Skip to content

1VSDAT

Open menu
חמישי, 11 אוקטובר 2018 21:40

אורי משגב בהארץ לפני שלוש שנים (רחל אליאור)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

אורי משגב היום בהארץ לפני שלוש שנים: "אמרנו לכם שמפעל הכיבוש וההתנחלות יהרוס את ישראל מבחוץ ומבפנים. אמרנו לכם שלא ניתן לכבוש לנצח ולדכא עד עפר עם אחר עם שאיפות לאומיות (אלא, אולי, אם אתה סין או רוסיה; אנחנו לא). אמרנו לכם שהקולוניאליזם שייך לעידן אחר וגווע במאה הקודמת. אמרנו לכם שהמשך הכיבוש יביא אינתיפאדה שלישית ורביעית וחמישית. אמרנו לכם שלא נוכל להמשיך לחיות כאן בגבולות לא ברורים ולא מוכרים. אמרנו לכם שללא תוכנית מדינית ובלי פתח של תקווה הכל יתפוצץ. אמרנו לכם שהמחסומים והמעצרים והכתרים והסגרים לעולם לא יביאו ביטחון מלא, רק ידחו את הקץ, ובינתיים יגדלו דורות של פלסטינים מושפלים ותאבי נקמה. אמרנו לכם שהאפרטהייד בשטחים ילך בדרכו של כל אפרטהייד.


אמרנו לכם שהסלחנות והעלמת העין כלפי מחבלים יהודים תבעיר את השטח, והנה הוא בוער. אמרנו לכם שהר הבית נפיץ ואסור לשחק בו באש, והנה הוא מתפוצץ. אמרנו לכם שאתם ונתניהו שלכם גוררים אותנו למחוזות תרפ"ט, והנה התחילו הפגנות גם ביפו. אמרנו לכם שאין דבר כזה "לנהל את הסכסוך", והנה הוא מנהל אתכם.


אמרנו לכם שמעולם לא הצעתם חזון או פתרון. רק תציעו משהו. 20 שנה אתם משתלחים בהסכמי אוסלו? בטלו אותם. מאוהבים בשטחים הכבושים ובהתנחלויות? ספחו אותם לישראל ושאו בהשלכות המקומיות והבינלאומיות. רוצים להיפרד מהפלסטינים? שרטטו מפה ותוכנית היפרדות, ותתמודדו עם היישום. רוצים קונפדרציה? גייסו את העולם ותתחילו לבנות אותה.
אמרנו לכם. זה לא אומר שאנחנו לא עצובים, להפך. אין דבר קודר יותר מכרוניקה של מוות ידוע מראש. אנחנו מתאבלים על כל הרוג, מתייסרים עם כל פצוע, נשברים מול כל יתום ואלמנה. משני הצדדים, בניגוד אליכם. לעולם לא נעודד אלימות ולא נקדש דם ואדמה, רק את החיים.


אבל אל תצפו מאתנו לשתוק בנימוס לנוכח מצעד ההרג וההרס. גם לא לשכוח אותו לנוכח הפוגה זמנית. גם אם זה כבר מאוחר מדי, אמרנו לכם ונמשיך לומר לכם, עד נשמת אפנו האחרונה: אתם והכיבוש שלכם הורסים את ישראל, מחריבים את הבית השלישי כמו קודמיכם בגלי קנאות יהודית, וסופכם להפוך את המדינה לאפיזודה חולפת. ההיסטוריה תשפוט אתכם. בפעם האלף: ראו הוזהרתם".


הפלמחניק הוותיק צבי כסה מוסיף: שנים אנחנו - מהפלמ"ח - מנסים להשכיל את הציבור כי כל בן 16 פלשתיני הוא טרוריסט בפוטנציה. איך אנחנו יודעים את הסוד הזה? כי אנחנו התגייסנו לפלמ"ח בני 16 ו -17 למלחמת העצמאות שלנו. לכן, צעיר פלשתיני גם הוא ייצא למלחמת העצמאות שלו. זה כתוב בתורה. ואם לא כתוב תכתבו. ומיד התגובה היא שאנחנו מתנשאים. ואמנם ראוי לנו להתנשא כי מזה עשרות שנים שאנחנו אומרים לכם - 2 המיליון וחצי מצביעי הממשלה הימנית משיחית הזאת - כי אלה הדברים הנוראים המתחוללים השבוע יבוא עלינו. עד שלא נשחרר עצמנו מהשליטה בעם אחר שאנחנו השבויים בידיו".


ואני מסכמת: אין טעם לחזור ולדוש בכל חטאי הפלשתינאים ואין טעם לשוב לכל העוולות של כל עולם האסלם, זה לא בידינו או באחריותנו, כדאי אך ורק לדבר על מה שבאחריותנו ופועל יוצא של מעשינו ומחדלינו. כדאי לחזור ולשנן בוקר וערב: עד שלהם לא יהיה שוויון, חירות, כבוד וכל זכויות האדם שאנו נהנים מהן, לנו לא יהיה רגע שקט, ועד שלהם לא יהיה אופק של תקווה, לנו לא יהיה שלום. עם השולל חרותו של עם אחר- לעולם לא יחיה חופשי בארצו מולדתו.

נקרא 966 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות