Skip to content

1VSDAT

Open menu
התכתבות עם אחרים
התכתבויות עם אחרים
אין דבר מענג יותר מלהתכתב עם חרדים, במיוחד אלו שאינם מנסים להסתיר את דעותיהם האמיתיות. ההתכתבויות הללו חושפות את דעותיהם הפשטניות והקיצוניות של מקצת החרדים, את שנאתם לציונות, למדינה, לזר ולשונה, את ניתוקם מהחברה הישראלית ואת בורותם הכמעט מוחלטת בכל הקשור לעולם הריאלי.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
יצחק, בחור שמשתייך לזרם הדתי-לאומי ביש"ע, פנה אלי בשאלת ניגוח ממנה התפתחה התכתבות לא קצרה. מתחילת ההתכתבות יצחק הזדהה בשמו המלא והוא מעולם לא ביקש ממני להימנע מפרסום שמו. עם זאת, לאחר שקראתי את דבריו הגעתי למסקנה שתיגרם לו פחות בושה אם אסתיר את זהותו מאחורי הכינוי 'יצחק א.'.
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
הדיון הבא עוסק בשאלה אם קיימת רק חשיבה לוגית אחת או שמא כל אדם מאמץ את ה'לוגיקה' שמתאימה לו וממילא אין אף 'לוגיקה' שמחייבת את כולם. במהלך הדיון טענתי שהמאמינים נשמעים לתכתיבי-על שלעיתים כופים עליהם להתעלם מהשיקולים הלוגים ולאמץ גם את האמירה וגם את שלילתה ומבחינתם אין בכך שום חריגה מכללי הלוגיקה.
דרג מאמר זה
(4 מדרגים)
מר אדיר סבן, בחור מאמין שמשתייך לקשת הימנית של המפה הפוליטית, פרסם מאמר ארוך על תורת האבולוציה. כשקראתי את המאמר וגיליתי שמר סבן מתנסח ברהיטות ומפגין ידע רב בתחום האבולוציה, פניתי אליו והצעתי לו לנהל דיון שייצא מהמאמר של ויתפתח לתחומים אחרים. מר סבן הסכים והרשה לי לפתוח את הדיון בתגובה למאמר שלו.  
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
ההתכתבות הבאה החלה כשנוצר קשר עם אדם שכינה את עצמו בשם 'יהודי שיודע'. לבקשתו שלחתי לו את המאמר 'ילדיה של מיכל העקרה', אותו בחרתי באפן מקרי מכל המאמרים שדנים בסתירות שמצאו את דרכם לספרי המקרא. משם התפתחה התכתבות שלדעתי חושפת בבירור את ההבדלים בין דפוסי החשיבה של החרדים לאלו של החילוניים. להערכתי, 'יהודי שיודע' מתמצא היטב בכל הנושאים אליהם גלש הדיון ואני שמח שניתנה לי ההזדמנות להחליף דעות עם אדם שמסוגל לייצג בכבוד את הדת היהודית ואמונותיה.
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
המאמר 'סיבוב נוסף על מיתוס ההתגלות והמסירה' עורר דיון סוער שעד מהרה התמקד בתגובותיו של המחזיר בתשובה מר דניאל בלס. בחרתי להביא את הדיון במלואו כיוון שלהערכתי הוא מדגים היטב את יכולתם של אבירי האמונה להתעלם מכל הממצאים המחקריים ולדבוק אך ורק במיתוסים עמוסי הסתירות וחסרי הבסיס שהם אימצו לעצמם. מאמר זה גם מדגים את נכונותם של האתרים החופשיים לאפשר לכל מחזיר בתשובה להתבטא בחופשית וללא כל חשש מיד מצנזרת וזאת כאשר באתרים חרדיים איש לא יעלה על דעתו לתת במה לאדם שאינו הולך בתלם. 
 
מפאת אורכו המאמר חולק לשניים. זהו חלקו הראשון. למעבר לחלק שני הקישו כאן.
 
דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
את ה'רב' א. מפרנסת אשתו, יש לו עשרה ילדים, הוא מסרב להחשף לאתרים לא מצונזרים, הוא דבק בסיסמאות חרדיות, בורותו יכולה להחשיך את זוהר הרקיע (ראה גם את המאמר 'נפלאות הבורות') ושנאתו היוקדת אינה מסוגלת לעצור באדום. ה'רב' א. הוא דוגמה מושלמת לחרדי המצוי ולכן אני נוהג להתכתב עימו ולפרסם ברבים את דבריו. בסדרת התכתבויות זאת א. נוגע בשפלים חדשים ותוך כדי כך הוא פותח לנו צוהר למחשבותיהם ואמונותיהם של הליטאים ומדגים את החוליים שפוקדים את עולמם ואת האסון שהם עומדים להמיט על עולמנו.
 
 
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
שלמה, יהודי חרדי שמגדיר את עצמו כאדם מעמיק וחושב, פנה אלי בבקשה להתכתב על הנושאים שאני מעלה באתר שלי. תוך זמן קצר גיליתי שמדובר באדם רהוט ובעל שפה עשירה שעשה רושם כאילו הוא מסוגל להבין ולהתמודד עם הנושאים שעל הפרק. כיוון שכך, משכתי את הדיון לשאלה באם ניתן להגדיר אמות מידה אבסולוטיות למושגים דוגמת 'אמת' ו'היגיון' או שאין קני מידה מוחלטים לאורם ניתן לשפוט את המושגים הללו ולכן גם הם חייבים בהכרח להיות יחסיים ותלויים באמונות הבסיסיות שכל אדם בוחר לאמץ לעצמו. כיוון שמדובר בהתכתבות ארוכה יחסית ציינתי בקו אדום את המקום בו מתחיל הדיון הפחות פוליטי ויותר פילוסופי. הדיון, כרגיל, הסתיים באי-הסכמה מוחלטת ששוב הבהירה לי שכנראה אין שום דרך לגשר על התהום שנפערה בין הדת החרדית לבין ההיגיון המדעי שעדיין שולט בעולם המערבי.  
 
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מגיב שמכנה את עצמו בשם 'אורח לרגע' נוהג להגיב על הכתבות באתר ואף שבשלב מסויים הצלחתי להרגיז אותו הוא שב וחידש את הדיון. מדבריו הבנתי שהוא אקדמאי שחזר בתשובה ומכך אני מסיק שידיעותיו והבנתו הם למעלה מהממוצע אליו הורגלתי בקהל החוזרים בתשובה. המסרים שהוא שולח לי מלמדים כיצד הוא, ומן הסתם גם שאר החוזרים בתשובה האינטליגנטים, רואים את העולם ומבינים את כל שמתרחש סביבם. 
 
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מבין שורות מכתביו של הרב א. פורצת המועקה שאחזה בו בעת שהוא החל להבין שתקציבי הענק המוזרמים לישיבות נמצאים בסכנה ושהבועה שבתוכה הוא חי עלולה להתפוצץ ולכפות עליו, ועל אלפי רבנים נוספים, לחפש לעצמם עבודה של ממש. העיוורון, הבורות והיהירות שמאפיינת את מרבית החרדים מונעת ממנו לזהות את שורשי הבעיה ובמקום לערוך עם עצמו את חשבון הנפש ההכרחי הוא ממשיך לדבוק בסיסמאותיו, לגדף את כל מי שאינו חושב כמוהו ולהטיח האשמות בכל מי שאינו קונה את המיתוסים שלו. כתמיד, הרב א. עוזר לי להבין את הלכי המחשבה של החרדיים הליטאים ואיש לא יינזק אם הוא יקרא את ההתכתבויות שאני מנהל עמו ויזהה בעצמו את חומרתה של הסכנה החרדית ואת האסון שהחרדים בעיוורונם עוד מסוגלים להמיט על כולנו.
 
 
דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
 
הרב צייטלין לידידיו: הצילו את המוסדות
 
 
חב"ד אונליין, 19.2.13
 
 
 
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
ההתכתבות עם א., על אף אורכה הלא שגרתי, היא לדעתי מאלפת כיוון שאדון א. מייצג באמונה את העמדות של המגזר שלו ודברים דומים נשמע מכל חרדי שיבחר להתעמת עם השאלות שעלו במהלך הדיון. בעזרתו של א., הצוק איתן שלעולם לא יזוז ממקומו, הקורא יכול להבין בבירור את שני הצדדים לעימות הנצחי שבין האמונה להיגיון ולהחליט לאיזה עולם הוא רוצה להשתייך. אף שאני בטוח שחרדים מסוגו של א. לעולם לא ייתנו להיגיון לחדור מבעד לחסמים שהם מציבים בדרכו אני משוכנע שכל טיפה של תובנה מודרנית ממוססת איזה שהוא נדבך בחומות הבצורות ופותחת עוד צוהר לנאורות ולקדמה ולכן, אף שכרגע אני רק נובח על הרוח, בטווח הארוך דברי עוד יעלו ניצוצות של ספק ועמלי עוד יישא פרי.
 
 
דרג מאמר זה
(1 מדרג)
מ.ב, בחור שהיה עימי בקשר העבר, החליט להעלות לדיון את שאלת ביטולו של חוק טל. חליפת המכתבים שהתפתחה בעקבות כך ממחישה את דו-שיח החרשים בין אלו שמאמצים את הגישה הרציונאלית לאלו שנדבקים למיתוסים האבסורדיים שהרבנים מצליחים לדחוס למוחם.
 
 
דרג מאמר זה
(8 מדרגים)
התגובות ששלחתי לאתר החרדי שנקרא 'הדוס' עברו כל התעללות אפשרית, החל מצנזורה, דרך הערות מגמדות וכינויי גנאי וכלה בתגובות מזלזלות של קוראים שלא נתנו לדלות ידיעותיהם להקהות את חדוות יצירתם. בשלב מסוים, לאחר שפרסמתי את ההתכתבות גם באתר זה, ה'דוס' פנה למבקרי האתר שלו ושאל אותם אם כדאי להגיב לי 'במאמר תגובה חריף ומשפיל'. כולנו, ואני בכללם, הפצרנו בו לענות לי ללא רחמים וכתוצאה מכך הדוס פרסם מאמר לסיכום הדיון בינינו. הגבתי למאמר שלו אך תגובתי, משום מה, לא מצאה את דרכה לאתרו. כאן היא דווקא כן מופיעה - ובמלואה.   
 
 
דרג מאמר זה
(8 מדרגים)
באתר החרדי הנקרא בשם 'הדוס' ניתן למצוא מאמר בשם 'ביקורת המקרא – חלק ב'' שנכתב על ידי בחור שנוהג לכנות את עצמו א.א. יהדות. באמצעות המאמר הזה ניסיתי לבדוק את עומק ההבנה וחוזק הטיעונים של כל אבירי האמונה הצעירים שמקדישים את זמנם ומרצם להפצת התורה החרדית בקרב חסרי הידע שמוכנים לבלוע ולעכל את כל דבריהם. לא התפלאתי כשגיליתי שאת הטיעונים הענייניים לוחמי 'מלחמות השם' נוהגים להחליף בעלבונות, השמצות, קביעות חסרות אסמכתא ותשובות שנשלפות מהשרוול. בסופו של דיון בעל האתר נותר לא רק עם כתמים גדולים על תדמיתו אלא גם עם סתירה אחת שפתרונה חייב פגיעה בכבודם של חז"ל ורש"י, סתירה אחת שלא זזה ממקומה על אף הפגיעה בכבודו של האל וסתירה אחת שהטיפול בה נדחה לזמן לא ידוע.
 
 
דרג מאמר זה
(8 מדרגים)
בהתכתבות עם דניאל בלס, מחזיר בתשובה מיומן ומומלץ, ניתן למצוא גם את ההצהרות היומרניות וחסרות הבסיס, גם את חוסר ההבנה הבסיסית בכל הנוגע לתחומי ידע לא תורניים וגם את השיטות באמצעותן ניתן להשתיק את הדתיים המקצועיים ולגרום להם לנתק מגע.
 
 
עמוד 1 מתוך 2

התגובות האחרונות