Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 24 אוגוסט 2014 15:10

האם הבועה החרדית עומדת להתפוצץ?

דרג מאמר זה
(6 מדרגים)
העולם החרדי התרחב בעשרות השנים האחרונות בקצב מעורר אימה והיום כבר למעלה מעשרה אחוזים מתושבי מדינת ישראל משתייכים לציבור עני, ברובו אנטי-ציוני, שאינו לומד לימודים בעלי ערך ואינו תורם את חלקו לביטחון, לחברה ולכלכלה. התחזיות לעתיד מפחידות אף יותר ורבים כבר מבינים שקצב הילודה הגבוה של המגזר, ומפעלי החזרה בתשובה שהוא הקים בכספנו, מאיימים להציף אותנו בעתיד הלא רחוק בחרדים מרובי דרישות ומעוטי יכולות שישליטו את הבורות, ידלדלו את הקופה הציבורית ויבריחו מכאן את בעלי היכולות והאמצעים. למרבה המזל, קיים חוק-על נצחי שגובר על כל התנפחות זמנית, וחוק זה כופה על כל התלהבות להתקרר ועל כל בועה להצטמק לחזור לגודלה הטבעי. להערכתי, הריאקציה להתפשטות החרדית כבר החלה והיא עתידה לגרום לקריסתה של הבועה החרדית, הצטמקותו של עולם הישיבות, זניחתה של הקיצוניות והחייאתה של האורתודוקסיה המודרנית שתעודד את צעיריה לשרת בצבא, לרכוש השכלה גבוהה, לפרנס את משפחותיהם בכוחות עצמם ולהפוך לנכס במקום לנטל.   
 
מבוא
 
על ג'וסף פטריק קנדי, אביו של הנשיא האמריקאי ג'ון קנדי, מספרים שהוא היה אחד הבודדים שהצליחו לצאת מהבורסה האמריקאית לפני התמוטטותה באוקטובר 1929. לימים ג'וסף קנדי טען שהוא הבין שהבורסה עומדת בפני התרסקות כשמצחצח הנעלים שלו התחיל להמליץ לו על המניות אותן כל בר-דעת פשוט חייב לקנות. כשבורים מושלמים מתחילים להתעסק בדברים בהם אין להם ולו שמץ של הבנה, הוא חשב לעצמו, הסוף כבר אינו רחוק ועל המשקיעים הרציונליים לממש את רווחיהם ולפנות את השוק למתאבדים ששואפים להישחט בו. ההיסטוריה הוכיחה שקנדי האב צדק ולכל חגיגה אכן יש סוף וסוף זה מתקרב בצעדי ענק כשאנשים חסרי כל ידע והבנה מתחילים להטיף לך כיצד עליך לנהוג ומה עליך לחשוב.[א]
 
אני מתריע על סכנה החרדית כבר שנים רבות ותמיד היה נדמה לי שאני משחית את הזהרותיי על הרוח המנשבת ולאיש לא ממש אכפת מההתחרדות המתגברת ומהגלישה המואצת אל תוך החושך הרבני. לשמחתי, לאחרונה יותר ויותר דרדקים של בית רבם התחילו ללעוג לי משום שאני מאמין שסבא שלי היה קוף, מה שמעלה בי את התקווה שגם הבועה החרדית, בדומה לבועות הבורסאיות, עומדת בפתחה של מפולת שתמוטט את המבצרים הרבניים שפוליטיקאים רופסים עזרו להקים ולאייש בגדודים עויינים שמייחלים לנפילת הישות ההומניסטית-ליברלית, דמוקרטית וחילונית שהציונים הקימו ב'מדינת ארץ ישראל'[ב].
 
אם לפני כמה עשרות שנים הייתי מצמיד את כספי לעולם החרדי הייתי היום אדם עשיר ומכובד אבל לצערי אף אחד לא חשב אז להציע איגרות חוב צמודות-חרדים[ג]. כיום, אפילו אם הרתיעה הטבעית הייתה נכנעת לתאוות הבצע, לא הייתי משקיע בעתיד החרדי אפילו אגורה שחוקה אחת, ולו רק משום שברור לי שאף מגמה אינה יכולה להמשך לנצח וסופה של כל גאות להסתיים בריאקציה שתמחק חלק גדול מגל העליות שקדם לה. הבועה החרדית אינה שונה במהותה מכל בועה אחרת ולכן אני מעריך שהעולם החרדי הגיע למימדיו המקסימליים ובעתידו אין דבר זולת משברים, זעזועים, קריסה והצטמקות.
 
מאפייני השיטה החרדית
 
השיטה החרדית נועדה לשרת את האינטרסים של בעלי השררה בעולם החרדי: אדמו"רים, מרנים, ראשי ישיבות, גדולי הדור, רבנים בכירים, פוליטיקאים, עסקנים ומאכרים שפנו לעסקי הדת כדי להעצים את שלטונם, כוחם הפוליטי, כבודם ועושרם על חשבון כיסם ועתידם של השפוטים[ד] שסרים למרותם. בדרכם להשגת מטרותיהם בעלי השררה מנצלים את הטכניקות הבאות:
 
1.
כליאת השפוטים בבועה
 
 
 
בעלי השררה מבודדים את השפוטים בתוך בועה. הכלואים בבועה נהנים מביטחון כלכלי, סוציאלי וחברתי מזוייף עבורו הם משלמים בהתנתקות מעולם האמיתי, בציות מוחלט להוראות מנהיגיהם ובוויתור על כל סיכוי לעתיד טוב יותר.
 
2.
ניפוח הבועה באמצעות תקציבים ייחודיים
 
 
בעלי העניין מנצלים את כוחם הפוליטי לקביעת קריטריונים שמאפשרים הפניית נתח גדול יותר מהמשאבים הלאומיים למגזר החרדי. הטבות יחודיות אלו כוללות קצבאות ילדים לא פרופורציוניות, קרקעות מסובסדות לבנית דירות לבני המגזר החרדי, תקציבים למוסדות תורניים, דוגמת ישיבות ועמותות, שמעסיקים את בני המגזר, משרות לחרדים  במוסדות ועמותות חרדיות, משרדים ממשלתיים שנשלטים על ידי בעלי העניין וכדומה. ההטבות היחודיות מאפשרות לבני המגזר להחזיק את ראשם מעל למים ורוב החרדים מבינים שנטישת הבועה החרדית תגרום לשלילתן של ההטבות היחודיות ותטיל עליהם עול כספי בו רובם לא יצליח לעמוד.
 
4.
כליאת צעירים במסגרות מפוקחות
 
 
כל צעירי המגזר החרדי נכלאים בישיבות קטנות וגדולות, ובמקרה הצורך גם כוללים, שם הם נחשפים לשטיפת מוח בלתי פוסקת שמדכאת את כישורי החשיבה העצמית שלהם ומטמיעה בהם אך ורק את ה'אמיתות' שמשרתות את מנהיגיהם. רוב התלמידים יעשו כל מאמץ ללכת בתלם שאם לא כן הם יסתכנו בהוצאה ממערך הישיבות, באובדן סיכוייהם לשידוך הולם ובהרחקה אל מחוץ לבועה החרדית, שם הם יפגשו עולם אותו הם אינם מסוגלים להבין ושעם אתגריו הם אינם יכולים להתמודד.
 
5.
הרכשת ידע שאין בו שום שימוש מחוץ לבועה החרדית
 
 
מערך הישיבות החרדיות מכשיר את בוגריו לעסוק בתחומים שנחיצותם לעולם הנמצא מחוץ לבועה היא כמעט אפסית. ההנהגות החרדיות אמנם מצליחות לכפות כל הציבור הלא-חרדי לצרוך את מקצת השירותים שרק בוגרי הישיבות החרדיות מסוגלים לספק[ה] אבל כפיית השירותים הללו מעוררת התמרמרות גדולה בציבור הרחב ויש להניח שהמונופולים החרדים יקרסו כשבעלי השררה יתחילו לאבד מכוחם ומהשפעתם. מערך הישיבות, לעומת זאת, אינו מכשיר את הלומדים בו למצוא את פרנסתם מחוץ לבועה החרדית ואינו מעניק להם את הידע והכלים שיאפשרו להם להתמודד בצורה מושכלת עם אתגרי העולם הרחב. כתוצאה מכך בוגרי הישיבות מתקשים לתפקד בצורה עצמאית ואוטונומית ונגזר עליהם להסתמך לנצח על מוצא פיהם והכוונתם של מנהיגיהם.
 
6.
יצירת חסמים שמונעים את נטישת הבועה החרדית
 
 
מעבר לאינדוקטרינציה המוחלטת, לבורות ולתלות הכלכלית שבעלי השררה ממיטים על שפוטיהם, הם כולאים אותם בתווך העולם החרדי באמצעות שני אמצעים נוספים:
 
 
א.
איום באימת הגיוס: כוחן הפוליטי של ההנהגות החרדיות מאפשר להן למלט את רוב צעירי המגזר מהשירות הצבאי. כל מי שמנסה לצאת מהבועה החרדית מסתכן באבדן ההגנה הרבנית ובחשיפה לסכנות השירות הצבאי.   
 
 
ב.
הטלת עול משפחתי בגיל צעיר: העולם החרדי מחתן את ילדיו בגיל צעיר ומעודד אותם להוליד ילדים מייד לאחר חתונתם. כתוצאה מכך, צעירים חסרי השכלה וכישורי חיים מוצאים את עצמם בשנות העשרים המוקדמות לחייהם אחראים לפרנסת משפחה המונה ארבע או חמש נפשות. הצעירים הללו כבר אינם מסוגלים לעזוב את הבועה החרדית וגורלם נגזר להשתייך לנצח למגזר שלתורתו ודרך חייו הם לא בהכרח מסכימים.
 
7.
חסימת כל גישה לידע שסותר את הנרטיב הרבני
 
 
בעלי השררה החרדיים פוחדים מ'אמיתות' מתחרות ולכן הם עושים כל מאמץ למנוע את חדירתן של דעות 'חדשות' אל תוך הבועה הסטרילית שמקיפה את צאן מרעיתם. כתוצאה מכך השפוטים מורחקים מכל חשיפה לתכנים לא מבוקרים ונאסר עליהם לקרוא ספרים, עיתונים וכתבי עת חוץ-מגזריים, לצפות בטלויזיה, לשמוע רדיו לא-תורני, לבקר בתערוכות ומוזיאונים, לצפות בסרטים, מופעי תיאטרון, אופרות ומופעי בלט, לשמוע מוסיקה ולחוות את כל שאר החוויות התרבותיות והאינטלקטואליות בהן האנושות העשירה את עצמה באלפי השנים האחרונות.
 
בהיעדר גישה למקורות הידע החיצוניים השפוטים אינם נחשפים לדעות אחרות ואין בידם כל אפשרות לבחור את הסבירה מכל האלטרנטיבות האפשריות. כתוצאה מכך הם מאמצים את ה'אמת' האחת והיחידה שבעלי העניין חושפים בפניהם ודוחים באופן אוטומטי כל דעה שסותרת את ה'אמת' הזאת.
 
8.
הפעלת לחצים חברתיים ממוקדים
 
 
בעלי השררה נוהגים להפעיל לחץ חברתי לא מתון כלפי כל מי שחשוד עליהם בנטייה להתנגד לסמכותם או לנטוש את הבועה. הלחץ הזה מתבטא במתקפות אישיות, החרמות, נסיונות שכנוע ובמקרה הצורך, איומים בנתק מהמשפחה. המשפחות, מצידן, ממלאות את המוטל עליהם וברוב המקרים הן אכן מנתקות את הקשרים עם ילדיהן בתקווה שללא גב כלכלי והשכלה מועילה הילדים ישברו וישובו לצור מחצבתם.
 
הסדקים שנפערים בשיטה החרדית
 
השיטה החרדית, כפי שראינו, מתבססת על שלילת ההשכלה, השלטת הבורות, חלוקת תופינים, כפיה ואיומים אבל שיטות אלו, בהכרח, יוצרות מתחים בתוך החברה החרדית וסופם שהם יביאו לקריסת המערכת כולה. את הבעיות העיקריות של השיטה ניתן לסכם בנקודות הבאות:
 
1.
בעיית המקורות הכספיים
 
 
שיעור ילודה גבוה וגל של חזרה בתשובה ניפח את המגזר החרדי למימדים שהחלו להעיק על התקציב הלאומי וניתן להעריך שכל נסיון להפנות למגזר הזה כספים נוספים יעורר ריאקציה חריפה שבסופו של דבר תעלה לשלטון מפלגות שתתחייבנה לקצץ בתקציביו, כפי שקרה ב-2013 כשמפלגת 'יש עתיד'[ו] רכבה על גל ההתנגדות לחרדים וזכתה ב-19 מנדטים (יותר משתי המפלגות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה, גם יחד).
 
עולם הישיבות והכוללים קולט כיום את רוב רובם של בוגרי הישיבות הקטנות ואת כל החוזרים בתשובה. קצב הגידול של האוכלוסייה החרדית עמד בשנים האחרונות על לפחות 4% לשנה ונגזר מכך שמערך הישיבות חייב לגדול לפחות בקצב מקביל אם ברצונו להמשיך ולקלוט את כל המועמדים שמתדפקים על דלתו, שאלמלא כן חלק מצעירי המגזר יאלצו להתגייס לצבא וחלק מהחוזרים בתשובה יידרשו לעזוב את המסגרות המתוקצבות. הציבור אולי יסכים להגדיל את התקציבים שמופנים לעולם החרדי בקצב שמשתווה לגידול בתוצר הלאומי הגלמי של מדינת ישראל אבל הוא לבטח לא יסכים להעביר לחרדים נתח הולך וגדל מהעוגה הלאומית. אדרבה, יש להניח שכל נסיון להגדיל את המקורות הכספיים שמופנים למגזר לא פרודוקטיבי זה יעורר ריאקציה אנטי-חרדית חריפה שתאלץ את מקבלי ההחלטות להקפיא את התקציבים היחודיים שמופנים למגזר ואולי אפילו להקטינם.
 
ללא גידול מתמשך בתקציבים הממשלתיים, הגלויים והסמויים, העולם החרדי לא יוכל להחזיק את מערך הישיבות המנופח שהוא בנה לעצמו והוא יאלץ לצמצם את מספר הרבנים והמורים, לדחות תלמידים ולקצץ במספר האברכים. הנפלטים מהישיבות יאלצו, בלית ברירה, להשתלב בשוק העבודה, לפרנס את עצמם ולהתערות, מי פחות ומי יותר, בחברה הישראלית בעוד שהאברכים שייאבדו את התמריץ העיקרי להשתייכותם לעולם החרדי יתחילו לשקול מחדש את כדאיות המהלך שהם עשו ורבים מהם מן הסתם ייספגו מחדש בחברה הלא-חרדית. כך או כך, פליטי מערך הישיבות והכוללים יידחקו לשולי העולם החרדי, ואולי אפילו אל מחוץ לחומות, ובלית ברירה הם ייאלצו לחפש עבודה בשוק החופשי, הרחק מטווח השפעתם של הרבנים. חרדים שיצליחו להשתלב בשוק היצרני, להבדיל מהמשק הפנים-מגזרי[ז], יזכו בעצמאות הכלכלית שהרבנים תמיד רצו למנוע מהם ובעקבות כך תלותם ברבנים תפחת והם ייפתחו לעולם החילוני ויתאימו את עצמם לנורמות שלו. אני מעריך שציבור הזה יתנתק בהדרגה מהעולם החרדי ויתקרב לקהילות אורתודוקסיות, במסגרתן הוא ימשיך לנהל אורך חיים דתי שאינו מוכתב על ידי הרבנים האינטרסנטיים של הממסד החרדי.  
 
הרבנים יכולים אמנם להאט את התהליך על ידי הקפאה יזומה של הדרישות התקציביות, בלימת ההתנפחות של מערך הישיבות ומציאת דרכים לשמור על מאמינים גם בהיעדר תקציבים ממשלתיים אבל לשם כך הם יידרשו להפנות מאמינים רבים ללימודים מקצועיים ואקדמיים ולמקומות עבודות יצרניים, שם, בלית ברירה הם יפגשו את המודרנה שתזעזע את עולמם ותרחיק אותם עוד יותר מהשגחתם והשפעתם של הרבנים.
 
2.
בעיית המודרנה
 
 
כל הפלגים החרדיים הם כתות שבנויות על העקרון שלמאמינים מגיע להכיר רק את האמת האחת, המוחלטת, המושלמת והנצחית של מנהיגיהם וחזקה עליהם שהם רק יתבלבלו אם יציגו בפניהם גם דעות אחרות. לפיכך, כל בעלי השררה החרדים מקפידים לחשוף בפני קהילותיהם אך ורק את הדעה ה'נכונה' ולהסתיר מפניהם את כל הדעות ה'שגויות' שעלולות להסיטם מ'דרך הישר' שהמשתררים הגדירו לצרכיהם. האפשרות שהציבור ייחשף לדעות מתחרות אמנם לא הציקה במיוחד לראשי הכנסייה בימי הביניים, כשעדיין נהגו להעלות למוקד כל אדם שהשתעשע בדעות לא כנסייתיות[ח], והיא אינה מציקה לשליטי מדינות ערב, ובראשן ערב הסעודית, שגילו שלא צריך יותר מידי הוצאות להורג כדי לרמוס כל ניצוץ של מחשבה חופשית. גם בעלי השררה החרדים, שכולאים את בני קהילותיהם בגטאות בהם הסובלנות לזר ולשונה שואפת לאפס, חושבים שהסתגרות ושטיפת מוחות מסוגלות להרחיק מסביבתם את כל המחשבות ההגיוניות שעלולות לסכנם אבל כפי שהכנסייה הקתולית גילתה במאה השש-עשרה, וכפי שרוב הרודנים הערביים גילו בעשור האחרון, אין אף חומה שמסוגלת לעמוד לאורך זמן בפני דעות חדשות ושום שטיפת מוח אינה מסוגלת להשתיק לנצח את קולו של ההיגיון ואת בשורותיה של המודרנה.
 
החומות בהן ההנהגות החרדיות מקיפות את הציבור שלהן אמורות להרחיק ממנו את כל ההשפעות החיצוניות שעלולות לסכנו אבל לא ניתן לכלוא בגטו את כל המאמינים במשך כל הזמן ולכן לא מעט חרדים נאלצים לבא במגע עם המאה העשרים ואחת ולהחשף לערכיה. החרדים נחשפים לעולם המודרני במספר רב של מקומות אבל הסכנה החמורה ביותר אורבת להם בצבא, אליו מגיעים רק מעטים, ובבתי עסק, מפעלים ומשרדים שאינם נתונים לפיקוח רבני בהם, בלית ברירה, רבים חייבים לבקר, ובמיוחד אם צרכיהם מאלצים אותם לצאת לעבודה במקום שאינו מנוטר על ידי רבנים. במקומות הללו החרדים מתחככים באנשים בלי דעות שונות ונחשפים למקורות מידע שעד כה היו חסומים בפניהם וחשיפה זאת אינה יכולה שלא לאתגר את אמונותיהם ולערער, ולו במקצת, את השקפת עולמם.
 
העולם הרבני מעולם לא צלח מפגשים עם ה'מודרנה' שתמיד גרמה לו להתפורר, לאבד ציבורים גדולים, להגביה את החומות ולהקצין את עמדותיו[ט]. הסגר והדיכוי אמנם מרחיקים במעט את סכנת המודרנה אבל לא כל אחד מוכן להכפיף את עצמו למשטר רודני ששולל ממנו את חופש הבחירה וכופה עליו משמעת ברזל ולכן קיים כבר היום תהליך של נטישה, גלוייה ונסתרת, אותו בעלי השררה מסוגלים להאט רק באמצעות ההטבות הכספיות שהם מצליחים להביא לנאמניהם[י]. כשמקורותיהם הכספיים יתדלדלו הנטישה רק תגבר ותגדיל את מספרם של היוצאים בשאלה[יא], ה'אנוסים'[יב] והשבבניקים[יג] שכבר היום מרכיבים לפחות שליש מהעולם החרדי.
 
מי שאינו מסוגל להתמודד עם דעותיהם של אחרים בכלים שכלתניים ואינטלקטואלים לא יוכל גם להשליט את דעותיו לאורך זמן באמצעות דיכוי ושטיפת מוח. לכן, ככל שהתמריצים הכספיים יקטנו כך ירבו המאוכזבים שימצאו פסול בשיטה הרבנית ויקראו לרפורמה שתשחרר אותם מעולם של הרבנים שאינם מבינים את העולם המודרני ואינם יודעים כיצד להתמודד עם אתגריו. דבריהם של המאוכזבים יהדהדו במוחות רבים ויגרמו לכך שברגע המשבר, כשהבטחות הרבנים תתאיידנה, כוחם יחלש ויוקרתם תיפגע, תחל ריאקציה שתרחיק שכבות רחבות מהשליטה הרבנית שתוגבל לגרעין הקשה שעדיין מתפרנס ישירות ממערך הישיבות החרדיות.
 
ניתן כמובן גם להיפתח לדעות אחרות ולהתמודד עימן במישור הרעיוני, ולא באמצעות דיכוי כוחני ודורסני, אבל לשם כך הרבנים צריכים להאמין ביכולתם להתמודד עם הסתירות העמוקות שהעולם המודרני מביא לפתחם. לי נראה שהצמרת החרדית מעדיפה שלא להסתכן בליבון הדעות הנושנות שהביאום עד הלום ושלהערכתם טוב יותר להמשיך להשליטם בכח, אפילו אם שלטונם הרודני מרחיק מהם רבים מתומכיהם.       
 
3.
בעיית דעת הקהל
 
 
למרות השפעתם הגוברת של הרבנים החרדים, עדיין קיימת בארץ עיתונות חופשית שמוכנה לחשוף את חוליי החברה החרדית ואת מטרותיהם האינטרסנטיות של הרבנים. יש להניח שהמתקפות התקשורתיות יתגברו בד בבד עם החלשותה של ההנהגה החרדית והציבור ייחשף ליותר ויותר סיפורים על מעשי עוולה של פוליטיקאים שעזרו לנפח את הבועה החרדית ומעשי שחיתות של בעלי שררה שניצלו את המצב לתועלתם האישית. המתקפות הללו כבר החלו בחלק מאמצעי התקשורת הישראלית וחלקים הולכים וגדלים בציבור כבר איבדו את סובלנותם לנורמות של החרדים להתנהגותם המתנשאת והמזלזלת[יד]. אובדן הסובלנות הציבורית יגביר את הלחץ הציבורי לנשיאה שווה בנטל, להשתתפות גברים חרדיים בשוק העבודה, לשלילת תקציבי הענק שמופנים למערך הישיבות ולביטול ההטבות הייחודיות מהן נהנה רק המגזר החרדי.
 
המתקפה התקשורתית על החרדים תפחיד את המפלגות שנהגו לשלם להן אתנן פוליטי והללו, כך יש לקוות, יחשבו פעמיים בטרם הם יחתמו עימם שוב הסכמים קואליציוניים לא פופולריים. תהליך זה ירחיק את החרדים כברת דרך נוספת מעטיני השלטון, יחיש את הצטמקות מערך הישיבות ויזרז את השתלבותם של החרדים בצבא ובשוק העבודה. במקביל יגבר גם הלחץ להורות מקצועות ליבה בבתי ספר של החינוך העצמאי ותפחת היכולת של הרבנים להתנגד לרפורמה הזאת. חשיפת ילדים חרדים ללימודי ליבה אינה יכולה שלא לערער, ולו אך במקצת, את ההנחה שהאמת האחת, היחידה, המושלמת והמוחלטת נמצאת אך ורק בידיהם של הרבנים וזרעי הספק שישתלו במוחות הרכים יבשילו עם הזמן ויהפכו לאבני נגף שבהכרח יצמצמו עוד יותר את כוחם והשפעתם של הרבנים.
 
העולם החרדי יוכל אולי להתאושש ולהפוך את המגמות אם הוא יצליח להתברג שוב לתוך הקואליציות השולטות אבל התדמית השלילית שמתפתחת בדעת הקהל הישראלית עלולה להרחיק קולות רבים מהמפלגות החרדיות, לפגוע בכוחם ולגרום לנבחרי הציבור לנסות להרכיב קואליציות שאינן תלויות בחסדיהן. ככל שיתארך הזמן בו החרדים יורחקו ממעגלי קבלת ההחלטות כך תלך השפעתם ותהפוך לשולית יותר ויותר והמערכים שהם בנו לעצמם בכספיהם של אחרים ילכו ויקרסו.   
 
4.
בעיית הפיצול הפנימי
 
 
חברה במשבר לרוב חווה התפוררות ולכן יש להניח שהפיצול שפוקד את העולם החרדי רק ילך ויחריף. להערכתי, הממסדים הרבניים המוכרים לנו היום יאבדו מכוחם וסביבם יקומו פלגים ותתי-פלגי חדשים שיתחרו על עוגה תקציבית הולכת ומצטמקת ועל המאמינים הפוטנציאליים שילכו ויעלמו ככל שדעת הקהל העויינת תמשיך לפגוע בתדמיתם של החרדים. התחרות בין הרסיסים הקטנים שירכיבו את העולם החרדי תפתח בפני המתחבטים מגוון רחב של אידיאולוגיות שונות, החל מאידיאולוגיות קיצוניות ולוחמניות שיקסמו לאלמנטים היותר פנאטיים וכלה באידיאולוגיות פשרניות ומתונות שיתאימו את עצמן לגורמים היותר שקולים שידגלו בהשתלבות בחברה ובכלכלה של מדינת ישראל.
 
להערכתי, אחרי שנים רבות של הקצנה והתרסה, הממסדים ששולטים היום בחברה החרדית לא יצליחו להגמיש את עמדותיהם והם ישארו בקצה הלוחמני של המפה. פלגים קיצוניים יותר אולי יכרסמו בהם אבל קשה לראות את המטוטלת ממשיכה לנוע בחוזקה לכיוון ההקצנה וההתבדלות, מיוחד לאחר שהאלטרנטיבה הזאת מוצתה עד תומה וקשה להעלות על הדעת שניתן להקצין עמדות שכבר מיצו את מלוא פוטנציאל ההקצנה שעמד בפניהם. סביר יותר להניח שהפלגים החדשים שיקומו ינסו לבדל את עצמם מהממסד הנוכחי על ידי התמתנות והתפשרות עם הזרמים המרכזיים בחברה הישראלית. הרבנים שיעמדו בראש הזרמים הללו ינמיכו במידה ניכרת את החומות שהממסד הנוכחי בנה סביב העולם החרדי, יתירו לימודי חול בבתי הספר שלהם, ישלחו את ילדיהם ללימודים גבוהים ויעודדו השתלבות במעגל העבודה. מחרדים הם יהפכו לאורתודוקסים מודרניים, במתכונת האמריקאית, שיתחרו מול הציונות הדתית, שגם היא הלכה והקצינה במהלך העשורים האחרונים, על ליבותיהם של המאמינים שנפשם נקעה מהקיצוניות והפירוד שהדת החדירה בחברה הישראלית.
 
5.
בעיית האמת
 
 
מנהיג דגול אמר פעם, 'אפשר לעבוד על חלק מהאנשים כל הזמן, ועל כל האנשים חלק מהזמן, אבל אי אפשר לעבוד על כל האנשים כל הזמן'[טו] ומכאן ניתן להבין שכל האמצעים הטקטיים של הרבנים החרדים: שטיפות מוח בלתי פוסקות מהעריסה ועד הקבר, הרחקת לימודי הליבה מהחינוך החרדי, איסור על צפייה בטלויזיה, קריאת ספרות חול, עיון בעיתונים ומגאזינים לא-חרדיים, הקשבה לרדיו לא-מגזרי ושיטוט באינטרנט, איסור הנאה מסרטים, תיאטרון, בלט, קונצרטים, אופרות, מוזיאונים ותערוכות, איסור מוחלט ללמוד במסגרות לא חרדיות ולהשתתף בקורסים ותוכניות העשרה המיועדות לציבור הרחב וכדומה, מסוגלים להרחיק מהאמת את חלק מהמאמינים כל הזמן ואת כל המאמינים חלק מהזמן אבל הם אינם מסוגלים להסתיר את האור הגדול של המדע והמחקר מכל המאמינים כל הזמן.
 
החרדים כבר תורגלו היטב בשקרים וסילופים ואין אף ילד בקהלם שאינו מכיר את הביטוי 'עם נבל תתנבל'[טז] בחסותו הם מצדיקים כל דבר שקר ורמיה וזאת בהנחה שהחילונים בכלל, ורשויות המדינה בפרט, הם נבלים ולכן מותר ל'התנבל' עימם ולרמות אותם בכל דרך אפשרית. זיוף רישומים לישיבות, דיווחי נוכחות כוזבים, הצבעות בזהות מזוייפת, השתמטות מגיוס בתואנות שוא וכדומה אינם נחשבים אצל החרדים לתרמיות של ממש ואף בעל שררה אינו נחשב לשקרן, רמאי או נוכל כשמסתבר שהוא לא הסתפק באמת הטהורה בעת שהוא ינק מהקופה הציבורית כספים שאולי לא הגיעו לו על פי החוקים המסולפים של מדינת ארץ ישראל הציונית. באותו אופן, אף חרדי אינו ממצמץ כשהוא מנצל פרשנויות מגמתיות וחסרות כל בסיס שמקלות עליו לדרוש תמיכות שאינן מגיעות לו, להצהיר הצהרות כוזבות, לדווח דיווחי שקר ולהסתיר את האמת מהמשטרה ומשאר רשויות האכיפה.
 
בעולם החרדי, אם כן, קיימים שני סוגים של 'אמת': האחת מצדיקה את השקרים, התרמיות והסילופים שמקדמים את האינטרסים של בעלי השררה והשנייה היא אותה 'אמת' וודאית, מוחלטת, מושלמת ונצחית שנמצאת אך רק ברשותם של בעלי השררה ושפוטיהם. קשה מאד להניח שמי שהתחנך על הצדקת השקר והתרמית יצליח להאמין תמיד ובכל תנאי בנכונותם המוחלטת של 'אמיתות' שבסופו של דבר מקדמות לא יותר מאשר את האינטרסים של המנהיגים הציניים שהשתררו על הציבור החרדי. כשאתה משתעשע עם השקר אתה בהכרח מוזיל את ערכה של ה'אמת' וגורם לאנשים להטיל בה ספק ולאבד את אמונתם בנכונותה המוחלטת, המושלמת והנצחית.  

העולם החרדי קושר את עצמו לספרים ישנים ולסמכויות עבר ולכן הוא חייב להגן על דברי הבל, שטות ושקר שרוב העולם הנאור זנח כבר לפני מאות בשנים. היקום לא נוצר לפני פחות מששת אלפים שנה. כל מיני הצמחים והחיות לא נבראו במהלך שבוע אחד והם לא ניצלו ממבול עולמי באמצעות תיבת עץ קטנה. השמש אינה סובבת את הארץ. המין האנושי לא השתלשל מאדם שנוצר מבוץ ומאשה שעוצבה מאחת מצלעותיו. נחשים ואתונות מעולם לא דיברו. בורא השמים והארץ לא כרת בריתות עם כמה בדואים זקנים. עם שלם לא יצא ממצריים, לא הלך במדבר ארבעים שנה, לא אכל רק מן ושלו, לא ראה שום התגלות אלוהית, לא קיבל מהמרומים אף תורה ולא כבש בכוח שטחים נרחבים בארץ כנען. ים סוף מעולם לא נחצה. אף אל לא היכה את מצרים עשר מכות. דוד ושלמה לא שלטו על אימפריות רחבות ושום בעל סמכות לא הבטיח לבני ישראל את כל המרחב מנחל מצרים ועד הנהר הגדול, נהר הפרת. המדע והמחקר המודרניים עושים שמות באמונה היהודיות ואף מידה של עצימות עיניים, סיסמאות נבובות ואקרובטיקות פרשניות אינה יכולה להנשים מלאכותית את מיתוסים הישנים שכל אדם בר דעת כבר אינו מסוגל לשמוע בפנים חתומות.
 
ה'אמת' החרדית תיראה הגיונית ביותר בעיניו של מי שמכיר רק את אחת אבל בימינו אפילו החומות הגבוהות ביותר כבר אינן מסוגלות למנע את חדירתן של אמיתות' מתחרות והללו מתקיפות את המאמין התמים כל אימת שהוא יוצא לרחובה של העיר, ובמיוחד אם הוא מוצא את עצמו במחיצתם של אנשים שלא בחרו לחיות בעיצומם של ימי הביניים[יז]. המפגש עם ה'אמיתות' של המאה העשרים ואחת מעורר בתחילה התנגדות אינסטינקטיבית, מלווה בשטף של סיסמאות רבניות, אבל אין כל דרך לחסן מחשבות מפני הספק ואפילו המוח השטוף ביותר ימצא את עצמו מתלבט באתגרים האמוניים שהקדמה מביאה לפתחה של הדת. במאבק המתמשך בין אמונות טפלות ללוגיקה האנושית, בין קביעות סמכותיות לממצאים האמפיריים, לאמונה הדתית אין שום סיכוי והיא תהייה חייבת להתאים את עצמה ל'אמת' המדעית-מחקרית של העולם המודרני. ההתאמה יכולה להיעשות בהדרגה ובשום שכל או באמצעות משבר אמוני מכאיב שישמוט את הקרקע מתחת לרגלי המאמינים, יזעזע את עולמם ויותיר אותם תלושים והמומים. למרבה הצער, לחרדים, בניגוד לאורתודוקסים המודרניים, אין את הידע, היכולות והרצון להתאים את אמונותיהם למסגרות הגיוניות ולכן הפער בין ה'אמיתות' הרבניות ל'אמיתות' שמציפות את העולם הנאור רק ילכו ויתרחבו, הספקות רק ילכו ויתגברו ומשבר האמונה רק ילך ויחריף.
 
ערעור האמונה במיתוסים הרבניים אינו יכול שלא לערער גם את מעמדם של בעלי השררה והללו יאבדו הרבה מכוחם וסמכותם. אל תוך הוואקום ייכנסו יזמים דתיים חדשים שיציעו למאמינים מתווי אמונה מעודכנים שיחליקו ויעלימו הרבה מהסתירות והאבסורדים מהם סובלת השיטה החרדית. הזרם החרדי יצטמצם לגרעין הקשה שניזון מהישיבות המבוססות בעודד שהישיבות שיוקמו, או ילקחו, על ידי היזמים החדשים יתחילו לשווק אמונה פחות פונדמנטליסטית ויותר לוגית, דוגמת זאת שמשרתת את האורתודוקסיה המודרנית בארה"ב ואת הציונות הדתית פה בארץ.
 
סיכום
 
האורתודוקסיה המודרנית תביא עימה את הגדלת שיעור המתגייסים, החלפת הבורות בהשכלה בעלת ערך, השתלבות מוגברת בשוק העבודה ושחרור תקציבים ממשלתיים לצרכי לפיתוח, התעצמות, חינוך ותמיכה בנזקקים אמיתיים ולא באלו שבחרו בחיים של תלות וטפילות. התהליך, להערכתי, כבר החל ולבטח יידרשו עוד שנים רבות עד להשלמתו אבל נראה לי שהחרדיות המוקצנת פשטה את הרגל וזה רק עניין של זמן עד שהנהגה צעירה יותר וקיצונית פחות תיקח את המושכות בידים ותפתח בפני המאמינים את האפשרות לחיות חיים דתיים גם בתנאי המאה העשרים ואחת. אם יש בשמיים אל, ותורת חיים תורתו, אזי אין ספק שהוא רוצה לראות את נאמניו זונחים את הבורות, השקר והזיוף, מאמצים את האמיתות המוצקות והבלתי מעורערות של המדע והמחקר ותורמים תרומה של ממש לקידומו של עם ישראל ושל האנושות כולה. אם אין אל כזה הרי שלחרדים ממילא אין רגל להישען עליה וכל מעשיהם הם לא יותר מאשר חמס וגזל. כך או כך, אל במתכונת החרדית, שחושב שהעולם נברא לפני 5774 שנים ושהשמש סובבת סביב הארץ, אינו יכול להיות יותר מאשר יציר דמיונם של אנשים בורים ופרימיטיביים והפועלים להחלפתו יצילו את נפשם ועתידם של אלו שהולכו שולל על ידי בעלי השררה האינטרסנטים שמנהיגים היום את הציבור החרדי.
 
אחרית דבר
 
לפני הישמע הבכי והנהי בבני ברק, לפני תחילת הצומות והתעניות במאה שערים ולפני שיוטלו אבנים ויותז הרוק בבית שמש, ברצוני להשמיע צפירת הרגעה ולהזכיר לכל המודאגים שלמרות ניסיונותיי החוזרים ונשנים מעולם לא הצלחתי לחזות את העתיד ונראה לי שקוף שיטיל באופן מקרי חיצים על לוח מצופה בגזרי עיתונים ישנים יצליח לנבא את הבאות טוב ממני. אנשים רבים ניחנו בכישורים ייחודיים אבל אין עוד אחד שהתברך כמוני ביכולת לטעות לחלוטין בכל אחת ואחת מתחזיותיו. זאת המומחיות שלי. אני פשוט טוב בזה. אצלי לאף תחזית אין סיכוי להתממש, אפילו לא במקרה. אפילו לא כתוצאה מטעות אנוש.
 
לפני שנים רבות הוצאתי עלון שבועי בו פירסמתי המלצות לקניה ומכירה של נירות ערך. העלון נערך ביום חמישי בערב, לאחר סיום המסחר בבורסה, והדואר מסרו לידי הלקוחות ביום ראשון בבוקר. זכור לי שפעם התקשר אלי חיפאי אחד שהסביר לי שמסיבה שכבר השתכחה ממני העלון לא יגיע אליו בזמן ולכן ברצונו לבא למשרדי עוד ביום חמישי בערב ולקחת את החוברת במו ידיו. התרגשתי.
 
'החומר כל כך עוזר לך?' שאלתי.
'לא יסולא בפז,' הוא הבטיח לי. 'הקמנו בחיפה חוג משקיעים וכל פעם שאנחנו מקבלים את העלון שלך אנחנו עושים את ההפך הגמור מהמלצותייך. עד היום כבר הרווחנו יותר משלושים אחוזים'.
'הא,' אמרתי.
 
למרות כישלונותיי המוכחים החלטתי בכל זאת להשליך לזירה תחזית אחת נוספת בתקווה שהיא לא תזרים עוד אויר חם לתוך הבועה החרדית אלא להיפך, תפקח את עיני המסומאים והמסונוורים ותאפשר להם לראות את האור ולהתגונן מפני המפולת שלהערכתי עוד נכונה להם.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
את משמעות דבריו של ג'וסף קנדי הבנתי באחת מתקופות הגאות שהבורסה חוותה לפני עשרות בשנים. באותם הימים אנשים מכרו עסקים ונכסים, שברו תכניות חיסכון, לקחו הלוואות ענק והשקיעו את כל כספם בבורסה, שכצפוי התרסקה ורוששה את הרבבות שחשבו להתעשר ממנה. בשיא ימי ההילולים יצא לי לפלס את דרכי בין הספקולנטים שהתגודדו ברחוב ליליינבלום כשלפתע קלטתי בזוית עיני בחור שנראה לי מוכר. הבחור, לבוש במקטורן מהודר ועניבה שנקשרה ברשלנות מתוכננת, נשען על מקל הליכה בעל גולה מוזהבת והרצה לקהל שהתקבץ סביבו על המניות שלדעתו חייבים להספיק לקנות לפני שמחירם יכפיל או ישלש את עצמו. 'מניין אני מכיר את הבחור הזה?' שאלתי את עצמי, ופתאום נזכרתי. הרי זה הבן של הקצב השכונתי שנהג להביא לנו את הבשר שהזמנו מאביו. לפני כמה חודשים הוא עדיין שמירטף את הילדים שלי וכעת הוא כבר נותן עצות לאנשים שהשקיעו את כל עתידם בבורסה. מזועזע לחלוטין רצתי ומכרתי את מעט המניות שהיו לי. מיד לאחר המכירה, אותן המניות אמנם הכפילו ואף שילשו את ערכן ונדרשו לפחות שלושה שבועות עד שהן התמוטטו ברעש מחריש אזנים. כמה ימים לאחר המפולת הגיע משלוח של בשר שאשתי הזמינה אצל הקצב והבנתי שהעולם חזר לתקנו ובעיית השמרטפות כנראה שוב נפתרה.
[ב]             
ראה הערך 'מדינת ארץ ישראל' בחב"דפדיה
[ג]              
יש להניח שלא הייתי קונה את המוצר הפיננסי הזה אפילו אם מישהו היה חושב להנפיקו. יש תחומים בהם איני מוכן לגעת גם אם מדובר בהשקעה בטוחה לחלוטין שמניבה רווחים פנטסטיים.
[ד]              
המושג 'שפוטים' נושא בחובו שפיטה ערכית אבל אין כמוהו כדי לבטא את מעמדם של כל אלו שסרים למרותם של בעלי השררה החרדיים. המושג 'מאמינים' אינו יכול להחליפו שכן רבים מאלו שמשתייכים לקהילות הללו הפסיקו כבר מזמן להאמין בפרשנות החרדית לדת היהודית וההכרח הכלכלי הוא שכופה עליהם להישאר בתוך הבועה החרדית.
[ה]             
עריכת נישואים, הסדרת גירושים, פיקוח על כשרות, טיפול בלוויות וכדומה.
[ו]              
ראה הערך 'יש עתיד' בויקיפדיה
[ז]              
חרדים רבים מתפרנסים מעבודתם במוסדות מתוקצבים דוגמת ישיבות, מכונים חרדיים ועמותות שמנוהלות על ידי חרדים ותרומתם למשק הישראלי היא אפסית. כשהבועה החרדית תתחיל לקרוס, האנשים הללו יהיו הראשונים שיאבדו את משרתם.
[ח]             
במקרים נדירים הכפירה הצליחה לעשות את דרכה במחתרת, להשפיע בסתר על מאמינים רבים ולצוף לפני השטח בעצמה רבה ואז הכנסייה נדרשה להפעיל כוח קצת יותר רציני ולטבוח את מאות האלפים שהעזו לחשוב מחוץ לקופסה. ראה למשל הערך 'מסע הצלב האלביגנזי' בויקיפדיה.
[ט]             
בעלי השררה היהודים התמודדו לא רע באיזורים שנשלטו על ידי הבורות, הדלות והנבערות אבל היהדות מעולם לא הצליחה לשרוד בשלמותה סביבה שהציעה חופש, פתיחות ואתגרים אינטלקטואליים. המפגש עם ההלניזם הרחיק מעם ישראל את הרובד האינטלקטואלי שלו והותיר את הרבנים עם האלמנטים הפחות משכילים והיותר נבערים; תור הזהב של האסלאם, המזרחי ומערבי, אפשר ליהודים רבים לפרוץ את החומות הרבניות ולהשתלב בחיי הרוח של סביבתם; הסובלנות הדתית של הולנד ואנגליה במאה השבע עשרה והאמנציפציות השל המאה השמונה עשרה והתשע עשרה החלישו את הרבנים והרחיקו את ה'חרדיות' לאיזורים הנחשלים של מזרח אירופה בעוד שהחופש המוחלט של אמריקה אפשר ליהודים לרכוש השכלה, להתברג בעמדות מפתח ולהתרחק כברת דרך ארוכה מהכבלים הדתיים.   
תמיכות ממשלתיות, דירות במחירים מסבסדים, מקומות עבודה במשרדים, ארגונים ומוסדות שנשלטים על ידי הרבנים החרדים וכדומה.
[יא]            
ראה הערך 'יציאה בשאלה' בויקיפדיה
ה'אנוסים' הם אנשים שמטעמים כלכליים ממשיכים להתחזות לחרדים גם לאחר שהם איבדו את אמונתם ואת נכונותם לסור למרות הרבנים. ראה המאמר 'מי אתם החרדים האנוסים?' באתר NRG
[יג]             
ה'שבבניקים' הם בני נוער שחפצים, אך אינם יכולים, להשתלב בעולם המודרני ולכן הם תלויים בין שני העולמות. ראה הערך 'שבבניק' בויקיפדיה
[יד]             
ראה המאמר 'האם אני שונא חרדים'
[טו]            
במקור:
'You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.'
 
הדברים נאמרו על ידי אברהם לינקולן, הנשיא השש-עשרה של ארצות הברית. ראה הערך 'אברהם לינקולן בויקיציטוט.
[טז]            
העולם התורני טבע את הביטוי 'עם נבל תתנבל' על משקל הפסוקים 'עִם חָסִיד תִּתְחַסָּד עִם גְּבַר תָּמִים תִּתַּמָּם. עִם נָבָר תִּתְבָּרָר וְעִם עִקֵּשׁ תִּתְפַּתָּל.' (תהילים יח כו-כז). כך מסביר הרב ירון דוראני מאתר כיפה את משמעותו של הביטוי היפה:

'התלמוד דן בשיחה שבין יעקב לבין רחל ובשיחה זו יעקב אומר לרחל שהוא יכול להתמודד עם אביה הרמאי, הגמרא שואלת האם מותר לרמות ולשקר? והתשובה של הגמרא שעם אתה מתעסק עם רמאי ואתה יודע שלא תוכל להשיג את מה שמגיע לך בצדק לעתים מותר לנהוג ברמאות. כמובן, שהנושא מאוד רגיש כי אדם שמתרגל לשקר ולרמות במקרים ראויים עלול לפתח תכונת נפש כזו שתגרום לו להמשיך ולהשתמש בשקר ככלי וכתכונה מרכזית בחייו. לכן, המסר העקרוני הוא שאדם יכול להתמודד עם הזולת בהתאם להתנהגותו, כלומר אם מדובר עם אדם חסיד או תמים יש לנהוג עמו בהתאם בחסידות ותמימות, אולם לעתים יש צורך לנהוג במידות שהן שליליות במהותן על מנת להשיג את הצדק והיושר בעולם.'

צקצוקי הלשון הללו אינם צריכים להעלים מפנינו את העובדה שכל מי שמשתמש בכלל זה משאיר בידיו את הזכות הבלעדית לקבוע מהו 'הצדק והיושר בעולם' ומתי אינך יכול 'להשיג את מה שמגיע לך בצדק' ולכן איש אינו יכול לבא אל החרדים בטענות אם הם רואים בביקורות שפקחי משרד החינוך עורכים בישיבות שלהם משום מעשי נבלה שכל מטרתן היא למנוע מהם את התקציבים שמגיעים להם בצדק וביושר. 
[יז]             
הדת החרדית אינה משקפת את האמונות של ימי התנ"ך וגם האמונות של עידן התלמוד עברו עדכונים רבים במהלך ימי הביניים, ובמיוחד לאחר שהיהדות ספגה שתי מתקפות גדולות, המתקפה האריסטוטלית של המאה השתים עשרה והמתקפה הקבלית של המאות השלוש עשרה והארבע עשרה.
נקרא 8788 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

22 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 20 אוקטובר 2016 15:07 הוסף ע״י עדי אביר

  בתוכנית בשם 'חרדים - ההתפרקות' ששודרה בערוץ 10 בתאריך 19.10.16 במסגרת הסדרה 'סלפי ישראל', אבישי בן חיים הציג את תהליך ההתפוררות שעובר עתה על החברה החרדית שסוכם להפליא על ידי אחד המרואיינים שאמר 'תן לנו עוד עוד כמה שנים ואמא חרדית מולידה יותר ילדים חילוניים מאשר אמא חילונית'.

  הסטטיסטיקות מוכיחות שכ-10% מהצעירים החרדיים יוצאים בשאלה וזה רק תחילתו של התהליך בו דנתי במאמר.

  http://docu.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1214758&sid=186

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 06 נובמבר 2014 01:51 הוסף ע״י שי האוטיסט

  הרי כתוב בפרוש, הוצא ישן מפני חדש והרבנים זה אנכרוניזם מאוחר.

 • קישור לתגובה חמישי, 06 נובמבר 2014 01:40 הוסף ע״י שי האוטיסט

  תסמונת הכיפה והרבנים לא כתובה בתורה.
  בשרשרת המסירה הרב דולר והרב שח והרב פינטו באים בידיים ריקות. לפעמים המים קדושים, לפעמים הרב קדוש, לפעמים הציבור קדוש, אפילו ערוץ רדיו קדוש. אין לדברים האלה שחר בכתובים ממש כמו ישו כמו מוחמד. לא ממעמד הר סיני לא בכתובים ולא מהשמיים. האחרונים מביאים לפחות רעיונות חדשים. הרבנים מסנטזים רעיונות ישנים.
  כמה חבל, רבנים קמעות וכישופים זה של הנוצרים שחצי רגל שלהם נטועה עמוק בפגאניות. מי שממשיך את התרבות העברית וממציא מחדש אלה דווקא "הכופרים" הציונים. ,לא הכיפות לא השטיבלעך ולא הרוגלעך.

  הרצל, רבין ושרון יזכרו אחרי המכבים בהסטוריה העברית . לא הרב מלובביץ והרב עובדיה. הכלבים נובחים והשיירה עובררת. החרדים זאת ראקציה .

  אזה בעסה

 • קישור לתגובה חמישי, 06 נובמבר 2014 00:50 הוסף ע״י שי האוטיסט

  המובטחת.
  סליחה על הבלאגן חחח

 • קישור לתגובה חמישי, 06 נובמבר 2014 00:49 הוסף ע״י שי האוטיסט

  גם הציונות תסיים דרכה וגם עולם הישיבות או שהם כבר סיימו תפקידם. אם היה.
  השאלה מי ירש ארץ זבת חלב ודבש ומי יתהלך כאדון הארץ

 • קישור לתגובה חמישי, 06 נובמבר 2014 00:39 הוסף ע״י שי האוטיסט

  חומת ברלין שבנו החרדים זה כותל של חרשים. כמה שהיא גבוהה יותר ככה הקריסה תהיה גדולה יותר.
  חכמים מאתנו או לפחות קדמונים כבר כתבו.....בניהם ימכרו לעבדים ובנותיהם לשפחות.
  זה אמנם נכתב הרבה לפני ובהקשרים אחרים, אבל אם עסקינן בבועות. מה שחשוב זה העיתוי..
  מתי היא מתפוצצת בפנים, לפני שאבא קנדי יצא מהבורסה או אחרי.
  לפי הכתוב, טבעו בים פרעה וחילו.
  לא נשאר זכר מאל מלך של תרבות ענק וגם צבאו העצום לא עזר, מי ירשה אותה? תרבות אחרת, , עם של עבדים , כותב את ההסטוריה, יורש את הארץ המובטחת, ארץ זבת חלב ודבש. סיפור סינדרלה תנכי.. טוב סבבה.
  זה סיפור תאולוגי, אבל המסר נשאר.
  הבועה קורסת, מי עובר בחרבה ומי טובע בים?
  טייקונים ונפילים קורסים באחת וקמים תחתם עמים קטנים אבל עקשנים, כאלה שמשאירים חותם על ההסטוריה . אפילו כותבים אותה.
  עם של לברלים.מי היה מאמין?
  וזה חשוב, לא רק מי שכותב את ההסטוריה ומאזה זווית היא כתובה.
  דבר נוסף חשוב.
  אל יתהלל חוגר כמפתח,
  אל יגבה לבו הרבה וכתוב על שמשון וגם כתוב לא בחיל ולא ברעדה. לא בכח ולא בפחד.
  הסיפור מצביע אל אל שהוא ככביכול ברא עולם דטרמניסטי.קבוע מראש. ומה הקבוע הזה? מה הערך שלו?
  הבועה מתפוצצת כול פעם מחדש בפרצוף.
  וכול פעם עולה לשלטון קנדי חדש...
  אחד שחיפש אתונות ומצא מלוכה.
  יושב אהלים, כאלה טיפוסים גינגים בעיקר, צבעוניים כמו רביןן, כמו בן גוריון, מי היה מאמין.
  זה היופי בכלכלה יום אחד אתה עשיר יום אחד אתה עני.
  לצערי הציונות כבר סיימה את תפקידה עם הקמת המדינה. גם "עולם הישיבות" סיים את דרכו בת מאות השנים.לא כתבו דבר חדש ולא הוסיפו כלום. מאובן.
  כנראה שגם העם היהודי הוא לא בדיוק מסורת אחת שלא השתנתה מאז מתן תורה ואפילו לא עם אחד. אלה ערב רב של עמים ובעיקר רעיונות חדשים.
  תמיד יש קו אחד מחבר בן הרעיונות, מה שיפה בקו הזה שהוא משתנה... זאת היהדות על רגל אחת.

 • קישור לתגובה שבת, 13 ספטמבר 2014 23:02 הוסף ע״י עדי אביר

  ריקי/שולה,

  את העלת את אותה התגובה תחת שני שמות שונים. אנא אל תעשי זאת שוב.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 13 ספטמבר 2014 22:09 הוסף ע״י riki

  תשובה תפלה צדקה……

  על פרשת האברך החשוב אליאור חן שליט"א, מהי האמת ?
  הנה האמת על כל מה שלא רוצים שתדעו
  על פרשת האברך החשוב אליאור חן שליט"א
  "והאלוקים יבקש את נרדף" (קהלת ג, טו)

  http://bshch.blogspot.co.il/2014/09/blog-post_520.html#more

 • קישור לתגובה שלישי, 09 ספטמבר 2014 17:52 הוסף ע״י סתם יהודי

  תגובה לתגובתו של אביר.

  ראשית ברצוני לציין שאני תומך בהפרדת דת מהמדינה, ומתנגד לתקצוב החינוך החרדי בפרט. אינני מאמין בדעותיו והשקפותיו של המגזר החרדי, למרות שהתחנכתי בו, ואינני "אחד ממייצגיו".

  ההתייחסות שלי איננה האם כדאי למדינה לתקצב מוסדות דתיים, אלא האם החרדים מקבלים יותר מחלקם בתקציבי המדינה.

  אני מקבל את התיקון שלך כי לצורך החישוב יש להוסיף את תלמידי חב"ד החרדיים (לא כולל ישיבות), ובנוסף את תלמידי חסידות קלויזנבורג שנהנים מתקצוב דומה.

  אך לגבי יתר מה שציינת:
  אתעלם מההערכות שלך, ואתייחס למספרים.
  החינוך החרדי נהנה מעט באופן יחסי מסעיפים אחרים.
  אינני מדבר רק על סעיפים כמו ספורט, תרבות וטלוויזיה חינוכית, שבהם מובן כי איננו נהנה מהם כמעט או בכלל, אך אלו לא העיקר, כי מדובר בסעיפים עם תקצוב נמוך יחסית.
  אך גם כשמדברים על הסעיפים ה"שמנים" של תקציבי התקורה, מחלקם החינוך החרדי נהנה מעט יחסית, וזה בגלל בגלל האוטונומיה התרבותית שלו, עם קביעת תכני הלימוד לעצמו, ומעט מאוד פיקוח והכוונה של משרד החינוך.

  אך נתעלם לצורך הדיון מזה, ונתייחס רק לתקצוב הישיר.
  אתה כותב כי "בשנת 2014 ההקצבה הממשלתית לסעיפים חינוך יסודי, חינוך על יסודי וחינוך התיישבותי עמדה על 30.4 מיליארד שקל בעוד שסך התקציב לחרדים (תקציב החינוך העצמאי והמוכר וההעברה למוסדות תורניים) היה 2.75 מיליארד ש"ח. כלומר, התקצוב החרדי עמד על כ-9% מהתקצוב הממלכתי והממלכתי דתי, ממנו כאמור נהנים גם לא מעט גורמים חרדים שהחליטו להבליג על הבושה ולהסתפח לחינוך הממלכתי דתי."
  אני שואל, לאן נעלם מהחישוב שלך תקציב ההשכלה הגבוהה של כמעט 9 מיליארד שקלים? הרי אם בחישוב של התקצוב החרדי אתה מכניס לתוכו את ההעברה למוסדות תורניים (למרות שחלקו לא ניתן בכלל עבור מוסדות חרדיים) שניתנים בעיקר עבור תלמידים שמעל גיל תיכון, עליך מנגד להכניס לחישוב התקצוב הכללי את תקציב ההשכלה הגבוהה.

  אתה כותב כי "רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס הגיעה עם המדינה להסכם שיסדיר את הוראת לימודי הליבה בבתי הספר שלה ויאפשר פיקוח של משרד החינוך על מוסדותיה. האם תוכל לומר לי תחת אילו סעיפים היא תוקצבה בשנת 2014?"

  למיטב ידיעתי, התשובה לשאלתך היא שהיא עדיין עדיין מתוקצבת תחת הסעיף של "חינוך עצמאי ומוכר". אגב, מעבר להצהרה הבומבסטית על כך שהיא תאפשר פיקוח, לא ידוע לי על שינוי של ממש בהתנהלות הרשת, לפחות בכל מה שקשור לפיקוח על התכנים הנלמדים.

  ולסיום, בשנת 2014, סעיף "חינוך עצמאי ומוכר" הוא 2,033 מיליון, ואילו סעיף "חינוך התיישבותי" גדול יותר ועמד על 2,300 מיליון.

  כשבודקים את מספר התלמידים של החינוך החרדי מול החינוך ההתיישבותי (ראה http://cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/38CAE988-AC9B-4A4F-9AC1-118C6B5EB279/158894/2013.pdf) אנו מקבלים כי שיעור התלמידים בחינוך המוכר שרובו הגדול חרדי, הוא 19%. ואילו שיעור התלמידים בחינוך ההתיישבותי המתוקצב ביותר הוא רק 5%.

 • קישור לתגובה שלישי, 09 ספטמבר 2014 11:49 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודי יקר,

  לפני שאתחיל להתעמת עם הנתונים הרשה לי לשאול אותך מדוע לדעתך עלי להעביר ולו שקל שחוק אחד למוסדות שמסרבים ללמד לימודי ליבה (שעלולים, חס וחלילה) להפוך את לומדיהם לאזרחים מועילים) ומקפידים להחדיר בתלמידיהם שנאה למדינה הציונית, למוסדותיה ולערכיה? המדינה משקיעה בחינוכם של צעירים ובני נוער במטרה להכשיר דורות חדשים של אזרחים מועילים שיתרמו לחברה, לכלכה ולבטחון. אילו יעדים לאומיים המדינה משיגה, לדעתך, כשהיא מממנת את החינוך החרדי? מה יתרמו בוגרי מערכות החינוך החרדי לחברה, לכלכלה ולביטחון?

  אחד מידידיי במגזר החרדי סיפר לי שבצעירותו לימדו אותו לימודי חול, היינו קצת חשבון, שעה אחת ביום. ילדיו כבר לומדים את לימודי החול הללו רק שעה אחת בשבוע. כמה אתה רוצה שאני אשלם על שעה שבועית אחת?

  דיון רציני בנתונים שהצגת מחייב הבנה הרבה יותר עמוקה מזו בה אני יכול להתגאות ולכן אציג רק שאלות שאולי תהפוכנה את הקערה על פיה:

  1. ידוע לי שרשת החינוך של חב"ד משתייכת לזרם החינוך הממלכתי דתי ולכן תקציביה אינם משתקפים בסעיפים "חינוך עצמאי ומוכר" ו"העברה למוסדות תורניים". האם אתה מכיר עוד גורמים חרדיים, דוגמת חב"ד, שנהנים מנתחים מהתקציב שמופנה למוסדות ממלכתיים?

  2. רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס הגיעה עם המדינה להסכם שיסדיר את הוראת לימודי הליבה בבתי הספר שלה ויאפשר פיקוח של משרד החינוך על מוסדותיה. האם תוכל לומר לי תחת אילו סעיפים היא תוקצבה בשנת 2014?

  3. להערכתי המדינה מתקצבת את החינוך הקדם-יסודי של החרדים באותה רמה בו היא מתקצבת את החינוך הקדם-יסודי של שאר המגזרים, כלומר, 18% מהתקציב הזה מועבר לגני ילדים של מגזר שמהווה רק 8% מהאוכלוסייה.

  4. להערכתי, רוב סעיפי התקורה של המשרד (יחידות מטה, אמרכלות ועובדי משרד, מינהל מורים, מינהל פדגוגי, הסעות, הצטיידות ופיתוח, תוכנית פיתוח חינוך, הצטיידות מבני חינוך, חידוש מבנים במערכת והרזרווה לעמידה ביעדים) משרתים גם את האוכלוסיה החרדית. האם אני טועה? כיצד לדעתך משנות התקורות את התמונה?

  5. בשנת 2014 ההקצבה הממשלתית לסעיפים חינוך יסודי, חינוך על יסודי וחינוך התיישבותי עמדה על 30.4 מיליארד שקל בעוד שסך התקציב לחרדים (תקציב החינוך העצמאי והמוכר וההעברה למוסדות תורניים) היה 2.75 מיליארד ש"ח. כלומר, התקצוב החרדי עמד על כ-9% מהתקצוב הממלכתי והממלכתי דתי, ממנו כאמור נהנים גם לא מעט גורמים חרדים שהחליטו להבליג על הבושה ולהסתפח לחינוך הממלכתי דתי.

  מסתבר שהחינוך החרדי אינו מקופח, אפכא מסתברא, הוא נהנה מתקציבים שתואמים את גודלו וזאת חרף העובדה שהוא אינו מחנך את תלמידיו להיות אזרחים מועילים שמסוגלים לשאת בעצמם בעול כלכלתם ולתרום למדינה בה הם חיים. למעשה, כספי המיסים שלי מושקעים בהקניית בורות, קנאות, צרות אופקים ושנאה לכל מה שקדוש ויקר בעיני ואני הוא זה שמרגיש מקופח, מרומה ונעשק.

  הרשה לי להוסיף מבט כולל יותר: בעשרות השנים האחרונות התקציבים שמוקצים לחינוך החרדי הולכים וגדלים ואיכות החינוך וההשכלה במדינת ישראל, על פי כל המדדים הבינלאומיים, הולכת ומתדרדרת. האם אתה רואה קשר בין שני התהליכים הללו?

  אסיים בתרעומת קלה על הדרך בה הציבור החרדי, שאתה אחד ממייצגיו, נוהג לסלף עובדות ולהציג מצגות שוא. אתם משווים סעיפים בודדים לסך כל הההוצאה וטוענים שאתם מקופחים אבל אם הייתם משווים את אותם הסעיפים לסעיפים מקבילים הייתם מקבלים תמונה שונה לחלוטין שמלמדת שהמגזר לכם זוכה לתקציבים הוגנים, אם לא עודפים. האם, לדעתך, רק סילוף העובדות יכול לשרת את מטרותיכם? האם אתה מכיר עוד מגזר שקובל על קיפוח כאשר הוא בעצם נהנה מזכויות יתר שמאפשרות לו לפרנס משפחות גדולות ולקיים מערך ישיבות מפוארת כאשר רק 50% מהגברים שבמגזר טורחים לצאת לעבודה, ורוב אלו שכבר יוצאים לעבוד מועסקים במשרדים ממשלתיים, מוסדות, ארגונים ועמותות שחלק גדול מתקציבם מגיע מהקופה הציבורית?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 09 ספטמבר 2014 10:01 הוסף ע״י יהודי יקר

  במאמר זה אתה מציין מספר פעמים על כך שהמגזר החרדי מופלה לטובה מבחינה תקציבית, בפרט במה שקשור לתקצוב של מוסדות דת וחינוך.

  אך מה לעשות, הנתונים המספרים היבשים מוכיחים אחרת.

  לאחר ביטול משרד הדתות, תקציבי מוסדות הדת והחינוך החרדיים מתוקצבים דרך משרד החינוך.

  באתר הכנסת מופיע פירוט של תקציב החינוך לשנים 2013-2014
  http://www.knesset.gov.il/mmm/data/pdf/m03233.pdf

  תקציב המשרד לשנת 2104 עמד על כ47.6 מיליארד שקל, ובתוספת כמעט 9 מיליארד שקל שמתוקצבים ע"י המועצה להשכלה גבוהה, אנו מקבלים תקציב חינוך של כ56.5 מיליארד שקל
  הסעיפים שעוסקים בתקצוב למגזר החרדי הם "חינוך עצמאי ומוכר", ו"העברה למוסדות תורניים" שביחד מתוקצבים בכ2.75 מיליארד שקל.
  (בהערה מוסגרת נציין כי סעיף "העברה למוסדות תורניים" מתקצב גם ישיבות של המגזר הדתי-לאומי, ולכן התקצוב בפועל למגזר החרדי אף נמוך יותר, אך אנהג "לחומרה" ואניח לצורך תגובה זו כי כל הכסף מועבר למוסדות חרדיים.)

  גם אם נתעקש להוסיף לסכום זה עוד סכומים קטנים יחסית שמתחבאים בסעיפים אחרים, כגון תקציבי השכלה גבוהה לחרדים שלומדים באוניברסיטאות ומכללות, נגיע לתקצוב של כ3 מתוך 56.5 מיליארד שקל.

  כלומר, מגזר שמשקלו כ8% בחברה הישראלית, כאשר בגילאים צעירים שנהנים ממערת החינוך, משקלו כ18% ממערכת החינוך, מתוקצב ב5.3%
  מהתקציב הכללי.

 • קישור לתגובה ראשון, 07 ספטמבר 2014 16:23 הוסף ע״י עדי אביר

  שולה,

  לימוד, הבנה ומחשבה.

  האמת בפרשת 'האברך החשוב אליאור חן שליט"א' נקבעה על ידי בית המשפט המחוזי ואושרה על ידי בית המשפט העליון.

  על 'האברך החשוב' הנ"ל תוכלי לקרוא בדף שהוקדש לו באתר 'המרכז הישראלי לנפגעי דתות'.

  http://www.infokatot.com/39450/%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A8-%D7%97%D7%9F

  האם מותר לך לבקר באתר הזה ולגלות שלהבלים שרבניך מטמיעים במוחך אין ולו דמיון קלוש ביותר למציאות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 07 ספטמבר 2014 15:26 הוסף ע״י שולה

  תשובה תפלה צדקה……


  על פרשת האברך החשוב אליאור חן שליט"א, מהי האמת ?
  הנה האמת על כל מה שלא רוצים שתדעו
  על פרשת האברך החשוב אליאור חן שליט"א
  "והאלוקים יבקש את נרדף" (קהלת ג, טו)

  http://bshch.blogspot.co.il/2014/09/blog-post_520.html#more

 • קישור לתגובה שבת, 30 אוגוסט 2014 21:09 הוסף ע״י עדי אביר

  עדו,

  אני מניח שלא יעזור לאף אחד אם תתרחש פה קטסטרופה נוספת.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 30 אוגוסט 2014 21:07 הוסף ע״י עדי אביר

  ידידי e,

  להערכתי אתה צודק לחלוטין אבל לא ברור לי מה ניתן להסיק מכך. העובדה היא שלמרות הגידול הטבעי העצום וגל החזרה בתשובה, הציבור החרדי האשכנזי אינו מצליח להגדיל את משקלו האלקטורלי. גם ש"ס, למעט בבחירות של 1999, הצליחה בשמונה עשרה השנים האחרונות לגייס רק 11-12 חברי כנסת בכל מערכת בחירות. אני מניח שיש לכך סיבות רבות אבל אחת מהן היא לבטח הזליגה מהעולם החרדי לעולם החילוני.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 30 אוגוסט 2014 03:33 הוסף ע״י עדו

  הנה הבעיה שלי: גם באירופה של המאה ה19 החלה החברה האורתודוקסית של אז לקרוס מבפנים. החרדים אוהבים להצביע על הציונות ככפירה הגדולה אבל למעשה הציונות הייתה אז זרם שולי וציבור גדול עזב את הדת היהודית גם בלי להיות ציוני. כך למשל, המושג 'לנסוע לאמריקה' נחשב שווה ערך לעזיבת היהדות.
  אז כן, הדת האורתודקסית שהתנוונה עמדה לקרוס ממילא אלא שלפני שהתהליך הזה קרה התרחש משהו אחר - השואה. לא ממש יעזור לי אם הציבור החרדי יקרוס אם בדרך תתרחש כאן קטסטרופה אחרת.

 • קישור לתגובה רביעי, 27 אוגוסט 2014 22:11 הוסף ע״י e

  I really appreciate your taking your time
  to answer my questions


  THANKS
  Ok i get it that haredim would rather vote for likud's moshe figlin & gidon saar than "the movement's" tzipi livni etc

  but i don't think you can find a haredi polling station area (where only haredim vote) with a substantial amount of votes going for any party other than UTJ or shas
  even the JEWISH HOME or LIKUD combined won't get more than single digits, so i think

 • קישור לתגובה רביעי, 27 אוגוסט 2014 11:02 הוסף ע״י עדי אביר

  e,

  אני מניח שאתה מבין עברית ולכן אענה לך בשפה זאת. קיימות כמובן סיבות רבות לקפאון בכוחם האלקטורלי של החרדים בשישים השנים האחרונות אבל ברור שהגידול הטבעי העצום של החרדים האשכנזים וגלי החזרה בתשובה היו צריכים לתת את אותותיהם גם בקלפי ולכן לא ניתן אלא להסיק שבמקביל למגמת הגידול קיימת גם נשירה גדולה - בין אם בפועל ובין אם במישור האידיאולוגי.

  אני מניח שמפלגות חילוניות אינן זוכות לתמיכה משמעותית בשכונות חחרדיות אבל אין סיבה לצפות שתהייה תמיכה כזאת. החינוך החרדי האשכנזי מעניק ערכים אליטיסטים וגזעניים שמתאימים יותר למפלגות הימין ואני מעריך שהמפלגות הללו זוכות להרבה קולות של חרדים.

  אני לא טענתי דבר לגבי החרדים הספרדים וניתוח תהליכי ההתרחבות וההצטמקות של הציבור הזה אינו יכול להסתמך כל מספר חברי הכנסת של תנועת ש"ס.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 26 אוגוסט 2014 21:52 הוסף ע״י e

  although on the surface it may appear as encouraging it never the less is a little misleading because that only shows that many haredim don't vote for a variety of reasons mainly because their sect is not represented in the party etc the real test would be how many votes secular parties like yesh atid or labor get from predominantly haredi neighborhoods like betar or elad

 • קישור לתגובה שלישי, 26 אוגוסט 2014 21:44 הוסף ע״י e

  I would like to first of all apologize for writing in english on your hebrew blog but i don't have a hebrew key-board


  Now regarding the statistics you brought to support your claim that as much as half of the haredi community at the very least disapprove of their political and rabbinical leadership

  although it may appear as encouraging

 • קישור לתגובה שלישי, 26 אוגוסט 2014 15:38 הוסף ע״י עדי אביר

  E,

  I now estimate that about half, rather than a third, of the Ultra-religious population no longer believe in the haredi world view. As a matter of fact, I suspect that most of the rabbis do not believe themselves in their own teachings. Those closet unbelievers, though, do not follow their conscious because their economic well-being is totally dependent on their rabbis good will and for this reason they vote for the haredi establishment. I am quite sure that when a haredi manages to achieve some measure of economic independence his vote is not automatically cast for one of the ultra-religious parties.

  Do notice, though, that over the years the Ashkenazi ultra-religious parties were represented in the Knesset by those numbers of Knesset members:

  2nd Knesset – 5 members
  3rd Knesset – 6 members
  4th Knesset – 6 members
  5th Knesset – 6 members
  6th Knesset – 6 members
  7th Knesset – 6 members
  8th Knesset – 5 members
  9th Knesset – 5 members
  10th Knesset – 4 members
  11th Knesset – 2 members
  12th Knesset – 7 members
  13th Knesset – 4 members
  14th Knesset – 4 members
  15th Knesset – 5 members
  16th Knesset – 5 members
  17th Knesset – 6 members
  18th Knesset – 5 members
  19th Knesset – 7 members

  Since 1955 the Ashkenazi ultra-religious population has grown many-fold. Why has their representation in the Knesset remained static? Doesn't this indicate that the Ashkenazi ultra-religious communities are losing adherents at an alarming rate? Doesn’t it mean that not all haredis vote as a block?

  Adi Abir

 • קישור לתגובה שלישי, 26 אוגוסט 2014 05:36 הוסף ע״י e

  ה'אנוסים'[יב] והשבבניקים[יג] שכבר היום מרכיבים לפחות שליש מהעולם החרדי.

  well if thats the case that a third of the haredi population no longer subscribe to haredi theology than how do you explain the near unanimous haredi bloc votes at haredi polling stations in bnei brak betar kiryat sefer etc

התגובות האחרונות