Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 28 ינואר 2014 13:57

המקרה המוזר של מנהיג חב"ד בארץ הקודש

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
הרב יצחק יוסף אהרונוב עומד בראש תנועת חב"ד בארץ ישראל. הרב אהרונוב הוא גם חשוד בעבירות קלות ופשעים חמורים. אהרונוב נעצר בנובמבר 2007 למשך שישה ימים ועתה, למעלה משש שנים מאוחר יותר, כולנו ממתינים עדיין לראות כיצד ייפול דבר. פניתי בנושא לממונה על חוק חופש המידע במשרד המשפטים ונעניתי שבתיק זה עדיין לא התקבלה החלטה סופית. בעקבות התשובה הזאת פניתי לפרקליט המדינה בבקשה לקצר את עינוי הדין של הרב אהרונוב ואני שב וקורא לקברניטי המדינה לוותר על ביקורי החבדניקים בלשכותיהם, על המתנות הקטנות שהמבקרים מביאים עימם ועל הצילומים שמנציחים את האירועים המבישים הללו.
 
 
 
הרב יצחק יוסף אהרונוב כבר זכה למאמר בו סיפרתי שלמרות החשדות הכבדים שרובצים עליו הוא אורח רצוי בלשכות השרים והבכירים אותם הוא, או שליחים מטעמו, נוהגים לפקוד לפני חג הפסח כשבידם תשר קטן בדמות חבילה של מצות שמורות ובפיהם בשורת הרבי מליובאוויטש. 

לאחר פרסום המאמר התברר לי שעד עתה לא הוגש שום כתב אישום נגד הרב אהרונוב, שנעצר למשך שישה ימים בנובמבר 2007 בעת שנחשד על ידי המשטרה במעילות כספיות, הלבנת כספים, עבירות מס, העברת כספי תרומות לחשבונו הפרטי, אי רישום תרומות בספרי האגודה וניהול מערכת חשבונאית כפולה. לפיכך פניתי לממונה על חוק חופש המידע במשרד המשפטים וביקשתי לקבל מידע על מצב התיק של הרב יוסף יצחק אהרונוב. בתאריך 20.1.14 נשלחה אלי תשובה בה נאמר:
 
 
במענה לפנייתך נשיבך כי תיק החקירה בפרשה זו הועבר ממשטרת ישראל לטיפול פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), וטרם נתקבלה בו החלטה סופית.
 
 
לאור תשובתה של הממונה על חוק חופש המידע במשרד המשפטים כתבתי לפרקליט המדינה, מר שי ניצן, את המכתב הבא:


                                    משולחנו של עדי אביר
                                      ת.ד 39050 תל-אביב 61390
                                דואר אלקטרוני: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
                                                                               באמצעות דואר רשום
                                                                                         27.1.14           
 
 
לכבוד
מר שי ניצן
פרקליט המדינה
רח' צלאח א-דין
ירושלים 91010
 
עו"ד ניצן הנכבד,
 
 
                      הנדון: תיק יוסף יצחק אהרונוב
 
 
1.
הרב יוסף יצחק אהרונוב, בשעתו יושב ראש 'צעירי אגודת חב"ד' והיום גם יושב ראש 'אגודת חב"ד בארץ הקודש', נעצר באמצע נובמבר 2007 ונכלא לשישה ימים.
 
2.
הדיווחים באמצעי התקשורת דיברו על החשדות הבאים: מעילה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בכספי העמותה שבראשה הוא עמד, עבירות מס במאות מיליונים, גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, העברת כספי תרומות לחשבונות פרטיים, אי רישום תרומות בספרי העמותה וניהול מערכת חשבונאית כפולה (שבאמצעותה שולמו ב'שחור' משכורות והוצאות שונות לפעילים מרכזיים).
 
3.
בתאריך 31.12.13 פניתי לממונה על חוק חופש המידע במשרד המשפטים וביקשתי לקבל מידע על מצב התיק של הרב יוסף יצחק אהרונוב. בתאריך 20.1.14 נשלחה לי תשובה בה נאמר: 'במענה לפנייתך נשיבך כי תיק החקירה בפרשה זו הועבר ממשטרת ישראל לטיפול פרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה), וטרם נתקבלה בו החלטה סופית.'
 
4.
הרב אהרונוב נחשב כמקורב לראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, ובבחירות של שנת 1996 הוא הוביל את הקומפין 'נתניהו טוב ליהודים'.
 
5.
איני חושד חלילה שקרבתו של הרב אהרונוב קשורה בדרך כלשהי להתארכות הטיפול בתיקו אבל נראה לי שלזות השפתיים תימנע אם אחרי למעלה משש שנים התיק יזכה בעדיפות שתאפשר לכם להביא את הפרשה הזאת לסיומה.
 
6.
הרב אהרונוב הואשם בעיתונות בפשעים חמורים ויש לקבל החלטה בעניינו ואז לטהרו ולסגור את תיקו או לחליפין, למצות עימו את הדין ולהעמידו למשפט.
 
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
עותקים:

התנועה לאיכות השלטון
 
כאזרח שומר חוק במדינת ישראל קשה לי להשלים עם עינוי דינם של חשודים בפלילים, אפילו אם הם מקורבים לשלטון ועומדים בראשה של חסידות עשירה ורבת השפעה. התיק נפתח לפני כשש שנים לערך ובזמן שעבר מאז גם המשטרה וגם הפרקליטות היו יכולים להשלים את הטיפול בו ולהחליט אם צריך להעמיד את הרב אהרונוב לדין או שהגיע הזמן לסגור את תיקו ולטהר את שמו.
 
בינתיים, על כל הנבחרים והפקידים הבכירים לשמור מרחק מהרב החשוד ומשלוחיו ולא לעזור להם להנציח בתמונות את הטקסים המבישים במהלכם הם מקבלים מתנות קטנות מידיו של אדם שחשוד בפלילים, עימו הם גם דנים ב'מסריו של הרבי' ובנושאים נוספים שעומדים על הפרק.


מידע נוסף על פרשה זאת ופרשות אחרות בהן מעורב הרב אהרונוב:
 
 
כתבה בעיתון גלובס: 'המשטרה חוקרת חשד כי אנשי עסקים מוכרים הלבינו מאות מיליוני שקלים באמצעות עמותת צעירי חב"ד'
 
 
כתבה בעיתון הארץ: 'סימני שאלה על השימוש בכספי המדינה באגודת חב"ד'
 
 
כתבה ב-Ynet: 'בחב"ד לא יודעים איפה לקבור את הבושה'
 
 
כתבה בחב"ד און ליין: 'המסר הנצחי של הרבי לצמרת הממשל'
 
 
פסק דין: 'בלניצקי נ 'פקיד שומה ירושלים סניף כנפי נשרים'
 
 
כתבה באתר 'עולמם של חרדים: 'אהרונוב עקץ את מנלו ביותר ממיליון דולר הוא ניצח במשפט ועתה מזהיר שלא ימנו אותו כיו"ר אגודת חסידי חב"ד'
 
 
מאמר באתר 'אחד נגד כל הדת': 'חשוד בפלילים בלשכות השרים'
 
 
סקירה באתר 'אחד נגד כל הדת': 'חב"ד במסדרונות השלטון'
 
 
כתבה בג'רוזלם פוסט: 'Chabad heads suspected of major embezzlement'
 
 
כתבה ב-Jewish Daily Forward: 'Chabad Leaders in Israel Arrested on Fraud Charges
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
נקרא 11707 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

4 תגובות

 • קישור לתגובה שישי, 04 אפריל 2014 11:18 הוסף ע״י עדי אביר

  רפי,

  פרשת אולמרט התפוצצה כשהוא כבר לא היה בעמדת השפעה. בכל מקרה, אני לא טוען שהפרקליטות מושחתת ואני רוצה להאמין שהיא מקבלת החלטות בתום לב ועל פי שיקולים מקצועיים בלבד. הבעייה, לפי דעתי, נעוצה בכך שפרקליטות כפופה ליועץ המשפטי לממשלה שנמצא במגע קבוע עם ראשי השלטון ומתרשם מהם לגבי האינטרסים של אדוניו הפוליטיים. לא כל היועצים המשפטיים הם חזקים דיים כדי לפעול רק על פי שיקול דעתם המקצועי והם אלו שבסופו של דבר צריכים לקבוע אם הראיות בתיק יכולות להבטיח הרשאה.

  במקרה זה התיק כבר נמצא בפרקליטות מחוז תל-אביב ונראה לי שליועץ המשפטי יהיה הרבה יותר קשה להתערב בשיקולים המקצועיים אבל לך תדע מה עורכי דין טובים יכולים לעשות ולא אתפלא אם תימצא דרך להעלות את התיק בפני היועץ המשפטי לממשלה.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 04 אפריל 2014 10:34 הוסף ע״י רפי יפרח

  עדי,
  יתכן שלגבי קצב אתה צודק.
  אבל מה תגיד לגבי הפרשייה החמה ביותר - פרשיית אולמרט בעצמו?
  אולמרט היה בעצמו במעמד של ביבי נתניהו - ראש ממשלה.
  אולמרט קרוב לעצמו יותר מאשר ביבי קרוב לאיש המדובר בכתבה.
  מדוע קירבתו של אולמרט לעצמו לא הצליחה לחפות עליו מתחת לשולחן?
  ולזה נוסיף עוד רשימה של הרבה שרים בכירים בממשלה המקורבים לביבי יותר מאשר ר' אהרונוב

 • קישור לתגובה שישי, 04 אפריל 2014 00:49 הוסף ע״י עדי אביר

  רפי,

  אני מקווה שאתה צודק אבל איכשהו נוצר בי הרושם שבמדינת ישראל לא הכל מתנהל אך ורק לפי הספר ולא כל השיקולים הם נקיים כפי שאתה ואני היינו רוצים שהם יהיו. להזכירך, התיק של קצב כבר נסגר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ורק העתירות לבג"צ חייבו את הפרקליטות להגיש כתב אישום. קצב יושב בכלא בגלל העיתונות החופשית ובגלל בג"צ ולא בגלל הפרקליטות שאמורה להגן על הציבור מאנשים מסוגו.

  התיק של אהרונוב בילה במשטרה ובפרקליטות במשך למעלה משש שנים ומי יודע, אולי הייתה כוונה שהוא ימשיך להתייבש על המדפים עד להתיישנותו. אני שואף להציף את הפרשה לתודעת הציבור בתקווה שהלחץ הציבורי יגרום לפרקליטות לא לנקוט באותו היחס הסלחני שהיא העניקה בשעתו למשה קצב.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 04 אפריל 2014 00:25 הוסף ע״י רפי יפרח

  אינני חושב שיש קשר בין קירבה כלשהי של אדם כזה או אחר לראש הממשלה לבין טיפול בחשדות פליליים.
  ראש הממשלה אינו מוסמך לדון בענייני פלילים ו/או לקבל החלטות הקשורות לפרקליטות/משטרה ולפתיחת/סגירת תיק חקירה כזה או אחר.
  ולראיה - בכירי ראשי ממשלות,שרים ונשיאים עומדים בעצמם למשפט ולעיתים גם מורשעים. מדוע קירבתו של אולמרט לעצמו לא הצליחה להשתיק את כל הפרשה? ושל קצב? ושל הירשזון? וכו' וכו'

התגובות האחרונות