Skip to content

1VSDAT

Open menu
שלישי, 28 אוגוסט 2018 22:03

תקיפת פעילי השמאל בדרום הר חברון (רחל אליאור)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

25.8.18

 

מתנחלים הציתו אתמול בערב אש מדרום לכפר מאדמא. כשהמתנחלים התקרבו לבתיהם של תושבי הכפר, התושבים יצאו להתנגד אליהם ולהרחיק אותם מבתיהם.

 

כתוצאה מכך, עמאד אבו עמר נפצע מארבעה כדורי גומי.

 

תקיפת פעילי השמאל בדרום הר חברון: "חיילים חמושים לא הצליחו לעצור את המתנחלים"
שניים מפעילי תעאיוש סיפרו ל"הארץ" כי 20-10 בני אדם בעטו בהם, הכו אותם וקיללו אותם במשך 20 דקות: "הרבש"ץ הסתובב ופיקח עליהם, כשהיינו באמבולנס עוד שמענו את המתנחלים מקללים את החיילים"

 

25.08.2018 20:21 עודכן ב: 20:26

עמירה הס

 

 

 

"חיילים ניסו לעצור את המתנחלים, כשהיו בדרכם לתקוף אותנו, אך אלו פשוט לא התייחסו אליהם וגם גידפו וקיללו אותם" - כך אמרו ל"הארץ" שניים מששת פעילי השמאל שהותקפו היום (שבת) במאחז מצפה יאיר שבדרום הר חברון - יוסי פפה גולדמן, יועץ ארגוני, ומיכל פלג, סופרת. השניים פעילים כבר שנים רבות בתעאיוש, וגם בעבר חוו תקיפות מצד מתנחלים, אך לדבריהם זו היתה הקשה והממושכת ביותר: היא נמשכה להערכתם כ-20 דקות. לעדותם, עשרה עד 20 מתנחלים ומתנחלות או ישראלים אחרים בעטו בהם, היכו בהם ו"פשוט העיפו אותנו" במדרון, על האדמה הטרשית. גולדמן חושב שהיו חמישה או שישה חיילים חמושים, פלג זוכרת ארבעה, בהם חיילת. חלק מהמתנחלים היו רעולי פנים.

 

פלג אמרה ל"הארץ" שבשבת בבוקר היא וחמשת עמיתיה הוזעקו לכפר קוואוויס, שבדרום הר חברון, שם כוח של המינהל האזרחי והצבא החרים לפני כן כלי עבודה של אחד התושבים. "האיש ניסה להראות מסמכים שהאדמה שלו, אך ללא הועיל", אמרה פלג. הפעילים ראו את הג'יפים של המינהל האזרחי והצבא יוצאים. אחד מהג'יפים הצבאיים נשאר בכניסה, ופלג סיפרה: "אמרנו לחיילים כמה זה נורא לבוא ולהחרים לאנשים עניים את מעט רכושם". הפעילים החליטו לעלות, רגלי, לבנייה הבלתי חוקית שבמאחז הבלתי מורשה ובלתי חוקי מצפה יאיר, כדי לצלמה. במקום היה ג'יפ צבאי, סיפרה פלג, והיא חושבת שאלו אותם חיילים שראו ביציאה מקוואוויס.

 

"עמדנו לצלם", המשיכה פלג. "בשלב מסוים הגיעו כמה מתנחלים והתחילו לצרוח על החיילים ולדרוש שיעיפו אותנו". להפתעתה, אמרה, החיילים לא צייתו להם. "בתוך רגעים, אולי שתי דקות, הגיעו בריצה עוד מתנחלים ומתנחלות. החיילים לא הצליחו למנוע מהם להתקרב אלינו, על אף שרצו, ועמדו חסרי אונים לחלוטין".

 

תוך זמן קצר השיגו המתנחלים ארבעה מהפעילים - דני קרונברג, עמיאל ורדי, פלג וגולדמן. גיא בוטביה ופעיל אחר היו במורדות הגבעה, והותקפו אחר כך. "המתנחלים היכו ובעטו בנו", אמר גולדמן, "ואז דחפו אותנו למטה". פלג ראתה שהתוקפים "פשוט העיפו את דני, עמיאל ופפה" על האדמה הטרשית. "לדני נפתחה כל הזרוע מברזל חלוד שעליו הופל. אני עוד הייתי למעלה עם שתי מצלמות. מתנחלים סובבו לי את היד והוציאו בכוח את שתי המצלמות שלי, ואז כמה מתנחלות בעטו בי כמו שצריך. גברים באו והקיפו אותי: קודם הם העיפו את הכובע שלי, בעטו בי, אחר כך העיפו את התיק שלי, העיפו אותי וכשהתגלגלתי למטה - העיפו את המשקפיים שלי. אחד החיילים עזר לי למצוא אותם. חיילת שהיתה ליד הג'יפ אמרה לי לבוא ולעמוד לידו. היא שאלה 'מדוע אתם עושים את זה', ואני זוכרת שנפלט לי 'כי אנחנו רודפים צדק'. והיא המשיכה ושאלה 'אבל תראי מה עושים לכם', ואני אמרתי 'כן, אבל מישהו צריך להתנגד'".

בעוד פלג עומדת ליד הג'יפ הצבאי שבו והתקרבו אליה מתנחלים והעיפו אותה למדרון, פעם שנייה. "אני זוכרת שראיתי את החיילת עומדת שם, חסרת אונים", סיפרה פלג. ועוד סיפרה: "כשהרביצו לי, ועמיאל היה מוטל על הארץ כמה מטרים מתחתי ולא יכול לזוז, הוא הבחין שמתנחלים אחרים רודפים אחר גיא (בוטביה), שצילם למטה. הוא ביקש שארוץ אליו, אבל לא הספקתי. החבר השישי שלנו הגיע לגיא, וממש גונן עליו בגופו. התוקפים חטפו את המצלמות שלו, לקחו את התיק שלו ורוקנו אותו".

 

"כשהיינו מוטלים במדרון, בעוד החיילים מבקשים מאתנו להתרחק, המתנחלים המשיכו לתקוף אותנו. עמיאל, שאחר כך התברר שנקע את קרסולו, לא היה מסוגל לדרוך על הרגל. בשלב מסוים חייל תמך בעמיאל, אחד מאתנו היה בצד השני, וחייל אחר מאחורינו - מנסה להרחיק את המתנחלים שהמשיכו לזנב בנו ולנסות לתקוף אותנו שוב. עם הזמן הצטרפו עוד מתנחלים, רבים מהם רעולי פנים". חייל ואחד מהפעילים המשיכו לשאת את עמיאל למטה. "וכשכבר היינו שם, מחכים לאמבולנס", אמרה פלג, "ראיתי את אחד המתנחלים עומד מולנו, תופס את איבר המין שלו מבעד למכנסיים ומנענע אותו. אני חושבת שהוא לא היה רעול פנים".

כל התקיפה לוותה בקללות ובאלימות מילולית - "זונה", שתמותי" וכו' - סיפרה פלג. "כל אותו זמן לא הגיעה תגבורת. הקטע המופרע היה שהיו ארבעה חיילים עם נשק, והרבש"ץ (רכז ביטחון שוטף צבאי) מסתובב ומפקח על פעולת המתנחלים, והחיילים לא מסוגלים להגן על אזרחים ישראלים".

 

גולדמן, קרונברג, בוטביה וורדי פונו לבית החולים סורוקה ושוחררו אחר הצהריים. צילומי רנטגן אישרו שהם אינם סובלים משברים, אם כי כולם המשיכו לחוש כאבים עזים. זרועו של גולדמן נחבשה, והוא נפגע בחזה. בהיותם באמבולנס, סיפר, "עוד שמענו את המתנחלים מקללים את החיילים ומחלקים פקודות". שוטר עלה לאמבולנס ורשם את הפרטים של הארבעה. פלג והחבר השישי שבו לירושלים. שש המצלמות שהיו לפעילים נחטפו בידי המתנחלים ונעלמו.

 

כל הפעילים סיפרו חוו תקיפות של מתנחלים גם בעבר, כשהתלוו לרועים וחקלאים פלסטינים שמתנחלים מנסים למנוע מהם באלימות להגיע לאדמותיהם. קרונברג, עמיאל ובוטביה גם נפצעו כמה פעמים. קרונברג נפצע בראשו וידו של ורדי נשברה באביב 2017, כשמתנחלים ממאחז הבלאדים תקפו אותם, כשליוו רועים מהכפר עוג'ה.

נקרא 754 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות