Print this page
שלישי, 31 יולי 2012 19:42

שבעת הדוקטורטים של המלך המשיח מליובאוויטש

דרג מאמר זה
(6 מדרגים)

הרב מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי של חב"ד, החל את חייו כאדם די שגרתי שהגיע להישגים אקדמיים לא מרשימים ומילא, כנראה, תפקיד זוטר במספנות הצי האמריקאי. בצל חותנו, האדמו"ר השישי של חב"ד, הוא אמנם הצליח להתברג לתפקידים קצת יותר מכובדים במוסדות החינוך, ארגון הצדקה והוצאת הספרים של החסידות אך שום דבר בעברו לא רמז על העתיד המצפה לו: ענק בתורה, נביא, מלך, משיח, עושה ניסים, מציל המונים ומלומד בעל שבעה דוקטורטים. התדמית המנופחת של הרבי מלמדת על תמימותם של החסידים שמוכנים לבלוע ולעכל כל דבר הבל, על חוסר היושרה של הרבנים שאינם מאפשרים לעובדות לדכא את פולחן האישיות שמשרת את צרכיהם ועל מצבה העגום של החברה הישראלית שמאפשרת לאברכי המיסיון ללכוד נערים מבולבלים ולהפכם לחברים בכת הזויה שמכרסמת בעקביות תחת אושיותיה של מדינת ישראל.

 

האגדה

 

כמו בכל כת, גם הרבי האחרון של חסידות חב"ד, הרבי מנחם מנדל שניאורסון, עבר תהליך של רוממות והשגבה במהלכו הוא חדל להיות דמות היסטורית והפך לדמות מיתולוגית שנופחה למימדים על-טבעיים. אתרי אינטרנט רבים, בעיקר של חב"ד אך לעיתים גם של תמימים נוספים, הועמסו לעייפה בתיאורי גדולתו הכמעט אינסופית, כפי שתוכיח שירת ההלל הבאה שנכתבה על ידי המו"ר הרה"צ בנש"ק רבי יעקב פינטו שליט"א[א]:

 

אחד הימים בעלי ההשראה הגדולה בחיי, היה אותו היום בו נכנסתי ביחידות ובדחילו ורחימו לחדר כבוד קדושת האדמו"ר הקדוש רבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד זצוק"ל. ... לא אוכל להעביר הרגשה זו למי שלא חווה אותה בחייו. דומה כאילו נכנס אתה להיכלו של מלך אך עטוף בעטיפת פשיטות שאין כדוגמתה. ... דומה כי כל דבר גשמי הנמצא בחדר יש בו אחיזה גבוהה ביותר – רוחנית ועליונה, זר לא יבין זאת.

 

כזה היה הקדוש מחב"ד, אשר חכמתו הייתה לאין ערוך ולאין שיעור. ... אף אני זכיתי להיות נוכח באותם מעמדות ולמרות שדיבר בשפת אידיש שאינני מבין, אך הדברים העמוקים, הקדושים והטהורים, שנשמעו מענק שבענקים הצליחו לחדור ולרגש את ליבי אף שאוזניי שמעו אך לא קלטו את הנאמר.

 

ניתן לומר כי שלמה המלך של הדור הזה היה רבינו הקדוש זיע"א, שליטתו לא הייתה רק בתורת אלוקים חיים, הוא היה בקי אף בחכמת הצד הגשמי, היה שולט בשפות רבות, וקיבל תארים גדולים מאוניברסיטת סורבון היוקרתית בצרפת. אין פלא כי מכריו ומוקיריו נמנים לא רק מהקהילה היהודית בעולם כולו, כי גם גדולי אומות העולם מרבים לדבר בשבחו ואף מעניקים לו תגמולים על המצאותיו בתחום הביטחון הכללי.

 

גם על נסיו הגדולים שחולל התייחס הרבי ברוב ענוותנותו כדבר טבעי שאינו מיוחד אך ורק לו ...

 

עצותיו וחוש הבחנתו של הרבי היו דבר נורא ונפלא, על כך יעידו אלפי סיפורים מהעולם כולו, ...  

 

הדברים מעוררים התרגשות רבה אך אינם מפתיעים כאשר מכירים את מעלת קדושתו ודרגתו של הרבי זיע"א, וידוע כי במלחמת המפרץ ... ואכן, דבריו שהיו בגדר גילוי נס ממש הוכחו אחרי המלחמה כמדויקים ומופלאים.[ב]

 

במהלך שמונה עשרה השנים שחלפו מאז מותו, הרבי ז"ל/שליט"א[ג] קושט לא רק בשפע של תארים משגיבים ומעשי ניסים נפלאים אלא גם במספר רב של תארים אקדמיים אותם אנו מוצאים בתיאורים דוגמת:

 

 *

לאחר נישואיו למד הרבי באוניברסיטת ברלין ולאחר מכן בסורבון בפריז. כנראה שבשנים אלה החלו לפרוח ידיעותיו המדהימות במתמטיקה, רפואה ומדעים[ד].

 

 *

האדמו"ר הוא בוגר סורבון ובעל תארים אקדמיים במדעים מדויקים.[ה]

 

 *

בשנת ה'תרצ"ג עברו לפאריז (צרפת) שם הוסיף להתבודד ולעסוק בתורה והשלים כמה תארים אקדמיים בסורבון[ו].

 

 *

מכוח התורה שולט הרבי גם בכל החכמות והמדעים המדויקים (הרבי בעל מספר תארים אקדמיים גבוהים); פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה (חשמל, אוניות ומכונות) ומראה את הקשר שלהן לתורה[ז].

 

 *

בחוכמתו האדירה למד תוך זמן קצר ביותר וללא כל יגיעה חכמות שונות, רכש ידיעות מקיפות וציוניו היו המעולים ביותר. הרבי שליט"א אף השתלם בעשרות שפות זרות, והגיע לידיעה טובה של מרבית השפות האירופאיות הנפוצות. לרבי שליט"א מלך המשיח יש תארים אקדמאים במקצועות שונים ומגוונים: פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה ועוד תחומים. 7 דוקטורטים יש לרבי שליט"א![ח] 

 

אפילו הביוגרפיה החצי-רשמית שמצאה את דרכה לאתרי חב"ד רבים מפרטת:

 

תרצ"ג - 1933 - הגיע עם רעייתו לפריס. שם הוסיף להתבודד ולעסוק בתורה, וגם השלים כמה תארים אקדמיים בסורבון.[ט]

 

בעקבות כך חסידים רבים, ובכללם החסיד המסור שהתכתב עימי, למדו לשרבב את השכלתו המופרזת של הרבי לתוך כל דבריהם:

 

אני מגורש מ'גוש-קטיף'. כחודש לפני הגירוש, נפצעתי יחד עם אורח מחו"ל. הוא ד"ר לכמיה וחזר בתשובה שלימה לאחר שהכיר ולמד את כל הסוגיות שהעלית ובמיוחד את התיחסותו של פרופ' {7 תארים...} הרבי מליובאוויטש.[י]  

 

לחסידי חב"ד ברור, אם כן, שהרבי רכש את ידיעותיו המדהימות בפיזיקה, מתמטיקה, רפואה, מדעים והנדסת חשמל, איניות ומכונות בעת שהוא צבר 'תארים אקדמאים במקצועות שונים ומגוונים', או ביתר דיוק, בעת שרכש 'תוך זמן קצר ביותר וללא כל יגיעה' את שבעת הדוקטורטים בהם רבים מחסידי חב"ד אוהבים לפארו. השאלה היחידה היא אם השכלתו של האדמו"ר השביעי בשושלת חב"ד מצליחה להרשים גם חוקרים קצת יותר אובייקטיביים שבחרו להתעלם מהסיפורים המיתולוגיים, לנבור בתעודות ובמסמכים ולהרכיב לרבי קורות חיים שתואמים את המציאות ההיסטורית ולא רק את הזיותיהם של החסידים המסנוורים. האם גם החוקרים הללו רועדים מהתרגשות כל אימת שהם מהרהרים בהישגים האקדמיים המופלאים של מי שעתיד להיות נביא, מלך ומשיח?

 

העובדות האמתיות

 

את התשובה נותנים לנו פרופסור מנחם פרידמן מאוניברסיטת בר אילן, אחד החוקרים המובילים בחקר החברה היהודית בעידן המודרני, ופרופסור שמואל היימן מקווינס קולז' של אוניברסיטת ניו-יורק ששימש כפרופסור אורח לסוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב. שני החוקרים הללו, בספרם 'הרבי מליובאוויטש בחייו ובחיים שלאחר חייו'[יא] חושפים בפנינו את האירועים המתועדים בתולדותיו של מנחם מנדל שניאורסון, מי שלימים יהפוך לאדמו"ר הנערץ, ומאפשרים לנו להתוודע אל האיש שמאחורי האגדה.

 

בנוגע להשכלתו, הפורמאלית והלא פורמאלית, החוקרים הללו הגיעו למסקנות הבאות:

 

18.4.1902

מנחם מנדל שניאורסון נולד בעיירה יקטרינוסלב שעל גדות הדנייפר באזור שנמצא היום בתחומי אוקראינה.

 

עד 1909

לימודים אצל המלמד החבדי רבי זלמן וילנקין ובהמשך אצל אביו.

 

1909-1915

לימודים בישיבה ביקטרינוסלב שלימדה, לצד לימודי הקודש, גם את השפה העברית ואת הספרות העברית.

 

במקביל

חונכות אצל ישראל אידלסון, ציוני וסוציאליסט מושבע שלימים עלה לארץ ישראל, שינה את שמו לבר-יהודה וכיהן כשר הפנים ושר התחבורה בממשלות ישראל.

 

1923-1926

לימודים במכון הפוליטכני היהודי ביקטרינוסלב שהולאם והפך לחלק מאוניברסיטת יקטרינוסלב. את המוסד הזה מנחם מנדל שניאורסון עזב ללא תואר אקדמי.

 

1927

לימודים באוניברסיטת לנינגרד כשומע חופשי.

 

1927-8

טענות לא מתועדות על לימודים בבית המדרש לרבנים של הילדסהיימר.

 

1928-1932

לימודים באוניברסיטת פרדריק וילהלם בברלין כשומע חופשי בקורסים לפילוסופיה ומתמטיקה. גם את המוסד הזה מנחם מנדל שניאורסון עזב ללא תואר אקדמי.

 

1933-4

לימודים סדירים במכינה לקראת לימודי הנדסה בבית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה (ESTP). ציוניו הממוצעים למדי הציבו אותו במקום העשירי או האחד עשרה בכיתה שמנתה עשרים ושמונה תלמידים.

 

1935-1937

השלמת הלימודים ב-ESTP. במהלך לימודיו מנחם מנדל דורג במקומות 12-14 מבין 28-29 הסטודנטים שלמדו יחד עימו.

 

25.3.1938

קבלת דיפלומה בהנדסה מכאנית ובהנדסת חשמל.

 

1937,1938

הגשת טפסי הרשמה לפקולטה למדעים בסורבון. לגבי לימודים בפועל אין שום תיעוד.

 

3.9.1939

פרוץ מלחמת העולם השנייה.

 

23.6.1941

מנחם מנדל ואשתו מגיעים לארה"ב

 

?

דיווחים בלתי מתועדים על עבודה אצל קבלן-משנה של צי ארצות הברית במספנת הצי בברוקלין.

 

1942 והילך

פעילות במוסדות חב"ד.

 

1950

לאחר מות חותנו מנחם מנדל מתמנה לאדמו"ר השביעי של חב"ד.

 

הישגיו של מנחם מנדל שניאורסון הם בהחלט מרשימים ואל לנו לזקוף לחובתו את העובדה שנדרשו לו 15 שנה בכדי לזכות בדיפלומה ממוסד שמקביל ברמתו למשהו בין הטכניון למכללה הטכנולוגית בחולון. במהלך השנים הללו הוא נאלץ להתמודד עם קשיי שפה, מדיניות הגירה עוינת, אילוצים דתיים שמנעו ממנו להשתתף באופן סדיר בכל השיעורים ומטלות שהוטלו עליו על ידי חותנו, האדמו"ר השישי של חב"ד. בתנאים אלו מעטים בלבד היו מתמידים במאמציהם ומעטים אף יותר היו ממשיכים לרדוף אחר הידע במוסד מכובד כמו הסורבון. למעשה, אם מלחמת העולם השנייה לא הייתה קוטעת את תוכניותיו, אין כמעט כל ספק שהוא היה מצליח בסופו של דבר להתקבל לסורבון כתלמיד מן המניין ולהשלים את לימודיו לקראת תואר ראשון, ואולי אפילו שני, במתמטיקה או באחד המדעים. ייתכן אפילו שבגיל ארבעים ואחד או שניים הוא היה ממלא את כל חובותיו לדוקטורט ומקבל את התואר הנכסף מהאוניברסיטה היוקרתית אליה הוא בחר להירשם. למרבה הצער, ההיסטוריה כפתה עליו גורל אחר ומנחם מנדל נותר לבסוף רק עם התואר הבודד שהוענק לו על ידי  בית הספר המיוחד לעבודות ציבוריות בבניין והנדסה.

 

המסקנה

 

עתה לא נותר לנו אלא לברר כיצד דיפלומה אחת ממכללה פולי-טכנית הפכה לשבעה דוקטורטים 'במקצועות שונים ומגוונים: פיזיקה, מתמטיקה, רפואה, הנדסה ועוד תחומים.' עיניים לא חבדיות יראו בכך פלא עצום, שהרי אף אחד מאיתנו מעולם לא זכה להכיר אדם של ממש שהצליח תוך שלוש שנים[יב] לרכוש שבעה דוקטורטים שונים ועוד בטווח מקצועות כה רחב ומגוון. חסידי חב"ד, לעומת זאת, מאמינים ששבעת תוארי הדוקטור הם בדיוק מה שהיינו מצפים למצוא אצל מי שאוחז ברמה רוחנית גבוהה ועליונה שמעמידה אותו בשורה אחת עם משה רבנו ושלמה המלך. אדם ששלט (ואולי עדיין שולט) לא רק בתורת אלוקים חיים אלא גם בחוכמות הצד הגשמי, שלא לדבר על מרבית שפות אירופה, לבטח לא התקשה לרכוש תארים רבים במסתורין אף שכלפי חוץ הוא בחר להצטייר כתלמיד בינוני שהתקדם באיטיות לתואר היחיד שהוא בחר לחשוף לעיני כול. העובדה שהוא החליט להצניע את הישגיו, ולא לנפנף בתאריו, מעולם לא הטעתה את מעריציו היהודים ואת גדולי אומות העולם שהרבו לדבר בשבחו והעניקו לו תגמולים על המצאותיו בתחום הביטחון הכללי. כל מי שאי פעם נחשף לעצותיו וניסיו של הרבי אמור היה להבין שידענותו העצומה של הרבי הייתה חייבת להתבסס, לפחות בחלקה, על השכלה רחבה שזיכתה אותו במספר כה רב של דוקטורטים.

 

כאן, בקליפת האגוז, מקופלות כל הרעות החולות שרבני חב"ד מנסים להמיט על ילדינו. הרבנים הללו משלחים את אברכי המיסיון החבדי לרחובות ומורים להם לגייס נערים תמימים ומבולבלים לכת פולחן אישיות שסוגדת ליהודי זקן, מרקע די ממוצע, שנופח למימדים על-טבעיים וקושט בשבעה תארי דוקטור, סיפורי ניסים, יכולות כמעט אלוהיות וכינויי הערצה והשגבה שמעולם לא הוענקו לאף דמות לא מיתולוגית. נערים שמתפתים להיכנס לישיבות חב"ד לומדים חיש קל להעריץ את האדמו"ר בעל שבעת הדוקטורטים ורבבות הניסים, לאמץ את תורתו החשוכה, לדקלם את סיסמאותיו, להתנגד לציונות, למדינת ישראל ולשלטון החוק ולשנוא את הנוצרים, החילוניים, השמאלניים, הערבים וכל שאר האנשים שאינם חושבים בדיוק כמו הרבנים התועלתנים שהשתררו עליהם.          

 

זר אכן לא יבין זאת.

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]             

'המו"ר הרה"צ בנש"ק' - המורה ורב, הרב הצדיק, בן של קדושים, שליט"א - שיזכה לימים טובים וארוכים.

[ג]             

יש החושבים שהרבי נפטר ולכן הוא ראוי לתואר ז"ל (זכרונו לברכה). אחרים מאמינים שהרבי עודנו בין החיים ולכן יש לברכו בכינוי שליט"א (שיזכה לימים טובים וארוכים).

[ח]             

http://www.chabad.fm/429/5087.html

[י]             

ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד מסור'

[יא]            

המהדורה האנגלית יצאה לאור בשנת 2010 בהוצאת Princeton University Press. המהדורה העברית יצאה לאור בשנת 2011 בהוצאת כינרת, זמורה-ביתן, דביר – מוציאים לאור בע"מ ומרכז זלמן שז"ר לחקר תולדות העם היהודי.

[יב]            

ממועד הגשת טופסי ההרשמה לסורבון ב-1938 ועד לעזיבתו ליבשת החדשה ב-1941.

נקרא 12089 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

27 תגובות