Print this page
ראשון, 10 יוני 2012 20:59

אין חוק נגד הנחת תפילין

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)
חב"ד, כמו כל שאר הכתות, מעולם לא בחלה בזריעת מסכי עשן שמסתירים את כוונותיה המיסיונריות ולכן היא טוענת חזור וטעון שאין שום חוק שאוסר על הנחת תפילין, תוך התעלמות מוחלטת מכל החוקים שאוסרים לפנות לקטינים מאחורי גבם של הוריהם, לנצל את השטח הפרטי של הקניון לפעילות בלתי מורשה ולהטריד אנשים תמימים שאינם רוצים להיחשף לפעילות מיסיונרית בעת שהם עורכים את קניותיהם.   
 
 
החבדניקים שפונים אליך בהצעה להניח תפילין תמיד ישמחו להסביר לך שאין חוק שאוסר הנחת תפילין ולכן כל מי שמרגיש מוטרד כשעבדקן מזוקן פונה ואומר לו 'יהודי, תפילין כבר הנחת היום?' הוא בהכרח אנטישמי, עוכר ישראל ו/או שונא חרדים שמנסה לזרוע פירוד ושנאה בקרב יהודים שרק רוצים לקיים מצווה חשובה שמחישה את פעמי הגאולה.
 
זהו שקר גס.
 
אכן, אנטישמים, עוכרי ישראל ושונאי חרדים מתנגדים למצוות הנחת התפילין אבל אני ויתר תושבי רמת אביב איננו נמנים על קהלם וכולנו כאחד דורשים שהמדינה תגן על מניחי התפילין ותבטיח שכל אדם, ללא הבדל דת, גזע או מין, יוכל למלא את המצווה החשובה. השאלה אינה אם יהודים רשאים להניח תפילין. זאת זכות טבעית שאינה דורשת את אישורו של אף אחד. השאלה היא היכן, מתי ובאילו תנאים מותר להניח תפילין והיכן, מתי ובאילו נסיבות ראוי למנוע את הטכס ולהרחיק את כל מי שמקיימו. לשם משל, על כולנו מקובל שאין כל פסול בהנחת תפילין בבית או בבית כנסת אבל רק מעטים בקרבנו יקבלו בברכה מזוקנים שפונים אליהם בעירום מלא ואומרים 'יהודי, תפילין כבר הנחת היום?' אני גם מוכן להסתכן ולנחש שאפילו האתרים החרדיים היו מנמיכים את עוצמת המחאה אם הנהלת הקניון הייתה מחליטה להוציא את החרדים הערומים מהמתחם ורובם היו אפילו מוותרים על הסרטון שאיזה צלמת חובבת לבטח הייתה מנציחה במצלמתה.
 
באותו אופן, אף שכולנו מכבדים את מצוות 'פרו ורבו' חלקנו לפחות לא היה רוצה לחזות בעבדקנים וצדיקות שעוסקים במצווה בשדרה המרכזית של קניון זה או אחר. המצווה, כך מסתבר, אינה מצדיקה אוטומטית את הנסיבות בה היא מתקיימת ואפילו החכם באדם שאמר:  
 
עֵת לָלֶדֶת וְעֵת לָמוּת עֵת לָטַעַת וְעֵת לַעֲקוֹר נָטוּעַ.
עֵת לַהֲרוֹג וְעֵת לִרְפּוֹא עֵת לִפְרוֹץ וְעֵת לִבְנוֹת.
עֵת לִבְכּוֹת וְעֵת לִשְׂחוֹק עֵת סְפוֹד וְעֵת רְקוֹד.
עֵת לְהַשְׁלִיךְ אֲבָנִים וְעֵת כְּנוֹס אֲבָנִים עֵת לַחֲבוֹק וְעֵת לִרְחֹק מֵחַבֵּק.
עֵת לְבַקֵּשׁ וְעֵת לְאַבֵּד עֵת לִשְׁמוֹר וְעֵת לְהַשְׁלִיךְ.
עֵת לִקְרוֹעַ וְעֵת לִתְפּוֹר עֵת לַחֲשׁוֹת וְעֵת לְדַבֵּר.
עֵת לֶאֱהֹב וְעֵת לִשְׂנֹא עֵת מִלְחָמָה וְעֵת שָׁלוֹם.[א]
 
היה לבטח מעדכן את דבריו ומוסיף 'עת לקיים מצוות ועת להפסיק להציק לבריות' אם הוא רק היה מודע לפעילותם של המיסיונרים החבדיים בקניון רמת אביב.
 
אין תמים מסיפור הכיסוי של המיסיונרים החבדיים: כולנו יהודים ולכן אנו לא רק מזדכים בשמיים כל אימת שאנו מניחים תפילין וקוראים 'שמע ישראל' אלא שאנו גם מחישים את פעמי הגאולה ומקרבים את בואו של המשיח, עסקת win-win מושלמת שנרכשת בהשקעה של לא יותר מאשר שתים או שלוש דקות. את מבצע הנחת התפילין יזם בשעתו הרבי מליובאוויטש שהבין שעל ידי שליחת חסידיו לרחובה של העיר, שם הם ידקלמו את סיפור הכיסוי שלהם ויציעו ליהודים להניח תפילין, החסידות שלו לא רק תשפר את תדמיתה אלא גם תספק ל'מקרבים'[ב] המיומנים שלה הזדמנויות להתחכך באוכלוסייה, לאתר נפשות שעוברות תקופת משבר ולהפוך את שפוטים הפוטנציאליים לחסידי חב"ד תקניים שנשמעים למצוותיו של האדמו"ר ותורמים לחסידות את מירב זמנם, מיטב כישוריהם ומרבית כספם. הרעיון אמנם לא היה חדש, הרבה כתות כבר ניצלו את אותן הטקטיקות והשיגו את אותן התוצאות, אבל הוא היה מאד אפקטיבי והחסידות המנומנמת התרחבה במהירות והפכה לאחת הקהילות הגדולות ביותר והתוססות ביותר בעולם היהודי.
 
הפעלתנות המיסיונרית של הרבי מליובאוויטש הפכה את חב"ד לחסידות עשירה ועתירת נכסים. עזיבתו, בין אם לצמיתות ובין אם רק להרף עיין, הותירה את הקבוצה ללא יורש מוסכם וללא הנחיות שיסדירו את התנהלותה העתידית. במצב עניינים זה החלה מלחמת ירושה בין מקורביו הותיקים של האדמו"ר, שראו את עצמם כממשיכי דרכו הטבעיים, לבין קבוצת רבנים נמרצים, תוקפניים ואמביציוזיים, המכונים בשם 'משיחיסטים', שטרפדו את ניסיונות ההשתלטות של הגווארדיה הישנה באמצעות הטענה שהרבי לא באמת מת ולכן איש אינו יכול להיכנס לנעליו ולהנהיג את החסידות במקומו.
 
המאבק הגורלי חייב את שני הפלגים, ובמיוחד את המחנה המשיחיסטי הקטן מבין השניים, לאתר שפוטים פוטנציאליים בקרב אוכלוסיות פחות ופחות נגישות וכתוצאה מכך גם לנקוט בטקטיקות מיסיונריות יותר ויותר אגרסיביות. זאת כנראה הסיבה שהמיסיונרים החבדיים ברמת אביב, כולם בני הפלג המשיחיסטי, מוצאים את עצמם פונים לתושבים בכלל, ולבני נוער בפרט, בתוך סניפי מגה ושופרסל, במועדוני ספורט, בחנויות, בחורשות, בפתחי בתי ספר, במרכזי בילוי של הנוער ובמרחבי קניון רמת אביב.  
 
הרבי מליובאוויטש הניח כנראה שהדברים ברורים מאליהם ולכן הוא לא טרח להסביר לחסידיו שאת ה'קירובים' המיסיונרים אסור לבצע באתרים הנמצאים בבעלות פרטית, ובטח לא בניגוד לרצונם של בעלי הנכס. הפרצה הזאת קראה לגנב ואברכי ישיבת החוזרים בתשובה של חב"ד, ובמיוחד תימהוני אחד שנוהג לרכב על אופניים עטורים בדגל גדול וצהוב ולצעוק 'המשיח מגיע, המשיח מגיע', החלו לפשוט ברחבי רמת אביב ולפלוש לכל מתחם שלא בלם את כניסתם בנמרצות הראויה. התופעה צרמה במיוחד בסניפי רשתות השיווק, בהם מנהלי סניפים עוצמי-עיניים אפשרו למיסיונרים לעשות כבתוך שלהם, ובקניון רמת אביב אליו, בעזרת הלב היהודי החם של מספר בעלי עסקים, מניחי התפילין מצאו דרכים להסתנן על אפה ועל חמתה של ההנהלה שניסתה למנוע מהם להטריד את המבקרים ולהתעלק על בני הנוער.
 
לבסוף, בעצה אחת עם בעלי קפה איינשטיין שנמצאים בסכסוך עסקי עם הנהלת הקניון, בסיועו של השדרן יהורם גאון שהסכים לרתום למאבק את הבמה שהרדיו הציבורי מעמיד לרשותו ובעזרת סרטון מבוים שצולם על ידי עוזרת של בעלי בית הקפה, תנועת חב"ד הצליחה להציף את הבעיה ולטעת בתודעה הציבורית שהאשכנזים הגזעניים של רמת אביב מתנכלים לחרדים רק משום שהם מתלבשים בצורה מוזרה ומפריעים לצפונבונים המפונקים ליהנות מהקפה לאטה שלהם. כרגיל, כל מי שמקפיד לא להתרחק מדבר שקר נתן את ידו לתרמית ושיחק לידיהם של החרדים שקיוו שהלחץ הציבורי ירתיע את הנהלת הקניון ויאלץ אותה לאפשר למיסיונרים לגשת בחופשיות לכל הקורבנות הפוטנציאליים.
 
האמת היא שלאחר מחשבה מעמיקה יותר הגעתי למסקנה שאין כל סיבה להלחם בדרכה של חב"ד ולמעשה עלינו לאמץ את שיטותיה ולפעול כמוה. אני, למשל, חושב שעל כולנו ללכת בעקבותיהם של פורצי הדרך החבדיים ולפנות לבאי הקניונים ורשתות השיווק בהצעה לנופף בדגל ישראל ולקרוא פסוקים ממגילה העצמאות, בעיקר כאשר ברור לכולם שהסמלים הללו מקרבים את אזרחי מדינת ישראל לציונות ומחישים את הגאולה האמיתית. אני משוכנע שרבני חב"ד ההגונים, שלבטח מבינים את חשיבותה של הציונות, לא יקימו קול צעקה כשאכנס לישיבות שלהם ואבקש מהנוכחים להפגין את הזדהותם עם המדינה והאידיאולוגיה שעל ברכיה היא קמה, וזאת גם אם בתוככי ליבם הם סולדים מהאידיאולוגיה הזאת בדיוק באותה המידה בה ורבים מתושבי רמת אביב סולדים מהמשיחיות ההזויה שהכת האגרסיבית הזאת מנסה למכור לנו.
 
כיוון שאין לי כל ספק שרבני חב"ד, בקסמיהם, כבר ימצאו את התירוץ הגואל שיסביר מדוע להם מותר מה שאסור לאחרים[ג], לא תיוותר לי כל ברירה אלא לחתור לסימטריה מושלמת ולנופף בדגל ישראל רק בבתי עסק שקשורים לחב"ד, למשל חנות הספרים בכניסה לישיבה בה מוכרים את כתבי הכת או חנות צעצועי הילדים שחב"ד פתחה בסמוך לישיבה במטרה לפתות ילדים בצעצועים זולים ולקרב את הוריהם לגנים ומעונות היום המסובסדים שחב"ד הקימה בשכונם. כאן לבטח לא אמורה להיות כל בעיה. הרי אין שום כל חוק האוסר עלי לנופף בדגל ישראל ולהקריא את מגילת העצמאות.
 
 
אם אתם חושבים שטעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה תוכלו לנצל את מנגנון התגובות בכדי להעיר על המאמר, להפנות את תשומת לב הקוראים לטעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם צריכים להירשם מראש ואינכם צריכים אפילו להזדהות בשמכם האמיתי. עם זאת, אודה לכם אם את ההשמצות האישיות תפנו לדף הנקרא 'תגובות כלליות', אליו תוכלו להגיע באמצעות המשבצת הירוקה הנקראת 'הפניות' שנמצאת בשמאלו של דף הבית.
 
דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר ודרגו אותו. בנוסף, אשמח אם תצביעו בסקר שבדף הבית. אני חושב שצריך להפיץ ברבים את בשורת הספקנות ולכן אם המאמר מצא חן בעיניכם אנא שתפו אותו עם חבריכם ברשת החברתית אליה אתם משתייכים. לנוחיותכם, תמצאו בסוף המאמר כפתורי שיתוף שיקשרו אתכם באופן אוטומטי לכל רשת חברתית שרק תרצו.
 


[א]             
קהלת ג:ב-ח. את הדברים ייחסתי לחכם באדם על דרך הלגלוג ואין להבין מכך שאני חושב שספר קהלת נכתב על ידי שלמה המלך, ששלמה המלך ראוי להיקרא 'החכם באדם' ו/או שבכלל הייתה אי פעם דמות בשם שלמה המלך.
[ב]             
בלשון הנקייה של חב"ד המושג 'קירוב' מתאר את הפעילות המיסיונרית במהלכה חסידים מתערים בקהל ומבקשים מהעוברים ושבים להניח תפילין ותוך כדי כך הם מאתרים נערים שעוברים תקופת במשבר ומפתים אותם לתוככי אחת הישיבות של הכת שם המסכנים עוברים שטיפת מח מוחלטת שהופכת אותם למריונטות חסרות כל שיקול דעת שבתורם יוצאים לגייס נערים מבולבלים אחרים וחוזר חלילה.
[ג]             
כשאני שואל אותם אם מותר לי להפיץ את הדעות שלי בכפר חב"ד בדיוק באותו אופן שהם מפיצים את תורתם ברמת אביב, אברכי המיסיון ממהרים להסביר לי שכפר חב"ד רשום כאגודה שיתופית ולכן הנהלת הכפר רשאית להגביל את הכניסה לתחומיה בעוד שרמת אביב היא שכונה ציבורית ואיש אינו יכול לאסור את פעילות 'הקירובים' של חב"ד בשכונה.
נקרא 4600 פעמים

12 תגובות