Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 14 יוני 2012 23:27

מדוע לא ראיתי צדיק נעזב וזרעו מבקש לחם

דרג מאמר זה
(3 מדרגים)
מגזין פורבס, במהדורתו העברית שפורסמה בתאריך 14.6.12, מונה את שלוש עשרה הרבנים העשירים בישראל:
 
               כבוד הרב
 
 הון עצמי
             ייחוס
 
1.3 מיליארד
נינו של הבאבא סאלי
 
 
750 מיליון
נכדו של הבאבא סאלי, דודו של פינחס אבוחצירא
 
350 מיליון
האדמו"ר של חסידות גור
 
180 מיליון
האדמו"ר של חסידות בעלז
 
100 מיליון
חוזה עתידות
 
90 מיליון
עושה ניסים
 
75 מיליון
יועץ למפורסמים
 
 
50 מיליון
בנו של הבאבא סאלי, דודו של דוד חי אבוחצירא
 
 
40 מיליון
מחזיר בתשובה
 
35 מיליון
מחזיר בתשובה
 
30 מיליון
מחזיר בתשובה
 
25 מיליון
נכדו של הבאבא סאלי, אחיו של דוד חי אבוחצירא
 
20 מיליון
אחותו של 'הרנטגן', בוררת בעולם התחתון
 
 
מהרשימה אנו למדים שבעסקי הדת ניתן לצבור הרבה יותר ממון ורכוש מאשר בעסקים שבאמת תורמים לכלכלת המדינה אך זאת רק בתנאי שמצפונך אינו מפריע לך לנצל את המאמינים התמימים שמעריצים אותך ורואים בך צדיק וקדוש שדואג אך ורק לשלומם ולגאולתם.
 
הבולטים בין צוברי ההון הם צאצאיו של הבאבא סאלי, שלושה דורות של מוכרי ברכות, קמעות ומים קדושים שגרפו לכיסם למעלה משני מיליארד ומאה מיליון שקל. אחריהם ברשימה נמצאים שני מייצגים של מקצוע האדמורות. הללו, בדומה ל'צדיקים' של שאר החסידויות, התעשרו על גבם של חסידיהם התמימים שחונכו להעריץ את הרבי, לתרום לחצרו ולהוריש לו חלק הגון מרכושם. על נתח שמן בעוגה נאבקים גם חוזי העתידות, עושי הניסים ויודעי הסודות שהבינו שכדאי להתעלק גם על דלי-האמצעים שידם אינה משגת לרכוש יותר מאשר ברכה חפוזה וגם על שועים ועשירים שאינם מהססים לתרום כספים שלעולם לא היה עולה על דעתם לשלם למומחים שדווקא כן יודעים על מה הם מדברים. בסוף הרשימה, קצת לפני אחותו של הרנטגן שהביאה את בשורת הדת גם למעמקי העולם התחתון, נמצאים הרבנים שמתפרנסים מתעשיית ההחזרה בתשובה שמתמקדת בדלי-השכלה שתמורת מעט רוחניות ממוסחרת ותחושת צדיקות מזויפת ממהרים לזנוח את העולם האמיתי ולהצטרף למעגל התורמים והמורישים.
 
עיון מדוקדק יותר ילמדנו שחוץ מאשר בחור מוכשר אחד ממוצא תימני כל שאר המתעשרים הדתיים מתחלקים לשתי קבוצות: אדמורים אשכנזיים שצברו את הונם על חשבון חסידים שמעולם לא נחשפו להשכלה חילונית ולדעות עכשוויות ורבנים ממוצא צפון אפריקאי שלמדו כיצד לנצל עד תום את המסורות שעולי המאגרב הביאו עימם מארצות מוצאם. בשני המקרים אנשי הדת למדו להתעלק על אנשים קשי יום שאינם יודעים להבדיל בין הממשי להזוי ואינם מבינים שבסופו של דבר הם נשארים עם סיפורים, ברכות, קמעות ושיקויים חסרי ערך והרבנים עם רכוש ששווה מיליארדים.     
 
לבסוף, הייתי רוצה להביע את השתתפותי בצערו של הרב אמנון יצחק שלמרות מאמציו הכבירים ומרצו הבלתי נדלה הצליח להתברג רק במקום ה-11 ברשימה. אני מקווה שהמסע השיווקי החדש שמציע שפע של ממתקים רוחניים בעלות של רק שקל וחצי ליום יישא פרי ומאחל לו שרבים ימהרו לחתום על הוראות הקבע שתבטיח לו מקום מכובד יותר ברשימת מתעשרי הדת.
נקרא 6166 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

16 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 21:36 הוסף ע״י עדו

  האמת היא שזוהי בהחלט נקודה לרעתה של החברה החופשית, כשאנשים צעירים חסרי מסגרת מסתובבים להם ברחובות הם עשויים להידרדר לפשע או ליפול לידיהם של כתות מיסטיות שונות. זוהי בעיה עולמית אבל היא לא הופכת את הדת לנכונה ומוצדקת יותר מכנופיות הפשע. בשני המקרים יש ניצול של חולשה של אדם שהגיע לנקודת משבר בחייו באשמת החברה.

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 19:55 הוסף ע״י עדי אביר

  אבינר,

  יש אלטרנטיבות נוספות. למשל, שהמדינה תיקח על עצמה לטפל בבעיה באמצעות בעלי מקצוע שירכישו לצעירים הללו השכלה והכשרה מקצועית כך שהם יוכלו לתפקד בעתיד כאזרחים פרודוקטיביים שתורמים לעם ולחברה. במקום זאת המדינה, משיקולים קואליציוניים, מזרימה כספים לגורמים חרדיים שהופכים את הצעירים לשונאי המדינה שמתחמקים מעבודה, השכלה ושירות צבאי והופכים לנטל תמידי על כתפי הציבור.

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שני, 05 מאי 2014 19:33 הוסף ע״י אבינר

  עדי, כתבת "ולכן הוא שילח את המיסיונרים שלו לרחובות שם הם יוכלו לאתר נערים מבולבלים במשבר, להציע להם להניח תפילין, לקרב אותם לחסידות, להרעיף עליהם הרבה חום והערכה, לפתות אותם להיכנס לאחת הישיבות שלו ושם לשטוף את מוחם ולהפכם לחברים שווי זכויות שיקדישו את זמנם ומרצם למטרות של הכת. "

  הנערים המבולבלים האלה היו יכולים בנקל להדרדר לעולם הסמים, הפשע והזנות.
  מה אתה מעדיף: שיחזרו בתשובה או שידרדרו לפשע?
  אני תמיד טוען שבכל מקרה צריך להתבונן על האלטרנטיבה, יצא לי להכיר כמה נערים שאם הייתה להם קצת אמונה שהעולם הוא צודק ושיהיה טוב עם הזמן, הם לא היו מדרדרים לאלימות.

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 16:38 הוסף ע״י עדו

  א. דווקא נראה לי שלך ים, לא הייתה הפעם תשובה. לגבי אנשי העסקים שמסכנים את הפנסיות שלנו - אתה יכול לקרוא על זה בלא מעט עיתונים, למעשה זהו נושא חם מאד באינטרנט הרבה יותר מאשר רשימת הרבנים האלו.
  ב. אתה מודה שהציבור הדתי עני ומטיח בי שהוא ימשיך לגדול - לא ממש ענית לנושא, אם הציבור הדתי כל כך עני כיצד זה מנהיגיו עשירים מופלגים כל כך?
  עדי השווה את החב"דניקים לסוחרי סמים, במקרה שלך היית מתאים להיות קומוניסט שטוף מוח ברומניה או יגוסלביה של פעם. שם העם העני שמע השכם והערב שהסתפקות במועט וחריצות הן מידות נעלות ובאותו זמן השליטים צ'אוצ'סקו וטיטו חיו להם באחוזות פאר. בזמנו שאלתי את עצמי עד כמה יכולים להיות אותם קומוניסטים עיוורים למציאות. עכשיו אני רואה שלא צריך להתפלא, יש לנו את אותה סחורה פה אצלנו אלא שבמקום קומוניזם קוראים לזה 'יהדות' משום מה.

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 13:09 הוסף ע״י עדי אביר

  ים, צליל, דין, נמרוד, חוף, שי,

  אם אפילו אתה מתחיל לחשוב אז מאמציי כנראה אינם מושחתים לריק.

  דרך אגב, במקרה זה הניסוח שלך, למרות חריפותו, אינו גולש מגבולות הסביר.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 12:50 הוסף ע״י ים

  פשוט מפחיד כמה שvמוח שלך מעוות.
  קראתי המון מאמרים שלך ותגובות ולראשונה באמת הצלחת לזעזע אותי.
  עצוב מאוד לגלות לאיזו שפלות יהודי יכול להגיע.

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 12:44 הוסף ע״י עדי אביר

  ים,

  אני מסכים איתך שהמדינה הזאת סובלת מהרבה רעות חולות אבל לא נראה לי שאפשר להזניח צרה אחת כיוון שצריך לטפל גם בצרות אחרות. איני מסוגל לפתור את כל הבעיות של האומה ולכן בחרתי להתמקד בבעיה שנראית לי כמסוכנת ביותר להמשך קיומה של המדינה שלי - בעיית התחזקות החרדים האנטי-ציונים.

  אני לא חושב שהשוואת החבדניקים לסוחרי סמים היא ביטוי לתת רמה, אדרבה, אני חושב שבהשוואה הזאת אני קולע ללב הבעיה. חב"ד היא כת מסוכנת שמנסה לגרום לילדים ולנכדים שלי להתמכר לפלחן האישיות של הרבי מליובאוויטש, בדיוק כשם שסוחרי הסמים מנסים לגרום להם להתמכר לסמים. איני מנסה להפחית מחומרת מעשיהם של פורצים, גנבים ואנסים אבל כל הפושעים הללו, בניגוד לסוחרי סמים ולמיסיונרים של חב"ד, אינם מנסים להדביק את כל הציבור במחלה שלהם.

  אין לי דבר נגד אנשים מאמינים, הרי גם אני מאמין בכל מיני דברים, אבל לנצח אלחם באנשים שמשתמשים בדת כקרדום לחפור בו ומצדיקים את עוולותיהם באמצעות אמונות שהם עיצבו לצרכיהם. הרבי מליובאוויטש החליט להפוך את החסידות שלו לכת שמקבילה לכתות משגשגות אחרות, דוגמת הסינטולוגים וחסידי הכומר מון, ולכן הוא שילח את המיסיונרים שלו לרחובות שם הם יוכלו לאתר נערים מבולבלים במשבר, להציע להם להניח תפילין, לקרב אותם לחסידות, להרעיף עליהם הרבה חום והערכה, לפתות אותם להיכנס לאחת הישיבות שלו ושם לשטוף את מוחם ולהפכם לחברים שווי זכויות שיקדישו את זמנם ומרצם למטרות של הכת.

  ממשיכי דרכו שיפרו את המוצר ובמקום למכור 'גאולה בימינו' הם מוכרים עתה את 'מלך ומשיח שעתיד להתגלות במהרה ובימינו'. נערים במשבר ונערים דחויים שזוכים להכרה ולידידות, אולי לראשונה בחייהם, ממהרים להתמסר למסרים הרדודים של הכת וחיש קל הם הופכים לחבדניקים תקניים שמתנגדים לציונות ולמדינה שהציונים הקימו בארץ ישראל, מזלזלים בחוקים שחוקקו על ידי הכנסת הנבחרת, דוחים את המדע, הקדמה וההשכלה ומובילים את המחנה בשנאת נוצרים, ערבים, הומוסקסואלים, שמאלנים, זרים ואחרים. גם המכורים לסמים, לאחר כמה שאיפות, משנים את כל אורחות חייהם ומנווטים את עצמם לדרך ללא מוצא. ההבדל היחיד הוא שיש כאלו שמצליחים להיגמל מסמים. הגמילה מכתות היא הרבה יותר קשה ובעייתית.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה חמישי, 01 אוגוסט 2013 10:24 הוסף ע״י ים

  כרגיל עדו מנסה להתחמק ולא להשיב כי פשוט אין לו מה להשיב. הייתי די בטוח שנשמע שוב על סבא שלך.
  עדי באחת מתגובותיו השווה את החבדניקים שמניחים תפילין לסוחרי סמים שמפתים קטינים.

  בגלל שאביר בחר לרדת לכזו תת רמה אני בוחר להפנות אליו מספר נקודות בעיתיות שמדינת ישראל נאלצת להתמודד איתם וקל לראות שבעיית ה"צורר החרדי" היא שולית לעומת מכת הפריצות והגנבות ומקרי האונס אשר מתבצעים ע"י אזרחי המדינה מדת מסוימת באופן שיטתי.
  ואני לא מתכוון לפליטים מאפריקה שהם עוד בעיה חמורה שיש לפתור.

  עדו החמוד,

  לשום איש עסקים אין את הזכות לסכן את הפנסיה ואת קרנות ההשתלמות שלנו גם אם הוא חילוני נאור.

  לגבי גלנט, אולמרט ,פרנקל - מדובר בקורבנות כנופיית שלטון החוק החילונית שבצורה דיקטטורית עושה כל העולה על רוחה.

  הציבור החרדי ימשיך לגדול על אפך ועל חמתך למרות העוני המחפיר שהוא חי כי בניגוד אליך לא רק הכסף והמותגים והמעמד חשובים לנו.

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 14:01 הוסף ע״י עדו

  חוף היקר.
  א. כשמישהו מתמודד עם ביקורת על ידי זה שהוא מתחיל להפנות אצבעות מאשימות לכל הכיוונים אני יודע שאין לו תשובה טובה. זה שיש עוד דברים רעים במדינה חוץ מאשר הדת לא משנה את הטענות של עדי. עד כמה הדת מסוכנת והאם יש סכנות יותר גדולות? שאלה נכבדת בהחלט אבל גם כאן, מדובר בהתחמקות. הרי לא היית עובר לסדר היום על שחיתות במשרדי ממשלה כי יש לאיראנים פצצת גרעין וזה יותר מסוכן (ואולי כן היית עושה את זה, לא יודע).
  ב. איש עסקים הוא - בהגדרה - אדם שרוצה להרוויח כסף. זאת מטרתו בחיים ואם הוא גם תורם לצדקה הוא בדרך כלל ינפנף בזה כי הרי עיסוקו הוא צבירת ממון ומה שהוא נותן הוא נותן מנדבת ליבו. רב הוא אדם שבהגדרה עיסוקו הוא קידום התורה ולא עסקיו הפרטיים. לאחרונה נפסלה מועמדותו של אדם אמיץ מאד, מוכשר מאד ורב מעללים לתפקיד הרמטכ"ל בגלל שהסתבר שיש לו אחוזה מפוארת בבעלותו (כן, אני מתכוון לגלנט). לכאורה אין קשר בין הצלחתו הכספית של גלנט להתאמתו לתפקיד הרמטכ"ל אבל כאן יש לשאול -איך בדיוק אדם שאמור לעסוק בביטחון המדינה השכם והערב מצליח לצבור נכסים שכאלו? למרות שעד היום לא הוכח שום מהלך לא כשר מצידו של גלנט בכל זאת הוסרה מועמדותו לתפקיד.
  גם מרב הייתי מצפה שיקדיש את זמנו לתורה. מסתבר שעיסקי התורה נושאים רווחים לא רעים. מילא, אם הייתי יודע שהציבור הדתי במדינה חי בעושר ביחסית לחילונים עוד הייתי מבין את זה (והייתי שואל מה הם עושים יותר טוב מאיתנו החילונים) אבל ידוע שהציבור הדתי ובמיוחד החרדי הוא עני מאד - סיור קצר ברחובות בני ברק יספיק כדי להבין עד כמה. איך בדיוק צברו הרבנים המכובדים כזה ממון בעוד הקהילות שלהם שקועות בעוני מחפיר? די מוזר לא?

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 12:19 הוסף ע״י חוף

  עדי,

  מדוע נושא הרבנים המיליונרים כ"כ מעסיק אותך. מה עם הטייקונים כמו נוחי דנקנר ותשובה שמשחקים עם הפנסיות וקרנות ההשתלמות שלנו. מדוע אתה לא זועק גם בתחום הזה.

  שאלה נוספת: לי אישית עוד לא יצא לראות חבדניקים או ברסלבים שאונסים ותוקפים באכזריות מידי יום בדרום ת"א ואילו אתה עסוק בלהגן את על תושבי צפון ת"א מהחבדניקים המאיימים.

  שאלה נוספת: מכיוון שאתה כ"כ חרד לתקציב המדינה הנאכל בצורה שיטתית ע"י הצורר החרדי. מדוע אנו לא שומעים ממך על בזבוזי הענק שיש ספורט הישראלי ונתחיל עם ההתאחדות לכדורגל אשר זורמים במסדרונותיה עשרות מיליונים.

  לסיכום: נראה לי שאתה מנסה לשכנע אותנו שאם נפתר מהבעיה הדתית על שלל זרמיה, כלומר או שנחזיר את כולם בשאלה או שנשלח את חובשי הכיפות לאוגנדה ייפתרו כל בעיות מדינת ישראל.

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 12:12 הוסף ע״י צליל

  עדי,

  אתה מוזמן לבוא לבקר בבתי גדולי ישראל בבני ברק ולראות את הווילות המפוארות שלהם. ואם אתה ממש רוצה אולי תסעד איתם ותראה מה הם אוכלים במהלך היום.

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 11:57 הוסף ע״י עדי אביר

  שלום,

  ברצינות? האם תוכל להפנות אותי ללומדי התורה ובתי התמחוי שהאנשים האלה מחזיקים? מניין אתה כל כך בטוח לגבי הפררי? באילו מכוניות הם נוסעים לפי דעתך?

  האם לא ברור לך שמדובר באנשים שמתעשרים מעיסקי הדת?

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה רביעי, 31 יולי 2013 11:24 הוסף ע״י שלום

  לא מתבייש ומה הם עושים עם הכסף נוסעים על פרארי ????? הם מתחזקים לומדי תורה ופותחים בתי תמחוי חוצפן!!!!!!!!! צריך להיזהר בכבוד תורתם לפני שאתה פותח את הפה

 • קישור לתגובה שלישי, 18 ספטמבר 2012 23:40 הוסף ע״י עדו

  צבי, בעבר היה לכל שליט חשוב איזה אסטרולוג שייעץ לו אם עכשיו הזמן הנכון לצאת למלחמה, לחתום על הסכם או להטיל מיסים. היום האסטרולוגיה הידרדרה למקומה הנכון (או בדרך לשם) איזה שעשוע שיכול לעניין ברצינות רק אנשים תימהוניים ואת המנצלים שעושים עליהם קופה.
  במקום אסטרולוגים יש לנו באבות, מר"נים ושאר אנשי דת שהן מנהיגינו והן פשוטי העם מחלים את פניהם בחרדת קודש ושומעים למוצא פיהם (להיות הוגן עם המנהיגים, הם עושים זאת כי פשוטי העם מעריצים את אותם רבנים) עצם הסכומים שאותם אנשי דת גורפים לכיסיהם לא מעניינים כשלעצמם, אבל הם סממן מדאיג להשפעה של האנשים האלו על ציבורים גדולים.
  מה הועלנו אם היום המנהיג איננו מתייעץ עם אסטרולוג אבל מתייעץ עם רב?

 • קישור לתגובה ראשון, 16 ספטמבר 2012 14:53 הוסף ע״י עדי אביר

  צבי,

  אני גם לא קונה סמים אבל זה לא מעלים את הפושרים ולא מונע מאחרים ליפול ברשתם. כשכל אחד מתעסק רק בענייניו ואינו מרים קול נגד תופעות פסולות הוא מסכן את כל האחרים, ובכלל זה ילדיו, נכדיו, בני משפחתו וחבריו.

  לחרדים יש סיסמה יפה: 'כל ישראל ערבים זה לזה' ואני מרגיש חובה אישית לערוב לשלום בני ישראל ולהרחיק מעליהם את הסכנה החרדית על ידי חשיפת האמת שעומדת ברקעה של ההתיפייפות של הרבנים.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה ראשון, 16 ספטמבר 2012 12:06 הוסף ע״י צבי חזנוב

  א.לא רוצה? אל תשלם להם.
  ב. במה הם גרועים יותר מאסטרולוגים, המתיימרים למצוא קשר בין מצב הכוכבים הווה למצבך הכלכלי והחברתי בעתיד, או לכל מיני שפיכופלוצים התולים את כל התרבות האנושית על קצה הזין של פרויד?
  ג. מה דעתכם אתם לדבר קצת עם דלך העם והסביר לה כמה היא מטומטמת?

התגובות האחרונות