Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 16 ספטמבר 2010 12:18

התכתבויות עם מספר רבני חב"ד

דרג מאמר זה
(4 מדרגים)
 
את ההזמנה לדיון פומבי ששלחתי לרב גינזבורג העברתי גם לראשי בתי חב"ד ברחבי הארץ. חלקם ענו לי וזכו לתגובת נגד. להלן ההתכתבויות שערכתי עימם:
 
 
ההתכתבות החלה בעקבות ההזמנה לדיון פומבי ששלחתי לרב יוסי גינזבורג:
 
 
מאת:    אהרן מושקוביץ   This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 8:15
 
ב"ה
 
ברצוני רק לומר לך
שאת כל מאמציך וכשרונתיך הברוכים
יכול אתה לנצל לעודד את הנוער היקר
שיימנע מפשע, אלכוהול ואלימות החוגגים בארצינו הקדושה
כנראה שהמדע שאתה מייצג לא הצליח לעשות את זה.
אז אולי תתן אפשרות למדע האמיתי והנצחי
לנסות לשפוך קצת אור וקדושה
לנסות להציל את המצב המטורף וההזוי בו אנו חיים כיום.
אין אני מדענית ולא השקעתי את ראשי בכך
אך כדאי לך לחקור את גאוניותו של הרבי  מלובאווטיש בתחום המדע
ואם אתה סומך על התאוריות של איינשטין וניוטון בוודאי שאנו יכולים לסמוך על דעותיו של הרבי הקדוש של כל עם ישראל (וגם שלך)
אז דע לך שהרבי אוהב אותך מאוד ואת נשמתך הקדושה
ולכן גם אנו אוהבים אותך, כמו את שאר חבריך
ומאחלים לך שגם אתה תגלה את נשמתך הקדושה ותשקיעה בה
במקום להשקיע ולהדחיק אותה.
 
בברכה
ב. מושקוביץ
בית חבד אריאל
 
 
מאת:    בית חב"ד פוריה This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 12:29
 
מר אביר,
שלום וברכה,
 
תנועת חב"ד ושליחיה, ברוח גישתו של הרבי, עוסקים בחיזוק מסורת ישראל והתודעה היהודית על ידי הפצת והסברת תורה ומצוות, ופונים אל הרגש היהודי והאמונה החבויים בליבו ונשמתו של כל יהודי באשר הוא, במטרה לעוררו להכרה בייעודו האלוקי הייחודי.
 
מסיבה זו אנו נמנעים מלהשחית את זמננו וכוחותנו לשווא בוויכוחים, בנצחנות ובאפולוגטיקה, כדי "להגן" על תורת ישראל מפני דעות קדומות וטענות מגמתיות.
אם אתה מחפש באמת ובכנות להבין ולקבל תשובות והסברים לשאלותיך - אני בטוח שהרב גינזבורג, או מי מצוות רבני הישיבה שלו, ישמחו לשבת עמך ללמוד וללבן בצוותא את המקורות, ואף לא יירתעו מלהתמודד עם שאלות קשות, עד כמה שידם והבנתם משגת. לשם כך אין צורך בעריכת דיונים פומביים ראוותניים. לא זו הדרך לקדם "דיאלוג פורה".
 
אגב, תשובות למרבית השאלות שהעלית תוכל למצוא כאן: http://www.thesanhedrin.org/he/daat/
 
בברכה,
הרב נועם בר-טוב,
מושב בלפוריה, ד.נ. יזרעאל 19305.
נייד: 054-5804770
 
 
אל:     בית חב"ד פוריה This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 14:26
 
שלום ידידי,
 
תן לי לראות אם אני מבין נכון את מכתבך:
 
 *
לתנועת חב"ד יש בעלות בלעדית על מסורת ישראל והתודעה היהודית והם יודעים בדיוק מהו היעוד האלוקי הייחודי של כל אדם ואדם בישראל.
 
 *
כל מי שאינו מסכים עם גישתכם סובל מדעות קדומות ונאחז רק בטענות מגמתיות.
 
 *
תשובות לשאלותיי יכולים לתת הרב גינזבורג או מי מצוות רבני הישיבה שלו רק אם אני מחפשן באמת ובכנות כאשר לכם שמורה הזכות להגדיר מהי האמת והכנות.
 
 *
המקום ללבן שאלות קשות הוא אך רק בישיבה שלכם.
 
 *
הדיון הפומבי שאני מציע הוא ראוותני והוא אינו הדרך לקדם דיאלוג פורה.
 
אמור לי בבקשה, האם אין אתם מלמדים שהגאווה הינה כסרטן המכרסם בלב? ראה כמה גאווה הצלחת לשלב במספר משפטים פשוטים מהם משתמע שרק אתם יודעים את האמת וטוב יעשה כל מי שאינו מסכים לדעותיכם אם יבוא ללמוד אצלכם. האם לא תיתכן אף אפשרות אחרת? אולי יש גם אמיתות אחרות, לא פחות מבוססות, וטוב תעשו אם תבואו אלי ללמוד פרק במתמטיקה ובפיזיקה? מניין אתם שואבים כל כך הרבה יוהרה?
 
לעצם העניין אני לא רק בוגר ישיבה תיכונית (ישיבת רבי יצחק אלחנן בניו יורק) ולא רק השקעתי 11 שנים בלימוד מעמיק של המקורות היהודיים אלא שאני גם מתמטיקאי בהכשרתי ובעל ידע בסיסי נרחב בכל המדעים.
 
לא ייתכן דיאלוג פורה עם מי שמכיר רק צד אחד של הבעיה במיוחד כאשר הוא חושב שאין זכות קיום לאף צד אחר. אדרבה, למדו את המדע שעומד ברקע טיעוני ואז תחליטו אם הדיאלוג שאני מציע הוא פורה או לא.
 
הצעתי לרב גינזבורג לדון במשנתו המדעית של הרבי רק על בסיס הכתבים התורניים והסכמתי שהוא יביא לעדות את כל המדענים שלטענתכם תומכים בעדותו. עד לרגע זה קיבלתי רק התחמקויות, התפתלויות ותירוצים. ממה בדיוק אתם מפחדים? אם בידכם תורת אמת אתם צריכים לקפוץ על ההזדמנות, כולה ממומנת על ידי, להסבירה להדיוטות שלשיטתכם עדיין חיים בחושך. זאת לא חכמה להתמודד עם נערים חסרי ידע בתוך כותלי הישיבה, הבה נראה אתכם מתמודדים עם אדם שמכיר את שני צידי המטבע ויודע בדיוק היכן הרבי שלכם שגה. האם ייתכן שזאת הסיבה שאינכם מוכנים לדון עימי בפומבי?
 
להבא, אנא וותרו על הניסוח המתנשא וענו לי בגובה העיניים – הזמינו אותי לישיבתכם אך היו נכונים להיות מוזמנים לביתי. נסו להראות לי את האמת שלכם אך היו קשובים גם לאמת שלי. זכרו, למרות שזאת האמונה שהרבי הצליח להנחיל לכם, אתם לא הבעלים הבלעדיים של האמת וגם לשאר האנושות יש כנראה מה להגיד.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:   חיים זילבר This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 22.5.2010 שעה 22:21
 
אביר היקר, שלום וברכה!
אינני מכירך אישית, אבל אני נהנה לראות אנשים שמחפשים את האמת.
 
עמדתו של הרבי ותשובותיו הבהירות בעניני אמונה ומדע אינן מסתכמות בספר של פרופ' ברנובר. ישנו ספר "אמונה ומדע" של הרבי, ויש "שערי אמונה" בהוצ' היכל מנחם כמו"כ יש ספר (חדש יחסית) "לדעת להאמין" של הרב יחזקאל סופר, מרצה באוניברסיטת באר שבע ועוד. פשוט תבקר בספריות חב"ד ותרווה את נשמתך הצמאה.
 
ב"ה איננו חיים בתקופות אפלות, בהן היהודים המאמינים צריכים לעמוד ולהוכיח את אמונתם בויכוחים פומביים. כל הרוצה לבוא ולטעום מנופת צופיה של התורה - ברוך הבא!
 
בכ"ר,
חיים זילבר
צעירי חב"ד
סניף מרום כנען - צפת
 
 
אל:      חיים זילבר This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 00:22
 
ידידי,
 
תודה על מכתבך. את "שערי אמונה" קראתי ביסודיות ואשמח לקרא גם את הספרים האחרים עליהם המלצת. עם זאת למדתי גם את התלמוד, המדרשים וכתבי הרמב"ם ונראה לי שאני מכיר לא רע את כל מגוון הדעות התורניות בנושא. כיוון שאני מכיר את הנושא אני גם מבין מדוע אתם לא רוצים לתת פומבי לדעת התורה בכל הקשור לראיה המדעית של היהדות. אם הנושא היה פחות מביך הרב גינזבורג היה קופץ על ההזדמנות. הראה לי רב אחד שאינו שש לפרוש לפני העולם את דעותיו כשלא ניתן לשלול אותם באותה קלות בה ניתן להוכיח שהתנ"ך והתלמוד מבטאים דעות מיתולוגיות והרמב"ם דעות אריסטוטליות.
 
אכן אנחנו לא חיים בתקופות אפלות ולכן אין חשש שבעקבות הדיון מישהו יחליט לגרשכם או לשרוף את ספריכם. אדרבה, למיטב ידיעתי יש כיום הרבה יותר מאמינים מחילוניים ואיני מבין מדוע הרב גינזבורג אינו קופץ על ההזדמנות ומוציא את האמת היהודית מחוץ לכותלי הישיבה. ממה הוא מפחד? אם האמת לצידו לא יקשה עליו לשכנע כל אדם סביר. להערכתי אם הייתי מציע לדון בפומבי בנושאים אחרים, בהם לרב יש יותר ידע או ובטחון קצת יותר גדול בנכונות טענותיו הוא לא היה מהסס אפילו לרגע. אם האמת בידכם מדוע אתם חושפים אותה רק לתלמידי ישיבה שאינם מסוגלים ואינם רוצים לערער עליה? למה שלא תפיצו אותה לכל בית ישראל? אם לתורה יש צוף תנו לכולם לשתותו ואל תשמרו אותו רק ליחידי סגולה שהחליטו לסור למרותכם ולקבל בעיניים עצומות את כל תורתכם.
 
באשר לספרים, כנגד ארבעת הספרים שמנית אני יכול להפנות אותך לאלפי, אם לא רבבות, ספרים שמציגים תמונת עולם שונה לחלוטין. לא יקרה לכם שום דבר אם גם אתם תפתחו אחד מהם לפני שאתם נוטלים עליכם להגן על כבודה של התורה.
 
תודה על תשומת הלב,
 
עדי אביר
 
 
מאת:   חיים זילבר This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 20:52
 
יש לנו דברים יותר חשובים לעשות בחיים.
תחזור לחב"ד כשיהיו לך כוונות רציניות להתקדם ביהדות בפועל ממש.
 
לילה טוב.
 
 
מאת:   צעירי אגודת חב"ד This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 15:46
 
ב"ה
 
שלום.
 
תנועת חב"ד אינה עוסקת בוויכוחים פומביים ואין היא זקוקה להגן על "אמונותיה". אמונתם של חסידי חב"ד מבוססת על תורת ישראל, כפי שהיא מוארת בתורת החסידות. כל המעוניין להכיר את אמונת היהדות בדרך החסידות, יכול לעיין באתר צעירי חב"ד, במדור "עיון" לנושאיו המגוונים, ולהעמיק יותר בספרי החסידות.
 
בברכה,
יהושע – צעירי חב"ד
 
 
אל:      צעירי אגודת חב"ד This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 22:04
 
שלום רב,
 
אני מקבל הרבה תגובות וקשה לי לדעת מי מבטא את עמדתה המוסמכת של חב"ד ומי לוקח על עצמו לייצג את התנועה ואת גישתה לנושא.
 
ברור לי שאני יכול ללמוד את תורת חב"ד באתרים שמנית. באותו אופן אני יכול להפנות אותך לרבבות אתרים שמלמדים תורות שונות לחלוטין. אתה בטוח שהאמת היא נחלתכם הבלעדית אבל תתפלא לשמוע שיש אנשים שמאמינים באמיתות אחרות. אם אתם מפיצים את תורתכם בשכונתי היו נכונים לשמוע גם דעות סותרות וטוב תעשו אם במקום לשלוח אותי ללמוד חסידות תנסו אתם ללמוד מעט מתמטיקה ופיסיקה כך שתוכל להתייחס ברצינות לנקודות שאני רוצה להעלות בדיון הפומבי שאני מציע לערוך עם הרב גינזבורג.
 
אני מבין שחב"ד הייתה מעדיפה להפיץ את תורתה בחדרים סגורים אבל היא עדיין לא מכתיבה את הכללים לכלל האומה. אי לכך עומדת בפניה הברירה – לחשוף ברבים את גישתה למדע או להמשיך להסתתר מאחורי תירוצים דוגמת אלו המופיעים במכתבך ובמכתביהם של רבים מעמיתך.
 
מי שאין לו מה להסתיר אינו צריך לחשוש מדיונים פומביים.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
 
מאת:   שמואל זהר This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 00:17
 
נו, מה הבעיה.
 
עליך לשכור אולם לשנתיים + מזון ושתיה לכל התקופה... ועוד כמה ענינים לוגיסטיים לשנתיים לפחות. מפני שהתשובות שלנו אין הם תשובות מצוצות מהאצבע, אלא לימוד רציני של כל הענינים התורניים לפי סדר מסודר, וזה לוקח זמן רב. ואי אפשר להגיע להבנה מלאה של הדברים אא"כ הולכים לפי הסדר מענין לענין. וכן אנו דורשים שהקהל יישב בהפרדה מלאה נשים\גברים, וכמובן עם כיסוי ראש.
 
אם אתה מסכים לזה , נמשיך הלאה. זה רציני.
 
אנחנו לא מוכנים לפולמוס חלקי, אלא ללימוד ממצה של כל עניני התורה.
 
בהצלחה. 
                                        
shmuel zohar
sderotjerusalem 13
kiryat malachi 83031
ISRAEL
 +972-52-6117418  +972-52-6117418
 
 
אל:      שמואל זהר This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
תאריך: 23.5.2010 שעה 01:40
 
היי,
 
את התירוץ הזה עוד לא שמעתי. חבריך העלו תירוצים מתירוצים שונים מדוע לא ניתן לערוך עימי דיון פומבי אבל אני מוכרח להודות שאתה מתעלה על כולם. אם זאת אבקש לדעת מדוע אי אפשר ללבן את הבעיה תוך זמן סביר? הרבי הקדיש לנושא הקוסמולוגי שנים שלושה דפים ובאמת אין צורך ללמוד דיני טלית ותפילין לפני שדנים באמרותיו. הדיונים המדעיים בתלמוד והצהרות הרמב"ם בפרק הראשון של היד החזקה אינם תלויים בשום דבר אחר. אדרבה, הרמב"ם פרש את משנתו הקוסמולוגית בתחילת דבריו, כמבוא לדיונים ההלכתיים ולא כנגזרת מהם אז אנא, אל תנסה לרמוז שבתורה יש עומקים נסתרים שרק יודעי החן מסוגלים להבין. הדברים הם באמת מאד פשוטים ואין צורך להעליב את האינטליגנציה של הציבור. אנשים יכולים לזהות את האמת גם בלי שנים של אינדוקטרינציה. כל שאתם צריכים לעשות זה רק לעמוד ולהציג אותה.
 
האם הדרישה להפרדה בין נשים וגברים ולכיסוי ראש היא עמדתה הרשמית של חב"ד או יזמה פרטית שלך? לא הייתי רוצה לחשוב שתנועת חב"ד מנסה לכפות על הציבור החילוני את מנהגיה עוד לפני שהיא חושפת בפניהם את דעותיה. בכל מקרה הייתי שמח אם דרישות מעין אלו יבואו מגורם רשמי בתנועת חב"ד עימו באמת אוכל להיכנס למשא ומתן באשר לאופי האירוע.
 
בתודה,
 
עדי אביר
 
 
לאחר חליפת דברים זאת שני הצדדים נותרו במקום ממנו הם יצאו: חסידי חב"ד עם תחושת העליונות שרק כת מיומנת מסוגלת לספק ואני עם השקיקה הבלתי מסופקת לתשובה עניינית שתאפשר לי להתעמת עם דעות מגובשות ועובדות מוצקות ולא עם התנשאות סרק וסיסמאות חסרות כל תוכן. עם זאת, המכתב ששלחתי לראשי בתי חב"ד ברחבי הארץ עורר גם התכתבויות ארוכות יותר עם שני חסידי חב"ד[א], התכתבות לא קצרה עם חרדי אנטי חב"די[ב] ואפילו חליפת מכתבים אחת שהתייחסה לגופו של העניין ולא לגופי אני[ג].
 
 
טעיתי? עיוותי? השמטתי? סילפתי? שכחתי? הולכתי שולל? לא הבנתי? לא הצגתי תמונה מלאה? בתחתית הדף תוכלו להעיר על המאמר ולכתוב כל העולה על רוחכם. אינכם צריכים להרשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם תפנו את ההשמצות והתשבחות למדורים המתאימים בפורומים.
 
 


[א]              
ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד מסור' והמאמר 'התכתבות עם חסיד משמיץ'
[ב]              
ראה המאמר 'התכתבות עם חרדי עוין'
[ג]              
ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד בעל ידע'
נקרא 6529 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות