Print this page
שישי, 17 ספטמבר 2010 14:57

התחמקות חב"ד מדיון פומבי

דרג מאמר זה
(4 מדרגים)

בשעתו שלחתי לרב יוסי גינזבורג, ראש ישיבת החוזרים בתשובה של חב"ד ברמת אביב,  הזמנה לדיון בתקוה שאוכל לדון עימו בפומבי בתורתה של תנועת חב"ד. השתלשלות הפרשה היא לא רק מעניינת אלא גם פוקחת עיניים וניתן ללמוד ממנה על קנאותם של חסידי חב"ד ועל מאמציהם להסתיר את תורתם מכל מי שעלול להבין את האיוולת והסכנות שטמונים בה.

 

 

 

                                                                                                             12.5.2010 

 

לכבוד הרב חיים יוסף גינזבורג

ראש מוסדות ישיבת חב"ד ליובאוויטש רמת אביב

רחוב טאגור 32

ת.ד 39707 רמת אביב

 

 

כבוד הרב,

 

                                       הנדון: הזמנה לדיון פומבי

 

 

בשיחות עם אברכי ישיבת חב"ד ברמת אביב גיליתי שמישיבתך יוצאות האמירות הבאות:

 

*

הארץ נמצאת במרכז היקום והשמש סובבת סביבה.

 

 

 *

את הארץ מקיפים אחד או יותר רקיעים קשיחים הנקראים לעיתים גם בשם 'גלגלים'.

 

 

 *

העולם נברא לפני פחות מששת אלפים שנה. אלוהים ברא את המאובנים בתוך הסלעים ואת האור באמצע מעופו.

 

 

 *

האדם וכל מיני החיים נבראו במתכונתם הנוכחית והם לא התפתחו בתהליכים אבולוציוניים.

 

 

 *

כינים, תולעים ועכברים יכולים להתהוות מעצמם מתוך הרקב, ללא כל צורך ברבייה מינית.

 

 

 *

למדע האמפירי אין שום תוקף. את האמת המוחלטת והיחידה ניתן למצוא רק בתנ"ך, בתלמוד, בכתבי הרמב"ם ובכתביו של הרבי מליובאוויטש.

 

 

 *

יש איסור חמור וגם סכנה ללמוד במכללות, באוניברסיטאות וכיוצא בהן.

 

 

אמירות אלה ושכמותן מרחיקות את בני הנוער מכל הישגי העולם המודרני וגורמות לדחיית המדע ולשנאת ההשכלה. תושבי השכונה אינם מכירים את הדעות שאתם מפיצים תחת מטריית היהדות ואינם ערים לעובדה שאתם שואפים לנתק את ילדיהם מהחינוך המדעי-הומניסטי ולהנחיל להם השקפת עולם אנטי-מודרנית שתמנע מהם להפוך לאזרחים מועילים שתורמים את חלקם לחברה, לביטחון ולכלכלה. 

 

כיוון שאתה דוגל בהתמודדות עם ביקורת בדרכי נועם ותוך דיאלוג פורה אני קורא לך לחשוף את דעותיכם לאור יום ולערוך עימי דיון פומבי במסגרתו תוכל לבסס את האמירות שמניתי או לדחותן. הדיון המוצע לא יסתמך על אקסיומות מדעיות שאינן מקובלות עליכם אלא רק על התנ"ך, התלמוד, המדרשים, כתבי הרמב"ם וכתבי הרבי מליובאוויטש.

 

מרבית האמירות שמניתי מופיעות גם בספר שערכת יחד עם הפרופסור ירמיהו ברנובר בו ריכזתם את משנתו של הרבי מליובאוויטש בענייני מדע וטכנולוגיה. אי לכך אשמח אם תצרף לדיון את פרופסור ברנובר ותבקשו להעניק גיבוי מדעי לאמירות המיוחסות לרבי מליובאוויטש. לא אתנגד אם תביא לעדות גם ברי סמכא אחרים, הן מהתחום התורני והן מהתחום המדעי.

 

כיוון שהיוזמה באה מצידי אני מתחייב לממן את האירוע ולדאוג לכל הסידורים הטכניים. עליך רק להביע את הסכמתך ולסכם עימי על התאריך, האולם, כללי הדיון וזהות המנחה.      

 

אני שולח העתקים של מכתב פתוח זה לתומכיה וממניה של תנועת חב"ד, לאישים שהשתתפו בפעילויות ישיבת חב"ד ברמת אביב ולגורמים נוספים שעשויים למצוא בו עניין.

 

 

בברכה,

 

עדי אביר

 

בעקבות קריאתי לדיון פומבי הרב גינזבורג נפגש עימי, במקום ניטראלי, בתאריך 25 למאי 2010. בפגישה זאת הרב, איש נחמד ונעים הליכות כשלעצמו, הסביר לי שאנחנו לא חיים בימי הביניים והיום כבר לא נהוג לקיים פולמוסים פומביים אבל הוא ישמח לדון עימי בנושאים שהעליתי באתר של הישיבה או באתר החדש שבדעתי להקים. נפרדנו בלבביות וכבר למחרת היום קיבלתי את המכתב הבא:

 

מאת:    חיים אלראי, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., מטעם חב"ד רמת אביב                     

תאריך:  26.5.2010 שעה 8:35

נושא:    תודה חמה

 

בוקר טוב מר עדי:

 

הרב גינזבורג ביקש למסור תודה רבה על שעתיים וחצי של שיחה נעימה והוא ישמח שיהיה לה המשך בפרט אם יביאו אותנו לכבוד הדדי שיועיל לכולנו.

 

עוד הוסיף שבימים הקרובים הוא ישתדל לכתוב תגובה אודות הנושא של מכתבך המצורף.

 

בנושא האירוח בהנאות קטנות זה היה על ידי והיות שחונכתי מבית אבא שהכנסת אורחים זה דבר גדול אז אל תקפיד עלי ש"גנבתי" לך את המצוה.

 

בפן האישי אני מאוד מעריך אותך שהסכמת לשבת יחד, אני חושב שאחד הדברים הכי נוראים אצלנו במדינתנו הקטנה זה אי היכולת לשבת אחד עם השני (שונה מחו"ל שם היינו יכולים לשבת יחד חילוניים ודתיים שמאלנים וימניים בסעודת שבת מאוחרת לאחר העבודה של אלו שעבדו...)

 

אם תוכל להעביר את דברי הרב גינזבורג לעוד ידידים קרובים, דבר כזה יכול רק להועיל לתקשורת אמיתית והידברות נכונה.

 

אשמח לסייע לך בכל ענין הקשור אלינו.

 

(דרך אגב משפחתי היא אלראי ולא אלרעי, הסבא ע"ה שינה זאת, במקור הראשוני זה שפיגל)

חיים אלראי

 

התעלמתי מהגישה המתקתקה ומהניסיון להפעיל גם אותי בשירותו של הרב ושלחתי בתגובה את המכתב הבא:

 

אל:       חיים אלראי

תאריך:  31.5.2010 שעה 20:55

נושא:    תודה חמה

 

אני מצרף למכתב זה את שני הפרקים הראשונים בספר שאני כותב על המדע היהודי ואשמח לשמוע את התייחסותכם לכתוב.

 

אף שהסכמתי עם הרב גינזבורג להחליף לעת עתה את הדיון הפומבי בהתדיינות אינטרנטית איני רוצה לתת לנושא להתפוגג ולכן חשוב לי ללבן את הנקודה המרכזית שהעליתי בשיחתי עם הרב, היינו, האם הקוסמולוגיה הגיאוצנטרית של הרמב"ם משקפת את המציאות הריאלית אם לאו. הרב הסביר לי שהרמב"ם מייצג את דברי התורה ולכן הקוסמולוגיה שלו חייבת להיות נכונה לחלוטין. אני, לעומת זאת, טענתי שהקוסמולוגיה האריסטוטלית/רמב"מית אינה נכונה וכנגזרת מכך הרמב"ם, לפחות בנקודה זאת, אינו מייצג את האמת המוחלטת. אנא הגיבו לנקודה זאת.

 

בתודה,

 

עדי אביר

 

המתנתי בסבלנות אך התשובה בוששה לבא. בינתיים ניהלתי התכתבויות עם מספר חסידי חב"ד שהטיחו בי את הסיסמאות המקובלות וניסו לשכנע אותי לעבור שטיפת מח באחת מישיבותיהם, עם חרדי שהזדהה עם סלידתי מהמיסיונריות של תנועת חב"ד ועם רב חב"די יוצא דופן שהתייחס לגוף הבעיה ולא לגופי והפגין בקיאות מרשימה בסוגיות שעוררתי. את כל ההתכתבויות הללו העליתי לאתר האינטרנט של עמותת רמת אביב.

 

בשלב מסוים הגעתי למסקנה שהעתיד המיידי אינו צופן בחובו את התייחסויותיו של הרב יוסי לשאלותיי ולכן שלחתי לשומר הסף שלו את המכתב הבא:

 

אל:       חיים אלראי                                                                          

תאריך:  12.6.2010  שעה 22:41

נושא:    ערב טוב ומבורך מר עדי

 

חיים שלום,

 

לצערי, למרות הבטחותיו של הרב גינזבורג, לא קיבלתי מכם שום תשובה עניינית לטענותיי ונראה לי שאתם לא רק מתחמקים מדיון פומבי אלא גם מהדיון האינטרנטי שהרב הציע.

 

אשמח אם תבהיר לי שהדברים אינם כפי שהם נראים.

 

בינתיים תוכלו, אם תרצו, להגיב גם על חליפת המכתבים הניתנת בכתובת הבאה:

 

(כאן ניתנה כתובת פורום באתר רמת אביב הירוקה שהוסר בינתיים)

 

אני מקווה שמכתבי מגיעים גם לידיעתו של הרב גינזבורג.

 

בתודה,

 

עדי אביר

 

בתגובה הרב אלראי מסר לי שלא יאה לנהל דיון בשעה שאני מפרסם השמצות נגד הרב באתר עמותת רמת אביב וביקש ממני להוריד מהאתר את חילופי המכתבים עם החרדים למיניהם. אף שאת ההשמצות לא אני כתבתי אלא שני חרדים, אחד מהם אפילו מחסידותו חב"ד,  מיהרתי לעשות כבקשתו ועוד באותו היום מחקתי את כל החומר שעלול לפגוע ברגשותיו של הרב.

 

מאז זכיתי להרבה שקט ודממה ואף לא להתייחסות אחת.

 

לא איתמם ולא אנסה לטעון שההתעלמות באה לי בהפתעה. מראש היה לי ברור שהרב גינזבורג יעשה כל מאמץ להימנע מכל דו-שיח בו הוא יתבקש לגלות את דעותיו האמיתיות. הפלג הקטן אליו הוא משתייך, ואותו הוא רוצה להנהיג, מתבסס על פולחן האישיות של הרבי מליובאוויטש, אדם לטענתם היה גדול הדור, משה של ימנו, איש האלוהים שמעולם לא טעה וממילא כל דבריו חייבים לייצג את האמת לאמיתה. פגיעה באמינותו של ה'מלך המשיח', הרב מנחם מנדל שניאורסון, חייבת בהכרח להקרין על צדקת דרכה של תנועת חב"ד ולערער את זכות קיומה של ישיבת החוזרים בתשובה שהרב גינזבורג הקים ברמת אביב. הרב גינזבורג אינו יכול להרשות לעצמו לסתור את דבריו המפורשים של משיחו הנערץ אבל באותה מידה הוא גם אינו מעוניין להגן עליהן בפומבי. בצנעת הישיבה קל לשטוף מוחות של צעירים חסרי ישע שמוכנים להשתכנע מדבריו של כל מנהיג כריזמטי וסמכותי. קשה עשרות מונים להגן בפומבי על דעות שבני תרבות זנחו כבר לפני מאות בשנים, במיוחד אם הדיון עוד עלול לגלוש לשאלת משיחיותו של הרבי מליובאוויטש ולפולחן האישיות שכת חב"ד מנסה לפתח סביבו.

 

'נו באמת', תגידו לעצמכם, 'על מה כל הרעש? מה הקשר בין תנועת הארץ והשמש לתורה ולהלכות? נניח שלגבי נושא כה שולי חשבו פעם אחרת, אז מה? התורה אינה עוסקת בפיסיקה ובאסטרונומיה אלא במוסר והעובדה שהראיה הקוסמולוגית השתנתה אינה מעלה ואינה מורידה כמלוא הנימה מקדושת המצוות.'

 

מתאים לי. אם זאת דעתו של הרב גינזבורג שיבוא ויצהיר עליה בפומבי. אדרבה, שיפטור את עצמו בנוסחה דוגמת זאת שהוצגה על יד החרדי האנטי-חב"די, א., "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות"[א] ויעבור לנושאים הבאים שעל סדר היום. אבל הרב גינזבורג אינו יכול לנקוט בגישה חיובית מעין זאת. הוא מבין היטב שאם הוא יאמר "אין לדיין אלא מה שעיניו רואות" אזי מהר מאד נרצה לדעת איזה עוד דינים נקבעו רק לפי מראה עיניהם של גדולים דוגמת משה רבנו, הרמב"ם והרבי מליובאוויטש. התורה יכולה להיות נצחית רק אם היא מתבססת על אמת אלוהית מוחלטת שאינה תלויה בזמן, מקום או מראה עיניים וכל מי שמתיימר לגייס אותה לצרכיו ולדבר בשמה, כפי שעשו משה רבנו, הרמב"ם והרבי מליובאוויטש, חייב להגן על האמת הזאת ולהילחם בכל הניסיונות להתאימה לתגליותיו של המדע, או בניסוחם של בעלי הספר "מה רבו מעשיך ה'" שמסכמים את תורתו של הרבי:

 

בעיה זו[ב] מתגלה באופן ברור ביותר בסוגיות העוסקות במבנה היקום ובמסלול השמש. אנשים אלה[ג] מתקשים אפילו להעלות בדעתם את העובדה, שהמדע כיום יכול בהחלט לקבל תפיסה הרואה את כדור הארץ כמרכז נייח של מערכת הכוכבים שלנו. ולכן אם התנ"ך, התלמוד וה"משנה תורה לרמב"ם מתארים את הארץ כקבועה במרכז היקום, והשמש חגה סביבה, עלינו לקבל את הדברים כפשוטם למרות שתאור זה שונה מקצה לקצה ממה שמלמדים בבתי הספר התיכוניים (ואפילו בגני ילדים!) אין זה צריך לגרום לנו לחוש שלא בנוח.[ד]

 

הרב גינזבורג שולח את אברכיו לארוב לילדי השכונה בגנים ציבוריים וליד בתי ספר במצוותו של הרבי מליובאוויטש ולכן הוא אינו יכול להרשות לעצמו שום טעות. זכות הקיום שלו נשענת על גדולתו של משיח צדק שמעולם לא טעה ובעקבותיו הוא, וכל יתר חסידי חב"ד, תמיד ימשיכו לטעון שהארץ נמצאת במרכז היקום, שגיל העולם אינו עולה על 6,000 שנה ושעכברים וכינים יכולים להיווצר באפו ספונטני, ללא צורך בהפריה מינית. הרב גינזבורג חייב להילחם בכל הניסיונות להטיל ספק באמינותם המוחלטת של דברי הרבי אבל הוא יודע שזאת מלחמה אבודה ולכן האופציות היחידות שנותרו לו הן ההסתרה, ההתחמקות וההתעלמות.

 

עד עתה הרב יוסי גינזבורג ויתר על כל כהזדמנויות שניתנו לו להתייחס בפומבי לטענות שהעליתי אבל תמיד תישמר לו הזכות להגיב על המאמר הזה או כל מאמר אחר שפורסם באתר. אם טעיתי, לא הבנתי, עיוותי, סירסתי או התבלבלתי – שיבוא ויעמידני במקומי אבל אם נראה לו שאת תורתו ראוי לטפטף רק במחשכים ואסור לחשפה בפני אנשים שעדיין לא עברו את שטיפת המח המתאימה – שיתכבד ויסתגר בישיבתו, יחדל להיטפל לילדנו ויפסיק להפיץ את תורתו הקיצונית וההרסנית לנערים שאינם מבינים את מטרותיו האמיתיות ואינם מסוגלים לזהות את הזיופים והשקרים שמציפים את כל דבריו.  

 

בתאריך 26.12.2010, לאחר שלא הגיע כל תגובה מכיוונו של הרב גינזבורג, פרסמתי את הדברים הבאים:

'ממה הוא מפחד? מדוע הוא אינו רוצה לחשוף ברבים את התורה שהוא כל כך אוהב ללמד בחדרי חדרים? ברור לי שהוא מעדיף לשטוף בחשאי מוחות בלתי מעוצבים ואין לו שום עניין לחשוף בפומבי את הדעות המגוחכות שהרבי מליובאוויטש הפיץ בכתביו מאות בשנים אחרי שהן כבר נבלעו בפח האשפה הגדול של ההיסטוריה אבל ככה לקפל את הזנב ואפילו לא להגיב על אף אחד מעשרות המאמרים שפרסמתי באתר? תן אות חיים, רב יוסי הנכבד. הגב לטענות שהעליתי כך שגם אנחנו נדע מה אתה מלמד את הילדים שלנו תחת המסווה של 'יהדות'.

 

אתה חושב שלא נבין את העומקים הבלתי נדלים של תורתך? הזמן במקומנו רבנים מהציונות הדתית או אפילו מישיבת פוניבז' ושאל אותם אם הם סומכים את ידם על ה'יהדות' המשיחית והקיצונית שאתה מלמד במחשכי ישיבתך. לבטח לא תופתע כשתגלה שכל שאר הזרמים ביהדות דוחים את תורתו של המשיח מליובאוויטש והמעמיקים שבהם גם אינם מהססים להביע את סלידתם ממנה[ה].

 

רב גינזבורג, אני ממתין להתייחסותך!!!'

התעלמותו של הרב גינזבורג דרבנה אותי להזהיר את הורי רמת אביב מפני הסכנות האורבות לילדיהם מהמיסיונרים שהרב גינזבורג שולח לרחובות ולגינות הציבוריות במטרה לפתות את ילדיהם לתוככי ישיבתו, שם הוא יוכל לשטוף את מוחם ולהציף אותם באמונות ההבל של כת פולחן האישיות שהוא מטפח:

 

'ברמת אביב פועלת ישיבה של חב"ד שבראשה עומד הרב יוסף גינזבורג. ישיבה זאת אינה מגבילה את עצמה לשינון ולהתפלפלות ואברכיה מקדישים לא מעט מזמנם להטפת תורת חב"ד ולשידול נערים חפים מפשע להתקרב לכת המשיחית ולהפוך לאחד משפוטיה. בתחילה, המיסיונרים החב"דים רק משוחחים עם הצעירים, מתחברים עימם ונותנים להם תחושה של חשיבות ושייכות. הנערים אינם נדרשים להפוך לחסידים שוטים חלילה, הם רק מוזמנים להיכנס לישיבה וללמוד קצת 'יהדות', כלומר, להיחשף לשטיפת מוח שבהדרגה תשכיח מהם את כל שלמדו במסגרות החילוניות ותטמיע בהם את מסריה הקיצוניים של כת חב"ד. בסופו של דבר הנערים יינטשו את החברה העובדת והלומדת ויהפכו למדקלמי סיסמאות שישלחו לרחובות בכדי לצוד עוד נערים חפים מפשע וחוזר חלילה וחוזר חלילה.

 

בין כתלי הישיבה, האברכים הצעירים לומדים מעט יהדות והרבה חב"דיות. לעיקרי הדת היהודית הם יחשפו במשורה אבל את תורת הרבי מליובאוויטש הם ילמדו לדקלם גם מתוך שינה. אט אט הם יזנחו הרגלים ישנים, דוגמת חשיבה לוגית, ויאמצו במקומם הרגלים חדשים ומשופרים דוגמת הסגידה למשיח מליובאוויטש וההערצה העיוורת לכל דבריו. תוך זמן קצר הם ישמחו לספר לכל מי שיקרה על דרכם שהרבי הוא איש האלוקים שמעולם לא טעה, גדול הדור כמו משה רבנו, אדם שעזר לרבבות יהודים והמלך המשיח שעוד יחזור להציל את כולנו. מספר חודשים אחר כך הם כבר יוכלו להתאים את הסיסמה הנאותה לכל טיעון שתעלה נגדם ואיש כבר לא יוכל למנוע מהם לשחזר בדיוק רב את כל המשלים הסתמיים שמציפים את כתביה של הכת ואת כל האמירות הבנאליות שיצאו מפיו של הרבי.

 

הוריהם של פרחי החסידות יתמוגגו בתחילה מנחת. מה רע אם הילד לומד קצת יהדות במקום להסתובב ברחובות, הם ישאלו. האם זה לא עדיף על סמים, משקאות חריפים והריונות לא רצויים? נרגיש יותר טוב אם הוא יגיע לאיזה חור בהודו וייפול לידיו של גורו שילמד אותו לא להתרחץ ולאכול רק חסה? נסה להסביר להם שמהודו, בניגוד לישיבות חב"ד, הילדים עוד יכולים לשוב בשלום ומייד יסתבר לך שאתה נגוע בשנאה עצמית ואולי אפילו באנטישמיות של ממש וטוב תעשה אם גם אתה תחזור קצת למסורת אבותיך. רוב ההורים, כך מתברר, אינם מבינים את ההבדל בין דת לכת ואינם מודעים לסכנות האורבות מאחורי דלתות הישיבה. כשהם מגלים את טעותם זה לרוב כבר מאוחר מידי.

 

הבריות אוהבות להיתפס למילים ולהאמין בסיסמאות וקשה להם להעלות על דעתם שישנם אנשים שמעניקים משמעויות שונות לחלוטין למושגים שאמורים להיות ברורים ומובנים לכל. לשם משל, תנועת חב"ד מתיימרת ללמד 'יהדות' אבל בפועל היא מלמדת 'חב"דיות', דת חדשה הבנויה על פולחן אישיות, מאבק בקדמה ודבקות חסרת פשרות בדעות שהעולם המודרני זנח כבר לפני מאות בשנים. חב"ד מדברת על 'אהבה' אך בפועל היא נוטפת שנאה כלפי כל מי שאינו חושב כמוה: משכילים, ליברלים, הומניסטים, גויים, ערבים ובעיקר אלו שהם מכנים בשם 'שמאלנים'. היא מטיפה ל'קרוב לבבות' אך הכוונה היא לפרוק משפחות והרחקת הצעירים מהשפעתם המזיקה של הוריהם.

 

כמו כל כת שמנסה ללכוד נשמות רכות ומבולבלות, גם כת חב"ד חייבת לדכא את הגיונו של המצטרף החדש לפני שהיא מתחילה לשטוף את מוחו להטמיע בו את מסריה. היא חייבת לעבוד במחשכים ואסור לה לפרסם את תורתה בפרהסיה, במיוחד אם יש במקום אנשים ברי דעת שמסוגלים לסתום את פיותיהם של המטיפים הבורים. כל מי שעדיין מסוגל לחשוב בכוחות עצמו, ועל אחת כמה וכמה כל מי שכבר הספיק לרכוש מעט השכלה, לעולם לא יבזבז את זמנו על רצף ההבלים שהמיסיונרים של הכת מנסים למכור לו ולכן ציידי הנפשות הללו תמיד ישאפו לנתק את טרפם מסביבתו הטבעית, למשכו לתוככי הישיבה שלהם, להשכיח ממנו את כל מחשבותיו העצמיות ולהטמיע בו טיפין טיפין את החב"דיות הקיצונית שהם מכנים בשם 'יהדות'.

 

תנועת חב"ד כולה בנויה על הערצה עיוורת לרבי מליובאוויטש, אדם שנפטר כבר בשנת 1994 ומי שהחסידים למדו להקביל עם משה רבנו ולהחשיב כגדול הדור שמעולם לא טעה וכצדיק ענק שהציל רבבות אנשים. אדם אמרנו? האם 'המלך המשיח' שעתיד למשול על עם ישראל יכול להיות סתם בן תמותה? בשר ודם אינו יכול לעלות על כס המלוכה לאחר שהוא כבר מת ונקבר אבל כאן מדובר במקרה מיוחד: ייתכן שהרבי בכלל לא מת והציבור שהתאסף ליד קברו ראה רק חזיון ותו לא או שהרבי, בדומה לחנוך בן ירד[ו], זכה להילקח לשמים ולהפוך למעין 'אדוני הקטן'[ז]. מה מפריע לנו להניח שהרבי נלקח למרומים ושם, במחיצת האל, הוא ממתין להבשלת התנאים שיאפשרו לו לשוב לעולם התחתונים ולמלוך על כל הארץ? זאת אינה עמדתו של הזרם המרכזי בחב"ד אבל זאת בהחלט עמדתם של המשיחיסטים עימם נמנים גם הרב יוסי ורבני ישיבתו.

 

הרב גינזבורג, ראש ישיבת חב"ד ברמת אביב, שולח את אברכיו לצוד בני נוער שיסכימו להניח תפילין ולקרא הצהרה קצרה בה נאמר שהרבי מליובאוויטש הוא משיח צדקנו. נערים שמתפתים להשתתף בטכס הקצר זוכים לחיוך, מילה טובה והזמנה לבא לישיבה וללמוד קצת יותר על תורתו הנצחית של העם היהודי. כשהם יוצאים מהישיבה הם כבר יודעים לדקלם את תורתו של הרבי, ובכלל זה שהארץ נמצאת במרכז היקום והשמש סובבת סביבה, שהעולם נברא לפני פחות מששת אלפים שנה, שאלוהים ברא את המאובנים בתוך הסלעים ואת האור באמצע מעופו, שבני האדם וכל מיני החיים נבראו במתכונתם הנוכחית ואף לא אחד מהם התפתח בתהליכים אבולוציוניים ושכינים, תולעים ועכברים יכולים להתהוות מעצמם, ללא כל צורך ברבייה מינית.

 

את הדעות הללו ניתן למצוא גם בספריו של הרבי מליובאוויטש וכל המרפרף בהם יגלה עד מהרה שהרבי מאמין שלמדע האמפירי אין שום תוקף ואת האמת המוחלטת והיחידה ניתן למצוא רק בתנ"ך, בתלמוד, בכתבי הרמב"ם ומן הסתם גם בכתביו שלו עצמו[ח]. מכך נגזרת בהכרח המסקנה שקיים איסור חמור וגם סכנה ללמוד במכללות, באוניברסיטאות וכיוצא בהן, או כדברי הרבי:

 

הלימוד באוניברסיטאות בארץ הקודש ת"ו – מסוכן ביותר: א) הרוח והאוירה שם. ב) מעורב בחורים ובחורות. ג) דוחה את ענין הנשואין לכמה וכמה שנים. ד) עושה תהום מפרידה בין הלומדים שם להוריהם ולחכמי העדה וכו'. ה) מחדיר בלומדים את השיטה שהחוכמה האמיתית נמצאת אצל הגויים, ועל היהודים להתאמץ להיות כמותם ולחדול להיות בטלנים, וכל שהוא גויי יותר – הוא אדם משכיל יותר ומושלם יותר וכו'. ומה שאין אומרים כל זאת בגלוי ממש, כי אם ברמז קצת ובעקיפין על-ידי כל ההתנהגות שם (שמכריחה את המסקנה הנ"ל – וכמוכח מהתוצאות הנראות במוחש) מגדיל את הסכנה כמה וכמה פעמים ככה. ובפרט שבין המסבירים כל זאת בעקיפין – ישנם כאלו שבחייהם הפרטיים הם שומרי תורה ומצוות, ומגלים פני בתורה שלא כהלכה וכו'. ומביאים ראיות מן ... התורה על זה וכו'.[ט]

 

בשיחה שניהלתי עם הרב גינזבורג הסתבר לי שגם מבחינתו כל ההצהרות של התנ"ך, התלמוד, הרמב"ם והרבי מליובאוויטש הם בחזקת 'תורה' ולכן אם המקורות הללו טוענים שהארץ שוכנת במרכז היקום, שכינים ועכברים יכולים להיווצר באופן ספונטני, ללא צורך בהפריה מינית, ושכל המינים נבראו באותו שבוע לפני פחות מששת אלפים שנה אין לנו ברירה אלא להתעלם מכל דבריהם של המדענים ולאמץ את כל הקביעות הללו כאמת מוחלטת.

 

האם ההורים ששולחים את ילדיהם ללוע הארי מכירים את תורתו של הרב גינזבורג? האם כל האוהדים, התומכים, המשבחים ומליצי היושר שהרב גינזבורג מצליח לגייס למטרותיו מכירים את דעותיו האמיתיות ומודעים לרצונו לטפח ולפתח כת קטנה וקיצונית שמתרכזת בפולחן אישיות, אנטי-ציונות, שנאת המדע ומלחמה בקדמה? המשיחיות החב"דית נדחתה על ידי רוב היהדות החרדית[י] ואפילו בתוך חב"ד עצמה הוא מייצג רק פלג קיצוני שמתבדל מהזרם המרכזי של החסידות[יא] ובכל זאת אנו מוצאים לא מעט אנשי שם: שרים, חברי כנסת, אנשי הון, עורכי דין, בדרנים ועיתונאים שתורמים לו את ממונם, זמנם ושמם הטוב. שיקום אחד מהם ויסביר לי מה הוא מבין מתורתו של הרב גינזבורג ואם הוא באמת מוכן לגבות את עמדותיו הקיצוניות. אם הוא מבין ומקבל את דרכו של הרב גינזבורג אין כל סיבה שלא ימשיך להזדהות ולתרום למפעלו החשוב אבל אם הספק מנקר בליבו טוב יעשה אם יחשוב קצת לפני שהוא תורם מלוא את כובד משקלו לאדם שנכנס לשכונה לא לו במטרה לגייס חיילים נוספים לכת אנטי-ציונית, אנטי-דמוקרטית ואנטי-פלורליסטית שכבר התרחקה מרחק ניכר מהיהדות המסורתית בדרכה להפוך לדת שונה ונפרדת.  

     

לאור כל זאת יש לציבור בכלל ולהורים בפרט זכות לדעת מה בדיוק הרב גינזבורג מלמד את ילדיהם בין כתלי ישיבתו ואיזה מין ילד ייצא לבסוף משעריה. זאת אינה רק זכות, זאת גם חובה! אף הורה לא ישלח את ילדו לשחק בכביש הסואן אבל רבים אינם חוששים לשלוח את בניהם למלתעותיה של סכנה הרבה יותר גדולה, סכנת ההצטרפות לכת קיצונית שתמנע מילדיהם את הסיכוי לעמוד על שתי רגליהם, תאסור עליהם לתרום לביטחון, לחברה ולכלכלה ותכפה עליהם את הקנאות החשוכה שתרחיק אותם מהקדמה ותשניא עליהם את ההשכלה.

 

במכתבי לרב יוסף גינזבורג, ראש ישיבת חב"ד ברמת אביב, הוא התבקש להופיע בפני הציבור ולהסביר את גישת חב"ד למדע ולהשכלה. בכדי להמתיק את הגלולה הבטחתי לא לגלוש לתורות מדעיות שהוא אינו מקבל ולבסס את הדיון רק על התנ"ך, התלמוד, המדרשים, כתבי הרמב"ם וכתבי הרבי מליובאוויטש. בנוסף הצעתי לו לצרף לדיון כל בר סמכא שרק ירצה, הן מהתחום המדעי והן מהתחום התורני והבטחתי לו שאני אבוא בגפי ולא אביא עימי אף מומחה נוסף. כיוון שהיוזמה באה מצידי התחייבתי גם לממן בעצמי את האירוע ולדאוג לכל הסידורים הטכניים. כל שנדרש ממנו היה רק להביע את הסכמתו ולסכם עימי על התאריך, האולם, כללי הדיון וזהות המנחה. הרב גינזבורג ביקש להמיר את הדיון הפומבי בדיון אינטרנטי. אני הסכמתי. מאז אני ממתין לתרגיל ההתחמקות הבא.'

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]

ראה המאמר 'התכתבות עם חרדי עוין'  

[ב]                 

נטייתם של המדענים, עקב דעות קדומות ואידיאולוגיות להתנגד לתורה התנגדות עיוורת. 

[ג]                  

המדענים שתומכים בדעות מיושנות.

[ד]                 

הרב יוסף גינזבורג ופרופסור ירמיהו ברנובר עורכים, מה רבו מעשיך ה' – המדע והטכנולוגיה של הרבי מליובאוויטש ר' מנחה מנדל שניאורסאהן, הוצאת שמיר, 2000, עמודים 397-398. (עורך הספר, הרב יוסף גינזבורג, אינו אותו רב יוסף גינזבורג שעומד בראש ישיבת חב"ד ברמת אביב).

[ה]             

ראה למשל המאמר 'התכתבות עם חרדי עויין'

 

[ו]

עליו נאמר 'וַיִּתְהַלֵּךְ חֲנוֹךְ אֶת הָאֱלֹהִים' (בראשית ה:כב) והרבנים הסיקו מכך שהוא לא מת והאל לקחו אליו להמשיך את חייו בשמים.

[ז]

פרקי היכלות רבתי פרק לא אות ג, מדרש כתפוח בעצי היער אות ב, מדרש אותיות רבי עקיבא השלם - אות א וכדומה

[ח]                 

הרב יוסף גינזבורג ופרופסור ירמיהו ברנובר עורכים, מה רבו מעשיך ה' – המדע והטכנולוגיה של הרבי מליובאוויטש ר' מנחה מנדל שניאורסאהן, הוצאת שמיר, 2000, עמודים 397-398. (עורך הספר, הרב יוסף גינזבורג, אינו אותו רב יוסף גינזבורג שעומד בראש ישיבת חב"ד ברמת אביב).

[ט]                 

(מתוך מענה בקשר לקליטת צעירים עולים [כנראה מגרוזיה או מבוכרה], מצילום כתב יד שנדפס בכפר חב"ד י"ג חשוון תשנ"ח, גליון 783, עמ' 11), צוטט בספרם של הרב יוסף גינזבורג והפרופסור ירמיה בסרנובר, "מה רבו מעשיך ה – המדע והטכנולוגיה במשנתו של ר' מנחם מנדל שניאורסאהן", הוצאת שמיר, 200, עמוד 299.

[י]              

ראה המאמר 'התכתבות עם חרדי עויין'

[יא]

ראה המאמר 'התכתבות עם חסיד המשמיץ'

נקרא 10477 פעמים

פריטים קשורים לפי תג

14 תגובות