Skip to content

1VSDAT

Open menu
שני, 13 יולי 2015 12:44

מאבק על הזכות למידע חושף עוד מצג שווא של חב"ד

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)
חב"ד, במודעות שמזמינות את צעירי השכונה לאחת המלכודות המיסיונריות שלה, עשתה שימוש בשם ובלוגו של עיריית תל אביב. פניתי לעירייה בבקשה לדעת אם היא משתפת פעולה עם הפעילות המיסיונרית הזאת אבל מסתבר שהעירייה אינה אוהבת לספק מידע לתושבי העיר, ובמיוחד אם המידע המבוקש עלול להביך אותה. במקום להתייחס לפנייתי כמתחייב מחוק חופש המידע, הממונה על החוק הזה הגדיר את מכתבי כפנייה שגרתית ליחידה לפניות הציבור, אליה העירייה רשאית להתייחס כראות עיניה. תשובה רצינית קיבלתי רק לאחר שערבתי את היחידה הארצית לחופש המידע במשרד המשפטים ואז הסתבר לי שחב"ד עשתה שימוש לרעה בשם ובלוגו של העירייה והציגה מצג שווא שמטעה את הציבור.
 
בשלישי למאי, 2015, בעודי מהלך בגינה בשכונתי נתקלתי במודעה הבאה:
 
 
בראש המודעה הוצגו לראווה הלוגואים של שלושת הגורמים שכביכול עומדים מאחורי האירוע: מותק הפקות, מוסדות חב"ד רמת אביב ועירית תל אביב יפו. התמיכה התמוהה של העירייה באירוע מיסיונרי עוררה את סקרנותי, ואולי אפילו את כעסי, ולכן שלחתי לממונה על חוק חופש המידע בעיריית תל אביב פנייה לבקשת מידע. חבול מנסיונות קודמים, הוספתי בסעיף 5 דרישה לשלם אגרה וזאת כדי שהעירייה תתייחס לפנייתי ברצינות המתחייבת מהוראות חוק חופש המידע ולא תנפנף אותי כפי שהיא עשתה לגבי כל פניותיי הקודמות:
 
27.5.15
 
לכבוד
מר אדיר שטיינר
סגן מנהל השירות העירוני, פניות הציבור וממונה חופש המידע
לשכת ראש העירייה - פניות ותלונות הציבור
עירית תל אביב-יפו
רחוב אבן גבירול 69
תל אביב
באמצעות פקס מספר 03-5212925
 
 
מר שטיינר נכבד,
 
 
הנדון: בקשה לקבלת מידע על פי חוק חופש המידע
 
 
1.
אני פונה אליך לבקשת מידע על פי חוק חופש המידע.
 
2.
בתאריך 7.5.15 מוסדות חב"ד ברמת אביב ערכו במרכז שוסטר (רחוב אבא אחימאיר 27) אירוע המוני שכלל מופע של כוכבי ילדים, הענקת ספר קודש לכל ילד וכדומה. לקראת האירוע, חסידי חב"ד תלו מודעות גדולות ברחבי שכונת רמת אביב, ובכלל זה גם על גזעי עצים – פעילות שאסורה על פי החוק.

בתחתית המודעה ניתן למצוא שתי סיסמאות של הפלג המשיחיסטי של החסידות: 'באהבת האל נביא את הגואל' ו'יחי אדוננו מורנו ורבנו המלך המשיח לעולם ועד'.
 
בראש המודעה פורטו הגופים שעומדים מאחורי האירוע: מותק הפקת, מוסדות חב"ד רמת אביב ועירית תל אביב יפו (כולל הלוגו של העיריה).

ברצוני לציין שרבים מתושבי השכונה רואים במשיחיסטים שיוצאים מישיבת תומכי תמימים של חב"ד מיסיונרים שבאו להחדיר את האמונות החרדיות, החסידיות, החבדיות והמשיחיסטיות לשכונה בעלת אופי חילוני-מסורתי.
 
3.
אבקש לשאול:
 
 
א.
האם עירית תל אביב אכן נתנה חסות לאירוע הזה?
 
 
ב.
האם עיריית תל אביב סייעה במימון האירוע?
 
 
ג.
האם עיריית תל אביב נוהגת לתת חסות ומרשה לשייך את שמה והלוגו שלה לפעילות דתית בכלל ולפעילות בעלת אופי מיסיונרי בפרט?
 
 
ד.
האם העירייה מסכימה שתנועת חב"ד תתלה מודעות על גזעי עצים?
 
5.
בתשובה לפנייתי, היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים הודיעה לי שהחוק מחייב את העירייה לאפשר לי לשלם אגרת בקשת מידע. אני מתעקש לשלם את האגרה הזאת בין אם בכוונתכם לפסול את השאלה על הסף ובין אם לאו. אנא הנחה אותי כיצד עלי לשלם את האגרה.
 
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
מספר ימים מאוחר יותר קיבלתי את התשובה המנומסת הבאה:
 
 
 
 
 
 
כיוון שהיה ברור לי שמרב המאמצים של מנהלת השירות לציבור לעולם לא יניבו תשובה מספקת, מיהרתי לכתוב לגברת ראופמן את התשובה הבאה:
 
נושא: אירוע חב"ד במרכז שוסטר ברמת אביב ג' [מספר פנייה: 2015-91481 [CRM:0136854
 
מיכל,

אני מודה לך על תשובתך אבל פנייתי נעשתה על פי חוק חופש המידע ואני מקווה לקבל תשובה שעומדת בתכתיבי חוק זה.

כדי להבטיח שהתהליך יתנהל על פי דרישות החוק ביקשתי שלם את אגרת בקשת המידע. אנא הודיעי לי כיצד עלי לשלם את האגרה.

בברכה,

עדי אביר
 
פנייה זאת, כמצופה, לא זכתה לשום מענה ולכן המשכתי להמתין עד שמרב המאמצים של העירייה יניבו פרי. בתאריך 6.7.15 נמאס לי להמתין ולכן הוצאתי לעורכת הדין רבקי דבש, ראש היחידה הארצית לחופש המידע במשרד המשפטים, מכתב שהעתקים ממנו שלחתי גם לגורמים רלוונטיים נוספים:
 
6.7.15
 
לכבוד
עו"ד רבקי דב"ש
היחידה הממשלתית לחופש המידע
משרד המשפטים
כנפי נשרים 15, ת"ד 34025 ירושלים 91340
באמצעות דואר רשום ודואר אלקטרוני This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 
 
עו"ד דב"ש הנכבדה,


הנדון: הזלזול בחוק חופש המידע בעיריית תל אביב

1.
בשנים האחרונות יצא לי מספר פעמים לבקש מידע מעיריית תל אביב על סמך חוק חופש המידע. אף אחד מנסיונותיי לא צלח.
 
2.
בעיריית תל אביב הממונה על חוק חופש המידע מחליט על דעתו, וללא קשר לאמור בבקשת המידע, אם בקשת המידע תטופל על פי חוק חופש המידע או כפנייה שגרתית ליחידה לפניות הציבור, שתענה על פי הנוהלים הפנימיים של היחידה ולא על פי דרישות חוק חופש המידע. בגין פניות שמופנות לטיפולה השגרתי של היחידה לפניות הציבור העירייה אינה גובה את אגרת בקשת המידע המפורטת בחוק ואינה מאפשרת לשלם את האגרה הזאת אפילו אם הפונה מתעקש לעשות זאת.
 
3.
לשם דוגמה, ב-27.5.15 פניתי לעירייה בבקשת מידע לפי חוק חופש המידע אותה סיימתי במילים הבאות:
 
 
 
בתשובה לפנייתי, היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים הודיעה לי שהחוק מחייב את העירייה לאפשר לי לשלם אגרת בקשת מידע. אני מתעקש לשלם את האגרה הזאת בין אם בכוונתכם לפסול את השאלה על הסף ובין אם לאו. אנא הנחה אותי כיצד עלי לשלם את האגרה.
 
 
 
בתשובה מתאריך 1.6.15, שסומנה כ-2015-91481, גברת מיכל ראופמן, בשם דפנה הראל מנהלת השירות ופניות הציבור, הודיעה לי:
 
 
 
אנו עושים את מרב המאמצים לזרז את הטיפול והמענה בעניין, ומודים לך על ההבנה והסבלנות עד לסיום הטיפול.
 
 
 
כתשובה מיידית שלחתי לגברת מיכל ראופמן את התגובה הבאה:
 
 
 
 
אני מודה לך על תשובתך אבל פנייתי נעשתה על פי חוק חופש המידע ואני מקווה לקבל תשובה שעומדת בתכתיבי חוק זה.

כדי להבטיח שהתהליך יתנהל על פי דרישות החוק ביקשתי שלם את אגרת בקשת המידע. אנא הודיעי לי כיצד עלי לשלם את האגרה.
 
 
4.
היום פניתי לעירייה כדי לברר מדוע עדיין לא קיבלתי כל תשובה לפנייתי. גב' ראופמן חזרה אלי והסבירה לי שפנייתי לא הוגדרה כפנייה על פי חוק חופש המידע ולכן היא מטופלת כפנייה רגילה מהציבור. ניסיתי להסביר לה שלפונה, ולא לעירייה, מוקנית הזכות להגדיר אם השאלה שהוא מפנה נשלחת במסגרת חוק חופש המידע והעירייה חייבת לאפשר לי לשלם אגרת בקשת מידע כל אימת שאני שולח פנייה על פי חוק זה אבל טיעוניי נפלו על אוזניים ערלות.
 
5.
אבקשכם להנחות את עיריית תל אביב בדבר אופן יישום הוראות החוק, בהתאם להוראות החוק ולפסיקה הרלוונטית.
 
 
בברכה,
 
עדי אביר

העתקים:
מר רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב – יפו (באמצעות פקס 03-5216587)
עו"ד עוזי סלמן, ראש השירות המשפטי של עיריית תל אביב (באמצעות פקס מספר 03-5216569)
מר אדיר שטיינר, הממונה על המידע בעיריית תל אביב – יפו (באמצעות פקס מספר 03-5212925 )
עו"ד רחלי אדרי, התנועה לחופש המידע (באמצעות דוא"ל
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)
 
עוד באותו היום קיבלתי שיחה טלפונית מהגב' מיכל ראופמן שהתעקשה להסביר לי שפנייתי אינה יכולה להיות מוגדרת כבקשת פנייה על פי חוק חופש המידע. ניסיתי להסביר לה שהזכות לקבוע אם הפנייה מתבצעת על פי חוק חופש המידע ניתנה לשואל ולא למשיב. אם המשיב חושב שהפנייה אינה ראוייה לתשובה באפשרותו לדחותה על פי כללי החוק אבל הוא אינו רשאי לקבוע על דעת עצמו, ובאופן שרירותי, אם השואל זכאי, או אינו זכאי, להינות מהגנות החוק מלכתחילה. הסבריי נפלו על אוזניים ערלות והגברת ראופמן סרבה להודות שמדובר בפנייה על פי חוק חופש המידע אבל היא הבטיחה לי שהעירייה תעשה את מרב המאמצים כך שתוכל לענות על שאלותיי בהקדם אף שהן לא יותר מאשר פניות לשירות המידע העירוני.
 
למרות התעקשותה של העירייה להתעלם מחוק חופש המידע, יומיים מאוחר יותר (וכמעט חודש וחצי לאחר ששלחתי את פנייתי הראשונה) מרב המאמצים של העירייה הניבו לפתע את המכתב הבא:
 
 
 
 
 
 
תשובתו החפוזה של מר אדיר שטיינר שיעשעה אותי וגרמה לי לשאול את עצמי אם הייתי זוכה לתשובה כה יפה גם אם לא הייתי פונה ליחידה הארצית לחופש המידע. הסיפא של דבריו, לעומת זאת, די הרגיז אותי ולכן כתבתי לו את מכתב התגובה הבא:
 
מר שטיינר הנכבד,
 
אני מודה לך על תשובתך.
 
בסעיף 2 לחוק חופש המידע התשנ"ח (1998) המושג 'מידע' מוגדר כ'כל מידע המצוי ברשות ציבורית, והוא כתוב, מוקלט, מוסרט, מצולם או ממוחשב.' 
בפנייתי אליכם ביקשתי לדעת:    
 
א.
האם עיריית תל אביב אכן נתנה חסות לאירוע הזה?
ב.
האם עיריית תל אביב סייעה במימון האירוע?
ג.
האם עיריית תל אביב נוהגת לתת חסות ומרשה לשייך את שמה והלוגו שלה לפעילות דתית בכלל ולפעילות בעלת אופי מיסיונרי בפרט?
ד.
האם העירייה מסכימה שתנועת חב"ד תתלה מודעות על גזעי עצים?
 
 
כל השאלות הללו מבקשות "מידע" כהגדרתו בחוק ולכן איני מבין מניין נובעת טענתך שהשאלות המפורטות בסעיף 3 למכתבי אינן מהוות מידע כמשמעותו בחוק חופש המידע. לדעתי, היה עליכם לגבות ממני אגרה ואז להתייחס לשאלותיי כמתחייב מסעיף 7 לחוק חופש המידע. אם המידע המבוקש לא היה מצוי ברשותכם היה עליכם להשיב לי שאין לכם תשובה על אחת או יותר משאלותיי.
 
ברצוני לציין שנסיונות קודמים לקבל מעיריית תל אביב מידע שמגיע לאזרחים על פי חוק נענו בשלילה. העירייה, בניגוד לנהוג במשרדי הממשלה, אינה מאפשרת לשלם את האגרה ביוזמתו של השואל ובכך היא שומרת לעצמה את הזכות לפסול שאלות מסויימות על הסף, בניגוד לרוח חוק חופש המידע. במקרה הנוכחי העירייה שללה ממני באופן שרירותי את הזכויות המוקנות לי על פי החוק ואילצה אותי לבקש את התערבותם של הגורמים המפקחים, בלעדיהם, אני מניח, לא הייתי זוכה לתשובה ראויה. זאת אינה התנהלות תקינה ויש לשנותה ולכן בכוונתי להמשיך לדרוש שעיריית תל אביב תאפשר לאזרח לשלם אגרות בקשת מידע עוד בטרם הגשת בקשת המידע עצמה כך שהעירייה תאלץ להתייחס לשאלה על פי תכתיבי חוק חופש המידע ולא על פי החלטותיה השרירותיות.  
 
אני מקווה שפנייתי הבאה לקבלת מידע על סמך חוק חופש המידע תענה כמתבקש על פי החוק וליתר ביטחון בכוונתי לשלחה במקביל גם ליחידה הממשלתית לחופש המידע כדי לערבם בתהליך כבר מתחילתו.
 
בברכה,
 
עדי אביר
 
מכתב זה נענה על ידי לא אחרת מאשר הגברת דפנה הראל, מנהלת השירות ופניות הציבור, המנהלת של מר אדיר שטיינר:
 
 
מר אביר הנכבד
פנייתך הנוספת התקבלה והועברה לבדיקה.
אנו עושים את מרב המאמצים לזרז את הטיפול והמענה בעניין, ומודים לך על ההבנה והסבלנות עד לסיום הטיפול.
לשירותך בכל עת.
בכבוד רב
דפנה הראל
מנהלת השירות ופניות הציבור
 
לכך לא נותר לי אלא לענות:
 
הנושא: פנייתך לעיריית תל אביב-יפו בנושא אירוע חב"ד במרכז שוסטר ברמת אביב ג' מספר פנייה: 2015-121910 [[CRM:012700001327
 
גב' הראל,

לא פניתי אליכם בפנייה שדורשת תשובה כלשהי. פשוט הודעתי לכם שאינכם פועלים על פי חוק חופש המידע ובעתיד בכוונתי לנקוט בצעדים שיבטיחו שאוכל לשלם אגרת מידע מראש כך שפניתי לבקשת מידע תזכה לטיפול המתחייב בחוק.

להערכתי, טוב תעשו אם, כמתחייב מרוח החוק, גם אתם תאפשרו לשלם אגרת בקשת מידע באתרכם. כך נוהגות כל הרשויות וכך גם אתם צריכים לנהוג אם אינכם רוצים שהיחידה הארצית לחופש המידע תעורב כל אימת שאזרח מבקש מידע מעיריית תל אביב.


עדי אביר
 
 
האירוע הזה אינו יכול שלא להביא עימו מספר מסקנות:
 
1.
תנועת חב"ד מתעלמת מחוקים ותקנות ועושה ככל העולה על רוחה. היא השתמשה ללא רשות בלוגו ובשם של העירייה ובעזרתם היא הציגה מצג שווא שגרם לציבור לחשוב שמדובר באירוע רשמי, שנהנה מחסות עירונית, בעוד שבפועל מדובר באירוע פרטי של כת מיסיונרית שמנסה ל'קרב' אליה ילדים ובני נוער.
 
2.
יחסה המזלזל של חב"ד מוכיח שהיא מניחה כמובן מאליו שהעירייה תגבה בדיעבד את מהלכיה, כמצופה מגוף שנוהג לחגוג את יום הולדתו של הרבי מליובאוויטש ז"ל/שליט"א[א]. הנסיון למנוע ממני את המידע המגיע לי על סמך חוק חופש המידע מוכיח שלחב"ד הייתה כנראה סיבה טובה להניח שהעירייה תתייחס בסלחנות לשימוש המטעה שהיא עשתה בלוגו ובשם שלהם.
 
3.
השימוש לרעה שחב"ד עשתה בלוגו ובשם של עיריית תל אביב בתחילת מאי 2015 משום מה לא הגיע לידיעת העירייה עד לתחילת יולי 2015, בסמוך למועד הכנתה של התשובה שהעירייה שלחה לי, וזאת למרות שהמודעות של חב"ד היו תלויות במשך לא מעט ימים על לוחות מודעות ועל גזעי עצים בגנים ציבוריים.
 
4.
אף שחב"ד עשתה שימוש לרעה בלוגו ובשם של העירייה, ולמרות שהנושא הובא לידיעת השירות המשפטי של העירייה, לא ידוע לי דבר על תביעה משפטית כלשהי שהוגשה נגד חב"ד. האם העירייה תנקוט בגישה כה סלחנית אם גם אני אעשה שימוש לרעה בשמה ובלוגו שלה? האם היא תביט לכיוון השני אם אתלה מודעות שלי על גזעי עצים בגינות ציבוריות?
5.
עיריית תל אביב מתעלמת בצורה מפורשת ומכוונת מהוראות חוק חופש המידע שמלכתחילה נועד לחשוף בפני הציבור את העובדות שהיא מעוניינת להצניע ולהסתיר. את התשובות לשאלותיי קיבלתי יומיים לאחר שפניתי ליחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים ואין לי ספק שלולא פנייתי זאת הייתי נאלץ לגשש באפילה עד קץ כל הדורות.
6.
עיריית תל אביב שבה וממחישה את הכלל היפה: זכויות ניתן לקבל רק באמצעות לחץ ואיומים. מהיום בכוונתי ליידע את הגורמים האחראיים עוד לפני שאני שולח בקשה למידע לעיריית תל אביב ואשלח להם גם את כל התשובות המיתממות שאני מקבל מהאחראי על ישום חוק חופש המידע בעיריית תל אביב. על העירייה להבין שלאזרח יש זכות חוקית לקבל מידע, אפילו אם המידע הזה יכול להביך אותה ואת ראשיה ולכן עליה להתאים את עצמה לדרישות החוק, לשנות את גישתה לבקשות המידע של תושבי העיר ולאפשר לפונים לשלם את האגרת הנקובה בחוק כדי להבטיח שבקשותיהם יטופלו על פי חוק חופש המידע ולא על פי החלטותיו השרירותיות של פקיד זה או אחר.
 
אני, בכל אופן, גמרתי אומר לפנות שוב לגברת דפנה הראל, לבקש ממנה להתייחס לפניות המוגשות לעירייה על פי חוק חופש המידע בהתאם לתכתיבי החוק ולאפשר לכל הפונים לשלם את אגרת בקשת המידע הנקובה בחוק וזאת בתקווה שפנייתי הבאה תזכה להתייחסות הרצינית שהחוק מבטיח.
 
 
טעיתי, עיוותי, השמטתי, סילפתי, שכחתי, הולכתי שולל, לא הבנתי או לא הצגתי תמונה מלאה? במנגנון התגובות שבהמשך תוכלו להעיר על המאמר, לחשוף את טעויותיי ולהוסיף כל מידע שנראה לכם חשוב או רלוונטי. אינכם חייבים להזדהות בשמכם האמיתי אבל אודה לכם אם תספקו כתובת מייל תקינה. את ההשמצות אבקש לשלוח לדף התגובות הכלליות. דעותיכם חשובות לי אז אנא הגיבו למאמר, דרגו אותו ועשו לייק לדף האתר בפייסבוק.
 


ראה המאמר 'עיריית תל אביב חוגגת את יום הולדתו של המנהיג היהודי הגדול, הרבי מליובאוויטש'.
 
נקרא 3881 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

1 תגובה

 • קישור לתגובה שלישי, 25 אוגוסט 2015 18:47 הוסף ע״י עדי אביר

  עדכון:

  הממונה על חוק חופש המידע בעיריית תל אביב רואה את עצמו כאחראי הישיר להסתרת המידע שמגיע לאזרח על פי חוק. כתוצאה מכך התבצאה פנייה לתוכנית 'יהיה בסדר' של גלי צה"ל והללו החליטו לראיין אותי ואת עורכת הדין ריבקי דבש, ראש היחידה הארצית לחופש המידע. בדבריה, עורכת הדין ריבקי דבש תקפה את הנוהלים באמצעותם עיריית תל אביב מנסה להתחמק מחשיפת המידע שמגיע לאזרחים על פי חוק חופש המידע. אף שאין לה סמכות לאכוף את החוק על עיריות סוררות היא הבטיחה לעשות על שביכולתה כדי להבטיח שכל אזרח יוכל לקבל מעיריית תל אביב את המידע המגיע לו על פי חוק.

  את הדיון ניתן לשמוע בכתובת הבאה:

  https://www.youtube.com/watch?v=fHrJjJgRFKE

  עדי אביר

התגובות האחרונות