Skip to content

1VSDAT

Open menu
ראשון, 01 מרס 2020 11:26

סרטוני הסידרה הפולמוסית במקרא (יגאל בן נון)

דרג מאמר זה
(2 מדרגים)

1.

סיני הוא מקום פיקטיבי לצרכים סיפוריים

 

 

סיני לא נמצא בחצי האי שבין ישראל למצריים. מיקומו בצפון ערב ובדרום עבר הירדן המזרחי. כותבי הסיפורים על עליית משה להר סיני על המפגש ועל המשתה עם יהוה מיקמו אותו בסיפוריהם באותו אזור גאוגרפי ממנו בא יהוה. מקום זה על פי ברכת משה, שירת דבורה ותפילת חבקוק נמצא בשעיר, אדום, מדין , תימן ופראן. בספרי התורה ובעיקר בסיפורי יציאת מצרים, סיני אינו מקום ראלי אלא פיקטיבי לצרכים נרטיביים בלבד. לכן אין טעם לחפש את הר סיני, או לשחזר ארכאולוגית את מסלול נדידת בני ישראל. מי שקבע שסיני נמצא בחצי האי היתה הלנה אמו של קונסטנטינוס הגדול שסיירה בארץ ישראל בשנת 327 וקבעה על פי מסורות מקומיות את מקום הולדתו של ישו ומקום צליבתו ועלייתו השמימה. היא גם קבעה את המיקומים המקובלים היום להר סיני ולהר ציון, הר ציון אינו אלא הר הבית עצמו.

 

 

 

 

 

2.

הסעודה עם יהוה על הר האלוהים

 

 

מסורות שונות במקרא מתארות סצנות של התגלות יהוה במקומות גאוגרפיים מדומיינים, לרוב בראש הר. לעתים הן דומות עד כדי התלכדותן להתגלות אחת ולעתים הן סותרות זו את זו. ההתגלות של יהוה בסיני מוכרת לנו היטב בגלל היקף ההתייחסות אליה בספרי שמות, ויקרא, במדבר ודברים. אך סיני אינו ההר היחיד שעליו התגלה יהוה לעמו. סיני אינו מופיע בטקסטים עתיקים כמו תפילת חבקוק, לא בברכת משה, לא בהתגלות למשה בהר חורב ולא בשירת דבורה. בשירות קדומות אלה מופיעים חורב, שעיר, שדה אדום, תימן ופארן כמקומות התגלותו של יהוה, אך לא סיני. אפשר להסיק מכך שסיפור התגלות יהוה בסיני הוא מסורת מאוחרת יחסית והתווספה לטקסטים עתיקים כדי לקשור אותם עם סיפור מתן תורה בסיני. זה המקרה של ספר שמות (פרק כד), שמראה סימנים רבים של צלקות בטקסט בגלל ריבוי העריכות.

 

 

 

 

 

3.

שמע ישראל: יהוה אלוהנו. יהוה אחד

 

 

מה בין אלוהים לפסלים? האם יהוה הוא גם זכר וגם נקבה. יהוה במסורת יציאת מצרים. אל שדי במסורת האבות בכנען.

 

 

 

 

 

4.

עברי הוא שם גנאי בפי זרים במקרא

 

 

תושבי ממלכת ישראל וממלכת יהודה נקראו בני ישראל. המונח עברים מופיע רק בפיהם של מצרים ופלישתים ובמגעים איתם. הנימה בפיהם מזלזלת ומתייחסים אליהם כאל נחותים או אף כעבדים. המונח עברים זהה באופיו לקבוצות החבירו, העפירו או השוסו במצרים ובקדמת אסיה שהם לא קבוצה אתנית אלא מעמד חברתי נחות של שכירי חרב, גובי דמי חסות, עבדים או נוודים. חוץ מחלק מן הסיפורים עם מצרים והמלחמות עם הפלישתים המונח עברים נעלם לחלוטין מכל ספרי המקרא. ספר מלכים כולו לא שמע על עברים, כך גם ספרי יהושוע, שופטים, רוב ספר שמואל, כל הסיפורים על האבות בכנען לא הכירו עברים. אין אזכור לעברים בכל ספר תהילים ואף נביא לא מכיר אותם. לאן נעלמו העברים? הם שבו לנרטיב הישראלי ערב עצמאות ישראל כשם חדש לתושבי ישראל כתחליף יוקרתי למונח יהודים בעל ההקשר הגלותי .

 

 

 

 

 

5.

האם מלכי ישראל היו נימולים?

 

 

סיפור חתן דמים.  חיתוך העורלה להרחקת שדים בישראל ובממלכות אחרות. המעבר מחיתוך עורלה לברית עם יהוה. המניפולציה בטקסט שח חתן דמים. מתי התחילו למול תינוקות במקום מבוגרים.  מתי החלה להתבצע ברית המילה. משמעותם של חוקי המקרא.  האם ברית עם יהוה חייבת לעבור דרך מילת הבשר. ההתגדות למילת העורלה והמרתה במילת  עורלת הלב.

 

 

 

 

 

6.

מי עשה מניפולציה בכתובת השילוח

 

 

האם כתובת השילוח היא זיוף. למה הוסתרה כתובת השילוח בחושך עשרים מטר מפתח הנקבה. לה הכתובת לא מציינת את שם המלך שיזם אותה? מי יזם את חפירת נקבת השילוח? חזקיהו או מנשה? האם מנשה הישראלי הומלך על ידי סנחריב על ממלכת יהודה אחרי מרד חזקיהו. האם לחזקיהו היו בנים. למה ספר מלכים שונא את מנשה. מי מלך ביהודה בימי יאשיהו. האם שפו בן אצליהו שלט ביהודה מאז שיאשיהו היה ילד בן שמונה.

 

 

 

 

 

7.

מקדש ישראלי ליהוה ולאשרה בכונתילת עג׳רוד

 

 

מקדש ישראלי ליהוה ולאשרה באתר הפולחני של כונתילת עג׳רוד במזרח חצי האי סיני, קרוב לנגב.  54 כתובות עבריות באתר מן המאה ה-9 והמאה ה-8. מימי יואש מלך ישראל וירובעם בן יואש שמלך 40 שנה בישראל. 13 ברכות בשם יהוה שומרון ויהוה תימן, יהוה ואשרתו.

 

 

 

 

 

8.

שילה, ארון הברית ותאוריית התעודות

 

 

שילה, בית אל וירושלים. שלושה מוקדים, שלוש מסורות כתחליף לתאוריית ארבעת התעודות בעיקר לתעודה היהויסטית והאלוהית, שתי תעודות שמובילות למבוי סתום ועיכבו את המחקר בתחום ההיסטוריוגרפי. מה מקור ארון הברית לעומת ארון העדות,  ארון מעצי שיטה או מצופה זהב״ הכפורת כבסיס לפסלי הכרובים, הארון כייצוגו של יהוה ביזמן מלחמה, שושלת כוהני עחי, בשילה, בנוב, בענתות ובירושלים. מה היה פשעה של בית שמש ובמה זכתה קרית יערים, מסעות הארון בין שילה לירושלים כסיפור אתיולוגי, מי נושא הארון לויים או כוהנים אביתר, אחיה השילוני ושפון בן אצליהו, האם ארון הברית הוא אובייקט וירטואלי, לאן נעלם ארון הברית.?

 

 

 

 

 

9.

בית אל ותאוריית התעודות

 

 

מסורות מקדשי בית אל, שילה וירושלים כחלופה לתאוריית התעודות של וולהאוזן. שלושה מוקדים גאוגרפיים ופולחניים שמעידים על מקורם ומגמותיהם של סיפורי המקרא בחומש ובסאגה ההיסטורית שבעריכה הרפורמית-שילוני. הפולמוסים של השילונים נגד בית אל, נגד מלכי ישראל ובעיקר נגד ירובעם בן נבט, מנשה, אמון ויהויקים. מחזור סיפורי יעקב לעומת סיפורי אברהם. האם התקיימה זיקה משפחתית בן יעקב לאברהם. סוגות שמקורן בעל פה ויכולת השרדותן למשך דורות, איזה סוגות יכולות להישמר בעל פה זמן רב עד להעלאתן בכתב ואלו סוגות אינן יכולות בשום פנים להישמר בעל פה יותר מימים אחדים. מה ההבדל בין סיפורי עם, אגדות ומיתוסים לבין היסטוריה, כרוניקה ונובלה היסטורית. האם יש לנטוש לחלוטים את תאוריית וולהאוזן וממשיכיו על התעודות הנקראות יהויסטית לעומת אלוהיסטית.

 

 

 

 

 

 

10.

אלכס צייטלין דורש תשובות מיגאל בן-נון על הממלכה המאוחדת

 

 

האם סיפורי הממלכה המאוחדת הגיעו לכותבים כמסורות בעל פה? האם אפשר להתייחס אליהם כהיסטוריה? האם יתכן שסופר המלך יכתוב דברים שליליים על מלכו או על שושלתו? האם הגיוני שידע הכתיבה היה כה מפותח בימי שאול, דוד ושלמה ואחריהם נעלם ידע זה כלא היה בימי עומרי, אחאב ובימי כל מלכי ישראל ויהודה? האם התרחש אסון כלשהו שגרם לאיבוד יכולת הכתיבה החל מן המאה ה-9 לפני הספירה בהשוואה למאה ה-10?

 

 

 

 

 

 

הקישו כאן לערוץ של ד"ר יגאל בן-נון ביו-טיוב

הקישו כאן לדף הפייסבוק של ד"ר יגאל בן נון

 

 

נקרא 3405 פעמים

השאר תגובה

אנא ודא שהינך מקליד השדות המסומנים ב-*

2 תגובות

 • קישור לתגובה רביעי, 25 מרס 2020 17:04 הוסף ע״י הודעת מערכת

  הודעת מערכת:

  ל'סידרה הפולמוסית במקרא' של ד"ר יגאל בן נון נוספו חמישה סרטונים חדשים:

  * מי עשה מניפולציה בכתובת השילוח
  * מקדש ישראלי ליהוה ולאשרה בכונתילת עג׳רוד
  * שילה, ארון הברית ותאוריית התעודות
  * בית אל ותאוריית התעודות
  * אלכס צייטלין דורש תשובות מיגאל בן-נון על הממלכה המאוחדת

  תיהנו.

 • קישור לתגובה ראשון, 01 מרס 2020 12:18 הוסף ע״י הודעת מערכת

  ד"ר יגאל בן נון, מהבולטים בקרב החוקרים העכשויים, מתעלם מהפרשנויות הרבניות ומאיר את המקראות באור חדש ומפתיע בסדרה של הרצאות חדשות:

  1. סיני הוא מקום פיקטיבי לצרכים סיפוריים
  2. הסעודה עם יהוה על הר האלוהים
  3. שמע ישראל: יהוה אלוהנו יהוה אחד
  4. עברי הוא שם גנאי בפי זרים במקרא
  5. האם מלכי ישראל היו נימולים?

  ההרצאות מומלצות מאד לכל מי שמוכן לחשוב על התנ"ך מזויות חדשות וכנראה גם הרבה יותר נכונות.

התגובות האחרונות