Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 18 אפריל 2014 19:24

כבר פחות חבדניקים מסתובבים במסדרונות השלטון

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
חסידות חב"ד אינה מתמחה בלמדנות מעמיקה ולא צעיריה הם אלו שיתבלטו בחידון הגמרא לנוער אבל אין שנייה לה בהרצת מבצעי פרסום ויחסי ציבור שמאפשרים לה לצבור את הכוח וההשפעה שהיא כה מטיבה לתרגם למשאבים כספיים, נכסי דלא ניידי וגישה חופשית לאוזניהם של מקבלי ההחלטות. במסגרת מסעי השיווק שהעסקונה החבדית נוהגת להריץ, נציגי החסידות נהגו לבקר בלשכות השרים, להעניק לכל אחד מהם חבילה של מצות שמורות, להטיח בהם את סיסמאותיו של הרבי ולבקש מהם לדגמן בצילומי הפרסומת שבהמשך יציפו את אתרי האינטרנט של חב"ד. השנה, אולי בעקבות הפניות שלי ואולי לא, פחות שרים בחרו לתרום את לשכותיהם לביקורים המתוקשרים של החבדניקים נושאי המצות השמורות ואני מקווה שבהדרגה ניתן יהיה להפריד בין הממשל לכת שיודעת להפעילו במומחיות כה רבה ולהרחיק את העסקונה החבדית מהמשאבים, הקשרים והדלתות הפתוחות שהממשלה והעיריות כה אוהבות להעמיד לרשותם.
 
 
רקע
 
בפסח של שנת 2013 אתרי האינטרנט של חב"ד היו מוצפים בידיעות על ביקורים של נציגי אגודת צעירי חב"ד, ובראשם הרב יוסף יצחק אהרונוב[א] שהוחשד בפלילים, בלשכותיהם של השרים ועובדי הציבור הבכירים. במהלך הביקורים הללו החבדניקים העניקו למנהיגי ומשרתי הציבור חבילות של מצות שמורות, דיקלמו עבורם מבחר מסיסמאותיו של הרבי מליובאוויטש והצטלמו עימם ועם המתנה ששימשה כאמתלה לקיומו של הטקס המרגש.
 
את הפרסומים באתרי חב"ד תיעדתי בשעתו במאמר 'חב"ד במסדרונות השלטון'[ב] בו קבלתי על כך שחב"ד, שראשיה חשודים בהעלמות מס והלבנת הון, היא היחידה שזוכה להעניק מתנות למקבלי ההחלטות המרכזיים וללחוש לאזנם את מסריה הקיצוניים אם לא אף יותר מכך.
 
התרפסותם של ראשי המדינה בפני נציגי כת פולחן אישיות מיסיונרית, שסוגדת לרבי מליובאוויטש שפסל מכל וכל את הלגיטימיות של מדינת ישראל הפלורליסטית והדמוקרטית, ונכונותם לדגמן בצילומים שנועדו להאדיר את הכת ולהעצים את חשיבותה, עוררו את חמתי ולכן כתבתי סדרה של מכתבים, הן ליועץ המשפטי לממשלה והן לשרים עצמם, וביקשתי מנבחרי הציבור ומשרתיו לא לתרום את שמם ותמונתם למפגני התמיכה המיוחצנים שחב"ד למדה לארגן בלשכותיהם.

את ההתכתבות המלאה ניתן למצוא במאמר '
פניות לראשי השלטון להימנע מאירוח משלחות של אנשי חב"ד לפני הפסח'.
 
שרים ועובדי המכס משתפים פעולה
 
השנה סרקתי בקפידה את אתרי חב"ד וגיליתי שגובה הלהבות פחת במידה ניכרת והשרים שמשום מה בכל זאת החליטו לדגמן בצילומי הפרסומת של חב"ד[ג] - יאיר לפיד, שי פירון, נפתלי בנט, עמיר פרץ, יצחק אהרונוביץ, אורי אריאל, גדעון סער וישראל כץ - יצאו ידי מצווה בצילום משותף עם 'השליח הרב מנחם מענדל וילהלם, רבה של חברת אגד', במקום עם הרב יצחק יוסף אהרונוב וחבר מרעיו.
 
לא הופתעתי בראותי את תמונותיהם של השרים גדעון סער וישראל כץ, שכנראה לעולם לא ייתנו לטעם הטוב לחצוץ בינם לבין התקווה לתמיכה חבדית באמביציות הפוליטיות שלהם. לא נפלתי מהכסא גם כשהבחנתי בשר יצחק אהרונוביץ, שדבקותו בתמיכה הפוליטית שחב"ד מסוגלת להעניק לו כבר זכתה לסיקור נאה באתר זה[ד]. מהשרים אורי אריאל, נפתלי בנט ושי פירון לא הייתה לי מלכתחילה שום ציפייה אבל אני מוכרח להודות שהשר עמיר פרץ ויותר מכך, השר יאיר לפיד, קצת הפתיעו אותי.
 
בתשובה למכתב ששלחתי לשר לפיד השיב לי עו"ד רוני מר מהלשכה המשפטית של משרד האוצר כי 'מבדיקה שערכנו בעקבות מכתבך שבסימוכין עלה, כי נציגי תנועת חב"ד אינם משתתפים בכנסים או אירועים של המשרד ואינם מחלקים מתנות לעובדי המשרד, לחברי הנהלת המשרד בכלל ובפרט לשר ולמנהל הכללי.'[ה] והנה מסתבר לא רק ששר האוצר קיבל מתנה מתוקשרת ממיסיונר חבדי, יהא ערכה זניח ככל שיהא[ו], אלא שתנועת חב"ד הציפה במתנות גם את עובדי המכס ומנהליהם:
 
 
כמידי שנה, הגיע הרב יעקב גלויברמן כדי לברך לקראת חג הפסח את עובדי רשות המיסים בנמל תעופה בן גוריון ובנמל אשדוד.
 
הרב גלויברמן עומד בקשר שנים עם אנשי המכס. באירוע הוא העניק תעודת הוקרה למנהל המכס  נתב"ג מר רפאל גבאי, וברך אותו לרגל המינוי כראש רשות המיסים בישראל. הוא שיגר צרור ברכות גם למוכס ראשי בנמל אשדוד מר יוסי בן-ישי על מעשי החסד שלהם.
 
"אנשי המכס קשובים לזולת ולשליחי הרבי ומסייעים להם לאורך השנה", אומר הרב גלויברמן.[ז]
 
 
למותר לציין שכל האירוע הזה מדיף ריח באושים ובכוונתי לפנות שוב למשרד האוצר ולבקש מהם להבהיר לי כיצד הרב גלויברמן מצליח לכנס את עובדי המכס באמצע יום העבודה, מדוע ניתנת לו, ורק לו, הרשות לברך את הנהלת המכס, מהם 'מעשי החסד' של מנהל המכס נתב"ג והמוכס הראשי בנמל אשדוד וכיצד אנשי המכס מסייעים לאורך כל השנה לחסידות שראשיה ממתינים עתה להחלטות פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה)[ח].
 
ראש הממשלה נרתם למאמץ
 
רוב השרים, כך נראה, החליטו בסופו של דבר שלא לבייש את ממשלת ישראל ולא לתרום את לשכותיהם, זמנם ושמם הטוב לקידום יחסי הציבור של כת אנטי-ציונית שפוסלת את כל הערכים עליהם הוקמה המדינה שלטובתה הם אמורים לפעול. עם זאת, נראה שיש גם כאלו שסובלים מדחף שאינו ניתן לכיבוש שכופה עליהם להציג את עצמם כמקורבים לחסידות שמסוגלת לגייס לטובתם אלפי בוחרים נאמנים והללו אכן מצאו דרכים מתוחכמות להביע את תמיכתם בכת החביבה עליהם.
 
כך אנו מוצאים את ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, מוותר על האירוח המסורתי בלשכתו ומסתפק בהתחנפות מאד מתוקשרת שהניבה בסופו של יום גלריית צילומים ענקית[ט] בה לצד נתניהו מככב גם ידידו הקרוב, הרב יוסף יצחק אהרונוב, שעדיין ממתין להחלטת הפרקליטות בעניינו. בעוד שאני מאד מתנגד לאירוחם של נושאי מצות שמורות בלשכות השרים איני יכול לקבול על ביקור שראש הממשלה עורך בכפר חב"ד, אפילו אם הביקור המתוקשר תוזמן להשתלב במסכת האירועים השיווקיים שחב"ד מארגנת לקראת הפסח. מי יודע, אולי זאת הסנונית הראשונה למדיניות חדשה שבקרוב תניב ביקורים דומים אצל עמותות שבאמת דואגות להטיב עם הקשישים, החולים, החלשים, השכולים והסובלים, אלו שלוחמות למען הדמוקרטיה, החינוך, ההשכלה והמחקר, מגינות על זכויות האזרח, מקדמות את חופש הדת והמצפון, מסייעות בקליטת עולים, נאבקות על שימור הסביבה, דואגות לזכויות בעלי החיים ומציבות מול עיניהן את טובתו של האחר ולא את טובתן שלהן עצמן.
 
בכל אופן, ליתר ביטחון נתניהו הזמין ללשכתו, לסדרת צילומים נוספת[י], עוד שני חבדניקים שהתלוו לקבוצת יתומים שחגגו יום קודם לכן 'בר-מצווה בכותל המערבי במסגרת האירוע המסורתי לרגל יום-הולדתו של הרבי'. אני חושב שראוי לברך כל גוף שמקדיש תשומת לב ומשאבים לילדים יתומים, אבל נראה לי שנתניהו לא היה יוצא נפסד אם הוא היה מארח בלשכתו גם גופים שדואגים ליתומים מבלי לנצל את פעילותם לצרכי פרסום ויחסי ציבור. שאלה אחת עדיין מנקרת בקרבי: גם אם האירוע אורגן על ידי 'כולל חב"ד' ואפילו אם יושב הראש של הכולל, הרב שלום דוכמן, הרגיש שמגיע לו לתפוס טרמפ על ביקורם של היתומים בלשכת ראש הממשלה, מדוע גם העסקן החבדי זלמן וולף הוזמן להצטרף לצילומים ובכך להפוך מחווה אנושית יפה של ראש הממשלה לעוד פרק במסע הפרסום ויחסי הציבור של החסידות שהעדיפה את הכותרת 'נתניהו פגש את הרב דוכמן וזלמן וולף' במקום את הכותרת 'נתניהו פגש ילדים יתומים שחגגו בר מצוה בכותל המערבי'.
 
שר הביטחון תופס את ההובלה
 
עם זאת, נראה שאת התואר 'בכיר המתרפסים בממשלת ישראל' ראו להעניק לשר משה בוגי יעלון שזימן את צמרת חב"ד לחדר הישיבות המטכ"לי שצמוד ללשכת שר הביטחון בקריה:    
 
 
דיון רב רושם התקיים אתמול בחדר ישיבות המטכ"ל הצמוד ללשכת שר הבטחון בקריה בתל אביב. דומה ששולחן העץ שידע וראה ישיבות אינטנסיביות במיוחד על פעולות גלויות ופחות גלויות שנעשו בארץ ובעולם על ידי כוחות הביטחון, לא זכה עד היום לישיבה ודיון מסוג זה.
 
אגודת חסידי חב"ד בראשות הרב יוסף יצחק אהרונוב יזמה את הדיון המיוחד עם שר הבטחון מר משה (בוגי) יעלון, בו השתתפו חברי בית דין רבני חב"ד, מזכיר בית הדין ומרא דאתרא דנחלת הר חב"ד הרה"ג יצחק יהודה ירוסלבסקי,  ומרא דאתרא דכפר חב"ד הרה"ג מרדכי שמואל אשכנזי. ואנשי אגו"ח – יו"ר ועד כפר חב"ד וחבר אגו"ח הרב בנימין ליפשיץ ומזכ"ל אגו"ח הרב אריאל למברג.
...
מכאן פנה הרב אשכנזי לשר יעלון והסביר לו בחום רב על חשיבות ונחיצות נסיעת הבחורים לשנת ה'קבוצה' לבית חיינו[יא] והפעולות האחרונות הנחוצות להסדרת הנושא גם לאחר חקיקת חוק הגיוס באחרונה שחוקק למורת רוחו של שר הבטחון - כפי שהיטיב השר להבהיר בהבעת פניו -. השר עיין בהודעת בית דין רבני חב"ד שיצאה בעקבות האסיפה המשותפת של בית הדין, אגו"ח וראשי הישיבות הגדולות של חב"ד ברחבי הארץ.
 
לאחר חתימתו של הדיון הממצה, הוסכם שהודעה מסודרת של אגודת חסידי חב"ד להנהלת הישיבות ותלמידי הת' בנושא זה תצא בזמן המוסכם יחד ובתיאום עם משרד הבטחון.[יב]
 
 
איני יודע, כמובן, מה השיגה מערכת הביטחון בפגישה עם הצמרת החבדית ומה היה נפגם אם האירוע היה מתקיים בנוכחותם של פחות צלמים, אבל ברור לי שחסידות חב"ד, ובראש וראשונה הרב יוסף יצחק אהרונוב שמככב בכל צילומי הניצחון, הצליחה לרשום לזכותה עוד השג שיווקי מרשים שיעזור לה להציג את עצמה כגורם לגיטימי שראוי לתשומת ליבה של הצמרת הבטחונית של מדינת ישראל ובהשלכה, להתייחסות מיוחדת מצד כל בני עם ישראל, ובכלל זה גם של אנשי פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה).
 
ראש העיר תל אביב – יפו מנצח בגדול
 
אם השר יעלון הצליח להעפיל לבכורה בליגת משרדי הממשלה אין כל ספק שכתר האליפות הלאומית מגיע למר רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב –יפו, שבשנים האחרונות הוכיח לכולנו שאין אף תעלול חבדי לו הוא יסרב לתרום את שמו ותמונתו. השנה הוא התעלה אף מעבר להשגי העבר המרשימים שלו[יג] ועם למעלה מארבעים וחמש שלוחי הרבי בתל-אביב, חברי מועצת העיר ובכיריה ואישי-ציבור בולטים בעיר הוא הצדיע לפעילות חב"ד בעולם ובתל-אביב, ופתח שלב חדש וסוחף בפעילות חב"ד בעיר:
 
 
בכירי עיריית תל-אביב–יפו השתתפו בהשקת המיזם החדש לכבוד יום-הולדתו של הרבי: "עושים טוב בתל-אביב". באירוע מיוחד באולם האירועים של לשכת ראש-העיר ת"א, לציון י"א ניסן[יד], התכנסו למעלה מארבעים וחמש שלוחי הרבי בתל-אביב יחד עם חברי מועצת העיר ובכיריה ואישי-ציבור בולטים בעיר, כדי להצדיע לפעילות חב"ד בעולם ובתל-אביב, ולפתוח שלב חדש וסוחף בפעילות חב"ד בעיר.
 
המיזם החדש קורא לכל תושב בעיר לבחור לפחות מצוה אחת מתוך 'עשרת המבצעים' שייסד הרבי. העלון המיוחד שכותרתו "עושים טוב בתל-אביב" הגיע לידיו של כל תושב ממאות אלפי התושבים בעיר. כל אחד מהם נקרא לדווח למרכז חב"ד על המצוה שבחר שתוקדש כ'מתנה' לרבי מליובאוויטש ליום הולדתו, כהכרת-הטוב על פועלו העצום למען כל יהודי בעולם.
 
יו"ר מועצת העיר ת"א, מר נתן וולך, שהתכבד בהסרת הלוט וחשיפת המיזם החדש, הדגיש בנאומו כי למרות היכרותו לאורך עשרות שנים עם חב"ד, הוא עדיין מתרגש בכל פעם מחדש מפעילותם ודאגתם לכל יהודי בכל מקום, "אין אח ורע לפעילות כזו של בתי חב"ד בארץ ובעולם, במסירות כזו ובהיקף כזה ", אמר וולך. יחד עימו השיקו את המיזם, בין השאר, ראש העיר וחברי מועצת העיר מר משה טיומקין, מר גל שרעבי, מר דן להט, מר יהודה המאירי, ותנ"צ חיים קרימקה ממשטרת ישראל.
 
ראש העיר תל-אביב, מר רון חולדאי, הביע אף הוא את הערכתו לשלוחי חב"ד שלדבריו "כבשו את עירו", והצהיר כי גם הוא אישית יקיים ב"סדר" הקרוב את מצות "והגדת לבנך" – אחת מעשרת המצוות במיזם, שהיא חינוך יהודי לילדים. מר חולדאי אמר בחיוך, כי הוא מצפה משלוחי חב"ד בעירו להגדיל את עשרות חנוכיות הענק שהם מדליקים בימי החנוכה מידי שנה בעיר, כסמל להגדלת והרחבת פעילותם הברוכה. ...
 
הרב יוסף גרליצקי, שליחו הראשי של הרבי ורב קהילת חב"ד תל-אביב -יפו, שיזם את הפרוייקט החדש, אמר באירוע כי אין לו ספק שבתוך זמן קצר ייראה שינוי אמיתי לטובה באוירה ברחובות העיר ובאופייה הכללי. 'אנו מאמינים כי "מעט אור דוחה הרבה חושך", וכדברי הרמב"ם, שהרבי מליובאוויטש נהג לחזור ולצטט – 'עשה מצוה אחת, הכריע את העולם כולו לזכות'. כאשר כל-כך הרבה מתושבי העיר מתחילים כל אחד לפחות במצוה אחת, זה משנה את העיר כולה. בקרוב נשמע חדשות אחרות לגמרי בתקשורת על ת"א, במקום על החלטות ואירועים הנוגדים את האחדות ואת השבת, נשמע חדשות חיוביות של מעשים טובים ואהבת ישראל".
הרב יצחק ביר מנהל אגף הפעילות סיפר כי המידע על המיזם הועבר לכלל השלוחים בארה"ק וכתוצאה מכך הגיעו תגובות רבות משלוחים שהחלו גם הם להגביר את הפצת "עשרת המבצעים" בעירם.[טו]
 
 
אחרים רשאים לפקפק אבל אני הולך ומשתכנע שההזיות של חב"ד יהפכו בעתיד הנראה לעיין לסיוט של כולנו ושדבר לא ימנע מראש העיר המסנוור שלנו לשלוח מאות אלפי עלוני פרסום של חב"ד לכל תושבי עירו ולהעביר נכסים ציבוריים לשליטתה של הכת המיסיונרית שרוצה להמיט את החרדיות על ראשי כולנו.
 
סיכום
 
כת פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש, כמו כל הכתות המזיקות האחרות, זקוקה לתמיכתם של אנשי שם שמתפתים להעניק לגיטימציה לקבוצה מיסיונרית שכל מטרתה היא לצבור עוד ועוד כסף, נכסים, כוח והשפעה. העסקנים החבדיים, מודעים ליכולתם לגייס אלפי מצביעים ביום הפקודה, למדו למנף את כוחם הפוליטי ולהשיג באמצעותו השפעה על מקבלי ההחלטות, אותה הם רותמים למאמצי השיווק והמכירות שלהם ובעזרתה הם מצליחים להשיג תקציבים, שליטה בנכסי דלא ניידי ומי יודע, אולי אפילו תיקים פליליים סגורים.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 
 


[א]             
ראה המאמר 'חשוד בפלילים בלשכות השרים'
[ב]             
ראה המאמר 'חב"ד במסדרונות השלטון'
[ג]              
ראה הידיעה 'בכירים בממשלה קיבלו מצה שמורה לחג' באתר שטורעם.נט
[ד]              
ראה המאמר 'השר לביטחון פנים והכת שפוסלת את הממשלה בה הוא מכהן' והמאמר 'מיסיונר, קניון רמת אביב, קפה איינשטיין והשר לביטחון פנים'
[ה]             
ראה תגובתו של עו"ד מר באמצע המאמר 'פניות לראשי השלטון להימנע מאירוח משלחות של אנשי חב"ד לפני הפסח'
[ו]              
בשנים הקודמות השליחים החבדיים העניקו לחלק מהשרים חבילת מצות שמורות במשקל של קילו שמחירה עמד אז על כ-120 ש"ח. השנה הם הסתפקו בחבילות המכילות 3 מצות שמחירה בשווקים עמד על כ-30 בלבד. יש להניח שחבילת מצות שעולה 30 ₪ נחשבת כמתנה פחותת ערך גביה לא חלה על השרים ומשרתי הציבור כל חובת דיווח.  
[ז]              
ראה הידיעה באתר שטורעם.נט מתאריך 16.4.14.
[ח]             
ראה המאמר 'התכתבויות עם הפרקליטות בנוגע לתיק אהרונוב'
[ט]             
ראה המאמר 'גלרית ענק מביקורו של ראש הממשלה בכפר חב"ד' באתר שטורעם.נט
[י]              
ראה המאמר 'תיעוד בלעדי: נתניהו פגש את הרב דוכמן וזלמן וולף' באתר שטורעם.נט
[יא]            
'שנת הקבוצה' שנת לימודים בישיבה המרכזית של חב"ד. 'בית חיינו' ביתו של הרבי מליובאוויטש ב-770 איסטרן פרקויי בברוקלין.
[יב]            
ראה המאמר 'הרבנים בחדר ישיבות המטכ"לי - לדיון עם שר הבטחון' באתר שטורעם.נט
[יג]             
ראה המאמר 'עיריית תל אביב חוגגת את יום הולדתו של המנהיג היהודי הגדול, הרבי מליובאוויטש'
[יד]             
על פי חב"דפדיה: 'יום הולדתו של הרבי שליט"א מלך המשיח, הנשיא השביעי של אדמו"רי חב"ד'
[טו]            
ראה המאמר 'רה"ע תל-אביב מודה: "חב"ד כבשה את העיר"' באתר שטורעם.נט
נקרא 4136 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

  • קישור לתגובה שישי, 18 אפריל 2014 22:19 הוסף ע״י עדי אביר

    יואב,

    תודה. ברשותך אתקן.

    עדי אביר

  • קישור לתגובה שישי, 18 אפריל 2014 21:31 הוסף ע״י יואב

    טעויות קטנות: גדעון סער ועמיר פרץ, לא גדעון סהר ואמיר פרץ.

התגובות האחרונות