Skip to content

1VSDAT

Open menu
רביעי, 18 דצמבר 2013 18:42

חשוד בפלילים בלשכות השרים

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
הרב יצחק יוסף אהרונוב עומד בראש הפירמידה של חסידות חב"ד בארץ ישראל. הוא היושב ראש של 'אגודת חסידי חב"ד', של 'צעירי אגודת חב"ד' ושל 'רשת אהלי יוסף יצחק' שמפעילה את בתי הספר והגנים של החסידות. הרב אהרונוב גם נחשד במעילה, בהלבנת הון ובנסיון להונות את רשויות המס ואף שהוא לא הועמד לדין על הפשעים הללו תיקו גם מעולם לא נסגר. הרב אהרונוב מסתובב כשעננה שחורה מסביב לראשו אבל הרבב שדבק בו אינו מפריע לראש ממשלת ישראל ולשריו לארח אותו בלשכותיהם, לקבל ממנו מתנות קטנות ולדון עימו ב'מסריו ועמדותיו של הרבי'. תופעה פסולה זאת פוגעת באושיות המוסריות של המדינה ועליה להפסיק לאלתר.
 
 
 
חב"ד וממשלת ישראל – סיפור אהבה
 
נניח לרגע שאתם רוצים להפגש עם מנהיגינו. האם דלתות לשכותיהם ייפתחו בפניכם? חוששני שלא. דרככם, מן הסתם, תחסם כבר על ידי השומר שיציע לכם לכתוב מכתב לפקיד שממונה על ההתעלמות המכובדת מפניות הציבור. מה אם אתם מייצגים עמותה שמתנדביה עושים ימים כלילות לטובת הכלל? האגודה למלחמה בסרטן? ער"ן? איל"ן? האם אז תוכלו למצוא את דרככם למחיצתו של שר זה או אחר? לא נראה לי. השרים וראש הממשלה הם אנשים עסוקים מאד וכל אדם בר דעת יבין מייד שהם אינם מסוגלים להיפגש עם כל גורם וגורם שנזקק לסיועם. בשביל זה הרי יש פקידים. 
 
עתה שוו בנפשכם שהסתבכתם בפרשיות של גניבת כספי תרומות, העלמות מס והלבנת הון ואתם עומד בראש קבוצה של מיסיונרים שמלמדים בני נוער מבולבלים לסגוד לאדמו"ר מת, לפסול את זכות קיומה של מדינת ישראל ולשנוא את הקדמה, המדע, הדמוקרטיה והציונות. האם גם אתה תעמדו בפני דלתות סגורות ושומרים חמורי סבר? כמובן שלא. במקרה זה אתם תתקבלו בכבוד בלשכות הבכירים וכולם יתפנו מעיסוקיהם, יפגשו אתכם במאור פנים, יקחו מכם שי צנוע וינהלו עימכם שיחה על נושאים הקרובים ללבכם.
 
הרב יוסף יצחק אהרונוב
 
הרב יוסף יצחק אהרונוב החל את דרכו בתחתית הפירמידה אבל כשרונו הפוליטי האדיר אפשר לו לטפס במעלה הסולם ולהגיע לעמדת יו"ר 'אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש', ארגון הגג של כל מוסדות חב"ד בארץ. במקביל הוא מחזיק גם במשרת יושב ראש 'צעירי אגודת חב"ד', הזרוע המבצעת שאחראית על פעילות חב"ד בארץ ישראל, של 'רשת אהלי יוסף יצחק' שמאגדת את בתי הספר והגנים של חב"ד בישראל ושל פרויקט 'ילדי צ'רנוביל'. בין שאר מעלליו אהרונוב גם יזם והוביל את מסע הפרסום 'ביבי טוב ליהודים' שחב"ד, במימונו של המיליארדר יוסף יצחק גוטניק, הריצה לקראת הבחירות של 1996.
 
דרכו של אהרונוב לפסגה לא הייתה סוגה בשושנים: לאחר פטירתו של יו"ר 'אגודת חסידי חב"ד' בשנת 2004, חלק מרבני בית דין רבני חב"ד מינו את הרב אהרונוב ליו"ר האגודה. רבנים אחרים, ובראש וראשונה כאלו שמשתייכים לפלג המשיחיסטי של חב"ד, מחו על מינוי זה והנושא הועבר להכרעת בית המשפט. הדיונים שנמשכו שמונה שנים הסתיימו ב-19.4.12 בפשרה על פיה אהרונוב יכהן כיו"ר'אגודת חסידי חב"ד' בתמורה להתחייבויות שלו לכבד את דעתם של שאר חברי העמותה ולפעול בהגינות כלפי שאר הצדדים.[1]
 
בדרכו אהרונוב גם מצא את עצמו מחליף האשמות עם הרב הראשי של רוסיה[2] ומתמודד עם פסק דין שחייב אותו לשלם סכום של 1,160,821$ לאדם בשם פרנק מנלו שטען שהרב החבדי 'עקץ' אותו[3]. עם זאת, לשיא תהילתו אהרונוב הגיע לאחר שבתאריך 14.11.2007 הוא ושלושה מעוזריו נעצרו בחשד לביצוע עבירות של גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון והעלמות מס.
 
החקירה בעניינו החלה בעקבות תלונה שהגיש רשם העמותות בשל אי-סדרים בניהול 'צעירי אגודת חב"ד'. בחקירה סמויה המשטרה חשפה ראיות למעילות כספיות בעשרות מיליוני שקלים ולעבירות מס בהיקפים גדולים. הסתבר שכספי התרומות שניתנו לעמותת צעירי חב"ד הועברו לחשבונות פרטיים של אהרונוב וחבריו. בנוסף, קבלות שהופקו בגין התרומות לא נרשמו בספרי העמותה. ברשות המסים דיברו על מערכת משומנת להלבנת הון שקיבלה תרומות מתורמים עשירים והחזירה להם את כספם, בניכוי שכר טרחה נאות, לאחר שהללו נהנו מזיכוי במס בגין תרומותיהם. להערכת המשטרה היקף העברות הכספים לחשבונות הפרטיים והסודיים הגיע לכדי מאות מיליוני שקלים במהלך שש השנים שקדמו לחשיפה.[4] בנוסף, החקירה העלתה שהעמותה ניהלה מערכת חשבונאית כפולה שאפשרה לה לשלם ב"שחור" משכורות והוצאות שונות לפעילים מרכזיים וזאת במטרה להתחמק מתשלום מס מעסיקים, תשלומים סוציאליים ומס הכנסה.[5]
 
למיטב ידיעתי התיק מעולם לא נסגר אבל אהרונוב גם מעולם לא הואשם. כנהוג במחוזותינו, ההכרעה בעניינו ממתינה כנראה להחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה.
 
 
יחסי דת-שלטון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תרגילים שיווקיים, דוגמת חלוקת מצות שמורות לראשי המדינה, אפשרו לאדם שנחשד בפלילים, ולחבריו, להתקרב לאזניהם של מקבלי ההחלטות ולדון עימם לא רק ב'מסריו ועמדותיו של הרבי' אלא מן הסתם גם בנושאים קצת יותר אקטואליים. אני אישית לא מעלה על דעתי שחבילה של מצות שמורות גרמה לשר הביטחון לפתוח את מחנות צה"ל בפני המיסיונרים החבדיים ואני בטוח שהמדינה הייתה מעבירה לחב"ד תקציבי עתק גם אם ראשיה לא היו מקבלים מתנות קטנות לפני החגים. לא קשה לי גם להניח שהיועץ הממשלה לממשלה באמת מתלבט עדיין בעניינו של אהרונוב אבל הגיע הזמן שהצמרת תזקוף את גבה ותפסיק להעניק יחס מועדף לחסידות אנטי-ציונית שטובלת בקדושה כשעבירות פליליות בידה. לכן אני פונה שוב[6] ליועץ המשפטי לממשלה, לשרים ולפקידים הבכירים ומבקש:     
 
1.
אחרי למעלה משש שנים מגיע לציבור לדעת אם בשנת 2007 הרב אהרונוב נעצר לשוא או שיש ממש בחשדות שהמשטרה בשעתו העלתה נגדו. על הפרקליטות להודיע לציבור אם היא סוגרת את התיק או מעמידה את הרב אהרונוב לדין.
 
2.
בין כך ובין כך על היועץ המשפטי לממשלה לקבוע קריטריונים ברורים שיסדירו את הביקורים של עמותות, ארגונים, חברות ויחידים בלשכות השרים והבכירים. לא יעלה על הדעת שהדלת תיפתח רק בפני אנשי חב"ד נושאי מתנות.
3.
יש להפסיק לאלתר את הביקורים של אנשי חב"ד בלשכות של גורמים רשמיים, אפילו אם החבדניקים נושאים עימם מתנות קטנות. את הביקורים יש לחדש, אם בכלל, רק לאחר שיוגדרו קריטריונים שוויוניים שיאפשרו גם לגורמים אחרים לבקר בלשכות השרים והבכירים.
4.
על המדינה להציג בצורה שקופה וברורה את הקף התמיכות הניתנות למוסדות של חסידות חב"ד (ובאותה הזדמנות, גם למוסדות של גורמים חרדיים אחרים).[7]
 
5.
על הצבא לנתק את כל המגעים עם המיסיונרים של חב"ד. יש לבקש מחיילים שחפצים בחוויות הדתיות שחב"ד למדה לספק שירוו את צמאונם מחוץ למחנות צה"ל.
 
הבה נקווה שבפסח הזה אתרי חב"ד לא יהיו מלאים בדיווחים על ביקורים בלשכות הבכירים ובתמונות של שרים שמוכנים לרתום את עצמם למבצעי הפרסום ויחסי הציבור של החסידות.
 
 
 
 
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.


[1]             
ראה מאמר בחב"ד אינפו.
 
על הסכסוך הזה כתב שופט בית המשפט העליון, אליקים רובינשטיין:
 
'מסכים אני לחוות דעתו של חברי המשנה לנשיאה. אוכל רק להביע צער רב על כך, שהצדדים, כולם חסידי חב"ד האמונים על מורשת חב"ד והרבי מלובאויץ' לא הצליחו להגיע לכלל הבנה והסכמה, והיה צורך בהליכים משפטיים ארוכים ובהכרעה בתיק זה, בניגוד לשכל הישר ולציווי "והאמת והשלום אהבו" (זכריה ח' י"ט). ככל שקראתי ושמעתי לא זכיתי להבין. בגילוי נאות אציין כי הכרתי לאורך עשרות שנים את הרב שלמה מידנצ'יק ע"ה שהלך לדאבון הלב לעולמו, והנה קורא אני את תקנון אגודת חסידי חב"ד בארץ הקודש שבראשה עמד, והשליטה בה היא במוקד המחלוקת – ומטרותיה הן, בין השאר (סעיף 2(ב)), "לפתח בין חברי האגודה יחס חברי איש לרעהו על יסוד תורת החסידות...". לצערי לא מצא דבר זה ביטוי בהליכים שלפנינו, אך אין להיוואש מן הרחמים, ואולי ישתנה הדבר לעתיד לבוא בסייעתא דשמיא ומתוך מחויבות לאותו "יחס חברי איש לרעהו" שבתקנון.'
[2]             
ראה המאמר 'Row In Rostov' שהתפרסם באתר 'Jewish Week'.
[3]             
ראה פסק הדין מתאריך 5.4.2013 שניתן במשפט 'מנלו נגד צעירי חב"ד' ואת הכתבה 'אהרונוב עקץ את מנלו ביותר ממיליון דולר הוא ניצח במשפט ועתה מזהיר שלא ימנו אותו כיו"ר אגודת חסידי חב"ד' באתר ב'עולמם של חרדים'.
[4]             
בשנת 2007 תקציבה של אגודת צעירי חב"ד עמד על 30 מיליון ₪, מתוכם 7 מיליון שקל בהקצבות ממשלתיות. אגודת צעירי חב"ד גם שלטה על 220 בתי חב"ד שביחד ינקו מתקציב המדינה מאה מיליון ₪ נוספים.
[5]             
ראה מאמר בעיתון גלובס מתאריך 14.11.2007, מאמר מהמהדורה האנגלית של עיתון הארץ מתאריך 15.11.2007 ומאמר של ה-Jewish Daily Forward מתאריך 21.11.2007.
[6]             
בתאריך 13.4.13 פרסמתי מאמר בשם 'חב"ד במסדרונות השלטון' בו הפנתי לדיווחים באתרים חבדיים שתיעדו את הביקורים של נושאי המצות השמורות בלשכות הבכירים.
 
בתאריך 2.6.12 פניתי בכתב ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לאסור על חלוקת המצות השמורות לשרים ולבכירים עד להגדרת קריטריונים שוויוניים שיסדירו את הגישה ללשכות. מכתב זה לא זכה לתשובה ולכן פרסמתי אותו בתאריך 17.6 תחת הכותרת 'בקשה מהיועץ הממשלתי לממשלה להפסיק את היחס המועדף שניתן לחב"ד'.
 
בתאריך 12.11.13 פניתי לכל שרי הממשלה וליושב ראש הכנסת, עם העתק ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה להימנע מעריכת המפגשים המתוקשרים עם נציגי חב"ד לפני חג הפסח. קיבלתי תשובה מחמש לשכות שהודיעו לי שמכתבי הונח על שולחנו של השר, מיועצו של יושב ראש הכנסת שהבטיח לי שהמכתב הועבר לעיונו של יושב ראש הכנסת ומגורם אחד שהודיע לי, לשמחתי, שעובדי אותו משרד מתוזכרים בנושא פעמים בשנה.
[7]             
בעת שכתבתי את המאמרים 'תמיכות האגף למוסדות תורניים ב-2010' ו-'שאר התמיכות במוסדות תורניים בתקציב 2010 וסיכומים' הממשלה הפעילה אתר דרכו ניתן היה להפיק נתונים על התמיכות שהמדינה מעניקה למוסדות תורניים. בשלב מסויים האתר הזה נסגר ולמיטב ידיעתי המדינה אינה מספקת כיום מידע על התקציבים שמועברים לחרדים. לאור זאת כתבתי בתאריך 12.11.13 לממונה על חופש המידע במשרד האוצר וביקשתי לדעת באיזו כתובת ניתן למצוא מידע על התמיכות הממשלתיות הניתנות לעמותות התורניות, בפירוט שם העמותה, עבור השנים שנים 2012 ו-2013. עד עתה עדיין לא קיבלתי תשובה על שאלתי.
נקרא 6164 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

3 תגובות

 • קישור לתגובה שלישי, 02 ספטמבר 2014 21:51 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אני מסכים איתך שחב"ד מוצפת בחסידים תמימים שפועלים במסירות נפש וגוף בשליחותו של הרבי. אלו הם תינוקות שנישבו בכת שמנהיגיה הציניים מצאו דרכים להתעשר על חשבונם. אתה וחבריך עושים מעשים טובים ומנהיגיכם מועלים בכספים. אתם פועלים למען עם ישראל והם למען כיסם הפרטי. טול קורה מבין עיניך. אתה משקיע בחסידות את כל עתידך בעוד שהם מנצלים אותה לטובתם האישית.

  אני לא מרויח דבר מהמאמרים שאני כותב. איש אינו משלם לי עבורם. איני מציג פרסומות באתר שלי ואף אחד לא ייתן לי פרס ישראל על פועלי. כל שאני רוצה זה רק להתריע מפני עוולות וסכנות אותן שבויי הכתות אינם מסוגלים לזהות. האמן לי ידידי, בבא היום גם אתה תבין שכל הסיפורים על הרבי היו לא יותר מדברי הבל שנשטפו למוחך על ידי מנהיגים צינים שמתעלקים על זמנך, כישוריך וממונך. כשתבין זאת כבר עלול להיות מאוחר מידי. עתידך כבר יהיה מאחוריך ואתה תיוותר רק עם ההבנה שויתרת על חיים משמעותיים לטובת חזיונות שוא והבטחות סרק. אתה חי רק פעם אחת. אל תבזבז את חייך על שטויות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 02 ספטמבר 2014 19:30 הוסף ע״י ישראל

  שלמה אין פה שום מעלה " שלך" בזה שאתה כותב את השם שלך ואת הפלאפון המעלה היא של החילונים שאף על פי שאתה כותב כאלה דברים אתה יודע שאף אחד לא יטריד אותך, אבל אם חילוני יכתוב השמצות על הדת הוא יחטוף מהחרדים אבנים.
  חוץ מזה אני בחור חרדי ואני לא מבין למה אתה מאמין ברבי שלך , מי אמר לך שכל מה שהוא אמר (או שאומרים עליו) נכון?
  אתה רק צועק כל הזמן אבל לא מסביר שום דבר בהיגיון מה זה אומר שאין לך איך להסביר דברים בהיגיון?

 • קישור לתגובה שלישי, 02 ספטמבר 2014 18:19 הוסף ע״י אליעזר שלמה חסקינד

  שלום וברכה! אינני מכירך אישית וכמו"כ , אינך מכיר אותי אישי - ברם , היות וכחסיד חב"ד , מעודי , אשר יש לי את ה"זכות" להיות מקושר לרבי "חי" (ולא אדמו"ר מת - עפ"ל... !) ולפעול במבצעיו , הנני מוחה בכל תוקף , נגדיך ונגד כל מה שאתי מייצג (ביושר או לא ביושר) , להכליל בתוך הסיפור של הכואב והמחריד של המעילה והקשורים בה , את כלל חסידי חב"ד שעומדים ב"מסירות-נפש וגוף" ופועלים כשליחי הרבי/המנהיג הדגול (אשר דרושה "זהירות יתרה" לכתוב נגדו ופועליו) למען קירו יהודים צדיקים , בארץ ובחו"ל , במיוחד אצל החיילים היקרים שלנו , הפועלים בחרוף נפשם , במסירות הנפש כ פ ש ו ט ו , למען עם ישראל שליט"א וארצו הקדושה !!! שמח אני וזה לי לעונג , שאני וכמותי עומדים בצד הזה של המתרס. תודה לך על ההקשבה/הקריאה , ואינני מתבייש וחושש , על-כן , אופיע בשמי המלא ומס' ניידי !!! בתודה ובברכה . שלמה חסקינד 058-766-4442 .

התגובות האחרונות