Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 05 פברואר 2018 16:10

חב"ד - סופה של אחיזת העיניים

דרג מאמר זה
(8 מדרגים)

בעבר, חב"ד הייתה חסידות בתנופה שזכתה באהדתם של ציבורים גדולים והצליחה לגייס לשורותיה מספר רב של חסידים חדשים. כיום העמותות המרכזיות של חב"ד בארץ ישראל נמצאות בהליכי פירוק ומתקבלת התחושה שהחסידות כולה מתדרדרת לפשיטת רגל. מי אחראי למהפך? כיצד נפלה החסידות המפוארת מאיגרא רמה לבירא עמיקתא? מה צריכים להבין הצעירים התמימים שתורמים לחסידות את זמנם, משאביהם ועתידם? מה אמורות החסידויות האחרות ללמוד מהצרות שפוקדות את חב"ד? אילו מסקנות צריכים להסיק האנשים שתורמים לחב"ד ולמוסדות חרדיים באופן כללי?  

 

 

 

הפרשיות של יוסף יצחק אהרונוב

 

הרב יוסף יצחק אהרונוב היה לא רק מנהיגה של תנועת חב"ד בארץ ישראל אלא גם הרוח החיה בה. אהרונוב שימש כיו"ר של העמותות המרכזיות של החסידות - אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה (אגו"ח, בהליכי פירוק) , צעירי אגודת חב"ד – המרכז (אצ"ח, בהליכי פירוק) ורשת אהלי יוסף יצחק (בהליכי פירוק). לצידן הוא שלט, במישרין או באמצעות נאמניו, גם על עמותות נוספות שרובן הוקמו על ידו ולצרכיו: מרכז ילדי צ'רנוביל (בהליכי פירוק), יודאיקה – כפר חב"ד (פורקה), קרן השלוחים שע"י צעירי אגודת חב"ד (בהליכי פירוק), מכון ליובאוויטש צעירי אגודת חב"ד – המרכז, האגודה לעידוד משפחות הגיבורים (בהליכי פירוק), חב"ד עילית – התיישבות חסידית (בהליכי פירוק), צעירי חב"ד למען יהדות התפוצות (בהליכי פירוק), בית חב"ד כותל המערבי, חינוך חב"ד שעל יד רשת אהלי יוסף יצחק, מרכז חינוכי חסידותי שעל יד צעירי אגודת חב"ד והמטה לשלום העם והארץ.[א] שליטתו במנגנונים של החסידות, כשרונו בגיוס כספים וקרבתו לגורמי ממשל הפכו אותו לגורם הדומיננטי בחסידות; אפשרו לו לנתב לכיסו, ולכיסיו של תומכיו, נתח הגון מכספי התרומות והתמיכות שזרמו אליה והפכו אותו לאחד ממלביני הכספים הגדולים במדינה.

 

בשנת 2007, בעקבות חשד למעילה של אחד העובדים בעמותת צעירי אגודת חב"ד בארץ הקודש, אהרונוב התלונן במשטרה והתניע חקירות של מס הכנסה והמשטרה לגבי התנהלות העמותה. במהלך החקירות עלה החשד שאהרונוב עצמו העלים מס והלבין הון והוא נעצר למספר ימים ושוחרר בתנאים מגבילים.

 

הקישו כאן לכתבה 'המשטרה חוקרת חשד כי אנשי עסקים מוכרים הלבינו מאות מיליוני שקלים באמצעות עמותת צעירי חב"ד' שהתפרסמה בעיתון גלובס[ב]

 

לאחר שנפתח קן הצרעות הזה, אהרונוב המשיך להסתבך בפרשיות נוספות שמכולן הוא יצא חבול ומוכה. בית המשפט המחוזי ואחריו בית המשפט העליון דחו את ערעורו על דרישת פקיד השומה להגיש לו דוחות על הכנסותיו; הוא הפסיד בערעור שהגיש על השומה שנקבעה לו על פי מיטב השפיטה; בית המשפט קיבל את תביעתו של אדם בשם פרנק מנלו שטען שאהרונוב 'עקץ' אותו בלמעלה ממיליון דולר ואהרונוב נדרש להשיב לתובע את כספו; במשפטו של איש הכספים של אגודת צעירי חב"ד, לייב בלינצקי, נגד פקיד השומה שפסק גם לו שומה על פי מיטב השפיטה נחשפו חלק מהתרמיות של אהרונוב ולבסוף, תשובתה של פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) שכתבה 'אנו נמצאים כעת בישורת האחרונה לקראת הגשת כתב האישום לבית המשפט' סתמה את הגולל על כל תקוותיו.


הקישו
כאן למאמר 'צרות בצרורות נוחתות על ראשו של מנהיג חב"ד בארץ הקודש'

 

עם זאת, תיקו של אהרונוב זכה לטיפול יסודי, מעמיק ומאד מאד איטי שהרחיק את העבריין מאימת הדין למשך כמעט שמונה שנים. אף שאיני מסוגל להוכיח זאת, לא נראה לי שנדרש כל כך הרבה זמן להביא את הפרשה לפתחו של בית המשפט וסביר להניח שנתניהו ושריו לא היו ממשיכים להתרועע עם אהרונוב אם היה עולה על דעתם שהוא באמת עתיד לעמוד לדין ולהביך את כל מי שהצטלם עימו. הרבה יותר סביר להניח שגם התיק הפלילי שלו, בדומה לתיקיהם של מקורבים אחרים לשלטון, היה אמור להישכח ולהיסגר מבלי להותיר שום כתם על אהרונוב והבכירים ששמחו לארח אותו, להתארח אצלו ולהצטלם במחיצתו. להערכתי, פרשת אהרונוב הייתה אמורה להסתיים באוושה קלה ולהתמוגג לחביונות ההיסטוריה (כפי שהתנדפו החשדות נגד פעילי חב"ד שעזרו לו וקיבלו ממנו טובות הנאה) וכך היה קורה אם לא היו נשמעים פה ושם קולות מחאה בודדים (ובכללם אני); הכתב משה ליכטמן לא היה מפרסם כתבה בעיתון גלובס ועורכת הדין ליאת בן ארי-שווקי, פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), לא הייתה נוקטת בגישה מקצועית ואמיצה שסינדלה את היועץ המשפטי לממשלה וכפתה על המערכת להגיש כתב אישום נגד אהרונוב.

 

הקישו כאן למאמר 'התכתבויות עם הפרקליטות בנוגע לתיק אהרונוב'

הקישו כאן לפניה של תנועת אומץ לפרקליט המדינה

הקישו כאן למאמר 'התפתחויות בתיק אהרונוב'

הקישו כאן לכתבתו של משה ליכטמן בעיתון גלובס

 

בסופו של דבר, מדינת ישראל הגישה נגד אהרונוב כתב אישום בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיכות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושימוש במרמה, ערמה ותחבולה במטרה להתחמק ממס בהיקף של מיליוני ש"ח. אהרונוב הודה במסגרת עיסקת טיעון בכל סעיפי כתב האישום והשופט קיבל את הסדר הטיעון וגזר עליו עשרים וארבעה חודשי מאסר לריצוי בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים וקנס בסך 1,500,000 ש"ח.[ג] עם זאת, בסעיף 14 לגזר הדין השופט קבע כי 'משקל מכלול היבטי החומרה, בעניינו של הנאשם, כפי שפורטו בהרחבה, לעיל, מצדיק ענישה מכבידה ומשמעותית. אלמלא הסדר הטיעון, קרוב לודאי שהעונש שהיה נגזר על הנאשם היה חמור מהעונש המוצע במסגרת הסדר הטיעון.'


הקישו
כאן לכתב האישום שהוגש נגד אהרונוב

הקישו כאן לגזר דינו של אהרונוב


האורות האדומים שנדלקו בעקבות החשדות נגד אהרונוב גרמו לרשם העמותות לנהל חקירות משלו וכתוצאה מהחקירות הללו הרשם פתח בהליכים לפירוק רוב העמותות המרכזיות של החסידות שממילא היו על סף פשיטת רגל. בראייה לאחור מסתבר שהעבירות הפליליות והניהול הכושל של אהרונוב הביאו את החסידות לעברי פי פחת. בראייה לעתיד ניתן להניח שחסידות חב"ד בישראל נקלעה למשבר הגדול בתולדותיה וספק רב אם היא תצליח להשתקם, לחזור לימי גדולתה ולסכן אותנו שוב בהזיותיה המשיחיות ובשחיתויותיה הפיננסיות. 

 

 

אבני דרך בקריירה של אהרונוב

 

הקריירה של אהרונוב החלה בשנת 1986 ולמרות השהייה בכלא היא נמשכת במלוא עוזה גם עתה. הטבלה הבאה מצביעה על אבני הדרך בדרכו הציבורית של אהרונוב:

 

תקופה

פעילות ציבורית

 

1986

מונה למנהל עיתון כפר חב"ד

1987

מונה למנכ"ל ארגון צעירי אגודת חב"ד (אצ"ח)

1990

מונה לחבר וועד ולסגן יו"ר באגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה (אגו"ח)

1990

אצ"ח החלה לרכז את פרויקט 'ילדי צ'רנוביל'

1994

התמנה ליו"ר ארגון צעירי אגודת חב"ד (אצ"ח)

1996

התמנה ליו"ר רשת אהלי יוסף יצחק

1996

סייע לבנימין נתניהו לנצח בבחירות לראשות הממשלה

2004

התמנה ליו"ר אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה (אגו"ח)

11/2007

נעצר בחשד להעלמת מס והלבנת הון ושוחרר לאחר שישה ימים

10/2015

הוגש נגדו כתב אישום

11/2015

בית המשפט אישר את עסקת הטיעון, הרשיע אותו וגזר עליו שנתיים מאסר בפועל, שנה מאסר על תנאי למשך שלוש שנים וקנס של מיליון וחצי ש"ח.

2/2016

החל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו.

4/2017

השתחרר מהכלא לאחר ניכוי שליש מעונשו.

 

הרב שמואל גרייזמאן, חבר הנהלה אגודת חסידי חב׳׳ד ואיגוד השלוחים בארץ הקודש, מרחיב את היריעה ובחוזר שהוא פירסם בתאריך 14.1.2018 הוא מתאר את ההשתלטות הכוחנית והאלימה של אהרונוב על מוסדות חב"ד ודורש שאהרונוב לא יחזור לניהול אצ"ח.

 

הקישו כאן למאמרו של הרב גרייזמן שמתאר את ההשתלטות של אהרונוב

 

הרשעתו של אהרונוב בפלילים מונעת מאהרונוב לכהן כחבר וועד בעמותות של חב"ד ולכן הוא הפך בהנד עפעף ל'בעל סמכות רוחנית' שנבחר על ידי הרבי מליובאוויטש להמשיך להפיץ את רוחו הכבירה:

 

כמי שקיבל מינוי אישי מהרבי לעמוד בראש המפעל המפואר הזה - כבעל סמכות רוחנית, כיוזם וכמעודד, כמדריך וכיועץ, זכותי וחובתי להמשיך לפעול במלוא המרץ והמסירות להמשך הפצת רוחו הכבירה ודרכו הנפלאה של הרבי, בשיחות חיזוק, ובהבאת דבר חזונו של הרבי - לכל מי שמטה אוזן לשמוע דברי אלוקים חיים, אותם שמעתי באוזניי, וצוותי להעביר לכל חסיד וחסיד באשר הוא שם.[ד]

 

בתוקף שליחות זאת העסקן העבריין שהפך לסמכות רוחנית נאבק עתה במפרק הזמני שבית המשפט מינה לעמותת אצ"ח בנסיון למנוע את פירוקה של העמותה ולאפשר לו, באמצעות נאמניו, להמשיך לשלוט בה.

 

אהרונוב ועמותותיו

 

חסידות חב"ד מאורגנת במאות עמותות, רובן כפופות בצורה רופפת למדי לשתי עמותות מרכזיות – 'אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה' (אגו"ח) ו'צעירי אגודת חב"ד – המרכז' (אצ"ח). רוב בתי חב"ד בארץ מסונפים לאצ"ח והם נושאים שמות במתכונת 'בית חב"ד (שם מקום) שע"י צעירי אגודת חב"ד – המרכז'[ה]. עמותות אחרות הוקמו כדי לתפעל את הפעילויות של החסידות, דוגמת מוסדות לימוד, ישיבות, מוסדות גמילות חסדים וכדומה. רוב העמותות הללו מסונפות, במישרין או בעקיפין, לאצ"ח. ברבות מהן מכהן פונקציונר של אצ"ח כחבר וועדת ביקורת או אחד מחברי הוועד.

הדיון הזה יתמקד בחמשת העמותות באמצעותן אהרונוב מוטט את חסידות חב"ד: אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה
; צעירי אגודת חב"ד – המרכז; רשת אהלי יוסף יצחק; המרכז לילדי צ'רנוביל ויודאיקה – כפר חב"ד. חלק מהמידע להלן נקנה ממאגר רשם העמותות וחלקו נלקח מאתר האינטרנט החינמי 'גיידסטאר'.

 

1.

אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה (אגו"ח) – מספר עמותה 580012730

 

 

אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה הינו ארגון העל של חסידות חב"ד בארץ ישראל. האגודה נוסדה ב-1941 על ידי רבי יוסף יצחק שניאורסון (הריי"צ), האדמו"ר השישי של חב"ד, ולה מטרות רבות.[ו] כל יהודי שומר תורה ומצוות תושב ישראל, בן עשרים ומעלה, יכול להתקבל כחבר באגודה. עליו רק להגיש בקשה ולחתום על התחייבות למלא אחרי תקנות האגודה וההחלטות שמתקבלות באספות הכלליות. ההנהלה של האגודה רשאית לדחות כל בקשה מבלי לתת למבקש נימוקים לדחיית בקשתו והחלטתה היא סופית. בפועל, באגודה רשומים מעט מאד חברים שמהווים קמצוץ זניח מכלל חסידי חב"ד בארצנו הקדושה.

 

בשנת 2004 נפטר הרב מיידנצ'יק ששימש כיושב ראש אגודת חסידי חב"ד (אגו"ח) מאז 1990. במחטף שנוי במחלוקת, אהרונוב הצליח לגרום לכך שהוא עצמו ייבחר כיו"ר החדש של העמותה. למהלך התנגדו חסידים רבים ובכללם בכירים בחסידות: חברים פנו לרבני החסידות וביקשו לדון במחטף; למעלה מאלף ראשי בתי אב הרב חתמו על קריאה לרבנים לא למנות את אהרונוב ליו"ר אגודת חסידי חב"ד והרב משה אשכנזי פנה במכתב וביקש שהבחירות ליו"ר אגו"ח יערכו רק לאחר התייעצות עם וועד רבני חב"ד וכל שאר הצדדים המעורבים. למרות הפניות הללו, חמישה מחברי וועד הרבנים, זאב דוב סלונים, יצחק יהודה ירוסלבסקי, מנחם גלובובסקי, אברהם מנחם הלפרין ובן ציון ליפסקר החליטו לבחור באהרונוב לתפקיד יו"ר אגו"ח. בעקבות כך שני חברים אחרים בוועד הרבנים, יוסף הכט ואליהו יוחנן גוראריה, פרסמו מכתב בו הם קבעו שמהלך בחירתו של אהרונוב מנוגד להוראותיו של הרבי ואין להחלטתם של חמשת הרבנים כל תוקף. לקביעתם הצטרפו הרבנים ישעיה הרצל, ברוך בועז יורקוביץ', גדליהו אקסלרוד,  ישראל יוסף הנדל, יגאל פיזם, שלום דוב ליפשיץ וזכריה גורי.

 

הקישו כאן למכתבו של הרב אשכנזי

הקישו כאן למכתבם של יוסף הכט ואליהו יוחנן גוראריה

הקישו כאן למכתב הרבנים שהתנגדו למינוי אהרונוב

 

מהמכתבים הללו עולה שאהרונוב עורר התנגדות עזה בקרב חסידי ורבני חב"ד והוא נבחר לתפקידו כתוצאה של מניפולציות פוליטיות ותמיכתם של חמישה חברי וועד הרבנים בלבד.[ז]

 

בתשע השנים הבאות אגודת חסידי חב"ד טולטלה בסכסוכים פנימיים בלתי פוסקים וחוותה הליכים דוגמת בוררויות; אסיפות כלליות מן המניין ומחוצה לו; בקשות לביטול ההחלטות של האסיפות הכלליות; תביעות ותביעות שכנגד בערכאות משפטיות שונות ובכללן גם בבית המשפט העליון; עשרות מכתבים של עורכי דין; צווי ביניים; פסקי דין של בתי משפט ובתי דין רבניים; בחירות של חברי וועד וביטול הבחירות הללו; שינויי תקנונים וכדומה. המחלוקות הפכו למשניות לאחר שבתאריך 11.10.15 הוגש כתב אישום נגד אהרונוב והמדינה פנתה לבית המשפט בבקשה לפרק את עמותת אגודת חסידי חב"ד.

 

הקישו כאן לפס"ד של העליון שממחיש את טיב המאבקים הפנימיים


בדו"ח המילולי של שנת 2015 העמותה דיווחה על חברי הוועד הבאים: בנימין ליפשיץ,
מרדכי גורודצקי, יצחק גולדברג, נפתלי ליפסקר ואריאל למברג. שנה קודם היא דיווחה על חברי הרכב שונה של הוועד: יוסף יצחק אהרונוב, מרדכי גורודצקי, יצחק גולדברג ושמואל חפר. בשנים הללו כיהנו בוועדת הביקורת נפתלי רוט ונתן וולף. הכתובת הרשומה של העמותה היא: ת.ד. 25 כפר חב"ד.

בשנת 2015 החברים היחידים באגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה היו: יוסף יצחק אהרונוב, יצחק גולדברג, מרדכי גורודצקי, שמואל חפר, יהושע יוזביץ, שמואל גרייזמן, דוד אבא זלמנוב, יעקב ליברמן, זושא פויזנר, נתן וולף*, יוסף יצחק וילשאנסקי*, שלמה רסקין*, יוסף גינזבורג*, יוסף בלויא*, נפתלי רוט, יוסף יצחק חיטריק, מנחם מענדל גרונר, יוסף יצחק פיקרסקי, בנימין ליפשיץ, נפתלי ליפסקר, ישראל ברוד, חיים קפלן, מרדכי הלפרין ואריאל למברג (בית המשפט כפה על האגודה לרשום בפנקס החברים את הגורמים המסומנים בכוכבית).

 

בתאריך 15.8.16 נשלחה לרשם העמותות דו"ח ביקורת העומק של משרד רואי החשבון סוסובר כנעני ושו"ת שנערכה באגו"ח. בעקבות דו"ח הביקורת ולאור העובדה שהעמותה לא תיקנה את התקלות שנמנו בדו"ח, רשם העמותות הגיש ביוני 2017 בקשה לבית המשפט למתן צו פירוק לעמותה.

 

הקישו כאן לדוח ביקורת העומק של אגו"ח

הקישו כאן לבקשה למתן צו פירוק לעמותה

 

2.

ארגון צעירי אגודת חב"ד (אצ"ח) – מספר עמותה 580021673

 

 

ב-1951 הרבי מליובאוויטש הורה ל'אגודת חסידי חב"ד' להקים את 'ארגון צעירי אגודת חב"ד' כזרוע המבצעת של התנועה בישראל. הרבי רצה שכל חסידי חב"ד בישראל יהיו חברים באצ"ח ויפעלו במסגרתו. כיום זה הארגון המרכזי והדומיננטי של התנועה בישראל שאחראי על מספר רב של פעילויות.[ח]

בשנת 1989 התגלעו חילוקי דעות בעניין האחריות על ייצוג הסניפים, בתי חב׳׳ד, ואחריות העל על פעילות הפצת המעיינות והיהדות בישראל. חברי בית הדין של רבני חב״ד הוציאו בתאריך 6.5.89 פסק דין ברור בעניין:

 

הקישו כאן לפסק הדין הרבני בעניין סמכויות אצ"ח

 

בתאריך 16.11.14 נבחרו כחברי וועד העמותה הגורמים הבאים: יוסף יצחק אהרונוב, חיים שלמה דיסקין, יוסף יצחק זילברשטרום, אריאל למברג, משה מרינובסקי, יוסף יצחק נפרסטק ונפתלי רוט. רואה החשבון צבי אלבויים נבחר כגוף המבקר של העמותה. כתובת העמותה היא: ת.ד 14 כפר חב"ד.

 

מאז 2004 ועד להרשעתו בדין בשנת 2015, הרב יוסף יצחק אהרונוב שימש כיושב ראש אצ"ח. במכתבו לעו"ד חגי אולמן, הנאמן והמפרק שמונה על ידי בית המשפט, הוא טען שהרבי מליובאוויטש עצמו מינה אותו לעמוד בראש העמותה חמש שנים לפני שהוא נכנס לתפקיד היושב ראש:

 

 

בשנת תשמ״ט (1989), בערב שבת פרשת אמור, לאחר שגורמים שונים – בניהם כאלו שגם היום לוחשים רעות על אוזניך - ניסו לפגוע בשליחותי, קרא הרבי לשני מזכיריו תוך שהוא מבקש לתעד את הדברים ולמסור אותם לבית דין רבני חב״ד באמצעות הרב ירוסלבסקי שליט״א וליידע את אנ״ש (אנשי שלומנו, היינו, ציבור החסידים) עוד לפני שבת-קודש, ובין הדברים הרבי אמר בצורה החלטית, ״מי שעומד בראש צעירי אגודת חב״ד הוא הרב אהרונוב ואי אפשר לשנות זאת רק מכאן", (מכאן = הרבי בעצמו), הדברים במלואם פורסמו בספר ״צעירי אגודת חב״ד״ (עמודים 113-116).

 

 

הקישו כאן למכתב שאהרונוב כתב למפרק אצ"ח

 

חמשת מקבלי השכר הגבוה ביותר בעמותה בשנת 2013 (הדיווח האחרון שהתקבל לפני תחילת הליכי הפירוק נגד אצ"ח) היו: אריה מרדכי הלפרין, סמנכ"ל משאבי אנוש בעלות שנתית של 359,432 ש"ח; מנחם ברוד, דובר חב"ד ומנהל אגף הדוברות וההוצאה לאור בעלות שנתית של 335,275 ש"ח; מנחם קוטנר, מנהל אגף נפגעי טרור בעלות שנתית של 225,257 ש"ח; נפתלי ליפסקר, מנהל אגף סניפים בעלות שנתית של 211,363 ש"ח וחיים אוחיון, מנהל אגף צ'רנוביל בעלות שנתית של 195,495 ש"ח. פעיל מרכזי נוסף בהנהלת אצ"ח הוא נפתלי רוט שעומד גם בראש המרכז חינוכי חסידותי של חב"ד. על חלק מהשכר הפעילים הללו שילמו מס וחלקו ניתן להם מתחת לשולחן בכספים ובמזומן.

הקישו כאן לרשימת חמשת מקבלי השכר הגבוה ביותר בשנת 2013

 

כגוף הביצועי הראשי של חסידות חב"ד במדינת ישראל, אגודת צעירי חב"ד קיבלה וניתבה תרומות רבות והרבה תקציבים ממשלתיים. בשנת 2013, השנה האחרונה בה העמותה הגישה דוחות כספיים, ההכנסות מפעילויות, תרומות ותמיכות ממשרד העבודה והרווחה עמדו על 21,154,914 ש"ח בעוד שהוצאות ההנהלה והכלליות היו 2,799,943.

 

הקישו כאן לדוחות הכספיים של אצ"ח לשנת 2013

 

בתאריך 10.5.2015 משרד רואי החשבון ססובר כנעני ושות' פרסם דו"ח ביקורת עומק על העמותה שחשף מספר רב של ליקויים והעלה חשדות לפלילים.

 

הקישו כאן לדו"ח ביקורת העומק על אצ"ח

 

בעקבות דו"ח הביקורת, רשם העמותות שלח בתאריך 19.8.15 התראה לפני פירוק בה הוא שב ופרט את הליקויים והעבירות שנעשו בעמותה.

 

הקישו כאן להתראה לפני פירוק שנשלחה לחברי וועד העמותה

 

לאחר שהחלו ההליכים המשפטיים נגד אהרונוב לא נערכו עוד אסיפות כלליות של העמותה ולא נבחרו חברי וועד חדשים.

 

3.

רשת אהלי יוסף יצחק (הרשת) מספר עמותה - 580448215

 

 

רשת אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש בארץ הקודש, נקראה על שם האדמו"ר יוסף יצחק שניאורסון, חותנו של הרבי מליובאוויטש, והיא מכונה באופן פורמלי בשם 'רשת חינוך חב"ד', או בקיצור 'הרשת'. הרשת מאגדת את בתי הספר והגנים של חסידות חב"ד בישראל והיא מפעילה מעל 70 בתי ספר לבנים ולבנות, 11 בתי ספר על-יסודיים וכ-300 גני ילדים. מבחינה חוקית, מוסדות הרשת מוגדרים כ'מוכרים שאינם רשמיים', כלומר, הם שייכים לזרם החינוך הממלכתי דתי ומתוקצבים על ידה למרות שהתכנים שנלמדים ברשת נקבעים על ידי חב"ד בפיקוח משרד החינוך. מתכונת זאת נבחרה על ידי הרבי מליובאוויטש עצמו שהורה לנציגיו בארץ להגדיר את הרשת כ'זרם בלתי-זרמי'. מעבר לזכות לקבלת מימון ממשלתי, ההשתייכות לזרם ממלכתי הייתה אמורה להרגיע הורים שעדיין אינם שומרים תורה ומצוות שבתנאים אחרים היו נרתעים מלשלוח את ילדיהם למוסד שאינו ממלכתי.[ט]

 

העמותה הוקמה על ידי אהרונוב וישראל ברוך בוטמן (שנפטר בשנת 2014). הדין וחשבון המילולי האחרון של העמותה פורסם ב-2011 ושם דווח על שני חברי וועד בלבד: יוסף יצחק אהרונוב וישראל ברוך בוטמן. לגוף המבקר נבחרה רואת החשבון הדס שוייצר. הכתובת הרשומה של העמותה היא בביתו של אהרונוב.

ב-20.11.16 נשלח לעמותה דו"ח תוצאות בדיקה שמפרט את הליקויים והחשדות לעבירות שנמצאו בביקורת שנערכה בעמותה.


הקישו כאן לדוח תוצאות הבדיקה בעמותה

 

בעקבות דו"ח הבדיקה נשלחה לעמותה בתאריך 25.12.16 התראה לפני פירוק.

 

הקישו כאן להתראה לפני פירוק

 

לאחר שהעמותה לא פעלה לתיקון הליקויים ולאחר שנמצאו עוד ממצאים מפלילים, רשם העמותות פנה לבית המשפט בתאריך 3.4.17 בבקשה להוציא צו פירוק לעמותה.


הקישו כאן לבקשת צו הפירוק לעמותה

 

4.

מרכז לילדי צ'רנוביל – מספר עמותה 580280246

 

 

בשנת 1986 התרחשה בכור הגרעיני בצ'רנוביל, עיר בצפון מערב אוקראינה, תאונה גרעינית חריגה בחומרתה. האסון כפה על השלטונות לפנות למעלה מ-115 אלף איש שגרו ברדיוס של 30 קילומטר מהכור. הרבי מליובאוויטש, בין אם משיקולים הומניטריים ובין אם מראייה עיסקית ומיסיונרית, הורה לארגון צעירי אגודת חב"ד (אצ"ח) הישראלית לקלוט ילדים יהודים מצ'רנוביל במוסדות קליטה בכפר חב"ד. ב-3.10.1990 הגיעה לכפר קבוצה ראשונה שמנתה 196 ילדים ובהמשך הצטרפו אליהם כ-2,300 ילדים נוספים. פרויקט ילדי צ'רנוביל, שנוהל על ידי הרב יוסף יצחק רייטשיק, טיפל בילדים שנקלטו בכפר חב"ד ובמקביל הוא גם סיפק תרופות וציוד רפואי לילדים שנותרו באזורים שעדיין היו נתונים להשפעת הקרינה הרדיואקטיבית.

עמותת
'מרכז לילדי צ'רנוביל' נוסדה על ידי הגורמים הבאים: חיים ליבוביץ, יוסף רייצ'יק, יוסף יצחק אהרונוב, מנחם ברוד, שלום דובר ליבנהרץ, שניאור זלמן רודרמן ומשה זקס. הדו"ח המילולי האחרון של העמותה פורסם בשנת 2012 ושם דווח שחברי וועד העמותה הם יוסף יצחק אהרונוב וחיים חנניה אוחיון. יוסף אולידורט שימש כמורשה חתימה שאינו חבר וועד ורואת החשבון הדס שוייצר שימשה כגוף המבקר. הכתובת הרשומה של העמותה היא בביתו של אהרונוב.

 

בשנת 1995 התקשר משרד הרווחה עם אצ"ח לאחזקת חלק מילדי צ'רנוביל שנקלטו בפנימיות שבניהול אצ"ח. בשנים 2000 עד 2011 משרד הרווחה העביר לעמותת 'המרכז לילדי צ'רנוביל' יותר מ-18.5 מיליון ש״ח עבור החזקת חלק מהילדים. המשרד לא פיקח על תקינות פעילותה של העמותה ועל השימוש שהיא עשתה בכספי התמיכה ומחדליו תועדו בדו"ח הבא[י]:

 

הקישו כאן לדו"ח 'הבאת ילדים לישראל שלא על ידי הוריהם'

 

מעבר לתמיכה הממשלתית ממשרד הרווחה, העמותה קיבלה גם תרומות מגופים שונים ובעיקר מעמותה אמריקאית בשם 'Chabad's Children of Chernobyl' (CCOC)[יא] שבעזרת סלבריטאים[יב] גייסה בארה"ב סכומי כסף נכבדים. לשם משל, בשנת 2015 היא גייסה תרומות בסך 2,889,765 $מהם היא העבירה לעמותה הישראלית סכום של $2,444,585[יג]. עמותת 'המרכז לילדי צ'רנוביל' אמנם דיווחה על התרומות שהיא קיבלה מ-CCOC אבל בסכומים הרבה יותר נמוכים מהנאמר בדוחות של העמותה האמריקאית. לימים התברר שאהרונוב שם בכיסו חלק מכובד מכספי התקומות שהתקבלו מהעמותה האמריקאית.

לאור אי הסדרים בעמותה, רשם העמותות לה שלח בתאריך 28.7.17 התראה לפני פירוק:

הקישו כאן להתראה לפני פירוק שנשלחה לעמותה

 

5.

עמותת יודאיקה – כפר חב"ד (יודאיקה) מספר עמותה 580329134

 

 

העמותה נוסדה על ידי יוסף יצחק אהרונוב ויוסף רווטשיק בשנת 1998 במטרה להוציא לאור ולהפיץ ספרי יהדות, דברי סת"ם ומוצרי יהדות וכן לעודד את השימוש והלימוד בספרי ובמוצרי יהדות ולתמוך בארגונים העוסקים בהתחלת היהדות, מורשתה ומצוותיה.

 

הדו"ח המילולי האחרון דווח בעבור שנת 2013 וחברי הוועד שפורטו בו הם יוסף יצחק אהרונוב ואהרון פרוס. רואת החשבון הדס שוייצר שימשה כגוף המבקר של העמותה. כתובת העמותה היא: בית שז"ר, כפר חב"ד.

 

בתאריך 13.12.15 פורסמו ממצאי ביקורת העומק שנערכה בעמותה והמלצת המבקר לפרק את העמותה.


הקישו כאן לדו"ח ביקורת העומק ביודאיקה

בעקבות ביקורת העומק הוגשה לבית המשפט בקשה למתן צו פירוק.


הקישו כאן לבקשה למתן צו פירוק לעמותת יודאיקה- כפר חב"ד


בתאריך 3.7.16 בית המשפט נעטר לבקשת רשם העמותות והוציא לעמותת יודאיקה צו פירוק.

 

הקישו כאן לצו הפירוק של עמותת יודאיקה

 

נתניהו והטיפול המשפטי התמוהה בעניינו של אהרונוב

 

בפגישה סודית שהתקיימה בכפר חב"ד בה נכחו אריאל שרון, גלעד ארדן, בנימין נתניהו (המועמד לראשות הממשלה), הרב ירוסלבסקי (יו"ר בית הדין של חב"ד), הרב חנזין, הרב יוסף יצחק אהרונוב (באותה עת, סגן יו"ר ארגון צעירי אגודת חב"ד), הרב שמואל חפר ומספר עסקנים בכירים נוספים, נרקמה תכנית לרתום את תנועת חב"ד ומשאביה למען קמפיין הבחירות של בנימין נתניהו. ימים מספר לאחר מכן החלו להופיע ברחבי הארץ פוסטרים ובאנרים שנשאו את הכיתוב 'נתניהו טוב ליהודים'. הפוסטרים והבנרים הללו מומנו, לבקשתו של אהרונוב, על ידי המיליארדר החב"די יוסף גוטניק. בעקבות מסע פרסום זה, שמעון פרס שנהנה מיתרון בסקרים, קיבל 30,000 קולות פחות מנתניהו והפסיד את ראשות הממשלה. העזרה שחב"ד העניקה לראש הממשלה קירבה את אהרונוב לנתניהו ושריו ופתחתה בפניו ובפני חבריו את דלתות לשכותיהם.


הקישו כאן ל
כתבה 'כך הביאה חב"ד לניצחון נתניהו ב-96' באתר שטורעם.נט
הקישו כאן ל
כתבה 'הסודות מאחורי "נתניהו זה טוב ליהודים" נחשפים' באתר חב"ד און ליין.


האשמתו של אהרונוב בסדרת עבירות שכללה העלמות מס, הלבנת הון וגניבה מהעמותות שבראשן הוא עמד לא הביאה לניתוק הקשרים בין בינו לבין נתניהו והשניים המשיכו להיפגש ולהצטלם יחדיו לתמונות שפורסמו בהרחבה בכל אתרי חב"ד.


הקישו
כאן למאמר 'חב"ד במסדרונות השלטון'

הקישו כאן למאמר 'חשוד בפלילים בלשכות השרים'

הקישו כאן למאמר 'המקרה המוזר של מנהיג חב"ד בארץ הקודש'

הקישו כאן למאמר 'יחסי כת-שלטון – תמונות למזכרת'

בשמונת השנים שחלפו ממאסרו הראשון של אהרונוב בנובמבר 2007 ועד להגשת כתב האישום נגדו בנובמבר 2015, הטיפול בעניינו התנהל בעצלתיים. למשטרה נדרשו מספר שנים להשלמת תיק החקירה ולפרקליטות עוד שנים טובות וארוכות עד שהיא הצליחה לחתום אתו הסכם טיעון מקל, עליו אמר השופט בסעיף 14 לגזר דינו של אהרונוב: 'משקל מכלול היבטי החומרה, בעניינו של הואשם, כפי שפורטו בהרחבה, לעיל, מצדיק ענישה מכבידה ומשמעותית. אלמלא הסדר הטיעון. קרוב לוודאי שהעונש שהיה וגזר על הואשם היה חמור מהעונש המוצע במסגרת הסדר הטיעון.' לי אין שום דרך לברר מדוע במקרה של אהרונוב טחנות הצדק טחנו כה לאט אבל קשה לי להאמין שהתהליך היה נמשך שמונה שנים והסדר הטיעון היה כה רחמני אם במקום אהרונוב היה מדובר בעבריין פחות מקושר לראש הממשלה ולשריו.

יתר על כן, אהרונוב הואשם רק בגין העבירות שהוא ביצע עד שנת 2007 ובינתיים איש אינו מבקש ממנו לתת את הדין בגין העבירות שהוא המשיך לבצע בשנים 2008 עד 2015, כמתועד בדוחות הביקורת שנערכו בעמותות אותן הוא ניהל. בנוסף, שותפיו לדבר עבירה של אהרונוב לא הואשמו עד היום אף שהם סייעו לאהרונוב ונהנו מפירות עבירותיו.
[יד] קשה להבין מדוע אדם שיודע שהמשטרה נמצאת על עקבותיו מרשה לעצמו להמשיך לבצע את אותם מעשים פליליים במשך שמונה שנים נוספות, אלא אם כן נדמה לו שפטרוניו יגנו עליו מאימת הדין ויאפשרו לו לחמוק מעונש.  

 

אהרונוב אחרי הכלא והמאבק על המשך השליטה באגו"ח ובאצ"ח

 

לאגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה (אגו"ח), ואף יותר מזה לארגון צעירי אגודת חב"ד (אצ"ח), תפקיד מרכזי בחסידות חב"ד, כפי שהסביר הרב שלמה ברילנט, מי שמציג את עצמו כנציג בית הדין הרבני של חב"ד, בתגובה ששלח לבית המשפט:

 

מכתבו של מר אולמן (המפרק הזמני) לרבנים עמוס בשקרים, ומסקנתו המסוכנת לפרק את עמותת אצ״ח - המרכז וממילא לפגוע בכל בתי חב״ד ומוסדות חב״ד ובשם של חב״ד כולה, היא מזימה נפשעת של גורמים אינטרסנטיים לא אחראיים כלל שלא בוחלים בשום צעד.

 

ניתן אמנם להציל את כל בתי חב"ד ומוסדות חב"ד על ידי בחירת אנשים שאינם נגועים בשחיתות והצמדות לתוכנית ההבראה שהציע המפרק הזמני אבל בדרך זו אהרונוב וקבוצתו היו מאבדים את השליטה על אצ"ח והפרה החולבת הייתה עוברת לידיהם של גורמים אופוזיציוניים. את הטרגדיה הזאת אהרונוב וחבריו, בגיבוי של מספר חברי בית הדין הרבני של חב"ד, מנסים למנוע ולכן הם משקיעים מאמצים רבים בסיכול פירוקן של העמותות והשבת השליטה בהן לידי המחנה שלהם. כדי לבלום את פירוק העמותות, קבוצת אהרונוב פתחה במתקפה נגד רשם העמותות ונגד עו"ד חגי אולמן, שמונה על ידי בית המשפט בתאריך 15.11.15 כמפרק הזמני של עמותת אצ"ח. מתקפה זאת מתבטאת בסדרה ארוכה של נסיונות דחייה והשהייה של ההליכים המשפטיים; בקשות להארכת זמן בכל מקרה שבית המשפט קבע מסגרת זמנים; התעלמות מתמדת מהוראות של בית המשפט; נסיונות להבטיח שלוועד עמותת אצ"ח ייבחרו רק אנשים ממחנה של אהרונוב; הסדרי נושים שנחתמו ולא כובדו; מכתבים ודיוני סרק לגבי החזרת תרומה שכנראה ניתנה על ידי איש קש; נסיונות להגיע להסדרי הבראה; הודעות הבהרה כאלו ואחרות; בקשות לבית הדין להורות על החלפת הנאמן; מכתבים של בית הדין הרבני של חב"ד לנאמן וכדומה.

 

נסיונותיהם של אהרונוב ואנשיו לחבל בעבודת הנאמן מתוארות ומתועדות בדו״ח מטעם הנאמן בדבר יישום הסדר הנושים לעמותה ובקשה למתן הוראות.


הקישו
כאן  לדו״ח מטעם הנאמן בדבר יישום הסדר הנושים לעמותה ובקשה למתן הוראות

 

במקביל לתרגילים המשפטיים שכנראה לא יועילו לו, כפי שהוא כנראה כבר הבין בעצמו, אהרונוב החל למצב את עצמו כ'מנהיג רוחני' שפועל ככל יכולתו לקידום מפעלו הגדול של הרבי מליובאוויטש. במכתבו למפרק הזמני של אצ"ח הוא כתב: 

 

כמי שקיבל מינוי אישי מהרבי לעמוד בראש המפעל המפואר הזה - כבעל סמכות רוחנית, כיוזם וכמעודד, כמדריך וכיועץ, זכותי וחובתי להמשיך לפעול במלוא המרץ והמסירות להמשך הפצת רוחו הכבירה ודרכו הנפלאה של הרבי, בשיחות חיזוק, ובהבאת דבר חזונו של הרבי - לכל מי שמטה אוזן לשמוע דברי אלוקים חיים, אותם שמעתי באוזניי, וצוותי להעביר לכל חסיד וחסיד באשר הוא שם.[טו]

 

לא רק שזכותו וחובתו של אהרונוב לבחוש בחסידות חב"ד במצוותו של הרבי אלא שזכותו וחובתו גם להציג את עצמו כיו"ר צעירי אגודת חב"ד, בין אם התואר יבלבל את התמימים ובין אם לאו:

 

ואבהיר שוב את הדברים, ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים: התפטרותי מתפקידי כחבר ועד בעמותה זו או אחרת, כמו גם הליך פירוק של עמותה כזו או אחרת בה הייתי בעבר חבר ועד, בוודאי מונעים ממני מבחינה חוקית: לפעול בשם העמותה להתחייב בשמה וכד׳ ועל כך אני מקפיד.

יחד עם זאת, איש לא ימנע ממני להמשיך במישור הרוחני את שליחותי, כמשפיע לרבים העושה הוראות ורצון הרבי, ואף להשתמש בסמכותי על פי הקוד החב״די הרוחני הפנימי כדי להשפיע על כל חסיד וחסיד החפץ בכך מכוח הוראות הרבי, ולהביא דבריו ותורתו, לכל אחד ואחד - כל עוד הוא מקבל את הדברים מרצונו החופשי ועל־פי אמונתו ברבי ובסדר הפנימי בתנועת חב״ד.

 

ברור בעניין זה, כי גם ניסיונך לפגוע וליטול ממני את התואר הבלתי רשמי שניתן לי על ידי הרבי, יו״ר צעירי אגודת חב״ד, אשר אין לו כל משמעות מבחינת תפקיד בעמותה, או עשייה בשמה באופן כזה או אחר, הינו חלק ממסע רדיפה, עד כדי סתימת פיות. מאחר וברור לך, וברור לכל, כי לתואר זה, שהוכתרתי בו על ידי הרבי, אין כל נגיעה לפעילות כלשהי במסגרת עמותה כלשהי, וכל כולו לא בא אלא לבטא את מהות שליחותי הרוחנית, במצוות הרבי.

 

את עמדתו אהרונוב הביע בבירור בתגובתו לאחת הבקשות שהנאמן הגיש בעניינו לבית המשפט:

הקישו כאן לתגובתו של אהרונוב לבקשת הנאמן לפי פקודת בזיון בית המשפט

 

עם זאת, לא כל החסידים חושבים שהוא שלוחו של הרבי ובחוזר אנונימי בשם 'האומנם אהרונוב שליח ראשי?!' השלוחים שאחראים למסמך טוענים שהם מביאים 'עובדות מדויקות שחלקן אינן מפורסמות השופכות אור על המצב'.

הקישו כאן לחוזר 'האומנם אהרונוב שליח ראשי ?!'

 

כך, בעזרתם של הרבי, עזות מצח, חוצפה שלא תיאמן ותרגילים משפטיים בלתי פוסקים, העסקן העבריין הפך את עצמו לסמכות רוחנית ועתה הוא נלחם בנסיונות לפרק את העמותות אותן הוא הוביל לפשיטת רגל כך שהוא, באמצעות נאמניו, יוכל להמשיך לשלוט בהן, ודרכן בחסידות כולה.

אהרונוב לא הסתפק בהצהרות וכדי לבסס את מעמדו כ'סמכות הרוחנית' ששולטת בחב"ד וכמי שמונה על ידי הרבי כ'יו"ר עמותת חב"ד' הוא הרבה להציג את עצמו כיו"ר אצ"ח, לפעול בשם העמותה ולהלחם את מלחמותיה. למרות הרשעתו ומאסרו, חסידי חב"ד רבים ממשיכי להתייחס אליו כיושב ראש צעירי אגודת חב"ד ולתת לו מקום של כבוד באירועים שהם עורכים. בנספחים לדו"ח הנאמן ניתן למצוא דוגמאות למקרים בהם אהרונוב, בניגוד להוראות הנאמן, בית המשפט ורשם העמותות, ממשיך להתייחס לעצמו כראש עמותת צעירי אגודת חב"ד. כמו כן התפרסם הסכם שנחתם לאחרונה בין הרב משה שילת לאהרונוב, שייצג את אצ"ח, והסכם זה קיבל תוקף של פסק דין מבית הדין הרבני של חב"ד. בהסכם זה אהרונוב גם מינה את עצמו לחבר הנהלה בשני ארגונים, 'חב"ד בקמפוס' ו'חב"ד לנוער'. מכל המסמכים הללו ניתן ללמוד שאהרונוב עדיין רואה את עצמו כבעל הדעה באצ"ח וחסידים רבים, בכללם חברי בית הדין הרבני של החסידות, מגבים את עמדתו.

הקישו כאן לעדויות המפרק על פעילותו האסורה של אהרונוב
הקישו כאן להסכם שאהרונוב חתם בשם אצ"ח לאחר שחרורו

 

האם אהרונוב הוא תפוח רקוב בודד

 

עמותות הן ארגונים שלא למטרת רווח שאמורות לפעול רק למען הגשמת המטרות המוצהרות בתקנון העמותה. משום כך, נכסי העמותה אמורים לשמש רק לקידום מטרות העמותה ואסור לחלקם לחבריה. יתר על כן, החברות בעמותה אינה מקנה לחבריה זכויות קנייניות בנכסי העמותה. כל עמותה חייבת להרשם בפנקס העמותות של רשם העמותות שבמשרד המשפטים שגם מפקח על פעילותן. פעילות העמותות מוסדרת באמצעות חוק העמותות, תש"ם-1980.[טז]

בעמותות של אהרונוב כיהנו חסידי חב"ד רבים הן כחברי וועד, הן כמורשי חתימה והן כחברי וועדת ביקורת. חוק העמותות קובע במפורש את חובותיהם של הגורמים הללו ומטיל עליהם את האחריות לפעילותה התקינה של העמותה. העובדה שהעמותות המרכזיות של חב"ד נמצאות עתה בהליכי פירוק מוכיחה שחברי הוועד וועדות הביקורת של העמותות הללו התרשלו בתפקידם ולא ביצעו את תפקידיהם כמתחייב על פי חוק. ה'דו״ח מטעם הנאמן בדבר יישום הסדר הנושים לעמותה ובקשה למתן הוראות' מתאר את העזרה שנאמני אהרונוב מושיטים לו גם עתה, לאחר שכבר הורשע וישב בכלא, במאבקו לשמור בידיו את השליטה על העמותות של חב"ד.

 

הקישו כאן  לדו״ח מטעם הנאמן בדבר יישום הסדר הנושים לעמותה ובקשה למתן הוראות

 

הגורמים הבאים, להערכתי, שיתפו פעולה עם אהרונוב, בין אם באופן פעיל ובין עם בהעלמת עיין, ויש לראותם כחברים, או חברים לשעבר, במחנה אהרונוב. ברשימה נכללו אנשים שמילאו תפקידים בעמותות שאהרונוב הקים ו/או עמד בראשן[יז], עובדים בכירים בעמותות אהרונוב שכיהנו כחברי וועד או וועדת ביקורת בעמותות אחרות ורבנים שתמכו באהרונוב בהזדמנויות שונות. חלק מחברי מחנה אהרונוב מילאו תפקידים, כחברי וועד או וועדת ביקורת, בעשרות עמותות חבדיות נוספות[יח]. הרשימה הבאה מונה את אלו שלהערכתי יכולים להחשב כבעלי בריתו של אהרונוב. הסכומים שהם קיבלו מעמותות אהרונוב נלקחו מכתב האישום שהוגש נגד אהרונוב:

 

שם החסיד

העמותות בהן הוא מילא תפקיד

 

אברהם גנזבורג

המטה לשלום העם והארץ, צעירי חב"ד למען יהדות התפוצות. בשנים 2000-2006 קיבל במצטבר 603,039 ₪ מתוכם 197,398 שלא דווחו למס הכנסה.

אהרון פרוס

המטה לשלום העם והארץ, יודאיקה - כפר חב"ד, מילא תפקיד ב-17 עמותות חבדיות נוספות[יט]

אליעזר שמלבייץ

קרן השלוחים, מילא תפקיד ב-70 עמותות חבדיות נוספות

אסף שפיגל

המטה לשלום העם והארץ

אריאל למברג

אצ"ח, מזכ"ל אגו"ח, חבר וועד אגו"ח. קיבל שכר מאגו"ח בניגוד לחוק.

אריה מרדכי הלפרין

אצ"ח

דוד הרשטיין

בשנים 1999-2007 קיבל מעמותת אצ"ח 597,521 ₪, מתוכם 552,317 ₪ שלא דווחו למס הכנסה.

זושא גולדשטיין

בשנים 2000-2004 קיבל מעמותת אצ"ח 141,054 ₪ - הכל בשחור.

זלמן רודרמן

בשנים 1999-2007 קיבל מעמותת אצ"ח 682,899 ₪ מתוכם 383,587 שלא דווחו למס הכנסה. אשתו, גיטה, קיבלה בשנים 1999 עד 2003 משכורת בסך 229,020 ₪ מעמותת יודאיקה – כפר חב"ד אף שלא עבדה בפועל בעמותה זאת.

חיים חנניה אוחיון

אצ"ח, מרכז לילדי צ'רנוביל

חיים ליבוביץ

מרכז לילדי צ'רנוביל     

חיים שלמה דיסקין

אצ"ח מילא תפקיד ב-6 עמותות חבדיות נוספות

יהודה ירוסלבסקי

חבר הנהלת בית הדין הרבני של חב"ד, תמך באהרונוב

יוסף אולידורט

אצ"ח, מרכז לילדי צ'רנוביל, קרן השלוחים

יוסף יצחק רייטשיק (מנוח)

שימש כחבר ועד באצ"ח, עסק בגיוס תרומות עבור אצ"ח, הוזכר בכתב האישום נגד אהרונוב

יוסף סגל

שימש בתקופה הרלוונטית לכתב האישום שהוגש נגד אהרונוב כחשב ומנהל חשבונות בצא״ח. בהוראתו של אהרונוב ביצע סגל רישומים כוזבים במערכות החשבונות של צא״ח ויודאיקה. בשנים 1999-2005 קיבל מאצ"ח 2,411,617 ₪, מתוכם 2,100,000 בשחור.

יעקב ליברמן

חבר הוועד המנהל של אגו"ח.

יצחק בלוי

המטה לשלום העם והארץ, מילא תפקיד ב-19 עמותות חבדיות נוספות

יצחק גולדברג

חבר הוועד המנהל של אגו"ח

יצחק רסקין

צעירי חב"ד למען יהדות התפוצות, מילא תפקיד ב-19 עמותות חבדיות נוספות, שליח חב"ד בקייב, הוזכר בכתב האישום של אהרונוב, בשנים 1999-2006 קיבל מעמותת אצ"ח 1,062,237 ₪, מתוכם 453,003 ₪ שלא דווחו למס הכנסה

ישראל ברוד

צעירי חב"ד למען יהדות התפוצות. מילא תפקיד ב-70 עמותות חבדיות נוספות       

לוי וילנקין

קרן השלוחים, ראש המרכז לענייני שליחות באצ"ח

לוי יצחק אשר אדרעי

נהג ושליח באצ"ח, חבר וועד בצעירי חב"ד למען יהדות התפוצות, הוזכר בכתב האישום נגד אהרונוב

לייב בלינסקי

בשנים 2000-2005 קיבל מעמותת אצ"ח 669,203 ₪ מתוכם 264,000 שלא דווחו למס הכנסה.

מנחם ברוד

אצ"ח, המטה לשלום העם והארץ, מרכז לילדי צ'רנוביל, מילא תפקיד ב-70 עמותות חבדיות נוספות, בשנים 1999-2007 קיבל מעמותת אצ"ח 1,453,904 ₪ מתוכם 478,193 ₪ שלא דווחו למס הכנסה, בנוסף, מרים ברוד, אשתו, קיבלה בשנים 1999-2007 משכורת בסך 478,193 מעמותת יודאיקה כפר חב"ד אף שהיא לא עבדה בעמותה זאת באותן השנים.

מנחם מענדל גלוכובסקי

חבר הנהלת בית הדין הרבני של חב"ד, תמך באהרונוב

מרדכי הלפרין

מוזכר בדו"ח המפרק הזמני כאחד מ'אנשיו' של אהרונוב

מרדכי גורדוצקי

חבר הועד המנהל של אגו"ח

משה זקס

מרכז לילדי צ'רנוביל, מנהל אגף ארגון בחב"ד

משה מרינובסקי

אצ"ח

נפתלי ליפסקר

אצ"ח (מנהל אגף הסניפים), צעירי חב"ד למען יהדות התפוצות (מייסד), קרן השלוחים (מייסד), מילא תפקיד בכ-90 עמותות חבדיות נוספות, ברוב המקרים כחבר וועדת ביקורת של בתי חב"ד שמסונפים לאצ"ח

נפתלי רוט

אצ"ח, מילא תפקיד בכ-90 עמותות חבדיות נוספות. בשנים 2000-2005 קיבל מהעמותה 374,479 ₪, כל הסכום בשחור.

צבי אלבוים

אצ"ח

שלום דובר ליבנהרץ

המטה לשלום העם והארץ, מרכז לילדי צ'רנוביל[כ]

שמואל חפר

חבר הוועד המנהל של אגו"ח

שלמה ברילנט

נציג בית הדין הרבני, תמך במחנה אהרונוב

שניאור זלמן רודרמן

המטה לשלום העם והארץ, מרכז לילדי צ'רנוביל, צעירי חב"ד למען יהדות התפוצות, מילא תפקיד ב-10 עמותות חבדיות נוספות

 

חלק מהאנשים הללו קיבלו טובות הנאה מאהרונוב בצורה של שכר מנופח, הלוואות בתנאים מעולים, העסקה של קרוב משפחה וכדומה. רבים מהם אישרו וחתמו על דוחות כספיים ודוחות ביקורת של העמותות באמצעותן אהרונוב ביצע את העבירות שלבסוף הושיבו אותו בכלא, כפי שצויין בסעיף 8 לפסק הדין במשפטו של אהרונוב: 'עוד ביקש הסנגור ליתן משקל לקולא לעובדה שהנאשם הוא היחיד שנותן את הדין, למרות ריבוי החשודים בפרשה, שחלקם. כפי שעולה מכתב האישום, נהנו מהשמטת ההכנסות, שבהן הורשע הנאשם.' עם זאת, למיטב ידיעתי, איש מהם לא הואשם בפלילים ואיש לא נתן את הדין על מעשיו.[כא] אדרבה, במקום להיענש על תפקידם במעילות וההונאות של אהרונוב, רובם עדיין פעילים בעמותות השונות של חב"ד ועוזרים לאהרונוב לשוב ולהשתלט עליהן.

 

שיטות התרמית של אהרונוב

 

רוב הנתונים הבאים נלקחו מכתב האישום שהוגש נגד אהרונוב בשנת 2015. כתב האישום דן במעלליו של אהרונוב בשנים 1999 עד 2007 (התקופה המתועדת) והוא אינו עוסק בעבירות שאהרונוב ביצע לאחר 2007, אותם חשפו מאוחר יותר דוחות העומק של העמותות. במקרים מסויימים התייחסתי גם לממצאים שהתגלו בביקורות העומק. כיוון שמדובר בהונאות רחבות הקף, כל ניסיון להציג את התמונה במלואה נידון לכישלון ולכן הסתפקתי בחשיפת שיטות התרמית של אהרונוב. פרטים נוספים ניתן למצוא במסמכי בית המשפט ורשם העמותות אליהם אני מפנה במקומות שונים גוף המאמר, ולנוחות הקוראים, גם בהערת השוליים[כב].

 

1.

תרמית המרכז לילדי צ'רנוביל

 

 

תרמית זאת גאונית בפשטותה. אהרונוב פשוט פתח חשבונות בנק, בהם הוא שלט באופן בלעדי, ונתן להם שמות של עמותות חבדיות כך שחוץ מפקידי הבנק איש לא היה יכול להעלות על דעתו שמדובר בחשבון אישי ולא בחשבון של העמותה שנושאת את אותו השם. החשבון העיקרי היה חשבון בנק מס' 449642 בבנק מזרחי, סניף התיירים, שנפתח על שם 'חב״ד צ׳רנוביל צ׳ילדרן'. את החשבון הזה אהרונוב פתח יחד עם יוסף יצחק רייטשיק ובו הופקדו מיליוני דולרים שהתקבלו כתרומות מעמותת Chabad Children Of Chernobyl בארה"ב ונועדו עבור ניצולי אסון צ'רנוביל. רייטשיק, שפעל מטעמו של אהרונוב, הציג מצג כוזב בפני מר טלסנר, חשב עמותת Chabad Children Of Chernobyl בארה״ב, לפיו חשבון 'חב״ד צ׳רנוביל צ׳ילדרן', אליו טלסנר התבקש להעביר את התרומות, שייך לעמותה חבדית בעוד שבפועל החשבון היה חשבון פרטי של אהרונוב שנשלט ונוהל על ידו. בשנים 2002 עד 2006 העבירה העמותה האמריקאית לחשבונו של אהרונוב סכום של 3,547,879 ₪ שהגיע לכיסיו של אהרונוב.

 

2.

הרישומים הכוזבים במערכות הנהלת החשבונות של העמותות

 

 

אהרונוב קבע כיצד יש לרשום את הפעילות הכספית בספרי הנהלת החשבונות של העמותות והורה למנהלי החשבונות לרשום רישומים כוזבים בספרי העמותות. למשל, כספי תרומות נרשמו במרמה במערכת הנהלת החשבונות של אצ"ח כהלוואות אותן העמותה החזירה לגורמים שונים, מן הסתם גם לאלו שרצו להלבין את כספם באמצעות מנגנון ההלוואות שאהרונוב העמיד לרשותם. מערכות הנהלת החשבונות של אצ"ח, אגו"ח, רשת אהלי יוסף יצחק ויודאיקה נוהלו במשותף ואהרונוב העביר כספים מעמותה אחת לשניה כל אימת שעלה הצורך ורשם את העברות בכל דרך שהתאימה לצרכיו. 

 

3.

העלמות מס

 

 

אהרונוב הורה לרשום במערכת הנהלת החשבונות של אצ"ח סכומי שכר נמוכים מאלו ששולמו בפועל. בגין יתרת השכר אהרונוב הורה להפיק תלוש שכר כוזב ממערכת החשבונות של צא״ח או יודאיקה על שמם של אנשים שכלל לא עבדו באצ"ח או ביודאיקה. בנוסף, הוא הורה לשלם הוצאות פרטיות של עובדי אצ"ח כנגד חשבוניות שנרשמו כהוצאות במערכת הנהלת החשבונות של אצ"ח. כך הוא הגדיל במרמה את הוצאות השכר של יודאיקה ועזר בתקופה המתועדת (1995 עד 2007) לעובדי אצ"ח להעלים מס על הכנסות בגובה של כמעט חמישה מיליון ₪.

 

אהרונוב גם הורה לא לרשום במערכת הנהלת החשבונות של אצ"ח שכר חודשי בסך 5,020$ שהוא משך לעצמו אף שבהיותו חבר בוועד אצ"ח אסור היה לו לקבל שכר מהעמותה. בתקופה המתועדת אהרונוב קיבל מאצ"ח והרויח מריביות סכום של 2,401,888 ₪ עליו הוא לא דיווח לרשויות המס.

 

4.

הונאת משרד החינוך

 

 

בתקופה המתועדת אצ"ח הגישה בקשה לתמיכות ממשרד החינוך בסך כולל של 17,012,286 ₪ אף שעל פי החוק והנהלים היא לא הייתה זכאית לקבלן.

 

5.

הלבנת הון

 

 

אהרונוב הורה לעמותות שבשליטתו, שרובן היו במצב גרעוני ופעלו תחת הזהרת 'עסק חי', ליטול, ללא כל היגיון כלכלי, הלוואות בסך מיליוני שקלים שלא שימשו לפרעון חובות של העמותות או לצרכי פעילותן השוטפת. הלוואות אלו מעלות חשש להלבנת הון. לדוגמה, בדו״ח הביקורת שנערכה באגו"ח נמצא שהעמותה נטלה הלוואות בהיקפים עצומים כאשר חלק ניכר מההלוואות הוחזרו ימים בודדים בלבד לאחר מועד נטילת ההלוואה; שהלוואות בסך כולל של מאות אלפי ₪ שניטלו ע״י העמותה מעובדים שכירים באגו"ח ומיודאיקה הוחזרו להם לאחר ימים בודדים ולעיתים אף באותו היום; שחלק מההלואות הוחזרו לצדדי ג', היינו, גורמים חיצוניים שאינם אותם מלווים מהם נתקבלו כספי ההלוואה וחלקן התקבלו במזומן והוחזרו באותו היום בהמחאה. בשנים 2012-2013, לשם דוגמה, עמותת אצ"ח החזירה לצדדי ג', ובכללם שירותי המרת מטבע וחברות פרטיות, סך כולל של כ-3.8 מ׳ ₪!


בשיטה זאת אדם שחפץ להלבין הון יכול להעביר סכום כסף גדול במזומן לאחת העמותות של אהרונוב, ישירות או באמצעות אחד מעובדי העמותות הללו, ולקבל חזרה את כספו , בניכוי עמלות, כ'החזר הלוואה'. יש להניח שלאחר תשלומי העמלות למיניהן ישאר בידי המלבין סכום גבוה בהרבה ממה שהיה נשאר בידו לו היה משלם מס כחוק. 

 

הביקורת באגו"ח, לשם דוגמה, גילתה כי בשנת 2011 העמותה 'גילגלה' כספים על ידי נטילת הלוואות בהקף של כ-11 מיליון ₪ והחזרת הלוואות בהקף של 10.6 מיליון ₪ וזאת כאשר מחזור הפעילות של העמותה עמד על סך של 1.5 מיליון ₪ בלבד. מצעירי אגודת חב"ד בלבד, אגו"ח לקחה והחזירה הלוואות בסכום של כ-4 מיליוני ₪. אגו"ח גם העבירה ב-2011 כ-450,000 ש"ח לשתי עמותות אחרות שנשלטו על ידי אהרונוב, יודאיקה ורשת אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש. דו"ח הביקורת קובע שאגו"ח לא דיווחה כנדרש לגבי עסקאות עם צדדים קשורים, ובמיוחד עם אצ"ח, במטרה לעקוף את הוראות החשבת המלווה של צא״ח לפיהן על נותני ההלוואות לצא״ח לספק גילוי מלא ונאות. התנהגות זאת מעוררת חשד שאגו"ח היוותה צינור להעברת כספים ממלווים חיצוניים לאצ"ח.

 

דו"ח הביקורת גם קובע שאגו"ח הלוותה כספים לתאגידים אחרים, תוך התעלמות מהכללים המחייבים לגבי העברת כספי העמותה. למשל, ההלוואות לא אושרו ע׳׳י

מוסדות העמותה; לא נחתמו הסכמי הלוואה ולרוב לא סוכמו מועדי הפירעון, תקופת

ההלוואה או תנאיה; לא הוסדרו בטחונות סבירים לפירעון ההלוואה ולא נבדק האם

יש במתן הלוואות אלה כדי לפגוע בעמותה, קל וחומר שכבר היה ידוע שמצבה הכספי של

העמותה אינו מאפשר לה להלוות כספים לגופים אחרים. הניהול הקלוקל של הלווואות העמותות מעלה חשש לחלוקה אסורה של כספי העמותה בניגוד לחוק ולהנחיות הרשם העמותות.

 

6.

הפקת קבלות כוזבות וביטולן

 

 

בהתאם לדו״ח הביקורת, העמותות, ובמיוחד אצ"ח, מחקו מידי חודש עשרות רישומי הכנסות בספרים, בהיקפים משמעותיים שאינם סבירים, ללא תיעוד וללא פירוט סיבת הביטול - הכל באופן המעלה חשש להפקת קבלות כוזבות וביטולן. ביטול קבלה ברישומי העמותה אינו מונע ממקבל הקבלה להשתמש בה לצרכי מס וזאת משום שהתרמית תתגלה רק במקרה הבלתי סביר בו תערך השוואה בין רישומי העמותה לרישומי מקבל הקבלה.

שיטה זאת תפורה לצרכי העלמות מס ובאמצעותה התורם מקבל קבלה על תרומתו, אותה הוא מציג למס הכנסה ובגינה הוא זוכה לזיכוי מס בגובה 35% מהתרומה. בהמשך העמותה החבדית מחזירה לו את תרומתו, בניכוי עמלה, כהחזר הלוואה או אולי אפילו במזומן. 

 

7.

צבירת חובות לרשויות המדינה

 

 

בין היתר, העמותות צברו חובות בסכומים ניכרים לרשויות המדינה – בעיקר המוסד לביטוח לאומי ורשות המיסים. הכספים שהעמותות לא העבירו לרשויות שימשו אותן לתשלום משכורות והוצאות שוטפות.

 

8.

הוצאות הנהלה וכלליות גבוהות

 

 

אחוז הוצאות הנהלה וכלליות בעמותת אגו"ח עמד בשנת 2015 על סך של כ-63% מסך מחזור הפעילות (הוצאות הנהלה וכלליות בסך של כ-650,000 ₪ מתוך מחזור של כמיליון ₪). לומדים מכך שרוב התרומות לעמותה שימשו לתשלום משכורות לעובדיה.

 

נו, אז מה?

 

מה האסון הגדול? אז העלימו מהציונים קצת מס. מי אומר שזאת לא מצווה? אהרונוב ישב בכלא. הסיפור נסגר ועתה ניתן לשוב לעסקים. מה בכלל הקשר בין החסידות לבין העמותות של אהרונוב. הן אולי נסגרות אבל מפעלו של הרבי ימשיך במלוא התנופה והפעילות הקדושה של החסידות לא תיפגע. לא כך? ובכן – כנראה שלא. הפעילות של חב"ד דורשת הרבה מאד כסף ואת הכסף הזה החסידות גייסה באמצעות תרומות, תמיכות ממשלתיות ותרמיות. כל שלושת המקורות הללו ייפגעו מפרשיית אהרונוב:

 

1.

מס הכנסה מעניק זיכוי ממס בגובה 35% לאנשים שתורמים למוסדות ציבוריים, דוגמת עמותות, שקיבלו אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה.[כג] האישורים הללו נשללים מעמותות שאינן מנהלות רישומים תקינים. בתי חב"ד רבים לא הוציאו לעצמם אישור על פי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה והם נאלצו לגייס תרומות באמצעות אצ"ח. לאחר שגם האישור של אצ"ח נשלל, התורמים כבר אינם יכולים לקבל פטור ממס הכנסה בגין תרומותיהם וסביר להניח שיקשה עליהם לגייס תרומות חדשות. בנוסף, בעתיד יהיה קשה מאד לקבל ממס הכנסה זיכוי על תרומות לעמותות חב"ד וכתוצאה מכך העמותות לא תוכלנה לעזור ליהודים טובים להעלים מס ואחד ממקורות ההכנסה החשובים שלהן ירד לטמיון.

 

2.

למרות להיטותן של הרשויות לממן את הפעילות החבדית הם יתקשו להמשיך ולתקצב פעילות של עמותות שפורקו בצו בתי המשפט וממילא הכספים שמשמנים את גלגלי החסידות יפחתו בצורה ניכרת.

 

3.

קשה מאד לנהל תרמיות בעמותות מפורקות, או בכאלו שפועלות תחת פיקוח של נאמן או מפרק, ולכן כמות הכסף שזורמת בעורקי החסידות תחת מהותית והחסידות תאבד מכוחה והשפעתה.

 

במקביל, תדמיתה של החסידות נסדקה ופחות גורמים יסכימו בעתיד לתמוך בה ולגבות את פעילותה המיסיונרית.

 

השאלות שעולות מפרשת אהרונוב

 

המעילות והתרמיות של אהרונוב, והנזק שהן גרמו לחסידות, מחייבים אותנו להעלות מספר שאלות קשות שמחייבות את חסידי חב"ד, שאר החרדים והציבור הרחב לתת לעצמם דין וחשבון נוקב במיוחד:

 

1.

מה מלמדת הפרשה על כישוריו הנבואיים של הרבי?

 

 

חסידי חב"ד טוענים שהרבי מליובאוויטש היה לא רק מלך ומשיח אלא גם נביא אמת שנבואותיו תמיד התגשמו[כד]. האם החסידים חושבים שהרבי חזה את העתיד בעת שהוא מינה אותו לשליחו בארץ ישראל וברך אותו על השגיו? אם הרבי היה באמת מסוגל לראות עתידות הוא היה צריך לדעת שאהרונוב ימעל, יגנוב, ילבין ויעלים ובסופו של דבר גם יוריד את החסידות לקרשים ויפגע אנושות במותגים 'חב"ד' ו'ליובאוויטש'. כיוון שהרבי מליובאוויטש לא הזהיר ולא התריע אין לנו אלא להסיק שרוח הקודש לא חשפה בפניו את האסונות שאהרונוב עתיד להמיט על חסידות חב"ד בארץ ישראל ומכאן נוכל להניח שגם נבואות אחרות של הרבי התבססו על הסקים סבירים שנוסחו בשפה מעורפלת ולא על היכולות העל-טבעיות שחסידי חב"ד מעניקים לו.[כה]

 

2.

האם חב"ד תשרוד?

 

 

אהרונוב הצליח להפיל את חב"ד אבל אפילו הוא לא מסוגל להרוס אותה כליל, לפחות כל עוד יוותרו חסידים תמימים שמאמינים שאמונה שלמה שהרבי מליובאוויטש היה משיח צדק שהוראותיו מחייבות גם 24 שנים לאחר מותו. עם זאת, חב"ד תשרוד רק אם עמותותיה תנוהלנה על ידי גורם מקצועי וניטראלי שיעמיד אותן על הרגלים וילמד את ראשיהן לנהלן בהתאם לכללי החוק והמנהל התקין. כרגע, שעה שמחנות יריבים מתכתשים זה עם זה בנסיון להשתלט על מוקדי הכוח בחסידות, האפשרות הזאת אינה נראית סבירה במיוחד ולכן יש להניח שבעתיד הנראה לעיין החסידות תמשיך לשקוע ולאבד מכוחה. 

המפרק שמונה על ידי בית המקדש, עורך דין חגי אולמן, היה אולי היה מסוגל להבריא את העמותות של החסידות באופן שיאפשר לה להמשיך לתפקד אבל תהליך ההבראה התנגש באינטרסים של אהרונוב, ששאף להמשיך ולשלוט בעמותות המרכזיות של החסידות, ואהרונוב, שבינתיים הפך למנהיג רוחני, טרפד את כל מהלכיו וכפה עליו לבקש מבית המשפט לפרק את העמותות הללו. מערכת שהתרגלה לפעול מתחת למכ"ם של רשויות המס, תתקשה לתפקד אם פעילותה תהייה חייבת להתנהל בשקיפות מלאה ולכן קשה לראות כיצד היא תוכל לפעול לאורך זמן. יכול להיות שבשלב מסויים החסידות בארה"ב ו/או תורמי אמת כאלו או אחרים ירצו להבריאה אבל נראה לי שכל עוד המושחתים והאינטרסנטים ששלטו בה עד כה ימשיכו להילחם על עמדות הכוח יהיה קשה מאד להוציא את החסידות מהבור אליו היא נפלה.   

 

3.

האם הנטיה לרמות, למעול ולדווח דיווחי שווא טבועה ב-DNA של החרדים?

 

 

כנראה שכן. במהלך השנים האחרונות נחשפנו למספר רב של מעשי תרמית חרדיים שגרמו לנו להניח שתאוות הבצע היא רכיב בלתי נפרד מההוויה החרדית. לכך, להערכתי, יש מספר סיבות:

 

 

א.

הפרצות קוראות לגנב. קהילות חרדיות הן סגורות ומתבדלות מטבען וקשה מאד לכפות עליהן את חוקי המדינה. עסקאות שמתבצעות בתוך הקהילה לרוב אינן מדווחות לרשויות המס והשימוש בכסף מזומן הוא נרחב ביותר.

 

 

ב.

ערבות הדדית. המחוייבות של חברי הקהילות החרדיות לקהילתם ולחבריהם חזקה לאין ערוך ממחויבותם למדינה ולחוקיה. חרדים לא ימהרו לדווח לשלטונות על עבריינים חרדים, ובמיוחד אם הללו נמנים על ראשי ומכובדי הקהילה. גם גורמי האכיפה לא מזדרזים להיכנס לשדה המוקשים הפוליטי ולכן עבריינים חרדיים נהנים ממידה לא קטנה של חסינות דה פאקטו.  

 

 

ג.

הכשר היסטורי. באלפיים השנים האחרונות העולם היהודי נחלק לשתי שכבות עיקריות: ההנהגה (ראשי הקהל, גבירים ורבנים) ופשוטי העם. ההנהגה נדרשה להשקיט את העם, (לרוב על ידי השלטת נורמות דוגמת קבלת הדין ודחיית הגמול לעולם הבא) ולגבות ממנו את המיסים שהיה עליו לשלם לשליטים האמתיים (נציבים, מלכים, אצילים מקומיים וכדומה). ההנהגה עצמה התקיימה, ולעיתים גם התעשרה, בזכות תוספת המס שהיא גבתה מההמונים ולכן עושק החלשים הפך לנורמה מקובלת בעולם היהודי ואף יהודי פשוט אינו מעלה על דעתו שמנהיגיו אינם נוהגים כשורה כשהם לוקחים את כספו, ועל אחת כמה וכמה את כספם של גורמים שאינם חלק מהקהילה דוגמת אצילים פולניים, אריסים אוקראינים, שכנים כושים, ממשלות ציוניות וכדומה.       

 

 

ד.

תחושת העליונות שמעניק סדר הניקור. כל חרדי הפנים עוד בילדותו שקיימת שרשרת מציאות גדולה שמתחילה באל וממשיכה, בסדר יורד, במלאכים לסוגיהם, גדולי הדור, רבני הזרם שלו, רבני זרמים חרדיים אחרים, אנשי הזרם שלו, רבני הזרמים החרדים האחרים, אנשי הזרמים האחרים, רבנים דתיים, דתיים אחרים, נשים חרדיות, נשים דתיות, חילונים, שמאלנים, גויים לסוגיהם, שחורים ולבסוף ערבים, חיות, צמחים ומינרלים. המדרג הזה מאפשר לכל חרדי למקם את עצמו בשרשרת המציאות, לכבד את כל אלו שנמצאים מעליו ולהתעלם, ברמה זו או אחרת, מזכויותיהם של אלו שנמצאים תחתיו. חרדי טיפוסי, אם כך, לעולם לא יפגע ברבני הקהילה שלו, ולבטח לא בגדולים שמנהיגים אותה, אבל הוא בהחלט יזלזל במאמינים אחרים ורבניהם; לא יראה כל פסול בגניבה מחילונים; יתעלם מנשים למיניהן; יבוז לכל הגויים; ישנא באופן מודע את כל הערבים; לא יחשוב לשנייה על זכויות בעלי חיים; ירמוס צמחים וישליך אבנים. באותו אופן, הרבנים שנמצאים מעליו בשרשרת המציאות יראו גם בו טרף כשר שבעת הצורך ניתן להתעלם מזכויותיו ולגזול, בתואנות אלו או אחרות, את כספו.

אדמורי החסידויות הפכו את האמונה בשרשרת המציאות הגדולה ליסוד מרכזי בתורתם ובעזרתה הם הצליחו לצבור עושר רב, סמכויות נרחבות וכוח מדהים. הם עשו זאת על ידי הקפצת האדמו"ר לתחומם של המלאכים, אם לא גבוה יותר, והפיכתו לגורם שמתווך בין החסיד לאלוהיו ומאפשר לחסיד ליהנות מהגנתו וחסדיו של האל. החסיד, מבלי להיות מודע לכך שבעצם עושקים אותו, לומד שעליו לכבד את האדמו"ר ולדאוג לכל צרכיו בעוד האדמו"ר לומד שניתן לנצל את חסידיו עד תום ולהוציא מהם עוד ועוד כספים. מסיבה זאת רוב החסידים שקועים בדלות בעוד שאדמוריהם טובלים בעושר
[כו], נהנים מרמת חיים גבוהה במיוחד[כז] ומניחים שמותר להם לסחוט את כספי חסידיהם בכל אמתלה שתעלה על דעתם.

 

 

ה.

תמימות. החרדים הם הספקנים הגדולים בעולם – בכל הנוגע לציונים, חילוניים ושמאלניים ואין חרדי יודע כיצד להיזהר מפניהם ולזהות את שקריהם. את דברי רבניהם, לעומת זאת, החרדים יאמצו במלואם ורק מעטים יעלו על דעתם שמאחורי הוראות הרבנים מסתתרים לא רק תכתיבי ההלכה אלא גם הרבה מאד אינטרסים אישיים. בחב"ד, שם האדמו"ר האחרון ז"ל/שליט"א הוא עדיין הסמכות הבלתי מעורערת, רבנים שמצליחים לשכנע את החסידים שהם שליחיו של הרבי הופכים באופן אוטומטי לאוטוריטה שמעניקה לדבריהם אמינות מוחלטת. אהרונוב, שמציג את עצמו כשליחו של הרבי מליובאוויש לארץ ישראל וכמורה רוחני שממשיך את דרכו, אמנם נשפט על עבירות גניבה ומעילה שפגעו אנושות בחזונו של הרבי אבל זה לא מפריע לחסידים להאמין שהוא צדיק שפעל אך רק למען קידום מטרותיה של החסידות וכל מחשבה על טובתו האישית הייתה ממנו והלאה. נגזר מכך שהרשויות (המשטרה, רשם העמותות, הפרקליטות, בית המשפט והמפרק הזמני), רודפים את אהרונוב על לא עוול בכפו רק כדי לפגוע בחסידות, לחבל במפעל הגאולה ולעכב את שובו של המשיח.      

כבר במשפטו, אהרונוב החל לטעון שהוא לקח על עצמו את כל האשמה במטרה למנוע יסורי חקירות ומאסרים מחסידים אחרים ושמול עיניו עמד רק הצורך למנוע את חילול שם חב"ד. בתמימותם, חסידים רבים מאמינים לו וממשיכים לתמוך בו.

 

 

חב"ד אינה שונה מהותית מחסידויות אחרות ולכן אנחנו חייבים להניח שכל מי שיחקור לעומק עמותות חרדיות אחרות לא יוכל שלא להיתקל בקומבינות ותרמיות דומות. אהרונוב אולי חשב שקשריו הפוליטיים מאפשרים לו לעשות את צרכיו ממרום המקפצה אבל אין שום סיבה להניח שגורמים צנועים ממנו אינם מתעשרים באמצעות שיטות דומות. 

 

4.

מדוע אהרונוב נהנה מתמיכה רחבה לאורך שנים?

 

 

אהרונוב אמנם עשה לכיסו אבל הוא דאג גם לצרכיהם של עסקני ופעילי חב"ד האחרים והללו ממשיכים לגבותו גם לאחר שהוא הואשם, הורשע וריצה את עונש המאסר שנגזר עליו. משום כך הוא נהנה מתמיכת לא מעט חסידים תמימים שמאמצים את הנרטיב שלו ומאמינים שהוא השליח של הרבי שפועל למען החסידות והחסידים. את תמיכתו העיקרית, עם זאת, אהרונוב שואב מחבריו ששימשו כחברי וועד או שכירים בעמותות שהוא הפעיל לצרכיו ונהנו מטובות ההנאה שהוא הרעיף על מקורביו. לחלקם הוא שילם משכורות מאד יפות, מעל לשולחן וגם מתחתיו; אחרים סידרו באמצעותו משרות לעצמם ולבני משפחותיהם, לעיתים כאלו שדרשו עבודה בפועל ולעיתים לא; פה ושם אנשים קיבלו בעזרתו הלוואות, בכוונה להחזירן ולעיתים קרובות גם לא; רבים נעזרו בו להעלים הכנסות מרשויות המס ואחדים ניצלו את קשריו כדי לפתוח את שערי מחנות הצבא ודלתות בתי בספר והגנים כך שיוכלו לנהל בתוך המוסדות הללו פעילות מיסיונרית. החסידים גם נהנו מהיוקרה והכבוד שאהרונוב הביא לחסידות בעת שהוא נפגש עם בכירי האומה, הצטלם עימם והסתודד עם צמרתם והם מקווים שהוא עוד יחזיר להם את תהילת העבר.

 

5.

מה נוכל ללמוד על חב"ד בחו"ל?

 

 

אהרונוב ותומכיו הם בשר מבשרה של חסידות חב"ד והם פועלים במסגרת השיטה שהוכתבה על ידי הרבי: פעילות יחסית עצמאית, ביקורת פנימית רופפת ביותר, ניהול לא מקצועי ודרישה מהשלוחים לממן את עצמם. שיטה זאת פותחת פתח רחב ליזמים שלומדים לנצל לצרכיהם הפרטיים את המוניטין, הקשרים והמנגנונים של החסידות ובמהלך השנים התפרסמו לא מעט מקרים בהם אחראיים אזוריים ומנהלי בתי חב"ד הונו את השלטונות וביצעו מעשי תרמית כאלו או אחרים[כח]. כמו במקרה של אהרונוב, החבדניקים מספרים לעצמם סיפורים שמכשירים את העבירות והרשויות לרוב מעדיפות לא לחפור עמוק מידי אבל קשה להאמין שחקירה מקיפה לא הייתה מעלה שלל של תרמיות, הונאות ומצגי שווא שאפשרו לחסידות לצבור נכסים בהקפים עצומים ולנהל פעילויות בכל רחבי העולם.      

 

סיכום

 

בתחילת דרכה חב"ד פעלה להפצת המעיינות ולקירוב יהודים לדתם. בשנים האחרונות החזון פינה את מקומו לתאוות בצע והפצת היהדות הפכה ללא יותר מאשר כיסוי לשחיתות, תרמיות והונאות. את ההתדרדרות בחב"ד אמנם הוביל עסקן אחד, יצחק יוסף אהרונוב, אבל הוא לא היה מצליח לדרדר את החסידות ללא עזרתם של הרבה חסידים אחרים שאישרו את התרגילים הפיננסיים שלו, נהנו מהם ועזרו לו להסתירם. מסמכי בית המשפט ורשם העמותות חושפים חסידות רקובה שבצע הכסף עומד מול עיניה ומצוות האל נדחקו הרחק ממעייניה; חסידות שלמדה למנף את כוחה ולגרום לנבחרי הציבור להתרפס בפני ראשיה, להעלים עיין ממעשיה ובמקרה הצורך, גם לנסות ולהשכיח את פשעיה. פני חב"ד כפני הדור, או אולי נכון יותר, פני הדור כפני חב"ד. אם לא ניזהר חב"ד, והגורמים הפוליטיים שמתעלמים מחומרת פשעיה, עוד יצליחו למסד את השחיתות ולהפוך אותנו למדינת עולם שלישי אם לא גרוע מכך. לחב"ד זה לא ממש אכפת. הם, כמו כל שאר החרדים, הרי מייחלים להתמוטטותה של המדינה הציונית. את האצבע המאשימה יש להפנות כלפי השרים וחברי הכנסת של המפלגות הציוניות שמוכנים לקנות את שרידותם הפוליטית במחיר עתידה של המדינה.

קשה להאמין שתאוות הבצע והשחיתות הן נחלתן הבלעדית של חסידי חב"ד וסביר מאד להניח שהזלזול החרדי בחוק הישראלי וההגנה של שותפים קואליציוניים היוו חממה לתרמיות והונאות גם בארגונים, אגודות ועמותות של זרמים חרדים אחרים. דיווחי שקר במוסדות לימוד תורניים הם כבר עניין שבשגרה ויש להניח שרוב הזרמים החרדים פיתחו לעצמם שיטות הונאה שמאפשרות להם להעביר לכיסים פרטיים חלק מהתמיכות המרגשות והתקציבים המדהימים שפוליטיקאים ציניים מאפשרים להם לינוק מקופת המדינה. הפוליטיקאים האינטרסנטיים מזרימים לחרדים סכומי עתק על חשבון חולים, נכים, תלמידים, סטודנטים ואזרחים שמתקשים לחיות במדינה הזאת. התמימים, ששונאים את השמאלנים ומעריצים את מאחזי העיניים שרוממות היהדות בגרונם, מגבים פוליטיקאים שבמקרה הטוב רק נושקים לשחיתות ובמקרה הפחות טוב כבר שקועים עמוק בתוכה, ומאפשרים לפוליטיקאים הללו להגן על החרדים שגונבים בתחבולותיהם את כספנו. זאת קומבינה מנצחת והיא תמשיך למרר את חיינו עד שננקה את האורוות המדיניות ונבחר לעצמנו ממשלה שתפריד את החרדים מעטיני האוצר ותכפה עליהם להתנהג כמצופה מכל אזרח ישר ושומר חוק.    

 

 

טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמתי אבל עליכם לספק כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.

 [א]          

אין להניח שעמותות שעדיין אינן נמצאות בהליכי פירוק אכן מתנהלות בהתאם לחוק. חלקן אינן פעילות וחלקן עדיין לא נבדקו וסביר להניח שגם הן תפורקנה בבא הזמן. 

[ב]          

בכתבה נאמר:

המשטרה חוקרת חשד כי אנשי עסקים מוכרים הלבינו מאות מיליוני שקלים באמצעות עמותת צעירי חב"ד

(עדכון) - מנכ"ל העמותה ו-3 בכירים נוספים נעצרו בחשד למעילה בעשרות מיליוני שקלים ולעבירות מס במאות מיליונים * פרקליטם: "החוקרים מייחסים להם מעילה שהם חשפו בעצמם"

 

14.11.2007 12:00  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

משטרת מחוז המרכז וחוקרי רשות המסים עצרו היום (ד') את מנכ"ל עמותת "צעירי אגודת חב"ד", הרב יוסף יצחק אהרונוב, את עוזרו, רואה החשבון של העמותה, ואת אחד ממורשי החתימה בה, בחשד למעילה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ולעבירות מס במאות מיליונים. הארבעה חשודים בעבירות של גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, וכן הלבנת הון בה מעורבים אנשי עסקים מוכרים.

אהרונוב נעצר הבוקר עם שובו ממסע גיוס תרומות בחו"ל, ובמקביל פשטו החוקרים על משרדי העמותה בכפר חב"ד. בשעות אחה"צ הובאו 4 החשודים להארכת מעצר בבית משפט השלום ברמלה. מעצרו של אהרונוב הוארך ב-6 ימים.
 

ארגון צעירי אגודת חב"ד רשום כעמותה ללא מטרת רווח ועוסק, בין היתר, בפעילות חינוכית ותרבותית להפצת תורת ישראל וחסידות חב"ד. בין השאר, הוא מפעיל מועדוניות לילדים, מסייע לנזקקים ומוציא לאור את עלון "שיחת השבוע". מדובר בעמותה הראשית בישראל של תנועת חב"ד העולמית, המייצגת את הזרם המתון בתנועה. בבחירות 1996 תמכה התנועה בבנימין נתניהו, תחת הסיסמה "נתניהו טוב ליהודים". תקציבה השנתי של העמותה עומד על כ-30 מיליון שקל, 7 מיליון שקל מתוכם מתקבלים ממשרדי הממשלה והיתר מתרומות.

בעקבות תלונה שהגיש רשם העמותות בגין אי-סדרים בניהול העמותה, פתחה יחידת ההונאה של מחוז מרכז בחקירה סמויה. בחקירה גובשו ראיות למעילות כספיות בעשרות מיליוני שקלים ולעבירות מס בהיקפים גדולים.

בעקבות זאת הקים ראש אגף החקירות והמודיעין של מחוז מרכז צח"מ משותף, בראשו עומדים מפקד יחידת ההונאה במחוז מרכז, רפ"ק יורם סלקמן ומפקח איתי מילברג, ופקיד השומה מחוז ירושלים והדרום. הצח"מ המשותף עסק בחודשים האחרונים בבדיקת ההתנהלות הכספית של העמותה והעומדים בראשה ובאיסוף ראיות.

במהלך החקירה הסמויה התברר, כאמור, שבוצעו מעילות ענק בכספי העמותה ושכספים שיועדו לתרומות לעמותה הועברו לחשבונות פרטיים של מנכ"ל העמותה ואחרים. בנוסף, קבלות שהופקו בגין התרומות לא נכללו בספרי העמותה. ברשות המסים מדברים על עשרות חשבונות בנק פרטיים וסודיים אליהם הועברו כספי התרומות, ומציינים שהתורמים נהנו, כמובן, מזיכוי במס בגין תרומותיהם, גם במקרים בהם כספי התרומה הושבו להם.

 

לפי הראיות, היקף העברות הכספים לחשבונות הפרטיים והסודיים מגיע לכדי מאות מיליוני שקלים במהלך שש השנים האחרונות. החקירה העלתה עוד שהעמותה ניהלה מערכת חשבונאית כפולה, שבאמצעותה שולמו ב"שחור" משכורות והוצאות שונות לפעילים מרכזיים, כדי להתחמק מתשלום מס מעסיקים ומס שכר מצד העמותה, ומס הכנסה מצד הפעילים.

במשטרה אומרים כי צפויים מעצרים נוספים. הפעילים צפויים להיחקר על-ידי מחלקת חקירות מס הכנסה בירושלים.

פרקליטם של התנועה ושל הרב אהרונוב, עו"ד גדעון פישר, אמר כי החוקרים מנסים להפוך את הקערה על פיה, ולייחס לבכירי העמותה מעילה שהם חשפו בעצמם. "החקירה נפתחה בעקבות תביעה שהגישה העמותה לפני כשנה וחצי נגד הגזבר שלה לשעבר, בטענה למעילה של 30 מיליון שקל. בכתב ההגנה הוא העלה טענות מופרכות, שמטרתן להסיט את הדיון ממעשיו ולנסות להכפיש ולזרוק בוץ על ראש העמותה ומנהיגים בחב"ד".

פישר הוסיף שהגזבר טען, בין היתר, לעבירות מס לכאורה מצד ראשי העמותה. "כבר לפני שנה וחצי פנינו בכתב, מיוזמתנו, למנהל מחלקת חקירות ברשות המסים עם העתק לג'קי מצא (מנהל הרשות לשעבר), שטחנו בפניהם את העניין והזמנו אותם לבדוק את הנושא אחד לאחד, שמא חלילה יתייחסו ברצינות לטענותיו".

[ה]          

בארץ פועלות גם עמותות שמשתייכות לזרם המשיחי בחב"ד והללו לא בהכרח מסונפות לצעירי אגודת חב"ד.

[ו]          

בין מטרותיה של אגו"ח: ייצוג חסידי חב"ד שאינם מיוצגים על ידי מוסד חב"די כלשהו; תיאום בין המוסדות למניעת התנגשויות; פיקוח חיצוני על מוסדות חב"ד ודיווח למוסדות המרכזיים של חב"ד בברוקלין; פיקוח כללי על הארגונים החדשים של חב"ד (דוגמת אצ"ח, איגוד נשי חב"ד וכדומה); עירנות למתרחש בארץ ונטילת יוזמות נדרשות; אחריות על יחסי הציבור של החסידות (בשיתוף עם אצ"ח); תיאום של הקמת מוסדות חבדיים חדשים בארץ ישראל; שמירה על צביונה של חסידות חב"ד כתנועה לא פוליטית; קשר עם אישי ציבור ורבנים; דיווח למרכז על הנעשה בארץ ישראל בכלל ובקהילות חב"ד בפרט; שמירה ופיתוח של בתי הכנסת של החסידות; אחריות להגדלת קהילת חב"ד וארגון מקורות תעסוקה, ובכללן משרות רבנות, לחסידי חב"ד; סיוע כספי לאנשי החסידות ולפעילויות לחיזוק היהדות; בניית מקוואות על פי שיטת חב"ד; עזרה ברכישת פיאות נוכריות והשגת כתבי-יד של אדמו"רי חב"ד.

[ז]          
ראו את כל ההתכתבות בנושא בכתבה באתר 'חב"ד אינפו'

[ח]          

פעילויות אצ"ח כוללות : הפצת החסידות והיהדות; הקמת ואחזקת שיעורי תורה ויהדות; ניהול, ארגון וקיום מבצעי המצוות, מבצעים לקירוב הלבבות, חוגים ביהדות, ימי וערבי עיון, 'ערבי חב"ד' וסמינריונים; פעילות עם ילדי ישראל ובני הנוער במסגרת מסיבות שבת, מועדוני נוער ו'צבאות ה'שם'; פעילות בבתיה"ס ובאוניברסיטאות; הפעלת "כוללים" וספריות; עריכת, הדפסת והפצת חומר הסברה בכתב וכל סוגי הפעולות למיניהן הנערכות במסגרת בתי חב"ד.

[ט]          

ראו הערך 'רשת אהלי יוסף יצחק' בחב"דפדיה והערך 'רשת חינוך חב"ד' בויקיפדיה

[י]          

ראו הכתבה 'צ'ק פתוח לחב"ד: ילדי צ'רנוביל ללא פיקוח' באתר מחלקה ראשונה

[יא]         

הדפדפנים מונעים גישה לאתר של CCOC  משום שאין לו אישור אבטחה תקף. עם זאת, לעמותה יש דף פייסבוק בו היא ממשיכה לנסות לגייס תרומות. הבקשה האחרונה לתרום עלתה לפייסבוק בתאריך 28.12.17, למעלה משנתיים לאחר שאהרונוב כבר הודה בגניבת התרומות של CCOC.

[יב]         

עמותת CCOC, הקשורה לחב"ד, במיטב המסורת האמריקאית מגייסת כספים באמצעות ארוחות ערב מפוארות, מכירות פומביות ותמיכות של סלבריטאים. ראו, למשל, מודעת פרסומת של CCOC המזמינה לארוחת ערב חגיגית ומכירה פומבית בחסות מפורסמים שתתקיים בנובמבר 2015, אותו החודש שבו יצחק יוסף אהרונוב, ראש העמותה שקיבלה מהם את הכספים נשפט לשנתיים מאסר בגין גניבה מהעמותות אותן הוא ניהל, ובכללן מרכז ילדי צ'רנוביל.

[יג]          

ראו ניתוח והערכה של עמותת CCOC באתר 'Charity Navigator' שבודק ומעריך עמותות צדקה אמריקאיות.

[יד]         

בתאריך 29.1.18 פניתי לממונה על לחוק חופש המידע במשרד המשפטים וביקשתי לדעת אם קיים הסכם בין הפרקליטות לבין אהרונוב שמבטיח לו שעמיתיו לא יואשמו בעבירות בהן הוא הסכים להודות ואם קיים הסכם בין הפרקליטות לבין אהרונוב שמבטיח לו חסינות מתביעות לגבי עבירות שהוא ביצע לאחר שנת 2007. כשאקבל תשובה אעדכן את המאמר.

[טז]         

ראו את חוק העמותות תש"ם -1980 באתר נבו

[יז]          

יש להניח שחלק מהגורמים הללו אולי לא עשו את דברו של אהרונוב ואם אווכח שאין להם כל קשר לתרמיות של אהרונוב אמהר להסירם מהרשימה.

[יח]         

מובן שבמקרים רבים שניים או יותר מקורבים שירתו כבעלי תפקידים באותה עמותה. הנתונים משקפים את תוצאות החיפוש באתר 'גייסדטאר'. מטבע הדברים הנתונים אינם מעודכנים עד הרגע האחרון ויש להתייחס אליהם בהתאם.

[יט]         

פרוס הצטרף לנושים אחרים בתביעה נגד אצ"ח וסביר להניח שהוא כבר אינו נמנה עם מחנה אהרונוב.

 

[כ]          

ליבנהרץ הצטרף לנושים אחרים בתביעה נגד אצ"ח וסביר להניח שהוא כבר אינו נמנה עם מחנה אהרונוב.

[כא]                     

ביום 11.12.17 פניתי לממונה על חוק חופש המידע במשרד המשפטים והזכרתי לה שהעבירות של אהרונוב בוצעו בתאגידים עליהם הוא שלט ובעת ביצוע העבירות כיהנו בעמותות הללו חברי וועד נוספים ובכללם כאלו ששימשו כחברי וועדות ביקורת ומורשי חתימה'. משום כך ביקשתי לדעת 'האם נפתחו תיקים לבעלי תפקידים נוספים באגודות באמצעותן הרב אהרונוב ביצע את העברות בהן הוא הורשע, למשל, אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה, יודאיקה כפר חב"ד, האגודה לעידוד משפחות הגיבורים, צעירי אגודת חב"ד – המרכז, רשת אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש והמרכז לילדי צ'רנוביל?' בתאריך 10.1.18 קיבלתי תשובה האומרת 'המבוקש על ידך מצוי עדיין בבחינה במשרד המשפטים האם וכיצד יש בידנו למסור את המידע המבוקש. לאור האמור לעיל מוארך זמן המענה ב- 30 ימים נוספים. עם סיום הבחינה תענה עניינית.'

[כג]         

סעיף 46 לפקודת מס הכנסה:

 

(א)   אדם שתרם בשנת מס פלונית סכום העולה על 180 שקלים חדשים לקרן לאומית, או למוסד ציבורי כמשמעותו בסעיף 9(2) שקבע לענין זה שר האוצר באישור ועדת הכספים של הכנסת, יזוכה מהמס שהוא חייב בו באותה שנה בשיעור של 35% מסכום התרומה – אם הוא יחיד, ובשיעור הקבוע בסעיף 126(א) מסכום התרומה – אם הוא חבר-בני-אדם, ובלבד שלא יינתן זיכוי בשנת מס פלונית בשל סכום כולל של תרומות העולה על 30% מההכנסה החייבת של הנישום באותה שנה, או על 9,000,000 שקלים חדשים, לפי הנמוך מביניהם (להלן – התקרה לזיכוי); סכום העולה על התקרה לזיכוי שנתרם באותה שנת מס, יזוכה מהמס בהתאם להוראות סעיף זה בשלוש שנות המס הבאות בזו אחר זו, ובלבד שלא יינתן זיכוי בכל אחת משלוש שנות המס כאמור, בשל סכום כולל של תרומות העולה על התקרה לזיכוי.

(א1)  
מוסד ציבורי כאמור בסעיף קטן (א) שלא הגיש שני דוחו"ת שנתיים ברציפות, או שמן הדוחו"ת שהגיש עולה כי אינו מנהל פנקסים כדין או שחלק מהותי מפעילותו אינו להשגת המטרה הציבורית, רשאי שר האוצר לבטל את קביעתו לענין סעיף קטן (א).

 

"מוסד ציבורי" הוגדר כ'חבר בני-אדם של שבעה לפחות שרוב חבריו אינם קרובים זה לזה, או הקדש שמרבית נאמניו אינם קרובים זה לזה, הקיימים ופועלים למטרה ציבורית ונכסיהם והכנסותיהם משמשים להשגת המטרה הציבורית בלבד, והם מגישים דין וחשבון שנתי לגבי נכסיהם, הכנסותיהם והוצאותיהם להנחת דעתו של פקיד השומה על פי תקנות שהתקין שר האוצר.

[כד]         

חסידי חב"ד מבססים את האמונה שהרבי היה נביא על הקריטריונים שהרמב"ם קבע להגדרת נבי אמת. למרבה הצער, הקריטריונים של הרמב"ם אינם אומרים מה שהחסידים התמימים חושבים שהם אומרים. ראו המאמר 'הרמב"ם נגד הרבי מליובאוויטש'.

[כו]         

ראו המאמר 'מדוע לא ראיתי צדיק נעזב וזרעו מבקש לחם'

[כז]         

ראו המאמר 'אדמורים בנופש ברחבי העולם'

[כח]         

שני מקרים ישמשו כדוגמה:

המקרה של שמואל קונין - בית משפט פדרלי גזר על חב"ד קליפורניה, שבראשה עומד השליח שמואל קונין, לשלם קנס בסך 844,985$ בשל שימוש בכספים פדרליים לצרכים להם הם לא יועדו. בשנת 2008 חב"ד קליפורניה קיבלה מהמשרד לביטחון הפנים של ממשלת ארה"ב סכום של 272,495$ שנועד להצבת מצלמות אבטחה במתקנים רגישים. בעת קבלת הכסף, קונין התחייב בכתב לעמוד בכל התנאים הפיננסיים של הממשלה שנועדו להבטיח שהכסף ישמש רק לצרכים עבורם הוא ניתן. מצלמות האבטחה אמנם הותקנו אבל החברה המתקינה לא קיבלה את כספה משום שעל אף התחייבותו לממשל קונין ראה בכסף תרומה לחב"ד והשתמש בו לצרכים אחרים דוגמת משכורות, חשבונות שוטפים וכדומה. החוק האמריקאי קובע שיש לפצות את הממשלה בשלוש פעמים הסכום שנלקח ממנה בתואנות שווא ובתוספת הקנסות, חב"ד נדרשה להחזיר לממשלת ארה"ב 844,985$. (ראו
כתבה באתר ה-Los angeles Times וכתבה באתר The Sacramento Bee).


המקרה של שלום בער לויטין - שלום בר לויטין, הזכיין הראשי של חב"ד במדינת וושינגטון, נמצא אשם בשנת 1988 בהשתייכות לרשת מלביני הון, רובם ישראלים, שמנתה 13 איש ופעלה בארה"ב, ישראל וקולומביה. בראש הרשת עמד ישראלי בשם עדי טל. לויטין ושלושה אחרים פעלו בעיר סיאטל במדינת וושינגטון, לשם הועברו מידי חודש מעל ל-350,000$ שהומרו לצ'קים בנקאיים שהוחבאו בין דפי מגזינים ונשלחו לפנמה וקולומביה. השלטונות מעריכים שבשיטה זאת נשלחו לדרום אמריקה מעל ל-12,500,000$. לויטין טען שהוא לא ידע שמדובר בכספים של ארגון פשע כיוון שנאמר לו שמדובר בכספים של ישראלים שנועדו להשקעות בארה"ב. בית המשפט גזר עליו 30 ימי מאסר וקנס בסך 10,000$. לאחר שחרורו מהכלא הוא המשיך לכהן כזכיין הראשי של חב"ד במדינת וושינגטון.

ראו מאמר ב-'AP News Archive (Beta)', מאמר בבלוג 'Hatufim.org', מאמר בבלוג ' The Millennium Report', סרטון וידיאו (קטעים מכתבות טלויזיה) באתר 'FailedMessiah.com', ומאמר ב'Jewish Telegraphic Agency'.


כמו בישראל, גם החסידות בארה"ב פועלת מתחת לרדאר ולכן רק מקצת ממעלליה מגיעים לכותרות. עם זאת, מקרים רבים מצביעים על התנהגות מפוקפקת ואותם אפרט במאמר שאפרסם בעתיד על המבנה והפעילות של חב"ד בחו"ל.

נקרא 13585 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

7 תגובות

 • קישור לתגובה שבת, 28 אפריל 2018 00:09 הוסף ע״י מיכאל קנוסוב

  תגובה לטענה כי חסידות חב"ד נמצאת בתהליך ירידה מספרית.
  אני חושש כי מדובר בתקוות שווא. חסידות חב"ד אינה שונה במהותה הבסיסית ביותר משאר 131 החסידויות האחרות. כולן מבוססות על אמונה עיוורת במנהיג קים ( בודדות וחסידות חב"ד ביניהן מבוססות על אמונה במנהיג מת שיש לו דוברים בעולם הזה ). המרכיב הבסיסי של כל חסידות ( וגם של הדתיות ) הוא אמונה עיוורת שאינה מתמודדת עם המציאות ואינה ניתנת לערעור ע"י הוכחות.
  רוב החסידויות הן למעשה כתות וכמו כל כת היציאה מהן קשה. כל הממצאים המעידים כי חלק ממנהלי החסידות מושחתים
  לא "יזיזו" לרוב המאמינים שחוש הבקורת שלהם הורדם לנצח. חסידות חב"ד בניגוד לכל החסידויות האחרות ממלאת תפקיד של מסיונריות יהודית ברחבי העולם והיא יותר ציונית מכל החסידויות האחרות. בגלל גורמים אלה וכמובן בגלל הריבוי הטבעי ( כמו בשאר החסידויות ) הסיכוי כי החסידות תיעלם בתקופה קרובה הנו אפסי.

 • קישור לתגובה ראשון, 22 אפריל 2018 00:47 הוסף ע״י מיכאל קנוסוב

  לעדי אביר
  כל הכבוד לנתוח שלך אודותת חסידות חב"ד. נקראה לי כי עקרונית אינם שונים מחסידויות אחרות כלומר כולן כתות וחלק לא קטן מהן הוא גם MAFIA שלרוב (לא תמיד) לא משתמשת באלימות פיסית אבל תמיד משתמשת ובהצלחה לא מעטה בהשפעה פוליטית.
  מרחב הקיום ומרחב הפעולה של החסידויות הוא המרחב הפוליטי והן עושות זאת בהצלחה גם מבלי שהן מאורגנות כמפלגה (חסידות גור מאורגנת גם בתוך מפלגה).
  ההישג של חסידות חב"ד הוא בהצלחתה כחסידות חדשה למצוא נישה (NICHE ). חסידות חב"ד מצאה נישה חדשה שאף אחד לפניה לא מצא וכמו הרעיון הגאוני של מארק צוקרברג גם היא מצאה רעיון גאוני שאף אחד לפניה לא מצא במסגרת היהדות. הרעיון הגאוני של חסידות חב"ד הוא מסיונריות במרחב בינלאומי אבל מוגבל ליהודים בלבד. היהדות אוסרת על מסיונריות יהודית במרחב הגויי אבל לא מטילה איסור (ואפילו מקדשת) מסיונריות יהודית בתוך המרחב היהודי. מרחב הפעולה של חסידות חב"ד הוא עולמי וכולל את התפוצה היהודית בעולם (בארץ הם עוסקים במרץ בהחזרה בתשובה). החדשנות של חסידות חב"ד הוא ברעיון שאת הגלות אפשר לנצל ולא רק לסבול ממנה.

 • קישור לתגובה שלישי, 17 אפריל 2018 22:32 הוסף ע״י עדי אביר

  יעקב,

  אם כוונתך לאי-מייל שלי הרי הוא: abir@bezeqint.net.

  אם כוונתך למישהו אחר אנא ציין זאת במפורש.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 17 אפריל 2018 22:21 הוסף ע״י יעקב בן זכאי

  אשמח לקבל את האימייל שלך

 • קישור לתגובה שלישי, 17 אפריל 2018 18:52 הוסף ע״י עדי אביר

  חיים,

  בתחילה באמת כתבתי 'צא"ח' אבל אז הסתבר לי שבמסמכים המשפטיים, ואולו של רשם העמותות, צעירי אגודת חב"ד נקראו 'אצ"ח' ולכן שינית את כל האזכורים ל'אצ"ח', ולו רק כדי למנוע אי הבנות.


  עדי אביר

 • קישור לתגובה שלישי, 17 אפריל 2018 18:12 הוסף ע״י חיים אשכנזי

  מעצבן לקרוא את החומר המעניין עם הטעות החוזרת
  לצעירי אגודת חבד קוראים צא"ח ולא אצ"ח

 • קישור לתגובה חמישי, 15 פברואר 2018 16:39 הוסף ע״י עדי אביר

  בתאריך 11.12.17 פניתי בבקשת מידע למשרד המשפטים בה שאלתי אם לאור העובדה שהעבירות של אהרונוב בוצעו בתאגידים עליהם הוא שלט, ובעת ביצוע העבירות כיהנו בעמותות הללו חברי וועד נוספים ובכללם כאלו ששימשו כחברי וועדות ביקורת ומורשי חתימה, האם נפתחו תיקים לבעלי תפקידים נוספים באגודות באמצעותן הרב אהרונוב ביצע את העברות בהן הוא הורשע, למשל, אגודת חסידי חב"ד בארצנו הקדושה, יודאיקה כפר חב"ד, האגודה לעידוד משפחות הגיבורים, צעירי אגודת חב"ד – המרכז, רשת אהלי יוסף יצחק ליובאוויטש והמרכז לילדי צ'רנוביל ואם נפתחו תיקים, מה מצב התיקים הללו היום?

  בתאריך 15.2.18 קיבלתי את התשובה הבאה:

  'במכתבך שבסימוכין ביקשת מענה לשאלה האם נפתחו תיקים לבעלי תפקידים נוספים באגודות באמצעותן ביצע הרב אהרונוב את העבירות בהן הורשע במסגרת פרשת צעירי אגודת חב"ד; כמו כן, ביקשת לקבל מידע בעניין מצבם של התיקים כיום, ככל שאכן נפתחו.

  לאחר בדיקה, הנני להשיבך כי במהלך חקירת פרשת צעירי אגודת חב"ד, נחקרו חשודים רבים שהנם בעלי תפקידים שונים בעמותות חב"ד הקשורות לרב אהרונוב. בשנת 2015, משהסתיימה בחינת הראיות בתיק, הוחלט להגיש כתב אישום נגד הרב אהרונוב בלבד. לצד זאת, הוחלט לסגור את התיקים בעניינם של שאר החשודים – חלקם בעילה של חוסר ראיות וחלקם בעילה של חוסר אשמה. מכתבי סגירה נשלחו לחשודים שהתיק בעניינם נסגר, בשנת 2016.

  הנני להודיעך כי לפי סעיף 17 לחוק יש בידך לעתור לבית המשפט לעניינים מנהליים כנגד החלטה
  זו.'

  בדיקות העומק וכתב התביעה טוענים שאהרונוב לא פעל לבדו ושותפי דרכו נהנו כספית ממעילותיו וגנבותיו. כשגילי את העדויות הללו פניתי בתאריך 29.1.18 למשרד המשפטים ושאלתי האם קיים הסכם בין הפרקליטות לבין אהרונוב שמבטיח לו שעמיתיו לא יואשמו בעבירות בהן הוא הסכים להודות אם קיים הסכם בין הפרקליטות לבין אהרונוב שמבטיח לו חסינות מתביעות לגבי עבירות שהוא ביצע לאחר שנת 2007?

  כשאקבל תשובה לשאלות אלו אעלה אותם בתגובה נוספת.


  עדי אביר

התגובות האחרונות