Skip to content

1VSDAT

Open menu
רביעי, 24 אוקטובר 2018 23:10

בעולם היהודי ובעולם המוסלמי בדרך כלל לא חשבו שיש צורך ללמד נשים לקרוא ולכתוב (רחל אליאור)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

בעולם היהודי ובעולם המוסלמי בדרך כלל לא חשבו שיש צורך ללמד נשים לקרוא ולכתוב ולא חשבו שיש טעם להשקיע בכך זמן וכסף, כי ׳הרי ממילא היא תיכף תתחתן׳ (היה מותר מגיל 12 ואילך והיו שהקדימו ...), ותהיה אישה המשרתת את בעלה ומגדלת את ילדיו.

רוב הנשים בעולם לא ידעו קרוא וכתוב עד המאה עשרים.

כשהגיעו גלי העלייה הגדולים בין 1949-1954 מאסיה ואפריקה הסתבר ש-57% מכלל הנשים העולות לא ידעו קרוא וכתוב בשום שפה. גם נשים רבות שבאו מהבלקן, מאירופה, מפולין ורוסיה ומאוקראינה מהאזורים הכפריים לא ידעו קרוא וכתוב או היו בעלות השכלה מינימלית.


בראש מבצע ביעור הבערות עמד יצחק נבון, שאמו, בת למשפחת בן עטר הנכבדה, לא ידעה קרוא וכתוב, כשעלתה לארץ ממרוקו. גם אמא של שייקה אופיר ,שבאה מאירופה לא ידעה קרוא וכתוב, וגם סבתא של חיים באר, מהישוב האשכנזי הישן בירושלים, לא ידעה קרוא וכתוב, וגם סבתא של פרופ׳ רפאל משולם מסופיה שבבולגריה, לא ידעה קרוא וכתוב, וגם סבתא של רותי צדקא שעלתה ממרוקו, לא ידעה קרוא וכתוב, גם אמא של חנה אזולאי הספרי שנולדה במרוקו, לא ידעה קרוא וכתוב כשהתחתנה בגיל 12 וגם אמא של פרופ׳ שלום צבר שעלתה לארץ מכורדיסטאן לא ידעה קרוא וכתוב וגם סבתא נאג׳יה , סבתו של רם כהן מנהל תיכונט תל אביב , שעלתה מעיראק הייתה אנאלפביתית. כמעט כל הנשים שעלו מתימן היו אנאלפביתיות, כמו כל הנשים שעלו מאתיופיה, מכורדיסטן, מאפגניסטן, מבוכרה ומאיראן, להוציא יוצאות דופן בודדות, מקומות שם היו קהילות יהודיות עתיקות, לא ידעו קרוא וכתוב . הגברים היהודים בכל הקהילות האלה, ובקהילות רבות אחרות, ששלחו את כל הבנים ללמוד לקרוא בלשון הקודש, לא חשבו מעולם שגם הבנות הן בני אדם שראויים להשכלה ולחירות או לשוויון או שהן יצורים אינטיליגנטיים וסקרנים, ריבוניים ועצמאיים שרוצים לדעת, או שגם הן בנות אדם חכמות שחובה ללמד אותן לקרוא ולכתוב, או שראוי וכדאי ללמד אותן לקרוא ולכתוב.


ככל הנראה היה לגברים רבים בעולם היהודי, לא כולם, מאד נוח להחזיק בבתיהם כנשים נערות צעירות, בורות, עניות ותלותיות, ששודכו להן בנעוריהן, וכנשים צעירות מאד שנישאו להן, כדי שישמשו את כל צרכיהם, ילדו להם ילדים, ינקו את הבית ויסדרו ויבשלו ויניקו ויאפו ויכינו לחם מדי יום, וידיחו כלים וישטפו את הרצפות ויטפלו במשק החי ויהיו להן בנות זוג לתשמיש - כך קוראים ליחסי מין בלשון חכמים, הרואים באישה כלי לשימוש הגבר - כי אם אשתך צעירה ובורה ועניה, כי רק בנים יורשים מאבותיהם , בנות לא יורשות, ורק אתה אומר לה מה הדין ומה החוק ומה המנהג ומה הנורמה, כי היא לא יודעת לקרוא ולכתוב ואסור לה לצאת מהבית והיא בורה ותלויה בך לחלוטין בכל דבר ועניין הכולל אותיות או כסף, או מספרים או מסמכים, או תקשורת כתובה עם העולם שבחוץ, אז אתה יכול לעשות בה כל מה שאתה רוצה, ואין פוצה פה ומצפצף. בקהילות רבות גברים אסרו על נשים ללמוד, לצאת מהבית, להצביע, לבחור או להיבחר, לרכוש רכוש, להרויח ממעשה ידיהן או לדבר ברבים. כי לדבריהם, האשה כמו הבית שיכת לבעלה, ׳וביתי הוא מבצרי׳ ומה שקורה בבית נשאר בבית. לא לחינם הם אסרו על הילדות, הנערות והנשים ללמוד לקרוא ולכתוב, כי הרי שפחה היא מלשון משפחה...ופמולוס בלטינית הוא עבד משרת, ופמיליה היא משפחת העבדים של האדון, ומכאן נגזרת המילה משפחה...

 

אז רוב הגברים היהודים, לא כולם, חשבו שזה מצב נאה וראוי בעיני אלוהים ואדם, מאז שאלוהים אמר לחוה על אדם ׳והוא ימשול בך׳! והוא משל, ועוד איך הוא משל, והשפיל והדיר והיכה וסחט ועיגן ויבם, ויש עדין אנשים רבים שחושבים שזה הסדר הראוי. ושזה בסדר גמור שבית הדין הרבני ימשיך להתנהל לפי חוכמתם של גברים, שזו היתה ועודנה השקפת עולמם - אישה אינה אלא קניינו של הגבר וכלי להגשמת מאוויו של הגבר, היא צלע, שפחה, יצור חסר דעת , עני תלותי ודומם, היא הרי ׳המין החלש׳ שמותר למין החזק להשתמש בו ולהרביץ לו , ובודאי שאין שום צורך שתלמד לקרוא, הרי אנחנו הגברים , האבות והבעלים נגיד לה את כל מה שהיא צריכה לדעת. ׳תהיי יפה ותשתקי׳ הם אמרו לה מהעת העתיקה ועד ימינו.

 

אבל אנחנו כבר לא שותקות, מהרגע שלמדנו קרוא וכתוב אנחנו כבר לא שותקות. יש לנו בהחלט הרבה מה להגיד על איך העולם מתנהל, איך המדינה מתנהלת, איך המשפחה מתנהלת, ולמה יש ערך ולמה אין. לבורות כפויה, להשתקה ברשות הרבים, לאלימות במשפחה, לאונס, לגזילת ירושה, לעוני מחפיר ולנישואי ילדות ונערות בראשית העשור השני לחייהן לגברים מבוגרים מהן בשנים רבות, אין עוד מקום בשום מקום.


ויפה שעה אחת קודם שכל אדם יבין שאשה, כל אשה, היא אדם שלם, בר דעת, עצמאי וחכם, כמונו בדיוק.

נקרא 1125 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות