Skip to content

1VSDAT

חמישי, 27 נובמבר 2014 20:10

זכויותיי במורשתו של עם ישראל

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
אני טוען שזכותי להשתייך לעם ישראל ובעלותי על ההיסטוריה והמורשת התרבותית של העם הזה אינה תלויה בחסדי הרבנים ולא הם אלו שיכתיבו לי את השתייכותי הלאומית, את הראייה ההיסטורית שלי ואת הפרשנות שאני נותן לספרים בספרייתו של העם שלי.
 
 
קטע זה הופיע במקור במאמר 'התכתבות עם רב אנטי-ציוני קיצוני'. הקטע עודכן והורחב במטרה להעניק לו משמעות יותר אוניברסלית.  
 
ראשית, ארצה להגדיר את עמדות הבסיס עליהן אני מסתמך: כולנו רשאים לדבר אך רק בשם עצמנו, או לכל היותר בשם הקהילה שהסמיכה אותנו כדובריה, ולאף אחד מאיתנו אין זכות לדבר בשם האל, עם ישראל, היהדות, האבות, התנ"ך, התלמוד, המוסר, הישוב הישן וכדומה. נכסי הרוח והדמויות ההיסטוריות של עם ישראל שייכים למורשת שלי בדיוק כשם שהם שייכים למורשתם של הרבנים ויש לי זכות מלאה להבינם ולפרשם בכל דרך שטובה בעיני, ללא כל תלות בהבנה ובפרשנות של הרבנים.
 
אני בן הלאום היהודי, הורי נולדו לעם ישראל, הסבים שלי נולדו לעם ישראל וככל הידוע לי גם הוריהם, סביהם וסבי סבות סביהם נולדו לתוך האומה העברית. אני באמת לא זקוק לאישורו של אף אחד כשאני מגדיר את עצמי כיהודי ואני לא מרגיש שהשתייכותי הלאומית מותנית באימוץ המיתוסים של הרבנים, בלבישת מדיהם או בקיום מנהגיהם.
 
את התנ"ך, התלמוד ושאר הכתבים ההיסטוריים כתבו בני העם שלי והם שייכים לי בדיוק כשם שייכים לכל יהודי אחר. אני אמנם לא מאמין שיש להם קשר, ולו הקלוש ביותר, עם איזו שהיא אלוהות שאנשי הדת המציאו לצרכיהם אבל סירובי להאמין במיתוסים הרבניים אינו עילה להפקעת נכסי התרבותיים ולהעברתם לאנשים שמעוותים אותם בצורה צינית ומגמתית מתוך רצון לקדם את מטרותיהם האישיות והכיתתיות. כיוון שהתנ"ך, התלמוד והמדרשים הם חלק מהמורשת שלי, בדיוק כפי שהם חלק מהמורשת הרבנית, אני רשאי לפרשם בדרך שנראית לי כנכונה ומתאימה ואין שום סיבה שאעדיף את הפרשנות האינטרסנטית של הרבנים על פני הפרשנות שלי.
 
כשאראה כתב הסמכה שמרשה לרבנים לדבר בשם דמויות וציבורים היסטוריים, דוגמת האל, האבות והישוב הישן, אזי אקבל בברכה משפטים מתנשאים דוגמת 'כך שהטענה שאבותינו ישבו בארץ ישראל, וספק אם הם בכלל היו מכירים בטיפוסים כמוך כבנים שלהם וכהמשך לגיטימי של העם היהודי, אינה טענה מוסרית משום בחינה שהיא.' אני אישית הייתי שמח לתת ל'אבותינו' לבחור בין האמונות שלי לאמונות הרבניות ואין לי ספק שהם היו מעדיפים את הקדמה, המדע, הדמוקרטיה, שלטון החוק ושוויון הזכויות והחובות על פני כל הסירוסים והעיוותים שהרבנים האינטרסנטים הדביקו להם במהלך דורות רבים של ניצול ציני. למען האמת, אני מאמין שהם דווקא היו מזדעזעים אם הם היו רואים כיצד מקצת מבני העם שהם כביכול הולידו משתמש בשמם הטוב על מנת להשתרר על ולנצל את היותר תמימים מבין יוצאי חלציהם.
 
'אבותינו' לא האמינו בשכר ועונש, בגן עדן וגיהנום, באל שאינו נוהג לבקר ולהאבק עם ברואיו, בתורה שבעל פה ובעולם כמעט אינסופי שנוצר לפני מיליארדי שנה אבל אני מוכן להתערב שלאחר הסבר קצר גם הם היו מבינים שכוהנים ורבנים אינטרסנטים ניכסו אותם לצרכיהם והם היו נעלבים כשהיה מסתבר להם שהרבנים ממשיכים לצייר אותם כאנשים פרימיטיביים שמעדיפים להצמד למאה השש עשרה לפני הספירה ולא להתקדם למאה העשרים ואחת שאחריה.
 
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו על הדברים הללו באמצעות מנגנון התגובות שבתחתית הדף.
נקרא 2266 פעמים
למאמר הבא ולקודם: זכותי על ארץ ישראל »

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים