Skip to content

1VSDAT

Open menu
שבת, 10 מרס 2012 15:07

מה בין תאיזם לדתיות

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
במאמר, 'מדוע אני לא אתאיסט'[א] טענתי שמערכות ביולוגיות מרוכבות יכולות להתפתח רק בתנאים מאד מיוחדים וכיוון שההסתברות להגריל את התנאים הללו באופן מקרי היא כמעט אפסית, אנו חייבים להניח שהיקום כוונן במיוחד עבור החיים בכלל והחיים האינטליגנטיים בפרט. על הטענה הזאת היה מי שאמר שהיא נובעת מהסתכלות מאד נרקיסיסטית, שאינה בהכרח מחויבת המציאות, וזאת משום שהטבע מוכיח לנו שהוא מסוגל לייצר מבנים סופר-מורכבים, חלקם חיים וחלקם דוממים, וכשם שאיש אינו חושב שהמבנים הדוממים נוצרו ביד מכוון כך אסור לנו להניח שצורות החיים, מרוכבות ככל שתהיינה, נוצרו בכוונה תחילה ולא על ידי המקריות העיוורת. משתמע מכך שאף מערכת, חייה או דוממת, אינה עדיפה על פני המערכות האחרות ואם מישהו בכל זאת מתעקש לטעון שהעולם נוצר במיוחד עבורו, כפי שעשיתי במאמרי, אזי הוא אינו יכול להמשיך ולהתהדר בתואר 'אתאיסט' ועליו לקבל על עצמו את הכינוי 'דתי'.
 
האמת היא שמי שמוצא סימנים ליד מכוונת הוא בהחלט לא אתאיסט אבל הוא לא בהכרח חייב להיות דתי. ניגודו של ה'אתאיסט' הוא ה'תאיסט', אדם שמאמין בקיומו של כוח עליון כלשהו, ולא ה'דתי', אדם שמאמין שעליו לחיות על פי מערכת כללים שניתנה לאנושות על ידי הכוח העליון שברא את העולם. אין שום סיבה לקשור בין השניים ודבר אינו מונע מאיתנו להניח שהיקום אכן נוצר בכוונת מתכנן שהנחיל לו חוקי טבע ותנאי התחלה ואפשר לו להמשיך ולהתפתח ללא שום מעורבות על-טבעית נוספת. לא כל מתכנן על-טבעי רוצה לקשור את עצמו לבני האדם ולהעסיק את עצמו בשטויותיהם ויש להניח שהרבה מאד כוחות עליונים יעדיפו לתת לתהליך את הדחיפה הראשונה ולהתפנות לעיסוקים אחרים, ומן הסתם גם הרבה יותר מעניינים.
 
המושגים 'תאיזם' ו'דתיות' אינם תלויים זה בזה ואנחנו בהחלט רשאים לאמץ, בו-זמנית, גם את ההנחה שהעולם נוצר על ידי מתכנן אדיש שכבר פנה לעיסוקים אחרים וגם את הסברה שהדתות למיניהן הומצאו על ידי בעלי עניין אינטרסנטיים שמאז ומעולם שאפו להשתרר על התמימים ולגזול מהם את פרי עמלם. 'תאיזם' אינה מילה גסה והיא בסך הכל מבטאת את עמדתם של אלו שחושבים שהעולם לא נוצר באופן מקרי לחלוטין. ה'דת', לעומת זאת, היא מערכת של כללים שרירותיים שרק אוויל מושבע יסכים לייחס לרצון האלוהי. כיוון שכך, אין לי שום בעיה עם התואר 'תאיסט' אבל אני נעלב עמוקות כל אימת שמכנים אותי בשם 'דתי'.
 
אנלוגיה פשוטה תמחיש את ההבדל בין התאיזם לדתיות: הבה ננסה לדמיין את עצמנו כבקטריות מוקפות במיליוני קרובים וידידים שמתרבים בקצב מסחרר. מפה לאוזן עוברת השמועה שמתחת לעולמנו יש רצפה, מסביבו חומות גבוהות ומעליו רקיע קשיח שמשמש כגגו של עולמנו, עולמם של התחתונים. מעל לרקיע הקשיח, כך אומרים יודע הדבר, קיים היכל גדול ובמרכזו כסא גבוה ורם עליו יושב מלך ירוק שמושל בגורלנו. מידי יום נראה את הרקיע הקשיח נפתח למספר שניות וצינורית ארוכה וצרה תפלוש לתוך עולמנו ותשאב החוצה רבים וטובים מאיתנו. תוך זמן קצר נסיק שחיינו נשלטים על ידי יד ענקים זדונה ובוטחת, יד מתבדחת ושמה לאל ונתחיל לשאול את עצמנו איך אפשר לשכך את זעמה של הישות הירוקה וכיצד נוכל לגרום לה לחוס על נפשותינו. לפתע תעבור הבשורה על בקטריה זקנה וחכמה שהחלה לספר לסובבים אותה שהמרומים הירוקים נגלו בפניה, הציגו לה את דרך הישר בה כל הבקטריות צריכות להלך ומינו אותה לברת הסמכות הבלעדית בעולמם של התחתונים. אם רק נשמע בקולה ונדאג לכל מחסורה, הבטיחו שליחיה, היא תראה לנו את הדרך לגאולה ותציל אותנו מעונשה של הצינורית הדקה והארוכה. למחרת היום, לאחר שאיבדנו עוד כמה רבבות אחים ומכרים, השליחים, שבינתיים הפכו לסמכויות המקומיות שמייצגות את תורתה של הבקטריה הזקנה, יסבירו שקרובינו וחברינו אמנם הלכו ללא שוב אלא שבעקבות החנדלך של הבקטריה הזקנה, והתפילות שהם עצמם הנהיגו בקהילותיהם, כל אלו שנפטרו מעונשו של העולם הזה הגיעו לעולם שכולו טוב שם הם יבלו את הנצח במחיצתו של מלך מלכי המלכים שבחר בהם מכל התרביות, כרת עימם ברית עולם והבטיח להם את חיי הנצח של העולם הבא.    
 
אנו, המסתכלים מהצד, יודעים שלבורנט לבוש חלוק ירוק באמת דוגם מידי יום את תרבית הבקטריות ולכן לא נוכל לזלזל באף בקטריה 'תאיסטית' שמאמינה בכוח העליון ששולט על עולמה. מצד שני, איש מאיתנו לא יישאר בפנים חתומות בעת שהוא יעלה בדמיונו את הבקטריות האוויליות שהחלו לסגוד לבקטריה הזקנה והמנוסה ולהפיץ את הדת החדשה שהיא המציאה. את התאיזם נוכל אולי לעגן בעובדות. את הדת, כנראה לעולם לא.  


[א]             
ראה המאמר 'מדוע אני לא אתיאיסט'
נקרא 22303 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

5 תגובות

 • קישור לתגובה שבת, 10 מרס 2012 18:40 הוסף ע״י עדי אביר

  אבי,

  אני רוצה להעמיד דברים על דיוקם. אין בי ולו גרם אחד של אמונה ואני הולך אך ורק לכיוון אליו מושך אותי ההגיון שלי. כששקלתי אם עולם כשלנו יכול להיווצר בצורה מקרית, השתכנעתי שההסתברות ליצירה מקרית היא אפסית ולכן פתחתי צוהר לאפשרות שישות לא-מקומית כלשהי הייתה מעורבת בבחירת חוקי הטבע ותנאי ההתחלה. אין לי שום דעה לגבי אותה ישות ומצידי ייתכן ומדובר במדען רשלן שלא השגיח כהלכה על מאיץ חלקיקים שפעל ביקום אחר או על מכונה ליצירת יקומים שישות על-טבעית כלשהי פיתחה עוד בטרם היות כל היקומים.

  הטענה היחידה שלי היא שיקום מורכב כשלנו לא היה יכול להיווצר כתוצאה מהמקריות העיוורת ובדעה זאת, דרך אגב, מחזיקים לא מעט מדענים בעלי ידע ומוניטין כך שאיני יכול אפילו לטעון לאורגינליות או מקוריות.

  לאחרונה, כפי שציינתי בתגובתי הקודמת, אני מתחיל להשתכנע שהיקום נוטצר בתהליך אבולוציוני ולכן אין אולי טעם לחפש בו איזו שהיא יד מכוונת. אכתוב על כך באריכות באחד ממאמרי הבאים.

  בברכה,

  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 10 מרס 2012 18:30 הוסף ע״י א. מינצקובסקי

  שלום אבי, לטובת קוראים קשי תפיסה שכמותי, אנא הסבר: על מה אתה מדבר?

 • קישור לתגובה שבת, 10 מרס 2012 18:17 הוסף ע״י אבי

  הלוואי שהבעיה שהאתר הזה ודומיו הוקמו למענה הייתה דאיזם, ואני אומר את.זה בתור אתאיסט.
  דאיזם לעולם לא יהפוך לקיצוני, ונשאר איפה שתאיזם היה צריך להישאר- רק אמונה, בלי מעשים קיצוניים וכפייה בשם האל.

 • קישור לתגובה שבת, 10 מרס 2012 16:02 הוסף ע״י עדי אביר

  אבי,

  בהחלט, למה לא. תודה.

  את ההגיג הזה כתבתי במטרה להעניק לגטימיות לתאיזם, או יותר נכון לדאיזם.
  עם זאת, לאור התגליות המדעיות החדשות ביותר התחלתי לשקול שוב את האפשרות שהעולם בכל זאת עוצב על ידי המקריות, ללא כל יד מכוונת, ובקרוב אכתוב על כך מאמר שלם.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שבת, 10 מרס 2012 15:49 הוסף ע״י אבי

  או במילים אחרות אתה דאיסט...

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים