Skip to content

1VSDAT

ראשון, 31 מאי 2015 17:26

קטע קטן שמסביר את הכל

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
 
בבית מדרשו של רבי שילא חשבו שבוני מגדל בבל התכוונו להכות את הרקיע הקשיח בקרדומים ולגרום למים העליונים לזרום מטה. תורתם של רב שילא ועמיתיו עדיין מבעבעת בישיבות שאנו מממנים מכספנו והגיונם הפשטני ממשיך להטביע חלקים הולכים וגדלים בעם הזה. האם לא הגיע הזמן שכולנו נבין שלדעות, אמונות והגיונות של סוף העת העתיקה כבר אין שום משמעות במאה העשרים ואחת? האם לא כדאי לשים סוף ליריד ההבלים הזה?     
 
אומרת המשנה: דור הפלגה אין להם חלק לעולם הבא וכו'.
שאלים: במה חטאו בני הדור הפלגה (דור בוני מגדל בבל)?
אמרו בבית מדרשו של רבי שילא: כך אמרו בוני המגדל: נבנה מגדל ונעלה לרקיע ונכה אותו בקרדומות כדי שיזובו מימיו.
צחקו עליהם בארץ ישראל: אם כן, שיבנו את המגדל על הר, שהוא גבוה יותר.[1]
 
פשוט פנינה. בבית מדרשו של רב שילא הבבלי האמינו שבוני מגדל בבל חטאו כיוון שהם שאפו לבנות מגדל גבוה שהעומדים עליו יוכלו להכות בקרדומים את הרקיע הקשיח ולגרום למים שמעל לרקיע לזלוג דרך הסדקים שיפערו בו.

חכמי ישראל לא פסלו את הפירוש הבבלי לסיפור מגדל בבל בתואנה שאין מעלינו שום רקיע קשיח. חלילה. גם הם הרי הכירו את הפסוק 'וַיַּעַשׂ אֱלֹהִים אֶת הָרָקִיעַ וַיַּבְדֵּל בֵּין הַמַּיִם אֲשֶׁר מִתַּחַת לָרָקִיעַ וּבֵין הַמַּיִם אֲשֶׁר מֵעַל לָרָקִיעַ'
[א] אבל אותם הצחיקה המחשבה שהרוצים לטפס לרקיע הקשיח יבנו מגדל בבקעה ולא במרומי הר שנמצא הרבה יותר קרוב ליעד אליו הם רוצים להגיע.  

לא נוכל להתעלם מהעובדה שרבני המאה השלישית לספירה עדיין חשבו שמעל ראשינו נטוע רקיע קשיח אליו ניתן להגיע באמצעות מגדל גבוה במיוחד, בין אם הוא נבנה בבקעה ובין אם הוא נבנה על הר כלשהו.

על קיומו של הרקיע הקשיח הרבנים למדו מפסוקי התורה. אותם הפסוקים שנכתבו כביכול על ידי אותו האל לימדו את אותם הרבנים גם אינספור הלכות ודקדוקי הלכות.
 
כיצד עלינו להתייחס להלכות הללו כשכבר ידוע לנו שאין מעלינו שום רקיע קשיח?
 
כיצד עלינו להתייחס לאל שחושב שבעולם שהוא אמור היה לברוא יש איזה שהיא מחיצה קשיחה שמבדילה בין המים העליונים למים התחתונים?

כיצד עלינו להתייחס לכל מי שמאמין במקורם האלוהי של כל המיתוסים הנושנים הללו?      
 
 
טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמיתי אבל אודה לכם אם תספקו כתובת מייל תקינה. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות.
 


[א]             
בראשית א:ז


[1]          
דור הפלגה אין להם חלק לעולם הבא וכו'. מאי עבוד? אמרי דבי רבי שילא: נבנה מגדל ונעלה לרקיע ונכה אותו בקרדומות כדי שיזובו מימיו. מחכו עלה במערבא אם כן ליבנו אחד בטורא?
(סנהדרין קט:א)
נקרא 2212 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

6 תגובות

 • קישור לתגובה שישי, 15 אפריל 2016 16:26 הוסף ע״י אביחי

  לגבי השאלה שלך מהתגובות: גם אם דבריך נכונים אז הם לא הגיעו לגובה כזה גדול - שמעתי ש2 ק"מ בערך. גם רוב המהנדסים בזמנם לא ידעו זאת (אני צוחק) אם רוב המהנדסים כיום לא יודעים זאת אפילו. הם התחילו לבנות וחשבו אפילו שיפגשו עם השם, ח"ו.

 • קישור לתגובה שישי, 15 אפריל 2016 15:42 הוסף ע״י אביחי

  תשובה למאמר:

  לא הבנת את הגמרא. לכן אתחיל מפירוש הפשט שהבאת. צחקו על מה שאמר (בישראל) שזאת כת אחת ולא שלוש (הוא לא הזכיר בקעה, כי זה ברור מהפשט). הרי הבקעה שנבנה שם זה כתוב בפשט התורה. צחקו על זה שאמר כת אחת מהסיבה הפשוטה שאם הם כת אחת אז הכי הגיוני זה לבנות דווקא בהר ולא בבקעה (מראות עיניהם של בוני המגדל הפרימיטיביים, הם חשבו שיגיעו לאלוקים כך וכך הם האמינו בתקופתם וזה מובן לפי ההיסטוריה)... אלא היו 3 כתות, כמו שממשיכה הגמרא, ולכן זה מובן למה בנו בבקעה (כמו הפשט בתורה) - בגלל שהיו 3 כתות ולא כת אחת וגם הסיבות בגמרא היו שונות בבניה אצל כל כת, אז הצטרכו לבנות עיר שלמה ומגדל גדול יותר שישביע רצון כולם ולא היה מקום בהר (עיון יעקב). אולי מגדל שמטרתו להתיישב למעלה שונה ממגדל שמטרתו להילחם שם ושניהם שונים גם מלעבוד ע"ז וכד'... לכן היה להם קשה להתפשר כנראה, כי הם באו עם מטרות שונות אבל למטרה דומה. צחקו על זה שנאמר כת אחת. אבל מפשט הדברים אין סתירה מדבריו של רב אשי. כלומר, כת אחת עלתה להילחם כת שניה לעבוד ע"ז וכת שלישית לשבת שם. ולפי דברי רב אשי להכות להוריד גשם ואין סתירה. על הדרך שישבו או ילחמו או יעבדו ע"ז מה יעשו? אפשר להוריד גשם. הרי הם זכרו את המבול שהיה קודם גם... כלומר מה שאמר רב אשי משותף לכל 3 הכתות ולכן לא הפריד לכתות ולכן אין סתירה. אלו ואלו דברי אלוקים חיים.

  ע"כ פשט הגמרא (עם הוספות).


  עכשיו התשובה לשאלותיך:

  בוני מגדל בבל היו פרימיטיביים וחשבו שבאמת יוכלו להכות את הרקיע וכך ירד גשם, בדיוק כמו שחשבו להילחם בהשם וברור לחכמי הגמרא שזה לא יתכן. רק לפי ראות מבטם הצר של בוני המגדל זה מובן שיכלו לחשוב כך. על זה לא צחקו. לעו"ז, לבנות בבקעה במקום בהר בכדי להגיע לשמים בהתחלה זה לא היה מובן גם לפי ראות עיני בוני המגדל ולכן צחקו. לכן באה התשובה שעניתי באריכות מקודם וסגרתי את כל הפינות.

  לגבי הרקיע הקשיח שכתוב בפשט התורה וידוע לחז"ל, אז בכלל זה משהו אחר. אין הכוונה למה שחשבו בוני מגדל בבל, אלא מדובר שהאטמוספירה- בניגוד לאוויר - יש בה מיסודות המוצק והנוזל (ד"ר אשבל כתב בערך אטמוספירה [א"ע, כרך ב, עמ' 564]). לכן היה מה להקשות את האוויר שיהיה כזה. אבל בטח שאין הכוונה למה שחשבו דור בוני המגדל בבל.

 • קישור לתגובה חמישי, 14 אפריל 2016 16:10 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אינני יודע אם הסיבה לכך שאיש לא הציע תגובה היא שהשאלה לא עניינה אף אחד או שפשוט לא מצאו לה תשובה.
  איך שלא יהיה, כדי שהנושא לא יישאר פתוח, הסיבה לטענתי היא הכוח הצנטריפוגלי הפועל על החלקים העליונים של הבניין ונוטה "לזרוק" אותו לכיוון קו המשווה.

 • קישור לתגובה חמישי, 03 מרס 2016 00:26 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אנצל את ההזדמנות כדי להפנות את תשומת לבכם לנקודה שאפילו רוב מהנדסי הבניין בני זמננו אינם יודעים (בדקתי זאת במדגם של כאלה שאני מכיר):
  גם אילו היו בידינו חומרים מספיק חזקים שמאפשרים למגדל בגובה כזה לשאת את עצמו – אי אפשר היה להקים אותו באופן שיזדקר ישר כלפי מעלה.
  היה צריך לבנות אותו עם נטייה גוברת והולכת לכיוון צפון.
  יודעים למה?

 • קישור לתגובה רביעי, 02 מרס 2016 12:23 הוסף ע״י עדי אביר

  אלכס,

  תודה על הערתך. אתה צודק. אין קונסיסטנטיות בדעות המדעיות של הרבנים והן מתפתחות במהלך השנים. בתלמוד הירושלמי, לשם משל, מצויין שהמרחק לרקיע הוא רק 50 שנות הליכה ובמקום אחר אנו לומדים שרבא בר בר חנה הניח את סלו באחד מחלונות הרקיע (בבא בתרא עד:א), מה שמאלץ אותנו לחשוב שהרקיע וחלונותיו הם דווקא קרובים מאד. נראה לי שההבנה הרבנית התפתחה במשך הזמן והם הבינו בהדרגה שהרקיע אינו כה קרוב כפי שעלול להשתמע מפסוקי המקרא.

  בכל מקרה, במאמר זה ניסיתי להראות שהרבנים חשבו שהרקיע הוא קשיח ואם בני אדם יסדקו אותו המים העליונים יוכלו לזלוג כלפי מטה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 02 מרס 2016 11:45 הוסף ע״י אלכס

  אכן פנינה מעניינת.
  אם כי יש להעיר, שבמקום אחר הבאת ציטוט מהגמרא (פסחים צד ע"א) על כך שהמרחק מהארץ לרקיע הוא מהלך 500 שנה (כ-7 מיליון קילומטרים).
  ואם כך, החכמים יכלו לצחוק על בוני המגדל כי לא ייתכן לבנות מגדל בכזה גובה עצום וגם בנייה על הר גבוה לא תשנה את המצב, שהרי מדובר במהלך של חמש מאות שנה וודאי שבנייה כזאת תיקח יותר זמן!
  ובכל זאת חכמים לא הזכירו זאת,
  ועל כן ניתן לומר:
  א. שהחכמים לא הכירו את המידע הזה וצחקו לפי הידע שהיה ברשותם.
  ב. החכמים אומנם ידעו שהגובה הוא רב מידי בכדי לבנות, אך הם צחקו ל-"שיטתם" של הבונים, כלומר: גם אם אתם, הבונים, חושבים שהגובה הוא נמוך עדיין הייתם צריכים לבנות על הר, בכדי לצמצמם את הגובה.
  (אבל אנו החכמים כמובן יודעים שבנייה כזאת היא בלתי אפשרית וכו')

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים