Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 25 יוני 2013 13:35

האם העולם החרדי נערך לשידור חוזר?

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
אותם הזקנים, אותה הרטוריקה, אותן סיסמאות נבובות וחסרות שחר, אותו קוצר ראיה, אותה חוסר יכולת להבדיל בין העיקר לטפל, אותן החלטות שגויות, אותם המונים שנותנים לאחרים לחשוב במקומם – מזרח אירופה בשנות השלושים של המאה שעברה וישראל של ימינו.
 
 
(הקישו כאן אם אינכם רואים את הסרטון)
 
אחרי אלפיים שנות השפלה, התעללות ורצח, לעם ישראל יש מדינה וצבא שמסוגלים להגן עליו. הרבנים אינם רוצים מדינה וצבא. הם רוצים שררה. אלו שבעיוורונם הפקירו את צאן מרעיתם לתאי הגזים ולמשרפות מחבלים היום בצבא שמגן עליהם, נושכים את היד שמאכילה אותם, יורקים לבאר ממנה הם שותים ומכרסמים ביסודות המדינה היחידה שמאפשרת להם לסחוף את כולם אל עברי פי פחת.
 
השררה הרבנית נישאת על כנפי הבורות, הבערות, הדלות וההתבדלות ולכן הגילדה השחורה נלחמת בכל כוחה בהשכלה, בקדמה, בהתערות, בשירות הצבאי ובעבודה. על הצלחתם תעיד הסטטיסטיקה. על גורלם מעידה ההיסטוריה.  
 
 
 
 
 
(האדמו"ר ממונקטאש, חיים אליעזר שפירא, נפטר ב-1937, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. רוב יהודי מונקטאש נכחדו בשואה. האדמו"ר מליובאוויטש, רבי יוסף יצחק שניאורסון, חולץ ב-1939 מוורשה הכבושה על ידי שירות הביון הגרמני, שנענה לבקשת גורמים אמריקאים שפעלו בלחצם של חסידי חב"ד בארה"ב. הרבי, בלוויית בני משפחתו, הגיעו לבסוף לחוף מבטחים באמריקה. חסידיו נשארו במזרח אירופה. רובם נרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם. הרב חיים עוזר גרודזנסקי נפטר מסרטן בווילנה בשנת 1940. מתוך 60,000 יהודי וילנה שרדו את השואה אלפים בודדים.)  
נקרא 8903 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

48 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 11 מרס 2020 23:10 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  מעניין אם אריה השתתף באירוע:
  https://www.haaretz.co.il/health/corona/.premium-1.8660517

 • קישור לתגובה חמישי, 05 מרס 2020 18:22 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה הזול (למעשה בעל הערך השלילי):
  לא איכפת לי מה דבילים בוחרים.

 • קישור לתגובה חמישי, 05 מרס 2020 15:19 הוסף ע״י אריה

  רוטשילד היקר,

  או שאתה שקרן פתלוגי או שאתה סובל ממחלת אלצהיימר.

  נדון אותך לכף זכות ונבחר באופציה השנייה.

 • קישור לתגובה חמישי, 05 מרס 2020 12:22 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה:
  אתה תמיד מפתיע אותי ביכולתך לרדת אל מתחת לאפס המוחלט.
  אמרתי שהקישור דיבר על ההתבטאויות המזוויעות שאתה מאשים בהן בשקריך את ארנן?
  להזכירך: אתה (כן! אתה!) הבאת את הקישור הזה כדי להוכיח לי שטעיתי.
  הוא הוכיח לי שצדקתי.
  גם אם תשלח לי קישור לספר טלפונים בתור הוכחה לכך שאני טועה כשאני אומר שאתה משקר לגבי ארנן יקותיאלי, תהיה זו הוכחה נוספת לכך שאתה משקר ואין ביכולתך להביא קישור רלוונטי.
  הבנת?
  אני בטוח שלא!

 • קישור לתגובה חמישי, 05 מרס 2020 10:08 הוסף ע״י אריה

  רוטשילד,

  טומטום שכמוך, הקישור לא דיבר על התבטאויותיו המזוויעות של ארנן, אלא על החשש שמא לא ינציחו אותו.

  שום דבר לא ישנה את העובדה שאתה שקרן וצבוע!! (ערב חדש 22.12.85)

  די משמעמם להתכתב אתך גמגם ברור פעם הבאה

 • קישור לתגובה רביעי, 04 מרס 2020 23:14 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה:
  תודה על הקישור.
  נוכחתי שצדקתי. אין לך לא הוכחה ולא ידיעה על כך שארנן יקותיאלי אמר את הדברים. לכן כשהצהרת שאמר את הדברים שיקרת ביודעין. אני לא טענתי שלא אמר כי אינני יודע (למרות שעל פי הבנתי את התמיכה בו מצד גורמים מרכזיים בקהילה החרדית אני נוטה להאמין שלא אמר, אבל זו רק אמונה ולכן לא העליתי טענה כזאת) ולכן אין גם שום היגיון בדרישתך שאוכיח שלא אמר אותם.
  חשוב לי להוכיח שאתה שקרן ואת זה עשיתי. לא חשוב לי לכתוב ספר על כל דברי ארנן יקותיאלי ואינני מתכוון לקבל על עצמי את שיעורי הבית שאתה משלה את עצמך שמותר לך להטיל עלי.

  אתה אומר שלא האשמת אותי בכלום. זו עוד הוכחה לשקרנותך. האם זה הדיבוק שהשתלט עליך כשכתבת "הציונות הדתית יצרה כל מיני טיפוסים שונים ומשונים כגון: בורג,גופשטיין,מיכאל רטושילד וכו'. המשותף לכולם: אנשים גזעניים חשוכים ופרימיטיביים."
  אמנם עיוותת את שמי ואינני יודע אם עשית זאת בכוונה אבל ברור שהתכוונת אלי.
  "המחנה שלי" לא קיים. בניגוד לקהילה החרדית, שהיא מחנה לכל דבר ועניין – כזאת שמגרשת שוטרים שבאים לאסור מי מהם או פקחי מס הכנסה שבאים לבדוק כמה הם גונבים.
  אינני לוקח על עצמי להסביר את דבריו של איש מלבדי. אני מוכן לפעמים לעשות זאת אבל אינני רואה זאת כחובתי. לכן אין לי כל עניין להיכנס לפרטים בקישור הבלתי רלוונטי שצירפת בעניין (למרות שאם רמת האמינות של מה שנכתב בו דומה לרמת האמינות של הציטוט של ארנן יקותיאלי המופיע בו, הרי שמלכתחילה הוא היה חסר כל ערך בעיני גם אילו לקחתי על עצמי להגן על דברי אחרים כי אין כל סיבה שאגן על דברי שאינני יודע אם בכלל נאמרו)

 • קישור לתגובה רביעי, 04 מרס 2020 15:09 הוסף ע״י אריה

  חילוני,

  1. תקרא בבקשה את הכתבה הנ"ל ותבין שטעית!

  http://mynetjerusalem.co.il/%d7%97%d7%93%d7%a9%d7%95%d7%aa/149886

  אשתו של יקותאלי אכן חששה מהתנגדות חרדית וכנראה שהיו לה סיבות טובות וכן רוטשילד תעשה שוב שיעורי בית.

  2. דבר שני תוכיח כי ארנן יקותאלי לא אמר את הדברים שיוחסו אליו (ערב חדש, 22.12.85)

  3. מר בנצי גופשטיין לא מייצג את הדת מבחינתי. גם אתה כמוהו תוצר מזוויע של הציונות הדתית.

  4. אני לא האשמתי אותך ואת אביר בכלום בסך הטחתי בפניכם רשימה של אמרות מזעזעות שאני בטוח ששמעתם אותם ולא מחיתם נגדם ואילו את הציבור החרדי והדתי אתם משמיצים בלי הפסקה. קוראים לזה צביעות מר רוטשילד.

  5. אתה כמובן מנסה להיצמד לאמרה שאולי לא נאמרה ע"י יקותאלי (תוכיח שהיא לא נאמרה). תנסה להסביר את המשפטים הבאים שנאמרו ע"י אנשי רוח חילוניים אתאיסטיים. אני שוב לא מאשים אותך אבל הייתי מציע לך לבקר קודם את המחנה שלך על שנאת החינם שהוא מייצר לפני שאתה מבקר את הציבור החרדי.
  https://www.news1.co.il/Archive/003-D-61445-00.html

  6. מכיוון שציינת שאני משקר תראה לי היכן האשמתי אותך במשפטים הנ"ל. אתה הוא זה שמשקר ללא הרף!!!

 • קישור לתגובה רביעי, 04 מרס 2020 14:09 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה:
  אמור לי בבקשה: האם גם לקרוא אינך יודע?
  את השאלה על דעתי על האמירה שניסית לייחס ליקותיאלי (ושעכשיו אתה מודה שבעצם אינך יודע אם אמר אותה או – במילים אחרות – ששיקרת כשייחסת אליו אמירה זו) שאלת בפנייתך הראשונה אלי, תוך ניסיון אידיוטי לרמוז שאינני ישר אינטלקטואלית. הנה הציטוט:
  " מכיוון שהזכרת יושר אנטלקטואלי שאלה לי אליך:
  האם ניתן לקבוע שהאדם שאמר: 'צריך להיכנס למאה שערים עם זחלמים ומקלעים אפס-חמש ולרסס אותם', עבורו האדם הוא מידת כל הדברים."
  עניתי על שאלתך כך:
  "לשאלתך - התשובה היא שלילית.
  לניסיון שלך להפוך את זה לדוגמה מאפיינת של החילונים התשובה היא בוז."
  במילים אחרות – אינני חושב שהאמירה ששיקרת לגבי הקשר בינה לבין יקותיאלי היא אמירה הומניסטית ואני מגדיר את עצמי כהומניסט ולכן כמובן שאינני מסכים אתה.
  אז למה אתה שואל שוב? רק כדי לזרות חול בעיני אלה שקוראים את הדיון החל מנקודה זו ואינם יודעים שאתה שקרן?

  מדוע הצעת לי לעשות שיעורי בית? רק בגלל שעשיתי מספיק שיעורי בית כדי להכריח אותך לחשוף את העובדה ששיקרת? מה, בכל בליל המילים שכתבת מאיר איזו נקודה שהחמצתי? האם כדי להוכיח ששיקרת בנושא ארנן יקותיאלי אני צריך גם להוכיח בקיאות בנושא מחירי הקוטג'?

  הציונות הדתית אכן ייצרה המון חלאות. בניגוד לך, לא נקטתי בשום הונאה כשהבאתי אותו ולא האשמתי אותך בכך שאתה מסכים אתו. בניגוד לך, אינני מתיימר לדעת מה אנשים אחרים חושבים. פשוט פרסמתי את זה כדי שתשקול בעצמך אם פרסום דברים שאמר גופשטיין (ואמר באמת) מעיד דבר כלשהו עליך ותבין שאם זה לא אומר עליך כלום אז בוודאי שגם השקר ששיקרת לגבי ארנן יקותיאלי לא מעיד על שום תכונה שלי או של עדי והדבר היחיד שהדברים האלה מעידים עליו הוא העובדה שאתה שקרן.
  אתה אומר שאני גזען. האם אתה מוכן לפרט לאיזה גזע אני מתנכל ועל מה אתה מבסס את הזייתך?

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מרס 2020 19:27 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  אני חוסם את כל מי שאינו נוהג על פי כללי האתר. כשתעבור את הגבול אתריע ובמקרה הצורך אחסום.

  אני חייב לקרוא את דבריך, בין אם הם גורמים לי בחילה ומבוכה ובין אם לאו, כי זה האתר שלי ואני אחראי לתקינותו. שימוש לא הגון בפלטפורמה שאני מעמיד לרשותך הוא בבחינת 'גזל' ולכן, אנא, הגב לעניין ונסה להימנע מהתייחסות אלי, להרגליי, לגזענות ולפרימיטיביות שלי וכדומה.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מרס 2020 17:50 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  אף אחד לא מכריח אותך לקרוא את הדברים שאני כותב. אם הדברים הללו גורמים לך בחילה ומבוכה אתה בהחלט רשאי לחסום אותי כהרגלך.

  אריה

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מרס 2020 16:51 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  1. אף אחד לא מכריח אותך לקרוא את הדברים שאני כותב. אם הדברים הללו גורמים לך בחילה אתה בהחלט רשאי לעאבור לאתר החרדי החביב עליך.

  2. כפי שכבר אמרתי לך: אני לא משתייך לאף מחנה אלא אם כן אתה מכליל במחנה אחד את כל אלו שמאמינים בזכויות האדם, דמוקרטיה, פלורליזם, ליברליזם, הומניזם, מטריאליזם, שלטון החוק, שוויון זכויות וחובות, השכלה, שירות בצה"ל, חופש דת וחופש מדת, התפרנסות מעבודה (ולא מהקופה הציבורית) והזכות המוקנית לכל אדם לחשוב ולהאמין כבכל העולה על דעתו אפילו אם דעותיו ואמונותיו אינן מקובלות עליך ועל רבניך.

  3. אני מתנגד לחלוטין לחרדים, למיתוסים שלהם, לסיסמאותיהם ולדמגוגיה שלהם. את דעותיי אני חושף במאות מאמרים ופוסטים ולא צריך להפיל אותי בפח כדי לגלות שאני 'גזען ופרימטיבי'. אני לא חושב שאי פעם התנערתי בצורה מפורשת מרוח הדברים שהטחתך בי. טענתי רק שאני מתנסח בסגנון אחר. יהיה לך הרבה יותר קל לתקוף אותי בעתיד אם תשפר במקצת את כישורי הבנת הנקרא שלך ותלמד איך להתייחס לדברים שאני אומר בפועל ולא לדברים שהיית רוצה שאומר.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מרס 2020 13:38 הוסף ע״י אריה

  רוטשילד,

  דבר נוסף לגבי הסרטון של גופשטיין ששלפת בשמחה:

  הציונות הדתית יצרה כל מיני טיפוסים שונים ומשונים כגון: בורג,גופשטיין,מיכאל רטושילד וכו'

  המשותף לכולם: אנשים גזעניים חשוכים ופרימיטיביים.

  כל טוב,

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מרס 2020 12:36 הוסף ע״י אריה

  רוטשילד,

  אני מבין שנוח לך להאמין שיקותאלי לא אמר את המשפט המיוחס אליו ואולי אתה צודק.

  אבל אם נבחן את האמרות המזוויעות של אנשים מהמחנה שלו ושלך (למרות שגם אתה כמו אביר תטען שאתה לא משתייך אליהם) נראה שיש רגליים לדבר. כמו כן אשתו של יקותיאלי, ליאורה שגב־יקותיאלי, הייתה מאוד סקפטית לאחר אישור הנצחתו. "בסך הכל לא נשאר לנו הרבה זמן", היא אומרת. "כדאי להזדרז לפני שייבחר שוב ראש עירייה חרדי ואז לתוכנית אין בכלל סיכוי".

  הנצחתו אושרה בזמן כהונת ניר ברקת ראש עיר חילוני, ואני מניח שהנציגים החרדים בעירייה לא התנגדו למהלך כי עדיף לאשר הנצחה מזערית ושולית מאשר משהו הרבה יותר רציני ומכובד.

  כמו תמיד רוטשילד אני אציע לך לעשות שיעורי בית לפני שאתה משחרר מלל חסר משמעות.

  ואני אסיים בשאלה גם אם מר יקותאלי לא אמר את הדברים שיוחסו אליו (ערב חדש, 22.12.85) האם אתה מיכאל רוטשילד מסכים עם המשפט:

  "צריך להיכנס למאה-שערים עם זחל"מים ומקלעים אפס-חמש ולרסס אותם".

 • קישור לתגובה שלישי, 03 מרס 2020 12:00 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  אני לא רוצה ממך דבר ולא האשמתי אותך בניסוחים המזוויעים שנראה שממש לא מטרידים אותך.

  אני בסך הכל טוען שאתה גזען ופרימטיבי כמו המחנה השמאלי חילוני אתאיסטי (שאתה כמובן מתחמק ממנו) שמנסה להצטייר כמחנה "השלום".

  אם בהתחלה התנערת בצורה מפורשת מהאמרות שהטחתי בפניך לאט לאט התחלת לגלות יותר הזדהות עם האמרות הנ"ל.

  "אני מניח שהם יודעים על מה הם מדברים"

  זו הייתה מטרתי לחשוף את פרצופך ודעותיך המזוויעות. חסוך ממני את חומרי הקריאה שלך מספיק לקרוא כאן את המאמרים האוטואנטישמים שלך ושל חבריך ונוכל להבין היטב את התהליכים שהתרחשו באירופה בשנות השלושים של המאה העשרים.

  הייתי מציע לך לקרוא קצת על אוטו ויינינגר מי יודע אולי תשתכנע להפסיק לספק תחמושת לשונאינו.

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 22:53 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  הנה משהו לא מפוברק:
  https://www.facebook.com/watch/?v=1720158081552153

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 22:49 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  הם=> האם

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 22:46 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה:
  מה אתה מנסה לטעון בקישקוש הזה.
  להזכירך, גם המילה "תבדוק" שכתבת לא עוסקת ביקותיאלי.
  הם אל-לא-קים אסר עליך להתייחס לנושא הדיון?

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 20:44 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  לא ברור לי מה אתה רוצה ממני. אני לעולם לא עורך השוואות עם הנאצים ומנהיגיהם אבל אני כן משתמש במושג קדם-פאשיסטים כשאני מתייחס לאלמנטים בימין הקיצוני, למשל, בן גביר, סמוטריץ', בנט וראשי המתנחלים. אני לא באמת אחראי להשוואות של אחרים אבל אם אלו שציטטת מצאו לנכון להשוות את התהליכים שמתרחשים במדינת ישראל עם תהליכים דומים שהתרחשו בגרמניה ואיטליה בשנות השלושים של המאה העשרים אני מניח שהם יודעים על מה הם מדברים. בכל מקרה אני לא נחרד מדבריהם גם אם הייתי אולי מנסח את מקצתם קצת אחרת.

  כדי שלא תהיינה אי-הבנות: הניסוח הוא שולי לכוונות ואני בהחלט מסכים לחלוטין עם רוח הדברים ה'מחרידים' שציטטת. .מה נעשה, גם אני חושב שהימין הקלריקלי-גזעני מנסה לדחוף אותנו למדרון חלקלק שבסופו אנו עלולים למצוא את עצמנו מוותרים על הדמוקרטיה וזכויות האדם כדי להבטיח את זכויותיהם של העם, האומה, הדת והמנהיג העליון.

  צר לי שבחורים צעירים בימין הדתי אינם מבינים את גודל הסכנה באובדן זהותה הליברלית-דמוקרטית של ישראל. יכול להיות שהסיבה לכך היא שהם 'נחרדים' מההשוואות מבלי ללמוד ולתת את הדעת על התופעות שעומדות ברקען. אשמח להפנות אותך לחומר קריאה שיחשוף בפניך את התהליכים שהתרחשו באירופה בשנות השלושים של המאה העשרים ואז תוכל להחליט בעצמך אם התהליכים הללו דומים או שונים לאלו שמתפתחים בישראל בימינו אנו.

  כיוון שלהערכתי מיצינו את הנושא הזה, אשמח אם תפסיק להאשים אותי בניסוחים של טובים ממני ותסיט את האש לדברים שכתבתי במו ידי.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 18:13 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  עוד מספר דוגמאות מחרידות

  https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/1/ART/963/214.html


  ומכיוון שכתבת לי "מה שמחריד אותך לא בהכרח מחריד אותי ואני מניח שגם ההיפך נכון באותה מידה", אתה בהחלט מסכים עם האמירות ולכן כשאתה מבקר בחריפות את הציבור הדתי והחרדי תסתכל בראי ותעשה חשבון נפש (אם יש לך בלקסיקון מושג שכזה).

  כל טוב,

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 18:01 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  אם תרצה אשמח לשלוח לך רשימה של משפטים מצמררים שבוודאי יזעזעו יפה נפש כמוך ואז כנראה תצטרך לשנות את התשובה השנייה
  (כמובן לא בפרהסיה).

  אם תרצה אפשר להתחיל ביהונתן גפן:

  "אם החילוניים רוצים להמשיך לחיות פה אין להם ברירה אלא לפתוח באינתיפאדה. כן, אני מוכן לזרוק את האבן הראשונה" (יהונתן גפן, למי צלצלו הפעמונים, מעריב 8.5.98). יהונתן גפן על ביבי נתניהו: "האח הלא נכון נהרג" (משדר בחירות 2006, ערוץ 2). או "נורית זרקה את הפרח/ בסוף היא זרקה גם אותי/ הלכה, התחתנה לה - עם שמוק דתי" (במופע משותף עם סלומון).


  האלוף במיל שלמה גזית, ידיעות אחרונות 8.3.98

  "הדתיים מכניסים פוליטיזציה לצבא. הכיפות הסרוגות עבורי הן כמו צלב הקרס על השרוול של החיילים הנאציים"

  ואני בטוח שאתה מיד שלחת לו מכתב נוקב מכיוון שאתה נוהג להוציא את הנאצים ומנהיגיהם מהשיח שלך ולעולם לא נמצא אותך משווה איש לחיות האדם הללו.

  מספיק לך או שאתה רוצה שנמשיך לדון במאפייני החילוני היפה נפש הממוצע?

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 17:42 הוסף ע״י אריה

  חילוני,

  תבדוק את המקור מספר 14 בויקיפדיה - הוא לא עוסק בכלל בהנצחת יקותיאלי.

  אריה,

 • קישור לתגובה שישי, 28 פברואר 2020 00:56 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  בערך בויקיפדיה המתאר את אורנן יקותיאלי נכתב המשפט הבא:
  "עיריית ירושלים לא הנציחה את יקותיאלי למרות חברותו רבת השנים במועצת העיר שלה, למרות פועלו הציבורי הבולט ולמרות מחאה ציבורית ממושכת שכוללת את מחאתם של אחדים מהבולטים ביריביו הפוליטיים כגון מאיר פרוש, יהודה משי זהב[12] אהוד אולמרט וחיים מילר[13].

  באפריל 2013 החליטה מועצת עיריית ירושלים להנציח את שמו של יקותיאלי בהקמת "הייד פארק" על שמו[14].

  "
  אני מניח שלא מאיר פרוש ולא יהודה משי זהב היו דורשים להנציח אותו לו חשבו שאמר את הדברים שאתה מייחס לו.

 • קישור לתגובה שישי, 28 פברואר 2020 00:45 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה:
  לשאלתך - התשובה היא שלילית.
  לניסיון שלך להפוך את זה לדוגמה מאפיינת של החילונים התשובה היא בוז.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 19:46 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  בדקתי בגוגל את הביטוי שהבאת. מסתבר שהאתרים החרדים מייחסים אותו למאמר שנכתב על ידי אורנן יקותיאלי זכרונו לברכה בשנת 1985.

  אני מבין מהתעקשותך לקבל את תגובתי למשפט בן 35 שנה, שהופיע במאמר שלא הצלחתי למצוא, שאינך מסוגל להתנגח בי באמצעות חומר יותר אקטואלי.

  אורנן יקותיאלי אכן לא אהב חרדים אבל אני מבטיח לך, מבלי לקרוא את המאמר כולו, שהוא לא הסית לרצח חרדים. אתה יכול להירגע.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 19:27 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  במקום להתחמק ולהטיל משימות על אדם שהסביר לך כבר מספר פעמים שהוא אינו אחראי לדבריהם של אחרים, במיוחד כשהוא לא שמע באזניו או קרא בעיניו את הניסוחים המדוייקים, נסה לנתב את הדיון לדברים שאני כתבתי.

  אם אתה מתעקש לאתגר אותי אנא הפנה אותי למקום בו ניתן לקרוא את הניסוח המקורי של הדברים שמרגיזים אותך. אני לא אתייחס לכתבות באתרים חרדיים שמתעלמים מרוח הדברים ובוחרים בפינצטה את המשפטים או חצאי המשפטים שמתאימים לשיטתם אלא רק למקור אמין שמביא את הדברים במלואם ובהקשרם.

  אין לי מושג מי אמר "צריך להיכנס למאה שערים עם זחלמים ומקלעים אפס-חמש ולרסס אותם", מתי ובאיזה הקשר אבל אני מבטיח לך שאף אדם רציני לא אמר את הדברים הללו בכוונה שהם יובנו כפשטם. אתם הרי מומחים לאליגוריות, משלים ומליצות שיר ותמיד מפליא אותי איך אנשים שמסוגלים לדרוש ולפרש לצרכיהם את הניסוחים הברורים ביותר מתעקשים להבין את הזולת בצורה רק בצורה המילולית ביותר.

  נסה להבין, אני מוכן לבקר אחרים בגלל מה שהם אמרו או כתבו אבל לא בגלל מה שאתה, הרב שלך או איזה עיתונאי, חושב שהם אמרו או כתבו. הפנה אותי למקור ואתייחס לדברים עצמם.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 18:01 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  במקום להתחמק ולנסות להסית את הדיון תשיב על שאלה פשוטה.

  האם ניתן לקבוע שהאדם שאמר: "צריך להיכנס למאה שערים עם זחלמים ומקלעים אפס-חמש ולרסס אותם", עבורו האדם הוא מידת כל הדברים.

  האם אתה מסכים עם הדברים הנ"ל? האם הם לגטימים בעיניך?

  אריה

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 17:33 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  אני שב ומזכיר לך שאיני משתייך לשום מחנה ולכן אני אחראי רק לדעות שלי עצמי - עימן אתה כנראה לא מעוניין להתעמת שכן ביקשתי ממנך להציג דעה שלי שנראית לך כגזענית או מבחילה ואתה מתעלם באלגנטיות מבקשה זו וממשיך לתקוף אותי בגלל דעות של אחרים.

  גם אתה לא אומר זאת במפורש אבל אני מניח שגם אתה מסכים לאמירות הגזעניות, החשוכות, הפרימיטיביות, ההומופוביות והמיזוגניות של המחנה שלך. כשתתייחס לארס שבוקע מפיותיהם של הרבנים החרדים אבדוק יותר לעומק את הדעות החילוניות עליהן אני לא נוהג להתעכב.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 15:46 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  כרגיל אתה מתחמק ע"י הצפת מלל חסר משמעות. אמנם אתה לא אומר זאת במפורש אבל אתה בהחלט מסכים עם האמירות הגזעניות של החברים מהמחנה שלך. מפחיד לחשוב שאנשים כמוך מנהלים אתרי אינטרנט וכרטיסים בפייסבוק ומפיצים את משנתם המבחילה.

  אריה

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 15:14 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  1. אני לא משמיץ והאמת אינה השמצה. את המאמרים שאני כותב באתר אני מנסה לגבות כמיטב יכולתי בעובדות שאינן שנויות במחלוקת. הפוסטים שלי בפייסבוק מתבססים על כתבות באתרים חרדיים ואם הכתבות נראות לך כהשמצות עליך לבוא בדברים עם האתרים שפרסמו אותן. יכול להיות שאתה לא מסכים לדרך בה אני מפרש את הכתבות הללו וזה בסדר. אני לרוב לא מסכים לדרך בה החרדים מפרשים הן את המציאות והן את כתבי הקודש שלהם עצמם. לכם נדמה שרק הפרשנויות שלכם הן נכונות וכל השאר הם רק אנטישמים משמיצים ושונאי חרדים. זה לא נכון.

  2. מה שמחריד אותך לא בהכרח מחריד אותי ואני מניח שגם ההיפך נכון באותה מידה.

  3. המאמרים שלי אינם מאמרי שנאה. אני רק מתאר את המציאות שהחרדים מסרבים לראות. כשיפקחו עיניך גם אתה תבין שאני משרת את הציבור בכלל ואת התינוקות שנשבו בעולם החרדי בפרט.

  4. אני מעביר ביקורת על מי שנראה לי כראוי לביקורת ולעולם איני עושה זאת בהזמנה. אני משתדל להעיר למי שמגיב בדף הפייסבוק שלי בצורה משפילה ואיני מרשה להשתלח בחרדים באתר 'אחד' נגד כל הדת' (לאחרונה אני קצת מתרשל בדף האינטרנט אבל בעקבות התזכורת שלך אשוב לדרוש שהתגובות תהיינה ענייניות ולא משתלחות). עם זאת, יש נושאים שלא כדאי להעלות לסדר היום, במיוחד כשהרבנים החרדים מסתדרים בשורה כדי לא לגנות סוטים, מושחתים ופושעים דוגמת הרב ברלנד ודומיו.

  5. אני לא יודע מי הם ה'אנשים מהמחנה שלך'. אין לי מחנה ואיני מייצג שום דעה זולת אלו שלי אותן אני, כאמור, מנסה לנסח בצורה המכובדת ביותר, לבסס על עובדות ולגבות באסמכתאות. אשמח אם תפנה אותי לדברים שכתבתי שנראים לך כהשמצה של החרדים. אני אמנם מרשה לעצמי להאשים אותם בהשתמטות משירות בצה"ל; שדידת הקופה הציבורית; טיפוח הבורות; עדריות; יהירות, התנשאות ותחושת עליונות; התבדלות; יומרנות; אטימות; גזענות, אפליה ושנאת חינם; התעמרות; השחתת ערכים; חבלה באושיות המדינה ובחוסנה ובמקרים לא מעטים גם בפדופיליה – אבל אני מרגיש שאני מסוגל לגבות את כל הטיעונים הללו בעובדות ומחקרים ואשמח לדון בהם עם כל אחד שחושב שאני תוקף חפים מפשע.

  אדרבה, צטט לי דברים שכתבתי שדעתך חוטאים לאמת ואשמח להסביר לך מדוע הקורה שבין עיניך מונעת ממך לזהוח את הצדק שדבריי.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 פברואר 2020 12:45 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  מכיוון שהציבור החרדי מושמץ על ידך באופן יומיומי הן באתר הנ"ל והן בפייסבוק מצאתי לנכון לשמוע את דעתך בנוגע להתבטאויות מחרידות של אנשי רוח חילוניים אתאיסטיים. הציפייה שתגנה תגובות שכאלו היא דומה לציפייה שאחמד טיבי יגנה פיגועים כנגד יהודים.

  אבל בכל זאת ראית לנכון בזמנו לכתוב מכתב פתוח ונוקב למר יהורם גאון האם גם כתבת מכתב דומה לתומרקין? חסוך ממני את דעותיך לגבי הציבור החרדי כבר קראתי רבות את מאמרי השנאה שלך נגד החרדים. תנסה לענות על שאלתי בצורה עניינית, האם אתה באמת מסוגל להעביר ביקורת נוקבת על אנשים מהמחנה שלך או שאתה פשוט צבוע?

  מר רוטשילד היקר,

  מכיוון שהזכרת יושר אנטלקטואלי שאלה לי אליך:

  האם ניתן לקבוע שהאדם שאמר: "צריך להיכנס למאה שערים עם זחלמים ומקלעים אפס-חמש ולרסס אותם", עבורו האדם הוא מידת כל הדברים.

  אריה

 • קישור לתגובה רביעי, 26 פברואר 2020 14:14 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה,

  אני נוהג להוציא את הנאצים ומנהיגיהם מהשיח שלי ולעולם לא תמצא אותי משווה איש לחיות האדם הללו. אני גם מהסה כל מי שמזכיר את הנאצים באתר שלי או בפוסטים שלי בפייסבוק.

  אין להסיק מכך, עם זאת, שאין לי ביקורת נוקבת על החרדים שעושים כל שביכולתם לעורר נוגדנים בקרב אלו שלא נשבו ב'קסמי' רבניהם והמיתוסים שלהם. אני אישית חושב שהאוכלוסייה החרדית מתפרנסת במידה רבה מהקופה הציבורית; אינה מוכנה ללמוד לימודים שיכשירו אותה לעבוד למחייתה; אינה תורמת דבר לציבור; מזלזלת ומתנשאלת מעל כל מי שאינו נמנה על שורותיה; שונאת את כל מי שאינו נראה או חושב כמוה (ערבים, נוצרים, שמאלנים, אינטלקטואלים, הוגים חופשיים, אתאיסטים, ואלו שמאמינים בדמוקרטיה, שלטון החוק, פלורךליזם, זכויות האדם כדומה); זורעת שנאה ופירוד (למשל נגד האשכנזים או נגד הספרדים בהתאם לצורך); אינה בוחלת בזיופים, שקרים ותרמיות: מסתירה פשעים שמתרחשים בתוך הקהילה (למשל, פדופיליה); נוטה לאלימות (בהפגנות נגד חילול שבת, גיוס חרדים, עצירת משתמטים, הזזת קברים וכדומה) ומנסה לכפות את דעותיה והלכותיה על אחרים. החרדים יכולים להאשים רק את עצמם בסלידה ובדחייה שהם מעוררים בציבור הנורמטיבי שבניגוד להם לומד, משרת, עובד ומשלם מיסים.

  לפני שש וחצי שנים כתבתי מאמר בשם 'האם אני שונא חרדים' בו מניתי תשע סיבות לדחייה שאני חש כלפי החרדים. דבר לא השתנה מאז.

  https://www.1vsdat.org/index.php/2013-02-21-20-40-12/%D7%94%D7%92%D7%99%D7%92%D7%99%D7%9D/item/809-%D7%94%D7%90%D7%9D-%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%A9%D7%95%D7%A0%D7%90-%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%9D


  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 26 פברואר 2020 14:05 הוסף ע״י חילוני (מעגלתו של)

  אריה:
  תודה לך על החשיפה הנוספת שנתת לשינאת החינם ולהיעדרו המוחלט של יושר אנטלקטואלי בקרב החרדים.

 • קישור לתגובה רביעי, 26 פברואר 2020 13:22 הוסף ע״י אריה

  עדי,

  לאור ההסבר המלומד שלך לגבי האסון הלאומי שחוסר האחריות שלהם (החרדים) עלול להמיט עלינו, הייתי מעוניין לשמוע את דעתך לגבי התבטאותיו של יגאל תומרקין.

  במשך השנים פרסם תומרקין שורה של מאמרים שבהם ביטא את הסתייגותו מן האמנות והתרבות הישראלית בת זמנו. בין התבטאויותיו הידועות הייתה "כשאני רואה את החרדים אני מבין את הנאצים שרצחו אותם בשואה"

  "כשאני רואה את החרדים, אני מבין את הנאצים ,לבוש מגוחך מסריח ומעורר גועל,שרואים אותם מבינים למה הייתה שואה"

  האם גם אתה מר אביר מבין את אדולף היטלר?

 • קישור לתגובה רביעי, 26 פברואר 2020 11:12 הוסף ע״י אריה

  תודה גם לך מר אביר על חשיפת פרצופו המכוער של החילוני האתאיסט.

 • קישור לתגובה שלישי, 25 פברואר 2020 20:40 הוסף ע״י עדי אביר

  אריה מאירוביץ,

  לא ראיתי את הפוסט של פרופסור עמירם גולדבלום ולכן איני יודע אם הוא דיבר בשפת עבר או בשפת עתיד. אם ניתן להבין מדבריו שהחרדים כבר מפיצים את נגיף הקורונה אז הוא כנראה התנסח בצורה לא זהירה שכן למיטב ידיעתי עדיין לא נמצא אף חרדי שנושא את הנגיף. מאידך, אם כוונתו הייתה להתריע על האפשרות שהנגיף עלול להתפשט מהר בקהילות חרדיות הוא כנראה צדק לחלוטין.

  החרדים פגיעים להידבקות יותר מהאחרים מהסיבות הבאות:

  1. הם נוטים להתקבץ הרבה יותר מהאחרים בחדרים סגורים, צפופים ולא מאווררים: בתי כנסת, ישיבות, תלמודי תורה, בתי מדרש, כוללים וכדומה. גם משפחותיהם הגדולות גרות בצפיפות בדירות לא גדולות.

  2. הם מרבים ללחוץ ידיים וכן לנשק ולגעת בחפצים שנמצאים ברשות הציבור: מזוזות, ספרי קודש וכדומה. כך הנגיף יכול לעבור במהירות מאדם לאדם.

  3. המודעות של החרדים לסכנות נמוכה מזו של אחרים והם אינם ממהרים להישמע להוראות של גורמים לא-תורניים וקשה לי לראות את המתפללים ולומדי התורה נכנסים להסגרים וולנטריים.

  כל המאפיינים הללו הופכים את החרדים לפגיעים ביותר ויש רגליים לחשש שהמגיפה תתפשט בקרבם במהירות עצומה, כפי שקרה בקרב הקהילה הדתית הסגורה בקוריאה שמקצת חבריה הביאו את נגיף הקורונה לארץ ישראל.


  פרופסור גולדבלום אינו מכפיש את החרדים, דבריו אינם מזכירים את יוזף גבלס ויוליוס שטרייכר והוא לבטח אינו חושף את פניו המכוערים והמפחידים של החילוני האתאיסט. הפרופסור מזהה את עקב האכילס של החרדים ומתריע על האסון הלאומי שחוסר האחריות שלהם עלול להמיט עלינו. טוב היו החרדים עושים אם במקום להשמיץ ולתקוף הם היו מנסים להפנים את האזהרה ולנקוט בצעדי מנע מצילי חיים.

  החילונים האתאיסטים הם אכן אנשים הומנים שעבורם האדם הוא מידת כל הדברים. תוכיח זאת נכונותו של פרופסור גולדבלום להעמיד את עצמו בקו האש רק כדי להתריע על סכנה שהחרדים, בעיוורונם, אינם מזהים בכוחות עצמם. נקווה כולנו שהסכנה אינה כה גדולה כפי שפרופסור גולדבלום ואני חושבים אבל אם, חלילה, ייסתבר שהוא צדק תבין גם אתה שאנשים שמסוגלים להבין את העולם הריאלי אינם 'מאוד מסוכנים גזענים וחשוכים' אלא להיפך: דווקה אלו שמתעקשים לא לשמוע לקול התבונה הם החשוכים המסוכנים.

  הייתי, בהזדמנות זאת, מציע שלפני שהאשמת אחרים בגזענות כדאי שמעלה בזכרונך את יחסך שלך לערבים, נוצרים, חילונים, שמאלנים, מזרחיים, אקדמאים ואלו שמאמינים בדמוקרטיה, שלטון החוק, כבוד האדם וחירותו, פלורליזם, השכלה וכדומה.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 25 פברואר 2020 11:56 הוסף ע״י אריה מאירוביץ

  שלום וברכה,

  אתמול פורסם שמרצה באוניברסיטה העברית מצא את מפיצי הקורונה בישראל: "מנשקי מזוזות"
  פרופ' עמירם גולדבלום, פרופ' אמריטוס באוניברסיטה העברית, פרסם פוסט בו הוא מסביר כי הדתיים מפיצים את הקורונה ואף ממליץ "להישמר מכניסה לבתי כנסת".

  וכמובן תגובתה של האוניברסיטה העברית: "מוקיעה את דבריו המבישים והגזעניים של עמירם גולדבלום ואינם משקפים את עמדת הנהלת האוניברסיטה העברית ולא את עמדת קהילת האוניברסיטה העברית אשר פועלים יומם ולילה למען חברה רב גונית."

  דבריו של גולדבלום לא היו מביישים את יוזף גבלס ויוליוס שטרייכר. גולדבלום בסך הכל חשף (שוב) את פניו המכוערים והמפחידים של החילוני האתאיסט.

  החילונים האתאיסטים מצטיירים כאנשים הומנים שעבורם האדם הוא מידת כל הדברים אבל בפועל מדובר באנשים מאוד מסוכנים גזענים וחשוכים.

  אריה מאירוביץ

 • קישור לתגובה שבת, 01 נובמבר 2014 00:33 הוסף ע״י אבשלום

  למה יש לצפות מהם ? מגבירים את ההתנהגות הטפילית של צאן מרעיתם . אם הם משרתים בצה״ל כמה מהם משרתים שרות צבאי בן 3 שנים , אפילו בין חובשי הכיפות המחוררות? כמה כסף ישדד מהקופה הציבורית לישיבת שלהם ולהתנחלויות ? ואני מתייחס לציונים שביניהם , הס מלהזכיר את החרדים שהם ברובו ציבור טפילי החי על חשבון האזרחים ההולכים לעבוד במדינה!

 • קישור לתגובה שבת, 29 יוני 2013 23:36 הוסף ע״י מתן

  שכחת את האדמו"רים מבעלז ומסאטמר (זה האחרון נמלט באמצעות רכבת קסטנר של הציונים)

 • קישור לתגובה שישי, 28 יוני 2013 11:29 הוסף ע״י טל

  מר יובל,

  הכל זה אינטרסים.

  כל העולם בנוי מאינטרסים.

  זהו טבעו של המין האנושי, ואין טעם להתכחש.

  הבעיה היא שיש מניעים אינטרסנטים להציג שקרים וחצאי אמת וזאת בשביל לשלוט על האדם.

  ויש אינטרסים שהמניע שלהם הוא להראות ולהצביע על האינטרס השקרי.

  זהו דבר לגיטימי ביותר לאזן את התמונה הכללית.

  בנושא הציונות.

  נכון שהרצל דיבר לא מעט שטויות שבסופן הצטער והביע חרטה עמוקה על דבריו, אבל הרצל לא היה הציוני היחיד, היה מאחוריו ארגון שלם.

  לא התאפשר להעלות ולהציל את כל היהודים מכוון שהשלטון הבריטי אסר זאת.

  אנשים מסוימים בשלטון החליטו לעלות ולהציל יותר אנשים משכילים וגם כאלו שהשתייכו לתנועה הציונית.

  עכשיו מי אלו אותם האנשים ?
  שאלה טובה,
  צריך לחקור זאת,ולדעתי מדובר על אנשים בודדים מאוד.

  נעשו לא מעט שגיאות, אבל צריך לזכור שעוד לא קמה לה מדינה יהודית ולכן היתה עדיפות יתר להעלות אנשים שהסכימו להלחם ביום שהבריטים עזבו.

  כיום פניה של הציונות השתנו ומתנועה ציונית
  קטנה נהפכה היא למדינה, ולמעשה הציונות כיום היא פניה של רוב תושביה ואזרחיה של מדינת ישראל.

  ככה שאם מישהו מעז לצאת כנגד הציונות שיקח בחשבון שהוא יוצא כנגד מדינה שלמה ושאינו יצפה ליותר מדי סובלנות.

  אני חוזר ומזכיר גם למי ששכח !!
  שלבל נשכח שרבני אירופה אסרו באופן מוחלט על חסידיהם לעלות ולבנות את ישראל.

  מדוע החסידות אינה השתתפה בבניית האומה ומדינת ישראל ולקחה חלק במלחמת התקומה ובכל מלחמות ישראל ?

  לבל נשכח שהעדה החרדית הומצאה באמצע המאה - 20
  לפניכן היתה קיימת החסידות שזו גם הומצאה על ידי הבעש''ט בשלהי המאה - 18 והתנועה הציונית הוקמה בסוף המאה - 19
  ככה ששניהם ותיקות הרבה יותר מהעדה החרדית.

  מהחסידות כמעט ולא נשאר כלום, מכוון שקהילות קדוישות שלמות נספו בשואה.
  רוב הניצולים היו חילונים וציונים ואני חושב שהחרדי צריך לשאול כיום את עצמו איך אלוהים אינו שמר על הקהילות הקדוישות ובמקום להציל שומרי תורה ומצוות החליט להציל חילונים וציונים וגרם לכך למעשה, שבסופו של דבר החילוינים והציונים הם אלו שהקימו את המדינה.

  החרדי צריך לשאול את עצמו איך זה יכול להיות ?

  אבל החרדי המצוי לא ישאל את עצמו ויעדיף במקום לחשוב בעצמו ללכת ולשאול את הרב.

  תשובתו של הרב תהיה תמיד, שאלוהים נתן לחילוינים לבנות את המדינה בשבילנו ובשביל שומרי תורה ומצוות.

  אבל טיעון נפוץ זה יוצר עוד בעיה.
  ואם כך הדבר מדוע עדין ממשיך האלוהים להקשות על החרדים ולדון אותם לעוני ולבורות ?

  מדוע האלוהים עדין מעדיף את החילוינים ואת הציונים ?

  מדוע אלוהים גורם לכך שכל המדינה מאסה בחרדים ?

  אבל אל פחד, והסר דאגה מליבך כי כבוד הרב כבר ידאג לתירוץ חדש.

  ומה זה לא אינטרס ??


  בברכה טל.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 21:32 הוסף ע״י עדו

  עדי זאת תשובה קצת פשטנית. אם זה לא ברור מכל התגובות הקודמות שלי אז אני טוען שהאצבע המאשימה צריכה להיות מופנה כלפי המדינה. הציבור החרדי הוא המופקר והמקופח ביותר במדינה לדעתי. איזה סיכוי יש לצעיר חרדי אם מגיל ינקות ועד בחרות הוא נתון בתוך כת שסוגרת עליו מכל עבר? קל להגיד 'שיעזבו את הדת' אבל במציאות לצעיר דתי יש אפס כישורים לשרוד בעולם המודרני וכל זה באישור ואף במימון החילונים. כמובן שכאשר הוא בוגר ,אם עדיין נותרה בו חשיבה עצמאית אחרי כל שטיפת המוח שעבר, הוא מוצא את עצמו מחותן עם ילדים ואז מה נותר לו חוץ מלהמשיך ולשחק את המשחק עד שהוא הופך בעצמו לחלק מאותה כת שלתוכה גדל?
  מעבר לזה יש לא מעט דברים יפים בחברה החרדית ותרצה או לא זוהי החברה הלמדנית ביותר בעולם. את היחס ללימוד ואת החשיבות הגבוהה לגמילות חסדים, צניעות ומידות טובות לא הייתי רוצה לאבד.
  מעבר לזה, יש לא מעט 'אמיתות' בדת היהודית, מטבע הדברים חלק מהמאורעות ההיסטוריים בתורה אכן קרו, חלק מאימרות חז"ל הן פניני חכמה ובכמה מקרים אני משתאה על המחשבה הנאורה של אנשים שחיו לפני אלפי שנים ומיצר על כך שממשיכיהם נתקעו ולא המשיכו הלאה.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 17:19 הוסף ע״י עדי אביר

  יובל,

  אם הייתי בנעליך גם אני לא הייתי רוצה להיכנס להתנצחות מיותרת, ובמיוחד אם היא עוד עלולה לחשוף את השקרים באמצעותם החרדים מעוותים לצרכיהם את ההיסטוריה של השואה.

  אם תעיין טוב יותר באתר שלי תגלה שאני מגדיר אותו במילים הבאות: 'אתר שמראה את הזיופים, הסתירות וכרעי התרנגולת עליהם נשענת הדת היהודית ומצביע על הסכנות בהתעצמות הפונדמנטליזם הדתי'. לדעתי לא סטיתי כמלוא הנימה מהמנדט שהענקתי לעצמי ואני אכן שוקד על חשיפת ההבסיס המפוקפק של היהדות והסכנות שאנשי הדת ממיטים עלינו.

  יש לי טענות ענייניות נגד תרבות ההתעלקות, ההתבדלות וההשתמטות של החרדים אבל יש לי טענות לא פחות ענייניות גם נגד כל ארון הספרים היהודי בו, לשיטתי, ניתן למצוא אך ורק מיתוסים מגמתיים שהומצאו על ידי אנשי דת אינטרסנטים. אתה בטוח שהדת היהודית נובעת מהאל ולכן כל מה שנאמר בשמה הוא בחזקת אמת אלוהית. אני, לעומת זאת, בטוח שאף אל לא התגלה בפני בני האדם ולכן הדת היהודית, בהכרח, חייבת להסתמך אך ורק על מיתוסים, המצאות ושקרים גסים. כשתוכיח לי שלתוך התנ"ך, התלמודים, המדרשים וכתבי הרבנים הצליחה להתגנב ולו אמת ברת-אימות אחת אשמח לשקול בשנית את עמדותיי. עד אז אמשיך לטעון שמעולם לא זכיתי להיתקל באף אמת דתית שעברה את מחסום ההיגיון שלי ולפיכך אין לי שום סיבה להפסיק לזלזל בכל הטיעונים הרבניים. לא סתם קראתי לאתר שלי 'אחד נגד כל הדת' - אני פוסל לחלוטין את תקפותה של כל הדת היהודית ושל כל מה שנכתב בשמה.

  לסיום, הרשה לי להבטיח לך שאני לא פועל מתוך שנאה נטו ליהדות החרדית אלא מתוך בוז עמוק לאנשים שבעזרת מיתוסים ושקרים מרשים לעצמם להשתרר על אחרים ולכפות עליהם את אמונותיהם, להתבטל מעבודה, להשתמט משירות צבאי, לינוק תקציבים מיותרים, לשנוא את המדינה, לבוז לשלטון החוק, להתנכל לצבא היחיד שיש לנו ולהשקיע את זמנם בלימודים שאינם מועילים לאיש זולת רבניהם.


  ברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 15:07 הוסף ע״י עדו

  שים לב יובל שאתה עושה בדיוק מה שאתה מאשים בו את עדי.
  הרי אם התורה ניתנה מידי שמיים, מה זה משנה מה עשו או לא עשו הציונים החילוניים בשואה? ולהיפך, אם התורה לא ניתנה מהשמיים והיא יצירה אנושית הרי שאמונתם של החרדים היא שגויה ושוב, אין זה משנה מה עשו הם או הציונים בשואה.
  אז כשעדי תוקף את החרדים על התנהלותם ובאותו זמן גם מוצא שגיאות בתורה הדברים מעידים על מניע נסתר ועל בעיות אישיות שלו. אבל לך כמובן זה מותר. העיקר שאתה מפריח פה האשמות ולא מעוניין לגבות אותן.
  אז הישוב היהודי הקטן והעני בימי מלחמת העולם השניה יכול היה לעשות את מה שלא עשו הצבאות החזקים ביותר באותה תקופה ולהציל את היהודים. משום מה החרדים - שמנו הרבה יותר אנשים מהישוב היהודי בישראל - לא יכלו לעשות כלום ואליהם אין מה לבוא בטענות. מאד מעניין.

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 13:34 הוסף ע״י יובל

  עדי,

  תודה על ההתייחסות אבל אני מעדיף לא להיכנס להתנצחות מיותרת - מי שמעוניין יוכל לחקור את הנושא בעצמו. (עבור עלמה)

  ברשותך, יש לי שאלה אחרת אליך.

  לאחר עיון מעמיק באתר שלך נראה לי כי יש סתירה במסר אשר אתה מעוניין להעביר.
  מצד אחד אתה מעלה טענות ענייניות לגבי היות החרדים עול על החברה הישראלית. בנושא זה אפשר להתווכח ארוכות אבל כפי שציינתי אני מעדיף שלא.

  מצד שני אתה לועג לדת, לתורה, למדרשים, לחז"ל, לגדולי הרבנים וכו' ממש על גבול האובססיביות. אם היית מסתפק בטענות שהציבור החרדי הינו עול כלכלי על המשק ניחא, אבל ברגע שאתה גולש לכ"כ הרבה נושאים אחרים מראה שהמניעים שלך לא אובייקטיבים והינך פועל אך ורק מתוך שנאה נטו ליהדות החרדית.

  בברכה,

  יובל

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 11:47 הוסף ע״י עדי אביר

  יובל,

  הרבה מאד יהודים הצליחו לצאת לפני המלחמה למדינות חופשיות ולפלסטינה. הרבנים אסרו על שפוטיהם לעזוב, גם כאשר בני משפחותיהם הצליחו להשיג עבורם מסמכים מתאימים. היהדות האשכנזית שרדה רק בזכותם של היהודים שהמרו את פי רבניהם ועזבו את מזרח אירופה למדינות שם היהודים לא סרו למרות הרבנית.

  אני לא מסכים למה שכתבת על חוסר נכונותה של התנועה הציונית לעזור ליהדות אירופה. האם תוכל להתפנות אותי למקור אמין (כלומר, לא תורני) בו אוכל לקרוא עובדות שיוכיחו את טענותיך?

  הציונות העלתה ארצה, קלטה ושיקמה את את שארית הפליטה. זהו אחד המפעלים המרגשים בהיסטוריה אבל החרדים רוצים להוזילו ולהשכיחו כי הוא לא מתאים לנרטיב שלהם.

  בכבוד רב,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 27 יוני 2013 10:40 הוסף ע״י יובל

  עלמה,

  שוכחים כאן שתי עובדות לספר לך:

  1. ליהודים לא היה כה פשוט להגר, אומות העולם החופשי והנאור לא אפשרו מצב שמיליוני יהודים יברחו מאירופה.

  2. התנועה הציונית המשכילה החילונית יכלה באמצעות כסף להציל מיליונים אך הקמת המדינה הייתה בראש סדר העדיפות, הצלת נפשות הייתה משנית.

 • קישור לתגובה רביעי, 26 יוני 2013 16:09 הוסף ע״י עדי אביר

  עלמה,

  חלילה. לא האשמתי את החרדים בפשעים של הנאצים. אני רק בא בטענות אל רבנים חרדיים שדוגמת הרבי מליובאוויטש והרב גרודזנסקי אסרו על הקהילות שלהם להגר לאמריקה כי זאת מדינה חופשית ומתירנית בה אפילו 'הרבנים מגלחים את זקניהם'. רוב היהודים הפשוטים שמעו למצוות רבניהם ולא היגרו לאמריקה או לפלסטינה וכתוצאה מכך מיליונים כחדו בשואה.

  הרבנים החרדיים, עם סדר העדיפויות המעוות שלהם, העדיפו את הסכנה הגופנית במזרח אירופה על הסכנה ה'רוחנית' בארצות הברית. היום הם מעדיפים להעמיד את עם ישראל בסכנה קיומית רק כדי ששפוטיהם לא ייתגייסו לצבא וייחשפו לקדמה.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 26 יוני 2013 15:15 הוסף ע״י עדו

  אני שוב מוצא את עצמי מתפלא על חוסר ההבנה. החרדים נוהגים כפי שתמיד נהגו ומאמינים במה שתמיד האמינו. אפשר להתפלא על התעקשותם לא ללמוד אבל חייבים להודות שהם נותרו ישרים ונאמנים לעקרונותיהם: יש ללמוד תורה ולקיים מצוות, צריך לשמוע בקול הרבנים והקמת מדינה יהודית היא כפירה.
  לכן אין זה מפתיע שמורה חרדי לא רוצה אצלו בכיתה ילד שאביו שירת בצבא ואין להתפלא שהחרדים לא מרגישים מחוייבים לקיומה של מדינה שמבחינתם מהווה שיקוץ

 • קישור לתגובה רביעי, 26 יוני 2013 14:40 הוסף ע״י עלמה

  עדי, גם יהודים משכילים רבים לא עזבו את אירופה ובסופו של דבר נרצחו בשואה. חרדים לא אשמים בפשעים של הנאצים.

התגובות האחרונות