Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 29 יולי 2018 11:25

ההבדל בין עם ללאום (רחל אליאור)

דרג מאמר זה
(0 מדרגים)

אנחנו היינו עם מאז ימי משה רבנו שאמר לפרעה בשם אלוהים "שלח את עמי". התנ"ך הוא הביוגרפיה שלנו כעם. המילה עם נרדפת בעברית למילה לאום (ישעיהו נא, ד; תהלים קח, ד) ועל כן בתעודת הזהות הישנה שלי שניתנה לי ב1980 בשורת הלאום כתוב יהודי. בתעודת הזהות שניתנה בשנת 2008 בשורת הלאום כתוב ******** [8 ככוכביות!]

 

בעת החדשה הפכו את ענין הלאום nationality לעניין סידורי התלוי בגאוגרפיה, בארץ מגורים ולידה, באזרחות ולא בדת, כפי שכל אחד יכול לראות בכל דרכון. הלאום שלך בתעודת הזהות הוא יהודי אבל בדרכון שלך האזרחות שלך היא ישראלית. באנגלית כתוב nationality במקום שבעברית כתוב אזרחות וnationality היא תרגום המילה לאומיות. כלומר הלאומיות שלך היא ישראלית בין אם אתה בן לעם היהודי ובין אם את בת לעדה הדרוזית או לעם הפלשתינאי. את ואתה מקבלים ביטוח לאומי ממדינת ישראל כי את/ה ישראלי/ת ולא כי את/ה יהודי/יה. שכנך הצ'רקסי או בן דודי היהודי או חברי הדרוזי או הרופא המוסלמי במרפאה כולנו היינו חברים בלאום הישראלי האזרחי, אזרחי מדינת ישראל, עד שקמה חבורת האוילים היושבת בכנסת ישראל והכריזה על חוק הלאום המיותר.

 

מגילת העצמאות אומרת 'בארץ-ישראל קם העם היהודי, בה עוצבה דמותו הרוחנית, הדתית והמדינית, בה חי חיי קוממיות ממלכתית, בה יצר נכסי תרבות לאומיים וכלל-אנושיים והוריש לעולם כולו את ספר הספרים הנצחי'. העם היהודי ולא הלאום, כי לאומיות מאז העת החדשה ועידן הלאומים והלאומיות המאפיין את העידן המודרני ואת הרצון בחופש מזהות דתית כפוייה ובחירה בחיים במדינה מסוימת, שייכת בשווה לכול תושבי המדינה, היא מדינת ישראל, המוגדרים כאזרחי הלאום הישראלי בין אם הם יהודים, מוסלמים, נוצרים, דרוזים, בדואים, צרקסים או קופטים, שכן הם משלמים בה מיסים וחיים בה, מקבלים ביטוח לאומי והולכים לשירות לאומי או לבנק לאומי או לבית חולים לאומי.


יהודי או בן או בת לעם היהודי, את ואתה, יכולים להיות בכל מקום בעולם בלי שום קשר ללאומיותכם ולאזרחותכם nationality. ישראלי, בן כל דת, בעל תעודת זהות ישראלית בעל לאומיות ישראלית או אזרחות ישראלית - המשלם מיסים בישראל ונושא דרכון ישראלי, את ואתה, יכולים להיות רק כאן. דרכון לאומי זה וזהות לאומית זו היא המקנה לכם זכות לביטוח לאומי ולשלל זכויות אזרחיות לאומיות אחרות החל בקצבת לידה, זכות חינוך וטיפת חלב וכלה קצבת נכות או קצבת זקנה.


זה ההבדל בין עם ללאום. לכל המוסלמים בצרפת יש לאומיות צרפתית לכל המוסלמים בישראל היתה עד לשבוע שעבר לאומיות ישראלית, כי לאומיות נגזרת ממקום גאוגרפי-מדיני שאתה חי בו ושותף בו ומשלם בו מיסים ורשום במרשם התושבים ומשרת או לא בצבאו ויש לך בו זכות בחירה וזכות לחינוך ולטיפול רפואי, בניגוד לדתיות או עמיות שיכולה להתקיים בכל מקום ואיננה מקנה זכויות ייחודיות [להוציא חוק השבות שהוא עניין מיוחד במינו בגלל השואה] . כל יהודי אמריקה הם בעלי לאומיות אזרחית אמריקאית ודתם היהודית אינה מעלה ואינה מורידה באשר לזכויותיהם הלאומיות, בדיוק כמו כל המוסלמים והנוצרים באמריקה, הבודיסטים והשינטואיסטים וההינדים בעמק הסיליקון שדתם השונה אינה מקנה או גורעת מלאומיותם. הם יהודים אמריקאים או מוסלמים אמריקאים או היספנו-אמריקאים או יפנים אמריקאים - האמריקניות היא הלאומיות האזרחית הגאוגרפית המשותפת של כל אזרחי המדינה שכרוכות בה חובות וזכויות של המדינה.

 

ממשלת ישראל, שאין קץ לאיוולתה, ותומכיה בכנסת שאין גבול לטפשותם, שברו במו ידיהם את ההפרדה בין שוויון אזרחי לאומי החל על בני כל העמים והדתות החיים במדינת ישראל, כמובטח במפורש במגילת העצמאות, ["מדינת ישראל תהא פתוחה לעליה יהודית ולקיבוץ גלויות; תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה; תהא מושתתה על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות; תשמור על המקומות הקדושים של כל הדתות; ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות"] - לנבדלות דתית שהיא זכות יסוד של כל אדם, אבל לא חובה, ולזהות עמית-דתית שאליה נולדת כבעל זכויות לאומיות אזרחיות, משעה שהוריך הביאו אותך לעולם בארץ מסוימת, או היגרו לארץ מסוימת, מבלי שבחרת, או מדינה שאת/אתה בחרת לגור בה.

כן, בהחלט יש עם יהודי בארץ ישראל בין שאר עמי הארץ, בדיוק כשם שיש והיה עם פלסטינאי בפלשתינה, היא ארץ ישראל מנדטורית הקודמת להקמת מדינת ישראל. העם ודתו לא התבטלו. אזרחותו/לאומיותו והגדרת גבולותיו הגאוגרפיים השתנתה. הפלשתינאים המוסלמים והנוצרים והדרוזים היו בעלי אזרחות לאומית עות'ומנית או מנדטורית או ישראלית פלסטינאית בדיוק כמו היהודים ונוצרים. לאמי זכרונה לברכה שעלתה לארץ ב1934 היה דרכון שהוציאה כשרצתה לנסוע לאירופה ב 1937. דרכון פלשתינאי שעליו כתוב שהיא פלשתינאית מבחינת אזרחותה. כי לארץ המנדטורית אליה באה כיהודיה קראו פלשתינה והיה לה דרכון פלשתינאי. אחר כך היה לה פספורט ישראלי כמו לשאר תושבי הארץ מ1948 ואילך.


מי שלא מבין מה ההבדל בין עם שאליו אתה נולד (העם היהודי) (או העם הפלשתינאי המוסלמי או הנוצרי) בכל מקום בעולם לבין לאומיות אזרחית התלויה במדינה שבה אתה גר (זכות בחירה לאומית, ביטוח לאומי/שירות לאומי/ בנק לאומי/פספורט לאומי/אזרחי), לבין דת שאתה נולד אליה או בוחר בה או מתנכר לה, הוא אוויל משריש.


למרבה הצער זה תיאור מדויק של חלקה הימני הלאומני של כנסת ישראל ונציגיה בממשלה. חוק הלאום גוזל מכל אזרחי הארץ את מה שהובטח להם במגילת העצמאות. חוק זה הוא חוק נואל ומביש ויש לבטל אותו ולעתור נגדו ויפה שעה אחת קודם.

 

חוק הלאום, לפיו מדינת ישראל היא מדינת הלאום של היהודים בלבד, מתיר באופן מפורש אפליה גזעית ודתית, מבטל את הערבית כשפה רשמית לצד העברית, אינו מזכיר דמוקרטיה או שוויון כיסוד המשטר ואינו מזכיר שוויון כערך יסוד ככזה, חוק הלאום מנוגד להגדרתה של המדינה כמדינה דמוקרטית, וסותר את מגילת העצמאות שעל בסיסה הוקמה המדינה - שני דברים שאין לאף כנסת זכות לעשות.

 

הלאומיות האזרחית השווה nationality מבטיחה דמוקרטיה שוויונית לכול תושבי הארץ החיים במרחב גאוגרפי אחד המוכר בחוק הבינלאומי ומבטיחה להם זכויות שוות בלי קשר לדתם ולעמם, ואילו הלאומנות הגזענית המבטיחה זכויות יתר לבני העם היהודי ולבני הדת היהודית בלבד עומדת ממילא בסתירה לדמוקרטיה ולמגילת העצמאות.

נקרא 5002 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

 • קישור לתגובה שני, 08 אוקטובר 2018 15:26 הוסף ע״י עדי אביר

  גרורי,

  השאלה היא למי ניתנת הזכות להגדיר לאדם את ה'קולקטיב' הלאומי אליו הוא משתייך? לי, לך להסטוריון מומחה או לאדם עצמו? האם ניתן לומר לאדם שהןא אינו משתייך ל'קולקטיב' כאשר הוא מרגיש שהוא דווקה כן שייך לו ושאר חברי ה'קולקטיב' אינם דוחים אותו מקרבם? אם הערבים שגרים בין הים לירדן מגדירים את עצמם כ'פלסטינאים' מי אנחנו שנשלול את זכותם להגדיר את עצמם כרצונם ונכפה עליהם את ההגדרות שלנו?

  למעשה זכותו הטבעית של האדם ללאומיות קובעה בסעיף 15 להצהרה האוניברסלית על זכויות האדם (שישראל חתומה עליה). בסעיף זה נאמר: 1)לכל אדם הזכות ללאומיות. 2) אף אחד לא יקופח באופן שרירותי מלאומיותו ולא יתכחשו לזכותו לשנות את לאומיותו.

  הערבים ממערב לירדן בחרו לממש את זכותם ללאומיות באמצעות הלאום הפלסטינאי ולאף אחד, ימנים ושמאלנים כאחד, אין זכות להתכחש ללאומית הזאת. זה לא אומר שהלאומיות שלהם מקנה להם זכויות יתר כלשהם. זה רק אומר שהם 'פלסטינאים' בין אם זה מוצא חן בעינינו ובין אם לאו

  אני בן הלאום היהודי ןלכן איני 'פלסטינאי יהודי' אבל אענה לך לחמרות נסיונך לגמד אותי. אני לא מאמין שאתה תתקבל כאזרח שווה זכויות במדינה שהפלסטינאים רוצים להקים. אתה גם לא תתקבל כאזרח שווה זכויות בארה"ב עד שלא תעמוד בתנאים שיוצבו לך. גם תושבי הגדה ועזה אינם אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל. ערביי ישראל, לעומת זאת, הם כן אזרחים שווי זכויות כי הם נולדו כאן ואין שום דרך לשלול מהם את אזרחותם, בדיוק כשם שלא ניתן לשלול את אזרחותם של הימנים הקיצוניים, החרדים והדתיים שלפי דעתי מחבלים באושיות המדינה הזאת.

  למרות הצהרותיך הנחושות יש עם פלסטינאי. מדינה פססטינאית עדיין אין אבל כל מי שאינו רוצה שרוב אזרחי ישראל יהיו בבא היוןם בני הלאום הפלסטינאי חייב לתמוך בהקמתה של מדינה פלסטינאית עצמאית מהר ככל האפשר.

  את ההצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם תוכל לקרוא בכתובת הבאה:
  http://1vsdat.org/index.php/2010-07-21-07-51-46/2011-04-23-12-55-44/2012-02-09-14-05-11/item/935-%D7%94%D7%94%D7%9B%D7%A8%D7%96%D7%94-%D7%9C%D7%9B%D7%9C-%D7%91%D7%90%D7%99-%D7%A2%D7%95%D7%9C%D7%9D-%D7%91%D7%93%D7%91%D7%A8-%D7%96%D7%9B%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%90%D7%93%D7%9D


  עדי אביר.

 • קישור לתגובה שני, 08 אוקטובר 2018 12:35 הוסף ע״י גרורי

  המאפיין הקולקטיבי היחידי שמאחד את הערבים ה"פלסטינאים" הוא המלחמה שלהם ביהודים. מובן שהיהודים לא יכירו בקיומו של "קולקטיב" שכזה. רק שמאלנים חוצנים מכירים ב"קולקטיב" הזה, שכל עניינו - שלילת הקולקטיב שלהם. אגב, בתור פלסטינאי יהודי, האם השמאלנים חושבים שיש לי הזכות להיות אזרח שווה במדינה ה"פלסטינית" שהם רוצים להקים (ולעולם לא תקום)? ברור שלא. אין "עם פלסטיני", ולא "אומה פלסטינית", ולא לאום. לא היה ולא יהיה. והדבקות של השמאלנים החוצנים בשקר ה"פלסטיני" מבטיחה את המשך שטף הדם כאן בארץ לעוד שנים רבות...

התגובות האחרונות