Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 25 אוקטובר 2013 16:51

חוק אביר השישי

דרג מאמר זה
(7 מדרגים)
 
 
 חוק אביר השישי
 
 
 
                          מסורות שעוברות בעל פה משתנות מעצמן במהלך הזמן.
 
 
 
הגדרות
 
מסורות שעוברות בעל פה:
אוסף של אמירות שעוברות מאדם לאדם בעל פה. כשהאמירות הללו עולות על הכתב הן מתקבעות ומפסיקות להיות מסורת שעוברת בעל פה.
 
רקע
 
במשחק הילדים 'טלפון שבור' קשה מאד להעביר בשלמותו אפילו משפט אחד והדבר קשה שבעתיים כשמנסים להעביר אוסף אמירות כלשהו מדור אחד למישנהו. אנשים, מטבעם, אוהבים לקשט סיפורים במעללי גבורה, השגים עצומים ומוסרי השכל מחכימים ולהפוך אירועים שגרתיים למאורעות היסטוריים הרי גורל. רבים נוטים לפאר את הגיבורים החביבים עליהם ולהמעיט בערכן של הדמויות שהתחבבו על מתנגדיהם ובהיעדר מקורות כתובים שמקבעים את המסורת, כל מוסר מרשה לעצמו לשלב בסיפוריו את סגנונו האישי ולשפר אותם כיד הדמיון הטובה עליו.  

היוונים שחזרו מהקרבות שככל הנראה התרחשו מתי שהו מול חומות העיר טרויה לבטח סיפרו סיפורים על גיבורים דוגמת אגממנון, מנלאוס, אודיסאוס, איאס, דיאומידס ואכילס אבל איש מהם לא העלה על דעתו שבבא היום האירועים ההיסטוריים יולידו סיפורי מופת בהם האלים עוזרים לגיבורים החביבים עליהם ובני תמותה זוכים לחסינות מפגיעה בכל מקום חוץ מעקבם. באותו אופן, החוקרים מאמינים שמנהיג קלטו-רומאי מקומי אכן לחם נגד הפולשים הסקסונים בסוף המאה החמישית ותחילת המאה השישית לספירת העמים, ויש אומרים שהוא אף הצליח לנצח את אחד הגדודים של הצבא הפולש, אבל אף אחד מבני תקופתו לא העלה בדמיונותיו הפרועים ביותר שמהגרעין הקטן הזה יצמחו המלך ארתור, אבירי השולחן העגול, המכשפים, הקוסמות והדרמות הגדולות מהחיים שיביאו בעקבותיהם מספר עצום של אגדות עם, שירות, ספרים, אופרות, סרטים ומחזות זמר ששובים את דמיונם של הבריות עד עצם ימינו אנו.

יש להניח שגם הישראלים הקדומים קישטו, הרחיבו ושיפרו גרעיני אמת היסטורית עד שלבסוף הם מצאו את עצמם עם אוסף שלם של אגדות עם עמוסות בניסים, התערבויות על-טבעיות והתגלויות אלוהיות חוזרות ונשנות. סיפורי המופת הללו שימשו, בסופו של דבר, לתשתית עליה הודבקו הציוויים, התובנות ומוסרי ההשכל שהכוהנים רצו לכפות על ההמונים וכך נותרו עם תורה קדושה שגם לאחר אלפיים וחמש מאות שנה עדיין ממשיכה להעיק עלינו. לתוך התורה הזאת הרבנים הבריגו בבא היום שני מיתוסים נוספים:    
 
1.
מיתוס 'אימות מעמד מתן תורה' הטוען ששש מאות אלף אבות היו עדים להתגלות על ההר וכולם העידו בפני בניהם על נכונותו של הסיפור והללו העידו על כך בפני בניהם וכך הלאה עד עצם ימינו אנו. מיתוס זה מחייב אותנו להאמין שכיוון שהורים אינם נוהגים לשקר לבניהם הרי שמסורת מתן התורה על הר סיני היא נכונה ומאומתת.
 
2.
מיתוס 'שרשרת מסירת התורה שבעל פה' לפיו האל מסר את כל התורה שבעל פה למשה שמסרה ליהושע שמסרה לזקנים שמסרוה לנביאים שמסרוה לאנשי הכנסת הגדולה שמסרוה לרבנים שהקפידו להעביר את התורה בעל פה בשלמותה עד שהיא עלתה על הכתב והפכה למשנה ומאוחר יותר לשתי הגמרות, הירושלמי והבבלי.
 
חוק אביר השישי קובע שמסורות משתנות מאליהן במהלך הזמן ולכן לא יכול להיות כל ממש בטענה שבמהלך אלפי שנים אבות העידו בפני בניהם על מעמד הר סיני ובטענה שתורה סבוכה ועמוסה בפרטי פרטים עברה בצורה מהימנה ומדוייקת ממוסר אחד לשני במשך לא פחות מאשר אלף וארבע מאות שנה.
 
כללי המשחק
 
1.
אמונה אינה הופכת אמירה לעובדה מוכחת.
 
2.
סמכות רבנית, מפוארת ככל שתהיה, אינה מסוגלת להפוך אמירה מפורשת לעובדה היסטורית.
 
3.
את חוק אביר השישי ניתן לסתור באמצעות דוגמאות למסורות שנמסרו בעל פה לאורך פרקי זמן ניכרים ללא כל שינוי, השמטה, הוספה, קישוט או שיפור. כיוון שלהערכתי לא ניתן להפריך את חוק אביר השישי באמצעות דוגמאות מההיסטוריה היהודית טוב יעשו המאותגרים אם ייפנו למסורות שהתפתחו בתרבויות אחרות דוגמת המצרית, המסופוטמית, ההינדית, הדרום אמריקאית וכדומה.   
 
4.
אין לסתור את חוק אביר השישי על סמך עקרונות כלליים אלא רק באמצעות דוגמאה ספציפית למסורת שלא השתנתה כלל במשך לפחות מאה שנים של מסירה בעל פה.
 
 
 
מאמר זה הינו חלק מפרק בשם חוקי אביר בו אני מציע מספר חוקים כלליים שמכניסים סדר בבליל ההכרזות, ההלכות, הסיפורים, התורות, השמועות וההזיות אותם אנו מכנים בשם 'הדת היהודית'.

אנו מניח שרוב הקוראים רואים את היהדות אחרת ממני ולכן אשמח לקרוא את תגובותיהם של כל המבקרים שחושבים שהם מסוגלים להפריך את החוקים הללו באמצעות ציטוטים שנלקחו מאחד או יותר מהטקסטים שמרכיבים את ארון הספרים היהודי. אודה למגיבים אם הם יציינו את הספר, הפרק והעמוד ממנו נלקח כל ציטוט.
 
 
נקרא 5190 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

 • קישור לתגובה שלישי, 17 יוני 2014 00:33 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודה,

  הסרטון אינו 'הוכחה'. אין בו דבר זולת מופע סטנדאפ. כבר ניתחתי את הסרטון בהרחבה במאמר 'סיבוב נוסף על מיתוס ההתגלות והמסירה' ושם תוכל לקרוא מדוע הדת היהודית נשענת אך ורק על סיפורי מעשיות.

  http://www.1vsdat.org/index.php?option=com_k2&view=item&id=900:%D7%A1%D7%99%D7%91%D7%95%D7%91-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A3-%D7%A2%D7%9C-%D7%9E%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A1-%D7%94%D7%94%D7%AA%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%A1%D7%99%D7%A8%D7%94&Itemid=201

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 17 יוני 2014 00:10 הוסף ע״י יהודה

  מציע לך לצפות בוידאו הבא , אם תתעמק תבין שהחוקים שלך מופרכים.

  https://www.youtube.com/watch?v=X3sSl7A8jqA

  ניתוח מדעי של סיפור קבלת התורה בסיני האם אמת או שקר. שווה צפיה

התגובות האחרונות