Skip to content

1VSDAT

Open menu
שישי, 06 יוני 2014 17:56

האם חב"ד התקרבה צעד נוסף לכיוון הנצרות?

דרג מאמר זה
(1 מדרג)
האם יש קשר בין "הסעודה האחרונה" לפסח של חב"ד?
 
הארץ, 20.4.12
 
 
 
המנהיג החרדי-ליטאי המנוח, הרב מנחם אליעזר שך, ניהל מלחמת חורמה אידיאולוגית נגד חב"ד, ונהוג לייחס לו את האמירה הלגלגנית כי "חב"ד היא הדת הקרובה ביותר ליהדות". כעת יש חרדים שמבקשים לטעון כי "הדת הקרובה" הזו איננה אלא נצרות במסווה. פורום חרדי באינטרנט גועש בימים האחרונים בעקבות התבטאות שהופיעה בפרסום רשמי של חב"ד, הנראית על פניה כהתכתבות קדחתנית עם עולם הרעיונות הנוצרי שבו היין משול לדם, ואילו הלחם לבשר. הרעיון עשוי להעיד על דיפוזיה נצחית בין הדתות, אבל בחב"ד דוחים את הטענות בתוקף, ותולים את הסערה אך ורק בדמיונם הפרוע של המבקרים.
 
"שיחת השבוע", השבועון הוותיק של צעירי אגודת חב"ד, המופץ במאות אלפי עותקים, ייחד בשבוע שעבר את מאמרו הפותח למנהג החסידי לקיים "סעודת משיח" בשביעי של פסח, בשעות שלפני צאת החג (בדומה לסעודה שלישית בשבת). המנהג השתרש במיוחד בחב"ד, ואחד משושלת האדמו"רים של החסידות תיקן כי בדומה לליל הסדר יש ללגום בסעודה זו ארבע כוסות יין, ולאכול מצות.
 
עניינה של הסעודה הוא הכמיהה למשיח, רעיון יהודי למהדרין שאינו קשור דווקא לחב"ד, ואולם באותו מאמר ב"שיחת השבוע" נכתבו שורות שהקפיצו כמה מגולשי הפורום החרדי "עצור כאן חושבים". הכותב, הרב מנחם ברוד, דובר חב"ד, סיכם את מאמרו במלים "נתחזק אפוא באמונה השלמה בבוא הגאולה ובציפייה לקראתה. נאכל בשביעי של פסח את ‘סעודת משיח' שמטרתה להחדיר את האמונה בבוא המשיח לתוך דמנו ובשרנו, כסעודה שנהפכת לדם ובשר שלנו ממש. ויהי רצון שנחגוג את החג האחרון של פסח עם משיח צדקנו בבית המקדש השלישי".
 
הרב ברוד לא נמנה עם הפלג המשיחי של חב"ד שסבור כי אחרון אדמו"רי לובביץ', הרבי המנוח מנחם מנדל שניאורסון, מעולם לא הסתלק מהעולם, וכי הוא-הוא המשיח. עם זאת, הרעיון של לחם ויין ההופכים לבשר ודם (בהתאמה) הוא קתולי למהדרין (כמובן שבמקרה של סעודת משיח המצה מחליפה את הלחם).
 
אלו הם סמלים מרכזיים מהסעודה האחרונה של ישו במחיצת תלמידיו, שאף התרחשה בחג הפסח לפי הברית החדשה. במתי פרק כ"ו נכתב על אותה סעודה כי "כאשר אכלו לקח ישוע לחם, בירך ובצע ונתן לתלמידים באמרו: קחו ואיכלו, זה גופי. לקח את הכוס בירך ואמר להם באמרו שתו ממנה כולכן כי זה דמי, דם הברית (החדשה) הנשפך בעד רבים לסליחת חטאים". בהקשר אחר (יוחנן ו') הוא אומר לצאן מרעיתו "האוכל את בשרי ושותה את דמי יש לו חיי עולם ואני אקים אותו ביום האחרון". יין ולחם הם סמלים שנעשה בהם שימוש תדיר במיסות ובטקסים נוצריים אחרים.
 
אחד מגולשי הפורום, המתקרא "בן ציון כהנא" (זהותו האמיתית ידועה לרבים מהגולשים) הצית דיון ער סביב המאמר שגרר תגובות רבות. "אם מדובר בבורות ובניסוח דומה באופן מקרי בלבד ניחא", כתב, "אולם אם מדובר בידיעה ובהתעלמות מופגנת מהדמיון הזה, אזי מדובר בטמטום מוחלט". בהמשך הדיון חזר בו הכותב מהביטוי "בורות".
 
הרב ברוד אמר ל"הארץ" כי מדובר ב"אסוציאציות פרועות שמלמדות יותר על אותם משתתפים בפורום שכנראה שקועים בתוך אידיאולוגיה נוצרית. לי זה לא עושה אסוציאציות כאלה, לשמחתי". לדבריו, הרעיון שערכים רוחניים נכנסים אל תוך גופנו באמצעות המזון הגשמי הוא "רעיון יהודי אותנטי, שבא לידי ביטוי באכילת בשר הקרבנות בזמן המקדש, באכילת סעודת שבת וחג ועוד. סעודת משיח תוקנה בידי הבעל שם טוב, ככזו שנועדה לבטא את הכיסופים והציפייה לביאת המשיח.
 
"האדמו"ר החמישי של חב"ד, רבי שלום-דובער, תיקן לשתות בה גם ארבע כוסות יין. הרבי מלובביץ' הסביר פעמים רבות שעל ידי אכילת הסעודה הזאת האמונה בביאת המשיח נעשית חלק מהווייתנו, כמו שהמצה והיין נעשים חלק מגופנו. בעקבותיו כתבתי את הרעיון הזה ב'שיחת השבוע' כבר כנראה 25 פעמים. בין זה ובין המקורות הנוצריים אין ולא קצה קצהו של דמיון. זו פשוט בורות שמתחברת לדמיון פרוע, ואני לא מתכון לשנות את היהדות מפני שלמישהו יש מחשבות מעוותות".
 
גורמים בחב"ד זעמו על הדיון בפורום, והדגישו כי הדימויים שהופיעו ב"שיחת השבוע" מונחים על קרקע יהודית מוצקה. איש תקשורת חסיד חב"ד הפנה אותנו לספר "התניא" מסוף המאה ה-18, הנחשב חיבור יסוד של החסידות בכלל ונכתב בידי מייסד חב"ד רבי שניאור זלמן מלאדי. בפרק ה' נכתב, כי "התורה מלובשת בנפש האדם ושכלו, ומקופת בתוכם, ולכן נקראת בשם לחם ומזון הנפש. כי כמו שהלחם הגשמי זן את הגוף כשמכניסו בתוכו וקרבו ממש, ונהפך שם להיות דם ובשר כבשרו, ואזי יחיה ויתקיים, כך בידיעת התורה".
 
 
אני לבטח לא מעוניין להתערב בוויכוח בו חרדים כבר מזהים את בורותם של חרדים אחרים אבל לא ברור לי על מה יצא הקצף. חסידים רבים בחב"ד מאמינים שכמו ישו הרבי שלהם לא באמת מת וכמו ישו הוא עתיד לחזור אלינו, לשפוט את החיים ואת המתים ולמלוך על מלכות האלוהים – אז הדימוי של לחם ויין שהופכים לבשר ודם מפריע להם? במוקדם או במאוחר חב"ד הרי תאלץ להודות שהרבי שלהם, שאמור היה להתגלות כמלך ומשיח 'כל רגע ממש', בעצם עלה לשמים ושם הוא יושב לצידו של האל וממתין לשעת הכושר שתאפשר לו לרדת לעולמם של התחתונים ולגאול את עם ישראל. השאלה היחידה שנותרה היא היכן הושיבו אותו: לצידו של האל האב, לצידו של האל הבן או באמצע בין שניהם.        
נקרא 3234 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות

המאמרים האחרונים