Skip to content

1VSDAT

Open menu
המדרש והאגדה
המדרש והאגדה
היהודים לא באמת המציאו את המונותאיזם ואת רוב אמונותיהם הם שאלו כלאחר יד מדתות קדומות יותר אבל איש לא יגזול מהם את זכות הראשונים בשני המיתוסים שתרמו יותר מכל לעיצובה של הדת הרבנית: מיתוס ההתגלות והמסירה שעיגן את כל היומרות הרבניות בתורת סתרים שכביכול עברה ממורה לתלמיד במשך למעלה מאלף שנה ומיתוס הדרש הרבני שאפשר לרבנים להניח שהאל הצפין בתורתו הכתובה הוראות נסתרות שרק הם רשאים לגלות ולפצח. בעזרת שני המיתוסים הללו הרבנים כפו על הדת היהודית רבבות הלכות טפלות שחייבו את הציבור לצרוך בהתמדה את שירותי ההוראה, ההשגחה והפסיקה שרק הם יכלו לספק.

תת קטגוריות..............................................................................................................................

הדרש הרבני ובעיותיו

הדרש הרבני ובעיותיו

לאחר נפילת הבית השני הרבנים מצאו את עצמם עם תורה כתובה שהתאימה במדוייק לצרכי הכוהנים אבל לא לצרכיהם הם. כיוון שהם כבר לא יכלו לדרוש קורבנות, תרומות, מעשרות ומתנות כהונה, הם כתבו לעצמם תורה חדשה שמצוותיה אפשרו גם להם להתפרנס בכבוד. התורה הזאת, שעקבותיה הוסתרו בתקופה בה היא כביכול עברה רק בעל פה, עוגנה בתורה האלוהית באמצעות סדרה של כללי דרש שאפשרו לרבנים לסחוט מהפסוקים המקודשים כל דבר שרק שבה את דמיונם. בסופו של דבר הדרש הרבני העשיר את הדת היהודית ברבבות הלכות חדשות שעוררו את הצורך בשירותי ההוראה, הפסיקה, הפיקוח, ההנהגה והדיינות שרק הרבנים יכלו לספק.
קרא עוד...
האגדה בשרות הרבנים

האגדה בשרות הרבנים

התלמוד, כתב הקודש החדש שהרבנים כתבו לעצמם ולצרכיהם, כולל שני מרכיבים: הלכה שמורה כיצד על האדם לנהוג ואגדה שמורה כיצד על האדם לחשוב. באמצעות האגדה הרבנים העבירו את הנרטיב הרבני הגדול, לימדו את צאן מרעיתם לסגוד להם ולהישמע לכל דבריהם והכשירו את שפוטיהם להניח שבכל דבר הבל ושטות טמונים עומקים וסודות שרק שנים של שטיפת מוח מסוגלים לחשוף. האגדה הרבנית החלה לכפות את עצמה על תמימי ישראל לפני אלפיים שנה לערך, בתקופה בה היהודים נטו להאמין בכל אמונה טפלה שנקרתה על דרכם. לצערנו, היא ממשיכה לצרוב את עצמה בתודעה החרדית גם במאה העשרים ואחת, כשרוב באי העולם כבר למדו להבדיל בין עובדות לבין פנטזיות, בין האמת לבין תשדירי תעמולה ופרסומת.
קרא עוד...
ההתגלות והמסירה

ההתגלות והמסירה

לצד 'מיתוס הדרש', 'מיתוס ההתגלות והמסירה' הוא הכלי השימושי ביותר שנמצא בארסנל הרבני. מיתוס זה קובע שהאל נתן למשה שתי תורות, האחת בכתב והשניה בעל פה, והתורות הללו נמסרו ממורה לתלמידו מאז ימיו של משה ועד שרבי יהודה הנשיא העלה על הכתב גם את התורה שבעל פה. את 'מיתוס ההתגלות והמסירה' הרבנים מאמתים באמצעות 'מיתוס העדות' שטוען שש מאות אלף זוגות עיניים ראו את האל מתגלה על ההר וששת אלפי העדים המהימנים הללו סיפרו לבניהם על ההתגלות האלוהית והללו סיפרו לבניהם וכך הלאה עד עצם ימינו אנו. את המיתוסים הללו חסרי הבסיס וההגיון הללו רשאים לפסול רק אלו שאינם מסתפקים בסיסמאות של הרבנים ומחליטים להשקיע בנושא גם מעט חשיבה עצמאית.
קרא עוד...
האל ורבניו

האל ורבניו

שנים ארוכות של תפילה, לימוד, שטיפת מוח ושכנוע עצמי הצמיחו ברבנים את התחושה שהאל הפקיד בידיהם את הנהגת העם והאומה ושהוא תמיד יעמוד לצידם, יאשש את כל טענותיהם, יגבה את כל גחמותיהם ויזנק לפעולה בהישמע הוראותיהם. מכאן התפתחה באופן טבעי ההנחה שהאל, בדומה לנשיא מדינת ישראל, מוכן להסתפק בתפקיד רב-תארים אך חסר כל תוכן ממשי ולהפקיד את כל סמכויות השלטון בידים הבוטחות של הרבנים, שממילא מכירים את כל מחשבותיו ומבינים מה בדיוק הוא מצפה מעמו האהוב. האל הנוקם והנוטר, שבחרון אפו נהג לשרוף מוסדות ארץ, הפך לסופר-רבי ייצוגי, דמות שלווה וממושמעת שמעבירה את זמנה בלימוד תורה ובהשגחה צמודה על הרבנים הגדולים שהשאירו את עקבותיהם באגדה הרבנית.
קרא עוד...

התגובות האחרונות