרָא אֶת הַתּוֹרָה הַזֹּאת נֶגֶד כָּל יִשְׂרָאֵל בְּאָזְנֵיהֶם.
הַקְהֵל אֶת הָעָם הָאֲנָשִׁים וְהַנָּשִׁים וְהַטַּף וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ לְמַעַן יִשְׁמְעוּ וּלְמַעַן יִלְמְדוּ וְיָרְאוּ אֶת יְהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם וְשָׁמְרוּ לַעֲשׂוֹת אֶת כָּל דִּבְרֵי הַתּוֹרָה הַזֹּאת.
וּבְנֵיהֶם אֲשֶׁר לֹא יָדְעוּ יִשְׁמְעוּ וְלָמְדוּ לְיִרְאָה אֶת יְהֹוָה אֱלֹהֵיכֶם כָּל הַיָּמִים אֲשֶׁר אַתֶּם חַיִּים עַל הָאֲדָמָה אֲשֶׁר אַתֶּם עֹבְרִים אֶת הַיַּרְדֵּן שָׁמָּה לְרִשְׁתָּהּ[ח]
 
 
משה כותב את התורה הזאת ומורה לכוהנים להקהיל את הציבור ולקרוא בפניהם את התורה הזאת כדי שהם וצאצאיהם ילמדו לירוא את יהוה אלוהיהם. משה כנראה הסתפק בהקראה אחת כל שבע שנים אבל אפילו אם במקום 'מִקֵּץ שֶׁבַע שָׁנִים בְּמֹעֵד שְׁנַת הַשְּׁמִטָּה בְּחַג הַסֻּכּוֹת' הכתוב היה מורה 'בכל שנה בְּחַג הַסֻּכּוֹת' לא היינו יכולים להסיק שקיימת דרישה כלשהי שמחייבת תלמידי חכמים להקדיש את כל ימיהם ללימוד התורה הרבנית שמשתמשת בפסוקי התורה שבכתב רק כאסמכתאות להלכות שרבנים המציאו לצרכי עצמם.

בכל מקרה, הקראת התורה היא אירוע נדיר יחסית שנועד להזכיר לבני ישראל שעליהם לירוא מאלוהיהם ולשמור את החוקים שמשה כתב בתּוֹרָה הַזֹּאת. אנחנו לא ממש יודעים למה כיוון משה במונח 'הַתּוֹרָה הַזֹּאת' – יתכן שמדובר בכל חמשת החומשים ויתכן שכוונתו הייתה רק לספר דברים או אולי אפילו רק לחלק מספר זה בלבד. כך או כך, ההוראות האלוהיות הן פשוטות, קלות להבנה ומחייבות ביצוע ולא התעמקות. הרבנים, לימים, סיבכו אותם עד ללא הכר אבל אין ספק שאותם בני ישראל שהכריזו 'כֹּל אֲשֶׁר דִּבֶּר יְהֹוָה נַעֲשֶׂה וְנִשְׁמָע'
[ט] לא התכוונו לומר שהם יקיימו את מצוות האל רק לאחר הכשרה ארוכה בישיבה רבנית. בתּוֹרָה הַזֹּאת ניתנו לבני ישראל הוראות ביצועיות שכל אדם בישראל היה מסוגל לבצע לאחר לא יותר מאשר תזכורת קצרה אחת לשבע שנים ואין לחפש בהם את ההתר שמאפשר לחרדים להתעלם מכל חובה אחרת ולהתמקד רק בלימודים תורניים שאת המימון עבורם הרבנים הצליחו לסחוט משותפיהם הקואליציוניים.
 
6.
וְעַתָּה כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת וְלַמְּדָהּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שִׂימָהּ בְּפִיהֶם לְמַעַן תִּהְיֶה לִּי הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְעֵד בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל.[י]
 
 
האל מצווה על משה לכתוב בספר את שירת ההלל שהוא חיבר לעצמו[יא], ללמדה לבני ישראל, היינו לגרום להם להכירה, ולשימה בפיהם כדי שהשירה הזאת תזכיר לבני ישראל את קיומו. הדרישה היחידה בפסוק זה היא לשנן, ואולי אף ללמוד בעל פה, ארבעים ושלושה פסוקים שכוללים את המבוכות הגדולות ביותר שאי פעם מצאו את דרכם אל תוך המקראות, למשל:
 
*
לב:ח-ט
בְּהַנְחֵל עֶלְיוֹן גּוֹיִם בְּהַפְרִידוֹ בְּנֵי אָדָם יַצֵּב גְּבֻלֹת עַמִּים לְמִסְפַּר בְּנֵי יִשְׂרָאֵל.
כִּי חֵלֶק יְהֹוָה עַמּוֹ יַעֲקֹב חֶבֶל נַחֲלָתוֹ.[יב]
 
*
לב:יב
יְהֹוָה בָּדָד יַנְחֶנּוּ וְאֵין עִמּוֹ אֵל נֵכָר.[יג]
 
*
לב:כב
כִּי אֵשׁ קָדְחָה בְאַפִּי וַתִּיקַד עַד שְׁאוֹל תַּחְתִּית וַתֹּאכַל אֶרֶץ וִיבֻלָהּ וַתְּלַהֵט מוֹסְדֵי הָרִים.[יד]
 
 
לב:לא
כִּי לֹא כְצוּרֵנוּ צוּרָם וְאֹיְבֵינוּ פְּלִילִים.[טו]
 
 
לב:מא-מב
אִם שַׁנּוֹתִי בְּרַק חַרְבִּי וְתֹאחֵז בְּמִשְׁפָּט יָדִי אָשִׁיב נָקָם לְצָרָי וְלִמְשַׂנְאַי אֲשַׁלֵּם.
אַשְׁכִּיר חִצַּי מִדָּם וְחַרְבִּי תֹּאכַל בָּשָׂר מִדַּם חָלָל וְשִׁבְיָה מֵרֹאשׁ פַּרְעוֹת אוֹיֵב.[טז]
 
 
למרות המצוה המפורשת 'כִּתְבוּ לָכֶם אֶת הַשִּׁירָה הַזֹּאת וְלַמְּדָהּ אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל שִׂימָהּ בְּפִיהֶם לְמַעַן תִּהְיֶה לִּי הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְעֵד בִּבְנֵי יִשְׂרָאֵל.' הרבנים אינם ממהרים ללמד את בני ישראל את השירה המביכה ולשים אותה בפיהם. כיום ניתן למצוא את הַשִּׁירָה הַזֹּאת רק בתיקון ליל שביעי של פסח במחזור הספרדי לפסח ואין לו זכר בכל שאר המחזורים והסידורים. 
 
7.
וּלְלֵוִי אָמַר תֻּמֶּיךָ וְאוּרֶיךָ לְאִישׁ חֲסִידֶךָ אֲשֶׁר נִסִּיתוֹ בְּמַסָּה תְּרִיבֵהוּ עַל מֵי מְרִיבָה.
הָאֹמֵר לְאָבִיו וּלְאִמּוֹ לֹא רְאִיתִיו וְאֶת אֶחָיו לֹא הִכִּיר וְאֶת בָּנָו לֹא יָדָע כִּי שָׁמְרוּ אִמְרָתֶךָ וּבְרִיתְךָ יִנְצֹרוּ.
יוֹרוּ מִשְׁפָּטֶיךָ לְיַעֲקֹב וְתוֹרָתְךָ לְיִשְׂרָאֵל יָשִׂימוּ קְטוֹרָה בְּאַפֶּךָ וְכָלִיל עַל מִזְבְּחֶךָ.[יז]
 
 
בברכת השבטים משה מנבא שבני לוי יורו לבני עמם את משפטיו ותורתו של האל. הוא מוסיף ומנבא שהלויים גם יעלו קטורת ועולות על מזבחו. אף בן שבט לוי אינו עוסק עוד בקודש ואם לוי או כהן זה או אחר עדיין מורה תורה ומשפטים הרי אין בכך יותר מאשר יד המקרה העיוור גרידא. יחד עם זאת, ללויים ולכהנים יש כנראה הסמכה ללמד את התורה האלוהית אבל קשה להבין מניין כל השאר נוטלים את הסמכות להרביץ תורה. בכתובים אין שום הוראה ללמד את התורה שבעל פה ולכן כל מי שעוסק בהוראת הכתבים הרבניים עושה כן ללא סמכות וללא רשות.
 
8.
לֹא יָמוּשׁ סֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה מִפִּיךָ וְהָגִיתָ בּוֹ יוֹמָם וָלַיְלָה לְמַעַן תִּשְׁמֹר לַעֲשׂוֹת כְּכָל הַכָּתוּב בּוֹ כִּי אָז תַּצְלִיחַ אֶת דְּרָכֶךָ וְאָז תַּשְׂכִּיל.[יח]
 
 
האל מורה ליהושע, ולו בלבד, להגות בספר התורה יומם ולילה ולמלא את המצוות הכתובות בו. בתמורה האל מבטיח ליהושע שישכיל ויצליח. ייתכן שהמתכון הזה יטיב גם עם אחרים ויתכן שלא - הכתוב מעדיף להשאיר את השאלה בעמימותה. מאידך, הוא דווקא כן טורח לציין שמדובר בסֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה ולא בתורה שבעל פה שיהושע אמור היה ללמוד ממשה רבנו[יט] וניתן להניח שהאל ציפה מהמנהיג הגדול לנהוג על פי תכתיבי התורה שבכתב שפורטה בסֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה ולא על פי תכתיבי התורה שבעל פה שלימים מצאו את דרכם לתלמודים ולמדרשים.
 
 
מה עם התורה שבעל פה?
 
אין בן תורה שלא ימהר לטעון שאני לכל היותר מבטא דעות צדוקיות[כ] נושנות ושהתורה שבכתב רק רומזת להלכות המחייבות שנלמדות בתורה שבעל פה. על כך, במקרה הספציפי הזה, יש לי לא מעט השגות:
 
1.
הניסוחים המקראיים הם מאד ברורים וכל קורא מבין מאליו שכל הציוויים האלוהיים מתייחסים רק לאירועים, ציוויים או טקסטים ספציפיים: הַדְּבָרִים אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ, אֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי דֹּבֵר בְּאָזְנֵיכֶם הַיּוֹם, הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם, מִשְׁנֵה הַתּוֹרָה הַזֹּאת, הַתּוֹרָה הַזֹּאת, הַשִּׁירָה הַזֹּאת וסֵפֶר הַתּוֹרָה הַזֶּה. הניסוחים הברורים הללו אמורים למנוע כל ניסיון להרחיב את תכולת הציוויים ולהחילם גם על התורה שבעל פה, ולבטח לא על הקטעים האגדתיים שמציפים את התלמודים והמדרשים. לא יעלה על הדעת שלתצרוכת המונית משה בחר לציין במפורש 'הַתּוֹרָה הַזֹּאת' עשרות שנים לאחר שהוא כבר למד מפי הגבורה שעם ישראל נדרש ללמוד ולקיים גם 'דקדוקי תורה ודקדוקי סופרים ומה שהסופרים עתידין לחדש'[כא].
 
2.
הניסוחים הברורים של המקרא מורים על הצורך בהכרת אירועים מכוננים ובשינון מצוות וחוקים. בשום מקום לא כתוב שעל המאמין להעסיק את עצמו גם בפלפולים רבניים, בספיגת המסרים הסמויים שהרבנים שיקעו באגדותיהם[כב] ובהטמעת המוסר והערכים של הרבנים.
 
3.
בעלי המקראות יכלו להסיר את כל הספקות ולהוריד מסדר היום את כל התמיהות לו רק היו כותבים 'וְיֶתֶר דִּבְרֵי יְהֹוָה וְכָל אֲשֶׁר עָשָׂה וְחָכְמָתוֹ הֲלוֹא הֵם נִתָּנוּ מִפֶּה יְהֹוָה לְאָזְנִי משֶׁה'. למרבה הצער, הם לא טרחו לשלב ביצירתם אף פסוק שמלמד על קיומה של תורה נוספת כלשהישמסבכת את הדרישות האלוהיות עד ללא הכר. הרבנים קישרו את התורה שבעל פה לתורה שבכתב באמצעות כללי הדרש של התורה שבעל פה עצמה, בחזקת הנחתום שמעיד על עיסתו[כג] אבל אין שום סיבה שנפיל את עצמנו בפח וניתן לרבנים להונות אותנו ולהתעלק על כספנו.
 
4.
רוב הציוויים המקראיים הם אישיים ובני ישראל, כציבור, הצטוו רק להתקהל ולשמוע את הקראת התורה אחת לשבע שנים. התורה הכתובה גם אינה מצווה על החברה לכלכל את לומדי התורה ולדאוג לכל מחסורם. המחדל הזה אמנם תוקן על ידי הדרש הרבני, שמיהר להעניק לרבנים ולתלמידיהם כיבודים, פטורים וטובות הנאה כיד הדמיון הטובה עליהם[כד], אבל ברור שהציווי לפרנס את הלומדים ומשפחותיהם הומצא על ידי הרבנים שהיו גם המוטבים הראשיים של מדרשיהם. הדרש הרבני אינו מחייב את מי שאינו מייחס את ההוראות הרבניות למקור אלוהי כלשהו ולכן כל מי שמאפשר לרבנים ליהנות מכספו אינו יכול לבא בטרוניות לאיש זולת עצמו.
 
5.
בשום מקום אני לא לומדים שבימי הבית הראשון והשני הייתה בישראל חברת לומדים אותה היינו מצפים למצוא אם לימוד התורה באמת נחשב לערך עליון שהיה חשוב יותר לא רק מכיבוד אב ואם, גמילות חסדים והבאת שלום בין אדם לחברו אלא גם מהקרבת קורבנות, הבאת מתנות כהונה, מתן תרומות ומעשרות וכדומה[כה]. האל ציווה במפורש לפנק את הכהנים אבל מעולם לא עלה על דעתו להורות במפורש על הצורך בלימוד התורה הרבנית ובהעדפת מצווה זאת על פני כל המצוות האחרות וניתן להסיק מכך שבאותם הימים למצוות לימוד התורה הייתה חשיבות שולית בלבד.
 
לאור הדברים הללו עם כל אדם לשאול את עצמו אם הסיסמה 'תַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻּלָּם' יצאה מפיו של האל או שהיא הומצאה על רבנים אינטרסנטיים שחיפשו דרך נוספת להעשיר את עצמם. תשובתו צריכה להנחות את צעדיו ולדרוש מנבחריו שיפסיקו להעביר את כספו לגורמים שזכותם היחידה ליהנות מפרי עמלו מתבססת על סיסמת סרק שקודמיהם האינטרסנטיים המציאו לטובת עצמם.  
 
סיכום
 
הדרש הרבני מאפשר לרבנים להטעין את הטקסט המקראי בכל משמעות ששובה את דמיונם ואין להתפלא על כך שהם הפכו את לימוד התורה לערך עליון. הרבנים מתפרנסים מהוראת התורה והאינטרס הראשון במעלה שלהם הוא להגביר את הביקוש לשירותיהם. דומה הדבר לעורכי דין שיצהירו 'אלו דברים שהאדם עושה בחייו והקרן קיימת לו גם לפנסיה: רישום נכסים, כתיבת צוואות, עריכת חוזים וניהול משפטים ארוכים כנגד כולם' או לקונדיטורים שיטענו, 'אלו דברים שהאדם אוכל בצעירותו והזכרונות קיימים לו גם בזקנתו: עוגות קראנץ, עוגות היער השחור, עוגות גבינה ועוגות קרמשניט כנגד כולם'.
 
המקראות אינם מזכירים את העולם הבא והפסוקים גם אינם מציינים איזו מצווה חשובה יותר ואיזו חשובה פחות. אין אדם, ככל הנראה, שבאמת מכיר את סולם הערכים האלוהי ואיש אינו מסוגל לקבוע אם גם בעיני האל תלמוד תורה באמת חשוב יותר מהקרבת קורבנות, תשלום מעשרות, שירות בצבא או לימוד פיזיקה. הרבנים שהתפרנסו מהוראת התורה בחרו לנפח את ערך לימוד התורה מעבר לכל פרופורציה ורבני ימינו ממשיכים לנצל את הסיסמה הריקה מתוכן בנסיון לכלוא את שפוטיהם בישיבות ולהרחיקם מהפיתויים והאמיתות של ה'מודרנה' שמאיימת לגזול מהם את פרנסתם. אין להסיק מכך שגם האל מעדיף לראות בין מאה חמישים למאתים אלף תלמידי ישיבות ואברכים שמשחיתים את זמנם בלימוד תורה שפותחה עבור צרכיהם של הרבנים האינטרסנטיים וייתכן מאד שבראש סדר עדיפיותיו עומדים דברים שונים לגמרי, למשל, לימוד המדעים שחושפים בפני הבריות את סודותיה האמתיים של בריאתו.
 
 
טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמיתי אבל אודה לכם אם תספקו כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.
 
 


[א]             
המושג 'ראיון' מציין את הציווי להיראות שלוש פעמים בשנה בעזרת בית המקדש, או לחליפין, את המצווה להקריב עולות הראייה ושלמי החגיגה בשלושת העליות לבית המקדש. (רבי עובדיה מברטנורא על משנה, פאה, א:א). זה לא מדוייק שלמצווה זאת אין שיעור שהרי היום, כשיהודים כבר אינם עולים לרגל לבית המקדש ואינם מעלים שם קורבנות שיעורה הוא בדיוק אפס.  
[ב]             
משנה, פאה א:א
הפועל 'למד' והטיותיו מציינים בימינו תהליך באמצעותו אנו רוכשים שלושה רבדים של הבנה: 1. הכרה שחושפת בפני האדם את דבר קיומו של מידע רחב יותר. ההכרה היא די מיידית והזמן שיש להקציב לה הוא זעום ביותר.2. מידע שנבנה מתיאורים מדוקדקים יותר של עצמים, או תופעות. הזמן שיש להקדיש לרכישת מידע הוא פונקציה של היקף המידע וממילא במידע רב יש להשקיע יותר מאשר במידע מצומצם בהקפו. ידע שמתפתח על בסיס הכללות שמסבירות את הקשרים בין פרטי מידע שונים. מידע הופך לידע ותובנות בתהליך מתמשך שדורש השקעה גדולה של זמן ומאמצים.
 
המקרא אינו מגדיר את המושג 'תלמוד תורה' והרבנים רצו, כמובן, שנתייחס לתורתם כאל ידע אותו ניתן לרכוש רק במהלך שנים ארוכות של לימוד ושינון. לרועץ עומד להם הנביא ירמיהו שכתב - 'וַיֵּלְכוּ אַחֲרֵי שְׁרִרוּת לִבָּם וְאַחֲרֵי הַבְּעָלִים אֲשֶׁר לִמְּדוּם אֲבוֹתָם'[ג]. כיוון שהאבות כנראה רק הכירו לילדיהם את הבעלים ופולחניהם, ולבטח לא עלה בדעתם הנחיל לבניהם תובנות עמוקות בתורת הבעלים והאשרות, אנו יכולים להסיק שבמושג 'למידה' השתמשו באותה העת לתיאור הרובד הראשון ומקצת מהרובד השני של תהליך הספיגה וההבנה. מסתבר, אם כן, שהאל ציווה על הלומד היהודי להכיר כיצד עליו לקיים חוקים ומצוות אבל אין בפסוקים שום הוראה שמחייבת אותו לרכוש ידע מעמיק ומיומנות גבוהה ולו רק משום שפולחני הקורבנות הופקדו בידי הכוהנים ששאפו להסתיר מההמונים את רזי המקצוע ולשמור לעצמם את מונופול על 'דרך הישר' באמצעותה ניתן לרצות את האל.
[ד]              
דברים ד:ט-י
[ה]             
דברים ה:א
[ו]              
דברים ו:ו-ט
[ז]              
דברים יז:יח-כ
[ח]             
דברים לא:ט-יג
[ט]             
שמות כד:ז
[י]              
דברים לא:יט
[יא]            
המונח 'הַשִּׁירָה הַזֹּאת', לדעת הפרשנים, מתייחסת לקטע בספר דברים שמתחיל בפסוק 'הַאֲזִינוּ הַשָּׁמַיִם וַאֲדַבֵּרָה וְתִשְׁמַע הָאָרֶץ אִמְרֵי פִי.' (דברים לב:א) ומסתיים בפסוק 'הַרְנִינוּ גוֹיִם עַמּוֹ כִּי דַם עֲבָדָיו יִקּוֹם וְנָקָם יָשִׁיב לְצָרָיו וְכִפֶּר אַדְמָתוֹ עַמּוֹ.' (דברים לב:מג)
[יב]            
מפשט הפסוק ניתן להבין ש'עֶלְיוֹן' הנחיל לגויים נחלות שאחת מהן הייתה נחלתם של יהוה ועמו בעוד שנחלות אחרות ניתנו לעמים אחרים ואלוהיהם.
[יג]             
ניתן להבין מהניסוח שיש אלי נכר שלא היו עם יהוה בעת שהוא הנחה בדד את עם ישראל.
[יד]             
איזה אף? איזו אש? על מה הוא מדבר? לאל חסר הגוף והצורה לא אמור להיות שום אף – קודח אש או לא.
[טו]            
צורנו הוא יהוה הגדול והנורא. מי הוא צורם? האם שִּׁירָה קדומה זאת בעצם מכירה בקיומם של אלים אחרים?
[טז]            
מה לאל הכל יכול ולחרבות וחיצים? ייתכן שפסוקים אלו אינם אלא מליצת שיר אבל למה להשתמש בדימויים מעין אלו אם אינך רוצה שקוראיך יצחקו עליך.
[יז]             
דברים לג:ח-י
[יח]            
יהושע א:ח
[יט]            
'משֶׁה קִבֵּל תּוֹרָה מִסִּינַי, וּמְסָרָהּ לִיהוֹשֻׁעַ, וִיהוֹשֻׁעַ לִזְקֵנִים, וּזְקֵנִים לִנְבִיאִים, וּנְבִיאִים מְסָרוּהָ לְאַנְשֵׁי כְנֶסֶת הַגְּדוֹלָה.' (משנה, אבות א:א)
[כ]              
ראו הערך 'צדוקים' בויקיפדיה
[כא]            
מגילה יט:ב
[כב]            
ראו הפרק 'האגדה תשדירי הפרסומת של הרבנים.
[כג]             
ראו המאמר 'התורה שבעל פה'
[כד]            
ראו המאמר 'זכויות היתר של הרבנים'
[כה]            
ראו המאמר 'היתרונות הכלכליים של הכהונה'.
נקרא 3706 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

37 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 15 אוגוסט 2016 17:55 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  ראיתי,

  כבר הגבתי, ואף מילאתי את בקשתך המקבילה.

  שלמה

 • קישור לתגובה שני, 15 אוגוסט 2016 17:32 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה רייכמן,

  לקח לי לא מעט זמן לנסח את תשובתי לאתגר שהצבת בפניי אבל לבסוף עשיתי זאת.

  http://www.1vsdat.org/index.php/2011-12-12-19-31-08/q------/item/1391-%D7%A9%D7%90%D7%9C%D7%AA%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%A9%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%9B%D7%9E%D7%9F-%D7%9E%D7%AA%D7%90%D7%A8%D7%99%D7%9A-8816

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 23:41 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,
  אני שמח שאתה נענה לבקשתי, תמיד ידעתי והאמנתי שאפשר גם אחרת. אני מקווה שייצא מאמר שרבים ישפשפו את העיניים, כשיראו שם כותב המאמר המתנוסס מעליו.
  אשמח אף אני כמובן, להיענות לבקשתך המקבילה, ולהכין רשימה כזאת בתקופה הקרובה, כפי שביקשת וציינת.
  בלהט הויכוח דרכו של עולם, שהצדדים מקצינים ומבליטים את הקונפליקט, ובאיזה הזדמנות ציפית עד כה, שאומר משהו טוב על הציונים החילונים.
  כבר ציינתי מספר פעמים שאני חסיד, אבל אני רואה שגם אצל רוב הליטאים, היחס לחב"ד הוא כיום לא עויין כשהיה בשעתו, בזמן שהמריבה והויכוחים היו טריים. מעולם לא ראיתי ליטאי שסופר עד עשר להשלמת מניין בשטיבלך 'זכרון משה' למשל, שמדלג על חסיד חב"ד שנמנה והצטרף לתפילה במניין.

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 20:02 הוסף ע״י עדי אביר

  דרך אגב, שלמה,

  אני לא יודע אם אתה ליטאי, חסיד או ש"סניק אבל אם אתה ליטאי הייתי רוצה לדעת מה אתה חושב על חב"ד. להערכתי הליטאים עויינים את חב"ד לא פחות, ואולי אפילו יותר, מאשר את החילונים. יכול להיות שאני טועה אבל לא נראה לי שמחלוקות בתוך העולם החרדי הן הרבה פחות חריפות מאלו שבין החרדים לחילונים.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 19:43 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אני אשמח למלא אחר בקשתך אבל האם תוכל במקביל להכין עבורי רשימה של עשר תכונות טובות ומועילות שניתן למצוא בחילונים-ציונים,במיוחד באלו שלפני כמה תגובות הגדרת כראויים לעונש כרת?

  אני לא מנסה להיות ציני אבל זה קצת מוזר שאתה מבקש שאחרים יגידו דברים טובים עליכם מבלי שטרחת, ולו פעם אחת, לומר משהו טוב על הציונים החילונים.

  עם זאת, בכוונתי להתייחס לבקשתך ברצינות רבה ואם תתן לי כמה ימים אני מבטיח לענות לך בצורה כנה ומלאה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 19:17 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  כאדם מתבגר בעל ניסיון חיים, שמנקודת מבטך, בסך הכל מחפש את הטוב בכל דבר ועניין, ונגד עיניך המטרה החשובה להיטיב עם המדינה שאתה כה אוהב, ולהציל את עמך ומולדתך מכוחות המאיימים לכלותה.

  אני מעמיד בפניך אתגר, שוודאי לא יהיה לך קשה להתמודד אתה, והיא, שתעשה מאמר אחד לא ארוך ולא קצר, בינוני כזה, ובו תציין ותרחיב אודות לפחות עשר תכונות טובות ומועילות שניתן במאמצים כאלו ואחרים, למצוא; באוכלוסייה החרדית, בחסידות בכלל ובחסידות חב"ד בפרט, באדמורים, ברבנים, במסורת היהודית בכלל, ובאמירות תורניות בפרט.

  אבל כמובן, בלי סרקזם, בלי ציניות, ובלי אמירות שלא תהיינה עריבות על אזני נשואי המאמר.

  בתקווה שבקשתי אינה מקשה עליך

  באיחולי הצלחה

  שלמה

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 15:56 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  אני, לעומת זאת, כבר הסברתי מדוע האדמורים מטפחים את תחושת העליונות של חסידיהם ומלבים את שנאתם להשכלה, לנאורות, לקדמה, ללוגיקה, למחקר האקדמי ולכל מחשבה שאינה עולה בקנה אחד עם התכתיבים הרבניים. כך החסידים יכולים ללכת 'בלי' ולהרגיש 'עם' - לוותר על כל הלימודים המועילים ולחשוב שהם יודעים את הכל טוב יותר מכל מי שאינו מחזיק במיתוסים ובאמונות הטפלות של הרבנים.

  אני רואה שבמקרה שלך הממסד הרבני הצליח מעל ומעבר למשוער.

  אין זה מפליא אותי. מעודי לא פגשתי חרדי שאינו מתנשא, אינו מתייחס בזלזול לכל מי שאינו חושב בדיוק כמוהו ואינו חושב שרק הוא מחזיק באמת האחת, היחידה, הנצחית, השלמה, המושלמת והבלתי משתנה.

  עדי אביר

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 14:58 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי,
  נתתי בעבר ביטוי לחששי, שמא תפספס את הנקודה, אי לכך לא הכברתי במילים.
  מדהים לצפות שוב ושוב, על אבחנה כה מדוייקת שכתבתי בעבורך, "אנלוגיה זניחה", אשר מפריעה להתפתחות תקינה של החשיבה שלך.

  אכן כן, התורה מצווה אותי על והדרת פני זקן, בעניין זה אני נוקט כשיטת תנא קמא או רבי יוסי הגלילי. ואוכל לקיים שני מצוות באחת, "עזוב תעזוב עימו" שנוהגת מדין תורה, ברבותא מפורשת, אף לאנשים כסוגך.

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 13:30 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  אני בדיוק כותב מאמר על בר הדיא פותר החלומות. גם הוא ביקש תשלום עבור שירותיו ואני לא צריך לספר לך מה היה סופו.

  התורה שלך מצווה עליך 'וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן'. האם אינך חושב שהגיע הזמן להפסיק להתנשא מעל אדם בן 66 ולהתחיל להדור את פניו?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 13:09 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי,
  אני מבין מהיכן מגיעה תשובתך, כבר התייחסותי לכך הייתה בהבחנה שכתבתי עליך.
  אציין, כי זו אחת הפעמים הבודדות שכתבתי אבחון, ללא תשלום.
  אקווה כי תוכל להעריך את הזדמנות פז הזאת, ולטפל בעצמך על בסיס אבחון זה.

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 13:03 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  אם כבר, מדוע שלא תראה את עצמך כגדול הדור, נביא, משיח, פרופסור ומלך?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 12:37 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי,
  מעבר לכל מיני תארים כאלו ואחרים, שאינני מייחס להם חשיבות רבה מדי, בראש ובראשונה אני רואה עצמי אוטודידקט מבריק.

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 12:22 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  סתם לשם עניין, איזו השכלה אקדמית עומדת מאחורי ההתנשאות שלך? תואר בפסיכולוגיה? תואר בפילוסופיה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 12:15 הוסף ע״י שחר

  שלמה

  אם לפי המצווה כדעת רז"ל, אין מניעה לחשוב על עמלק ועל מעשיו וזה חלק ממצוות מחיית זכרו, הרי שהכך הם פותרים את הפרדוקס המקראי.

  ברור שאם הוספתי ביאורים משלי לדברים שכתבת אינך אחראי עליהם, אני לוקח את מלוא הקרדיט. תנוח דעתך.

  המשך יום הטוב

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 12:06 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי,
  כאמור, וכפי שצפיתי, קשה לך להבין רעיונות עמוקים, יתר מכפי קוצר השגתך. האמת, שלא ראיתי צורך לכתוב משפט זה, כי אין הוכחה יותר טובה לזה, מאשר מכתבך האחרון.

  אני רואה לנכון, לדמותך לילד תינוק, אשר התפתחותו נמנעת, עקב אנלוגיה זניחה. (פסיכולוגיה התפתחותית)

  אמנם גם זה גדול כמה מידות מכדי הבנה בשכלך, שמזה זמן רב, מחוסר שימוש, מעלה חלודה.

  אני שבע רצון מכך, שלקחת כאפשרות ריאלית, להרהר ולהתבונן בעצתי שיצאה ממני אליך.

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 11:59 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  שלום שחר,

  בקשר למצווה, מדבריך ניכר שלא ירדת לסוף דעתי, ולכן, אחדד את הרעיון; מכיוון שלא אתה ולא אני מוסמכים לפרש או לחדש מצווה, אין זה כלל משנה מה דעתנו על מצווה כזאת או אחרת ועל אופן קיומה, ולכן אם אתה מעוניין לקיים את מצוות זכירת מחיית עמלק, עליך להתמודד עם הקושי שיש בדבר, למחות את זכרו, כשבו זמנית תיזכר ממנו, מה שקראת פרדוקס, וכאמור זו בעייה אישית שלך, שמהווה אתגר אישי בשבילך, ותוכל לנסות אם תרצה להתמודד עם העניין. שכן לפי המצווה כדעת רז"ל, אין מניעה לחשוב על עמלק ועל מעשיו, אדרבה, זאת המצווה, מעבר למצווה להרוג כל עמלקי, פיזית, כשהדבר יתאפשר מבחינה חוקית כמובן.

  לגבי התוספות והביאורים וההשמטות שלך, על החלק האחרון של הודעתי, עלי לומר, שכל שינוי הוספה או השמטה מדבריי, גורם לכך שאינני אחראי יותר על הטקסט המשוכתב כנ"ל, ועל הנגזרת ממנו.

  שלמה

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 11:37 הוסף ע״י שחר

  שלום שלמה
  תודה שענית לי.
  שמח ששאבת סיפוק מכך שלא היו לי השגות. ובאמת אין לי. זכותך המלאה להאמין במה שתרצה.

  אבל לא היית ברור מספיק, כי לא ענית על שאלתי:
  כשאתה כותב את המילים "מצוות זכירת מחייתו" אתה טועה, כי המצווה היא "מצוות מחיית זכרו". לא הוא בפועל, אלא הזכר שלו. תמחה את זכר עמלק. אפילו במחיקת שמו או אזכרתו- כך שלא יישאר לו זכר. עצם העלאת השם-היא היא זכר שעושים לו, ומכאן הפרדוקס (אם לדוגמא אגיד לך "אל תחשוב עכשיו על פילים כחולים" על מה תחשוב? כנ"ל)

  לגבי החלק האחרון של דבריך, אני מסכים לחלוטין, אם אני מוריד ממנו את כל התוספות המיסטיות של המשיח (-המצאה נוצרית שהיהדות התלמודית אימצה) ותיאורי חז"ל (שהם עצמם המציאו על עצמם). אני חושב שכל התעסקות פנימית שתכליתה שיפור עצמי ומוסריות פנימית וחברתית (אם קוראים לזה בשם "קליפות" שהמציאו הבודהיסטים והרחיבו המוסלמים ואחריהם והיהודים הקבליסטים והחבדניקים שהעתיקו מהם, ואם קוראים לזה "יצר הרע" או "עמלק קטן שיושב וגורם לי לחטוא" )היא דבר ראוי ואני מעריך כל אדם שמנסה להשתפר ולשפר את עצמו.
  יום טוב:)

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 00:49 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  כמובן שאני מבין לליבך. שנינו הרי יודעים שהרבנים אסרו עליך להחשף למידע שעלול לפקוח את עיניך ולהראות לך שאתה חי במציאות מדומה שבנוייה משקרים ואחיזות עיניים. כשלא מסתכלים לא רואים וכשלא רואים לא צריך לחשוב וכשלא חושבים ניתן להאמין בכל שטות ודבר הבל שדוחסים למוחך.

  האם אינך חושב שרבנים שאוסרים לרכוש ידע ולהבין את אמונותיו של הזולת בעצם מצביעים אי-אימון בדת שלהם עצמם. אם הם בטוחים בנכונות הדת שלהם מדוע הם חוששים מכך שתחשף לדתות ודעות של אחרים? מדוע מותר לך ללמוד על הנצרות, ההיסטוריה העולמית, הפילוסופיה המודרנית וכו' רק מספרים של רבנים? מדוע אסור לך לקבל מידע גם ממקורות אחרים?

  שלמה, נסה להבין בעצמך מדוע הרבנים רוצים שתהייה שבוי שלהם לנצח נצחים, מבלי להכיר ולו אלטרנטיבה אחת נוספת. אתה לא חייב לשחק את המשחק שלהם. אם אתה חושב שאתה צודק - האמרים שלי לא ישנו את דעתך. אם אתה חושש מהמאמרים שלי אז אולי אתה לא באמת מאמין עד הסוף באמיתות המוחלטות של רבניך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 08 אוגוסט 2016 00:35 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  לא מוזר לך שבאמונות של החסידות שלך אוחזים כמה מאות אנשים, שבזרם החסידי כולו יש כמה מאות אלפי אנשים, רובם ילדים, ושבעולם החרדי (ליטאים, חסידים וש"סניקים, בארץ ובעולם) ניתן למצוא לא יותר ממיליון אנשים, מחציתם ילדים, דלי השכלה מרמה סוציו-אקונומית נמוכה? רוב רובם של החרדים נולדו למשפחות חרדיות שמנעו מהם כל גישה למידע וידע שיאפשרו להם להכיר אלטרנטיבות אחרות ולבחור באמונות שמתאימות להם ולא לגמרי ברור אם כולם, או אפילו רובם, יישארו חרדים אם תינתן להם אפשרות להחשף לעולם הגדול ולהחליט לבד על עתידם.

  לעומתם יש כ-14,000,000 יהודים מהם אתה סולד: קונסרבטיבים, רפורמים, ציונים דתיים, אורתודוקסים מודרניים, מסורתיים שנוסעים לים בשבת וכמובן חילונים. לרשימה זאת תוכל להוסיף את מיליוני היהודים לשעבר שמאסו מהרבנים ודתם ההזוייה ונטמעו בחברה שסביבם. יש לנו כאן מצב שהזנב פוסל את הכלב משום שהוא לא מספיק 'כלבי' עבורו.

  אתה יכול לסלוד ממי שאתה רוצה, מתי וכמה שאתה רוצה אבל זה לא ישנה את העובדה שאתם שריד מאובן של דת שנשענת רק על שקרים ואחיזות עיניים והמודרנה עומדת לדרוס אתכם ולהפוך אתכם ללא רלוונטים כפי שהיא עשתה במהלך כל ההיסטוריה.

  בכל דת יש קנאים חשוכים. הנצרות כבר הצליחה להשתחרר מרוב הקנאים שלה ולהתאים את עצמה לעולם המודרני. האסלאם נלחם עתה את מלחמת המאסף של הקנאות הדתית וחזקה על המודרנה שהיא תוציא ממנו את הקנאות באמצעות מפציצים וטנקים. נותרתם רק אתם וגם אתם עתידים להיעלם כי לרוע מזלכם אתם חיים בחברות מודרניות דוגמת ארה"ב, אנגליה וישראל ולמרות כל החומות הגבוהות שאתם מקימים סביבכם לא תוכלו לעצור את המודרנה. האמת של המאה העשרים ואחת תבקיע את החומות ותיקח מכם את ילדיכם. זה בלתי נמנע. אתם יכולים לשוט עם הזרם ואתם יכולים להתנגד לו ולהמיט על עצמכם סבל איום ונורא. כך או כך זה רק עניין של זמן עד שתעלמו.

  אריה, למרות התנסחויותיך אתה לא בחור טיפש ולכן גם אתה יודע שאתם זן נכחד. אל תהרוס את החיים של ילדיך ודאג שהם יזכו לקבל גם השכלה מועילה. שנינו מבינים שהעולם החרדי לא יוכל להתעלק לנצח על תקציבים ממשלתיים ובמוקדם או במאוחר תתעורר ריאקציה שתפגע בכם באופן אנוש. אותך כנראה כבר לא ניתן להציל אבל עליך לנסות לפחות להציל את הילדים שלך אחרת אתה גוזר עליהם חיים של בערות ודלות.

  חשוב על זה בשעה שאני מהרהר בתובנות העמוקות עליהן ביקשת ממני לחשוב.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 23:56 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא  עדי,  אם תחשוב על זה אולי תצליח להבין, שעומק הסלידה שלך מהמחב"ת המפורסם המוכר בתואר הרב אמנון יצחק, ומפעילותו, היא כאין וכאפס מעומק הסלידה שלי, מכל אדם שמנסה לעוות את היהדות, לחיות כמו גוי, ולדרוש שיכבדו אותו כמו רב, בין אם הוא רפורמי ובין אם הוא קונסרבטיבי, וזה בטח לא חדש לך, אתה הרי מדבר פה ושם עם חרדים, אתה לבטח מכיר את זה.

  ומשכך, מבחינתי, אין שום ערך לרעיונותיו המומצאים ולדבריו ההזויים של הרצברג כזה או אחר, שאיבתו ושנאתו ליהדות המקורית, שאנחנו מתפארים ומתגאים בה, מעבירה אותו על דתו ועל דעתו, תופעה די מוכרת לנו, גם במחוזותינו, אגב.

  עדי, אם תקח ממני עצה קטנה, תעשה פעם אחת חושבים, ונסה להשתחרר מהתיאוריות שפיטמו אותך בהן, ושפיתחת לעצמך, שאין בה ולא קורטוב הגיון מינימלי, ולמעשה להיות כלוא בדעות מוזרות, שעד כה לא הצלחת להשתחרר מהן, ובמשחקי מילים מנסה להגן על ארמון החול שלך, שנמס במעט מים, והופך לבוצה סמיכה ודוחה.

  אל תצפה שאחרים יעשו לך את העבודה, אני סבור שבהחלטה אמיצה מצידך, תוכל סוף סוף להודות בטעויותיך הרבות והגסות, המפוזרות בשלל מאמריך ההזויים, באתר זה, שמידיעה, כבר גרם לרבים לחזור בתשובה, כשראו את הרמה ואת הסגנון, וחוסר היכולת שלך, להודות כששגיאותיך כה בולטות היו, וכפי שכבר קדמו לי אחרים, שהעירו לך על כך.

  הייתי יכול להאריך, אבל על מנת שלא תפספס את הנקודה, אסתפק בכך.

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 23:55 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  עדי,

  מכיוון שאני נוהג, להתייחס בדיונים שמקיימים אתי, אך ורק לטקסט מקורי שנכתב במהלך הדיון, וללא הוספת קישורים למאמרים חיצונים או פנימיים, והדבר אף עשוי לעשות רושם מוטעה, כאילו אם רק תנבור בקישור זה או אחר, ואין לדבר סוף, תמצא טיעונים יותר חזקים, משאנו מסוגלים לכתוב ולתמצת במסגרת הדיון, לא אחרוג ממנהגי זה, ולא אפתח את הקישור, גם לא בשביל להתייחס אליו, וכאמור, בתקווה להבנה.

  שלמה

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 23:49 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  מה יש לך לומר על המאמר 'מדוע העמלק הושמד שלוש פעמים שונות?' בכתובת:
  http://www.1vsdat.org/index.php/2015-02-01-12-54-59/2010-07-23-09-16-23/item/459-%D7%9E%D7%93%D7%95%D7%A2-%D7%94%D7%99%D7%94-%D7%A6%D7%95%D7%A8%D7%9A-%D7%9C%D7%94%D7%A9%D7%9E%D7%99%D7%93-%D7%90%D7%AA-%D7%94%D7%A2%D7%9E%D7%9C%D7%A7-%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%A9-%D7%A4%D7%A2%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 23:31 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  שחר שלום,
  אני שמח ששאלה שהציקה לך נפתרה :)

  בקשר להערתך,

  ובכן, בקשר למדענים מגודלי השפם, קל היה להבין שמדובר ברצון לשלול נוהג שלעתים קיים, בו יש המתייחסים בהערכה ובכבוד להגיגיהם של אישים כאלו ואחרים, רק משום חזותם החיצונית, לעתים זה אכן שפם מגודל, ואתה צודק זה עלול להיות גם זקן מגודל, או ראש גלוח, אנחנו כפי שהבנת – לא שם.

  לגבי עניין מציאת שרידים ארכאלוגיים של עמלק, כבר כתבתי את מה שכתבתי, ושאבתי סיפוק מכך שלא היתה לך השגה על תוכן דבריי בעניין, וטוב שכך.

  ומכיוון ששאלת ברצינות, אצא מגדרי, לענות במעט אריכות.
  לגבי אופן מחיית זכר עמלק, כידוע, איננו עוסקים כיום במחייתו בפועל, אלא במצוות זכירת מחייתו, ובקריאת פרשת זכור, לפחות פעם בשנה.
  ובימי שאול הלא ניתנה המצווה והזדמנות לכך, כמפורש בספר שמואל. ומבואר, שכשאנו זוכרים את מעשה עמלק, אנו בעיקר צריכים לזכור את הסיבה לבואו שמפורש במקרא ובחז"ל, על כך שרפו ידי ישראל מן התורה, ויש בזה הבנה שהחובה מוטלת עלינו, להתחזק בלימוד התורה ושמירת המצוות, פעולות שאנו מקווים יביאו למחייתו במהרה. וביתר הרחבה תוכל לקרוא בספרי החסידות, אודות הקליפה של עמלק, שמצוייה בתוך כל אחד מאתנו, והמכונה יצר הרע, שגורם לקרירות בכל עניין של קדושה, ומטיל ספק ביסודות היהדות, ואף מרבה להשתמש בליצנות, שכוחה ההרסני רב ביותר, ושומר נפשו ירחק ממנה, ועל כך אמרו חז"ל, אין השם שלם ואין הכסא שלם עד שימחה זכרו של עמלק, ואם כן לשאלתך, אין שום ספק בכך, שכשזכרו יימחה, יזכו לראות זאת כל עם ישראל שיהיו ראויים לכך, כהבטחת חז"ל, מה יעשה אדם וינצל מחבלו של משיח, יעסוק בתורה ובגמילות חסדים, ואז הרי יבוא לעולם התיקון השלם, על ידי מלך המשיח, שיכרית את זרעו של עמלק, כנדרש בחז"ל הקדושים, שנשיכתן נשיכת שועל, ועקיצתן עקיצת עקרב, ולחישתן לחישת שרף, וכל דבריהם כגחלי אש.


  שלמה

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 23:20 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  היית רוצה לראות כיצד ניתן לערוך את דברי האדמו"ר שלך ןלהציגו כקריקטורה? ממש ממש לא קשה להוציא דברים מהקשרם ולהפיק סרט שאומר בדיוק את מה שאתה רוצה שיאמר אבל נניח לרגע שאמנון יצחק הוא חוקר ישר ואובייקטיבי, כיצד השמצותיו מתקשרות לנושא השיחה שלנו? אתה רוצה שאני אלמד על הציונות מאמנון יצחק?

  באשר לסרטון שאני הבאתי: הסרטון נגזר ברציפות מאחד הסרטים בסדרה של שלושה סרטים על היהודים האמריקאים שהופק על ידי רשת ציבורית חסרת כל אינטרסים. הדובר בסרטון הוא פרופסור ארתור הרצברג, רב קונסרבטיבי, פרופסור ליהדות, היסטוריון וממנהיגי יהדות ארצות הברית במאה ה-20. כך כתוב עליו בויקיפדיה העברית:

  https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%A8%D7%AA%D7%95%D7%A8_%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%91%D7%A8%D7%92

  אני מניח שרב קונסרבטיבי שהוא גם היסטוריון ופרופסור ליהדות אינו אמין עליך ואתה מוכן לסמוך רק על אמנון יצחקים שמתחזים לרבנים אבל לא נראה לי שתימצאו הרבה אנשים שיזלזלו בהרצברג ויאמצו בשתי ידיים את דבריו של אמנון יצחק, עימו, אתה צודק, בהחלט יש לי בעייה אישית. האדם הזה מוציא צעירים ממעגל הלימודים, העבודה והשירות הצבאי והופך אותם לחרדים בורים ונבערים שלנצח יעשירו אותו ואת חבריו מש"ס. לידיעתך, הבן אדם התחיל מכלום והיום הוא שווה יותר מעשרים מיליון ש"ח. האם נראה לך שזאת רק השגחה עליונה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 22:49 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי

  אני לא רואה, עדין שום סיבה לדחוק את כל הציטטות שמובאים שם.
  מפיק הסרט לעניין זה אינו רלוונטי, כל עוד לא יצא הכחשה של הפרופסורים שמופעים שם.
  זה נראה יותר בעיה אישית שלך איתו, זה עדין לא עונה ולו טיפה ממה שמופיע שם.
  אם בסרטוני מוטים עסקינן,וכשלונך 'לבדוק מי עומד מאחורי הדברים הרבה לפני שמחליטים אם יש טעם להתייחס אליהם'
  מה תאמר אתה, על הקישור שהבאת??

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 22:28 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  בשמיא דסיעתא,

  האמת שעצוב לי. אחד הדברים הראשונים שלומדים בחינוך הממלכתי היא לבדוק מי עומד מאחורי הדברים הרבה לפני שמחליטים אם יש טעם להתייחס אליהם. אני מבין שבחינוך הנפלא שלכם החליטו לוותר על מידת הביקורתיות ולאמץ כלשונו כל דבר הבל שיוצא מפיו של כל אדם שמכנה את עצמו בתואר 'רב'.

  מאחורי הסרטון שלך עומד אמנון יצחק. אמנון יצחק אינו 'רב' ואפילו אם הוא היה רב אתם לא הייתם מכירים בכישוריו ההלכתיים. אמנון יצחק היה מוכר בחנות מכשירי חשמל לפני שהוא החליט שניתן להתעלק על צעירים בורים ונבערים ולהתעשר מעסקי ההחזרה בתשובה. האדם הזה מפיץ הרבה מאד סרטונים, בעיקר של ההרצאות שהוא עצמו נושא, שמכולם מבצבצת ועולה הבורות העמוקה מיני ים בה הוא התברך בשפע. כל מי שמסתמך על דבריו של אמנון יצחק רק עושה מעצמו צחוק. האם לדעתך תוכל למצוא חוקר לא חרדי שמגבה את הצגתו החד-צדדית וחד-מימדית של אמנון יצחק? האם תרצה שאביא לך מאות סרטונים של אתאיסטים שמדברים בגנותה של היהדות?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 21:39 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי

  אתה מוזמן לצפות
  https://www.youtube.com/watch?v=G7CWFtPModY

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 20:34 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  ייתכן שבזכותך עוד אתחיל להאמין בניסים. האין זה נס שבחור חסר כל השכלה, שמעולם לא קרא שום ספר מחקרי, מסוגל לקבוע מיהו הדמגוג שטוען טיעונים חלולים ומי, בעזרת הק-ל, יודע את האמת כולה?

  אין לי שום כוונה להסביר לך כיצד העולם הזה באמת עובד אבל כיוון שרוב מדינות העולם הכירו במדינת ישראל יש להניח שהם הבינו מדוע העם היהודי ראוי למדינה גם בלי טיעונים מיתולוגיים בהם כל אדם רציונלי כבר למד לזלזל.

  אני מניח שלא קראת מעולם את הצהרת העצמאות אבל אם היית קורא אותה היית רואה שכתוב בה:

  'בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם את ספר הספרים הנצחי. לאחר שהוגלה העם מארצו בכוח הזרוע, שמר לה אמונים בכל ארצות פזוריו, ולא חדל מתפילה ומתקווה לשוב לארצו ולחדש בתוכה את חירותי המדינית.

  מתוך קשר היסטורי ומסורתי זה חתרו היהודים בכל דור לשוב ולהיאחז במולדתם העתיקה; ובדורות האחרונים שבו לארצם בהמונים, וחלוצים, מעפילים ומגינים הפריחו שממות, החיו שפתם העברית, בנו כפרים וערים, והקימו יישוב גדל והולך, השליט על משקו ותרבותו, שוחר שלום ומגן על עצמו, מביא ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ ונושא נפשו לעצמאות ממלכתית.'

  במילים אחרות: בארץ הזאת קם, התפתח ויצר העם היהודי - *עם* ולא איזו עדה דתית קיצונית שפיטמה את עצמה באמונות הבל חסרי כל בסיס עובדתי ולוגי. לעם הזה יש קשר היסטורי לארץ ישראל - לא הבטחה אלוהית ולא בטיח - רק קשר ההיסטורי של עם לארצו כמו הקשר ההיסטורי שיש להרבה עמים אחרים עם הארץ בה הם הקימו את מדינתם.

  יכול להיות שאתה מרגיש ככובש אכזר. לכם הרי יש מסורת ארוכה של רצח עם בשם הק-ל הדמיוני שלכם. לי אין שום תחושה של כובש בשטחים שהוענקו לנו בהסכמת האומות ואני מתנגד בתוקף להמשך הכיבוש הדורסני בשטחים בהם אנו יושבים על אפו ועל חמתו של החוק הבינלאומי. אין לי גם שום בעייה עם הכיבושים ורצח העם שבוצעו על ידי יהושע ודוד כיוון שאני מאמין שבשני המקרים מדובר בהיסטוריה דמיונית שהקשר שלה עם המציאות הוא קלוש ביותר.

  אם עם ישראל היה רוצה שהחרדים האשכנזים ייצגו וידבררו אותו הוא מן הסתם היה מעניק להם יותר מ-5% מהקולות לכנסת. גם אם נוסיף למניין את החרדים הספרדיים, אותם אתם לא רואים ממטר, נגלה שהעולם החרדי זוכה לתמיכתם של רק 10.8% מהבוחרים. כל היהדות האורתודוקסית, עימה נמנים גם ציונים דתיים ששנואים עליכם, קיבלה רק 17.5% מהקולות. המסקנה היא שהחרדים האנטי-ציונים אינם מייצגים איש זולת עצמם. הרבנים מפמפמים לכם את האגו בחשיבות עצמית חסרת כל יסוד אבל האמת היא שאתם קבוצה קטנה וצעקנית שעומדת בפני רעידת אדמה שתפורר את העולם הדמיוני שהקמתם לעצמכם ותחזיר אתכם לקרקע המציאות עליה תצטרכו לפרנס את עצמכם בכוחות עצמכם ולא באמצעות אתננים פוליטיים.

  מענג אותי לקרוא שאתה חושב שאני, סבא שלי ושאר הציונים שלחו את קרוביך להישרף ולהיחנק במחנות השמדה המוניים. את זה כנראה מלמדים אתכם במקום לימודי ליבה אבל זאת אינה האמת: רוב הציונים ניצלו כי הם לא שעו להזהרות הרבנים - 80% מהחסידים נכחדו כי הם דווקא כן שמעו להם.

  המאמר הקצרצר הבא יסביר לך את עומק טעותך. במאמר משובץ אחד הסרטונים המרגשים ופותחי העיניים ביותר שאי פעם תראה על העולם החסידי. אל תדאג. הוספתי לו כתוביות בעברית כך שאפילו אתה תוכל להבינו.

  http://www.1vsdat.org/index.php/2013-02-21-20-40-12/2013-06-23-09-14-14/item/752-%D7%94%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99-%D7%A0%D7%A2%D7%A8%D7%9A-%D7%9C%D7%A9%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%95%D7%96%D7%A8


  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 20:07 הוסף ע״י שחר

  שלום שלמה
  על החלק הראשון ענית לי בצורה יפה. זה הציק לי וענית לי. תודה לך :)
  החלק השני לא ברור לי:
  א. מה הקשר למדענים ולזקן שלהם? ובלי קשר ככל הידוע לי יש גם מדענים וארכיאולוגים חרדים והם גם מגודלי זקן ושפם ופיאות וגם הם לא מצאו את עמלק
  ב. ונניח שהייתם מוחים אותו ואת זכרו (אגב, איך בדיוק? לא ידוע לי על צבא יהודי חרדי שהיה בגרמניה של שנות ה30 או בכלל אי פעם), מה אז? נניח ונמחה זכרו, מפסיקים להזכיר אותו? איך יודעים שהוא נמחה? שואל ברצינות

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 18:39 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  שאל שחר שאל,

  ובכן, הדור שמת במדבר כמפורש במקרא, היו האנשים שמלאו להם 20 שנה בזמן החטא, וכל אלו שהיו צעירים מגיל זה, והם מנו מטבע הדברים אלפים רבים, נכנסו לארץ ונכחו וראו וזכרו היטב את כל המתואר להם בידי משה רבנו, שציווה אותם במצווה המדוברת.

  בעניין מצוות מחיית זכר עמלק, הלא מבחינת היהדות, כעם שצועד בכל הדורות שלוב זרוע עם התורה והמסורת היהודית, אין שום משמעות וערך למה שהארכאלוגיה מוצאת או איננה מוצאת, כמו שהיא בזה לכל המדענים מגודלי שפם ככל שיהיו ככל שהם משמיעים רעיונות והמצאות שאינן עולות בקנה אחד, עם הידוע לנו מפי המסורת, מדברי חז"ל, ומתורתנו הקדושה, שמפיה אנו חיים, והדברים ברורים. ומשכך המצווה לזכור למחות את זכר עמלק, תהיה בתוקף עד להודעה חדשה שאנו מקווים לה, לפיה זכר עמלק נמחה כליל מתחת השמים, ואגב, ישנה טענה, שהעם הגרמני הוא מזרע עמלק, והלא את נחת זרועם הרגישו בני עמנו היטב בשנות השואה, בהם הוציאו לפועל את איבתם לעם היהודי, באם הטענה נכונה, נשאר רק לחשוב מה היה נחסך מאתנו, אילו זכינו למחות את זכר עמלק מבעוד מועד.

  ולשם הישועה

  שלמה

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 18:26 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי

  זכותנו על אדמת הקודש, הינה אך ורק משום זכותנו ההיסטורית כאן. זכות שבה נתן לנו הבורא את זו חבל הארץ.
  אמנם לא בחינם אתה מתפתל כהרגלך, בדמגוגיה זולה, שכבר עבר זמנה מהעולם זה שנות אור. זה, כי תשובה אין .
  תרצה או לא תרצה, הנך כובש רשע שניתק משפחות שלימות מעל אדמתם, טיעון ריק וחלול על הצהרת בלפור וכו' והתכחשות לזכות ההיסטורית מכוח מתנת הק-ל, אינה מכשירה את הגניבה, הרי לבטח במידה והאו"ם יצהיר על הקמת מדינה לעם הטורקי שישב כאן רבות בשנים, וסילוקו של העם היהודי מכאן , ברור מעל לכל ספק שזה ייחרט כפשע היסטורי.
  ולדברי ההסתה הנוטפים מדבריך, רוב אזרחי המדינה מאמינים בבורא יתברך שמו, ומאמינים בזכות הקיום על האדמה הזאת מכוח התורה הקדושה.
  כבר ציינתי בהתכתבות הקודמת ביננו, שהתנשאות שלך בדבר השירות בצה"ל וכו', ריקה אף היא מתוכן, אתם, הציונים, אתה וסבא שלך שנראה לך שהקים את המדינה. סכסכתם בין שכנינו הערבים לביננו, בצורת 'הפרד ומשול', בצורת סיפורי בדים על גיבורים לאומיים, שחוץ מלסכסך ולשלוח את קרובינו להישרף ולהיחנק במחנות השמדה המוניים, לא עשו אלא לעצמם, והשתמשו בתורה בכדי לחפור בה לאינטרסים האישיים, דוגמת ניפוף התנ"ך באו"ם בכדי לקשר בינם לבין אדמה .
  כשאני קורא את הקישורים למאמרים שכתבת, שהנך מפנה אותי אליהם, אני אסיר תודה להורי ומורי שחסכו ממני בילדותי, הבלים ומניפולציות זולות ושחוקות מעין אלו.

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 18:01 הוסף ע״י שחר

  היי שלמה
  נעים מאוד
  יש לי שתי שאלות על התגובה שלך:
  1. בהנחה שאותו דור שנכח במעמד הר סיני היה גם אותו דור שכמה חודשים מאוחר יותר נענש בגין חטא המרגלים ומת כולו, איך זה שארבעים שנה אחר כך משה אומר לעם "פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ". הלוא כל דור המדבר מתו ולארץ הגיעו ילדיהם שלא היו במעמד החטא או שהיו צעירים מדי מכדי להיענש.
  ואם מדובר על כאלה שנולדו לאחר מכן, או שהיו צעירים מכדי לזכור, הרי הם לא ראו בעיניהם את הדברים אשר ראו עיניהם, או שכבר שכחו אותם מפאת גילם

  2. אחת משש הזכירות שהזכרת, היא מחיית עמלק. עמלק זה, לא נמצא לו ולו שריד היסטורי או ארכיאולוגי אחד בשום מקום מעולם.
  מה שאומר שגם אם היה אי פעם עמלק - אין לו זכר.
  מה שאומר שהיחידים שעושים לו זכר הם אלה שמזכירים את זה שמצווים על עצמם למחות את זכרו, (בשש הזכירות הקבועות שלהם!)ובעצם הזכרה קבועה זו הם מעלים את זכרו, שממילא נמחה אם לא היו מזכירים שוב ושוב את זכרו שיש למחות.
  סוג של פרדוקס, לא?

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 17:39 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  קצת התבלבלת. את המדינה הזאת לא בנו החרדים. הרוב במדינה הזאת אינו אורתודוקסי. הציבור הלא-חרדי מפרנס אתכם ולא להיפך. אני ובני משפחתי, ולא אתם, שירתנו בצבא ההגנה לישראל. אנחנו נסתדר פה מצויין בלעדיכם. מי יפרנס אתכם בהיעדרנו?

  אני לא מבין מה מחזיק אותך להשאר בינינו, הישראלים האמתיים, שלדברי שלמה ראויים להיכרת מעם ישראל.

  אתה מוזמן לארוז את מטלטליך ולהגר לאן שתה רק רוצה. אני מניח שבכל מקום יקבלו אתכם בזרועות פתוחות ויתחרו על הזכות לפרנס אתכם. רוב היהודים בארץ הם דווקא אזרחים מועילים ולא פרזיטים וראוי שתהייה להם מדינה שדואגת לצרכיהם ולא לצרכי הבטלנים והמשתמטים שמכרסמים באושיות מדינתם.

  חלק מהציבור, מחוסר הבנה, אכן חושב שזכותנו על ארץ ישראל מתבססת על ספר נושן שאיש אינו יודע מה מקורו אבל אנחנו יושבים כאן מתוקף החוק הבינלאומי ולא מתוקפם של מיתוסים חסרי ערך שהרבנים מלבים לצרכיהם.

  אני יודע שהרבנים הטמיעו במוחך שלולא ההבטחה שכביכול ניתנה לאבות מיתולוגיים לפני כמעט 4,000 שנה אין לעם ישראל שום זכות על האדמה הזאת אבל שאל את עצמך מדוע הם לא לימדו אותך גם קצת על תולדות הציונות ומעמד המדינה בחוק הבינלאומי. האם זה משום שהם לא רצו שתגלה שזכותנו שלבת בארץ הזאת אינה קשורה כלל למיתוסים באמצעותם רבניך מנסים להבטיח את שררתם, כבודם והכנסתם?

  אני כתבתי על כך מספר מאמרים. מדוע שלא תקרא אותם ותגלה את האמת שרבניך מסתירים ממך?

  זכותי על ארץ ישראל
  http://www.1vsdat.org/index.php/2010-07-21-07-51-46/2014-11-27-17-49-51/item/1024-%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%99-%D7%A2%D7%9C-%D7%90%D7%A8%D7%A5-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

  אני ציוני מושבע
  http://www.1vsdat.org/index.php/2010-07-21-07-51-46/2014-11-27-17-49-51/item/1050-%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%A6%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%99-%D7%9E%D7%95%D7%A9%D7%91%D7%A2

  זכותנו על הארץ המובטחת
  http://www.1vsdat.org/index.php/2015-02-01-12-54-59/2013-03-24-15-04-30/item/1122-%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%AA%D7%A0%D7%95-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%A8%D7%A5-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%91%D7%98%D7%97%D7%AA

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 16:39 הוסף ע״י אריה ברייטקופ

  בסיעתא דשמיא

  עדי,

  אני לא מבין מה מחזיק אותך להשאר בינינו, היהודים, 'פרחי מדבר'
  אתה מוזמן לארוז את מטלטליך ולהגר לאמריקה, הרי רוב היהודים בארץ 'פרימיטיבים'. והטענה שלהם לאחז בחבל ארץ זו דוקא נובעת מהפרימטיביות שהם נאחזים בה.
  אם כן איזה טעם מצאת לדור בנחלתו של אבו סעיד (למשל) שירש את האדמה כבר מאות שנים ממשפחתו??

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 16:15 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  מדהים לחשוב שבמאה העשרים ואחת עדיין יש אנשים שמאמינים לכל המיתוסים שהומצאו כדי לרומם את אנשי הדת, להפכם לסמכותיים ולדאוג לפרנסתם.

  מניין אתה יודע את מה שאתה חושב שאתה יודע? מה גורם לך לחשוב שהחרדים הוסמכו לדברר את העם היהודי ושבמשך כל הדורות היהודים החלו בהשכלה, במדע ובמודרנה והחליט לדבוק באמונות הטפלות של ימי הביניים? הרי רוב רובו של העם היהודי זנח כבר מזמן את הדת הפרימיטיבית בה אתם מנופפים בבואכם לסחוט הטבות מופלגות ותקציבים ייחודיים. היהדות החרדית הפכה לנחלתם הבלעדית של אנשים חסרי השכלה שנכלאו מאחורי החומות שהרבנים בנו סביבם במטרה למנוע מהם גישה למקורות מידע אמין ואובייקטיבי. פרח שפורח במדבר הוא תמיד כליל יופי אבל שים אותו בין פרחים אחרים ותגלה שיש רבים כמוהו ואחדים שהם אף יפים ממנו. כשתלמד על שיטות דתיות, פילוסופיות ומדעיות אחרות גם אחת תבין שהיהדות המאובהנת של החרדים אינה עדיפה על תורות אחרות אלא להיפך, היא הרבה יותר נחותה מהן בכל מישור אפשרי.

  האם פעם שאלת את עצמך מדוע מעולם לא לימדו אותך מדע, היסטוריה בראי המחקר, ארכיאולוגיה, פילוסופיה, דת השוואתית וכדומה? האם לפי דעתך היית בוחר להחזיק בדעות חשוכות ולשאוף להיות מחזיר בתשובה אם היית זוכה ללמוד גם אמיתות מבוססות יותר ומיתולוגיות פחות?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 אוגוסט 2016 15:32 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  הי אנשים,

  רציתי לשתף אותכם במחשבה שהיתה לי בימים האחרונים כשהוצאתי ספר תורה מארון הקודש לקריאה בו בציבור.

  משה רבינו בספר דברים אומר לבני ישראל: "רַק הִשָּׁמֶר לְךָ וּשְׁמֹר נַפְשְׁךָ מְאֹד פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר רָאוּ עֵינֶיךָ וּפֶן יָסוּרוּ מִלְּבָבְךָ כֹּל יְמֵי חַיֶּיךָ וְהוֹדַעְתָּם לְבָנֶיךָ וְלִבְנֵי בָנֶיךָ. י יוֹם אֲשֶׁר עָמַדְתָּ לִפְנֵי השם אֱלֹהֶיךָ בְּחֹרֵב בֶּאֱמֹר השם אֵלַי הַקְהֶל לִי אֶת הָעָם וְאַשְׁמִעֵם אֶת דְּבָרָי אֲשֶׁר יִלְמְדוּן לְיִרְאָה אֹתִי כָּל הַיָּמִים אֲשֶׁר הֵם חַיִּים עַל הָאֲדָמָה וְאֶת בְּנֵיהֶם יְלַמֵּדוּן."

  פסוקים אלה אף נכללים בשש הזכירות.

  מדהים לחשוב, שכאשר יהודי מפנים בידיעתו את מעמד הר סיני על כל המשתמע ממנו, הוא משלים בכך את משימתו של אבות אבות אבותיו במאות דורות לפניו שנכחו באותו מעמד ונצטוו להעביר אותו מעמד לצאצאיהם, וכך גם כל יהודי שחוזר בתשובה ומקבל עליו את הנגזרת ממעמד אדיר ומיוחד זה, הרי שהוא משלים בהצלחה את משימתו של אותו סבא בדור ההוא שנצטווה על כך, לעומת זאת, כל אחד שזונח את הדת ומתכחש למסורת אבותיו, הוא בעצם מכשיל את המשימה הנ"ל, עד שיחזור למוטב או עד שייכרת מעם ישראל ח"ו.

  נקודה למחשבה

  שלמה

 • קישור לתגובה שלישי, 26 יולי 2016 19:39 הוסף ע״י מירי

  מרתק! תודה רבה

התגובות האחרונות