Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 22 אוגוסט 2013 18:06

בקשה מהיועץ הממשלתי לממשלה להפסיק את היחס המועדף שניתן לחב"ד

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
חסידי חב"ד אינם כשאר אזרחי המדינה, ואפילו לא כשאר החרדים. הם יכולים להפיץ את תורתם בתוך מחנות צה"ל, משרדי הממשלה ולשכות הבכירים. הם רשאים להיפגש ולשוחח עם מקבלי ההחלטות ולהם מותר להעניק מתנות קטנות וחמודות לנבחרי ומשרתי הציבור. למרבה הבושה, חסידי חב"ד אינם מאמינים במתת בסתר והם אוהבים לתעד את הצלחותיהם ולפרסמם ברבים. כיוון שהאתרים של תנועת חב"ד הוצפו בתקופת חג הפסח בכתבות שמתארות את מעללי השליחים ובצילומים שלהם עם מקבלי ההחלטות החשובים במדינה, כתבתי ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו לפרסם קריטריונים מחייבים שיאפשרו גם לשאר הגופים והעמותות לקבל תשומת לב שווה מקברניטינו ומנהיגינו. אני עדיין ממתין לתשובה.
 
 
חב"ד היא תנועה מיסיונרית אנטי-ציונית שאינה מכירה במדינת ישראל, בדמוקרטיה שלה ובחוקים שנחקקו על ידי נבחריה אבל עוינותה למדינה אינה מפריעה לה להפיץ את תורתה בתוך מחנות צה"ל ובתי ספר ממלכתיים[א] וזה לבטח אינו מונע מבכירי האומה להתרפס בפניה, לחגוג את גדולתו של אדמורה האחרון ולהניח תפילין בפומבי לבקשת ה'מקרבים' שלה. נבחרינו ובכירינו נוהגים גם להזמין את נציגי חב"ד ללשכותיהם, לקבל מהם תשר צנוע (חבילה של מצות שמורות, לשם דוגמה), לשמוע מהם את 'ברכת הרבי' ולשוחח עימם על ענייני דיומא. במאמר 'חב"ד במסדרונות השלטון' תיארתי את התופעה והצגתי מאמרים שהתפרסמו באתרים חבדיים בהם התנועה מתפארת בקרבתה למקבלי ההחלטות ומציגה תמונות שמעידות על השגיה המיסיונריים. הכתבות והתמונות הללו מדגישות בצורה בוטה ומפורשת את היחס המועדף שקברניטינו מעניקים למיסיונרים של חב"ד ולכן שלחתי ליועץ המשפטי לממשלה את המכתב הבא:
 
 
                                                                                                   2.6.13        
 
 
לכבוד עו"ד יהודה וינשטיין
היועץ המשפטי לממשלה
רחוב צלאח א-דין 29
ירושלים 91010
 
מר וינשטיין הנכבד,
 
 
הנדון: היחס המועדף הניתן במשרדי הממשלה לתנועת חב"ד
 
 
1.
בכל שנה, לקראת סדר הפסח, נציגים של תנועת חב"ד נוהגים לבקר את נבחרי הציבור והפקידים הבכירים ולתת להם, כשי לפסח, חבילה של מצות שמורות.
 
2.
חב"ד מדווחת בפרסומיה על המפגשים עם נבחרי הציבור והפקידים הבכירים ומצרפת לכתבות תמונות שמתעדות את מתן המתנות.
 
3.
להלן ציטטה מדיווח שהתפרסם באתר 'חב"ד און-ליין' בתאריך 22.3.2013: 
 
'משלחות אגו"ח נתקבלו בחמימות רבה בלשכות הבכירים, ואף הקדישו לפגישות זמן מכובד, ודנו עמם בשורת עניינים, והביאו את מסריו ועמדותיו של הרבי.למרות שימים אלה היו ימי הרכבת ממשלה חלוקת תיקים וביקור נשיא ארה"ב פינו האישים מזמנם בכדי לשמוע את מסר הרבי על החג ולקבל בשמחה רבה את המצות השמורות,כהוראת הרבי.'
 
בדיווח על פגישת נציגי חב"ד עם שר הביטחון, שהתפרסם באותו אתר בתאריך 23.3.13, נאמר:
 
'הפגישה שהיתה מתובלת בדברי תורה, ובמסר של הרבי על החג, התקיימה שעה ארוכה ובה דנו הרבנים חברי המשלחת עם השר על סוגיית הגיוס, התרחישים השונים וענינים רבים הנמצאים על הפרק.'
 
 
4.
להערכתי ניתן למצוא פסול בביקורים הללו מהסיבות הבאות:
 
 
א.
חבילת מצות שמורות במשקל קילו אחד עולה למעלה ממאה שקל וחבילה בת שלוש מצות עולה כשלושים שקל. איני יכול לקבוע אם זאת 'מתנה קטנת ערך וסבירה שניתנה לפי הנהוג בנסיבות הענין' אבל ברור שתנועת חב"ד שולחת את כספה על המים ומעניקה לנבחרי הציבור ולעובדי המדינה מתנות בשווי מצטבר של רבבות שקלים. כפי שמשתמע, לשם דוגמה, מהקטע שהתפרסם בחב"ד און ליין ב-22.3.13:
 
'ברכת הרבי ומצות שמורות הגיעו גם לעובדי והנהלת מכס. בטכס הרמת כוסית לקראת חג הפסח שנערך באולם הגדול בנמל תעופה בן גוריון בהשתתפות מאות העובדים, נשא דברי תורה וברכה הרב יעקב גלויברמן, כשבסיום הוא העניק מצות שמורות לכל צוות הנהלת המכס. באירוע נשא דברי תורה גם רב נמל תעופה בן-גוריון הרב ניסים אלמליח.'
 
מידיעה באותו אתר מתאריך 13.3.13:
 
'בכירי משמר הגבול (מג"ב) הגיעו הבוקר לסיור מיוחד במאפיית המצות בכפר חב"ד, כשהם מלווים ביו"ר הוועד ר' בנימין ליפשיץ. הקצינים התעניינו על תהליך האפיה וקיבלו סט מצות בסיום.'
 
ומידיעה נוספת באתר זה מתאריך 12.3.13:
 
'לפני שעה קלה הועמסו ברכב ממשלתי ממשמר הכנסת בירושלים שהגיע למשרדי הוועד בכפר חב"ד, מאות חבילות של מצות שמורות לליל הסדר, המיועדות לחלוקה בין עובדי הכנסת. יו"ר וועד כפר חב"ד הרב בנימין ליפשיץ מסר, כי מדובר במסורת של שנים'.
 
ב.
במקביל לנתינת המתנות חב"ד גם זוכה להעביר את מסריה ולהסביר את עמדותיה, דבר שאינו מתאפשר לאזרחים מין השורה.
 
 
ג.
הבכירים מקדישים לפגישות עם נציגי חב"ד 'זמן מכובד', דנים עימם 'בשורת עניינים' ושומעים את 'מסריו ועמדותיו של הרבי'. שר הביטחון הטרי אף הרחיק לכת והפגישה הארוכה עימו 'הייתה מתובלת בדברי תורה, ובמסר של הרבי על החג' מחד, ובדיון על 'סוגיית הגיוס, התרחישים השונים וענינים רבים הנמצאים על הפרק' מאידך.
 
5.
תנועת חב"ד, בחסות המתנות שהיא מחלקת, זוכה לגישה חופשית לנבחרי הציבור ולפקידות הבכירה וניתנת לה אפשרות להעביר את מסריה ולהעלות את טיעוניה. זכות דומה אינה ניתנת לאף עמותה, ארגון או גוף אחר.
 
6.
להערכתי כללי המנהל התקין מחייבים את הממשלה לאסור את פעילות תנועת חב"ד במתקניה, או לחליפין, להגדיר קריטריונים שיאפשרו גם לגורמים אחרים להיפגש עם נבחרי הציבור והפקידות הבכירה, להגיש להם מתנות, להציג להם עמדות ורעיונות ולדון עימם בסוגיות שקרובות לליבם.
 
7.
אבקשך, אם כן, להורות לנבחרי ועובדי הציבור שעד לקביעת קריטריונים שוויוניים, שיחולו על כל העמותות, הארגונים, החברות והיחידים במדינת ישראל, עליהם להימנע מהענקת יחס מועדף לאנשי חב"ד, וכתוצאה מכך לא לקבל מהם מתנות, לא לאפשר להם להפיץ את משנתם בתוך מתקנים ממשלתיים ולא לדון עימם 'בשורת עניינים' וב'עניינים רבים המצויים על הפרק'.
 
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
על מכתב זה לא זכיתי לקבל תשובה בזמן הנקוב בחוק ולכן צלצלתי, פעמיים, שבוע אחר שבוע, ללשכתו של היועץ המשפטי לממשלה וביקשתי התייחסות למכתבי. בתאריך 24 ביולי קיבלתי מראש לשכתו של היועץ המשפטי לממשלה מכתב קצר שהודיע לי שפנייתי הועברה להתייחסות לגורמים הרלוונטיים במשרד וכשיסתיים הטיפול בפנייתי הם ישיבוני דבר. 'למען הסר ספק,' הוזהרתי, 'יובהר כי אין באמור משום חיווי דעה או הבעת עמדה באשר לפניתך'.
 
בינתיים עבר עוד חודש ואני עדיין ממתין.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
ראו, למשל, המאמרים הבאים: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11
נקרא 4597 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

6 תגובות

 • קישור לתגובה חמישי, 17 אוקטובר 2013 13:07 הוסף ע״י יחזקאל

  אלירן,

  תשובה לשאלתך: אמו של אביר פשוט מאוכזבת מהחינוך שהעניקה לבנה ומצטערת שלא העניקה לו יותר תשומת לב בילדותו. כמו כן היא הבינה שהחינוך הממלכתי אליו שלחה אותו הוא כישלון.

  יחזקאל,

 • קישור לתגובה חמישי, 17 אוקטובר 2013 12:14 הוסף ע״י אלירן

  מה יש לאמא שלך?

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 20:12 הוסף ע״י עדי אביר

  דוד,

  אתה לא חושב שזה יביא לשינוי? מה אתה חושב שהיועץ המשפטי לממשלה יעשה במקרה זה? האם אתה חושב שהתנועה לאיכות השלטון ותנועות דומות יאפשרו לו להתעלם מהבעייה?

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 25 אוגוסט 2013 19:48 הוסף ע״י David

  מתנה קטנה ככל שתהיה , לעניות דעתי , מקובלת, אבל ,
  מכיוון שמודבר באישי ציבור ובחברה רשומה ניתן לטעון ומין הראויי לטעון
  שיש כאן אלמנט מפוקפק , קל וחומר מפני ש״המתנה״ מקנה לנציגי החברה
  המדוברת גישה לאנשי ציבור שלאזרח מין המניין אין גישה !
  למרות האמור לעיל אינני צופה כל שינויי במדיניות המשפטית מכיוון שזה יצריך רפורמה בהתנהלות אישי הציבור שמקבלים ארוחות פאר חינם על חשבון אנשי עסקים המעוניינים בשיחה אישית עם נבחרינו !

 • קישור לתגובה שישי, 23 אוגוסט 2013 01:17 הוסף ע״י עדי אביר

  רון,

  אני מכיר מישהי שמתוך חוסר הבנה רשמה את הילד שלה לגן שחב"ד פתחו בשכונה. לפני פסח ביקרו אותה כמה נערות ואיכשהו שיכנעו אותה לקנות מהן חבילת מצות שמורות ב-130 ש"ח. זהו מחיר מופקע לכל הדעות כי רוב בתי חב"ד נוהגים למכור קילו מצות במחירים שנעים בין 90 ל-120 ש"ח.

  אנ"ש מקבלים את המצות במחיר מסובסד ואני בטוח שיש להם תקציב לפעילות מיסיונרית במסגרתו הם מחלקים 'כזית' מצה לאוכלוסיות שלמות אבל לרוב הם מוכרים את המצות שלהם בכסף מלא.

  ראה למשל:

  http://www.chabadgilo.net/contents.asp?aid=87519

  http://www.chabadherzliya.com/contents.asp?aid=88211

  http://www.chabad-givatshmuel.org/contents.asp?aid=68756

  במקרים רבים בתי חב"ד אינם כה בוטים והם מבקשים מלקוחות פוטנציאליים לצלצל אליהם ולברר את המחיר בטלפון. חב"ד מחלקת מצות בחינם רק במסגרת מאמצי השיווק, המכירות ויחסי הציבור שלה. מאלו שאינם על הכוונת בתי חב"ד דורשים מחיר מופרז עבור אותו מוצר שניתן כמתנה לפוליטיקאים ולמשרתי הציבור. כל התירוצים אינם רלוונטיים, מדובר כאן בתרגיל שיווקי מבריק ומעין שוחד 'רך' שפותח בפני חב"ד דלתות שאינן נפתחות עבור אף אדם או ארגון אחר.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שישי, 23 אוגוסט 2013 00:38 הוסף ע״י רון

  עדי,
  למיטב ידיעתי חב"ד מחלקים מצות שמורות ללא תשלום לכל המעוניין, ולא דוקא למנהיגים ואישי הציבור.
  אני יודע זאת כי לפחות בקהילת חב"ד בעיר שלי מחלקים לי כל שנה כ2-3 חבילות מצות ללא תשלום וכן לכל מי שמקושר לקהילה, ולמיטב ידיעתי גם לכל המעוניין בכך מחלקים בחינם.

  כך שכל זמן שהמתנה לא ניתנת לאישי הציבור ורק להם באופן אישי זה מוריד מהבעייתיות.

  משל לכך שחברת סלקום תצא מחר במבצע שיווקי בו היא תציע לכל המעוניין מכשיר פלאפון בחינם.
  האם בתוך רבבות מקבלי המתנה יהיה אסור לאישי הציבור גם לקבל את אותה מתנה מדין "שוחד"?

התגובות האחרונות