Skip to content

1VSDAT

Open menu
רביעי, 01 אוגוסט 2018 13:18

מכתב אישי גלוי לראש ממשלת ישראל (סעיד אבו שקרה)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

1.8.2018

 

מכתב אישי גלוי לראש ממשלת ישראל:

 

לכבוד
ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו

 

שלום רב,

זה כעשרים שנה אני שומע את דבריהם החמורים של כמה מהפוליטיקאים הבכירים בישראל, המציעים להעביר את אום אל-פחם לידי הרשות הפלסטינית.


בימים האחרונים, בעקבות הפרסומים על הצעתך "למסור יישובים בוואדי עארה לפלסטינים תמורת סיפוח ההתנחלויות למדינת ישראל" (עיתון הארץ, 27.7.2017), קיבלו דבריהם של ח"כ ליברמן ואחרים משנה תוקף. מסתבר שראש ממשלת ישראל מסמן כי אום אל-פחם, על כל 60,000 תושביה, היא סכנה למדינה, ונוצר הרושם שאתה כבר מתכנן את הרעיון הנורא והמקומם להמיט אסון – הגלייה חברתית ופגיעה אנושה בזכויותיהם הבסיסיות של חלק מאזרחי המדינה.


ראש הממשלה, אתה שאמור לראות את כולם שווים בין שווים ולדאוג לרווחת כל אזרחי המדינה ועתידם; אתה היושב בראש הפירמידה – אתה מועל בתפקידך, שולח מסרים מסוכנים של הסתה וגזענות כלפי חלקים נרחבים בציבור ומסמן את המטרה למעשי האלימות הבאים. בדבריך אלו אתה שומט את הלגיטימציה לקיומו של ציבור רחב של תושבי המדינה, שבונים כאן את עתידם וחרדים לעתידם ולגורלם כמו כל יושבי הארץ הזאת.


המסר שעולה מדבריך אלו הוא בבחינת קביעה שאום אל-פחם אינה שייכת לכאן, ולא נותר אלא למצוא את הדרך לממש זאת בפועל. אתה יודע היטב שבקרב האנשים שתומכים בדרכך ישנם הרואים בדבריך סימון מטרה, ובעבורם המטרה מקדשת את כל האמצעים. מסר זה הוא אחרון ברשימה ארוכה של אמירות אומללות וקשות, שבכולן טמונה הסתה פרועה נגד ערביי ישראל. אמירות כגון "מסיתים ומציתים", "הערבים נוהרים לקלפיות", ועכשיו, על אותו משקל, אולי גם תוסיף שאום אל-פחם נוהרת לירושלים...


אני פונה אליך במכתב אישי זה בתור אדם שנולד וחי במדינה; אדם שמשפחתו נולדה כאן ושורשיה נטועים עמוק בתוך אדמתה; אדם שחשוב לו לבסס את עתיד הדורות הבאים; אדם שפועל שנים רבות למען מפגש רב-תרבותי ולמען איחוי הקרעים בתוך החברה בישראל; אדם שלא פעם התמודד עם משברי אמון מהקשים שידעה החברה בישראל, ועודנו ממשיך בנחישות רבה ובעקביות לפעול למען חיים משותפים.


בתור אדם שגדל על טוהר הגאווה הלאומית והזהות התרבותית ורוחש כבוד לחוקיה של המדינה שבה נולד, שבה הוא מגדל את חמשת ילדיו ובה הוא רואה את עתידו ואת עתידם, אני אומר בבירור, בקול חד ובלתי מתפשר: דברי ההסתה שלך מסוכנים מאין כמותם. ולמרות שכולם מכירים את מידת מסוכנותם, אתה ממשיך באותו קו מתלהם שמדרדר את החברה הישראלית לקיטוב ולהסתה בין פלגים באוכלוסייה.


אתה מסרב להשלים עם כך שחוץ מקומץ קיצוניים – יהודים וערבים – ישנו ציבור רחב מאוד ששואף לקיים חיים נורמליים של שותפות ופועל למען חיים משותפים המפיחים תקווה ועתיד לדורות הבאים של כל תושבי הארץ.


למרות העוולות הרבות כלפינו, שאיפתנו לחיות חיים של שיתוף, חופש וכבוד במדינה היא שמנחה את חיינו.


אתה מסרב להכיר בציבור האיכותי שהולך וגדל בקרב האוכלוסייה הפלסטינית בישראל ומטביע בה את חותמו – ציבור אינטליגנטי, משכיל, שעמל מדי יום ביומו כדי לקיים משפחה נורמטיבית, ציבור שמצמיח דור שני של רופאים, אנשי הייטק, אנשי חינוך, אנשי רוח, אקדמאים ואנשי עסקים מבריקים, ותחת זאת אתה ממשיך להשמיע אמירות המכפישות ציבור שלם ומטילות בו רפש.


וכעת אתה אף מגדיל לעשות. אמירות שנשמעו בלתי מתקבלות על הדעת עד לפני שנים מספר מוצאות אצלך אוזן קשבת, ולא זו בלבד, אלא שאתה שב ומשמיע אותן פעם אחר פעם.


אומר בגלוי: יותר משאני מתקומם, אני מתריע בפני גישתך ואמירותיך המסוכנות. אין לי ספק שישנם אלו שימשיכו במעשים הנואלים ובמחשבות מתירות הדם כדי לזרוע איבה ושנאה בין הקבוצות השונות המרכיבות את החברה בישראל. אך אני ורבים מספור סביבי ויחד אתי נמשיך לעמוד בפרץ ולפעול עד שנחולל שינוי בחברה הישראלית. שינוי שיביא לראייה אחרת ולמציאות חדשה, שבה ילדינו ודורות העתיד יוכלו להישיר מבט זה לזה ולחיות יחד.

מי ייתן ודבריי אלו לא יפלו על אוזניים ערלות.

 

בברכה

סעיד אבו שקרה
מייסד ומנהל הגלריה לאמנות אום אל פחם
יוזם הקמת המוזיאון הערבי הראשון בישראל

 

נקרא 958 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

התגובות האחרונות