Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 12 ינואר 2012 19:05

בשעה שעלה משה לשמי מרום

דרג מאמר זה
(4 מדרגים)
האגדה הרבנית רוויה בסיפורים על מפגשים פרטיים, וממילא גם בלתי ניתנים לאימות, שנערכו בין האל לנבחריו. בסיפור זה, משה תפס את האל לומד פרק משניות וניצל את ההזדמנות להעברת שלושה מסרים סמויים שכולם, איך לא, מעצימים את הנרטיב הרבני. 
 
 
 
מאמר זה הינו חלק מפרק בשם 'תשדירי הפרסומת של הרבנים' בו אני טוען שסיפורי האגדה הם מעין תשדירי פרסומת קדומים באמצעותם הרבנים מכרו את הנרטיב שמציב אותם בפסגת הפירמידה ומורה לנאמניהם לכבדם, להישמע להם ולדאוג לכל מחסורם. מומלץ להיכנס לנושא דרך המאמר שפותח את הפרק, 'הסוד המביש של הרבנים'.
 
 
 
הסיפור הבא מתאר רגע אינטימי ומרגש שהתרחש בעת שמשה הפריע לאלוהיו להתעמק בקטע משנתי:
 
בשעה שעלה משה לשמי מרום שמע את קולו של הקדוש ברוך הוא עוסק בפרשת פרה אדומה ואומר הלכה משם אומרה: 'רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר, עֶגְלָה, בַּת שְׁנָתָהּ וּפָרָה בַּת שְׁתַּיִם'[א]
 
אמר משה לפני הקדוש ברוך הוא: ריבון העולמים, העליונים והתחתונים ברשותך ואת יושב ואומר הלכה משמו של בשר ודם?!
 
ענה לו הקדוש ברוך הוא: משה, צדיק אחד עתיד לעמוד בעולמי ועתיד לפתוח בפרשת פרה תחילה - 'רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר, עֶגְלָה, בַּת שְׁנָתָהּ וּפָרָה בַּת שְׁתַּיִם'.
 
אמר לו משה: ריבון העולמים, יהי רצון מלפניך שצדיק זה ייצא מחלציי.
 
ענה לו האל: חייך שהוא מחלציך שנאמר 'וְשֵׁם הָאֶחָד אֱלִיעֶזֶר'[ב] ושם אותו החכם המיוחד גם הוא אליעזר[ג].[1]
 
הסיפור חושף אותנו לשיחה אישית שהתנהלה במרומים בעת שהאל ישב ושינן פרק משניות שייכתב למעלה מאלף ושלוש מאות שנים מאוחר יותר. הסיטואציה היא אבסורדית דייה ואין טעם לשוב ולהסביר שהאל אינו נוהג להקליט ולתמלל את שיחותיו הפרטיות ולכן אין גם שום סיכוי שאיזה קופירייטר רבני הצליח לשים את ידיו על המקור היקר מפז. המסקנה העצובה, אך הבלתי נמנעת, היא שהאירוע מעולם לא התרחש בפועל וכיתר סיפורי האגדה הרבנית גם הוא הומצא במטרה להחדיר לקורא את שלושת המסרים הסמויים הבאים:
 
1.
האל לומד תורה כאחרון תלמידי החכמים ולכן גם אנו צריכים ללמוד מהדוגמה שהוא נותן לנו ולהשקיע את עצמנו בשינון התורה הרבנית.
 
2.
משה מכנה את רבי אליעזר, הרב שעומד מאחורי המשנה, בתואר 'צדיק' ועלינו להסיק מכך שבעולמות העליונים הרבנים נחשבים לצדיקים גדולים, דבר המחייב גם אותנו להתייחס אליהם בכבוד ואם אפשר, אף בהערצה.
 
3.
תורתם החדשה של הרבנים זוכה להכשר לא רק מפיו של האל המשנן אלא גם מהסמכות הכוהנית הבכירה ביותר, משה רבנו. אם שני אלה ראו בתורה שבעל פה המשך ישיר לתורה הכתובה מי אנו שנהסס לאמץ את כל ההלכות של הרבנים ונסרב להישמע לכל מצוותיהם?
 
כך, בעדינות ובאלגנטיות, הופרח עוד תשדיר פרסומת לחלל מוחם של המאמינים ונבנה עוד נדבך בחומת האמונה שהוקמה, כפי שאנו רואים, על לא יותר מאשר פנטזיות, אויר חם והמצאות דמיוניות.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הכחולה הנקראת 'מדורים קבועים' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
משנה, פרה א:א
[ב]             
שמות יח:ד
[ג]             
ומזהות השמות הפרטיים של רבי אליעזר בן הורקנוס ואליעזר בן משה יש ללמוד שרבי אליעזר היה מצאצאיו של משה רבנו


[1]          
בשעה שעלה לשמי מרום שמע קולו של הקדוש ברוך הוא יושב ועוסק בפרשת פרה ואומר הלכה משם אומרה: 'רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר, עֶגְלָה, בַּת שְׁנָתָהּ וּפָרָה בַּת שְׁתַּיִם'. אמר משה לפני הקדוש ברוך הוא: רבון העולמים, העליונים והתחתונים ברשותך ואת יושב ואומר הלכה משמו של בשר ודם?! אמר לו הקדוש ברוך הוא: משה, צדיק אחד עתיד לעמוד בעולמי ועתיד לפתוח בפרשת פרה תחילה, 'רַבִּי אֱלִיעֶזֶר אוֹמֵר, עֶגְלָה, בַּת שְׁנָתָהּ וּפָרָה בַּת שְׁתַּיִם'. אמר לפניו: רבון העולמים, יהי רצון שיהי מחלציי. אמר לו: חייך שהוא מחלציך הדא היא דכאמר 'וְשֵׁם הָאֶחָד אֱלִיעֶזֶר' ושם אותו המיוחד אליעזר.
(פסיקתא דרב כהנא - פסקא ד אות ז וראה גם במדבר רבה יט:ז; תנחומא חקת פרק ח; פסיקתא רבתי פרשה יד; ילקוט שמעוני, שמות, פרק יח' רמז רסח; ילקוט שמעוני, במדבר, פרק יט, רמז תשנט)
נקרא 5419 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות