Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 16 פברואר 2013 19:06

אז מי הוא יהודי? (עדו)

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

 

אז מי הוא יהודי? מה הוא יהודי? במה אתה יהודי? איך אתה מעז לקרוא לעצמך יהודי? למה? כמה? איך? מתי?

"יש רק הגדרה אחת נכונה לשאלה מי הוא יהודי.  "

"וזאת ההגדרה שלך נכון? איזו שחצנות. אתה ורק אתה יודע מיהו יהודי וכל השאר טועים?"

"ההגדרה היא פשוטה: יהודי הוא כל מי שאחרים – במיוחד אנטישמיים – קובעים שהוא יהודי."

"נו באמת! הרי קבוצה מגדירה את עצמה, לא האחרים מגדירים אותה."

"באמת? נניח שיש עדר של פרות שחורות ואני מצרף אליהן פרה חומה. הפרות השחורות יכולות להחליט שהפרה החומה איננה פרה כי היא לא בצבע הנכון, אבל מי שקובע הוא בסופו של דבר השוחט עם הסכין נכון? רק ההגדרה שנתתי קודם היא זאת ששווה התייחסות"

"אוהו, שוב השחצנות הזאת."

"לא שחצנות, להיפך, צניעות. אני מכיר בעובדה שבין אם אני אוהב את זה או לא, בין אם מוצא חן בעיני ובין אם מתאים לי או לא מי שקובע את היהדות שלי הוא לא אני.  לפני שבעים שנה יכול היה רבי מיוחס למצוא את עצמו באותו תא גזים עם כומר נוצרי שבמקרה התגלה לו סב יהודי ברשומות."

"אז אתה מאמץ את ההגדרה של היטלר? הנאצים בשבילך הם פוסקי הלכות?"

"חד משמעית כן. בינתיים הנאצים נתנו את ההגדרה המקיפה ביותר, עד הנאצים יכולת להתנצר ולא נחשבת יהודי יותר, עכשיו גם זה כבר לא מספיק."

"נו באמת, ומה אם יקום איזה רודן מטורף ויחליט שכל המוסלמים הם יהודים?"

"תלוי במידת הכוח של אותו דיקטטור אבל כן, אם עריץ מספיק חזק יתחיל להשמיד מוסלמים כי הם יהודים אז הם יהיו יהודים."

"נו, זה פשוט מגוחך."

"להיפך, מגוחך להתפלפל על הגדרות כשהמציאות טופחת על הפנים ועוד עם גרזן "

"אז בעצם אתה יהודי רק מתוך פחד?"

"מתוך שותפות גורל. כבר יצא לי לעשות מילואים עם אנשים שתיעבתי, אנשים שלא היה לי שום דבר משותף איתם, טיפוסים גסים, בורים ואלימים שלא סבלתי ובכל זאת ידעתי שמי ששומר עלי בלילה ומגן על חיי הוא אותו טיפוס מעצבן שלובש את אותם מדים כמוני. זה לא מצא חן בעיני אבל היינו באותו צבא והחיים שלנו היו תלויים זה בזה. אני רוצה לחשוב שאם הייתי רואה את המאנייק של היחידה בסכנת חיים הייתי מציל אותו גם תוך סיכון עצמי . "

"אז אם יקום עכשיו שבט סיני ויחליט שהוא יהודי אז זהו? הם הפכו ליהודים למרות שלמעשה אין כלום בינם לבין היהדות?"

"אני יכול לשאול את אותה שאלה הפוך: אם שבט סיני יחליט להתגייר, כל בני השבט יתחילו לבצע ריטואלים מגוחכים כמו לשים רצועות מעור פרה כל בוקר ומלמל טקסטים עתיקים בעברית שלוש פעמים ביום אז הם יהיו יהודים? מסתבר שכן.  יש לי חבר שהסביר לי באריכות מדוע האתיופים אינם יהודים, הוא טען שרק התפוצות שהיה להן תלמוד נחשבות יהודיות. הסברתי לו שהשאלה היחידה שחשובה היא מה היה גורלם של יהודי אתיופיה אם הנאצים היו מגיעים לשם, אם הם היו מקבלים את הטלאי הצהוב אז כן, הם היו יהודים."

"ואם הנאצים היו משמידים את כל האפריקאים כי לפי תורת הגזע שלהם כושים הם צורת חיים נחותה?"

"אז הם היו משמידים אותם כאפריקאים ולא כיהודים. ברמת העיקרון הייתי מאושר אם כל הנרדפים  בעולם היו משלבים ידיים. בפועל זה לא כך ואם נחזור לנאצים אז הומוסקסואלים רבים היו נאצים ורדפו יהודים. לילה אחד, 'ליל הסכינים הארוכות', הוצא להורג  ראש הס.ד הנאצי שהיה הומוסקסואל מוצהר עם כל התומכים שלו. מאותו רגע גם להיות הומו הפך להיות מסוכן כמו להיות יהודי. "

"נו, ואם היה מישהו מחליט שהוא שונא רק יהודים מסוג מסוים למשל אשכנזים?"

"זה כבר קרה, הייתה תקופה שבה כל יהודי אשכנזי שעלה לישראל מצא את עצמו נדרש לשלם חוב ישן למלווים בריבית המוסלמים. היהודים הספרדים הצליחו לשכנע את הערבים באותה תקופה שהם לא שייכים לעדה האשכנזית ולכן אינם נושאים בחוב. גם יהודי גרמניה התחננו בפני השכנים שלהם שיבדילו ביניהם ובין האוסט-יודה המלוכלך וחסר התרבות שהיגר מפולין. אנחנו יודעים לספר על אחדות ישראל אבל האמת היא שאנחנו אלופי העולם בפיצול. יש אפילו בדיחה על היהודי שמגיע לאי בודד ובונה לעצמו שני בתי כנסת שבאחד מהם לא ידרוך לעולם. למעשה אם נחשוב מה הדבק שמאחד את כל היהודים בעולם וגורם להם להפסיק לריב ולהשמיץ זה את זה הרי שזו השנאה מבחוץ."

"הכל טוב ויפה אבל זו לא הגדרה ליהדות, רק להגדרה של אוכלוסייה שנמצאת בסכנה , יהדות היא משהו עמוק הרבה יותר."

"לא, יהדות היא משהו רדוד הרבה יותר. אם להאמין לדתיים אז כל מי שנולד מרחם של יהודייה כשרה הוא יהודי. כלל לא משנה אם הוא שומר מצוות או אפילו יודע שהוא יהודי. אגב, בעבר יהדות נקבעה לפי האבא. כל הכללים האלו שכולם מנפנפים בהם הם שרירותיים לגמרי ונקבעו על ידי בני אדם מסיבות היסטוריות אין איזו נוסחה מתמטית שקובעת מיהו יהודי ומי לא. אבל כל זה לא ממש חשוב."

"למה לא?"

"השאלה היא למה כן? למה בכלל אכפת לנו מה אומרת הדת היהודית?  בפועל לאנטישמים הייתה ההגדרה שלהם."

"ולמה שנתחשב באנטישמים?"

"כי להגדרה שלהם יש שיניים. יותר נכון יש לה סכינים, רובים טנקים ותאי גזים. זה מחזיר אותי לטענה המקורית שלי. מה אכפת לי אם איזה רב הוציא פסק הלכה מנומק שמסביר מיהו יהודי?  ההלכה של אותו רב לא מנעה את שליחתו לאושוויץ והיא חסרת משמעות. הציונות לעומת זאת כן מונעת ממי שרוצה להרוג יהודים להגיע אלי ולכן ההגדרה שלה כן חשובה. נכון, מדינת ישראל לא לקחה על עצמה להגדיר מיהו יהודי, אבל היא קבעה את חוק השבות שנוסח כמו חוקי הנאצים בהיפוך. אם הנאצים היו הורגים אותך בגלל שיש לך סבא יהודי מדינת ישראל תיתן לך אזרחות אם יש לך סבא יהודי".

"ואם רוצים להשמיד אותך לא בגלל שאתה יהודי?"

"תראה, אימא שלי נולדה באסטוניה. אני אישית לא דובר אסטונית. לא יודע כמעט כלום על אסטוניה ולא הייתי שם מימי.  עכשיו נניח שרוסיה כובשת את אסטוניה ומכניסה את כל האסטונים לגטאות. נניח גם שרוסיה הגדולה והחזקה מתחילה לכבוש מדינה אחרי מדינה ובכל מקום שבו יש אסטונים מרכזים אותם במחנות. תוסיף לזה שבסביבתי הקרובה אני מתחיל לשמוע לחשושים על איך האסטונים  אשמים בכל הצרות בעולם ומגלה שלא כדאי לציין את המוצא שלי בראיון עבודה. במצב כזה, ארצה או לא, תהיה לי שותפות גורל עם כל האסטונים. לא בגלל שיש לי רגש עמוק כלפי מכורתי, לא בגלל אהבתי לתרבות אסטוניה, רק בגלל העובדה שלי ולאסטוני (שיכול להיות נוצרי ואנטישמי) יש אויבים משותפים".

"רגע. אז במקרה כזה מי האויב שלך? האסטוני יכול לשנוא אותך כי אתה יהודי וכל השאר כי אתה אסטוני.

"ואני אצטרך להחליט היכן האיום יותר גדול. בינתיים האיום הוא פחות גדול מצד היהודים. אחרי אלפיים שנה של רדיפות היהודים למדו לגונן אחד על השני כשיש רדיפות לכן הסיכוי שיהודי יתקע לי סכין בגב כי אני – לצורך הדיון – קומוניסט יותר קטן מהסיכוי שקומוניסט יפגע בי כי אני יהודי.  מה שכן, אני חושב שאם מדינת ישראל תהיה 'יהודית' אבל לא דמוקרטית לא שווה לי לגור בה. מה אכפת לי  אם לא רודפים אותי בגלל יהדותי אבל כן רודפים אותי כי הדעות שלי לא מתאימות לדיקטטורה השולטת? בסופו של דבר אני נרדף."

"כלומר לא אכפת לך מהמסורת, ההיסטוריה היהודית, התנ"ך וכל המורשת של עם ישראל?"

"דווקא אכפת לי. זאת בדיוק ההגדרה הנכונה, זה 'אכפת' ולא יותר. לא הייתי מוכן להתגייס ולבלות שלוש שנים במדים בגלל ההיסטוריה היהודית או בגלל שאני מאד אוהב תנ"ך. יש לא מעט יהודים בעולם ששמים איזו תמונה של הכותל על הקיר ובזה מסתכם רוב הקשר שלהם עם המורשת. יכולתי להגר מהארץ ולנהוג כמותם אבל אני בוחר לחיות פה גם אם זה אומר לצאת לפעמים למילואים ושבזמן שיש התחממות בעזה הגיס שלי יבוא מבאר שבע לגור אצלי בסלון."

"כן אבל אתה מתייחס ליהדות שלך בתור איזה נטל".

"לא ממש.  אני גבר ואני לא מתייחס לגבריות שלי כאל נטל אלא כעובדת חיים.  כלומר לפי אברי הרבייה שלי אני מוגדר כזכר ולא כנקבה אבל יש כאלו שיגידו שאני לא מתאים להיות גבר בדיוק כפי שיש כאלו שיגידו שאני לא באמת יהודי.  לי עצמי אין לי שום תסביכים שנוגעים לגבריות שלי כשם שאין לי תסביכים בקשר ליהדות שלי. לא התנצרתי ואני גם לא לובש שמלות ומתאפר כמו שעושים הטרנסג'נדרים. מצד שני, אף אחד לא יגדיר לי מה זה אומר להיות גבר. יש כאלו שבשבילם מי שלא נוהג במכונית ספורט פתוחה הוא לא גבר, יש שיגידו שאם אני מחליף חיתולים לתינוק אני לא גבר ויש מי שיגיד שאני צריך ללכת מכות בבארים ולהחליף בחורה אחת ליומיים. שיהיה להם לבריאות, אני לא מקבל את ההגדרות שלהם למה זה גבר ולא למה זה יהודי".

"אז איזה הגדרה אתה כן מקבל?"

"את ההגדרה של המציאות"

 

עדו

נקרא 2030 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

1 תגובה

  • קישור לתגובה שלישי, 09 אפריל 2013 20:42 הוסף ע״י טל

    מאמר יפה מאוד, נקודה למחשבה אבל לך תסביר זאת לכל המין האנושי בעולם כולו שאינם מבינים שכל זה בעצם גורם למלחמות למחלוקות ובסופו של דבר לנבדלות. השאלה שצריכה להשאל היא איזו קירבה ישנה לעם היהודי כיום לבין שאר בני ישראל של לפני 2000 שנים ויותר. והתשובה לכך היא כאן http://secularisrael.blogspot.co.il/2010/06/blog-post_67.html אגב אם הולכים לפי המקרא אז לא כל בני ישראל נקראים ומכונים כיהודים ולמעשה מי שנקרא יהודי ומכונה כיהודי הם אך ורק אותם האנשים שהשתייכו לשבט יהודה שחיו ביהודה, ושאר 11 השבטים שמהווים יחדיו בסה''כ 12 שבטים חוץ משבט יהודה שאר השבטים אינם יהודים ואינם קרואים יהודים למרות השתייכותם ולהיותם כחלק מבני ישראל. וזאת כמובן אך ורק על פי המקרא בלבד. אבל בכל זאת ישנם ממצאים ארכיאולוגים שאי אפשר להתעלם מהן. עכשיו למי שאינו מאמין במקרא יהודי הוא בדיוק מה שכתוב במאמר שלך שלממלכות בעולם היה רישום מלא של אוכלוסיית הקהילות היהודיות והם קבעו למעשה מי הם היהודים וגם האנטישמיות בעולם למעשה קבעה מי אלו אותם יהודים. מאמר יפה מאוד. אגב לדעתי האישית בלבד ישנם חלקים בתנ''ך ובמקרא שהם נכונים לחלוטין אבל ישנם גם לא מעט סתירות ומבוכות ולכן ניתן לראות שהתנ''ך למעשה אינו נכתב בידי איזושהי ישות על כל יכולה. עדו ? יש לך עוד מאמרים לקרוא ?

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים