Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 02 אוגוסט 2013 16:25

ה'חרדי המייצג' צולל לשפלים חדשים

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
את ה'רב' א. מפרנסת אשתו, יש לו עשרה ילדים, הוא מסרב להחשף לאתרים לא מצונזרים, הוא דבק בסיסמאות חרדיות, בורותו יכולה להחשיך את זוהר הרקיע (ראה גם את המאמר 'נפלאות הבורות') ושנאתו היוקדת אינה מסוגלת לעצור באדום. ה'רב' א. הוא דוגמה מושלמת לחרדי המצוי ולכן אני נוהג להתכתב עימו ולפרסם ברבים את דבריו. בסדרת התכתבויות זאת א. נוגע בשפלים חדשים ותוך כדי כך הוא פותח לנו צוהר למחשבותיהם ואמונותיהם של הליטאים ומדגים את החוליים שפוקדים את עולמם ואת האסון שהם עומדים להמיט על עולמנו.
 
 
 
פתיח
 
א. אינו חי בעולם הליוצנטרי. הוא גם לא חי בעולם גיאוצנטרי, אנטרופוצנטרי או אפילו אתנוצנטרי. א. חי בעולם ליטאוצנטרי בו החרדים הליטאים משקיפים מפסגות הקדושה על מי האפסיים שסביבם ונחרדים מהמחשבה שיש אנשים שאינם חושבים בדיוק כמוהם. כמו בצבא, אליו א. לעולם לא ישלח את ילדיו, גם עולמו מתחלק לשלוש קטגוריות – החרדים, ההדיוטות והאנטישמים קטני הנשמה ששונאים את החרדים ומייחלים לכליונם. כמו כל שאר העדר גם א. שוצף וקוצף על הנאצים החילוניים-ציוניים שמנסים להחריב את עולמו הנשגב אבל גם הוא מבין שאת עיקר האשמה יש להפנות כלפי אלו שמסיתים את ההמון המשולהב ולכן הוא ממקד את שנאתו בשטן שמנהיג את האנטישמים, אותו הוא מכנה בשם 'יהיר לפיד' ומשווה בכל הזדמנות לאדולף היטלר.
 
א., חשוף רק לתעמולה החרדית ולכן הוא אינו מסוגל לראות את התמונה הגדולה ולהבין שנפשו של הציבור השפוי נקעה מההשתררות הרבנית, ממערך הישיבות המנופח, מהבורות המעמיקה, מהקנאות המשתוללת, מההשתמטות הצינית, מהבטלנות ומיניקת התקציבים הבלתי פוסקת שדרדרה את המדינה לבור תקציבי שמכאיב עתה לציבור כולו. את כל הנסיונות לקצץ במקצת טובות ההנאה החריגות שהציבור החרדי סידר לעצמו הוא מייחס לאנטישמיות שאחזה בציבור הישראלי בעקבות הסתותיו של יאיר לפיד וחבריו הנאצים, שלהערכתו זוממים להעביר את החרדים על דתם אם לא לרצחם  נפש.
 
א. אינו מבין את הזולת. למעשה הוא גם לעולם לא יהיה מסוגל להבין את הזולת כי שום דבר בהכשרתו לא חשף אותו לאפשרות שגם לאחרים יש עמדות מוצדקות וגם דעתם היא לגיטימית. א. וחבריו מייצגים את האל ולכן כל מי שמתנגד לדרכם לא רק מורד ברצון הבורא אלא גם פוגע בנבחריו – ממש כמו הנאצים. כדי לא להיחשף, חס וחלילה, לדעות אפיקורסיות שעלולות לזהם את הטהרה החרדית, א. מרחיק את עצמו מכל זרזיף של תובנה בלתי מצונזרת. הוא אינו קורא עיתונים, ספרים וכתבי עת לא-תורניים, הוא אינו מתבונן בטלויזיה ואינו מקשיב לרדיו לא פיראטי. האינטרנט שלו מוגבל לקומץ אתרים מאושרים ועל סרטים, הצגות, אופרות, קונצרטים ותערוכות אין בכלל מה לדבר. אף קרן אור אינה מאירה על עולמו של א. אף טיפה של ידע לא-מבוקר אינה מעיבה על תחושת עליונותו. א. הוא הפנים של העולם הליטאי וככל שנטיב להכיר את דעותיו נבין טוב יותר את החרב שהוא, והעדר אליו הוא משתייך, מניפים מעל לראשינו.
 
 
א. ממחיש עבורי את כל הרעות החולות שדבקו בחרדים הליטאים: הבורות, הקנאות, היהירות, האטימות, האנוכיות, ההתעלמות מהזולת, הסיסמאות הריקות מתוכן, תחושת העליונות, החשיבה הסקטוריאלית, ההתקפות האישיות, ההשוואות המזוויעות, התירוצים המיתממים, האיומים, ההתססה והמרדה. עם זאת, אם יימצא הליטאי שחושב שה'רב' א. אינו מייצג את הציבור כולו או ששגיתי בהבנת דבריו וקפצתי למסקנות מוטעות, אזי אשמח אם הוא יגיב למאמר ויעמיד אותי על מקומי.  
 
 
ההתכתבות
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 9.7.13 שעה 20:34
 
חשבתם לאיים על הציבור החרדי עם איומי מאסר וסנקציות.
 
אם עד השנה עוד התגייסו חרדים שיצאו מאהלה של תורה, מה שגרמתם עכשיו במישרין שגם זה לא יהיה. אף חרדי יותר לא ילך לצבא. סגרתם אותם יותר חזק. באתם לקלל, ונמצאתם מברכים. אז מה? תחנקו אותנו כלכלית? תאיימו עלינו במאסר? אנו לא מפחדים ממכם.
 
הלפיד שלכם מתגלה כהדיוט מושלם, שיודע להצית שריפות שאף אחד בעולם לא יוכל לכבות אותם.
 
לתפארת מדינת יוצאי היהודים:
 
 
תגובתי מתאריך 10.7.13 שעה 00:08
 
ידידי,
האם גם לך ניתנה מתנת הנבואה?
 
אף אחד לא מבקש ממכם לפחד מ'איתנו'. 'אנחנו' לא נגדכם. אנחנו רק רוצים לחיות במדינה מתוקנת בה לכולם יש חובות וזכויות שוות ובה איש אינו מיוחס יותר מרעהו.
 
האם אינך חושב שהגיע הזמן שהחרדים ינסו להבין את מצוקותיו של הציבור החילוני, מסורתי ודתי? אתם מתחפרים, מתריסים, צועקים ומאיימים אבל עד שלא תזנחו  את תמונת המצב המוטעית שלכם ותאמצו ראיה מפוכחת וריאלית אתם תמיד תמצאו את עצמכם בקונפליקט עם סביבתכם ובמאבק אותו לעולם לא תצליחו לנצח.
 
החרדים יתגייסו לצה"ל כי אף אדם שפוי כבר אינו מוכן לראות את ילדיו משרתים בחזית כאשר למעלה ממאה אלף נערי משי חרדים יושבים לבטח בישיבותיהם. אתם יכולים לטעון אילו טיעונים שאתם רוצים אבל לציבור כבר נמאס מכל תרגילים של הרבנים וכל עוד אתם תלויים ברצונו הטוב של הרוב, ולא להיפך, אתם תאלצו למלא את רצון הרוב ומשמעות הדבר היא שאתם תשרתו בצבא ותעבדו למחייתכם. זה לא יקרה מחר, לצערי, אבל זה הכיוון הכללי והבלתי נמנע. אתם יכולים כמובן לנסות ולשנות את מהלך ההיסטוריה באמצעים אלימים אבל אם תעשו זאת רק תשניאו את עצמכם על עוד ועוד אנשים ובסופו של דבר גם תזרזו את הקץ.
 
איני בא ללמד את העולם החרדי אבל חברות וארגונים שעומדים בפני אתגרים דומים נוהגים להציב לעצמם יעדים ואז להזמין יעוץ מגורמים חיצוניים שמסוגלים לנתח את המצב מנקודת מבט אובייקטיבית ולקבוע אם היעדים הללו הם ריאליים או לא. לאחר שהם מגבשים לעצמם יעדים ברי השגה, הארגונים מתווים לעצמם אסטרטגיות ארוכות טווח אותן הם פורטים לתוכניות טקטיות שצריכות לשרת את מטרותיהם בטווח הקצר. אתם החלטתם לדלג על כל השלבים ולאמץ ישר את הטקטיקות המסורתיות עליהן אתם תמיד מסתמכים במצבים כאלו - הפחדות, איומים וקללות. חבל. זה רק יגרום למכה להיות יותר כואבת.
 
שיהיה לך כל טוב,
 
עדי אביר    
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 10.7.13 שעה 00:20
 
מי דיבר על נבואה? מי דיבר על תחזיות? דיברתי על עובדות בשטח. העובדה היא, שהציבור החרדי כולו כאחד, מרגיש עכשיו שכל הסיפור של הצבא ובלבולי השכלעל שויון בנטל [להיכן נעלמו מאה אלף האזרחים הערביים שיושבים לבטח בשוקיהם? להיכן נעלמו עשרות אלפי סרבני המצפון שיושבים לבטח בפאבים התל אביביים? קשקוש בגרוש], נועד רק למטרת רדיפה של הציבור החרדי.
 
לכן, אם עד השנה עוד היו כמה אלפי חובשי מדים מקרב הציבור החרדי, הסיפור כבר החל להשתנות. השנה כבר חלה ירידה דרסטית במספר המתגייסים מהציבור החרדי ובשנה הבאה זה ירד עוד יותר, כי במלחמה שנכפתה על הציבור החרדי, קמים גם העשבים השוטים שמצאו בזמן זה דווקא לרדוף את החיילים החרדיים, שלצורך כך נשלח גדוד שלם היום למאה שערים, כמו בתמונה המצו"ב. אף חרדי שרוצה להישאר חרדי, לא ילך בזמן כזה להחשב כבוגד בעיני חבריו.
 
לכן אתם נלחמים עם הרוח, נלחמים לשם הפסד, עד שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה. שאפילו אתה עוד תראה את זה קורה בעיני הבלהות שלך.
 
 
מכתבי מתאריך 22.7.13 שעה 17:34
 
ידידי,
אני באמת לא מבין ממה נובע הכעס העצום שעומד מאחורי ההתבטאויות המתלהמות שלך. אנא עזור לי להבין את העמדות הבסיסיות של הציבור החרדי.
 
אני רואה שאתם פוסלים את זכות קיומה של המדינה הציונית ואינכם רוצים שבניכם ישרתו בצבאה. אני יכול להבין את זה. גם אני איני רוצה שהנכד שלי ישרת בצבאה של מדינה פאשיסטית, מדכאת, גוזלת אדמות ורומסת זכויות. בכדי למנוע את האפשרות הזאת בחרתי לכנסת ישראל את הנציגים ששיקפו את עמדותיי בתקווה שהם יוכלו לשנות את מדיניותה של המדינה. לצערי, רוב העם הזה ראה את הדברים אחרת והממשלה שנבחריו הרכיבו ממשיכה לנקוט במדיניות שנוגדת את הערכים הבסיסיים ביותר לא רק שלי אלא גם של ציבור שעולה בגודלו על הציבור החרדי.
 
עם זאת, בסופו של דבר המדינה מבטיחה לי, לילדיי ולנכדיי את בטחוננו האישי ומעניקה לנו רשת ביטחון סוציאלית, חינוך והשכלה, שירותי רפואה, מערכת משפט, תשתיות לאומיות, קשרים בינלאומיים, הזדמנויות תעסוקה ועוד מאות שירותים ומצרכים שמאפשרים לנו לחיות ברווחה יחסית באחת החברות המתקדמות ביותר בעולם ולכן, למרות הכל, אני מרגיש שעלי לתרום לחוסנה ולשגשוגה של המדינה שלי כך שהיא תוכל להמשיך להבטיח את הבטחון ולפתח את החברה והכלכלה. אי לכך, בכוונתי לנקוט בכל האמצעים החוקיים לקידום המדיניות בה אני מאמין אבל אקבל עלי את הדין ואמשיך לתרום את חלקי להבטחת עתידה של המדינה היחידה שיש לי. אם ארגיש שאיני מסוגל לחיות במדינה שמדיניותה מזעזעת את עקרונותיי, ואם אגיע למסקנה שאין כל סיכוי לשנות את המדיניות הזאת, אני מניח שאנסה לעזוב את המדינה ולבטח אמליץ לנכדיי להגר בבא היום למדינה יותר ליברלית והומניסטית אבל בשום סצנריו איני רואה את עצמי נוקט בצעדים של התססה ומרי בניסיון לערער את יסודות המדינה ולהחיש את חורבנה.
 
החרדים ממשיכים לחיות במדינה הזאת וליהנות מהביטחון, התשתיות, המימון והשירותים שהיא מעניקה אבל אינכם מוכנים לנקוף אצבע למענה. אדרבה הציבור הרחב מקבל את הרושם שלשיטתכם אחרים אמורים לעבוד כדי שאתם תמשיכו ללמוד את הדת שעיצבתם לצרכיכם ואחרים צריכים לשרת כדי שבניכם לא ידבקו בטומאת הצבא שמגן גם עליכם.
 
כיצד, לדעתך, מקבלים שאר אזרחי המדינה את הגישה שלכם? כיצד צריכים אלו שבניהם דווקא כן נמצאים היום בגבולות ובבסיסי הצבא להתייחס לכל התירוצים שלכם (מאה אלף האזרחים הערביים שיושבים לבטח בשוקיהם, עשרות אלפי סרבני המצפון שיושבים לבטח בפאבים התל אביביים וכו')? כיצד הם צריכים להגיב לאיומים שלכם (מספר החיילים החרדים ירד, המדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה. שאפילו אני עוד אראה את זה קורה בעיני הבלהות שלי)?
 
אשמח אם תענה לי על השאלות הבאות:
 
1.
האם, כפי שאני מבין מדבריך, אתם באמת מייחלים ליום בו המדינה תקרוס מאנרכיה אזרחית?
 
2.
כיצד, להערכתך, יראה העתיד לאחר קריסתה של מדינת ישראל? מי יגן על אזרחיה? מי יממן את ישיבותיה?
 
3.
מהו הבסיס התורני לסירובכם לשלוח את בניכם לצבא?
 
4.
מהו הבסיס התורני לקידוש לימוד התורה מעל ומעבר לכל ערך אנושי אחר?
 
5.
לפני מלחמת העולם השנייה, בכל ישיבות אירופה למדו כמה מאות תלמידים. מדינת ישראל המקוללת עוזרת לכם לממן בדרכים שונות ומשונות למעלה ממאה אלף תלמידי ישיבה. על מה יוצא קצפכם?
 
6.
מדינת ישראל נקלעה לקשיים תקציביים שכופים עליה לקצץ בשירותים חיוניים כמו חינוך, השכלה גבוהה, בריאות, ביטחון פנים וכדומה. האם יש הצדקה שדווקא בתמיכה במגזר החרדי לא יחול כל קיצוץ?
 
7.
האם לדעתך מגיע לציבור החרדי זכויות יתר?
 
8.
האם כל הטיעונים שלכם נובעים משיקולים הלכתיים טהורים או שמשולבים בהם לחצים של רבנים שאינם רוצים שהנוער שלכם ייחשף לחברה החילונית ויגלה שלא כל מה שלימדו אותו הוא נכון ויציב?
 
9.
האם זרמים דתיים ששולחים את ילדיהם לצבא עוברים על ההלכה היהודית?
 
אני באמת רוצה להבין את טיעוניכם. אודה לך אם תעזור לי לראות את המציאות בעיניים שלכם.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 23.7.13 שעה 00:34
 
תשמע בחור משועמם.
 
אני לא בא להתפלמס עמך, אין לי זמן מיותר לכך. רק כתבתי לך בעקבות אירועי החרדקים, כי אם חשבתם שבדרכי איומי המאסר שלכם וקיצוצי התקציבים תובילו לאיזשהו מקום, ותגרמו לתוספת יוצאי ישיבות שיתגייסו לצבא, הרי שמתברר שאתם חבורת הדיוטות עם כל הפירושים שראוי להיאמר על כך. כי בינתיים רק ההיפך מה שקורה.
 
ובכל זאת בתשובה לשאלות שלך:
 
1.
אם המדינה לא תשכיל שלא לשסות ציבורים בציבורים, ואם המדינה תמשיך להישלט ע"י המטורף יהיר לפיד [שמה לעשות, אבל הוא ממש מזכיר את היטלר הנאצי, ממש ממש דמיון מוחלט ביניהם, כולל בטירוף], הרי שהאנרכיה  האזרחית בוא תבוא. אם אנו מייחלים לכך? אנו מייחלים לדבר אחר לגמרי, ממש לא לזה.
 
2.
אין לי מושג איך המדינה תיראה לאחר האנרכיה ומי ישלוט בה. מצידי שאבו מאזן ישלוט בה, או אולי אל סיסי או כל מטורף מזרח תיכוני אחר, שעדיפים על המטורף הנהנתני הנוכחי. זה ממש לא עסק שלי.
 
3.
הצבא הישראלי הוא צבא שנוגד את כל ערכי התורה וגם את ערכי האנושות, החל מהפקרות בחיי אדם [22 אלף היהודים ההרוגים במערכות ישראל, הם יותר מידי הרבה בשביל צבא יהודי ריבוני], ועד להפקרות מוסרית וערכית בכל שורותיו, וממילא אין כל מקום ליהודי שומר תורה ומצוות במקום כזה. אבל גם אם הצבא יערוך שינוי מערכתי כולל, ויתאים את עצמו לערכי התורה והמוסר והאנושיות, או כי אז אדם שומר תורה ומצוות יוכל ללכת לשם, אבל אסור לקחת אף אחד שבחר להקדיש את עתותיו לתורה, ובוודאי שלא בחורי ישיבות שתורתם אומנותם.
 
4.
השאלה מצחיקה מצד עצמה. אבל בכל זאת, בשבילך הרי מספיק גם הביטוי במשנה אותה אנו אומרים כל בוקר 'ותלמוד תורה כנגד כולם'.
 
5.
מדינת ישראל לא מחזיקה לומדי תורה, אל תדמיין זאת. היא מחזיקה את ילדיי  שיחיו בבית הספר, בחמישית ממה שהיא מחזיקה ילדי בית ספר רגיל. על הבנים שלי, אני משלם שכר לימוד חודשי פי כמה ממה שמשלם בליין תל אביבי בממוצע לחודש במועדון הכושר להעביר את שעות הפנאי שלו. המדינה מחזיקה עשרות ומאות מוסדות להשכלה גבוהה, שבחלקם הלא מבוטל אינם מפיקים כל תועלת לחברה הישראלית, במספרים אסטרונומיים. אז כמה הפרוטות שנזרקות לישיבות שמועילות לשלם שכירות מבנים ועוד קצת, זה לא החזקת תורה.
 
6.
הציבור החרדי כמגזר, מקבל באחוזים, הרבה פחות ממה שהוא באמת ביחסו באוכלוסייה. אם היו משווים את התמיכה בבתי הספר התורניים למקביליהם האזרחיים [למה לא? זכותי שונה כי אני סבור שהחינוך צריך להיות תורני ואחרת ממה שהמדינה רוצה שבני ילמד? לכן אני צריך לשלם 700-800 ₪ לחודש שכר לימוד על כל ילד?] או כי אז שיקצצו גם להם כמו לכולם.
 
7.
לא.
 
8.
איני מכיר שום רב שלוחץ/מלחיץ. אני אדם חופשי וחירותי לחלוטין, ואני עצמי חוסם את עצמי לעולם הגדול, כי ככה יותר טוב לי, וככה אני מאמין, וכמוני רבבות ומאות אלפי בני היהדות הנאמנה.
 
9.
לא.
 
 
מכתב נוסף של ה'רב' א. מתאריך 23.7.13 שעה 10:59
(המכתב התקבל עוד לפני שהספקתי להגיב על מכתבו הקודם. במכתב זה ה'רב' א. חוזר על שאלותיי ובהמשכם הוא עונה עליהן שוב. את תשובותיו הוא הדגיש בצבע אדום).
 
 
1.
האם, כפי שאני מבין מדבריך, אתם באמת מייחלים ליום בו המדינה תקרוס מאנרכיה אזרחית?
 
לא.
 
2.
כיצד, להערכתך, יראה העתיד לאחר קריסתה של מדינת ישראל? מי יגן על אזרחיה? מי יממן את ישיבותיה?
 
מי שעזר עד היום יעזור גם הלאה בכל מצב.
 
3.
מהו הבסיס התורני לסירובכם לשלוח את בניכם לצבא?
 
הבסיס יותר איתן מסירובם של בלייני צפון תל אביב לשרת בשירותים קרביים.
 
4.
מהו הבסיס התורני לקידוש לימוד התורה מעל ומעבר לכל ערך אנושי אחר?
 
שקר גס. לימוד התורה הוא אכן קדוש ביותר, אבל אינו מעל ומעבר לשום ערך אנושי, אדרבה לימוד התורה מחנך לערכים האנושיים הגבוהים ביותר בעולם.
 
5.
לפני מלחמת העולם השנייה, בכל ישיבות אירופה למדו כמה מאות תלמידים. מדינת ישראל המקוללת עוזרת לכם לממן בדרכים שונות ומשונות למעלה ממאה אלף תלמידי ישיבה. על מה יוצא קצפכם?
 
תערובת שקרים ודמגוגיה. לפני מלחמת העולם השנייה למדו בהונגריה לבדה 20 אלף תלמידי ישיבות, ובפולין מעל 10 אלף. כל בחורי הישיבות עשו את הכל כדי להימלט מחובת גיוס לצבאות מדינות אירופה [שהיו מוסריות בהרבה מהצבא הישראלי הרקוב], כולל בריחה ממדינה למדינה. במדינת ישראל של היום, אין עדיין את אותם כמויות של בחורי ישיבה שהיו לפני מלחמת העולם, אם כי ב"ה מתקרבים לכך.
 
יש כאן ערבוב בין בחורי ישיבה לאברכים. אכן, לפני מלחמת העולם השנייה, לא השתרש המושג של אברכי כוללים כמו שיש היום ב"ה לרבבות. אבל המדינה לא עוזרת לממן את אותם אברכים, מלבד מלגה זעומה של כ800 ש"ח לחודש, שהיא פחות מכל מלגת אבטלה. אותם אברכים מתפרנסים בדרכים שלהם, אם זה ע"י נשותיהן, ותמיכות נוספות מעזרת אוהבי תורה בעולם כולו, אבל לא המדינה מחזיקה אותם. זו אחת השקרים והבדותות הגדולות ביותר שהפריחה התקשורת לעולם.
 
6.
מדינת ישראל נקלעה לקשיים תקציביים שכופים עליה לקצץ בשירותים חיוניים כמו חינוך, השכלה גבוהה, בריאות, ביטחון פנים וכדומה. האם יש הצדקה שדווקא בתמיכה במגזר החרדי לא יחול כל קיצוץ?
 
דמגוגיה במיטבה. הסכומים שהמדינה משקיעה במגזר החרדי בחינוך ורווחה, הוא הרבה פחות ממה שמגיעה לה כחלק יחסי באוכלוסייה, בזמן שהמדינה אינה מחזיקה את שירותי החינוך שלה ואת שאר צרכיה הייחודיים.
 
7.
האם לדעתך מגיע לציבור החרדי זכויות יתר?
 
לא. אבל גם לא זכויות מופחתות, ובוודאי לא התערבות בחייהם.
 
8.
האם כל הטיעונים שלכם נובעים משיקולים הלכתיים טהורים או שמשולבים בהם לחצים של רבנים שאינם רוצים שהנוער שלכם ייחשף לחברה החילונית ויגלה שלא כל מה שלימדו אותו הוא נכון ויציב?
 
שקר גס ודמגוגיה מוחלטת.
 
9.
האם זרמים דתיים ששולחים את ילדיהם לצבא עוברים על ההלכה היהודית?
 
לא. אין בהלכה איסור ללכת לעבוד גם לא במקום הכי טמא שבעולם אם האדם בחר להציב לעצמו נסיונות. שיתמודד ויצליח.
 
 
עוד מכתב של ה'רב' א. מתאריך 23.7.13 שעה 20.01
(גם המכתב הזה התקבל עוד לפני שהספקתי להגיב על שני מכתביו הקודמים).
 
כתבת לי אתמול:
 
'בסופו של דבר המדינה מבטיחה לי, לילדיי ולנכדיי את בטחוננו האישי ומעניקה לנו רשת ביטחון סוציאלית, חינוך והשכלה, שירותי רפואה, מערכת משפט, תשתיות לאומיות, קשרים בינלאומיים, הזדמנויות תעסוקה ועוד מאות שירותים ומצרכים שמאפשרים לנו לחיות ברווחה יחסית באחת החברות המתקדמות ביותר בעולם.'
והנה כעת שולחים לי הודעה: 
היום היה רצח במרכז כלל בירושלים, של עו"ד ובתו - משפחת ז'רנו מבית שמש הוותיקה, איזה גרוש לא היה מרוצה מהעו"ד שלו, לקח אקדח וריסס אותו ואת בתו שעובדת אתו.
 
אכן, אחת החברות המתקדמות ביותר בעולם, אין מה לומר. מדינה המבטיחה את בטחונם האישי של אזרחיה ובוגרי מערכות החינוך וההשכלה שלה ומוצאי הזדמנויות התעסוקה...
 
 
תגובתי מתאריך 25.7.13 שעה 15:17
 
הרשה לי הפעם לא לכנות אותך בתואר 'ידידי'. אנשים חשוכים ומלאי שנאה כמוך לעולם לא יהיו ידידים שלי.
 
אני ממש לא מבין את המכתבים שלך. אתה הרי יודע שאני רואה בך חרדי מייצג וכל ההתכתבות בינינו זוכה לפרסום באתר שלי. האם אתה באמת רוצה שהציבור יחשוב שכך נראה פרצופם האמיתי של החרדים? האם, כרב ומורה, אינך מוצא לנכון להתנסח בצורה שתכבד את המגזר אליו אתה משתייך? אם אינך חס על תדמיתם של שאר הרבנים? האם אתה מוכן להשליך לכל רוח גם את הכבוד שאולי היית רוצה שאני ארכוש כלפיך?

אני מזכיר לך שאתה פנית אלי במכתב מתריס בו השתלחת בנבחר הציבור יאיר לפיד. בתשובתי ניסיתי להסביר לך כיצד הציבור השפוי רואה את המצב והצעתי לכם לזנוח את המתקפות, ההשמצות והקללות ולנהוג כמו חברה עסקית שנקלעת לזמנים קשים. בתשובתך המתריסה והמתובלת בניסוחים המוניים (בלבולי השכל, קשקוש בגרוש) התקפת את כולם והוכחת לי שאתה מקובע בעמדותיך ושכל דבריי הושחתו לשוא. במכתב זה גם שחררת את הפנינה 'לכן אתם נלחמים עם הרוח, נלחמים לשם הפסד, עד שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה. שאפילו אתה עוד תראה את זה קורה בעיני הבלהות שלך.' מכאן ברור לי שאתה מייחל לקריסתה של מדינת ישראל ומצפה מהדחליל שהצבתם בשמיים שיגן עליך במקומה.
 
השנאה שפרצה ממכתבך הדהימה אותי וביקשתי ממך לעזור לי להבין את העמדות של הציבור החרדי ומדוע הציבור הזה מתעלם מכל מה שהוא מקבל מהמדינה ומשתולל כל אימת ששוללים ממנו את מקצת ההטבות היחודיות והלא-מוצדקות שניתנו לו על ידי ממשלות מטיבות יותר. כמו כן שאלתי אותך תשע שאלות עליהן השבת בשני סטים של תשובות.
 
ברצוני לציין שבתגובותיך למכתבי זה הדגמת את כל המאפיינים שאני מייחס לציבור החרדי: יוהרה, אטימות, בורות, חוסר רצון להבין את הזולת, דבקות בסיסמאות ריקות מתוכן, תחושת עליונות, חשיבה סקטוריאלית שמתעלמת מצרכיהם ורצונותיהם של האחרים, התקפות אישיות חסרות שחר, גלישה להשוואות מזויעות (ולהערכתי אף אסורות על פי החוק), איומים, התססה והמרדה.  
 
אשמח לפרט ולהשיב:
 
1.
למרות שאתה הוא זה שפתח בהתכתבות בחרת לקרוא לי 'בחור משועמם', וזאת אף שלהערכתי אני הרבה יותר מבוגר ממך. רב שאמור לשמש דוגמה לתלמידיו אינו צריך להתבטא בצורה כה מזלזלת ומגמדת. האם זה יחסך לכל מי שאינו חושב כמוך או שאת הביטויים הללו אתה שומר רק לחילונים ציונים שדוגלים בהשכלה, במדע ובליברליזם הומניסטי?
 
2.
המדינה אינה משסה ציבורים בציבורים. היא רק מנסה להביא לשוויון בין הציבורים השונים כך שציבור אחד לא ירגיש שרק הוא נושא בנטל בעוד שציבור אחר נעזר בסיסמאות ובאלימות בכדי להתחמק בכל חובותיו הציבוריות.
 
3.
יאיר לפיד אינו מטורף ויהיר והוא לבטח ולבטח ולבטחי בטחים אינו מזכיר את היטלר או כל נאצי אחר. יאיר לפיד הוא נבחר ציבור הגון שמנסה להגשים את המצע שבגינו הוא נבחר. אני אישית חושב שהוא אינו עומד בהבטחות הבחירות שלו כיוון שהוא נוקט בגישה רכה מידי כלפי החרדים אבל ייתכן מאד שאני טועה. בכל מקרה, ברור מדבריך שאתם אוהבים לתקוף באופן אישי כל מי שאינו חושב בדיוק כמוכם ואולי, רחמנא לצלן, גם מתנגד לדרככם. אני רק מקווה שיאיר לפיד לא יהפוך לפתע ל'רודף' וש'העשבים השוטים' שלכם לא יבינו מההסתה הפרועה שלך שצריך להרוג 'מטורפים יהירים' כמוהו.
 
4.
אני יודע שאין לך מושג איך המדינה תיראה לאחר האנרכיה ומי ישלוט בה וברור לי שמצדך אפילו אבו מאזן או אולי אל סיסי או כל מטורף מזרח תיכוני אחר יכולים לשלוט במדינה היחידה של העם היהודי. ברור גם שאם הדבר יביא לאובדנם של רבבות, ואולי אפילו מיליונים לא תרגיש שזה העסק שלך. העסק שלך הוא ללמד הבלים חסרי ערך לבחורים חסרי ישע וכל מי שמפריע לך לעשות זאת יכול מצדך להישרף בכבשנים. קוצר הראות הזאת אפיינה את רבני מזרח אירופה לפני מלחמת העולם השנייה וראה מה הם עוללו לצאן מרעיתם. כתבתי על כך מאמר קצר בשם 'האם העולם החרדי נערך לשידור חוזר?' וכדאי שתקרא אותו בכדי שתבין להיכן יכול העיוורון להוביל.
 
אתה גם טוען ש'מי שעזר עד היום יעזור גם הלאה בכל מצב'. הבעיה היא שאף אחד לא עזר לעם ישראל מעולם. האל שלכם פשוט ישב על חוג השמיים, הסתכל מטה על החגבים שעומדים בשורות לפני תאי הגזים ושיחק עם אגודליו. האל הדמיוני הזה מעולם לא נקף אצבע בשעה שטבחו, שרפו, חנקו, הטביעו, שיספו, רמסו, צלבו ותלו את בניו האהובים. בטבלה בשם 'הרג יהודים בידי גויים' ריכזתי רשימה של פרעות, רדיפות ופורענויות שעברו על עם ישראל. אני בטוח שלא כיסיתי את כולן אבל הרשימה היא מספיק ארוכה כדי לשאול אותך היכן אתה מוצא סימן לידו המצילה של האל שלך? כשמליון יהודים נטבחו במרד הגדול? כשחצי מיליון נהרגו במרד בר כוכבא? כשמאות אלפים נהרגו בתקופת מסעי הצלב והמגפה השחורה? כשמאה אלף מצאו את מותם בפרעות ת"ח-ת"ט, כשעשרות אלפים נכחדו בתקופת המהפכה הרוסית או כאשר שישה מליון נעלמו מעל פני האדמה בשואה הנאצית שנגרמה על ידי האדם אליו אתה משווה את יאיר לפיד.

אני יודע שמוחך מלא בטפלויות הלכתיות כאלו או אחרות אבל תשתחרר לרגע מהקבעונות והסיסמאות וחשוב על זה: לפני שבעים שנה בלבד, שנים ספורות לפני שנולדתי, העם היהודי איבד 6,000,000 נפשות. ששה מיליון נפשות! מיליון וחצי ילדים! נשמות טהורות, תלמידי ישיבה, חרדים ארוכי זקן ויראי שמים, אברכים, בתולות, אבות, אמהות, זקנים וזקנות. כולם. גם ילדות קטנות. כמו הנכדה שלי. אתה לא מתבייש? לפיד הוא כמו היטלר? כולנו צריכים לסמוך על יציר דמיונם של הרבנים שמעולם לא נקף אצבע להציל יהודי בצרה? 'שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה'! איך אתה מסתכל על עצמך בראי? איך אתה יכול לחיות עם עצמך? איך אתה לא נגעל מהרפש שאתה מפזר על כל סביבתך? אם אינך מבין מדוע החרדים מעוררים תחושות של גועל אז אנא, המשך בדרכך. החיים עוד ילמדו אותך.
 
יתרה מזאת. אם אתה כל כך סומך על הסיוע האלוהי מדוע אתה רואה לנכון להתיז ארס על כל סביבותיך. שב במנוחה ותן למרומים לפעול בדרכם המיסתורית. הם לא זקוקים לעזרתו של אחד כמוך שבתוככי ליבו אינו בוטח בהם. אתה למעשה מביא יותר נזק מאשר תועלת.
 
5.
הצבא הישראלי הוא היחיד שמגן על המדינה היהודית ועל אזרחיה. בשום מקום לא כתוב שהוא חייב לעמוד במפרטים שלכם ובמה שאתם מגדירים בתור 'ערכי התורה' ודי לי אם הוא ערוך לבצע את המשימות שבאמת מוטלות עליו. הצבא הזה מגן גם עליך ועל בני משפחתך שהרי הטיל שישוגר מסוריה, לבנון, עזה או איראן אינו מסוגל להבחין בדם שמרוח על משקופי הדלתות והסיכויים שהוא יפגע באמצע בני ברק או מאה שערים טובים כסיכויים שהוא יפגע בכל מקום אחר. גם מחבלים מתאבדים לא בדיוק מתרשמים מהמדים שלכם ומי שעומד בינם לבין ילדיכם הם רק הצעירים שמוכנים להקריב את עצמם כדי לעצור את המפגעים לפני שהם מגיעים לשכונותיכם.
 
דברים אלו, דרך אגב, מזכירים לי רשמים מביקור שערכתי בעזה לפני שנים רבות מאד. בביקור זה ראיתי עבדקן מזוקן הולך בגאון בואדי היורד לים ולצידו אשתו, חמשת בנותיו ושני בניו עטורי הפאות. ניכר היה בבני המשפחה שהם נהנים מהטיול משום שאפילו לא היה להם זמן להרים את עיניהם להסתכל על החיילים שהקיפו אותם מכל עבר. למעלה מעשרים בחורים צעירים נאלצו לאבטח את הצדיק, הצדקת ושבעת ילדיהם שרצו לממש את זכותם הטבעית לטייל בכל פינה בארץ עליה הם אינם מוכנים להגן בגופם. אני משער לעצמי שאותו עבדקן גם מימש את זכותו לא לשלוח את ילדיו לצבא ש'נוגד את כל ערכי התורה וגם את ערכי האנושות' ונראה לי שגם הוא קיווה שהמדינה כולה 'תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה' - אבל לא לפני שהוא ומשפחתו ייצאו בשלום מלב עזה.
 
בכל מקרה, אבקש ממך לא לדבר בשם 'ערכי האנושות'. האמן לי, אתה אינך נמנה על אלו שרשאים להביע עמדה בנושא והייתי אפילו אומר שכל התייחסות של אדם חרדי ל'ערכי האנושות' רק גורעת מהידע וההבנה של בני התרבות בעולם כולו.
 
הרשה לי גם להסביר לך שבמשפט כמו '22 אלף היהודים ההרוגים במערכות ישראל, הם יותר מידי הרבה בשביל צבא יהודי ריבוני' אתה מפגין לא רק בורות וחוסר הבנה אלא גם אטימות וחוסר רגישות לאנשים שאיבדו את יקיריהם בשעה שהחרדים ציקצקו בלשונם הרחק מסכנות החזית והקרב.
 
כך או כך. הצבא אמנם צריך להתחשב בכם, אבל לא יותר משהוא מתחשב בנשים, הומוסקסואלים, חיילים בודדים, שרוטים נפשית, הלומי קרב, עולים חדשים וכדומה. הצבא אינו צריך להתאים את עצמו לקריטריונים של אף קבוצה שחושבת שמגיעים לה תנאים מיוחדים. מי שצריך לעבור שינוי מערכתי כולל זה אתם. אתם אלה שחייבים להרחיק את הרבנים הקנאים, הבורים, והאינטרסנטיים שהשתררו עליכם ולבחור לכם מנהיגים יותר מתונים, נוחים ופשרניים שאינם חיים במציאות מדומה אלא בעולם האמיתי. ההלכה שלכם הרי תמיד מיישרת קו עם הרבנים שמפרשים אותה ופירושים מקילים אינם בשמיים ולא מעבר לים. הבעייה היא שפרשנויות יותר מתונות תחייבנה אותכם לעבוד ולשלוח את בניכם לצבא ועבורכם דרישות אלו הן מבחינת 'יהרג ואל יעבור'.
 
באשר לבחורי ישיבה ש'תורתם אומנותם': ברצוני להזכיר לך שהמדינה היא זאת שהעניקה משמעות משלה למונח התלמודי הזה וכל מה שהמדינה נתנה היא רשאית גם לקחת. אתם התאהבתם במונח והתחלתם לקדש אותו אבל הגיע הזמן לשים קץ לטירוף. הבחורים שלכם יכולים ללמוד תורה גם אחרי שירותם הצבאי, בדיוק כמו הצעירים הרבים שמתחילים ללמוד באקדמיה לאחר שהשתחררו מהצבא הסדיר. לצעירים שישרתו לפני לימודיהם לא יקרה שום דבר. הם אפילו יהפכו לאנשים אחראים יותר.
 
6.
באשר למספר תלמידי הישיבה שלמדו באירופה לפני מלחמת העולם השנייה הייתי מציע לכם להפסיק לספר לעצמכם סיפורי מעשיות. אני לא מומחה לתחום אבל המחקר שערכתי בעקבות מכתבך מלמד שמספר תלמידי הישיבה בכל מזרח אירופה לא עלה על אלפים בודדים. אם אתה חושב שהמספרים הללו שגויים אשמח אם תפנה אותי למקור לא-תורני שאומר אחרת. אני לא מצאתי מקור כזה. בכל מקרה, בכוונתי לכתוב מאמר על עולם הישיבות בעבר ובהווה ואז אשקיע הרבה יותר זמן בלימוד הנושא.
 
במחקר המהיר שערכתי גיליתי שרוב יהודי מזרח אירופה היו עניים ובורים ורק שכבה דקה של בעלי אמצעים יכלה להרשות לעצמה לשלוח את בניה ללמוד בישיבה. כל השאר נאלצו להסתפק בכמה שנות לימוד בחדר ורמת הידע התורני שלהם הייתה מינימלית (דבר שכפה עליהם לצרוך הרבה שירותי ייעוץ רבניים). השלטונות האזרחיים במדינות שהעניקו ליהודים אמנציפציה החלו לכפות על ילדי היהודים גם מעט חינוך מועיל כך שמספר יודעי הקרוא וכתוב גדל משמעותית במהלך המאה התשע עשרה.
 
אחרי המהפכה הקומוניסטית רוב הישיבות בברית המועצות נעלמו מהשטח או ירדו למחתרת יחד עם קומץ תלמידיהם. בפולין, ליטא והונגריה-רומניה פעלו מספר ישיבות לא-חסידיות שנחשבו לגדולות, אבל הגדולה שבהן מנתה לא יותר מאשר 400 תלמידים. במקביל פעלו במדינות הללו מספר ישיבות יותר קטנות שכל אחת מהן יכלה להתגאות בעשרות בודדות של תלמידים. הקהילות החסידיות הפעילו ישיבות משלהן אבל גם כאן מדובר במספרים לא משמעותיים כך שבסך הכל רק אלפים בודדים למדו בכל רגע נתון בישיבה זו או אחרת.

בכל מקרה, אין שום דמיון בין מספר תלמידי הישיבות באירופה המזרחית לבין מספרם בארץ וברור למה: באירופה הישיבות נועדו להכשרת תלמידים לרבנות, בארץ הן מכשירות אותם להשתמטות ולטפילות.
 
7.
כרגיל אתם תמיד בוחרים להדגיש את חלקו של המאמר שמתאים לצרכיכם ולהתעלם מהחלק שלא מסתדר כל כך טוב עם האינטרסים שלכם. בֹא, למשל, נדון בביטוי 'ותלמוד תורה כנגד כולם'. המשנה אומרת:
 
'אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם אוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶן בָּעוֹלָם הַזֶּה וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לוֹ לָעוֹלָם הַבָּא. כִּבּוּד אָב וָאֵם, וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻֻּלָּם'.
 
אך ענה לי בכנות: האם אתה רואה את עצמך כמי שמביא שלום בין אדם לחברו? האם כולנו צריכים להתעלם מההסתה וההמרדה שלך, מהשתלחויותיך ומהכינויים שאתה מדביק לנבחרי הציבור ולשיר יחד איתך 'הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד'?
 
יתר על כן, תלמוד התורה מאפשר לך לאכול את פירות המצווה בעולם הזה וליהנות מהקרן בעולם הבא. מדובר בקרן ופירות של ההשקעה הפרטית שלך והן אינן מחייבות אף אדם אחר. כל ההשקעה הזאת היא עניין שבינך לבין עצמך ואני לא חייב לוותר על דבר בכדי שאתה תוכל ליהנות מהקרן בעולם הבא, בו איני מאמין בכל מקרה. התלמוד עצמו מפקיע את לימוד התורה מנחלת הכלל ומעביר אותה למישור ההחלטות האישיות ולכן אין לך שום רשות לכפות את מדיניות ההשקעות שלך גם על אנשים שחושדים ברבנים שהם נוהגים לשתול בכתביהם תשדירי פרסומת מעין אילו רק בכדי לשכנע את התמימים לצרוך את שירותי ההוראה שרק הם מסוגלים לספק.
 
דרך אגב, רבי מאיר, בעל המאמר במשנה, עסק בלבלרות וסביר מאד להניח שבשעות העבודה הוא נאלץ להתבטל מלימוד תורה. במקביל הוא גם התפרנס מהוראת התורה והיה לו אינטרס אישי בהגברת הביקוש לשירותים שהוא סיפק. אין, לפיכך, להתפלא אם הוא השחיל למשנה ביטוי דוגמת 'וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻֻּלָּם'. אם הרבנים היו שרלטנים מסוג אחר, למשל בעלי שם טוב, הפסוק היה אומר 'ורכישת קמעות כנגד כולם' ואם הם היו רפתנים הפסוק היה אומר 'וחליבת פרות כנגד כולם'. הטקסט התלמודי עמד הכן לשרת את צרכיהם והם לא היססו להטמיע בו את ההוראות שקידמו את עסקיהם.
 
אני מבין שגם אתה מתפרנס מהוראת התורה. האם יהיה זה מוגזם אם אניח שגם לך יש אינטרס אישי בפטורים משירות צבאי, בעידוד לימודי התורה ובהזרמה של כספים למערך הישיבות?
8.
אני מבין שיש לך טענות נגד גובה התמיכה שאתם מקבלים ממדינת ישראל? האם אינך חושב שאתה קובל עם שרץ בידך? אתה פוסל את המדינה, מייחל לכליונה, מזלזל בחוקיה ומשתמט מהשירות בצבאה ועדיין נדמה לך שמגיע לך נתח שמן יותר מהתקציב הלאומי. האם ניסית להבין מדוע אני חושב אחרת? אתם רוצים להימנע מלימודי ליבה מחד וליהנות מכל התקציבים מאידך אבל זאת מבחנתי היא פסגת החוצפה. אני מוכן לממן את חינוכם והשכלתם של תלמידים שבבא היום ישתלבו בחברה ויתרמו לשגשוגה אבל איני מוכן בשום פנים ואופן לממן תלמידים שילמדו לשנוא את המדינה, להתבטל, להשתמט ולחיות על חשבון הקופה הציבורית. אם אתם רוצים קהל שבוי שייחשף אך ורק לבורות שלכם, יעבור את מסלול שטיפת המח של הרבנים ויהפוך לציבור ממושמע שתלוי במוצא פיהם של מנהיגיו אז תתכבדו ותממנו את התענוג בעצמכם. המדינה צריכה לממן לימודים שיתרמו לחוסנה הצבאי, החברתי והכלכלי ולא לימודים שיחבלו באושיותיה ויינקו ממנה את לשד עצמותיה.
 
מוסדות ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל, ובכללם מכון לב התורני ומספר מכללות חרדיות, מוציאים לשוק בעלי מקצוע ואנשים משכילים וחושבים שמבטיחים לכולנו עתיד טוב יותר. מי יוצא מהישיבות שלכם? שורפי עגלות? בריונים שיורקים על ילדות? תככנים פוליטיים? מפגינים אלימים? מכי חיילים? 'עשבים שוטים'? תתביישו לכם.

הישיבות אינן נהנות מ'כמה פרוטות' אלא ממיליארדים רבים של שקלים. אם הדבר לא היה כך לא היה לכם כל צורך במאות העמותות שיונקות תקציבי ענק מהקופה הציבורית.
 
9.
המדינה, לצערי, מקצצת כל הזמן בחינוך הממלכתי ובהשכלה הגבוהה ולכן מעמדה במדדים בינלאומיים הולך ונשחק. כעת, סוף סוף, מקצצים גם לכם ושמע את קול הזעקה שאתם מקימים ואת האיומים שאינכם מתביישים להפריח לכל עבר.
 
10.
אני שמח שאתה חושב שלציבור החרדי לא מגיעות זכויות יתר. עתה עליך רק להתנהג בהתאם. למד אילו זכויות וחובות מוטלות על כל אזרחי המדינה ויישר קו עם כולם. כולם שולחים את ילדיהם לצבא. שלח גם אתה את ילדיך. כולם עובדים למחייתם. מצא גם אתה עבודה מועילה (אני יודע שאתה מלמד בישיבה אבל הישיבה הזאת ממומנת במידה רבה מתקציבים ממשלתיים ולכן בסופו של דבר אני הוא זה שמשלם את רוב המשכורת שלך).
 
11.
אני מאושר לגלות שאתה 'אדם חופשי וחירותי לחלוטין' ואני גם בטוח שיש סיבות טובות לכך שאתה מבקש ממני לא לחשוף את זהותך. אני רק רוצה להזכיר לך שאדם אוטונומי אינו נראה כתעתיק מדוייק של שאר הפריטים שבעדר. אתה אפוף בתחושת עליונות כמו כולם, אתה מתלבש כמו כולם, אתה חושב כמו כולם, אתה מתנהג כמו כולם, אתה מתלהם כמו כולם, אתה מקלל כמו כולם, אתה מסרב לקרוא ספרות מחקרית כמו כולם, אתה מאלץ את בניך להשתמט מהצבא כמו כולם ואתה נשמע לכל מוצא פיהם של 'גדולי הדור' כמו כולם. הדבר היחיד בו אתה מרשה לעצמך להתבדל מחבריך הוא בפחד שיגלו שאתה מנהל התכתבות על אדם חילוני.
 
עדי אביר
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 25.7.13 שעה 17:15 (במכתב זה א. השיב לדברי בתוך המכתב שלי תוך שהוא מדגיש את תגובותיו בצבע תכלת).
 
הרשה לי הפעם לא לכנות אותך בתואר 'ידידי'. אני שמח מאוד על כך שסוף סוף הורדת ממני את הבושה הגדולה הזו שאדם רדוד ומלא רעיונות הבל ופירות ביאושים יחשיב את עצמו כידיד שלי. אנשים חשוכים מה זה חשוך? ומלאי שנאה כמוך אכן, אני שונא את הרוע, מאוד, בכל ישותי, לעולם לא יהיו ידידים שלי מצער מאוד לדעת, שאתה חושב את עצמך להישאר לעולם מקובע בדעות הנבערות שלך, שוחה במדמנות הרוע, בלא שום אפשרות התפתחות לחיובי.
 
אני ממש לא מבין את המכתבים שלך. אתה הרי יודע שאני רואה בך חרדי מייצג וכל ההתכתבות בינינו זוכה לפרסום באתר שלי יסלח לי כבודו, אבל מעודי לא כתבתי מילה אחת במכתבי במטרה שהם יתפרסמו, אם כבודו החליט לפרסם אותם זוהי הבעיה האישית שלו. האם אתה באמת רוצה שהציבור יחשוב שכך נראה פרצופם האמיתי של החרדים? אכן כך, לידיעתך, החרדים הם אותו קו יצור כמו שאר האנושות בעולם כולו, שינויים קלים משנים את פרצופיהם של כל בני האדם בקוסמוס. כמו שאני נראה, כך גם אתה נראה, פחות או יותר. שתבין, שכשאני קורא את מכתביך, אני חושב עליך לא פחות ממה שאתה חושב עלי, ואולי אף יותר. אתה מגלה לי את פרצופיהם של האנשים שחושבים את עצמם לנאורים, משכילים, כמה רדודים וצרי אופק יכולים הם להיות. האם, כרב אין לי סמיכה לרבנות, עדיין. ומורה אני לא מורה במקצועי הקבוע, אני בעיקר לומד לעצמי, אינך מוצא לנכון להתנסח בצורה שתכבד את המגזר אליו אתה משתייך? אם אינך חס על תדמיתם של שאר הרבנים? מי הם שאר הרבנים? האם נראה לך שלרב יש זמן מיותר להתכתב התכתבות עקרה וחסרת טעם עם חילוני שעסוק באובססיביות במלחמה עמלקית נגד תורת ישראל וכל מורשת היהדות? האם אתה מוכן להשליך לכל רוח גם את הכבוד שאולי היית רוצה שאני ארכוש כלפיך? בהחלט. אין לי שום מחשבות על כבוד מאדם כה רדוד וצר אופקים, מלא שנאה פתולוגית למורשת אבותיו ואבות אבותיו.
 
אני מזכיר לך שאתה פנית אלי במכתב מתריס בו השתלחת בנבחר הציבור הנהנתני יאיר לפיד. בתשובתי ניסיתי להסביר לך כיצד הציבור השפוי ? מה הופך את מי לשפוי? רואה את המצב והצעתי לכם ? מי זה לכם? לזנוח את המתקפות, ההשמצות והקללות את מי השמצתי וקיללתי? או שאולי אינך מודע לפירוש המילולי של השמצה וקללה. ולנהוג כמו חברה עסקית שנקלעת לזמנים קשים לא נקלענו לזמנים קשים. בתשובתך המתריסה והמתובלת בניסוחים המוניים (בלבולי השכל, קשקוש בגרוש) התקפת את כולם לא את כולם, אלא את כל מסיתי התקשורת, המוכרים להמונים שקרים והבלים תוך כדי שטיפת מוח בסגנון גלובלסי[1] מובהק. והוכחת לי שאתה מקובע בעמדותיך אכן, אני חזק בעמדותי שאני משכנע בהם ברמת אמיתות מוחלטת וודאית, לא הצלחת בכל טיעוניך הארוכים והמשעממים, לעורר בי אפילו איזה מחשבה קלה שמא יש טיפת רציונאליות מאחורי דבריך. ושכל דבריי הושחתו לשוא מסכים לגמרי. במכתב זה גם שחררת את הפנינה 'לכן אתם נלחמים עם הרוח, נלחמים לשם הפסד, עד שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה. שאפילו אתה עוד תראה את זה קורה בעיני הבלהות שלך.' מכאן ברור לי שאתה מייחל לקריסתה של מדינת ישראל טעית. ומצפה מהדחליל שהצבתם בשמיים ממש ניסוח מקצועי ומכובד, חלילה לא ניסוחים המוניים... [עוד קשקוש בגרוש מבית היוצר שלך...] שיגן עליך במקומה. ושוב טעית. במידה והמדינה עצמה תקרוס, אמצא לי בעז"ה מפלט במדינה בריטית אחרת, כנתין הממלכה המאוחדת [שחוגגת כעת את הולדת הנצר הבא בממלכה. נאורים למופת], או בשויצריה המדהימה שלמשפחתי יש את הזכות להיות על נתיניה.
 
השנאה שפרצה ממכתבך חזרתי וקראתי שוב כל מילה במכתבי, לא ראיתי שם אפילו ביטוי אחד של שנאה או משהו דומה לזה הדהימה אותי וביקשתי ממך לעזור לי להבין את העמדות של הציבור החרדי ומדוע הציבור הזה מתעלם מכל מה שהוא מקבל מהמדינה ומשתולל מי ומי במשתוללים? היכן מישהו השתולל בבני ברק בחודשים האחרונים לאחר שהמדינה גזלה וגזלה מפיות רוב תושביה אלפי שקלים חודשיים משפחתיים בממוצע לאורך ולרוחב? כל אימת ששוללים ממנו את מקצת ההטבות היחודיות איזה הטבה קיבלתי כאזרח במדינה המשלם מסים? האם תשלום קצבת ילדים זה הטבה יחודית? אם כך אז מדוע אחי הגר בווינה מקבל פי כמה על 3 ילדיו? והלא-מוצדקות שניתנו לו על ידי ממשלות מטיבות יותר. כמו כן שאלתי אותך תשע שאלות עליהן השבת בשני סטים של תשובות.
 
ברצוני לציין שבתגובותיך למכתבי זה הדגמת את כל המאפיינים שאני מייחס לציבור החרדי: יוהרה, אטימות, בורות, חוסר רצון להבין את הזולת, דבקות בסיסמאות ריקות מתוכן, תחושת עליונות, חשיבה סקטוריאלית שמתעלמת מצרכיהם ורצונותיהם של האחרים, התקפות אישיות חסרות שחר, גלישה להשוואות מזויעות (ולהערכתי אף אסורות על פי החוק יתכן שפרסומם הוא אסור על פי חוק. כתיבה אישית לאדם, ודאי שאינה אסורה על פי חוק, כך תקוותי שאנו לא חיים במדינה בולשביקית שאמורה לחנך גם בני אדם על מחשבות ודיבורים תמימים עם רעיהם. אם מישהו מפרסם דברים שיש בהם הסתה וזילות השואה, זה אכן אסור על פי חוק. והמפרסם עשוי לתת על כך את הדין), איומים???, התססה ???? והמרדה ????.  
 
אשמח לפרט ולהשיב:
 
 1.
למרות שאתה הוא זה שפתח בהתכתבות בחרת לקרוא לי 'בחור משועמם', וזאת אף שלהערכתי אני הרבה יותר מבוגר ממך. סלח לי, אכן כנראה אתה הרבה יותר מבוגר ממני, אם אכן יש לך נכדים. אבל הביטוי בחור משועמם הוא לא על הגיל, אלא על כמות הזמן שבו אדם משקיע בדבר שאין לו ממנו שום ריווח פוליטי או כלכלי [לעתים מתגנבת בלבי מחשבה, שמא אתה מקבל על כך תקציבים על כל המאמרים והמחקרים שאתה מבלה בהם את זמנך. ואני תוהה, מי הוא המושחת שמפנה תקציבים לצרכים אפלים שכאלה...] רב שאמור לשמש דוגמה לתלמידיו לא. אין לי תלמידים, עדיין. אמנם אני יושב מידי ערב בישיבה עם בחורים צעירים ממני בכמה שנים, מלבן עמם עניינים שונים בלימודם, מוסר להם מעת לעת שיעורים, אבל קשה לקרוא לזה שהם תלמידים שלי. במשך היום יש להם רבנים אחרים הרבה יותר טובים ממני. אינו צריך להתבטא בצורה כה מזלזלת ומגמדת. סליחה, אבל זה לא היה בשביל זלזול וגימוד, אלא העמדת דברים על מכונם איך אני מתייחס לכל הבליך. פשוט חתיכת שיעמום. האם זה יחסך לכל מי שאינו חושב כמוך לא ממש. לאנשים שעוסקים בדברים מועילים לאנושות, ולא רק בהשנאת האחר, אני מעריך, גם אם הם חושבים לגמרי אחרת ממני. או שאת הביטויים הללו אתה שומר רק לחילונים משועממים ציונים לא יודע מה זה ציונות, שדוגלים בהשכלה איזה?, במדע המדע הוא דוקא דבר חשוב מאוד, גם אחד מספרי הי"ד החזקה משנה תורה להרמב"ם, קרוי ספר המדע. ובליברליזם הומניסטי בהחלט שאני חושב שרוב אלו המפטמים את ההבלים של הליברליזם ההומניסטי ביחס להשנאת הדת, הם בדרך כלל בחורים משועממים?
2.
המדינה אינה משסה ציבורים בציבורים היא בהחלט כן. היא רק מנסה להביא לשוויון בין הציבורים השונים שקר, היא מנסה להתערב בחיי ציבור מאוד מסויים, כך שציבור אחד לא ירגיש שרק הוא נושא בנטל על איזה נטל אתה מדבר? בעוד שציבור אחר נעזר בסיסמאות ובאלימות ??? בכדי להתחמק בכל חובותיו הציבוריות ???.
3.
יאיר לפיד אינו מטורף ויהיר הוא בהחלט כן מטורף ויהיר, אז למה אתה אומר שהוא אינו? והוא לבטח ולבטח ולבטחי בטחים אינו מזכיר את היטלר הוא מאוד מזכיר בכל דיבוריו ומעשיו [יותר נכון: חוסר מעשיו, שהרי מעשיו מסתכמים בדבר אחד ויחיד, השנאת ציבור מאוד מסויים, על חלקי העם האחר], דוקא את היטלר, שהשניא את בני העם היהודי על כל הגרמנים [שהיו מאוד ליברליסטים הומניסטים, וגם דגלו בהשכלה ובמדע]. או כל נאצי אחר נכון, הוא לא מזכיר אף נאצי אחר, הוא מזכיר לי במיוחד את היטלר. יאיר לפיד הוא נבחר ציבור הגון הוא מאוד לא הגון, כי כל מעשיו מתמקדים בדבר אחד ויחיד, השנאה ומלחמה בציבור מאוד מוגדר. שמנסה להגשים את המצע שבגינו הוא נבחר [אגב, גם היטלר לשיטתך היה אדם הגון, כי הוא ניסה להגשים את המצע שבגינו הוא נבחר]. אני אישית חושב שהוא אינו עומד בהבטחות הבחירות שלו כיוון שהוא נוקט בגישה רכה מידי כלפי החרדים [לשיטתך כנראה היו צריכים לרסס עליהם קיי300] אבל ייתכן מאד שאני טועה. בכל מקרה, ברור מדבריך שאתם אוהבים לתקוף באופן אישי כל מי שאינו חושב בדיוק כמוכם ואולי, רחמנא לצלן, גם מתנגד לדרככם. אני רק מקווה שיאיר לפיד לא יהפוך לפתע ל'רודף' 'רודף' זה לא דבר שנהפכים לו, אם אדם רודף אחרי מישהו להרגו, הוא רודף שחשוב להרוג אותו כדי להציל את הנרדף, לא יותר מכך. וש'העשבים השוטים' שלכם לא יבינו מההסתה הפרועה שלך לא הסתתי מעודי נגד אף אדם, דיברת כעת דברים שכולם דברי שקר מוחלט, שצריך להרוג 'מטורפים יהירים' כמוהו.
4.
אני יודע שאין לך מושג איך המדינה תיראה לאחר האנרכיה ומי ישלוט בה וברור לי שמצדך אפילו אבו מאזן או אולי אל סיסי או כל מטורף מזרח תיכוני אחר יכולים לשלוט במדינה היחידה של העם היהודי היא לא המדינה של העם היהודי, היא מדינה של כל אזרחיה, איך היא נהפכה למדינה של העם היהודי? מוזר. יש לי משפחה בכל רחבי תבל, אף אחד מהם לא חושב שמדינת ישראל היא מדינה שלו. ברור גם שאם הדבר יביא לאובדנם של רבבות ח"ו, ח"ו, אפילו לא יהודי אחד ויחיד, ואולי אפילו מיליונים כל יהודי עולם מלא, איך אתה מגיע למספרים כאלה? מצמרר. לא תרגיש שזה העסק שלך. העסק שלך הוא ללמד הבלים שפה מכובדת חסרי ערך שפה מדעית לבחורים חסרי ישע שפה מקצועית וכל מי שמפריע לך לעשות זאת יכול מצדך להישרף בכבשנים בושה וחרפה לך על שפת הביבים הזו שלך, אדם שיש לו נכדים שידבר בשפה דוחה שכזו? אין לי מילים אחרות מלבד בוז עמוק. קוצר הראות הזאת אפיינה את רבני מזרח אירופה לפני מלחמת העולם השנייה וראה מה הם עוללו לצאן מרעיתם. כתבתי על כך מאמר קצר בשם 'האם העולם החרדי נערך לשידור חוזר?' וכדאי שתקרא אותו בכדי שתבין להיכן יכול העיוורון להוביל.
 
אתה גם טוען ש'מי שעזר עד היום יעזור גם הלאה בכל מצב'. הבעיה היא שאף אחד לא עזר לעם ישראל מעולם. האל שלכם פשוט ישב על חוג השמיים, הסתכל מטה על החגבים שעומדים בשורות לפני תאי הגזים ושיחק עם אגודליו. האל הדמיוני הזה מעולם לא נקף אצבע בשעה שטבחו, שרפו, חנקו, הטביעו, שיספו, רמסו, צלבו ותלו את בניו האהובים. בטבלה בשם 'הרג יהודים בידי גויים' ריכזתי רשימה של פרעות, רדיפות ופורענויות שעברו על עם ישראל אותם יודע כל ילד יהודי הלומד בחיידר ולא מבלה את החיים בשטויות. אני בטוח שלא כיסיתי את כולן אבל הרשימה היא מספיק ארוכה כדי לשאול אותך היכן אתה מוצא סימן לידו המצילה של האל שלך? אם בכל זאת אחרי הכל, העם היהודי עדיין קיים חי ועוסק בתורה הנצחית, אין לך יותר מכך מאשר ידו המצילה של הבורא כל יכול. כשמליון יהודים נטבחו במרד הגדול? כשחצי מיליון נהרגו במרד בר כוכבא? כשמאות אלפים נהרגו בתקופת מסעי הצלב והמגפה השחורה? כשמאה אלף מצאו את מותם בפרעות ת"ח-ת"ט, כשעשרות אלפים נכחדו בתקופת המהפכה הרוסית או כאשר שישה מליון נעלמו מעל פני האדמה בשואה הנאצית שנגרמה על ידי האדם טעות בידך, השואה הנאצית האיומה, לא נגרמה על ידי היטלר האיום והנורא, הוא בקושי היה השליח לבצע זאת. אליו אתה משווה את יאיר לפיד השויתי אותם בסגנון פעולתם אדוני, לא במעשיהם, אני מבקש, אל תערבב.

אני יודע שמוחך מלא בטפלויות שוב הנאורות מתפרצת... הלכתיות כאלו או אחרות אבל תשתחרר לרגע מהקבעונות שום דבר לא מקובע אדוני, העולם כל רגע ורגע מתחדש, והסיסמאות עוד אחד שמדבר על סיסמאות... וחשוב על זה: לפני שבעים שנה בלבד, שנים ספורות לפני שנולדתי כשלושים שנה לפני שאני נולדתי, העם היהודי איבד 6,000,000 נפשות. ששה מיליון נפשות! מיליון וחצי ילדים! נשמות טהורות, תלמידי ישיבה, חרדים ארוכי זקן מה זה הביטוי המטופש בשתי המילים האחרונות? ויראי שמים, אברכים, בתולות, אבות, אמהות, זקנים, זקנות. כולם. גם ילדות קטנות. כמו הנכדה שלי. וכמו עשרת ילדי כ"י. אתה לא מתבייש? לפיד הוא כמו היטלר? לא. לא. לא. הוא לא רוצח כמו היטלר, הוא מטורף ומסית כמו היטלר. כולנו צריכים לסמוך על יציר דמיונם של הרבנים שמעולם לא נקף אצבע להציל יהודי בצרה? 'שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה'! איך אתה מסתכל על עצמך בראי? די רגוע בדרך כלל. איך אתה יכול לחיות עם עצמך? משתדל לעשות מה שאני צריך. איך אתה לא נגעל מהרפש שאתה מפזר על כל סביבתך? אם כוונתך למכתבים שלך אותם אני מביא על עצמי, אני בהחלט אכן נגעל עד סלידה, כמעט עד קיא, אם אינך מבין מדוע החרדים מעוררים תחושות של גועל אז אנא, המשך בדרכך. החיים עוד ילמדו אותך.
 
יתרה מזאת. אם אתה כל כך סומך על הסיוע האלוהי מדוע אתה רואה לנכון להתיז ארס על כל סביבותיך. שב במנוחה ותן למרומים לפעול בדרכם המיסתורית. הם לא זקוקים לעזרתו של אחד כמוך שבתוככי ליבו אינו בוטח בהם. אתה למעשה מביא יותר נזק מאשר תועלת.
5.
הצבא הישראלי הוא היחיד שמגן על המדינה היהודית ועל אזרחיה. בשום מקום לא כתוב שהוא חייב לעמוד במפרטים שלכם ובמה שאתם מגדירים בתור 'ערכי התורה' ודי לי אם הוא ערוך לבצע את המשימות שבאמת מוטלות עליו. הצבא הזה מגן גם עליך ועל בני משפחתך שהרי הטיל שישוגר מסוריה, לבנון, עזה או איראן אינו מסוגל להבחין בדם שמרוח על משקופי הדלתות והסיכויים שהוא יפגע באמצע בני ברק או מאה שערים טובים כסיכויים שהוא יפגע בכל מקום אחר. גם מחבלים מתאבדים לא בדיוק מתרשמים מהמדים שלכם ומי שעומד בינם לבין ילדיכם הם רק הצעירים שמוכנים להקריב את עצמם כדי לעצור את המפגעים לפני שהם מגיעים לשכונותיכם.
 
דברים אלו, דרך אגב, מזכירים לי רשמים מביקור שערכתי בעזה לפני שנים רבות מאד. בביקור זה ראיתי עבדקן מזוקן הולך בגאון בואדי היורד לים ולצידו אשתו, חמשת בנותיו ושני בניו עטורי הפאות. ניכר היה בבני המשפחה שהם נהנים מהטיול משום שאפילו לא היה להם זמן להרים את עיניהם להסתכל על החיילים שהקיפו אותם מכל עבר. למעלה מעשרים בחורים צעירים נאלצו לאבטח את הצדיק, הצדקת ושבעת ילדיהם שרצו לממש את זכותם הטבעית לטייל בכל פינה בארץ עליה הם אינם מוכנים להגן בגופם. אני משער לעצמי שאותו עבדקן גם מימש את זכותו לא לשלוח את ילדיו לצבא נדמה לי שתושבי חבל עזה למיניהם, בהחלט שלחו את ילדיהם לצבא, כולל אלו עם זקן מדובלל וארוך וזבי חוטם כאלו מהגבלס שכנראה אתה מנוי עליו בשקיקה ש'נוגד את כל ערכי התורה וגם את ערכי האנושות' ונראה לי שגם הוא קיווה שהמדינה כולה 'תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה במהרה' - אבל לא לפני שהוא ומשפחתו ייצאו בשלום מלב עזה.
 
בכל מקרה, אבקש ממך לא לדבר בשם 'ערכי האנושות' לא ביקשתי ממך רשות על מה לדבר. האמן לי, אתה אינך נמנה עוד אחד שחושב את עצמו לריבון האנושות על אלו שרשאים להביע עמדה בנושא והייתי אפילו אומר שכל התייחסות של אדם חרדי ל'ערכי האנושות' רק גורעת מהידע וההבנה של בני התרבות בעולם כולו.
 
הרשה לי גם להסביר לך שבמשפט כמו '22 אלף היהודים ההרוגים במערכות ישראל, הם יותר מידי הרבה בשביל צבא יהודי ריבוני' אתה מפגין לא רק בורות וחוסר הבנה אלא גם אטימות וחוסר רגישות לאנשים שאיבדו את יקיריהם בשעה שהחרדים ציקצקו בלשונם הרחק מסכנות החזית והקרב. תודה.
 
כך או כך. הצבא אמנם צריך להתחשב בכם, אבל לא יותר משהוא מתחשב בנשים, הומוסקסואלים, חיילים בודדים, שרוטים נפשית, הלומי קרב, עולים חדשים וכדומה. ושוב נאורות מדעית ומקצועית מבריקה בתחבירה... הצבא אינו צריך להתאים את עצמו לקריטריונים של אף קבוצה שחושבת שמגיעים לה תנאים מיוחדים. מי שצריך לעבור שינוי מערכתי כולל זה אתם תודה. אתם אלה שחייבים להרחיק את הרבנים הקנאים, הבורים, והאינטרסנטיים שהשתררו עליכם ולבחור לכם מנהיגים יותר מתונים, נוחים ופשרניים עוד אחד שיכתיב לנו מה לעשות... שאינם חיים במציאות מדומה אלא בעולם האמיתי. ההלכה שלכם הרי תמיד מיישרת קו עם הרבנים שמפרשים אותה ופירושים מקילים אינם בשמיים ולא מעבר לים. הבעייה היא שפרשנויות יותר מתונות תחייבנה אותכם לעבוד ולשלוח את בניכם לצבא ועבורכם דרישות אלו הן מבחינת 'יהרג ואל יעבור'.
 
באשר לבחורי ישבה ש'תורתם אומנותם': ברצוני להזכיר לך שהמדינה היא זאת שהעניקה משמעות משלה למונח התלמודי הזה וכל מה שהמדינה נתנה היא רשאי לקחת. אתם התאהבתם במונח והתחלתם לקדש אותו אבל הגיע הזמן לשים קץ לטירוף. הבחורים שלכם יכולים ללמוד תורה גם אחרי שירותם הצבאי, לא. הם ילמדו תורה דווקא מתי שאנחנו נרצה, ולא מתי שאתה או המטורף יהיר לפיד יחליטו. בדיוק כמו הצעירים הרבים שמתחילים ללמוד באקדמיה תורה זה לא אקדמיה, זה הטעות שלך אדוני בוגר הישיבה אוניברסיטי, זה באמת היה הטעות של המוסד השעטנזי הזה, שהצמיח את הקוצים והדרדרים הדומים לך, לאחר שהשתחררו מהצבא הסדיר. לצעירים שישרתו לפני לימודיהם לא יקרה שום דבר. הם אפילו יהפכו לאנשים אחראים יותר.
6.
באשר למספר תלמידי הישיבה שלמדו באירופה לפני מלחמת העולם השנייה הייתי מציע לכם להפסיק לספר לעצמכם סיפורי מעשיות. אני לא מומחה לתחום אבל המחקר שערכתי בעקבות מכתבך מלמד שמספר תלמידי הישיבה בכל מזרח אירופה לא עלה על אלפים בודדים. אם אתה חושב שהמספרים הללו שגויים אשמח אם תפנה אותי למקור לא-תורני שאומר אחרת. אני לא מצאתי מקור כזה. בכל מקרה, בכוונתי לכתוב מאמר על עולם הישיבות בעבר ובהווה ואז אשקיע הרבה יותר זמן בלימוד הנושא.
 
במחקר המהיר שערכתי גיליתי שרוב יהודי מזרח אירופה היו עניים ובורים ורק שכבה דקה של בעלי אמצעים יכלה להרשות לעצמה לשלוח את בניה ללמוד בישיבה. כל השאר נאלצו להסתפק בכמה שנות לימוד בחדר ורמת הידע התורני שלהם הייתה מינימלית (דבר שכפה עליהם לצרוך הרבה שירותי ייעוץ רבניים). השלטונות האזרחיים במדינות שהעניקו ליהודים אמנציפציה החלו לכפות על ילדי היהודים גם מעט חינוך מועיל כך שמספר יודע הקרוא וכתוב גדל משמעותית במהלך המאה התשע עשרה.
 
אחרי המהפכה הקומוניסטית רוב הישיבות בברית המועצות נעלמו מהשטח או ירדו למחתרת יחד עם קומץ תלמידיהם. בפולין, ליטא והונגריה-רומניה פעלו מספר ישיבות לא-חסידיות שנחשבו לגדולות, אבל הגדולה שבהן מנתה לא יותר מאשר 400 תלמידים. במקביל פעלו במדינות הללו מספר ישיבות יותר קטנות שכל אחת מהן יכלה להתגאות בעשרות בודדות של תלמידים. הקהילות החסידיות הפעילו ישיבות משלהן אבל גם כאן מדובר במספרים לא משמעותיים כך שבסך הכל רק אלפים בודדים למדו בכל רגע נתון בישיבה זו או אחרת.
בכל מקרה, אין שום דמיון בין מספר תלמידי הישיבות באירופה המזרחית לבין מספרם בארץ וברור למה: באירופה הישיבות נועדו להכשרת תלמידים לרבנות, בארץ הן מכשירות אותם להשתמטות ולטפילות.
אין לי זמן להגיב להבלי מחקריך, רק שתשים לב איך מהכמה מאות שכתבת, הם נהפכו פתאום לאלפים בודדים.
7.
כרגיל אתם תמיד בוחרים להדגיש את חלקו של המאמר שמתאים לצרכיכם ולהתעלם מהחלק שלא מסתדר כל כך טוב עם האינטרסים שלכם. בא, למשל, נדון בביטוי 'ותלמוד תורה כנגד כולם'. המשנה אומרת:
 
'אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם אוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶן בָּעוֹלָם הַזֶּה וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לוֹ לָעוֹלָם הַבָּא. כִּבּוּד אָב וָאֵם, וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻֻּלָּם'.
 
אך ענה לי בכנות: האם אתה רואה את עצמך כמי שמביא שלום בין אדם לחברו? בהחלט כן. האם כולנו צריכים להתעלם מההסתה וההמרדה שלך, מהשתלחויותיך ומהכינויים שאתה מדביק לנבחרי הציבור שמשניאים את העם עלי ועל כל הציבור שדומה לי? הם חברים שלי? הם שמנסים להתערב לי בחינוך ילדי? עם אנשים שחושבים עלי ועל חיי שאני חשוך/ פרימטיבי/ אלים/ נבער/ ועוד שלל כינויים שהדבקת רק במכתב זה, אני צריך לחפש לעשות שלום? ולשיר יחד איתך 'הנה מה טוב ומה נעים שבת אחים גם יחד'? לא, אני לא אח של אנשים שכל מטרתם היא לחנך אותי מחדש, מישהו התבלבל אצלכם עם ה"אחי".
 
יתר על כן, תלמוד התורה מאפשר לך לאכול את פירות המצווה בעולם הזה וליהנות מהקרן בעולם הבא. מדובר בקרן ופירות של ההשקעה הפרטית שלך והן אינן מחייבות אף אדם אחר. כל ההשקעה הזאת היא עניין שבינך לבין עצמך ואני לא חייב לוותר על דבר בכדי שאתה תוכל ליהנות מהקרן בעולם הבא, בו איני מאמין בכל מקרה. התלמוד עצמו מפקיע את לימוד התורה מנחלת הכלל ומעביר אותה למישור ההחלטות האישיות ולכן אין לך שום רשות לכפות את מדיניות ההשקעות שלך גם על אנשים שחושדים ברבנים שהם נוהגים לשתול בכתביהם תשדירי פרסומת מעין אילו רק בכדי לשכנע את התמימים לצרוך את שירותי ההוראה שרק הם מסוגלים לספק. עזוב שטויות, תכתוב על דברים בהם אתה מבין יותר [אולי על עונת פריחת הסתווניות, זה באמת מקצוע מעניין, מבטיח לך], במקום לכתוב כל כך הרבה דברי הבל מטופשים ורדודים.
 
דרך אגב, רבי מאיר, בעל המאמר במשנה, עסק בלבלרות אופס, טעות, הוא כתב ספרי תורה, לא לבלר כזה כמו יהיר לפיד ב"במחנה"... וסביר מאד להניח שבשעות העבודה הוא נאלץ להתבטל מלימוד תורה. במקביל הוא גם התפרנס מהוראת התורה והיה לו אינטרס אישי בהגברת הביקוש לשירותים שהוא סיפק. אין, לפיכך, להתפלא אם הוא השחיל למשנה ביטוי דוגמת 'וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻֻּלָּם'. אם הרבנים היו שרלטנים מסוג אחר, למשל בעלי שם טוב, הפסוק היה אומר 'ורכישת קמעות כנגד כולם' ואם הם היו רפתנים הפסוק היה אומר 'וחליבת פרות כנגד כולם'. הטקסט התלמודי עמד הכן לשרת את צרכיהם והם לא היססו להטמיע בו את ההוראות שקידמו את עסקיהם. אתה גאון בנאורותך, אין מה לדבר.
 
אני מבין שגם אתה מתפרנס מהוראת התורה לא. ממש לא. אני מתפרנס בעיקר מעבודות של אשתי, היא למשל מורה לחינוך מיוחד לבעלי נכויות קשות ביותר, במשך שעות רבות ביממה, הרבה יותר מועילה לאנושות מבחורים משועממים שעסוקים בהטפות מוסר מגוחכות. האם יהיה זה מוגזם אם אניח שגם לך יש אינטרס אישי בפטורים משירות צבאי תתאר לך שמזה כמה שנים כבר יש לי פטור משירות, עקב גילי ומצבי המשפחתי, בעידוד לימודי התורה ובהזרמה של כספים למערך הישיבות? טעות מוחלטת, איני מתפרנס מכך.
 
8.
אני מבין שיש לך טענות נגד גובה התמיכה שאתם מקבלים ממדינת ישראל? האם אינך חושב שאתה קובל עם שרץ בידך? אתה פוסל את המדינה, מייחל לכליונה טעות, מזלזל בחוקיה אכן, עבורי חוקי התורה הם מעל לכל, אני מכבד את חוקי המדינה כחוקי ועד הבית, ובלבד שלא יסתרו את חובותיי כלפי בוראי. ומשתמט מהשירות בצבאה ועדיין נדמה לך שמגיע לך נתח שמן יותר מהתקציב הלאומי לא לא. ממש לא יותר שמן. אבל מה שמגיע לי כאזרח, אל תנסה לעשוק ממני. האם ניסית להבין מדוע אני חושב אחרת? זכותך. אתם רוצים להימנע מלימודי ליבה מחד וליהנות מכל התקציבים מאידך אבל זאת, מבחנתי, היא פסגת החוצפה. מבחינתי, פיסגת החוצפה היא להגיד לי איך לחנך את הילדים שלי, כתנאי לתקציב סף של חינוך. אני מוכן לממן את חינוכם והשכלתם של תלמידים שבבא היום ישתלבו בחברה ויתרמו לשגשוגה זה שקר, אתה רוצה שילדיי ילמדו לימודים אחרים ממה שאני רוצה שהם ילמדו, כדי שהם יגדלו באמונה אחרת משלי. תהיה כנה עם עצמך לרגע. אבל לפחות לרגע אחד, אל תכתוב סיסמאות הבל דמגוגיות, ותודה באמת. אבל איני מוכן בשום פנים ואופן לממן תלמידים שילמדו לשנוא את המדינה, להתבטל, להשתמט ולחיות על חשבון הקופה הציבורית. אם אתם רוצים קהל שבוי שייחשף אך ורק לבורות שלכם, יעבור את מסלול שטיפת המח של הרבנים ויהפוך לציבור ממושמע שתלוי במוצא פיהם של מנהיגיו אז תתכבדו ותממנו את התענוג בעצמכם. המדינה צריכה לממן לימודים שיתרמו לחוסנה הצבאי, החברתי והכלכלי ולא לימודים שיחבלו באושיותיה ויינקו ממנה את לשד עצמותיה. הבנתי. שמעתי. וזה לא מזכיר לך בכלל את היטלר? כלום לא? הוא הרי אמר את אותם מילים בדיוק על היהודים.
 
מוסדות ההשכלה הגבוהה במדינת ישראל, ובכללם מכון לב התורני ומספר מכללות חרדיות, מוציאים לשוק בעלי מקצוע ואנשים משכילים וחושבים שמבטיחים לכולנו עתיד טוב יותר. מי יוצא מהישיבות שלכם? שורפי עגלות? בריונים שיורקים על ילדות? תככנים פוליטיים? מפגינים אלימים? מכי חיילים? 'עשבים שוטים'? תתביישו לכם.

הישיבות אינן נהנות מ'כמה פרוטות' אלא ממיליארדים רבים של שקלים. אם הדבר לא היה כך לא היה לכם כל צורך במאות העמותות שיונקות תקציבי ענק מהקופה הציבורית. דמגוג חסר תקנה.
9.
המדינה, לצערי, מקצצת כל הזמן בחינוך הממלכתי ובהשכלה הגבוהה ולכן מעמדה במדדים בינלאומיים הולך ונשחק. כעת, סוף סוף, מקצצים גם לכם ושמע את קול הזעקה שאתם מקימים ואת האיומים שאינכם מתביישים להפריח לכל עבר.
10.
אני שמח שאתה חושב שלציבור החרדי לא מגיעות זכויות יתר. עתה עליך רק להתנהג בהתאם. למד אילו זכויות וחובות מוטלות על כל אזרחי המדינה ויישר קו עם כולם. כולם שולחים את ילדיהם לצבא. שלח גם אתה את ילדיך. כולם עובדים למחייתם. מצא גם אתה עבודה מועילה (אני יודע שאתה מלמד בישיבה אבל הישיבה הזאת ממומנת במידה רבה מתקציבים ממשלתיים ולכן בסופו של דבר אני הוא זה שמשלם את רוב המשכורת שלך).ושוב טעות מוחלטת.
11.
אני מאושר לגלות שאתה 'אדם חופשי וחירותי לחלוטין' ואני גם בטוח שיש סיבות טובות לכך שאתה מבקש ממני לא לחשוף את זהותך. אני רק רוצה להזכיר לך שאדם אוטונומי אינו נראה כתעתיק מדוייק של שאר הפריטים שבעדר. אתה אפוף בתחושת עליונות כמו כולם, אתה מתלבש כמו כולם, אתה חושב כמו כולם, אתה מתנהג כמו כולם, אתה מתלהם כמו כולם, אתה מקלל כמו כולם, אתה מסרב לקרוא ספרות מחקרית כמו כולם, אתה מאלץ את בניך להשתמט מהצבא כמו כולם ואתה נשמע לכל מוצא פיהם של 'גדולי הדור' כמו כולם. הדבר היחיד בו אתה מרשה לעצמך להתבדל מחבריך הוא בפחד שיגלו שאתה מנהל התכתבות על אדם חילוני. לא, אין לי כל חשש מכך שיגלו שאני מנהל התכתבות עם אדם חילוני. הרצון שלי להמנע מחשיפה, הוא בשל הבושה שתהיה לי כשיגלו שאני מבזבז כה הרבה זמן על דבר עקר וחסר תועלת כל כך. מה גם, שאיני צריך שילדיי ידעו שיש אדם חסר תרבות מינימלית, שמנסה להטיף לי הטפות מוסר צדקניות.
 
ותדע לך, אני לא כל כך סומך עליך שאתה אכן לא מפרסם את שמי, במיוחד כשאני רואה את שנאתך היוקדת כלפי. ובכל זאת אני ממשיך לכתוב לך. אז כנראה שזה לא פחד, כי אם זה היה פחד, קשה היה לי לסמוך על כך.
 
 
מכתבי מתאריך 25.7.13 שעה 21:47 (נכתב אחרי שהחלפנו מסרים פרטיים בשאלה מדוע א. כתב שאין לו סמיכה לרבנות[2])
 
אתה יכול להיות רגוע. הבטחתי לך לא לחשוף את זהותך ולא אעשה זאת.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 25.7.13 שעה 22:06
 
אני באמת מעדיף שלא תפרסם, אבל איני בלתי רגוע מכך. בכל מקרה, אני מתפעל התפעלות כנה אם אתה אכן עומד בדברתך, כי זה נראה לעתים שיש לך כעסים אישיים כלפיי.
 
והודעה כנה מצידי, איני מכיר אותך, ולכן אין לי שום רגשות אישיים כלפיך כאדם, ובוודאי שלא שנאה או משהו דומה לזה. אין לי מושג מי אתה, מעולם לא חקרתי ולא התעניינתי מעבר למה שכתבת לי על עצמך. אם אני כותב משהו בנימה אישית, זה על דבריך במכתבים, לא עליך כאישי, שאין לי מושג קלוש לא איך אתה נראה ולא מה עיסוקך ולא מה מטרותיך בכל הכתיבה והמחקרים הללו [לא. אינך צריך לענות לי על כך דבר, כי זה באמת לא ענייני].
 
ועוד הודעה כנה, את יהיר לפיד, שאני מכיר רק מתמונה, אני שונא בתכלית. ואומר לך בדיוק מאיזה שניה הוא מזכיר לי את היטלר [שוב, אדגיש כאן פעם נוספת, לא במעשים שלו, כי יתכן שהלפיד לא הרג עדיין אפילו זבוב, והיטלר אחראי להשמדת שליש מעמנו בדור הקודם, בהם אבות אבותי מכל הצדדים עם ילדיהם ונכדיהם, שרק שרידים נשארו מהם עד שהגענו הלום ב"ה. את הפער הזה בין לפיד להיטלר לא צריך לציין בכלל, זה לא שזה פער, אלא שלא קיים שום התחלה של השוואה. כמו גם שלא שייך טיפה של השוואה ביניהם ולו בגלל שיהיר לפיד הוא יהודי בן יהודי ונכד יהודי, ואפילו מצד אמו משתלשל הוא לאחד מגדולי הדור שלפני כ170 שנה, ועוד יש לו בעצמו או לאחד מילדיו ונכדיו העתידיים סיכוי להפוך ביום מן הימים ליהודי טוב. ואיך שייך להשוות בינו לגוי שפל שבשפלים. ובמילה אחת, להבדיל אלף אלפי הבדלות], יצא לי לשמוע את דבריו במוצאי הבחירות לאחר פרסום המדגמים, וסגרתי מיד את השידור. זה היה פעם ראשונה ששמעתי אדם שגרם לי חלחלה, שהזכיר לי את הסרטון שראיתי ביד ושם, על אדם מסוג אחר. בהן צדק, זו הייתה תחושתי המיידית. מאז כל פעם שראיתי ציטוט מדבריו, הוא רק הגדיל אצלי את הדמיון המוחלט שביניהם בסגנון השפעת ההמונים שלהם, וגם בטירוף. זה אמיתי לגמרי, אני לא פובליציסט.
 
 
תשובתי מתאריך 25.7.13 שעה 22:52
 
אני, מצד שני, דווקא כן כועס עליך, בדיוק כמו שאני כועס על כל הרבנים שעסקו בהשוואות ובדיני רודף בעת שהם דיברו על יצחק רבין (אני מזכיר לך שגם את תמונתו הם הלבישו במדים נאציים).
יש קו אדום שאין לחצותו ופשוט אסור להשוות אנשים נורמטיביים להיטלר או לכל נאצי אחר. אתה לא אוהב את לפיד וזה בסדר גמור. גם אני, כפי שלבטח שמת לב, לא כל כך אוהב כל מיני רבנים ועסקנים חרדיים אבל למרות סלידתי העמוקה לעולם לא יעלה על דעתי להתייחס אליהם בצורה בה אתה מתייחס לנבחר ציבור שבסך הכל מבצע את המדיניות לה הוא התחייב מלכתחילה. ניתן להביע התנגדות לדעותיו של אדם גם מבלי להשוותו להיטלר ומבלי לפגוע במאות האלפים שבחרו בו.
 
מבחינתי, חוץ מאשר בהקשרו של לפיד, אין לי כל טינה כלפיך ואין לי שום כוונה להזיק לך. אני מנסה להתמודד עם מה שאני מחשיב כסכנה החרדית במישור הרעיוני ואין בכוונתי לגרור אף הדיון לפסים אישיים או להרע לאנשים שעם דעותיהם איני מסכים. הצהרתך שאינך רב הפליאה אותי ולכן ביקשתי הבהרות אבל לא באמת התכוונתי לפנות לישיבה או להביך אותך בכל דרך אחרת.
 
עדי אביר
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 25.7.13 שעה 23:07
 
זכותך לכעוס עלי וגם לשנוא אותי. ואם זה עושה לך משהו טוב, שתיהנה מכך.
אף רב, לא התעסק בדין 'רודף' על יצחק רבין [בוודאי ובוודאי לא מהמגזר החרדי, אבל איני בטוח שאדם שאכן משמש כרבנות גם בציבור הלאומי]. זה עוד אחד מהשקרים והדמגוגיות שהמציאה התקשורת. אחזור שוב, אף רב, כלומר אף מורה הוראה/דיין/פוסק הלכות, לא התעסק ולא אמר מילה וחצי מילה בנושא דין 'רודף' על רבין. ואחזור עוד פעם, רודף הוא מישהו שרודף אחר חברו להרגו, או מי שרודף אחר אשה נשואה כדי לאנוס אותה. אדם כזה, מותר להרוג אותו כדי להציל את הנרדף או את הנרדפת. זהו.
 
אכן, אנשים נורמטיביים, שלא מתמקדים בעיסוק אחד ויחיד, להסית ולהשניא חברה אזרחית כנגד ציבור מסויים ומוגדר במדינה, אסור להשוותם לצורר היהודים היטלר. אבל אדם כמו לפיד, שמזכיר לגמרי את דבריו וסגנון פעולותיו של היטלר, מותר לומר שהוא אכן ממש מזכיר את סגנונו. לדעתי אפילו חובה לומר זאת.
בכל מקרה, אבקש ממך, אם אתה מפרסם את דברי שהשוו את לפיד להיטלר, מותר לך לפרסם יחד עם זה גם את ההבהרה הברורה [שכתבתי בהודעה הקודמת], שאין הכוונה בשום אופן להשוות בין אדון לפיד לבין מעשי הרצח הזוועתיים של היטלר, ולא שייך כלל לעלות זאת על הדעת. זה אמנם מובן לגמרי לכל בר דעת, אבל חוששני שיש המון חסרי דעת שלא יבינו זאת בלי לכתוב זאת במפורש.
 
אגב, אם אתה רוצה, אכתוב לך את הפלאפון האישי שלי, ונוכל אולי לדבר בזמנים שיש לי פנאי, למשל בעת הליכה. ודאי שלא אוכל לדבר עמך כאשר אני בביתי הקטן, ליד אשתי ועשרת ילדי אהובי ליבי לאויש"ט, שהם לא צריכים לשמוע דיבורי כפירה ונאצה מזויעים כלפי היהדות וכלפי התורה הקדושה וכלפי קדושי האומה וקדשי ישראל ודיבורי הזוועה כלפי שמיא.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 25.7.13 שעה 23:22
 
ועוד מילה קטנה.
 
איני מבין, מדוע אתה מייחס חשיבות כה מרובה למאות האלפים שבחרו בלפיד והשתכנעו מהרטוריקה שלו, [ובד בבד ממש מזלזל במאות האלפים שמאמינים באמונות שאתה משום מה אוטם את אזניך ומחשבותיך מהאמת האמתית שבהם], ומצד שני זה כל כך מזעזע אותך שמשווים זאת לתופעת היטלר. הרי גם בהיטלר בחרו, יותר ממאות אלפים, ממש מיליונים, שכה התלהבו לרטוריקה והמצע של האיש הקטן הזה חסר הכישורים המוכחים, שכוחו הרטורי וכשרון השנאת האחר היו במרכז דבריו. זה לא סותר?
 
ואגב, יש עוד חילוק גדול בין לפיד להיטלר שלא הזכרתי, היטלר היה אדם (אם מותר לקרוא ליצור הדוחה הזה בשם המכובד "אדם") נמוך, ופרצוף דוחה. לעומת זאת לפיד הוא הרבה יותר גבוה, ויש לו מראה די אנושי עם חיוך סביר. בכל זאת, הבסיס לסחף ההמונים אחרי כישורי לפיד, יותר מובן מההמונים הנאורים והמשכילים במדינת גרמניה שנהרו אחרי הייצור הדוחה והמגעיל ששמו היטלר שלא היה בו דבר מלבד כושר נאום ורטוריקה וכתיבה מושחזת בגנות ציבור מוגדר ומסוים.
 
 
תשובתי מתאריך 25.7.13 שעה 23:22
 
אנא קרא את מסמך 'קיצוניות פוליטית ביטויי שיטנה והסתה'. בדוק גם מה אמר על רבין הרב החרדי אברהם הכט, נשיא ארגון הרבנים בארצות הברית. שאל את עצמך מדוע ממשלות ישראל אסרו עליו ועל עוד שישה רבנים חרדים להשחיר בצלם את אדמתה של ארץ ישראל.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 26.7.13 שעה 00:09
 
תגיד, אתה כזה קשה קליטה? אתה לא מבין שמחשבי חסום, פשוט עקר ועקרה. אין לי ממנו גישה לאתר שלך. מה אתה חוזר ומפנה אותי לשם?
 
אין לי מושג מי הוא הראביי הזה שאתה מוכר לי את שמו, זה לראשונה ששמעו של רב בשם זה מגיע לידיעתי. ככל הנראה, רב חרדי הוא לא. אולי הוא חבדניק, אם כך הרי שבעיניי אתה יודע מה היחס שלי אליהם, דתם היא דת אחרת, לא דת יהודית.
 
 
תשובתי מתאריך 26.7.13 שעה 00:30
 
אני בטוח שאם היית רוצה היית מסוגל להתנסח ביתר עדינות גם הפעם.
בכל מקרה, כיוון שאני יודע שאתה לא יכול להכנס לאתרים שמציגים דעות שונות משלך הפנתי אותך לויקיפדיה (באנגלית לצערי) ולמאמר של פרופסור רפי כהן-אלמגור, ראש הקתדרה לפוליטיקה באוניברסיטת האל בבריטניה.
 
פרופ' כהן-אלמגור פרסם עד עתה חמישה עשר ספרים, בתוכם שני ספרי שירה, וכן עשרות מאמרים בתחומי מחקר שונים: מדע המדינה, סוציולוגיה, תקשורת, משפטים, פילוסופיהוהיסטוריה. נושאי התעניינותו: קיצוניות פוליטית; חופש ביטוי; דמוקרטיה ליברלית; אתיקה בתקשורת; אתיקה רפואית; אתיקה בעסקים; דת ורב-תרבותיות. מאמריו ראו אור בכתבי עת שונים ובספרים במעל 20 מדינות. פרופ' כהן-אלמגור זכה בעשרות מלגות ופרסים, ביניהן מאוניברסיטת ת"א, אוניברסיטת אוקספורד, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת ג'ונס הופקינס. כמו כן הוא זכה במלגות ופרסים מממשלות ישראל, ארצות הברית, בריטניה, קנדה ואיטליה ומקרנות בישראל, בריטניה, ארצות הברית, קנדה, גרמניה, שווייץ וצרפת. בין המלגות היוקרתיות בהן זכה: מלגת אלון, מלגת רוטשילד, מלגת פולברייט, מלגת רוקפלר, ומלגת ה-British Council. פרופ' כהן-אלמגור שימש בעבר מזכיר כללי (1985-1983) ולאחר מכן יו"ר ארגון 'דור ההמשך למורשת השואה והגבורה' (1987-1985). כמו כן היה עמית מחקר (1991-1998) ויו"ר קבוצת הדיון והחשיבה באתיקה רפואית (1998-1995) במכון ון ליר בירושלים. בשנים 2000-1997 כיהן כנציג ציבור במועצת העיתונות. כיום הוא חבר בעשרות ועדות אקדמיות לאומיות ובינלאומיות. בשנת 2000 הקים בלוגבנושאים הנוגעים לישראל ולזכויות אדם. בשנת 2008 הקים קבוצת דיון וחשיבה בנושאי המזרח התיכוןבאוניברסיטת האל.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 26.7.13 שעה 00:39
 
סלח לי. מחשב עקר זה ביטוי מקצועי למחשב בעם כל הפונקציות, אבל ללא אפשרות גלישה. המחשב שלי, מורכב עליו, מיזמתי, תוכנת 'נתיב' החוסמת את אפשרות הגלישה בו, מלבד לכמה אתרים שימושיים. מלבדם אין לי שום גלישה לשום אתר, כולל לא לויקפדיה, למרות שרובו כולל ידיעות חשובות ונכבדות, אבל הם לא דרושים לי לצורכי עיסוקיי. אין לזה שום ענין לדעות שלי או לא שלי, צא מכך.
 
לא מרשים אותי כל מה שכתבת על האדון אלמגור. אני מכיר רבנים, יותר מכל המחקרים שהוא עשה. ואני אומר לך בנחרצות, לא היה ואף משל לא היה, שום רב ומורה הוראה בישראל, שעסק בחיי רבין בנושא אם לרבין יש דין רודף. שוב, רודף זה דבר פשוט מאוד, זה לא דין. אדם שרודף אחרי השני כדי להרגו, או הציור הנוסף שאמרתי לך, מותר להרגו כדי להציל את הנרדף. זהו. כל השוואה לדבר אחר, מגוחכת. באותה מידה, הרי החוק [להבדיל] גם קובע זאת, ואף מקבלים על כך צלשי"ם בכל העולם, מי שמנטרל רוצח זה דבר גדול מאוד. אין לזה שום קשר לרבנים. ולקשר "דין רודף" על רבין, לרבנים או לדת, זה עלילת דם אמיתית, ממש כמו אותה עלילת דם באירופה.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 26.7.13 שעה 00:49
 
וסתם כך, נורא מסקרן אותי. מה תורם האדון אלמגור הנכבד לאנושות בכל מחקריו ויצירותיו? שלל תאריו ופרסיו, מראות שהוא אדם משכיל ואינטליגנטי. אבל לא יכול להיות שאדם שכמותו יפול על כתפי האזרחים העמלים, והוא ישקיע את חייו לעריכת מחקרים וכתיבת וספרי שירה חסרי כל תועלת ממשית ומעשית. התועלת מכל מחקריו, שוות ערך לכל אותם מדינאים מומחים ומלומדים שהביעו את עמדתם המלומדת לפני שנה באשר לעתידה של סוריה ושל מצרים, שהתבררו כשוות כקליפת השום וכשלג דאשתקד.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 29.7.13 שעה 23:51
 
ובכן, הפעם בלי הסתייגות, הוא ממש היטלר. אמנם לא רוצח כמותו, ועדיין [וכולי תקוה שזה גם ימשיך] לא נרצחו נפשות חרדיים בגללו, אבל בכל זאת הוא ממש היטלר.
 
כי המציאות אותה יצר לפיד המתועב ב2013 במדינת ישראל, כלפי הציבור החרדי, אכן דומה להפליא למציאות אותה יצר היטלר המתועב ב1933 בגרמניה כלפי היהודים.
 
והפעם סיפור אישי.
 
אתמול (28/07) עלו בני משפחתי לקו 9 בירושלים ברחוב יחזקאל, לכיוון גבעת מרדכי. בתי בת ה12 ניגשה באמצע הנסיעה לנהג לבקש עזרה כלשהי, בתחנה לפני רחוב אגריפס בעוד בתי עומדת שם, עלתה גברת לאוטובוס, ככל הנראה צאצאית לעם היהודי, ואולי אפילו צאצאית לניצולי שואה, וכשראתה את בתי ליד הנהג, סתמה את האף באצבעותיה, וסיננה מבין שפתיה "החרדים המסריחים".
 
זה תוצאה ישירה של ההיטלר הישראלי ששמו יאיר לפיד. [אזכיר, שאף גוף חרדי יהודי, לא קרא אפילו לפגוע בהיטלר הגרמני/אוסטרי. כך שלמרות שיאיר לפיד הוא ממש היטלר תוצרת מדינת ישראל, הרי שבשום אופן לא אקרא ולא אתן הכשר לפגוע בו פיזית בצורה כלשהי].
 
במקרה דומה נתקלתי בעצמי רק בשווייץ לפני 3 שנים, שם גוי אנטישמי סילד את פניו כשראה אותי, וסינן בשויצרית "יהודון מזוהם".
 
זה אותו הדבר בדיוק. לא בערך ולא דומה.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 30.7.13 שעה 00:04 (נכתב לפני קבלת תגובתי)
 
כתבתי לך רק את הסיפור האישי שחויתי.
 
אבל חברים שלי מספרים לי אותם דברים פחות או יותר שהם חוו במהלך השבועיים האחרונים [בהם אנו יוצאים קצת למרחבים פתוחים], במדינת ישראל, שהפכה למדינה האנטישמית ביותר ברחבי הגלובוס.
 
יריקות, נאצות, ביטויי גנאי, ואפילו מכות של ממש, סתם כך, על עובדת היותם יהודים [במקרה, בעלי חזות חרדית, אבל זה ממש לא רלוונטי. זו אנטישמיות מובהקת].
 
ולא קראת על זה בעיתון, וגם לא באינטרנט, וגם לא תקרא על כך. זה לא יריקה של מטורף אחד בבית שמש לשם ההצגה, זה יריקות ומכות ונאצות, של החברה הישראלית המוסתת על ידי ההיטלר הישראלי המתועב ששמו יהיר לפיד כנגד הציבור היהודי שחי במדינה. [ואיני מכיר אותך, אבל אני בטוח שגם לך יש חלק בהסתה הזו של החברה הישראלית כנגד היהודים שבמדינת ישראל].
 
 
תגובתי מתאריך 30.7.13 שעה 12:47
 
אשריי שאינני חרדי ואיני נאלץ לרדת לרמה שלך. שווה בנפשך שהייתי מתנסח כמוך וקורא לרב שטיינמן בשם הגראי"ד (הגאון אהרון יהודה דונלד) שטיינדאק משום שבפעם הראשונה שראיתי אותו הוא העלה בזכרוני את דונאלד דאק, דמות מצויירת דוברת שטויות שגם את ההיגוי שלה קשה לרוב לפענח. את הרב חיים קנייבסקי לבטח הייתי מכנה בשם הגר"ח פורקיבסקי כיוון שכבר במבט ראשון הבחנתי שהוא תעתיק מדוייק של פורקי פיג, דמות מצויירת שמנמנה וורדרדה שכל מילה שלה גורמת לי להתפוצץ מצחוק. חבר הכנסת גפני, באותה הזדמנות, היה הופך מייד לשחור-הזקן גפני כיוון שאין אדם שמזכיר את הפיראט הידוע יותר ממנו וכך הלאה וכך הלאה.
 
את כל הרבנים והעסקנים שלך, האמן לי, הרבה יותר קל לגמד מאשר את יאיר לפיד אבל כל חילוני שינסה להפגין את בורותו על ידי שימוש זול במשחקי מילים ובהשוואות חסרות כל שחר רק יוכיח קבל עם ועדה שגם בקרב הציבור השפוי ישנם דמויות חריגות שנוהגות לתקוף את האדם במקום את הבעייה. לש"ס וליהדות התורה גם יחד הצביעו בבחירות האחרונות רק 527,760 איש. מפלגתו של יאיר לפיד, לעומת זאת, זכתה באמונם של 543,458 מצביעים. האם כל התומכים של לפיד הם נאצים אכולי שנאת חרדים? האם 345,985 האזרחים שנתנו את קולם לבית היהודי הם אנטישמים מוצהרים? האם נפתלי בנט הוא עוכר ישראל?
 
מההשואות הנפסדות שלך משתמע שיאיר לפיד הוא מעין דיקטטור פוטנציאלי שמסוגל לגרום להמונים חסרי כל דעה עצמאית לפתח שנאת חינם כלפי החרדים החפים מפשע. לא בדקתי את הנושא לעומקו אבל בהערכה ראשונית הייתי אומר שציבור בוחריו של לפיד הוא הרבה יותר משכיל ומתוחכם מהעדרים השחורים שמשתלהבים ומתחילים לשרוף עגלות אשפה בעקבות נאומיהם חוצבי הלהבות של כל מיני רבנים צרודים שהאג'נדה היחידה שלהם היא הסתה והמרדה. אני בטוח שבמשקפיים שלך השחור הוא לבן והלבן שחור אבל שאל כל שוויצרי או נתין של בריטניה הגדולה מי נראה להם יותר שפוי – יאיר לפיד שפועל במסגרת השיטה הדמוקרטית להשגת מטרות מאד מאד לגיטימיות או הרבנים ההזויים שמאמינים שאת מטרותיהם הסקטוריאליים הם יוכלו להשיג רק באמצעות איומים, הפחדות, הכפשות ואלימות.
 
לעיתים אני שואל את עצמי 'כיצד היית נוהג אתה אם היית חרדי'? האינסטינקט הראשון שלי הוא לבחור בדרך של הפחדות, איומים (דרך אגב, הצבא מעריך שהשנה תהייה שנת שיא בגיוס לנח"ל החרדי), הסתה למרד, הכפשות של נבחרי ציבור ואלימות מקרית פה ושם. כעבור שניות מספר, עם זאת, הייתי מתעשת ושואל את עצמי 'למה כולם נגדי'? מדוע 543,458 איש הצביעו לרשימה שהציבה בראש מעייניה את סיסמת השיוויון בנטל? מדוע מפלגה דתית כמו הבית היהודי מתנגדת לדרכם של החרדים? מדוע עדי אביר החליט לוותר על הרבה אופציות מפתות ולהקדיש את כספו, זמנו ומרצו למלחמה בסכנה החרדית? מדוע האינטרנט מוצף בקבוצות דיון שפועלות לקידום האתיאיזם ועקרון הפרדת הדת מהמדינה? מדוע נוסעת בקו 9 בירושלים סיננה מבין שפתיה 'החרדים המסריחים' כשראתה ילדה בת 12 משוחחת עם הנהג (אני מגנה זאת בכל פה), מדוע הגוי 'סילד את פניו' (אני לא מכיר את הביטוי, לא נראה לי שאפשר לסלד פנים) למראה אדם חרדי וסינן בשויצרית 'יהודון מזוהם' ומדוע לכל חרד תקני יש עשרות סיפורים דומים על הפגנות של עויינות, סלידה ושאט נפש?
 
תשובה אחת שתעלה בדעתי היא שכולם אנטישמים ושונאי חרדים, כאילו מדובר בחוק טבע שמנחיל שנאה אוטומטית ובלתי ניתנת לשליטה לכל מי שאינו משתייך לעדר הנבחר. החרדים נראים אחרת, מתלבשים אחרת ומתנהגים אחרת והדעת נותנת שכולם שונאים אותם בגין כך. עם זאת, אשאל את עצמי, מדוע אף אחד, חוץ מהחרדים, אינו מצליח לגייס שנאה כה ממצה כלפי ההומוסקסואלים? הרי גם הם נראים ומתנהגים אחרת מכל האחרים ובכל זאת אף אחד, חוץ מהחרדים כאמור, אינו שונא אותם, אינו 'סולד' את פניהם ואינו מסנן כלפיהם קללות בשויצרית. כשאחשוב על כך עוד קצת אולי יעלה על דעתי שההבדל בין ההומוסקסואלים לחרדים הוא שההומוסקסואלים אינם מתיימרים להיות בעלי האמת האחת והיחידה ואינם דורשים זכויות יתר כלשהם. הם גם אינם מנסים להשתרר עלי, לקבוע עבורי כיצד עלי לחיות את חיי, לינוק תקציבים שאמורים להיות מופנים ליעדים חשובים יותר ולשכנע את ילדיי ל'חזור בתשובה' ולהצטרף לקהלם.
 
אם אני הייתי זה שעושה את חשבון הנפש הייתי רוצה להבין מדוע כולם, אפילו יהודים דתיים, הם כאלו אנטישמיים. מדוע כולם מתנגדים לחרדים? מדוע ההיסטוריה היהודית רווייה באנטישמיות? כששואלים את השאלות הנכונות יכולים להתקדם לקראת הבנת הבעייה ולפעול לפתירתה אבל לשם כך צריך גם ללמוד ולחקור ואת זה קשה לעשות אם לא מסירים מהמחשב את תוכנת 'נתיב' שחוסמת את אפשרות לשוטט באתרים שאינם מיישרים קו עם העמדה החרדית ואם לא קוראים מחקרים דוגמת מחקרו של פרופסור רפי כהן-אלמגור שחקר לעומקה את ההסתה נגד יצחק רבין.
 
א. הנכבד, אתה רשאי להמשיך לקלל, לגמד ולהאשים את כל העולם באנטישמיות אבל עד שלא תנסה לרדת לשורש הבעייה לעולם לא תצליח לפתור אותה. בתכנית העבודה שלי נמצא מאמר על האנטישמיות האירופאית, נושא שלבטח לא אצליח למצות עד תום ושאותו לבטח גם לא תקרא. בינתיים אשאיר אותך עם סיפור אישי שאולי יעורר אצלך איזה שהוא בדל של מחשבה:

לפני כ-45 שנים, בעת שעברתי טירונות בצה"ל, שירת איתי במחלקה בן למשפחה שעלתה ארצה מארה"ב. הבחור, כבדרך אגב, סיפר לי כיצד משפחתו צברה את הונה – לאביו, כך מסתבר, הייתה חנות מכולת בלב השכונה הכושית, הארלם, בה הוא נהג למכור במחיר מלא מוצרי מזון שפג תוקפם, אותם הוא קנה בפרוטות. 'הכושים היו כל כך טיפשים שהם מעולם לא תפסו שהם קונים מזון פגום,' הוא הסביר לי, 'הם אפילו לא היו מסוגלים לקרוא את הפרטים שעל קופסת השימורים'. נראה על הבחור שהוא די התגאה בתחכום של אביו ואם הרשויות לא היו עולים במקרה על התרמיות ייתכן מאד שהוא אפילו היה מנסה להיכנס לנעליו של האב ולהמשיך את העסק המשפחתי. העובדה שגם השחורים הם בני אדם, וגם להם מגיע יחס הוגן, כנראה מעולם לא עלתה על דעתו. לכושים בהארלם, דרך אגב, יצא שם של אנטישמים לא קטנים. תמהני למה.
 
עדי אביר
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 30.7.13 שעה 23:42
 
 
מאוד מאוד קשה לי לרדת לרמה הרדודה ותת התרבות שלך.
 
לא אגיב לשרשרת ההבלים שלך, מלבד מילת סיכום אחת שלי.
 
אני לא יודע אם כל 543,458 הקולות שניתנו ללפיד אפשר להגדירם כנאצים. אני לא אמרתי כזה דבר בכלל [רק מה, שבטוח לי שהם לא יותר נאורים ומשכילים מעשרות מיליוני הגרמנים שנתנו את קולם להיטלר].
 
אבל מה שבטוח וברור לי, שאתה אנטישמי קלאסי מובהק. תרגיש טוב להיות בחברה האנטישמית מכל הדורות, אלו הנאורים והמשכילים שהמציאו את מסעות הצלב, גירוש, פוגרומים, עלילות דם, טבח עם וכו'. אתה בחברה די טובה.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 31.7.13 שעה 10:06
 
אני מתנצל על ההשוואה של מצבנו במדינת ישראל 2013 לגרמניה של 1933.
אנחנו כבר הרבה יותר מאוחר.
 
רק הבוקר קמתי לזוועה. עת נודע לי בעיתון {כידוע לך אני מנותק מהאינטרנט, כולל מאתרי החדשות הקרויים חרדיים} שבעת שכתבתי לך את ההודעה הראשונה בשרשור זה, קם אחד ממוסתי היטלר הישראליבנתניה, וביצע את החזרה על ליל הבדולח בנובמבר 1938, ושרף בית כנסת על כעשרה ספרי התורה ומאות ספרי הקודש שבו.
 
הקריסטל נאכט, היה האירוע האנטישמי הבולט האחרון, שקדם לפרוץ השואה שבו הושמדו 6 מיליון מבני העם היהודי על ידי המטורף היטלר וחיילותיו, ובמהלך חמשת שנותיו עונו כל יהודי אירופה באכזריות ונשללו מהם כל זכויות האנוש הבסיסיות ביותר, בעיקר על ידי העם הגרמני הנאור, בתמיכה בלתי מסוייגת של כל עמי אירופה הנאורים.
 
ואתה עוד תצקצק מילים נאורות על דימויים ירודים.
 
העובדות הם כאלו: מדינת הישראלים בהנהגתו של המטורף לפיד, תאום היטלר הנאצי הגרמני, מתקרבת בצעדי ענק להיות מדינה נאצית מובהקת. כרגע היא המדינה האנטישמית הכי בוטה בכל מדינות העולם הנאור של שנות האלפיים.
 
 
מכתבו של ה'רב' א. מתאריך 31.7.13 שעה 17:04
 
אנא ממכם, אנטישמים קטנים [הקטנים זה לא באנטישמיות, אלא באנושיות], תדברו אמת, תגידו שדמם של החרדים הותר, והתוכנית לפתרון הסופי למגזר החרדי נמצאת אי שם במגירות שלכם. אל תתחבאו מאחורי מילים 'נאורות', זה לא אתי ולא מוסרי. תאמרו את האמת בקול רם וברור וצלול.
היום בצהריים, כותרות ראשיות בכל האתרים, על סיפור של 'הדרת נשים' באגד בבית שמש, עם הלהטת רוחות, מעצרים, זריקת אבנים וכו'.
 
הנה הסיפור, שלא יגיע לתקשורת, והאנטישמיים שלכם לא יספרו אותו לעם הנבער, ציטוט מעד ראיה:
 
אני הייתי באוטובוס וראיתי קודם כל כשהזוג עלה, האשה דיברה עם האשה שישבה שם, היא דברה כמה מילים בשקט, שאלה אם היא רוצה לעבור, בשיא העדינות, והאשה תושבת חו"ל עברה לאחורה בלי שום טענה או תלונה, הנהג של אגד שרצה לעשות פרובוקציה קרא למשטרה.
 
כשהם הגיעו, השוטרים שאלו את האשה ואני שמעתי איך שאומרת למשטרה: אני 'רציתי' לעבור אחורה,

אז איך יכול להיות שהמשטרה תטען שמישהו דרש?? איזה שקר גס!!!
 
עד כאן עדות הנוסע.
 
עוד פרטים ששמעתי מעדי ראיה:
 
לאחר שהשוטרים הורידו את הזוג מהאוטובוס, ושמעו את גירסתם, וביררו אצל האשה שעברה לחלק האחורי, ואימתו את גירסתם, השוטרים ירדו מהאוטובוס ועזבו אותם לגמרי, הזוג חזר ועלה לאוטובוס. אך הנהג ירד ושוחח עם השוטרים, ואז הם שבו וביקשו מהאיש שיבוא עמם לחקירה. אשתו נזעקה, על מה ולמה. ומיד עצרו אותה, על הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו.
 
זה הסיפור במדינת ישראל 2013.
 
על זה עצרו את האיש בעל החזות החרדית לחקירה, על זה עצרו את אשתו על הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו. על זה עיכבו אוטובוס שלם על נוסעיו לזמן רב. אף אחד לא ידווח כי בסוף שוחררו בני הזוג מהחקירה ללא כלום כמובן, כי הרי כלום לא היה.
ועל זה התנהלה במשך כמה שעות הסתה פרועה בכלי התקשורת האנטישמיים הישראליים של שנת 2013. וההסתה תמשיך, כי דם היהודים שומרי היהדות במדינת ישראל הותר והופקר. תמשיכו להפיץ סיפורים על משפחה חרדית שהתרחצה במימי אנדרטה, משל החרדים רוקדים על דם החללים. תמשיכו להפוך את הציבור החרדי העדין, לציבור אלים זורק אבנים יורק ברחובות וזב חוטם ומדובלל זקן היונק את הקופה הציבורית ושודד אותה, תמשיכו להכפיש, להסית, להכליל, להעליל, זו דרככם - דרכם של כל האנטישמים כבר מאות שנים. וגם, איך שכחתי, תצדיקו את האנטישמיים הגרמניים והכושים בהארלם והשויצרים, הם בהחלט צדקו, נכון כל היהודים גנבים שודדים זבי חוטם מסריחים מטונפים. ומגיע להם שהכניסו אותם לתאי הגאזים, כך היה נאה ויאה לעשות להם.
 
 
סיכום
 
ה'רב' א. אינו מקרה פרטי. הוא מייצג תופעה מסוכנת שמאיימת לא רק על החזון הציוני אלא על עצם קיומה של מדינת ישראל. מכתביו של א. עמוסים באמירות מקוממות שמדגימות את ראיית העולם החרדית ומפגינות את החוליים שפוקדים את עולמם, למשל:
 
1.
ה'רב' א., מתוך הבורות שהוא כופה על עצמו, כותב: 'העובדה היא, שהציבור החרדי כולו כאחד, מרגיש עכשיו שכל הסיפור של הצבא ובלבולי השכל על שויון בנטל ... נועד רק למטרת רדיפה של הציבור החרדי.' כלומר, החרדים הם הקורבן המסכן של חילוניים יהירים שרק רוצים להשמידו.
 
2.
בפנינה אחרת הוא אומר: 'לכן אתם נלחמים עם הרוח, נלחמים לשם הפסד, עד שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית, בעז"ה (בעזרת השם) במהרה. שאפילו אתה עוד תראה את זה קורה בעיני הבלהות שלך.' מובן מכך שאם נעיז להתנגד לחרדים הם כבר ידאגו שהמדינה כולה תקרוס מאנרכיה אזרחית.
 
3.
בהמשך למסע ההפחדות והאיומים של הרבנים החרדיים הוא כותב: 'אם המדינה לא תשכיל שלא לשסות ציבורים בציבורים, ואם המדינה תמשיך להישלט ע"י המטורף יהיר לפיד ... הרי שהאנרכיה  האזרחית בוא תבוא.' או במילים אחרות: אם תתעסקו איתנו תהייה פה אנרכיה גמורה.
 
4.
כחלק מהעולם החרדי גם ל'רב' א. לא כל כך אכפת מה יהיה גורלה של המדינה בה הוא חי והוא כותב: 'אין לי מושג איך המדינה תיראה לאחר האנרכיה ומי ישלוט בה. מצידי שאבו מאזן ישלוט בה, או אולי אל סיסי או כל מטורף מזרח תיכוני אחר, שעדיפים על המטורף הנהנתני הנוכחי. זה ממש לא עסק שלי.'
 
למעשה, מבחינתו של ה'רב' א. המדינה יכולה להתאדות כי 'במידה והמדינה עצמה תקרוס, אמצא לי בעז"ה מפלט במדינה בריטית אחרת, כנתין הממלכה המאוחדת [שחוגגת כעת את הולדת הנצר הבא בממלכה. נאורים למופת], או בשויצריה המדהימה שלמשפחתי יש את הזכות להיות על נתיניה.' קריסת המדינה אמנם תותיר בארץ הזאת מיליוני יהודים חסרי ישע שכנראה לא יצליחו למצוא מפלט בממלכה המאוחדת, או בשויצריה המדהימה, אבל זאת לא תהייה כבר הבעיה של א. אלא של 'מי שעזר עד היום' שלשיטתו של א. 'יעזור גם הלאה בכל מצב.'

ה'רב' א. לצערי אינו מבין שברגע שהמדינה תקרוס גם חברות התעופה יפסיקו לטוס אליה ואז הוא, אשתו ועשרת ילדיו כ"י עלולים, חס וחלילה, לא למצוא מושבים במטוסים שנוסעים לבריטניה הגדולה, לשויצריה המדהימה או לכל מקום מפלט אחר. עליו גם לקחת בחשבון שכל המדינות המדהימות הללו לא בהכרח ירצו לממן עוד טפיל שאינו מוכן לעבוד ולפרנס בעצמו את משפחתו בכוחות עצמו ושלשיטתו על האחרים לעבוד בכדי שהוא יוכל ללמוד תורה ולהתפרנס מהקופה הציבורית.  
 
5.
החרדים רואים ב-22 אלף הלוחמים שהקריבו את חייהם למען תקומתה של מדינת ישראל דוגמה להפקרות בחיי אדם ויש להניח שהם צודקים. בסופו של דבר הם הוכיחו שניתן לזכות במדינה כמעט ללא אף קורבן. הבורות הצינית שמשתקפת בהתייחסותו לצבא העם מתמצתת את כל הכיעור שמתלווה לעמדות של החרדים וחבל שהמדינה המוסרית והנאורה הזאת אינה שוקלת לצמצם את האבטחה בשכונות שאינן שולחות את בניהן לצבא ההגנה של העם כולו וכך לאפשר להם ללקק מעט מהדבש לו הם מייחלים. 
 
הדרישה להתאים את הצבא למפרטים החרדים גם היא מרגיזה ומקוממת. לא רק בגלל היוהרה ותחושת העליונות של אנשים שמחשיבים את עצמם נעלים מעם אלא גם משום שכל ויתור יהפוך מייד לקו הזינוק של הדרישות הבאות. הרבנים הליטאים אינם מוכנים לשלוח את צעירי העדר לצבא. נקודה. שום שינוי מערכתי לא יספק אותם והם יימצאו תירוצים מרחיקי-גיוס אפילו אם כל הקיבות עליהן צועד הצבא תהיינה מלאות במזון שזכה להכשר הבד"צ של העדה החרדית, אפילו אם כל החיילות יכלאו במתקני הסגר מרוחקים ואפילו אם פקודות הצבא יחייבו את כל החיילים להאריך פאות, להתפלל בדבקות יתרה ולעשות כאילו הם לומדים תורה לפחות 16 שעות ביום. שירות צבאי חושף את הצעירים למודרנה וזאת הרבנים אינם יכולים להרשות לעצמם בשום תנאי ובשום מצב.
6.
אני טענתי שהמשנה 'אֵלּוּ דְבָרִים שֶׁאָדָם אוֹכֵל פֵּרוֹתֵיהֶן בָּעוֹלָם הַזֶּה וְהַקֶּרֶן קַיֶּמֶת לוֹ לָעוֹלָם הַבָּא. כִּבּוּד אָב וָאֵם, וּגְמִילוּת חֲסָדִים, וַהֲבָאַת שָׁלוֹם בֵּין אָדָם לַחֲבֵרוֹ וְתַלְמוּד תּוֹרָה כְּנֶגֶד כֻֻּלָּם' קובעת שלימוד התורה היא בחזקת השקעה אישית שמניבה פירות רק לאדם שמשקיע את עתותיו בלימוד ואיש אינו יכול לחייב אותי לממן את ההשקעות הפרטיות של האחר. תגובתו המתנשאת של א. הייתה:  'עזוב שטויות, תכתוב על דברים בהם אתה מבין יותר [אולי על עונת פריחת הסתווניות, זה באמת מקצוע מעניין, מבטיח לך], במקום לכתוב כל כך הרבה דברי הבל מטופשים ורדודים.' מכך ניתן להבין שה'רב' א. חושב שרק העדר שלו מכיר את הפירוש האחד, היחיד והבלעדי של המשנה וכל הפרשנויות האחרות הן בחזקת שטויות ודברי הבל מטופשים ורדודים. אין ספק שהפרוש שלי למשנה אינו עולה בקנה אחד עם הפירוש המקובל על א. אבל קשה לי להבין מניין ה'רב' שואב את הסמכות לפסוק הלכות כל כך חד-משמעיות. אם א. מסוגל להוכיח שהניסוח של המשנה סותר במפורש את הפרשנות שלי אזי אמהר להתנצל ולחפש פרשנות אחרת. עד אז נראה לי שמי שצריך להצדיק את הפרשנויות שלו הוא א. ולא אני.
 
7.
ראשי האומה העניקו בזמנו פטור למספר קטן של אברכים ש'תורתם אומנותם'. החרדים התאהבו במושג והפכו אותו לאבן פינה מקודשת בראייה הדתית שלהם ומאותו רגע כל מי שטוען שניתן להפוך את התורה לאומנות גם לאחר השלמת השירות הצבאי הופך מייד לאנטישמי, עוכר ישראל וכנראה גם נאצי. ל'רב' א. עצמו יש תשובה ממצה שפוטרת את כל הבעייה: 'לא. הם ילמדו תורה דווקא מתי שאנחנו נרצה, ולא מתי שאתה או המטורף יהיר לפיד יחליטו.' כלומר, זאת אינה החלטה לאומית שצריכה לעמוד בכללי החוק והסבירות אלא החלטה שנתונה אך ורק בידיו של הממסד הרבני. רק הרבנים יחליטו מי ישרת, מתי וכמה וכל מי שינסה לכפות עליהם חוקים שמחייבים את כל שאר הציבור מסתכן במהומות, אלימות, מטח של כינויי גנאי ואנרכיה.
 
8.
א. ילחם עד טיפת דמו האחרונה על זכותו לראות את העולם בצבעים של שחור ולבן בלבד. הוא לא ייתן לאף טיפת מידע ללכלך את ראייתו המונוכרומטית ולכן הוא חוסם את הגלישה לאתרים לא מצונזרים ומונע מעצמו כל גישה למקורות שעלולים להרחיב את השקפת עולמו ולחשוף בפניו את עמדותיו ונקודות מבטו של האחר. הוא אינו מבין את ההתייחסויות במכתביי אבל במקום לבדוק את טענותיי הוא גוער בי על קשיי הקליטה שלי שהרי הוא כבר הסביר לי, שוב ושוב שהמחשב שלו חסום. עם זאת, מבלי לקרוא ולו מילה אחת מהמקורות אליהם הפנתי אותו, הוא יודע שאין בהם דבר זולת שטויות, הבלים ודברים בטלים. למעשה, לא ברור לו מדוע בכלל צריכים להתייחס לפרופסור שערך מחקר על הימים שקדמו לרצח רבין:
 
'וסתם כך, נורא מסקרן אותי. מה תורם האדון אלמגור הנכבד לאנושות בכל מחקריו ויצירותיו? שלל תאריו ופרסיו, מראות שהוא אדם משכיל ואינטליגנטי. אבל לא יכול להיות שאדם שכמותו ייפול על כתפי האזרחים העמלים, והוא ישקיע את חייו לעריכת מחקרים וכתיבת וספרי שירה חסרי כל תועלת ממשית ומעשית. התועלת מכל מחקריו, שוות ערך לכל אותם מדינאים מומחים ומלומדים שהביעו את עמדתם המלומדת לפני שנה באשר לעתידה של סוריה ושל מצרים, שהתבררו כשוות כקליפת השום וכשלג דאשתקד.'
 
לדברים הללו אפילו לא טרחתי לענות. הוא בלאו הכי לא היה מבין.
 
את גולת הכותרת של הדיון שמרתי לסוף:
 
9.
מר/'רב' א. אינו בוחל בשום הזדמנות להשוות את השר יאיר לפיד להיטלר מבלי לתת את הדעת לתיעוב שהוא מעורר בקרבם של השפויים ולארס שהוא מטפטף למוחותיהם של ההזויים. אני עדיין לא קראתי התבטאויות כאלו באתרים החרדים אבל כיוון שה'רב' א. אינו חשוד עלי באורגינליות יתרה אני מניח שהוא מצטט את התורה שבעל פה שרווחת בחצרות הליטאיות. הסתה דומה נשמעה שם גם בימים שלפני רצח רבין אבל מי שאינו מוכן לקרוא מחקרים לעולם לא יידע זאת. בכל מקרה, זה אינו נוגע לו. את הצרות הרי יעשו ה'עשבים השוטים' וגם אם ההתססה וההמרדה תערער את יסודות המדינה הנזק לא יהיה גדול מידי. במקרה הצורך הוא תמיד יוכל לברוח לבריטניה הגדולה או לשויצריה המדהימה.
 
אני שב ומבקש מכל ליטאי שרוצה לתקן את הרושם הנורא שה'רב' א. השאיר אחריו להגיב למאמר. אולי עוד ניתן לתקן את התדמית הרעה שאדון א. הצליח להדביק לעדה כולה.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות'.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.


[1]             
הכוונה היא כנראה ל'גבלסי'
[2]             
בעקבות הודעתו של א. שאין לו סמיכה לרבנות נזעקתי שהרי בשלושת השנים האחרונות כיניתי אותו בשם 'הרב א.' מבלי שתוקנתי ולו פעם אחת. יתר על כן, על פי כתובת הדוא"ל שלו הגעתי לדף של ישיבה שגם בה כיבדו אותו בתואר 'הרב שליט"א'. כתבתי אליו וביקשתי הבהרות וכתוצאה מכך קיבלתי את התשובה הבאה:

'אין לי הסמכה כרב, מעולם לא נבחנתי בחינת רבנות. התואר 'רב' בציבור החרדי, משמש כל אדם במעמד תורני כלשהו, ולו הנחות ביותר. יתרה על כך, כל אדם , ממש כל אדם, נקרא לתורה בתואר 'הרב' [ואני לתומי סברתי, שהיה לך רקע דתי כלשהו שיכול היית לדעת דבר כה פשוט ובסיסי]. רב, כמורה הוראה לציבור, או כסמכות תורנית עבור אחרים, אני לא. אגב, גם כל החכי"ם החרדים שנקראים 'הרב', הם לא רבנים, הם לא מנהיגי ציבור, והם לא בעלי סמכות כלשהי בציבור החרדי. בכל ספר טלפונים חרדי [יש דברים כאלה], יש רשימת רבנים, היא לא כזו גדולה. הרב פרוש למשל, או הרב גפני לדוגמא, לא נמצאים שם, ממש לא. וגם אני לא.
 
בנוגע לפרסום דבריי. אני שוב רואה שיש לך בעיה בהבנת הנקרא. אין לי שום בעיה שתפרסם את דברי, אם זה רצונך, אולם איני כותב אותם במטרה לפרסום. אם אתה רוצה להתפלמס עמי מעל אתרך, תעשה זאת, זה לא בעיה שלי. אני כותב את הדברים אישית אליך, ולא מעבר לכך.'
 
נקרא 6369 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

12 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 28 אפריל 2014 00:27 הוסף ע״י עדי אביר

  ישראל,

  ה'רב' א. משתייך לאחד הזרמים המרכזיים ביהדות הליטאית והוא קשור לאחת הישיבות החשובות והמיוחסות ביותר. אף שגם אני חושב שהוא חרג מגבולות הנורמה החרדית אני די משוכנע שהוא מייצג את העמדות של ראשי ישיבתו והרבנים הבכירים של הזרם.

  אין לי ספק שרוב החרדים, כיחידים, הם אנשים נחמדים ונורמטיביים אבל כשהם מוסתים על ידי רבנים קיצוניים הם מסוגלים לחצות את הגבולות ולאבד כל רסן. אני די בטוח שדי מקובל בציבור החרדי להשוות את לפיד להיטלר, לאיים בהגירה לחו"ל ולייחל לנפילתה של המדינה הציונית. זאת לבטח אינה נחלת הכלל אבל אני משוכנע שה'רב' א. אינו מייצג את דעותיו הפרטיות אלא את דיעותיהם של רבני הישיבה שלו (אני יודע באיזו ישיבה מדובר אבל הבטחתי לו לא לחשוף שום פרט שיכול להסגיר את זהותו).

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 28 אפריל 2014 00:06 הוסף ע״י ישראל

  שלום אני בחור ליטאי שכרגע חושב עם עצמי על המשך חיי כחרדי, בכל אופן קראתי את ההתכתבות שלך עם "הרב" א' ותגובותיו קיצוניות להחריד, איפה שאני גדלתי ( ולמדתי בישיבות ליטאיות מאד טובות) בחיים לא היו מדברים כך הדיבורים שלו יותר הזכירו את הנטוראי קרתא ,
  אמנם החרדים שונאים את לפיד אבל לא בצורה כזאת. בקשר לעצם הטענות שלך על הדוסים אני לא בא להצדיק אותם או אותך אבל פשוט הפריע לי שהרב א הוא זה שמייצג הרבה אנשים הרבה יותר מתונים ונחמדים(גם אם הם טועים בגדול)

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 15:26 הוסף ע״י עדי אביר

  מוטי,

  תגובתך חשובה לי כי באמת לא הייתי רוצה לעודד שנאת מגזר אבל האם תוכל להצביע היכן בדיוק עודדתי את שנאת המגזר החרדי? אני מפרסם את ההתכתבויות שלי עם החרדי המייצג כי הן חושפות את עומק הבורות ועצמת השנאה של החרדים ולהערכתי חשוב שהציבור יבין כיצד החרדים רואים את המציאות ויראה כיצד הם מקבלים החלטות ומגיבים כשהמציאות אינה מתנהגת על פי צפיותיהם.

  אני מתנצל אם דבריי פגעו בך.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 21 אוגוסט 2013 10:48 הוסף ע״י מוטי גולד

  האמת היא עדי שלא יכולתי לקרוא את הפוסט הזה משום שהוא העלה בי גועל.
  אסביר לך מדוע- היה זה נראה כמו התגוששות מילולית קטנונית בין שני אנשים חסרי מוח.
  מילא שאותו חרדי חסר מוח, לכך כבר התרגלנו, אבל ממך עדי ציפיתי ליותר. הרבה יותר. אם בתחילה עוד דיבר הוויכוח על נתונים, אט אט הוא גלש לשיח רדוד, שנטפל לנקודות שוליות, מנפח אותן או מוציאן מהקשרם.
  חבל לי שאתה כאדם משכיל שאת הפוסטים שלו אני נהנה מאוד לקרוא, תיגרר לשיח מלא שנאה.
  אנשים לומדים ממך, וממחשבותיך. אני מצפה שלא תעודד ולו ברמז שנאת מגזר, על אף שקל מאוד להיגרר לכך.
  מצפה להבנה.

 • קישור לתגובה שלישי, 20 אוגוסט 2013 12:04 הוסף ע״י עדי אביר

  שלמה,

  אף אני רוצה לחזק את ידיך. בניגוד לרב/מר א. ולמגיבים רבים באתר אתה לא מתבייש להזדהות בשמך האמיתי. כל הכבוד.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 20 אוגוסט 2013 11:16 הוסף ע״י שלמה רייכמן

  יש לחזק את ידיו של הרב א. על דבריו המחכימים והמועילים בהתכתבות עם מר אביר, הוא ידע להשיב מנה אחת אפיים לאור דבריו הדמגוגיים והזדוניים של מר אביר כנגד מגזר חשוב ויקר שצועד בדרך התורה המסורה הלא הוא הציבור החרדי ההולך וגדל בלי עין הרע כן ירבו, הרב ידע להצליף במר אביר בכשרון רב, בבחינת ויגזול את החנית מידו, אף אני דוגל בשיטה של לא להתחנף ולא להתנצל בפני משטיננו ומקטרגינו אלא אדרבה להיאבק בכל הדרכים כנגד עוכרי ישראל ומהרסי הדת מזרע ישראל, בבחינת ויגבה ליבו בדרכי השם.

  ונזכה בקרב שיתקיים הקרא: וכל קרני רשעים אגדע תרוממנה קרנות צדיק.

 • קישור לתגובה שלישי, 13 אוגוסט 2013 10:08 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודה,

  תודה. לא שווה את המאמץ. אני אכתוב רק אם המאמר ייתפרסם בוודאות.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 13 אוגוסט 2013 09:32 הוסף ע״י יהודה

  מצו"ב הלינק לאתר:
  http://dossim.com/
  אני לא המנהל, אבל אני חבר בקבוצה של מנהלי האתר. ואני יכול להביא את התגובה שלך, בפורום של האתר בפיסבוק. והם יחליטו אם להעלות לאתר או לא.

 • קישור לתגובה ראשון, 11 אוגוסט 2013 18:32 הוסף ע״י עדי אביר

  יהודה,

  אתה מדבר בשם אתר 'דוסים' או שאתה מייצג רק את עצמך? אנא ספק לי לינק לאתר כך שאוכל לדעת במה מדובר. אם אשקיע בכתיבת דעתי על הנושא האם אתה יכול להבטיח לי שדבריי יתפרסמו במלואם, ללא כל צנזורה?

  דרך אגב, אם מדובר בהחלפת דעות לגטימית מדוע אינך מזדהה בשמך המלא?

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 11 אוגוסט 2013 18:01 הוסף ע״י יהודה

  מה יש לך לומר על ההסתה נגד הציבור החרדי מה דעתך להיכנס לאתר דוסים או שתבקר אותנו בפיסבוק ותביע את דעתך

 • קישור לתגובה ראשון, 04 אוגוסט 2013 21:14 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  אני תיארתי את התקן בעולם החרדי הליטאי. תקן זה אוסר על כל מגע עם 'הבלי' העולם הלא-תורני ועם כל האמצעים שיכולים להביא את ההבלים הללו לפתח ביתו של המאמין. הםם כולם עומדים בתקן? אני לא לגמרי בטוח ואין לי גם שום אפשרות לבדוק את הנושא אבל אני די משוכנע שתלמידי הישיבות והחרדים המקצועיים, היינו אלו שפרנסתם ועתידם קשורים בעולם הישיבות, מקפידים לא לחצות את הגבולות. למעשה, לרוב החרדים קשה מאד לשבור את המוסכמות: אם הם יבקרו בהצגות, סרטים, מוזיאונים וכו' השמועה תעשה לה כנפיים וסיכוייהם לקידום ולשידוך טוב לילדיהם יתאדו לחלוטין. הדבר נכון גם לגבי טלויזיה בבית, ספרות חילונית על המדפים, שיטוט באתרים לא תורניים באינטרנט וכו'. אם הם 'יחטאו' מישהו עוד עלול לגלות זאת ושוב עתידם עלול להיפגע.

  א. אמנם קרא פעם מאמר בו פרסמתי את אחת ההתכתבויות בינינו אבל לטענתו הוא קרא את המאמר בקפה אינטרנט ואני נוטה להאמין לו.

  לפני כמעט 40 שנה, בעת שעדיין שירתתי בקבע, יצא לי לעבוד עם חרדי ליטאי שהושאל לחיל האויר (לימים החרדי הזה זכה בפרס ישראל בגין תרומתו לביטחון המדינה). זכור לי שבליל אחד מימי הבחירות הוא בא אלי לראות בטלויזיה את התוצאות ואני מסיק מכך שבאמת לא הייתה לו טלויזיה בבית.

  עם זאת, אני מקבל לפעמים תגובות ממבקרים חרדים ולכן ברור לי שיש כאלו שאינם מקפידים על כל האיסורים הרבניים. אני מסיק מכך שהעולם הליטאי מורכב ממעגלים וככל שאתה קרוב יותר לעולם הישיבות אתה מקבל על עצמך יותר איסורים ומרחיק את עצמך יותר השפעות אסורות. חרדים שנמצאים בשולי עולם הישיבות, למשל אלו שנאלצים לעבוד לפרנסתם, כנראה מחמירים פחות אבל גם הם לרוב 'יחטאו' בסתר, יסתתרו מאחורי כינויים וייפחדו לחשוף את עצמם.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 04 אוגוסט 2013 18:44 הוסף ע״י עלמה

  "א. מרחיק את עצמו מכל זרזיף של תובנה בלתי מצונזרת. הוא אינו קורא עיתונים, ספרים וכתבי עת לא-תורניים, הוא אינו מתבונן בטלויזיה ואינו מקשיב לרדיו לא פיראטי. האינטרנט שלו מוגבל לקומץ אתרים מאושרים ועל סרטים...ותערוכות אין בכלל מה לדבר." עדי, כדאי להוסיף את המילה 'לטענתו' או 'לדבריו' לפני תיאור סגפני שכזה. המגזר הזה אוהב להתפאר בהצהרות יומרניות שפעמים רבות, מה לעשות, לא תואמות את המציאות. אינני יודעת אם אתה באמת נוטה להאמין לדבריהם של חרדים כאשר הם טוענים טענות שכאלה או שאתה פשוט מעוניין להדגיש את האבסורד והעוולה שיש בדרישות החברה החרדית.

התגובות האחרונות