Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 19 יוני 2017 14:30

מושגי התורה האריסטוטלית

דרג מאמר זה
(1 מדרג)

המושגים האריסטוטליים הבאים יסייעו לנו להבין כל דיון רבני שעוסק בתורה האריסטוטלית:

 

 

עצם או 'גשם': גוף מוחשי שמורכב מחומר היולי ו'צורות' שהוטבעו בחומר והעניקו לו את תכונותיו.

 

חומר היולי: חומר ראשוני שעדיין לא הוטבע באף צורה.

 

צורה: ה'צורות' מעניקות לחומר את תכונותיו. חומר היולי הופך לחומר יסודי כשהוא מוטבע בשתי צורות, אחת מהזוג יובש-לחות ואחת מהזוג חום-קור. בהמשך היסודות מתערבבים זה בזה ויוצרים תרכובות. התרכובות מקבלות צורות נוספות שתורמות להמשך התעצבותו של הגוף הטבעי ובהמשך בני האדם והטבע מעניקים לעצמים הגשמיים עוד ועוד צורות חדשות במעגל נצחי ובלתי פוסק. לשם דוגמה: צורת היובש וצורת הקור שהוטבעו בחומר ההיולי יצרו את יסוד האדמה. יסוד האדמה מתחבר עם יסודות אחרים ליצירת התרכובת 'שיש', הסתת חוצב את השיש ומעניק לו את צורת הבלוק. האומן מפסל את בלוק השיש ומעניק לו את צורת הפסל. הפסל נופל מכנו ומקבל את צורת ה'שברים'. הללו ייכתשו ויקבלו את צורת ה'רסיסים' ואלו, מן הסתם, יוטבעו בשלב זה או אחר בצורת ה'חול' ומאוחר יותר בצורת ה'אבק'. האבק, בבא היום, ייפרד ליסודותיו והיסודות יתמזגו לתרכובות חדשות וחוזר חלילה.

 

יסוד: היסוד הוא חומר היולי בו הוטבעו רק שתי צורות בסיסיות: ביסוד האדמה הוטבעו הצורות יובש וקור, ביסוד המים הצורות לחות וקור, ביסוד האויר - לחות וחום וביסוד האש - יובש וחום. תנועת גלגל הירח מערבלת את היסודות ויוצרת מהן את התרכובות שאנו מוצאים בטבע. ארבעת היסודות התת-ירחיים מתרכבים ונפרדים, מתהויים ומתכלים ולכן בעולם התת-ירחי נמצא תמיד גיוון ומורכבות, השתנות מתמדת ותנועה בלתי פוסקת ולא סדורה. לעומת זאת, בירח, ובכל שמעליו, ניתן למצוא רק יסוד אחד – יסוד האתר דמוי הבדולח הנקרא גם בשם 'היסוד החמישי'[א] (Quintessence בלע"ז). יסוד קשיח ושקוף זה אינו מתרכב עם יסודות אחרים ולכן אין בעולם העל-ירחי שום התהוות, כליון או השתנות ולנצח נמצא שם רק את הכדורים/גלגלים ואת גרמי השמיים, מבנים נצחיים ובלתי משתנים שנבדלים זה מזה רק ברמת הדחיסות של יסוד האתר שמרכיב אותם.

 

גלגל:  השם הרבני לכדור שמקיף את הארץ ומכיל רק את יסוד האתר/בדולח השמימי. על פי התורה הגיאוצנטרית של אריסטו הארץ שכנה במרכזם של תשעה כדורים/גלגלים בעלי מרכז משותף שנשאו עימם בסיבובם את גרמי השמים ששובצו בהם. גלגל הלבנה, בו שובץ הירח, עטף את האויר שמעל כדור הארץ. את גלגל הלבנה עטף  גלגל 'כוכב'[ב]. גלגל 'נגה' עטף את גלגל 'כוכב', הרביעי בסדרה היה גלגל 'חמה/שמש', החמישי - גלגל 'מאדים', השישי - גלגל 'צדק' והשביעי - גלגל 'שבתאי'. בגלגל השמיני שובצו כל כוכבי השבת גם יחד. הגלגל התשיעי עטף ותחם את כל המציאות הריאלית והוא זה שהעניק את התנועה לכל שאר הגלגלים. במקורותינו הגלגל התשיעי נקרא 'גלגל חוזר' או 'הגלגל היומי המקיף בכל'.

 

תחומים: ביקום האריסטוטלי קיימים רק שני תחומים: התחום ההתהוות, ההשתנות והכליון שנמצא מתחת לגלגל הירח והתחום הנצחי והבלתי משתנה בו נמצאים רק גלגלים וגרמי שמים.

 

תנועה: עצמים תמיד נוטים לנוע, בתנועה סיבובית או ממקום אחד למשנהו. מתחת לחוג הירח התנועה הטבעית היא תמיד אנכית - מלמעלה למטה או מלמטה למעלה. תנועתו הטבעית של היסוד נקבעת על פי  משקלו הסגולי וכתוצאה מכך היסודות הכבדים, אדמה ומים, שואפים לנוע כלפי מטה בעוד שהיסודות הקלים, אויר ואש, נוטים לנוע כלפי מעלה. בעולם העל-ירחי, לעומת זאת, ניתן למצוא רק תנועה אחת – סיבוב מחזורי ובלתי פוסק סביב צירו של הגלגל. הכדור התשיעי, החיצוני לכולם, אינו נושא עימו אף גורם שמימי ובסיבובו הוא מסובב את הגלגל השמיני שבתורו מסובב את הגלגל השביעי וכך הלאה עד לגלגל הלבנה שבסיבובו מערבל את כל העצמים התת-ירחיים.

 

טבעות של יסודות: יסוד האדמה, הכבד מכל היסודות, נמצא במרכזו של היקום, היינו בלב הארץ. סביבו קיימת טבעת של חומר שמכיל שיעור גבוה של היסוד השני במשקלו, יסוד המים, או המים היסודיים'[ג]. את טבעת המים מקיפה טבעת אויר שבה נמצא שיעור גבוה של יסוד האויר וסביבה טבעת עשירה באש יסודית. טבעת האש כבר נוגעת בכדורה של הלבנה, כדור הבדולח שתוחם את כל התופעות התת-ירחיות.

 

מי שמעדיף לקרוא את הדברים הללו בניסוח רבני יכול למצאם בארבעת הפרקים הראשונים של 'הלכות יסודי תורה' בספר 'משנה תורה' ('היד החזקה') של הרמב"ם[ד], ובפירוט יתר, בספרו הפילוסופי של הרמב"ם, 'מורה נבוכים'[ה], שהוקדש כולו לגיורה והכשרתה של הפילוסופיה האריסטוטלית. למותר לציין שבמהלך המאה השבע עשרה התורה האריסטוטלית פשטה את הרגל ונעלמה לחלוטין מהנוף המדעי. כיום ניתן למצוא את שרידיה רק בקהילות החרדיות, ובראש וראשונה בחסידות חב"ד שעדיין מקדשת את כל דבריו של הרמב"ם, ובכללם גם את התורה האריסטוטלית שהרמב"ם גייר והפך לבשר מבשרה של היהדות.[ו]

 [א]             

ראה  הערך 'Aether (classical element)' בויקיפדיה באנגלית

[ב]             

'כוכב' הוא שמו העברי של כוכב הלכת Mercury.

[ג]  

יש להבדיל בין החומר שנקרא 'אדמה' ליסוד שנקרא 'אדמה'. החומר שנקרא 'אדמה' אמנם מכיל שיעור גבוה של היסוד שנקרא 'אדמה' אך יש בו גם מינונים נמוכים של יסודות אחרים. באותו אופן גם החומר שנקרא 'מים', אף שיש בו שיעור גבוה מאד של היסוד הנקרא 'מים', אינו יכול להיחשב למים יסודיים כיוון שגם במים קיימים מינונים נמוכים של יסודות אחרים. הבדלה דומה יש לעשות בין האויר החופשי לאויר היסודי ובין האש המיתמרת לאש היסודית.  

[ד]              

הקש כאן לקריאת הפרקים הללו

[ה]             

ראו הערך 'מורה נבוכים' בויקיפדיה

[ו]              

ראו את חציו השני של המאמר 'התכתבות עם חסיד בעל ידע'

נקרא 2052 פעמים
למאמר הבא ולקודם: « האמת אינה זקוקה לתחזוקה

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים